agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni147Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2012, 21:26   #61
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
son resimdeki iri yemeklik soğanı görünce eşim gülme krizine girmişti

habibe beğendi.
aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2012, 19:25   #62
Ağaçsever

[/ATTACH]Herkese iyi akşamlar,
bu gün eve dönerken markette 500 gr lık filelerde arpacık soğan görünce dayanamadım 2 liraydı filesi pazarda ıskanın kilosunu 8 liraya aldığımdan bunu kaçırmayın dedim ve yine dikim yaptım.

Eklenen Resimler

justice ve toruga beğendi.
Eski 23-11-2012, 14:43   #63
Ağaçsever

sayın muallimayhan ;
sera çalışmaları nasıl gidiyor, merakla bekliyoruz. iş yoğunluğundan siteye uğrayamıyosunuz sanırım. Allah kolaylık versin.

Eski 27-11-2012, 20:16   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Herkese selamlar ,saygılar ;
Önce bayram . dolayısıyla memleket ziyareti, ardından gribal enfeksiyon derken uzun bir zamandır haberleşemedik değerli arkadaşlar. Geçen hafta sonu tarladaki soğanları topyekün söktük. İstanbul hal arabası akşam saat 18.00 gibi çıkış yapıyor burdan. O'na yetiştirebildiğimiz kadar soğanları kasaladık. Kalanlarıda maalesef çöpe döktük. Kilosu 1 tlden alıcı buldu. Bu durumda satmamak dökmek daha karlı geldi. Buna rağmen İstanbul'daki iyi kötü pazar kapımızı kapatmamak için gönderdim soğanlarıda. Geçtiğimiz pazar günü perlitleri yıkayarak yeniden ekim yaptık. Hesaplarımıza göre aralık ayının son haftasında hasad edeceğiz. Pazar bulamazsak onlarıda dökeceğim çöpe ve yeni bir tur daha ekeceğim. Oda Ocak sonu itibariyle hasad edilecek inşaallah. Soğanlara tanıdığım son şans. Aralık ve Ocak sonunda da pazarda yer bulamazlarsa göndereceğim başka kapıya. Aralık sonunda 30 bin bağ soğanımız kesime hazır olacak. Kısmetimizi bekliyeceğiz. Hayırlısı Allah'tan...

muallimayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2012, 20:22   #65
Ağaç Dostu

Serayı da ancak bu hafta kapatabileceğiz. Yarın İznik'in kurtuluş günü dolayısıyla bizlere tatil. Günümün çoğu bahçede geçecek. son durumları fotolayarak paylaşırız.

Eski 03-12-2012, 20:51   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
hani nerdesiniz ses çıkmıyor ne zamandır kimseden???

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 21:35   #67
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alone35 Mesajı Göster
hocam asıl sizden ses çıkmıyor),çileklerle ile gelişme ne durumda;?
resimlerinizi ilgi ile bekliyoruz)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 21:39   #68
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alone35 Mesajı Göster
hocam asıl sizden ses çıkmıyor ,çilek gelişmelri sevep sonuçlarını açıklarmısınız şimdiden teşekkür ederim

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 16:58   #69
Ağaç Dostu

ekizilaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2012
sayın mülayim heyecanınızdan işi kıvırdığınızı düşünmüştüm. inşallah doğru düşünmüşümdür

ekizilaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 22:46   #70
Ağaçsever

tohumdan deneyecem birde

pvc akan su kültürü domates denemesi
pvc akan su kültürü domates denemesi

Halil Balaban beğendi.

Düzenleyen aga06tr : 10-01-2013 saat 22:52 Neden: sistem yüklemek istedeğim resimleri başka bi konuya yüklediğim için kabul etmediğinden
Eski 05-02-2013, 20:10   #71
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2013
uzun süredir sadece okuyorum acaba soğanlardan ne haber var çok merak ediyorum işin açıkçası ?

dreamweb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 02:50   #72
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
İnanın bir solukta okudum... Topraksız tarım bence çok da sağlıklı... Karabük de sebze üreticileri ot için bol ilaç kullanıyorlar... Ve çok geçmeden satıyorlar.. Yüksek kalıntılı sebzeler... Hobimi kar amaçlı kullanmaya karar verdim....Dar alanda ama karlı bir üretim yapmayı planlıyorum.. En azından benim diğer sebze üretim masraflarını karşılamalı... Burada sebze pazarı rahat.. Her türlü ürettikten sonra satarsın.. Soğan bu hususta iyi midir.. Kış harici özellikle yaz mevsiminde bol bol uğraşabilirim. Öğretmenim...

