agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2014, 22:04   #91
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetduman Mesajı Göster
Sayın Vetman

Bursa Mustafakemalpaşa'da romanov koyunu projem var. 3 dişi 1 erkek kuzu ile başladım. İleri ki dönemde arpa çimlendirme yapmak istiyorum. Arsamın bir kısmı yamaç arpa çimlendirmeyi toprağın 1 metre altında 20 mt2 oda şeklinde yapmak istiyorum. Siz bu işi tecrübe etmişsiniz. (paylaşımlardan aldığınız dua ile eminim daha da başarılı olursunuz) Bu şekilde bir oda oluşturmak benim için daha avantajlı mı olur. Tabi havalandırmayı dikkate alarak inşa edeceğiz odayı. Yaz kış farkı olmadığından uzun vade de iklimlendirme açısından avantajlı olacağını düşünüyorum.

Önceki yazılarınız yardımı olduğu gibi buradaki eleştiri ve önerilerinizin de çok yardımı olacaktır.

İyi çalışmalar.
Sayın Mehmetduman merhaba.

Havalandırmayı dikkate alarak arpa çimlendirme odası inşa edecekseniz problem olmaz düşüncesindeyim. Çünkü toprak altı ısı derecesi 20 derece civarındadır ve bu da arpanın çimlenmesi için idealdir.

Yapım aşamasında da sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplandıracağımı bilmenizi isterim.

Selamlar... Saygılar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 09:17   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2014
koniks te takılıyordum kendimi burda buldum..

senin vesilen ile üye oldum

vetman996 abimi azminden başarısından dolayı tebrik ediyorum

vetman996 ve kuvayi beğendi.
Qamİran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 11:30   #93
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Qamİran Mesajı Göster
koniks te takılıyordum kendimi burda buldum..

senin vesilen ile üye oldum

vetman996 abimi azminden başarısından dolayı tebrik ediyorum
Değerli Kardeşim aramıza hoş geldiniz.

Burada değerli dostların yazılarını da okuyacak ve çok şey öğreneceksiniz.

Yararlı olabilmesi dileğiyle... Selamlar... Saygılar...

Qamİran beğendi.
Eski 25-05-2014, 22:02   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2014
Aylardır bu konuyu araştırıyordum.Yapmış oldugunuz çalışma çok güzel.Novatom firması bu makinaya 63.700 tl + KDV fiyat vermişti.
Size sorum şu olacak sulamayı nasıl yapıyorsunuz Lütfen detaylı bir şekilde açıklarmısınız. Kulladıgınız parçaları isim ve markaları ile.
Şimdide çok tesekkürler.

harezm1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 14:15   #95
Yeni Üye

abicim herkese ne güzel cevaplar vermissin ama bana 1 ay oldu hala cevap yok

Eski 11-08-2014, 21:06   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2014
sayın vetman996 öncelikle yapmış oldugunuz makina için öncelikle sizi tebrik ederim. bende bu konu üzerinde çalışıyorum şuan bu sebeple bir kaç sorum olacak.
1. hala arpa çimlendiriyor musunuz?
2. küf ve benzeri sorunlarla karşılaştınız mı? karşılaştıysanız nasıl çözdünüz?
3. tohumluk arpa mı yoksa herhangi bir arpa tohumumu kullanıyorsunuz?
4. verimi arttırabildiniz mi?
5. koyteynırın zemininde su birikiyor mu? nasıl temizliyorsunuz?
6. sistemigeliştirmek adına bir sey yaptınız mı?
ilginiz için teşekkür edercevabınızı merakla bekliyorum. saygılarımla

yyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 09:41   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2014
vetman996 tebrik ederim sizi.yyilmaz ın sorularının cevabını ben de çok merak ediyorum.bizi sistemin sürekliliği hakkında bilgilerndirirseniz seviniriz.
uzun süreli kullanım yorumlarınız nelerdir.

kbrinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2014, 13:56   #98
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Bir müddet aradan sonra tekrar merhaba;

Değerli dostlar merhaba,

Bir süre forumlardan uzak kaldım.(Sağlık problemi, seminer programı ve tatil programı nedenleriyle)

Bu süre zarfında cevapları geciktirdiğim için tüm dostlardan özür dilerim.

Sayın harezm1 cevabınız aslında yazıda mevcut ama yine de cevabı bulamadıysanız firma isimlerini özelden paylaşabilirim.

Sayın yyilmaz ve Sayın kbrinc. Sizin için kısaca cevap vereyim hemen.

1- Arpa çimlendirmeyi uzun süre kullandım ama şuan için bu sistemi solucan maması üretiminde deneme amaçlı kullanıyorum.

2- Uzun süre genel temizlik ve dezenfeksiyon yapılmadığı durumlarda küf oluşabiliyor. Bizde bir kez küf oluştu ve tedbirimizi aldıktan sonra bir daha da küflenme olmadı.

