agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-03-2010, 11:11   #301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Merhaba kudret bey ;

inanın 2 günden buyana sizin telefon numaranızı bulmaya calısıyorum facebook bıle baktım.
Sıze bır sorum olucak benım ne zamandanbuyana ardıgım konuyu sızın acıklamanızla buldum ve bu ıse baslamak ıstıyorum evımdekı topraklardan nereden bakarsanız 500/600 lıtre toprak bunlardan kurtıulmak ıstıyorum.benım takıldıgım konu su bu formullerdekı kımyasalları nereden temın edebılırım.

thempest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 17:29   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhabalar sayın thempest, aramıza hoşgeldiniz. Sorduğunuz sorunun cevabı basit. bu kimyasalları kimyevi malzemeler satan kimya depolarından bulabilirsiniz. ancak işin zor yanı küçük ambalaşlar halinde bulmak.Malzemelerin bir çoğu , hemen hemen hepsi 20-25 kg lık ambalajlar halinde satılıyor. Tabiiki bu bulamassınız manasında değil. Bazen 1 kg lık amabalajlar halindede bulunabiliyor, biraz aramak gerek. Başarılar dileği ile.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 17:55   #303
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Benim sorumu atlamışsınız Hocam

Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 20:20   #304
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Kimyasal almakla iş bitmiyor, o alınan kimyasalları mg (miligram) veya ml (mililitre) mertebelerinde tarmak, arta kalan kimyasalları bozmadan saklamak. Küçük bir laboratuar kurmak gerek. Yok sadece ben topraksız tarım yapmak istiyorum diyorsanız, hazır besin eriyiği Kudret Bey' de de var, Sn. Envor' da da var. Bence amatör kullanım için uğraşmaya değmez, profesyonel üretim yapan arkadaşlar da zaten bir laboratuar düşünmeden bu işe başlamasınlar.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 21:40   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Benim sorumu atlamışsınız Hocam

Sayın Delismus; anladığım kadarıyla 1 gr eklerseniz EC 1.03 gibi, 0.7 gr eklerseniz 4 gibi değerler görüyorsunuz. Bunlar çok tutarsız. Aklıma iki ihtimal geliyor. Birincisi PH değerinin EC üzerine etkisi, ikincisi sizin cihazda hata olması. Hocam diğer ihtimalleri de söyleyecektir. merakla bekliyorum ben de

katsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2010, 22:20   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın Kudret TEZEL; Malbman; Envor

Balkon bahçeçiliğine yeni başladım. 20 gün önce Eminönünden 8-10 çeşit tohum almıştım. Amacım akşamları eve geldiğimde oyalanmak ve hobi olarak birşeyler üretmeye çalışmaktı. Bu tohumların nasıl fide haline getirileceğini ve ilerde nasıl ürün alınacağını araştırırken bu site ve benzeri birkaç siteyi araştırmaya başladım. Yaşım 36 olmasına rağmen birkaç gün öncesine kadar topraksız tarım kavramını hiç duymamıştım. Müthiş derece de ilgimi çekti. Ve sizin gibi bu konuda profesyonel çalışmalar yapan insanların paylaştıklarını heyecan ve ilgiyle takip etmeye çalışıyorum. Hatta sayın Malbman ve sayın envor'dan bir keç isteğim ve sorum da oldu. Herşeyden önce benim gibi hobi çilere yardım elini uzattığınız ve elinizden geleni yaptığın için kendi adıma çok teşekkürler ederim. Sayın malbman ile yazışmamızda besin eriyikleri konusunda sizden yardım alabileceğimi ifade etmişti.
Bu konu ile ilgili bana yardımcı olurmusunuz?
Perlit konusunda da sizden yardım alabilirmiyim (ücreti mukabilinde)
Bu arada benim fide çalışmalarım şimdilik fena değil. Fakat bu yaşıma kadar hiç ilgilenmediğim bir konu olduğu için her adımda çekimser yaklaşıyorum. İlerleyen zamanlarda sorularımla sizler gibi bu işi bilen insanlarında biraz başını ağırtmaya niyetliyim. Umarım benim gibi çıraklara karşı sabırlısınızdır.

