agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2011, 06:49   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Sevgili TODOR..!

Şu an öyle mutlu öyle mutluyumki anlatamam. Doğrusunu isterseniz sizin daha çoook başarılara imza atacağınızı görebiliyorum. İlk tanıdığımız günden beri bilgisinden her zaman yararlandığımız ve sohbetinden keyif aldığımız bir dostumuzun başarılı yerlere geldiğini görmek büyük mutluluk ve onur. Azmin zaferi buna denir herhalde. Yaptığınız bütün çalışmalarda bunu zevkle seyrediyoruz aslında. LOGONUZDAN her şey ortada. Tekrar tebrikler. Söz en kısa sürede hatta ilk fırsatta çocuklarımın anası ve küçük SANSAR larla ziyaretindeyiz.

Sevgiyle saygıyla kalın. Kolay gelsin dostum....

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 09:09   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın Todar akar su sistemiyle ben marul denemeleri yapmıştım. Sadece bakterilerle mücadele etmiştim sularını hiç boşaltmadım ve başarılı olmuştum. Eğer su buharlaşmanız fazla ise yerine takviye edilen taze su ve besin eriyiği yeterli olabileceğinin kanısındayım. Kullandığım motorlar büyük akvaryum motorları bunların enerji sarfiyatları çok düşük ve sürekli su içersinde çalıştığından. Dışarıya ışıma yaparak enerji kaybına dönüşmüyor. Çalışmalarınızı kutluyorum hepimizi heveslendiriyorsuz teşekkürler.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 00:10   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Tebrik ediyorum sayın Todor,büyük bir keyifle takip ediyorum,ürününüzün bereketli olmasını diliyorum.

Mete Dundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 17:59   #94
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
...Başta Envor olmak üzere, Mine Hanım, Praecox, Selahattin Hocam, her biri çok değerli insanlar ve kendi uzmanlık alanlarında ve diğer her konuda her zaman desteklediler, ellerinden gelen yardımı esirgemediler. Ziyaretimize geldiler, araştırma yaptılar, malzeme temininde yardımcı oldular, sistem kurulumunda fikirler verdiler...
Sevgili Todor, sen www.agaclar.net sitesinin topraksız tarımdaki çalışmalarını hayatında gerçekleştirdin ve inşallah emeklerine değecek. Her zaman yanında olacağımızı bilmelisin. Çok sorunlarla ve problemlerle karşılaşıyorsun biliyorum yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Umarım ürünlerinde emeğin kadar değer kazanır ve emeğinin karşılığını alırsın. Ürettiğin ürünleri de sezonsal olarak buraya yaz ki olurda belki arayan birisine ürünlerinle çare olursun.

Sevgimle...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 18:47   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İyi dileklerini eksik etmeyen tüm arkadaşlar sağ olsunlar.

Selahattin hocam, elimizde neler var sen biliyorsun zaten. Bilmediklerini de yazayım.

Lollo rossa
Endivyen
Yağlı kafa (kop marul)
Kırmızı kıvırcık
kırmızı palamut
Bunlar 12 ay üretilmesi planlananlar.

Ayrıca;
taze soğan (beyaz)
taze soğan (kırmızı)
taze sarımsak
polla rossa
roka
pak coi
chicory
çilek (meyve)
çilek (saksılı)
mevsimsel üretim planlarımızda olan ürünler.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 19:34   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
İsraile ait bir fide firmasını ziyaret ettiğimde bana 40 a yakın sebzenin fidesini gösterdiler.İnanının hiç birinin ne adını duydum ne de gördüm.Biz yeşilliği roka,dere otu ve maydonazdan ibaret diye biliyoruz.Oysa Dünya mutfaklarında tüketilen o kadar çok yeşillik türü var ki...

Sevgili Todor.... Belkide gelecekte onlarca yeşilliği belli bir marka altında pazarlayan bir firmanın yöneticisi neden olmayasınız ki...Ulusal ve hatta Uluslararası bir firmanın sahibi...

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 20:02   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Tüm samimiyetimle tebrik ediyorum sayın Todor. Allah yolunuzu açık etsin.

İnanın iftihar ediyorum. Bu şekilde (1200 m2 başlangıç) başlayıp ileride hergün hasat edilen onlarca kamyon ürün üretebilen bir tedarikçi olmanızı diliyorum.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 21:13   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Sayın Todor,azminizden dolayı sizi tebrik ederim.Seranın resimlerinden ne kadar emek harcadığınız belli oluyor.Emeklerinizin karşılığı bol kazanç olur inşallah..

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 06:19   #99
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Bir çok arkadaş telefonla veya özel mesajla ziyarete gelmek istediğini belirtiyor.
Kapımız herkese açık. Sakladığımız, görülmesini istemediğimiz bir şeyimiz yok.
Fakat hafta sonları ziyaretçi kabul edemiyorum çünkü evde değilim. Cumartesi günü hale sevkiyat olmadığı için, bütün işlerimi hafta sonuna denk getirmeye çalışıyorum. Hafta içi de bir kaç gün önceden haber verilmesini tercih ediyorum.