3- Kullanırken tohumluk arpa kullanılırsa daha iyi sonuç alınıyor. Ama elinizde tohumluk arpa bulunmazsa da eleyerek normal arpayı kullanabiliyorsunuz.

4- Verim oldukça iyiydi. Herkese tavsiye ederim.

5- Konteynerin dibinde su birikmeyecek şekilde eğim verdik, ayrıca suyun tahliye kanalı da vardı.

6- Sistemi geliştirmek için klima değişikliği, salyangoz fanlar, ışıklandırma düzeneği vb. değişiklikler yaptık. Siz de kullandıkça kendi bölgenize ve bulunduğunuz alanın konumuna göre değişiklikler yaparak en ideali bulmalısınız.

Şuan için en kaliteli solucan maması üretimine yoğunlaştık ve bu sistemi deneme amaçlı kullanıyoruz. Kaliteli solucan gübresi için kaliteli mama gerekiyor. Bu konteynerde bir takım değişiklikler yaparak mama üretimi için denemeler yapıyoruz. Bunda başarılı olabilirsek solucan gübresi üretim çiftliğimize böyle bir sistem kuracağız ve arpa çimlendirmeye kurbandan sonra inşallah tekrar devam edeceğiz.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

Eski 08-09-2014, 07:56   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2014
vetman996 teşekkürler cevaplar için.yeni denemelerinizde başarılar

vetman996 beğendi.
kbrinc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 17:39   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2014
sayın vetman ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

vetman996 beğendi.
yyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 13:34   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Değerli abim, sizi tebrik ederim ve ayrıca bilgiyi paylaştığınız için de teşekkür ederim. Sizler gibi değerli insanlar sayesinde inşallah iyi bir yere geleceğiz...

Saygılar...

snrcrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 21:27   #102
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi snrcrk Mesajı Göster
Değerli abim, sizi tebrik ederim ve ayrıca bilgiyi paylaştığınız için de teşekkür ederim. Sizler gibi değerli insanlar sayesinde inşallah iyi bir yere geleceğiz...

Saygılar...
Sayın Snrcrk Kardeşim merhaba.

İlginiz için ben teşekkür ederim.

Bilgi paylaşıldıkça büyür. Hep birlikte büyüteceğiz inşallah.

Her şey gönlünüzce olsun.. Selamlar...

Eski 17-10-2014, 22:21   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2013
vetman abi bu sistemde yetişen çimleri tavuklarada verebilirmiyiz bu sistemin maliyeti nedir acaba

ferhat54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 15:36   #104
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ferhat54 Mesajı Göster
vetman abi bu sistemde yetişen çimleri tavuklarada verebilirmiyiz bu sistemin maliyeti nedir acaba
Değerli kardeşim merhaba.

Bu sistemdeki çimleri tavuklara verebilirsiniz. Hatta mısır da çimlendirip verebilirsiniz. Mısırın yüksek enerji içeriği nedeniyle çok yararını görürsünüz.

Bu sistemin maliyeti bize 15 bin civarında oldu. Ama siz sistemi anlayınca daha küçük ve daha uygun bir ortam hazırlayabilirsiniz. Selamlar...

Eski 27-10-2014, 02:57   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
Sayin vetman996 ve diger degerli uyeler,

Bu konuyu basindan sonuna kadar okudum ve yukarida sayin vetman996 yazmis oldugu hayvanlarinin yem rasyonunda elde ettigi %40 ve %50 lik azalmasini anlamaya calisiyorum . Sonucta bir kila arpa esittir bir kilo arpa dir. Bu bir kilo arpa nin besin degerleri sadece su verme ile yukselebilirmi ? arti bu arpa otunu uretmede kullanilan zaman ve enerji harcamalarina deger mi ? diye uzun suredir dusunuyordum.
Hayvanlara verilen iyi hazirlanmis arpa cimleri iyi bir rasyon icerisinde %100 sindiriliyor.Oysaki kesif yem olarak verdigimiz kuru maddellerin bir kismi hayvanlar tarafindan kullanilmadan gubre olarak disari atiliyor . Tahminen %20 ile 30 arasinda yem kazanci olabilir. Saygilar.

deniz2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 17:29   #106
Yeni Üye

vetman996 hocam firma marka ve isimleri özelden gönderebilirseniz çok sevinirim.Konunun yeri burası değil ama özür dilerim sormak istedim bildiğim kadarıyla siz veterinersiniz bu arpa çimi ile elimizde pancar küspesi, mısır sılajı, buğday samanı, kuru fiğ otu gibi ürünlerle fabrika yemine ihtiyaç duymadan günlük 15-20 kilo süt veren ineklere nasıl bir rasyon hazırlayabiliriz hocam yardımcı olabilir misiniz. Amacım fabrika yemi masrafından kurtulmak.Veya bunların arasına kendi yemimi nasıl hazırlayabirim? şimdiden verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler...