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 21:44   #73
Ağaç Dostu

Sevgideğer Ağaçlar.net müdavimleri;
Maalesef uzun zamandır yazamadım. Açıkta yaptığım çalışmayı kış girmeden seraya dönüştürmeyi planlamıştık ancak şartlar bir türlü o yönde gelişmedi. Bu sene kış mevsiminide yaşamadığımız için bende gerek görmedim. İş yoğunluğundan dolayı yaklaşık bir aydır soğanlarıma herhangi bir besin uygulaması yapmadığım gibi bahçenin önünden bile geçmedim. Geçen hafta bahçeye gittiğimde soğanların kendiliğinden yetiştiğini gördüm. Bir aydır hiç bir uygulama yapmamama rağmen soğanlar yetişmişti. O gece yağmur altında göz kararı oluşturduğum besinlerle stok çözelti uyguladım. Nasıl olsa yukarıdan yağmur yağıyor diye ec ayarını oldukça yüksek tuttum. Bugün pazardı . Bahçeye gittiğimde soğanlar öyle güzel olmuşlar ki yemeğe kıyamazsınız. Maalesef yanımda foto makinam yoktu. Yarın öğle arası fotoları çekip burdan son durumu sizlerle paylaşacağım. Benim soğanların bu güzelliklerini görünce Osmaneli Beşevler köyünde topraksız tarımla ilgili çalışmalar yapan arkadaşların seralarına bakayım dedim. Selami arkadaşımın soğanları haftaya satışa hazır hale gelecek . Abisi haricinde hiç bir sıkıntısı yok. Bekir'in soğanları ise bir türlü EC değerini ayarlayamadığından kitlenmiş kalmış. EC metreyi götürerek bir tonluk tanker için gerek besin çözeltisini ayarladık ve olması gereken sulamayı yaptık. Bu uygulama 3 kere daha devam ederse onlarda da sıkınıtı olamayacak.

smnvrl beğendi.
Eski 17-02-2013, 22:11   #74
Ağaç Dostu

Osmaneli Beşevler ilk topraksız tarım denemeleri

Eklenen Resimler

Eski 17-02-2013, 22:14   #75
Ağaç Dostu

Bekir'in serasında yeşil soğanlar maalesef kendini kitlemiş haldeydi. Bugün olması gerek besin değerlerine göre ilk sulamamızı yaptık. Hedefimiz 2 hafta içinde soğanları hasad etmek .

Eklenen Resimler

idris şenol beğendi.
Eski 19-02-2013, 14:51   #76
Ağaç Dostu

açıkta yaptığım soğanların son durumu

Bir ayda sadece 2 kere sulalama rağmen soğanlar 'on numara' büyüdüler. İşte Perlitin güzelliği burda ortaya çıktı.

Eklenen Resimler

Eski 21-02-2013, 18:52   #77
Yeni Üye

ayhan bey hayranlikla sizi ve diger arkadaslari izliyorum. ellerinize saglik umarim emeginizin karsiligini alirsinz. sevgilerimle...

kırşehirliyiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 05:35   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Ayhan bey soğanlara pazar bula bildiniz mi bende soğan düşünüyorum sezona tavsiyeniz ne olur birde domateslerin tadi yoktur demiştiniz yanilmiyor sam sebebini araştirdiniz mi
saygiler (cepten yazdiğim için klavyede i harfi var)

reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 22:50   #79
Ağaç Dostu

Son partiye kadar pazarda sıkıntı yoktu. ama şu an hazırda 4-5 bin bağ soğan kaldı. fiyatlar düştü. sanırım hafta sonuna kadar pazar bulamazsam söküp çöpe göndereceğim. Hafta sonu ICEBERG MARUL fidelerini ekmem lazım. Soğan işini düşünen arkadaşlar ailesi kalabalık ise düşünsünler. Üretmek kolay ama işçiliği çok ağır. Demedi demeyin...