Bu arada sanıyorum besin eriyiklerini hem topraklı hemde topraksız tarımda kullanabiliyoruz. En kısa zamanda sizden bilgi alabilirsem(besin eriyiği ve perlit) çok sevinirim.

Çalışmalarınızın devamını paylaşmanızı diler, saygılar sunarım.

gurayeray beğendi.
ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 21:28   #307
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2010
Sayın Kudret hocam;

Birşey söylemediniz ???

ayhan74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 17:40   #308
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Ben Piyasada bazı sıvı organik gübreler gördüm fiyatlarıda uygun mesela polagro diye bir marka var. Bu sıvı gübreleri topraksız tarımda kullanacağım karar verdim sizce sorun çıkarmı . yardım ederseniz sevinirim

murat2976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 12:24   #309
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Organik gübreler topraktaki besinleri hümik asit ve bakteriler yoluyla bitkilerin kullanabileceği hale getiriyor. Topraksız tarımda kullanılabileceğini sanmıyorum. Diğer toprak gübreleri ise sabit oranlı besinler içerdiğinden bitkiye uygun karışımları hazırlamak zor.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 02:18   #310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
mademki problem çözmek istiyorsunuz soralım,
poroblem 2 : 750 litrelik birtankta 250 ppm potasyum konsantasyonu elde etmek için kaç gram KNO3 eritmek gerekir, ve azot konsantrasyonunu 125 ppm yapmak için kaç kg üreye ihtiyaç vardır.

Tam kurtarma yazılısı sorusu ,kolay gelsin.
Biraz geç olacak belki ama yeni başlayan arkadaşlar için belki yardımı dokunur diye bir de ben çözmek istiyorum hocalarımın affına sığınarak:

mg/L= ppm (mg: mili gram, L: Litre) mantığından ve Potasyum nitratın (%46K) içerisinde saf K değil K2O içerdiğini dikkate alarak yola çıkıcam:

250ppm = mg/750L ---->250 x 750=187500mg=187,5 g K gerek.

-------------------------------------------------------------------------
Gübremizin içerisinde K değil K2O (potasyumdioksit) formu bulunduğundan ufak bir katsayı ile düzeltme yapıcaz.

K2O=K x 1,21
K2O=187,5 g x 1,21 ------------------------> 226,875 g K2O ihtiyacımız var,

100 g potasyum nitratta (KNO3) 46 g K2O varsa,
? 226,875 g K2O için

226,875 x 100 / 46= 493,2 g Potasyum Nitrat Gereklidir.

-------------------------------------------------------------------------

Potasyum Nitratın içeriğinde %46 K2O ve %13N bulunduğu için, çözeltimizde bir miktar N bulunuyor.Şimdi bunu bulup, ihtiyacımız olan net azotu bulmaya çalışalım.

493,2 g Potasyum nitrat x 13/100 =64,11 g N (gelen)

64110 mg /750 L = 85,48 ppm N (gelen)

Demekki kullanacağımız 493,2 g Potasyum Nitrattan 85,48 ppm N çözeltimize geçecek.İhtiyacımız olan 125ppm N den çıkarark aradaki farkı bulalım.

125ppm - 85,48,48ppm =39,52 ppm Azot (N) açığımız var.Sorumuzda bunu Üre ile karşılamamız bekleniyor ve üre nin azot içeriği (%46)

(not: Gübrelerdeki azot N formunda olduğu için ve suda çözünür toplam azot miktarı değişmediği için Potasyumda olduğu gibi bir katsayıyla düzeltme yapmayacağız)

39,52 ppm x 750 L =29640 mg saf N --------> 29,64 g saf N ihtiyacımız var

------------------------------------------------------------------------

100 g Üre'de 46 g saf N bulunuyor ise
? 29,64 g saf N için

29,64 x 100 / 46 = 64,43 g Üre eklemeliyiz.