Eski 01-11-2014, 18:38   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2014
Sn vetman996;
Yaklaşık 2,3 ay kadar diğer forumdaşlarımızın ve sizin "topraksız tarım denemelerinizi, çalışmalarınızı vs. hiç bir yazılanı atlamadan heyecanla okuyorum. Çok şükür ki başarıya ulaştığınızı da gördükçe sizinle birlikte ben de mutlu oluyorum. İşin başka boyutu ise çalışmalarınızı iştahlı iştahlı büyük bi şevkle samimi şekilde ve de en ufak detayını anlatmalarınızdan dolayı bana da özellikle topraksız tarım konusunda çok büyük merak ve istek aşılamış durumundasınız Nasip olursa yaza doğru ben de ufak bir yer yapıp siz değerli büyüklerim, üstadlarımın da yardımıyla topraksız tarım denemesi yapmayı planlıyorum.. Can-ı gönülden sizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum...

s.akbulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2014, 12:07   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Kaba Yem Kaynagı Olarak Hidroponik Arpa Çimi Üretiminde
Kuru Madde ve Ham Protein Verimleri Üzerine Farklı
Uygulamaların Etkileri
http://edergi.sdu.edu.tr/index.php/z...File/4082/3676

Tartes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 21:49   #109
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TARTES Mesajı Göster
Kaba Yem Kaynagı Olarak Hidroponik Arpa Çimi Üretiminde
Kuru Madde ve Ham Protein Verimleri Üzerine Farklı
Uygulamaların Etkileri
http://edergi.sdu.edu.tr/index.php/z...File/4082/3676
Sayin TARTES, paylastiginiz bilgiler icin sag olun var olun.

Link teki bilgilerden anladigim kadariyle yapilan analizler ve deneyler sonucunda ;yetistirilen arpa cimlerinde cok yuksek miktarda kuru madde kaybi ve ham protein kaybi olurken mineral ve vitaminlerde artis oluyor .
Burada anlasilmasi gereken bu arpa cimleri yetistirilmeye ekonomik olarak deger mi yoksa degmez mi ? Bana gore bu olay ucan balonlara benziyor ; icine ne kadar have koyarsaniz koyun sonunda balon yine bir balondur . Hayvanlarinizi sadece dolgu maddesi olan saman ve bu arpa cimleriyle beslemek yerine gidip KIBRIS ta kumar oynayin ,boylece daha fazla para kazanma sansiniz olabilir. Evet burada diger cok degerli uyelerimiz bu konuda nazik uyarilar yaptilar ama yinede kesin bir dille saman ve arpa cimleriyle hayvan yetistirilemeyecegini belirtmek istedim.
Oysaki dolgu maddesi saman ,kailteli kuru yonca ve vitamin,mineral takfiyeleri ile hayvan yetistirilebilir, eklenecek birazcikta also kesif yemler ise verimi dahada yukseltecektir .

Burada sayin degerli ,bu konularda tecrubeli ve deneyimli uyelerimizden yem bitkilerinin besin degerleri ve hayvanlarin bu besinlerden ne kadar yararlanabilmeleri hakkinda bilgilerini paylasimlariyle daha bilincli ve karli hayvan yetistiriciligiine yardimci olacagimiza inaniyorum.
Saygilar.

Eski 15-12-2014, 15:52   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2014
Selam VETMAN996 BENDE bu işe başlamayı düşünüyorum düzce il tarımda çalışıyorum bana ulaşabilirmisiniz acaba 05413694539

MehmetAkca5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 11:47   #111
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz2014 Mesajı Göster

Bu konuyu basindan sonuna kadar okudum ve yukarida sayin vetman996 yazmis oldugu hayvanlarinin yem rasyonunda elde ettigi %40 ve %50 lik azalmasini anlamaya calisiyorum . Sonucta bir kila arpa esittir bir kilo arpa dir. Bu bir kilo arpa nin besin degerleri sadece su verme ile yukselebilirmi ? arti bu arpa otunu uretmede kullanilan zaman ve enerji harcamalarina deger mi ? diye uzun suredir dusunuyordum.
Hayvanlara verilen iyi hazirlanmis arpa cimleri iyi bir rasyon icerisinde %100 sindiriliyor.Oysaki kesif yem olarak verdigimiz kuru maddellerin bir kismi hayvanlar tarafindan kullanilmadan gubre olarak disari atiliyor . Tahminen %20 ile 30 arasinda yem kazanci olabilir. Saygilar.
Değerli Kardeşim merhaba.

