agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni92Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-12-2014, 08:31   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz2014 Mesajı Göster
Sayin cok degerli uyeler ve bu konunun takipcileri,

Konuyu bastan sona kadar tekrar okuyum gozden gecirdim. Sayin vetman 996 ya bizlere bu konuyu actigi icin tekrar tesekkurlerimi sunarim.

Bu konuyu okuyanlarin sayisi bugun itibariyle 14 bini gecmis durumda... buda gosteriyor ki; konuya "ALTINA HUCUM " edercesine bir ilgi ve istek var.Bu kadar okuyucunun icinde yazilari okuduktan sonra bu arpa cimlerinin besin degerlerini yukseltmek icin dusunceler olabilir .... Sakin olaki ; bu arpa cimlerinin icine su dan baska herhangi bir gubre gibi katki maddesi koyulmaz , Normal tarlaya atilan kimyasal gubrelerde en az 25 gun beklenip ondan sonra urun hasad edilir **** hayvanlar tarafindan tuketilir. Aksi durumda hayvanlarda problemlere neden olur, toplu olumlere kadar gider ...... 7 gun icerisinde hasad edilen arpa cimlerine verilen suyun icerisine konulan herhangi bir madde hic degisime ugramadan direk hayvan in midesine gider.
0.5 oraninda ure koyulur diyenler olabilir . Evet dogrudur ama bu katki maddeleri sadece ve sadece profesyonel bilgili insanlar ve kuruluslar tarafindan yapilabilir ancak. Normal hayvan besleyici ciftcilerin yapabilecegi bir olay degildir. Turkiye de ne kadar basarili hayvancilik yapildigi masallah dillere destan ; yillik buzagi olumleri %20 -30 larda !! hastaliklarin ismini bile saymaya kalkarsak zaman yetmez anlatmaya,,,, hastaliklardan moda defilesinde oldugu gibi kolleksiyonlar hazirlayabiliriz. Tum bunlara ragmen hala Tigem ve diger kuruluslar durmadan damizlik Duve ITHAL edip duruyorlar !!! anlayabilmis degilim !!! Mademki ; yillardir ithal edilen bu damizliklar 2 yil icerisinde yavrusu ile birlikte kasaba gidiyor ; gidin ETCIL hayvanlar ithal edin.....nasil olsa kesime gittiginde eti fazla olur. Bu bilgiler resmi kuruluslarin verdigi bilgilerdir dolayisiyle dogrudur.
Saygilar ,Sevgiler, Bir omur boyu saglik diliyorum .
SAYIN DENİZ 2014 TÜRKİYE CUMHURİYETİ TOPRAKLARI yakın zamanda insan gıdasuını karşılayamaz duruma gelecek diye düşünülüyor ve buna göre veirmli ürünlere yönelme ve topraksız tarım çalışmaları desteklenirlken sen hayvan otlatmakdan bahsediyorsun 1 zaten 10 20 hayvanı zıor edinebilen çiftçiler bir hayvan için 4 dönüm araziyi nasıl satın alacak bu hayvanların kışlık yemini nasıl temin edecek bu konudada yüksek fikirleirne ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum ayrıca bu arpa çimi meszelesinide adam gibi araştırmanı tavisye ediyorum burada 10 inek için 80 100 m2 lik çimmatik hesaplaman abe4sle iştikal olmuş 10 inek günlük 10 kğ çim verilebilir bir ineğin 100 kğ kaba yem yediğinide ayrıca sadece senden duyuyorum buda sizin hayvancılığın h sinden anlamadığınızı gösterir saygılarımla

MehmetAkca5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 22:21   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
Sayin cok degerli MEHMETAKCA5 merhaba ,nasilsiniz

Evet DOGRUDUR vermis oldugum bilgiler ve hesaplar ; aslinda az bile soyledim . Dogrudur; sagmal verimli bir Inek gunluk 150 kiloya kadar yesil kaba yem yiyebilir. Aksi halde gunluk 35 kilo sutu nasil alabiliriz ? Inekler OBUR hayvanlardir,durmadan yerler ve yerler ,gunde 7-8 saat onundeki yemleri yiyerek beslenirler. Bu bilgilerin dogrulugunu burada istedigine sorabilirsin. Bu bilgiler hayvanciligin A-B-C si gibidir.