Sonuç: 750 L suya 493,2 g Potasyum Nitrat ve 64,43 g Üre karıştırmalıyız ki;
250 ppm K ve 125 ppm N elde edebilelim.

Saygılarımla..

MaynaVira ve imih99 beğendi.
agronom_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 18:43   #311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2010

Arkadaşlar,yeni üyeyim topraksız tarım ile ilgileniyorum.Çok güzel işler yapıp,bilgilerinizi karşılıksız paylaşıyorsunuz,sabırla cevap veriyorsunuz.Küçük bir sistem kurmak ve besin eriyiklerini kendim hazırlamak istiyorum.İzmir'de oturan arkadaşlar parekende kimyevi gübre temini konusunda bilgi verebirlerse sevinirim.Saygılarımla

artıkabat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2010, 14:27   #312
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2010
Merhaba, bende bir süredir topraksız tarıma merak saldım işin en önemli noktasının besin çözeltisi hazırlamak olduğunu anladım, konunun tümünü okuma uzun sürdü.
Şimdi bu besin çözeltisini MKP,MAP,Amonyum nitrat gibi suda çözünebilir gübreler yerine Nitrik asit, fosforik asit ve Potas kostik ile hazırlayabilirmiyiz bu malzemeleri temin etmem daha kolay olacağı için soruyorum.

hokkabaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2010, 16:44   #313
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Nitrik asit, fosforik asit php değerini etkiler, bu yüzden belirli dozun üzerinde kullanamazsınız ,
Gübreleri her hangi bir ziraai bayiden temin edebilirsiniz.Antalyada çok daha şanslısınız,topraksız tarım ekipmanlarınıda çok rahat bulabilirsiniz.
Ufak çaplı bir çalışma için ise forumda kudret bey satış yapmakta.

Eski 29-05-2010, 18:18   #314
Yeni Üye

Sayın Delimus Potas kostik ile ph ayarlaması yapılabilir diye düşünüyorum ama sadece bu malzemeler ile hem ph hemde uygun NPK değerini elde elmek mümkün olurmu sanırım en yakın zamanda bunu deneyeceğim.
Aklıma takılan bir soru daha var 2 ayrı çözelti hazırlayıp daha sonra bunları belirli miktarda suya katıp karıştırıyoruz bunun mantığı nedir neden bu şekilde 2 ayrı çözelti hazırlıyoruz.
Bazı çözeltilerde fosfor içerikli günrelerle kalsiyum ve magnezyum içerikli gübreler karıştırılıyor, bunlar çökelekleşme yapmıyormu.
Şimdilik aklıma takılan sorular bu kadar.

Eski 31-05-2010, 12:27   #315
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Herkese merhaba,
Bir haftadır sizleri takip ediyorum ve açıkcası gözlerim yaşaracak kadar duygulandım, herkes bişeyler paylaşıyor ve mutlaka cevap alıyor, başka biyerde bukadar çok kaliteli insanı yanyana getirmeye çalışmak samanlıkta iğne aramaya benzer. Bu sebeple bende başlıyorum topraksız tarıma
Hatta şimdi çıkıp daha önceden forumda okuduklarımla eksik olan bi kaç malzemeyi alıp akşama kuruyorum 2 metrekarelik seramı. Besinleri tedarik edebileceğim beylere de ulaşabilirsem bugün heşey tamam.
Yalnız aklıma takılan bişey var, belki forumda vardır bu bilgi biyerlerde ama yinede soracağım. Aynı solüsyon içerisinde hem salatalık hemde domates olurmu, ihtiyaçları farklımıdır bu iki bitkinin.
Teşekkürler..

cecey07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 16:38   #316
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

A,B Yapılmasının sebebi çökertme olayına engel,Su miktarı artttığında çökerme sorunu ortadan kalkar fakat 2lt. bir stok çözeltide sorun olur.
Asitler ile yapamazsınız , Gübre şart. Azotunda önemi var amonyum azotu ile nitrat azotu farklı bitki için amonyum azot zararlı.Üre içindede azot var fakat kışın tavsiye edilmiyor .Amonyum Azot içeriğin %10nu geçmemeli. Asitler kullanılırken elbet katılan azot i fosfor hesaba katılıyor fakat 1 su bardağı sulandırılmış asit bile ph 'da 1-2 değer oynatmakta.