Eğer kendi arpanızı kendiniz üreterek Çimmatik kullanabiliyorsanız %40-%50 kazancı çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Fazla yorum yapmadan Prof.Dr. Harun Baytekin Hocanın "Kaba yeme alternatif lazım" adlı makalesinden alıntı yapayım:

"......
Gerek kaba yem temininde yaşanan sıkıntılar, gerekse kaba yem fiyatlarının aşırı yükselişi alternatif kaba yem kaynaklarından yararlanmayı cazip hale getirmiştir. Hatta kaba yemin tamamını dışarıdan satın alan işletmeler için zorunluluk halini almıştır. Bu anlamda hayvan besleme maliyetlerinin düşürülmesinde en önemli alternatif, taze yeşil yem üretim sistemlerinden yararlanmaktır. Arazi bağımlılığını tamamen ortadan kaldıran, hayvanın doğasına uygun besleme koşullarını yaratan günlük taze yeşil yem üretim sistemleri, aynı zamanda hayvan beslemede hatırı sayılır ekonomi sağlamaktadır. Hasılmatik sistemler olarak da bilinen bu günlük yeşil yem üretiminde küçük taneli tahıllar, ağırlıkla arpa kullanılmaktadır. Kurak ve yarı kurak iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde arpa üretimi yaygındır. Türkiye’nin arpa üretimi her yıl yıllık ihtiyacın üzerinde gerçekleşmekte ve çoğunluğu karma yem sanayinde kullanılmaktadır. Sulama imkanı olmayan orta ve güneydoğu Anadolu bölgeleri ile silaj üretimi ve kullanımının sıkıntılı olduğu doğu Anadolu bölgesinde hasılmatikle günlük taze yeşil yem kullanımı son derece cazip ve ekonomiktir.

Günlük taze yeşil yem üretiminde kullanılan hasılmatik, çimlenme gücü yüksek 1 kg arpadan, 7 günde kuru madde oranı % 16-21, ham protein oranı ise % 17-22 arasında değişen, sindirilebilirliği % 98’e varan 7 kg yeşil yem üretmektedir. Dolayısıyla araziye ve piyasaya bağımlılığı ortadan kaldırmaktadır. Bu anlamda, kaba yemini dışarıdan satın almak zorunda olan işletmeler için hasılmatik, en önemli kaba yem temin etme aracıdır. Bir arpa silosu ve hasılmatik ile yıl boyu taze yeşil yem üretme imkânı vardır. Arpanın bugünkü fiyatının 60 kuruş olduğu dikkate alınırsa, hasılmatik sistemlerle kuru madde bazında 1 kg sindirilebilir kaba yem 50 kuruşa mal olmaktadır. Sindirilebilir kuru madde bazında daha ucuza kaba yem temin etmenin imkânı yoktur. Hasılmatik yeşil otunun maliyeti ise enerji ve su giderleriyle birlikte 10 kuruşun altına düşmektedir. Silajın yerine doğrudan doğruya ikame edilebilecek taze yeşil yem, satın alınan silaja göre % 50 tasarruf sağlamaktadır. Diğer yandan sindirilebilirliği yüksek olduğu için kesif yem kullanımını azaltırken süt verimini artırmaktadır. Hasılmatikte yetiştirilmiş 1 haftalık arpa hasılı, hayvan refahına olumlu katkıları ile süt verimini ve sütte yağ oranını da olumlu etkilemektedir. Genel olarak hayvan başına sadece hayvan beslemede inek başına günlük 4-5 TL tasarruf sağlamaktadır. Bu değer, işletme büyüklüklerine göre hangi sistem olursa olsun yatırım maliyetini 16-17 ayda çıkarmaktadır.

Bütün hayvan besleme kitaplarında kaba yemin işletme içerisinden üretilmesi gerektiğini, aksi halde ekonomik bir üretim gerçekleştirilemeyeceğini yazar. Özellikle silaj üretme imkanı olmayan işletmeler, hatta yeterli arazi sahibi olmayan işletmeler için istenen büyüklükte arazi imkanı sunmaktadır hasılmatik sistemler. Üstelik arazi fiyatlarından da ucuza! " Kaynak : "Biga Günlüğü | Biga Haberleri" / Kaba yeme alternatif lazım

Eğer bilinçli şekilde hayvancılık yapıyorsanız, ayrıca tüm girdi çıktıları kaydedip denetleyebiliyorsanız kazancınızı daha iyi görebilirsiniz.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar...