Hatirliyorum ; bu konu ( arpa cimlendirme ) yine ayni bu sitede 2011 yilinda da uzun uzun tartisilmis ,bir suru linkler,denemeler ,fotograflar vs vs vs bilgiler . Neredeyse
tum site uyeleri oradaydi. Tam 7 saatimi almisti konuyu bastan sonuna kadar okumak !!!! WHICHYY isminde bir uye arkadasimiz vardi ,bir cok denemeler yapti ,hatta bu arpa cimlendirmeyi ticari anlamda bile yapmaya kalkmisti , Sonra Delimus isminde bir arkadasimiz paylasilan bilgilerden topraksiz tarimla Marol yetistirip satmisti , bu arkadasin da en az 50 tane mesajini okudugumu hatirliyorum.
Sonrasinda ne oldu ? tum denemeler ve calismalardan sonra bu arpa cimlerinin EKONOMIK durumuna gelince konu: hersey biranda durdu , hickimseden bir ses duymadim ve konu kendiliginden kapandi. 2011 yili cokta uzak bir tarih degil , hala burada bircok uye arkadaslar var , o gunler benim hala hafizamda , dun gibi hatirliyorum .
Birazda nostoji yapalim izninizle; Rahmetli Tanju Okan in bir sarkisi vardi : yillardir soruyorum bu soruyu kendime ,bilmemki bu dunyaya ben niye geldim . Cok severek dinlerim bu sarkiyi.

Bende bu sarkiyi soyle soyluyorum ; yillardir soruyorum bu soruyu kendime ,bilmemki bu ARPA CIMLERI ni neden hala konusuruz
Yine yillar once radyo da bir program vardi ;ismide ARKASI YARIN , hic bitmezdi
Herneyse yillardir arastirip ,okuyup ,gezip gordukten sonra bu arpa cimlerinin olumlu bir tarafini buldum !!!! Saman kadar faydali bir yem bitkisi demek geliyor icimden ama saman kadar bile olamaz ; saman en azindan bir dolgu maddesi ......BULDUM ; bu arpa cimlerini SU yerine hayvanlara verebiliriz .Cokta harika olur .
Saygilar .

kuzeysafak beğendi.

Düzenleyen deniz2014 : 29-12-2014 saat 22:34 Neden: imla
deniz2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2014, 12:45   #123
Yeni Üye

Alıntı:
Sayin cok degerli MEHMETAKCA5 merhaba ,nasilsiniz

Evet DOGRUDUR vermis oldugum bilgiler ve hesaplar ; aslinda az bile soyledim . Dogrudur; sagmal verimli bir Inek gunluk 150 kiloya kadar yesil kaba yem yiyebilir. Aksi halde gunluk 35 kilo sutu nasil alabiliriz ? Inekler OBUR hayvanlardir,durmadan yerler ve yerler ,gunde 7-8 saat onundeki yemleri yiyerek beslenirler. Bu bilgilerin dogrulugunu burada istedigine sorabilirsin. Bu bilgiler hayvanciligin A-B-C si gibidir.