Eski 05-03-2013, 14:45   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
cok tesekkur ederim ayhan bey cevabiniz icin

reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 19:37   #81
Yeni Üye

ayhan bey siz perlit kullaniyorsunuz, peki kum perlitin yerini tutarmi veya ona yakin olur mu.

Eski 06-03-2013, 21:26   #82
Ağaç Dostu

Topraksız tarımda subrast denilen materyaller içinde kum , talaş , vermikült , pomza Perlit gibi materyallerin kullanılabilirliği söylenmektedir. Ancak bence bu saydığım ortamlar içinde perlit bu malzemelerin kralıdır diyebiliriz. Kumun su tutma kapasitesi ile perlitin su tutma kapasitesi arasında tabri caizse 'dünyalar kadar' fark var. Günlük sulama yapabilecekseniz kumda olur ancak benim gibi haftada bir sulayacaksanız mümkün değil.
Formdaki arkadaşların çoğu maalesef perliti gerçek anlamıyla kullanamıyorlar. Perlitin özelliği içine aldığı suyu neredeyse bir hafta ( Kış günlerinde 2-3 hafta) tutabilmesidir. Bizde sulama zorluğu var. Ben her gün ya da gün aşırı ilgilenirim sularım diyebiliyorsanız perlitteki başarıyı kumda da sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Eski 07-03-2013, 08:28   #83
Yeni Üye

ayhan bey öneriniz için teşekkür ederim. Denemekle en azından tecrübe kazanıp sonucu burada yeniden paylaşabilirim. saygılarımla

Eski 24-03-2013, 23:05   #84
Ağaç Dostu

badembaba's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sayın muallimayhan, sayfanızı bir çırpıda okudum. Çok güzel bir uğraş, üretken ve paylaşımcı olmanız ne kadar güzel. Allah kolaylıklar ve bol kazançlar versin. Ben arada bir İznik'e geliyorum, inşallah tanışır görüşürüz.

badembaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 22:25   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2013
Herkese selamlar; Emeklerinize hayran kaldım Ayhan Hocam, Allah'ım boşa çıkarmasın. Sayın Halil Balaban Abimize de her türlü tecrübesiyle bizlere destek olduğu için teşekkür ederim. tüm yorumları bir çırpıda okudum desem abartmam. Ben İzmir'de üniversite öğrenimime devam etmekteyim. öğrenci evimizin çatısını değerlendireyim istedim, fideler yetiştirmeye malzemeler toplamaya başladım. Gelişmeleri de paylaşıyorum. Ancak olay bir yere geldi öğrenci bütçemi zorlamaya başladı. tamamen hobi amaçlı başladığım işi ticariye değiştirmeyi düşünüyorum. Fidelerimde türlü türlü ve az sayıda hepsi. topan patlıcandan karpuza kadar 20 çeşit var sanırım. giderlerimi karşılayacak şekilde tarım faaliyetleri nelerdir diye araştırıyordum. Soğan yetiştirmeyi bana önerir misiniz? çatıya tahta karıklar kursam, naylonla kaplayıp içlerinde soğan yetiştirsem diye düşünmeden edemedim. siz büyüklerimin bana tavsiyesi ne olur? şimdiden herkese teşekkür ederim,saygılarımla...

Mustafaİğircik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 22:28   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2013
Çalışmalarımın linkini eklemeyi unutmuşum. iyi akşamlar

Öğrenci İşi Topraksız Tarım

Mustafaİğircik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 21:37   #87
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Marullar ekildi mi?
Ekildi ise ne durumda acaba?

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 06:15   #88
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Bu sogan seralarinda kis ayinda isitma kullaniliyormu,yoksa bulundugunuz yorenin iklimi itibariyle sera tarafindan korunmasi sicaklik icin yetiyormu?aralik,ocak,subat aylarinda durum nasildir?

