agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni2457Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-08-2017, 16:23   #1141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Şu anda resim yükliyemiyorum. kıştan çıkarken arkadaşımdan aldığım 2 adet incir çeliğinden biri tutmamış, ama biri yapraklandı gelişti şu an üstünde 5-6 tane incir var 2-3 tanesi çeviz büyüklüğünde dersem abartı olur ama ona yakın. En alltaki incir en büyükleri idi ama oda bu sabah düşmüş rüzgardan olabilir diye düşünüyorum. Bakalım ne kadar büyüyecekler bende merak ediyorum. Diğerleri nohut büyüklüğünde. En kısa zamanda resim yüklemeye çalışacağım. Sayın Kızıltan özellikle yapmamız gereken başka bir şey var mı siz incir konusunu bayağı incelemiş siniz. Teşekkürler herkese selam.

ateşkaptan beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 10:32   #1142
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Incirler iyice buyumkus olmali, fotograf var mi ?
Yine uzun zamandır resim koyamadım.

İncirlerim, mayıs ayında iyice yapraklanıp, yeni döngüsüne tam başlamışken, sistemdeki yerinden sökülerek yeni yerlerine dikilmeleri ve adapte olmalarındaki sıkıntı nedeniyle toparlanması ve gelişimlerini sürdürmeleri ve dolayısı ile yemişlerini ancak vermeye başlaması sürecini burada paylaştım.

Sayın Kızıltan'ın önerileri doğrultusun da erkek incir avına çıktım ve liman mendireğinde kendiliğinden büyüyen incirin erkek olduğunu gözlemledim. Bunlardan 10 tanesini, incirlerimin yanına astım.
Gözlemlerim devam ediyor.

Name:  15.jpg
Views: 1046
Size:  73.7 KB

Name:  13.jpg
Views: 1080
Size:  60.3 KB

Name:  6.jpg
Views: 1055
Size:  74.5 KB

Name:  5.jpg
Views: 1077
Size:  63.8 KB

Name:  7.jpg
Views: 1050
Size:  58.5 KB

volkan0048 ve Selma_321 beğendi.
ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 10:35   #1143
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Çileklerim hala çiçekteler ve meyve vermekteler. Hiç stolon bırakmıyorum. 3 günde bir 1 -1,5 kg arası çilek alıyorum.

Name:  1.jpg
Views: 1058
Size:  51.5 KB

Name:  2.jpg
Views: 1057
Size:  63.3 KB

Name:  3.jpg
Views: 1055
Size:  54.8 KB

Name:  9.jpg
Views: 1034
Size:  64.9 KB

Eski 09-08-2017, 10:39   #1144
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Bunlar da pepino larım

Name:  10.jpg
Views: 1028
Size:  83.6 KB

Name:  11.jpg
Views: 1068
Size:  49.9 KB

Biberlerim,

Name:  4.jpg
Views: 1006
Size:  84.0 KB

Salatalıklarım,

Name:  12.jpg
Views: 1073
Size:  69.8 KB

Ağustos ayın da marullarım,

Name:  14.jpg
Views: 1052
Size:  54.5 KB

Eski 09-08-2017, 11:57   #1145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sn Ateskaptan

Asagida kendine dollenen, erkek incir istemeyen orak inciri fotograflari koyuyorum. Bir sonraki donem icin bunun celiklerini bulabilirseniz hem erkek incir aramaktan kurtulursunuz hem de mevsim harici ( turfanda ) urununuz olursa verim alabilirsiniz cunku o erken zamanda erkek incir bulamazsiniz.

Orak inciri tanimak kolay yapisina dikkat ederseniz goreceksiniz ki biraz armut tipi var, ustten basik degil.

Etraflarinda ucan ince uzun sinekler varsa dolleme yapiliyor demektir.

Incirlerinizin olgunlasmaya yaklastigini dusundugunuzde denemek icin birisinin alt delik kismina cok az zeytinyagi surun bakalim erken olacak mi ?

Bu dallari saklayip kis sonu yeni incir alabilirsiniz, ve ya hasat sonrasi bunlari sokup herbirisinden birkac celik alip yeniden koklendirebilirsiniz.