kuvayi beğendi.
Eski 25-12-2014, 05:04   #112
Yeni Üye

Cok degerli vetman996 ve forum uyeleri,
Konu ile ilgili bilgilerin paylasimini saygi ile karsiliyorum.Bilgi paylastikca guzellesir.
Izninizle bende gecmiste olan bilgilerimi paylasmak istiyorum; On yil kadar once Turkiye de ve Dunyada bir devekusu masali var idi,sonralari ise tavsana benzeyen iki hayvan turu vardi, birinin tuylerini yoluyorduk , digerinin derisini yuzuyorduk ....Devekuslarinin cifti 3 bin dolara, tavsanlarin ise 500 dolara satiliyordu vede bunlari satin almak icin sirada beklemek zorundaydik !!!! Bir devekusu websitesinde ozetle soyle yaziyordu ;Devekusunun herseyi para kazandiriyor,o kadar para kazaniyoruz ki..... harcamak icin oneriler bile vardi; Once bir Italyanin Milano ya gidelim,gunun moda defilesini izledikten sonra Paris te hos bir fransiz mutfagindan karnimizi doyuruyoruz,sonrasinda ise aksam London da royal filarmoni orkestrasinin konserini izledikten sonra atliyoruz ozel jet ucagimiza gecenin karanliginda ruzgarin esintisine gore takiliyoruz dunyanin biryerlerine kafamiza gore.......
Bunlarin hepsi son 15 yil icerisinde televizyon,gazete ve internette profesor unvanli insanlar, televizyoncular,politikacilar,is adamlari vs vs vs ... tarafindan duydugumuz ,gordugumuz konulardi.
Acaba bu devekuslarina ne oldu gunumuzde ? Ben arastirdim; Simdi ticari olarak bir tane bile devekusu ciftligi YOK Turkiyede.!!!! Sadece Tigem de 150 tane devekusu var , o da nesli tukenipte dinazorlar sinifina girmesin diye....
Sayin cok degerli Forum uyeleri, dilin kemigi yok, isteyen istedigini konusuyor ,ozellikle parayi veren heryerde herkesi konusturabiliyor. Bu Arpa cimleriyle %50 hayvan yemlerinden kazanc elde etmek ;Insan Akli ile ALAY etmekten baska birsey degil. Gecmiste devekusu,tavsan masallari var idi ,simdilerde ise Arpa cimleri var . Isteyen istedigi masalin icinde olabilir. Yasasin OZGURLUK
Saygilar.

Düzenleyen deniz2014 : 27-12-2014 saat 01:29
Eski 25-12-2014, 08:10   #113
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:

Değerli deniz2014 kardeşim merhaba.

Her fikre saygılıyım, yukarıdaki fikrinize de. Sizin yukarıdaki mesajınızda bahsettiğiniz gibi %20-30 luk bir yem kazancı bile büyükbaş yetiştirenler için büyük bir kazançtır. Çünkü çiftlik giderlerinin %70-80'i yem giderleridir.

İlginiz için teşekkür ederim. Selamlar...

Eski 26-12-2014, 12:58   #114
Yeni Üye

Thumbs down vetman996

sayın veterriner arkdaşım tlefon numaramı bir önceki mesajımda yazdım 0541 369 45 39 buradan bana tel edebilirmisiniz bende araştırmalar yaptım ilk sermayem yetersiz bunu için kasa yerine balıkçıların kullandığı köpük kasaları kullanmayı düşünüyorum bende 7 baş o nedenle öyle büyük bir sermaye yok hayvanların 3 ünüde yeni aldım zaten ekonomik olarak köpük balıkçı kasalarının altını delip kullansak ve ısıtma giderini azaltmak için hayvanların ahırında bir bölgede yapsak bu iş uygun olurmu zararı olurmu hayvanlara veya yapacağımız hasıllara