Eski 31-05-2010, 17:33   #317
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cecey07 Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Bir haftadır sizleri takip ediyorum ve açıkcası gözlerim yaşaracak kadar duygulandım, herkes bişeyler paylaşıyor ve mutlaka cevap alıyor, başka biyerde bukadar çok kaliteli insanı yanyana getirmeye çalışmak samanlıkta iğne aramaya benzer. Bu sebeple bende başlıyorum topraksız tarıma
Hatta şimdi çıkıp daha önceden forumda okuduklarımla eksik olan bi kaç malzemeyi alıp akşama kuruyorum 2 metrekarelik seramı. Besinleri tedarik edebileceğim beylere de ulaşabilirsem bugün heşey tamam.
Yalnız aklıma takılan bişey var, belki forumda vardır bu bilgi biyerlerde ama yinede soracağım. Aynı solüsyon içerisinde hem salatalık hemde domates olurmu, ihtiyaçları farklımıdır bu iki bitkinin.
Teşekkürler..
İhtiyaçları tabi ki farklıdır ama hiç olmaz diye birşey yok. Ben aynı solüsyon ile hem domates hem salatalık hem de biber yetiştiriyorum. Sadece ph ve EC nin üçünün ihtiyacının ortasında bir yerlerde olmasına çalışıyorum. Pek şikayetçi görünmüyorlar.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 18:55   #318
Yeni Üye

Su miktarı çökelme sorununu gerçekten ortadan kaldırıyormu yoksa bizim onu farketmemize mi engel oluyor çünkü kullanılan çözeltiler çok düşük konsantrasyonlarda.
Sadece asit kullanmayacağımı potas kostik gibi baz da kullanacağımı yazmıştım sadece ph ı ayarlayıp ayarlayamayacağımı merak ediyorum, bunuda deneyip göreceğim sanırım.
Nitrik asitte nitrat azotu var diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin, bir yerde az miktarda amonyum azotuda kullanılmasının faydalı olacağını okumuştum, üre katarak ph ı biraz daha düşürebiliriz.