Kalsin bunlar buyusun derseniz, saksidan cikartip kokleri budamaniz lazim, kural saksi capindan 5 cm az capli olacak sekilde budayip ayni saksi ve ortama dikmek.

Uzun yillar kalsin derseniz balkonda dikine buyuyen agac zor olacagindan yapilabilecek birseyler var, karar verince haber verin o yontemi yazayim. Vakit bulunca fotograflariyla yontemi yuklerim buraya.

Paylasim icin tesekkurler, basarilar dilerim.

Name:  ORAK INCIRI.jpg
Views: 963
Size:  11.8 KB
Name:  ORAK INCIRI 2.jpg
Views: 960
Size:  12.1 KB

Kudret Tezel ve kursun beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2017, 12:17   #1146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2011
Topraksız tarımda karşılaştığınız problemler nelerdi?

Sn.Ateşkaptan hocam Topraksız tarım yaparken karşılaştığınız problemler ve hatalar nelerdi.Tecrübelerinizi paylaşırmısız ayrıca suyu oksijensiz bıraktığınız oldumu ne gibi bir problemle karşılaştınız besin eriğinin belli aşamaları olan formüller var örneğin haydrobudy programında domates yetiştirme aşamaları gibi örneğin fide döneminde-1 salkım göründüğünde-hasata kadar olan bölümde ayrı ayrı formüller var bende yetişricilik yaptım ama 4 kat salkımı atmaya başladığında sıcaktanmı yoksa oksijensizmi kaldi veya bu besin eriği formülünde 2 aşamadanmı yoksa hastalıkmı geldi anlayamadım hepsi birden kurudu.Yardımcı olursanız sevinirim .Sitemde amatör olarak uğraşmaktayım.Ayrıca besin eriğinin içine humik asitte koydum sonradan ondanda kök çürümesi olabilirmi.Sistemde 100 boru yarıya kadar su dolu daha önce her birini dibine damlama su koydum tıkanma probleminden dolayı daha sonra suyu en uçta verip depoya aktardım.teşekkürler.

https://ziraatyapma.blogspot.com.tr/...by-eyyupk.html

Eklenen Resimler

eyyupk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2017, 17:25   #1147
Ağaç Dostu

Sn Ateskaptan incirlerin son durumu nedir ?

Sn Tezel`de fotograf paylasamamislardi, son durum nedir. ?

Incir konusuna ozel ilgim nedeniyle sizleri zorlamis oluyorum , mumkunse fotograf ve tecrubelerinizi paylasirsaniz, tesekkurler.

ateşkaptan beğendi.
Eski 08-09-2017, 21:15   #1148
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Aile meclisi olarak , Uzun zamandır düşündüğümüz bir konuyu ele alıp, Binanın terasını kapatmaya karar aldık. Yani çatı yapılarak, teras olarak kullandığım ve topraksız tarım denemelerini yaptığım mekan gelecek yıl kapanacak.

Bu nedenle, topraksız tarım maceram bu ay sonlanıyor.
Denemelerim sonunda çok net sonuçları burada açıkladım.

İnanıyorum ki ;Topraksız tarıma gönül verenlere bir nebze faydalı olabildim isem, büyük mutluluk duyarım.

Bu çalışmalarıma başlarken, bana yol ve ilham kaynağı olan sayın Tezel'e teşekkürlerimi, bana destek ve beğenilerini ileten tüm topraksız tarım seven dostlarıma da sevgi ve saygılarımla hoşça kalın diyorum.

Sayın Kızıltan; Bayram da , 9 günlük gezi dolayısı ile ihmal ettiğim incirlerim bu haldeler. Artık toprağa dikilecekler.

İncir in; Başarılı olduğuna inanıyorum. Size de verdiğiniz çok özel bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca ; bana her zaman destek ve yardımcı olan sayın İdris Şenol' özel olarak teşekkür ediyorum.

Bundan sonra çok özel olarak ve zaman zaman aklımda kalan bazı bilgileri talep olduğu takdirde sizlerle paylaşmak üzere burada olacağım.
Şimdilik hoşça kalın.