Eski 26-12-2014, 13:09   #115
Yeni Üye

Sevgili kardeşim

Alıntı:
Konu ile ilgili bilgilerin paylasimini saygi ile karsiliyorum.Bilgi paylastikca guzellesir.
Izninizle bende gecmiste olan bilgilerimi paylasmak istiyorum; On yil kadar once Turkiye de ve Dunyada bir devekusu masali var idi,sonralari ise tavsana benzeyen iki hayvan turu vardi, birinin tuylerini yoluyorduk , digerinin derisini yuzuyorduk ....Devekuslarinin cifti 3 bin dolara, tavsanlarin ise 500 dolara satiliyordu vede bunlari satin almak icin sirada beklemek zorundaydik !!!! Bir devekusu websitesinde ozetle soyle yaziyordu ;Devekusunun herseyi para kazandiriyor,o kadar para kazaniyoruz ki..... harcamak icin oneriler bile vardi; Once bir Italyanin Milano ya gidelim,gunun moda defilesini izledikten sonra Paris te hos bir fransiz muffagindan karnimizi doyuruyoruz,sonrasinda ise aksam London da royal filarmoni orkestrasinin konserini izledikten sonra atliyoruz ozel jet ucagimiza gecenin karanliginda ruzgarin esintisine gore takiliyoruz dunyanin biryerlerine kafamiza gore.......
Bunlarin hepsi son 15 yil icerisinde televizyon,gazete ve internette profesor unvanli insanlar, televizyoncular,politikacilar,is adamlari vs vs vs ... tarafindan duydugumuz ,gordugumuz konulardi.
Acaba bu devekuslarina ne oldu gunumuzde ? Ben arastirdim; Simdi ticari olarak bir tane bile devekusu ciftligi YOK Turkiyede.!!!! Sadece Tigem de 150 tane devekusu var , o da nesli tukenipte dinazorlar sinifina girmesin diye....
Sayin cok degerli Forum uyeleri, dilin kemigi yok, isteyen istedigini konusuyor ,ozellikle parayi veren heryerde herkesi konusturabiliyor. Bu Arpa cimleriyle %50 hayvan yemlerinden kazanc elde etmek ;Insan Akli ile ALAY etmekten baska birsey degil. Gecmiste devekusu,tavsan masallari var idi ,simdilerde ise Arpa cimleri var . Isteyen istedigi masalin icinde olabilir. Yasasin OZGURLUK
Saygilar.
GÖRÜŞÜNE SAYGIM VAR bu vetman996 demiyorki benden ürün al sana diyorki kardeşim aklına yatıyorsa sistemin yapılışiı bu kur dene başarılı olursan devam et diyor ve sistemi en ince ayrıntısına kadar anlatıyor ticari sır olmakdan çıksın diye bende çok iyi bir araştırmacıyım örneğin karabük üniversitesinde yapılan bir araştırmada ilk 4 gün (fotosentez başlamadan öncesi kuru madde oranı %45 lere kadar düşüyor sonra fotosentez başlıyor 2 gün foto sentezle bu kuru madde oranı %76 ile bakımına ısıya ve ışığpa göre değişmekte %12 ye düşüyor onlar 6 gün hasat etmişler 1 gün daha kalsa kurumadde oranı tam olacak kayıp sıfıra düşecek yani belki üste bile koyacak bu siteme 4 gündne itibaren azot eklersen ve gün sayısını 8 e çıkarırısan kuru madde oranı %120 ile şartlara göre 200 aralığında oalcaktır artı diyelimki kurumadde artmadı hatta %50 de kaldı diyelim hayvanların kaba yem değerlendirme oranı %45 lerde bunu %90 değerlendireceği için senin hiç kaybın olmayacak kuru madde oranı %78 olursa 1 kilo arpa yerine 2 kilo arpa vermiş olacaksın benim dediğim giib ışıklandırma ve fotosentez gerçekleşirse %200 olursa bu kezde 4 kilo arpa yedirmiş olacaksın hemde yeşil ot vermiş olacaksın KALIN SAĞLICAKLA NOT BURQADAKİ KURU MADDE ORANLARI İLK BAŞTA VERİLEN ARPA ÜZERİNDEN DEĞERLENDİRİLMİŞTİR VETMANIN VERDİĞİ BİLGİLERDE HESAPLANDIĞINDA KURU MADDE ORANI 7. GÜNDE %146 OLUYOR 8 . GÜNDE 200 OLABİLİR YANİ BU ZOR BİR İHTRİMAL DEĞİL BİTKİLERİN ANA ENERJİ KAYNAĞI IŞIKTIR BUNU BİLİN YETER

A_NOMAD beğendi.
Eski 26-12-2014, 16:36   #116
Yeni Üye

Oncellikle konunun sahibi olarak bu forumda fikirlerimizi acikca ortaya koyabilmemize vesile olan sayin vetman996 cok tessekkurlerimi sunarim. Ayrica yaptigi calismalardan vede burada paylasimlarindan dolayi da tesekkurlerimi sunarim. Sayin vetman996 gercekten bu arpa cimlerini uretmede cok basarili calismalarini takdirle karsiliyorum.
Benim buradaki farkli dusundugum nokta ise bu arpa cimlerinin ekonomik olmadigidir. Tahminen %20 ile 30 arasinda yem kazanci olabilmesi icin ;Ureticinin yem rasyonlarini kendisi yaparsa olabilir. Evet arpa cimleriyle hayvan beslenebilir ,katiliyorum . Ayrica samanla da hayvan beslenebilir .Turkiyede neredeyse herkes icinde bol miktarda saman olan yem rasyonlari ile hayvan besliyorlar. Dunya da hayvanciliktan cok ciddi PARA kazanan ulkeler de ise yem rasyonunda ne saman var nede arpa cimleri !!! Ben ingiltere,irlanda,fransa,hollanda yi gittigimde arpa cimlerini gormedim, misir tarlasida gormedim vede hayvanlarin onunde arkasinda dolasan Cobanlar da gormedim.Hayvanlar basit tel citlerle cevrilmis yem bitkileri ekilmis arazilerde kendi baslarina besleniyorlar.

Sayin vetman996 sozlerine tamamen katiliyorum ;Eğer bilinçli şekilde hayvancılık yapıyorsanız, ayrıca tüm girdi çıktıları kaydedip denetleyebiliyorsanız kazancınızı daha iyi görebilirsiniz. Saygilar.