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 20:42   #89
Ağaç Dostu

Soğanları seraya ekmek bu sene için hataydı. Soğan bildiğim kadarıyla eksi 8 dereceye kadar dayanabilen bir bitki. Açıkta yaptıklarımız çok daha randımanlıydı. Ancak bu sene kış boyunca eksi dereceyi görmedik sesem yeridir. Soğan üreteceklere tavsiyem. Ev ihtiyacı ve konu komşuya dağıtacak kadar **** sadece haftalık pazar parasını kazanmak bana yeter diyecek kişiler bu işe eğilsin. Ticari anlamda yeşil soğanı düşünenler pazarı bulmadan bu işe soyunmasın derim.

Eski 27-04-2013, 21:23   #90
Ağaç Dostu

Özelden mesajlaşan değerli arkadaşlar : Hemen hemen hepinizinde sorularınız aynı. O nedenle cevaplarımda ortak olacağından dolayı bir seferde buradan cevaplamak istiyorum. Hoşgörmeniz dileğiyle ;
1. Perlit yerine POMZA taşı kullanaraktanda yeşil soğan, marul üretmek mümkündür. Hatta perlite göre çok daha ucuza getirebilirsiniz.
2. Reis kardeş bulunduğunuz yerde bu seneki kuru soğanların hasad edileceğini ve bunları ekeceğinizi yazmışsınız. Tecrübeyle sabittir ki yeni hasad edilmiş kuru soğanlardan yeşil soğan yapmanız maalesef pekte mümkün olmuyor. Soğanların belli bir müddet beklemesi lazım. Siz bu sene yeni hasad edilecek soğanları beklemek yerine pazarları gezin ve geçen seneden kalan hatta çürümüş soğanları toplamaya başlayın. Onlardan çok daha randuman alırsınız.
3 - 100 M2'ye ne kadar soğan ekebiliriz ? Bunun cevabı soğanın büyüklüğüne göre değişir. Ben ilk denememde soğanları sırt sırta ektim. Hiç boşluk bırakmadım. Bir çuval soğan 2 metre kare yere ancak sığdı. Ancak soğanlar büyüdüğünde yeterli güneş ışığını alamadığı için ince kaldılar. İkinci denememde bir boş bir dolu şeklinde diktim. İlkine göre daha iyi oldular. Kudret Beyin bir cümlesi vardır. 'Acemi aç gözlü olur' demişti. Şimdi O'na bir kez daha hak verdim. Siz bu hatalara düşmeyin. İki ayınız boşa gider. En makul dikim aralığı bir soğan dikeceksiniz yanında diktiğiniz soğanın büyüklüğünün 2 katı kadar yer boş bırakacaksınız sonra diğer soğanı dikeceksiniz. Bunu yaparsanız başarı kaçınılmaz oluyor.
4-Ben besinleri Doktor Tarım sahibi İlyaz Çigsar Beyden temin ettim ve ediyorum. Allah Razı olsun çok duyarlı ve yardımsever bir arkadaşımız. Önceki sayfalarda adres ve telefon bilgilerini verdim. Sizlerede yardımcı olacağına inanıyorum.
5-Soğan işine pazar bulmadan ve işçilik sorununu halletmeden girmeniz sizi yine hüsrana uğratacaktır.
6 - Adem bey madem yakınlardasınız buyrun gelin bir acı kahvemizi içer tanışırız. Marul işine girecekseniz ülkemizde hızla büyüyen ÇİĞ KÖFTE sektörünün ana malzemesi olan ICEBERG marulunu yetiştirmenizi tavsiye ederim. Tohumu neredeyse karaborsaya düştü. Ben 1 kilo alabildim. Şu an bende adetli şekilde Iceberg marul üretmek için kolları sıvadım.
7- Katı oratam haricinde ister durgun ister akan su olsun marul vs üretmek için elektirik , otomatik sistem , Kudret Beyin ürettiği sera bekçisi EC metre ve yüksek bilgi ve tecrübe gerektiğine inanıyorum. Bunlardan biri eksik olduğunda en ufak bir hatada bütün emekleriniz suya düşer . Sudaki sistem hata affetmez. Ticari ya da amatör yeşillik üretmek isteyenler bence herhangi bir katı ortam kültüründe bu işe kalkışmalıdırlar.
Forumdaşlarımın ilgilerine ayrıca teşekkür ederim. Saygılarımla Muallim Ayhan

smnvrl ve scaly beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024