Gece gelince hemen resimledim. Durum bu maalesef. Susuzluk ve besinsizlik
yaprak dökümü . İncirler meyveleri de daha sert.
Views: 888
Size:  54.4 KB

Eski 08-09-2017, 21:41   #1149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın ateşkaptan, mesajınız sanki birdaha hiç ilgilenmeyecekmişsiniz imajını veriyor oysa demiyormuyduk topraksız tarım hastalıktır bulaşınca kurtulması mümkün değildir diye. Terasta olmazsa bahçede olur balkonda olur ama bu hastalık bitmez. Alınan kararın mutlaka doğruluğuna inanıyorum hayırlı olsun ama biz sizleri hep aramızda görmek deneyimlerinizden gözlemlerinizden istifade etmek istiyoruz. Şimdiye kadar yaptığınız paylaşımlar için çok teşekkür ederiz sağ olun var olun ama bundan sonrada hep yanımızda olacağınız düşünmek istiyoruz.Selamlar sevgiler.

ateşkaptan beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2017, 12:51   #1150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Sayın ateşkaptan hocam,
Kudret hocamın da dediği gibi bahçede de olsa bir şekilde topraksız tarıma devam etmeniz,
bilgi ve birikimlerinizden uygulamalı olarak faydalanmamız dileği ile çalışmalarınızın devamını bekliyoruz...Allah'a emanet olun...

ateşkaptan beğendi.
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2017, 13:26   #1151
Ağaç Dostu

Sizin bu isi tamamen brakacaginiza pek inanamiyorum, perkolenin bir kismini su gecirmez branda acilir kapanir yaparsiniz gibi geliyor.

Karariniz ne olursa olsun mutlu olun dilerim, uretmeseniz de arasira katilin, sizden haber alalim, sandali, baliklari gorelim, bilelim ki dostumuz ,mutlu.

Eski 23-09-2017, 14:04   #1152
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Sayın ateşkaptan uzun zamandan beri iş yerimin kapanmasından dolayı izmir karşıyakaya gelmek zorunda kaldım neyse bunada şükür deyelim sayın kıZıltan ın ısrararıyla topraksız tarım incir yetiştiriciliği bende takip ettim izmirde meyve ve sebze cenneti fakat incir bölgesi olmasına rağmen burda BARDCIK İNCİRİ adı altında bir incir xinsi var yok satıyor kg 10 tl evet yanlış duymadınız 10 tl yok satıyor kabulları ince temmu sonu ağustos ve eylule kadar aarkıyor

Eklenen Resimler

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2017, 10:55   #1153
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Teras'ta olan sistemlerimin üzerinde bulunan bitkilerin bir taraftan sökümü
yapılırken, sökülmeyen ve sona bırakılanlar da üretmeye devam ediyor.

Karadeniz iklimine uygun ve verim aldığım bitki biber. Ticari düşünenler için biber (bulunduğum yer için) iyi getirisi olan ve yörede az olarak üretildiği için talebi fazla olan bir bitki. Pazarda 5 - 7.5 Tl ye satılmakta. hatta 10 Tl ye kadar alıcı bulmakta.

Biberlerimi 3 defa topladım, bu dördüncüsü, 16 kök biberden, her defasında 7.5-8 kg arası biber topladım.
Biberler toplanır toplanmaz tüm gücünü çiçeklenmeye bırakıyor.
Kışa girmeden bir defa daha toplanabilir. Bu yüzden en son sökülecek.

En ilginci Bayram sonu itibari ile beslenme sadece su ile devam ediyor. Besin vermiyorum. Perlitin en iyi özelliğinden biri, uzun müddet sakladığı besinleri kullanabiliyor olması.