Eski 26-12-2014, 20:13   #117
Yeni Üye

Sayin cok degerli uyeler,

Biraz arastirdiktan sonra bir hesap yaptim; diyelim ki bu yeni yuzyilin mucize arpa cimleri soylendigi gibi protein ,enerji ve minarellerle dolu ,kullanildiginda %40 -50 gibi hayvanin gunluk yem ranyonundan kazanc sagliyor!!!! 10 tane sagmal inegin bir hesabini yapalim. Diger yemlerle birlikte 1 inek gunluk 150 kiloya kadar yesil ot yiyebilir. 100 kilo yedigini hesaplayalim. 10 inek= 1000 kilo yesil arpa yemi demektir gunluk. Gunluk 400kilo ureten bir cimmatikin fiyati 30bin lira . Ama satin almiyoruz ,kendimiz yapiyoruz makinayi ve 15 bin liraya mal ediyoruz. 1000kiloyu uretebilmek icin 2 bucuk kat fazla kapasiteli makinaya ihtiyacimiz var demektir. Arti bu makinanin yarisini kullanamiyoruz otomotik temizlenmesi icin....dolayisiyla daha da buyuk bir makinaya ihtiyac duyuluyor. En ucuzundan 30 bin liraya mal olur. Piyasada gunluk 800kilo civari bir ticari makina 60bin liradan satiliyor !!!! Birde yanlis uretim sonucunda kuflenmis mucize arpa cimlerinin hayvanlari oldurme ve verim dusuklugu ihtimalini ise hic hesaba katmayalim,uretim maliyetlerine de hic girmeyelim......

Birde bu hayvancilik avrupa,avustralya ve amerika da nasil yapiliyor ve turkiyede nasil uygulayabiliriz ,hesabini yapalim. Diyelimki arazimiz vede pazla paramizda yok ,o zaman arazi kiralama yontemi olacak. 20 donum verimli sulu tarim arazisinin bugunlerde yillik kirasi donumune 375 lira civarinda buda toplam 7500lira eder 1 yillik ucreti.Bu araziye karisik hayvanlarimizin ihtiyacina gore YEM bitkileri ektik,45 gun sonra bu arazi otlatmaya hazirdir,ikiye bolduk araziyi 10 donumunu otlatirken diger 10donumunu bakima aliyoruz. Ortalama donumune 10 ile 15 ton civarinda yillik yem uretiriz . 10 tondan toplam 200ton yem eder. Kilosu 10 kurustan 20 bin turk lirasi demektir.7500lira kirasi+ 7500lira uretim ve diger masraflar diyelim ,yinede kazancliyiz. Arti hayvanlarin merada kisa sureligine bile kalmasi sayisiz faydasi vardir ; ornegin bir Brucella mikrobunu ele alalım. Bu mikrop:
Çeşme suyunda 2 ay
0 Derecede 2.5 yıl
Donmuş dokularda 3 yıl
Nemli toprakta 60 gün
20 Derece’de % 40 nemli ortamda 144 gün
İdrarda 30 gün
nemli gübrede 3 ay
Fötuslarda en az 75 gün
Uterus akıntılarında 200 gün
Çiğ sütten yapılan krema yağında buzdolabınd 142 gün
%10 tuz içeren salamura peynirde 45 gün
%17 tuz içerende ise 1 ay

Canlı kalabiliyorken, güneş ışığında ise sadece ve sadece 12 SAAT İÇİNDE ölür. Meralar hayvanlarin dogal eczane deposu gibidir ;bircok hastaliklardan korur kisaca anlatirsak.
Birde bu yapay meradan 35 -45 gun surede temiz hava ve gunesin altinda urettigimiz yesil yemlerin bu 7 gunluk lambalarin altinda sudan baska birsey verilmeyen mucize arpa cimlerinden en az 5 KAT daha fazla protein,enerji ve minarel degerleri vardir:P
Umit ederim bu yazdiklarim hayirlara vesile olurda uretici arkadaslar gercek anlamda para kazanir .

Saygilar.

Düzenleyen deniz2014 : 27-12-2014 saat 01:26
Eski 26-12-2014, 20:44   #118
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Araziye hayvan yemi ekip münavebeli olarak hayvanı salıvermek , kulağa hoş geliyor da Mesela ben Bolu'dayım buranın 1,5 ay yazı var . Güneşlenme gün sayısı Ülkenin en az olduğu yer .
Not;hayvan yemi olarak (30 DÖNÜM KORUNGA , 10 DÖNÜM YULAF)40 dönüm ekim yapıyorum.
30 Dönümden aldığım yaklaşık 500 balya ürün ( balyalar 18-20 kg)
Ve soru şu ,
40 dönüm arazi kaç paraya satın alınabilir. ( kiralama işi çok daha handikapları olan bir iş)
Aynı miktar ürünü kaç para yatırım yaparak yılın her mevsimi hayvana yeşil yem yedirebileceğimiz hasılmatik veya çimlendirme makinası satın alabiliriz veya kendimiz yapabiliriz.

Salma hayvan tarlada çıkan hangi otları ve yanında börtü böceği yediği , sabah kırağısında yediği ot ile hangi hastalıklara duçar kalacağı konusu da unutulmamalı ,

Bunları niye yazdım , daha sağlıklı analiz ve eleştiri yapmaya yardımcı olur diye .