Hatirliyorum ; bu konu ( arpa cimlendirme ) yine ayni bu sitede 2011 yilinda da uzun uzun tartisilmis ,bir suru linkler,denemeler ,fotograflar vs vs vs bilgiler . Neredeyse
tum site uyeleri oradaydi. Tam 7 saatimi almisti konuyu bastan sonuna kadar okumak !!!! WHICHYY isminde bir uye arkadasimiz vardi ,bir cok denemeler yapti ,hatta bu arpa cimlendirmeyi ticari anlamda bile yapmaya kalkmisti , Sonra Delimus isminde bir arkadasimiz paylasilan bilgilerden topraksiz tarimla Marol yetistirip satmisti , bu arkadasin da en az 50 tane mesajini okudugumu hatirliyorum.
Sonrasinda ne oldu ? tum denemeler ve calismalardan sonra bu arpa cimlerinin EKONOMIK durumuna gelince konu: hersey biranda durdu , hickimseden bir ses duymadim ve konu kendiliginden kapandi. 2011 yili cokta uzak bir tarih degil , hala burada bircok uye arkadaslar var , o gunler benim hala hafizamda , dun gibi hatirliyorum .
Birazda nostoji yapalim izninizle; Rahmetli Tanju Okan in bir sarkisi vardi : yillardir soruyorum bu soruyu kendime ,bilmemki bu dunyaya ben niye geldim . Cok severek dinlerim bu sarkiyi.

Bende bu sarkiyi soyle soyluyorum ; yillardir soruyorum bu soruyu kendime ,bilmemki bu ARPA CIMLERI ni neden hala konusuruz
Yine yillar once radyo da bir program vardi ;ismide ARKASI YARIN , hic bitmezdi
Herneyse yillardir arastirip ,okuyup ,gezip gordukten sonra bu arpa cimlerinin olumlu bir tarafini buldum !!!! Saman kadar faydali bir yem bitkisi demek geliyor icimden ama saman kadar bile olamaz ; saman en azindan bir dolgu maddesi ......BULDUM ; bu arpa cimlerini SU yerine hayvanlara verebiliriz .Cokta harika olur .
Saygilar .
sevgili kardeşim hayvancılığın h sinden anlamayıp burada ahkam kesmeni bir türlü anlamıyorum 880 kiloluk 38 kilo süt veren inek 27,280 gr kuru yem yemesi gerekir buda arpa çimine oranlandığında arpa çimindeki kuru madde oranı %24 tür 56 kilo yeşil yem yani arpa çimi 17 kilo saman vermen gerekirk kaldıki tüm veterinerler sana kesif süt yemide vermeni söylüyor yani 28 kilo arpa çimi 6 kilo yem ve 17 kilo saman vermen gerekir bu 880 KİLOLUK İNEK İÇİN GEÇERLİ BİLMEM ANLATABİLDİMMİ KARDEŞİM bu arada sütteki kuru madde oranı %14 ile maxximum 19 olur buda 35 kiloluk sütte %19 dan 6,650 gr eder lütfen sallamadan evvel iyi düşün araştır ve öyle salla bu linkden doğruluğunu kont edebilirisn ST NEKLERNN BAKIM VE BESLENMES - Tarm Ktphanesi ayrıca WCHY nin olduğu konudan WETMAN996 deneme yaptı bu konuyu açtı diğer bir arkadaş daha deneme yaptı oda başarılı oldu fakat o hayvancılığı bıraktı zaten amatör yapıyordu bırakdı

Eski 30-12-2014, 14:09   #124
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Şu anda benim olduğum köyde yaklaşık 30 cn kar var . İnekler nereden neyi bulacaklar ve yiyecekler. Mutlaka hazır yemyemeleri gerekiyor. Arpa çimlenmesi yapılsın ama mera ıslahı yapılmasın diyen duymadım .
Ben büyük işletmeleri bilmem . Ama en azından kend köyümü ve köylümü tanıdım . Mera varsa para ile yem almak veya arpa çimlendirmesi için para harcamak katiyyen istemez.
Ve İnekler ''saldım çayıra allah gayıra'' metodu ile beslenirler. Ve yaklaşık 10 kilo cıvarında süt verirler. Ama sütün kalitesi 30-35 kilo sütün kalitesinden çok yüksektir.
Sütün içimi de yapılan yoğurt peynir de diğeri ile mukayese edilmez.