Eski 22-07-2010, 12:51   #319
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım. kdz Ereğlide topraksız tarıma gönül veren arkadaşlarımızla yaptığımız bir toplantıda fikir alışverişi yaparken ortaya çıkan çok önemli bir ayrıntıyı paylaşmak istedim. Bazı arkadaşlarımız bilmeden, bazılarının da bildikleri halde işin bukadar önemli olacağını düşünemedikleri için basit gibi gözüken ama büyük hataların yapıldığını tesbit ettik.Bu önemli olayın mutlaka paylaşılmasına, besin eriyiği hazırlanırken dikkat edilmesi gereken şu hususları yeniden açıklanmasının, hataların önlene bilmesi adına önemli olduğuna ve altı çizilerek yazılmasına karar verdik.
Besin eriyikleri iki şekilde hazırlanır.
1 ) direkt yöntem
Bu yöntemde besin eriyiği hazırlıyacağımız tankımıza ölçerek veya daha önce ölçüp işaretlediğimiz yere kadar temiz su doldurulup istediğimiz miktarlarda ki kimyasal tuzları koyarak eritmek.
2) Stok eriyikler yöntemi.
Bu yöntende gerek ikili sistem olarak A ve B stokları hazırlamak, Veya üçlü sistemde A, B ,C stok larını hazırlamak ve bunlardan hesapladığımız veya dışarıdan aldık ise talimatına uygun miktarlarda besin eriyiği tankımıza ilave etmek.
İşte dikkat edilecek hususu ALTINI ÇİZEREK SÖYLEMEK İSTİYORUM.
Önce tankınıza doldurulması gereken temiz suyu doldurunuz. Sonra stok eriyiklerden A, B varsa C yi sırasıyla koyunuz. Bir stok eriyikten koyduktan sonra tanktaki suyu biraz karıştırmak veya karıştığını düşündüğümüz bir süre sonra ikinci stoğu koymak,varsa ayni işlemden sonra üçüncü stok u koymak. Burada herşey normal diye düşünüle bilir ama gördük ki bazı arkadaşımız boş tanka A ve B stoklarını koyup sonra üstüne su ilave ederek karıştırıyorlarmış. yanı A ve B stoklarını konsantre halde karşılaştırarak bazı kimyasal olayların meydana gelmesine fırsat verip farkına varmadan besin eriyiğinin özelliğinin bozulmasına sebep oluyorlarmış. Eğer bu hatayı yapıyorsak kimyasal olarak bazı elementlerin suda çözünmez formlarının oluşmasına sebep olur , dolayısıyla besin eriyiğinin formülünü bozmuş oluruz. Bazı arkadaşlarımızda iki stok un karıştırılmıyacağını bildikleri halde o kadar kısa zamanda yani A yı ve B yi boş tanka koyduktan sonra hızlı hareket ederek bu hatanın önüne geçilebileceğini düşündüklerini söylediler. Sevgili arkadaşlar kimyasal prosesler enteresan dır bazen netice açık seçik görüldüğü halde bazı hadiseler görülüp fark edilemez lütfen hataların önüne geçmek, olumsuzluklara fırsat vermemek için kullanma talimatındaki kulanım şekline kesinlikle riayet edelim. Aksi taktirde hazırladığımız besin eriyiği formülü bozulmuş bazı besin elementlerinin eksikliğine sebep olacak hale dönüşerek Bizi başarısızlığa ve hiç alakasız düşüncelere sevk edebilir.
Besin eriğini hazırlarken önce temiz suyunuzu doldurup sonra stok eriyiklerinizi karıştırınız.
Bu konuda yaptıkları hataları ve ortaya çıkan olumsuzlıkları samimi olarak paylaşacak arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederim.

scaly ve burakhena beğendi.
Eski 23-10-2010, 13:28   #320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
kudret bey merhabalar herkesin sizden birşeyler öğrendiğini görmek benide gerçekten mutlu etti.benimde 20 metra karelik bir bahçem var normal yollardan ürün yetiştiriyorum ama topraksız tarıma merak sardım bu siteyi görüncede üye oldum sizlerin yardımına ihtiyacım var nasıl bir sistem kurmalıyım ve hangi malzemelerden yararlanacağımı bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum daha bu konuları yeni öğrenmeye başladığım için sistem nasıl kuruluyor mlazemeleri nasıl temin ederim bilmiyorum .ben 2 veya 3 metre uzunluğunda l şeklinde **** u şeklinde bir sistem kurmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler

ömer seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2010, 19:19   #321
Ağaç Dostu

Aramıza hoşgeldiniz sayın Ömer Seven, topraksız tarım adındanda anlaşıldığı gib çok enteresan bir konu. Tabiiki konu enteresan olunca aknıza bir çok soru gelmesi, sorulacak birçok sorunun olması da normal.Ama forum sayfalarını okudukça her sorunuza cevap bulacağınızdan eminim. Bahçeniz için en uygun sistemi seçmekte zorluk çekmiyeceğinizi umuyorum. İlerliyen günlerde yapmak istediklerinizi paylaşırsanız herkez elinden gelen katkıda bulunacaktır. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR. Çalışmalarınızda başarılar dilerim ,kolay gelsin