Views: 852
Size:  48.9 KB
Name:  2.jpg
Views: 820
Size:  47.7 KB
Name:  3.jpg
Views: 855
Size:  53.8 KB
Biberler çiçekteler
Name:  8.jpg
Views: 862
Size:  79.2 KB

Name:  9.jpg
Views: 834
Size:  77.6 KB

Eski 27-09-2017, 11:00   #1154
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Bunlar da pepinolarım, Nasıl kıyarsınız ! Meyveleri henüz gelişmekte. Üzerinde hala çiçek var. Çiçekleri de çok güzel.
Name:  4.jpg
Views: 817
Size:  34.1 KB
Name:  6.jpg
Views: 834
Size:  40.9 KB
Name:  10.jpg
Views: 832
Size:  46.5 KB
Name:  12.jpg
Views: 840
Size:  39.1 KB

Eski 27-09-2017, 11:02   #1155
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Son çilek sistemi, ve kendini toparlamaya çalışan incirlerim.
Name:  5.jpg
Views: 839
Size:  51.7 KB
Name:  7.jpg
Views: 822
Size:  77.4 KB

Eski 27-09-2017, 15:20   #1156
Ağaç Dostu

Epeyce incir var, hani satsaniz para eder.
Donusunuz hayirli olacak Sn. Ateskaptan !

ateşkaptan beğendi.
Eski 11-01-2018, 15:41   #1157
Yeni Üye

hasan_esendemir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Sayın Ateşkaptan çok güzel ve bilgilendirici paylaşımlar yapmışsınız, bunun için teşekkür ederim. Topraksız tarımı 2008-2009 yıllarında yapan bir abimiz sayesinde duymuştum ve çok güzel bir serası vardı. Ben de yapmaya karar vermiştim ki 2012 yılında rahatsızlandım ve uzun bir tedavi sonrası toparlandım. Şimdi tekrar yapmayı düşünüyordum ama hangi ortamda yapacağım hakkında bazı kararsızlıklarım vardı. Sizin uygulamalarınız sayesinde bu kararsızlıklarım ortadan kalktı ve Pomza - Perlit ve Cocopeat ortamında deneme yapmaya karar verdim.
Bunun için 40 m2'lik bir serada 3 farklı besin eriyiği ile yapacağım.
Birincisinde Domates - patlıcan ve kabak
İkincisinde Fasulye ve Biber
Üçüncüsünde Salatalık - kavun - karpuz olacak.
Besin depolarım 200'er lt'lik olacak.
Bitkileri 0 günde bir sadadece su ile yıkama yapacağız.
Şimdi burada aklıma takılan bir kaç soru var. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
1 - Boşalttığımız artık besin eriyiklerini bahçemdeki ağaçların diplerine bol su ile vermemde sıkıntı olurmu?
2 - Bu sistemde karşılaşılması muhtemel sıkıntılarım neler olabilir?
3 - Bu sistem için kullanabileceğim devirdaim ve hava pompaları için önerebileceğiniz bir model varmıdır?
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Düzenleyen hasan_esendemir : 17-01-2018 saat 10:00
hasan_esendemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2018, 18:56   #1158
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Sayın hasan_esendemir;

Öncelikle; geçmiş olsun diyerek söze başlamak istiyorum. Aramıza hoşgeldin.

1-Kullanım sonu eriyiğini ağaçlara verebilirsiniz, ağaçların tam dibine değilde, en az bir metre çapında dairede vermeniz, besinin köklerce daha rahat emilmesini sağlayacaktır.

2-Her biri 200 litrelik tanklarla 3 sistem kurmanız 40 m2 sera için fazla bile. Tankların mutlaka ışık almayacak şekilde konumlandırılması çok önemli. Ancak; Sera içinde, çok çeşitten kaçınmak gerekir. Bilhassa kavun, karpuz ve kabak gibi yayılıcı ve örtücü yapraklı bitkilerin hastalığı hızlandıran ve barındıran özelliği söz konusudur. Hatta, sera içindeki diğer bitkileri baskı altında tutarak gelişmelerini etkilemektedir. Sera dışında yeriniz var ise bu bitkileri mümkün olduğu kadar sera içine sokmayın derim. Sera dışında kuracağınız sistemlerde bunları yetiştirebilirsiniz.

3- Ulus hal karşısındaki akvaryum satıcılarına giderseniz, çok değişik hava ve devirdaim pompaları bulabilirsiniz. Kuracağınız sisteme göre (katlı sistem için) yükseğe besinin ulaşması bakımından seçeceğiniz pompa tipinin buna uygun olması tercih edilmelidir.