Buralarda biraz daha ilmi inekçilik yapanlar , mısır silajı ve biraz da süt yemi ile takviye ederler . Ama elde ettikleri sütün miktarı çoğalsa bile 10 kilo süt veren ineğin sütü gibi olamazlar .

Arpa çimlendirmesi ile elde edilecek yeşil arpa, Besin değeri , maliyet , gibi unsurlar bakımından , mısır silajı ile ikame yem diye düşünülebilir .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 00:01   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
Sayin cok degerli MEHMETAKCA5 ,

Nereden baslagic yapacagimi unuttum yazilarinizi okuyunca Vermis oldugunuz linkde verilen dogru bilgilerdir. Ama orada verilere dayanarak sadece .....sadece ... 6 kilo sut yemi , 28 kilo arpa cimi ,17 kilo saman !!!!! ile 38 kilo sut alabileceginizi mi dusunuyorsunuz ? Bir deneyin bakalim sonuclari neler oluyor Aman Allahim !!! birde 880 kiloluk Inek e bu rasyonu mu vereceksin . Sozun bittigi noktadayim , soyleyecek baska bir soz yok .

Onemli not ; yilliardir tartisiliyor burada ve diger yerlerde ; bu arpa cimlerini basariyle uretip ,uygulayipta para kazanan 1 TANE ciftci,uretici varmi ? Arti bu makinalari satan firmalarin gosterebilecegi ORNEK bir resmi makamdan denenmis arge calismasi varmi ? Gosterebildikleri sadece cimlerin besin degerleri .....Pratikte uygulanabilir mi , Rasyon yaparken bile Veteriner veya Uzman kisilerin yapmasi isteniyor firma tarafinca !!!!! Kirsal bolgelerde , koylerde insanlar nasil yetistirebilir bu arpa cimlerini , buradaki bilgili insanlar bile dogru duzgun devamli bir uretim gerceklestiremezken ? !!!!!!

Sorular geliyor ; hayvanlari satin alacak para yok iken ,nasil olurda tarla alip mera otu yetistirebiliriz diye
Bu soruyu soran sevgili kardesim,kiymetli arkadasim , senin hayvan almaya bile paran yoksa ,senin ne i$in olur hayvan beslemekle....!!!! Hayvancilikta ciddi bir sermaye paran olmasi gerekir baslamadan once, En azindan 1 yillik hayvanlarinin yem ihtiyacini tedarik edecek PARA cebinde olmasi gerekir. Tum plan ve projelerin hazir olmasi gerekir. Hicbirseyin yok ise HAYALIN olsun . Cok basarili insanlar ilk once HAYAL ile baslamislardir .

Sevgiyle kalin ,

deniz2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 10:21   #126
Yeni Üye

Alıntı:
Sayin cok degerli MEHMETAKCA5 ,

Nereden baslagic yapacagimi unuttum yazilarinizi okuyunca Vermis oldugunuz linkde verilen dogru bilgilerdir. Ama orada verilere dayanarak sadece .....sadece ... 6 kilo sut yemi , 28 kilo arpa cimi ,17 kilo saman !!!!! ile 38 kilo sut alabileceginizi mi dusunuyorsunuz ? Bir deneyin bakalim sonuclari neler oluyor Aman Allahim !!! birde 880 kiloluk Inek e bu rasyonu mu vereceksin . Sozun bittigi noktadayim , soyleyecek baska bir soz yok .

Onemli not ; yilliardir tartisiliyor burada ve diger yerlerde ; bu arpa cimlerini basariyle uretip ,uygulayipta para kazanan 1 TANE ciftci,uretici varmi ? Arti bu makinalari satan firmalarin gosterebilecegi ORNEK bir resmi makamdan denenmis arge calismasi varmi ? Gosterebildikleri sadece cimlerin besin degerleri .....Pratikte uygulanabilir mi , Rasyon yaparken bile Veteriner veya Uzman kisilerin yapmasi isteniyor firma tarafinca !!!!! Kirsal bolgelerde , koylerde insanlar nasil yetistirebilir bu arpa cimlerini , buradaki bilgili insanlar bile dogru duzgun devamli bir uretim gerceklestiremezken ? !!!!!!