Eski 24-10-2010, 10:47   #322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2010
Arkadaslar bu besın elementlerını nereden temın edıyoruz

ekrem_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 19:32   #323
Ağaç Dostu

sabri zeki's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekrem_ Mesajı Göster
Arkadaslar bu besın elementlerını nereden temın edıyoruz
kudret tezel beyden temin edebilirsiniz

sabri zeki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2010, 10:03   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2010
merhabalar kudret bey topraksız tarıma bir merak sardım ama hala fırsat bulamadım başlamaya öncelikle bu konuda hiç birşey bilmediğimi söyleyeyim yapmak istediklerimide size sıralayayım izninizle.u şeklinde her kenarı 2 metre uzunluğunda şöyle 3 tane 2 metrelik dikdörtgen kutu 20 cm derinlik olacak bunları u olacak şekilde birleştirip bir sistem yapmak istiyorum ama sorun burda başlıyor içlerini doldurmaya ne kullanacağım ne tür bir sistem kurmam gerekiyor malzemelere ne olacak bilmiyorum sitede kurulu projeler var ama ben detaylı bişeyler öğrenmek istiyorum mesela tamlamayı yapacak bu sisteme nasıl bir motor kullanacağım nasıl kuracağım şimdiden teşekkürler

ömer seven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 20:48   #325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2011
sn. kudret abi marul için gerekli mineralleri uygun fiyata nerede bulabılırız 10\a sınıfı olarak sizden yardım ıstıyoruz.

Düzenleyen nevfel : 23-02-2011 saat 20:54 Neden: yanlış
nevfel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2011, 20:59   #326
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2011
sn. kudret abi size ihtiyacımız var marul için gerekli minerallerin nerede uygun fiyata satıldığını bıze solemenızı 10\a sınıfı olarak ıstıyoruz bıolojıden proje odevımıız var ama mıneraller 300 tl tutuyormus bızse sadece 5 kısıyız aslında az ama herkesın velısı bır değil

nevfel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 21:23   #327
Ağaç Dostu

Eyvah eyvah eyvah, sevgili nevfel kimbilir hakkımda neler düşünmüşsünüzdür. Ama inanın hiçbir kasıt ve art niyetim yoktur sadece işlerimin yoğunluğundan mesajınızı atlamışım. Tüm 10/a sınıfından özür dilerim.
Anlaşılan topraksız tarım sistemiyle marul yetiştirmek istiyorsunuz. Sisteminizi hazırladınızmı. Besin eriyiğiniz hazır. Ya adresinizi verin veya gelin alın. Bundan sonrasına özel mesajla devam edelim.

Eski 29-03-2011, 07:45   #328
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
kudret bey topraksız tarım ile çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum
mümkünse bu konuda bende bilgi sahibi olmak istiyorum)saygılarımla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 08:32   #329
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
kudret bey topraksız tarım ile çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum
mümkünse bu konuda bende bilgi sahibi olmak istiyorum)saygılarımla
ben de okumadan daha pratik olduğunu düşünerek birkaç yardım talebinde bulunmuştum aynı durumda olduğumuz için küçük bir tavsiye ilk önce topraksız tarım konularını açılan başlıkları taramalısın daha sonra anlaşılmayan yerleri sorduğunda yardım gecikmez zira mevzu çok derin konuları okumakla en başından almak arasında fark yok

maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 19:00   #330
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın kudret bey bu aralar çok yoğun olduğnuzu biliyorum sizden rica etsem hesaplama yapmak için atom ağırlıklarından bahsetmişiniz
ben meslek lisesi mezunuyum kimya bilgim yok denecek kadar az
bukonuda örneklerle açıklarmısınız,, umarım çok olmamıştırım)saygılarımla