Takıldığınız noktalarda ben ve bu sitedeki arkadaşlarımız her zaman yanınızda olacaktır.

Başarılar dilerim.

Eski 19-01-2018, 07:36   #1159
Yeni Üye

hasan_esendemir's Avatar

Cevaplarınız ve dilekleriniz için teşekkür ederim. Sera dışında da yerim var. Kabak, Kavun, Karpuz bunları dışarıda yetiştireceğim.

ateşkaptan beğendi.
Eski 24-01-2018, 15:42   #1160
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Topraksız Tarım dostlarımın kendi besin eriyiğini hazırlayabilmesi için; 2015 yılı Haziran ayında çekimini yaparak, youtube sitesinde yayınlanmaya başlayan, Amatörler için besin eriyiği hazırlama ve besin eriyiğinin tanka nasıl ilave edileceğine dair video ile Toraksız tarım da stok besin hazırlama videolarım maalesef kapanmıştır. Çok üzgünüm.

Eski 24-01-2018, 17:27   #1161
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Videolarda para kazanma özelliği aktif miydi?

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 17:37   #1162
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Videolarda para kazanma özelliği aktif miydi?
Hiç bilgim yok bu konuda, zira videoları sayın İdris Şenol' a göndermiştim. Youtube sitesine bir arkadaşı yüklemişti.

Eski 24-01-2018, 18:39   #1163
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Eğer telif hakkından silinmedi ise kontrol panelinden arka fonda yer alan müzik kaldırılıp tekrar yayına alınabilir. Bunu belirli bir sürede yapmak gerekli yoksa video tamamen siliniyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2018, 19:04   #1164
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Yedi karanfilin; en sevdiğim enstrümantal parçası olan Sobalarında kuruda meşe yanıyor parçasını fon müziği olarak koymuştum. Acaba onu mu dikkate aldılar.

YouTube sitesine yükleyen ben olmadığım için müdahale edemiyorum.

Eski 25-01-2018, 09:16   #1165
Yeni Üye

hasan_esendemir's Avatar

Evet, videodaki müzikten dolayı telif yemiş kanal ve sizin videonuz da ondan dolayı gösterilmiyor maalesef. Geçmiş olsun.

ateşkaptan beğendi.
Eski 25-01-2018, 19:31   #1166
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

İş yeniden başa düştü. Bilgisayarda ham video çekimlerini buldum. İyi ki silmemişim.

Yeniden montajını yapıp, anlaşılır şekilde alt yazı ile bütünleştirerek, yuotube kendi adıma yüklemeyi düşünüyorum.

Bakalım hayırlısı.

Eski 28-01-2018, 19:11   #1167
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

amatörler için besin eriyiği hazırlama videom hazır.

Sırada amatörler için hazırlanan besin solüsyonun nihai tanka konulması videom var.

En son olarak ta (Profesyoneller için stok besin solüyonu hazırlama) videom var.

Eski 29-01-2018, 07:14   #1168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Ellerinize emeklerinize sağlık hocam, bunlar çok iyi kaynak olacak....

ateşkaptan beğendi.
volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 08:50   #1169
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ateşkaptan Mesajı Göster
amatörler için besin eriyiği hazırlama videom hazır.

https://www.youtube.com/watch?v=87m3YMvotFg&t=91s

Sırada amatörler için hazırlanan besin solüsyonun nihai tanka konulması videom var.

En son olarak ta (Profesyoneller için stok besin solüyonu hazırlama) videom var.
Sn ateşkaptan
Benim aklıma videonun en başında şu takıldı neden hep sülfat formları kullanılıyorda nitrat formları kullanılmadı magnezyum sülfat yerine mesela magnezyum nitrat niye kullanılmıyor ? sülfat formları yüksek tuz içerikli ve ec'ci yüksek olmuyor mu?

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 09:54   #1170
Ağaç Dostu

Sn Ateskaptan kolay gelsin, bukadar isin arasinda sormadan duramadim, incirler ne oldu ?

ateşkaptan beğendi.

Etiketler
çilek, domates, gübre formülleri, hobi bahçesi, topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024