Sorular geliyor ; hayvanlari satin alacak para yok iken ,nasil olurda tarla alip mera otu yetistirebiliriz diye
Bu soruyu soran sevgili kardesim,kiymetli arkadasim , senin hayvan almaya bile paran yoksa ,senin ne i$in olur hayvan beslemekle....!!!! Hayvancilikta ciddi bir sermaye paran olmasi gerekir baslamadan once, En azindan 1 yillik hayvanlarinin yem ihtiyacini tedarik edecek PARA cebinde olmasi gerekir. Tum plan ve projelerin hazir olmasi gerekir. Hicbirseyin yok ise HAYALIN olsun . Cok basarili insanlar ilk once HAYAL ile baslamislardir .

Sevgiyle kalin ,
Deniz bey benim verdiğim hesaplama kuru madde hesaplaması ayrıca ordaki kurumadde oranının hayvan sadece 6 kğ ramını 38 kilo süte aktaracak kalanını kendi iç enerjisi için kullanacak 38 kilo sütün 32 kilosu zaten su eğer senin dediğin giib inek baksaydık işe başlamadan iflas etmiş olurduk kardeş o bilgileir doğru diyorsun orada veirlen rakamlarada bak istersen ben bu gün 9 uncu hayvanımı alacam şu an sistemi kurmadım ama kuracağım süt kalitesinden bahseden arkadaş keisnlikle haklı çimende gezenle ahırdaki hayvanın sütü bir olmaz arpa çiminde sütün kalitesinde bir artış olduğunu uygulama yapanlar yazdı diğer konuda DENİZ KARDEŞ DİĞER KONUDA 27 KİLO SÜTVEREN İNEKLE İLGİLİ RASYON VAR BESLENME RASYONU ONUDA OKU İSTERSEN

Eski 31-12-2014, 10:29   #127
Yeni Üye

ARKADAŞLAR bu konuda bahsedilen arpa çimi kesinlikle kuru yemin yerine %100 ikame ettirilemez bu sadece içindeki su miktarı fazla olduğu için ve hazmedilir oranı yüksek olduğu için sütte bir miktar artışla beraber süt kalitesindede iyileştirme yapar ancak tek başın akeisnlikle yeterli değil tüm bilimsel araştırmalar bu yönde karar kılmış yani sabah 9 kğram süt yemi 8 kilo saman 8 kilo sılaj akşamda aynı şekilde besleme yapan bir işletme 14 kilo arpa çimi 5 kilo süt yemi ve diğer rasyon aynı kalmaka şartı ile sütte bir kaç litre artış ve kalitede düzelme olabilir aynı rasyonu akşamda kullanacak bu sadece misal örnek veiryorum 7 kilo arpa çimi 2 kilo süt yeminde tasarruf sağlar kaldıki bu en az miktar neden dersek 2-3 kiloğram süt yemişnden tasarruf sağlar rakamın net olmaması arpa çiminin kalitesi ile alakalı kaliteli ise 3 kilo kalitesi düşükse 2 kilo tasarruf sağlar DENİZ BEY BURADAN SİZE DİYECEĞİM BU İŞTEN KİMSE PARA KAZANMAK İSTEMİYOR SADECE ÇİFTÇİLER FAYDALANSIN DİYOR YOKSA 35 MİLYAR VERİPTE O MAKİNADAN ALAN ADAM ZATEN SALAKTIR BENİM NAZARIMDA BEN 3 TLDEN KASALARI BULDUM ŞİMDİ RAFLARI YAPIP SİSTEMİ KURACAĞIM