Hesaplamaları yapa bilmek için elementlerin atom ağırlıklarınıda bilmek gerekiyor tabiiki.
Element simgesi atom ağırlığı
Oksijen O 16
Hidrojen H 1,008
Karbon C 12,011
Azot N 14,08
Fosfor P 30,975
Potasyum K 39,1
Magnezyum Mg 24,32
Kalsiyum Ca 40,08
Kükürt S 32,066
Bor B 10,82
klor Cl 35,457
Bakır Cu 63,54
Mangan Mn 54,94
molibden Mo 95,95
Çinko Zn 65,35
Sodyum Na 22,991
Demir Fe 55,85
silisyum Si 28,074
sayın kudret bey bu aralar çok yoğun olduğnuzu biliyorum sizden rica etsem hesaplama yapmak için atom ağırlıklarından bahsetmişiniz
ben meslek lisesi mezunuyum kimya bilgim yok denecek kadar az
bukonuda örneklerle açıklarmısınız,, umarım çok olmamıştırım)saygılarımla

kudret tezel den alıntı:

Merhaba arkadaşlar,hakancihangirin şahsıma sorduğu soruyu cevaplamak istiyorum.
Bu konunun cevaplanmasından daha önemlisi ayni hataların kitaplarda bile tekrarlanması.
Herşeyden önce saf madde miktarı dendiğinde, saf element miktarını anlaşılmalıdır.
Ancak bazıyerlerde hatta birçok yerde saf madde miktarı ile saf element miktarı karıştırılmaktadır. Konunun önemini daha önceki forumlarda anlatmıştık ancak önemli başlığı altında olmadığı için önemsenmedi anlaşılan.
Bir gübre torbasına bakıldığında üç rakam görülür.
örnekler : 20-20-20
20-20-0
12-61-0
15-15-15 gibi.
Bu üç sayının ifade ettiği değerler şunlardır:
Birinci sayı saf element olarak% azot miktarıdır.Yani 20-20-20 gübresinin 100 kg ında 20 kg saf azot ( N ) vardır. İkinci sayı fosforlu madde miktarını gösterir. yani saf fosfor elementini değil, fosforun oksitlenmiş haldeki ( P2O5 fosfor penta oksit yani fosforun +5 değerli oksitini ) miktarını gösterir. Son sayı ise saf potasyum element miktarını değil ,fosfor gibi potasyumunda oksitlenmiş haldeki madde miktarını yani % potasyum oksit miktarını gösterir.
Özetlersek 100 kg 20-20-20 gübresi içinde , 20 kg azot ( N ) 20 kg ( P2O5 ) 20 kg da ( K2O) vardır. geri kalan 40 kg ise hiçbir değeri olmayan dolgu maddesidir.
Durum böyle olunca bu gübrenin 100 kg mında 20 kg saf azot,8,728 kg saf fosfor ( P ) ve 16,6 kg da saf potasyum elementi var demektir, nedenmi?
P2O5 in mol ağırlığı 141,95 gr dır fosforunki 30,975 olduğuna göre
2*30,975/141,95 =0,4364 yani fosfor penta oksidin 0,4364 ü saf fosfor elementidir.
K2O nun mol ağırlığı 94,2 dir Potasyumun ki 39,1 olduğuna göre 2*39,1 /94,2 =0,83 tür
Yani potasyum oksitin 0,83 ü saf potasyum elementidir.
Saf fosfor ( P ) miktarı, 20 kg *0,4364 = 8,728 kg
saf potasyum ( K ) miktarı 20 kg * 0,83 =16,6 kg dır

Şimdi 12-61-0 MAP NH4 H2 PO4 mono amanyum fosfat gübresini hesaplıyalım.
mol ağırlığı : 14,008+4*1,008+2*1,008+30,975+4*16 =115,031 gr
Azot 14,008 /115,031 =0,12
Fosfor 2*30,975 /115,031 =0,2692 P2O5 olarak 0,2692/0,4364 =0,6168 ~0,62

İkinci sorunuzdaki çelişkilerde Gerek NO3 gerek NH4 olarak azoto molekül olarak hesaplamaktan kaynaklanıyor. NO3 nitrat azotu molekülündede NH4 amonyum azotu molekülündede bir tek azot molekülü vardır ancak ismi nitrat veya amonyum azotudur.

burakhena beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024