Bir ilave daha kendimiz yaparsak az daha iptidai olmak kaydı ile çok daha küçük paralara mal edilebilir . Diye düşünüyorum

Düzenleyen İsmail Karagülle : 26-12-2014 saat 21:26 Neden: yazı düzeltme
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 22:03   #119
Yeni Üye

Sayin İsmail Karagülle merhaba,

Yapay mera bitkileri her bolgede yetistirilebilir,her iklim bolgesine gore farkli yem bitkileri var , bolgenize uygun cesitleri kolaylikla bulabilirsiniz. Suanda islediginiz 40 donum araziden elde ettiginiz urunlerin daha fazlasini uretebilirsiniz. Kar ve Don olmadigi surece yem bitkileri buyumeye devam eder ,kar altinda ise durur , kardan sonra yine kaldigi yerden devam eder. Hayvanlar icgudulerini kullanarak kendilerine faydali bitkileri merada bulup yerler,Birde yem bitkileri buyumeye basladiginda arazinin icinde yabanci otlari barindirmaz ,hepsini baskilayip yok eder. Ingilterede de havalar her gun yagisli ve kapali diyebiliriz ama hayvanlarin yem ihtiyaclarinin %70 arazi yapay meralardan karsilaniyor , Koyunlarin ise neredeyse %90 i karsilaniyor. Sonra sabahin erken saatinde kiragi zamani hayvanlar meraya birakilmaz ,meraya salinmadan once birazcik kuru ot verilir,beklenir ,sonra meraya salinir. Bakici Coban da yoktur , ciftligin icerisinde bakici olur.
Avrupa nin en ultra zengin insanlari koylerde ve sehir disinda villalarda yasarlar , ingilterede 1 donum ekilebilir arazinin fiyati 50 bin turk lirasi civaridir. Kisacasi buralarda hayvancilik yapan insanlar ulkenin refah duzeyi en yuksek insanlardir , Eger olurda bir yil zarar ederlerse ,o zararida devlet otomatic olarak karsilar.

Bu yesil arpa cimi nin ilk ortaya ciktigi Avustralya da bile Ciftciler arpa cimi yetistirmiyorlar , Avustralya da tarim arazilerinin % 50 si yapay yem meralari ile ekilidir.Ulke dunyanin hertarafina canli hayvan ve et ihrac ediyor. Ingilterde bile avustralyadan gelen binlerce ton koyun eti satiliyor. Ingiltere de uretilen etler ise avrupanin diger ulkelerine ve arap ulkelerine ihrac ediliyor. Ben daha hayvancilik yapan avrupali FAKIR bir ciftci gormedim simdiye kadar.....

Bilgili ve dogru yapildiginda Turkiyede uretimin avrupa standartlarina gelecegine inaniyorum.

Saygilar.

Eski 28-12-2014, 23:03   #120
Yeni Üye

Sayin cok degerli uyeler ve bu konunun takipcileri,

Konuyu bastan sona kadar tekrar okuyum gozden gecirdim. Sayin vetman 996 ya bizlere bu konuyu actigi icin tekrar tesekkurlerimi sunarim.

Bu konuyu okuyanlarin sayisi bugun itibariyle 14 bini gecmis durumda... buda gosteriyor ki; konuya "ALTINA HUCUM " edercesine bir ilgi ve istek var.Bu kadar okuyucunun icinde yazilari okuduktan sonra bu arpa cimlerinin besin degerlerini yukseltmek icin dusunceler olabilir .... Sakin olaki ; bu arpa cimlerinin icine su dan baska herhangi bir gubre gibi katki maddesi koyulmaz , Normal tarlaya atilan kimyasal gubrelerde en az 25 gun beklenip ondan sonra urun hasad edilir **** hayvanlar tarafindan tuketilir. Aksi durumda hayvanlarda problemlere neden olur, toplu olumlere kadar gider ...... 7 gun icerisinde hasad edilen arpa cimlerine verilen suyun icerisine konulan herhangi bir madde hic degisime ugramadan direk hayvan in midesine gider.
0.5 oraninda ure koyulur diyenler olabilir . Evet dogrudur ama bu katki maddeleri sadece ve sadece profesyonel bilgili insanlar ve kuruluslar tarafindan yapilabilir ancak. Normal hayvan besleyici ciftcilerin yapabilecegi bir olay degildir. Turkiye de ne kadar basarili hayvancilik yapildigi masallah dillere destan ; yillik buzagi olumleri %20 -30 larda !! hastaliklarin ismini bile saymaya kalkarsak zaman yetmez anlatmaya,,,, hastaliklardan moda defilesinde oldugu gibi kolleksiyonlar hazirlayabiliriz. Tum bunlara ragmen hala Tigem ve diger kuruluslar durmadan damizlik Duve ITHAL edip duruyorlar !!! anlayabilmis degilim !!! Mademki ; yillardir ithal edilen bu damizliklar 2 yil icerisinde yavrusu ile birlikte kasaba gidiyor ; gidin ETCIL hayvanlar ithal edin.....nasil olsa kesime gittiginde eti fazla olur. Bu bilgiler resmi kuruluslarin verdigi bilgilerdir dolayisiyle dogrudur.
Saygilar ,Sevgiler, Bir omur boyu saglik diliyorum .

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024