Eski 12-01-2015, 09:27   #128
Yeni Üye

sevgili arkadaşlar raf sistemini iyi yaparsanız kasa olarak köpük balıkçı kasaları kullanılabilir bu gün inceledim balıkçıların kasalarını tam istediğimiz gibi bu iş için biçilmiş kaftan niteliğinde sadece raf ve su tesisat masrafı ile bu işi yapabilirisniz yani normalde bir kasa maliyeti 9 tl ben 3 tl bulmuştum o işde olmadı köpük kasalar bedeva denemek isteyenler için BEN HALA DENEME YAPAMADIM HAVALARIN BİRAZ YUMUŞAMASINI BEKLİYORUM

Eski 24-02-2015, 13:05   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2015
Merhabalar,

Balık kasaları gerçekten güzel fikir
Havalar ısındığında bende bu çimlendirme işini denemek istiyorum ancak arpa yok elimde sadece tavuklara verdiğimiz buğdaylar var şimdilik

Herkesin arpa çimlendirme sebebi maliyet mi yoksa çimlenme süresi vs. midir?

Ayrıca ışıklandırmada evimizde kullanıp çok fp olarak çok çok memnun olduğum osakalight marka 10 w gün ışığı led kullanmayı düşünüyorum.

Osakalight 10W Led Ampul - Günışığı Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Birde kapalı kasalar için sarı renk şeffaf pvcler ile gündüz ışıklandırması sağlanabileceği kanaatindeyim.Hatta bulutlu havalarda bile gayet guzel ışık çektiklerine şahidim.

PVC DZ LEVHA | en Enkaz Ticaret, senenkaz.com

bu işte daha deneyimli olanların tavsiyeleri nedir

Mustafa ÇAVUŞ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2015, 18:18   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2013
Balık kasası derken hangi model oluyorlar açıklarmsınız **** link verebilirmisiniz ?

İbo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 21:01   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2015
vetman996 konuya katkılarınızı takdire sayen buldugumu soylemek ısterim basarılarınızın devamını dilerim bu konu hakkında yazılan paylasılan sutunlardan alınan bılgıler ile bı seyleri basarıp sonrada bılgı ve tecrubelerini kendine saklayan ınsanlar varken sızın bilgi ve tecrubelerinizi paylasımınızı bır kez daha takdir ediyorum

defalarca okumama ragmen kabin icerideki nemi nasıl sabitleyecegimiz ve hava gırıs cıkısının nasıl olacagı konusunda bı acıklama goremedim bildigim kılıma ıcerıdekı
havayı kurutuyor extra takılan fanlarla hava sılkulesi tamam ama nem ve oksıjen ihtiyacı ıcın ne yapmalıyız kolay gelsın sımdiden yesekkurler

ayhandanil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 02:14   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2015
arpa cimlendirmek

selamlar sn vetman cok guzel is cıkarmısınız ellerinize gayretinize saglik baya fabrikasyon makinalar gibi olmus sısteminiz size sormak istedigim konuyu tamamen incelememe ragmen kabin içerisindeki nem oranini nasıl sabitleyecegimiz ve oksijen girisi nasıl olamalıdır zira klimalar ortamı kurutur bıldigim kadarıyla yardımcı olursanız sevinirim basarılarınızın devamını dilerim

ayhandanil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 18:41   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2015
Öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok çok teşekkür ederim vetman996 başarılarınızı araştırmalarınızın devamını dilerim.Babam uzun yıllardır hayvancılık yapıyor besi hayvancılığı da yaptı süt hayvancılığı da yapıyor 240 büyük baş kapasiteli çiftliğimiz var ve bir kısmı boş.Aynı zamanda koyun ve keçi de yetiştiriyoruz.Benim yapmak istediğim bir arkadaşımla birlikte çiftliğin boş bölümünde 10 baş kadar hayvan alıp süt hayvancılığı yapmak.Bu sistemle maliyetleri aşağıya çekip karı arttırmayı hedefliyorum.Şu anda 40 büyükbaş 300 keçi 100 kadarda koyun mevcut. Yapacağım sistemde hem kendi hayvanlarım için hemde babamın hayvanları için yem desteği sağlamak fikirlerinize ihtiyacım var.

Konuya uzun zamandır yazmıyorsunuz acaba artık sistemi kullanmıyor musunuz ?
Sistemi kuralı baya bir zaman geçmiş sistemin eksi ve artıları paylaşabilir misiniz ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

merakliseyit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2016, 00:04   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hhb05 Mesajı Göster
Cevabiniz için çok teşekkür ederim . Aklimdaki birçok konuya ışık tuttunuz. Ama sadece arpa cimi ile olmaz evet fakat rasyonun yaklaşık yüzde doksanini saglamak mumkun gibi geliyor bana nette yaptigim arastirmalar sonucunda. 25 litre süt veren 600 kg agirligindaki bir inegin günlük ihtiyaci olan protein miktari 2500g civarinda . Arpa cimi nde yüzde ondört ila onsekiz arasinda hamprotein ihtiva ediyor. Yani 18 kg arpa cimi ile bunu yakalamk mümkün geliyor bana birde buna aycicegi küspesi saman eklersek fabrika yemine bağımlı olmadan bir üretim mümkün gibi bu konudaki tavsiyelerinizi alabilirmiyim . Teşekkür ederim.
düz mantık hesabıyla bu hesabı yapamayız... %14 ila %18 ham protein (ortalama %16 diyelim) ihtiva ediyor diyorsunuz... evet yüzde doğru lakin bu %14-18 değeri kuru madde (KM) bazında olan bir yüzdedir. bu durumda arpa hasılında ortalama %18 KM hesabından (ürünü satanlar öyle diyor) siz 15 kg hasıldan 15x0.18=2.7 kg KM elde edersiniz. bu kuru maddeden de 2.7x0.16=0.432 kg yani 432 gram ham protein elde edersiniz. yani o bahsettiğiniz 25kg süt veren ineklerin protein ihtiyacının ancak 6 da 1 ini karşılarsınız... özetle bu arpa çimi su deposu olduğundan su hesaba katamazsınız.. su da protein olmaz çünkü..

baydilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 00:26   #135
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Son durum nedir sayin Vetman

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 14:25   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Ben de hayvanlarıma ek gıda olarak hasıl matik düşünüyorum. Tarlam yok denecek kadar az. Hep icar yapıp yulaf ve arpa ekiyorum. 20 ineğe günde 4-5 kilo da ek olarak hasıl yedirmek istiyorum.
Yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Günlük 15 tava ilk planda yeterli olacaktır.

alizengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 11:48   #137
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Ben de vermikompost kabı için yapmak istiyorum.Plastik kasa içinde bahçede yapabilirmiyim?

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2018, 01:03   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2018
Merhaba üzerinden baya zaman geçmiş ama hala devam ediyor musunuz ?

onursafakcelik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2019, 20:44   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-06-2019
Bende hasıl üretmeyi istiyotum ama nerden başlayacağımı bilöiyorum koyunlar için nekadar faydalı olacağını bilmiyorum bilgisinolan arkadaşları varsa bilgi verebilirlerimi
Teşekkür ederim

Servet)) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2019, 18:26   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2019
Geçen sefer ki başlık gibi bu da öksüz kaldı.. Sayın Vetman996 özellikle sayın deniz2014 'ün sorularına cevap verseydi çok daha fazla bilgi sahibi olabilirdik. Artık çimlendirme işi çok zor değil ben de bahçemde bir haftada yapabiliyorum çok rahat. İşin fiziksel yönü haricinde bilimse olarak bilgi alabilirsek müteşekkir olacağız.

yasinercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024