İkinci olarak, benim 5 adet pit bull, rotweiller vs cinsi köpeğim var ve onları bağlama/kapatma şansım yok. Misafir ile düşman ayrımını yapabilen akıllı, laf dinleyen hayvanlardır. Bugüne kadar herhangi bir misafiri parçalamış değillerdir. Fakat gene de köpek sevmeyen, mekruh/haram olduğuna inanan, fobisi olan arkadaşların bahçede serbest 5 adet köpek bulunduğunu göz önünde tutmasını rica edeceğim.

Bu ikinci hususu özellikle belirtmek istedim.

kar çiçeğim ve cseee beğendi.
Eski 12-02-2011, 12:29   #100
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Sayın Todor öncelikle bol bereketli ürünler dilerim. Benim merak ettiğim 1200 m2 serada kaç dönem ekim yapıyorsunuz, ticari olarak gelir gider dengesi nasıldır? Fiyatlar dönemsel olarak değişiyor ortalama olarak söylerseniz sevinirim?

ocean07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 14:53   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın Todor bu ikinci maddede belirtiğin husustan dolayı şimdi daha çok gelmek isterim. Sera sonuçta ticarethane o yüzden dolayı hiç gelme taraftarı değildim ama bu ikinci madde süper olmalıdır herhalde Allah hepinize uzun ömür versin.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2011, 16:35   #102
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ocean07 Mesajı Göster
1200 m2 serada kaç dönem ekim yapıyorsunuz,
Dönem olaraktan ziyade, mal kestikçe yerine tamamlıyoruz.

Alıntı:
, ticari olarak gelir gider dengesi nasıldır?
Gelir gider dengesi hiç ticari değil. Harcadığımızın yarısını kazanıyoruz diyebilirim.
Ama bu bir öğrenme sürecidir. Hiç bilmediğimiz bir sektördeyiz ve ürünlerimizde yöre için oldukça yabancı ürünler. Pek akıl alabileceğimiz kimseyi bulamıyoruz. Üretim aşamasında çok fazla bir problem kalmadı fakat satış aşamasında sorunlarımız var.

Alıntı:
Fiyatlar dönemsel olarak değişiyor ortalama olarak söylerseniz sevinirim?
Yıllık ortalama çıkartacak kadar uzun süredir üretim yapmıyoruz. Şu ana kadar verdiğim en yüksek rakkam kutusu 10 liraydı. Yani adedi 1.25'e geliyor. Komisyon, vergi, nakliye, hammaliye, ambalaj, elektrik, tohum, işçilik düştüğünde bana 10-15 kuruş gibi bir rakkam kalıyor. Bu 1.25'e verdiğimde. Daha düşüğü zarar yazıyor. Fakat gene de yetişmiş ürünüm varsa zararda yazsa 60-70 kuruştan verdiğim çok oldu. Satılmayıp çöp yazan ürünümde oldu.

Burda bence işin sırrı, ambalajı ve nakliyeyi ucuza getirmek. Zaman geçtikçe hepsini ucuz yollu tedarik etmeyi, malı daha iyi değerlendirmeyi öğreneceğiz. Şimdilik tanışma aşamasındayız.

Eski 12-02-2011, 16:37   #103
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seazone Mesajı Göster
Sayın Todor bu ikinci maddede belirtiğin husustan dolayı şimdi daha çok gelmek isterim. Sera sonuçta ticarethane o yüzden dolayı hiç gelme taraftarı değildim ama bu ikinci madde süper olmalıdır herhalde Allah hepinize uzun ömür versin.
Dediğim gibi, bizde köpek bol.
Hayvan severlere kapımız kadar kollarımızda açık.

Eski 12-02-2011, 19:40   #104
Ağaçsever

Alıntı:
Burda bence işin sırrı, ambalajı ve nakliyeyi ucuza getirmek. Zaman geçtikçe hepsini ucuz yollu tedarik etmeyi, malı daha iyi değerlendirmeyi öğreneceğiz. Şimdilik tanışma aşamasındayız.
Bizde ticari anlamda yapmayı planlıyoruz. Antalyada pazar yönünden bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. İlk denemelere başalayacağız kısmetse yakında.
Birde dikim yaptığınız tepsilerin ölçüsü nedir acaba? Yanlış okumadıysam bir tepsiye 8 adet dikiyordunuz galiba? Bir havuza kaç tepsi koyabiliyorsunuz?
Teşekkürler

Eski 13-02-2011, 05:38   #105
Ağaç Dostu

Tepsi dedikleriniz standart yalıtım straforu. 50 X 100 cm
Her strafora 10 adet bitki koyuyorum. 20 X 25 cm
Fakat küçük olduğunu düşünüyorum. 30X30 yapmak daha sağlıklı olacak.
Bir havuza 350 strafor koyuyorum.

Eski 13-02-2011, 20:18   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Alıntı:
İyi dileklerini eksik etmeyen tüm arkadaşlar sağ olsunlar.

Selahattin hocam, elimizde neler var sen biliyorsun zaten. Bilmediklerini de yazayım.

Lollo rossa
Endivyen
Yağlı kafa (kop marul)
Kırmızı kıvırcık
kırmızı palamut
Bunlar 12 ay üretilmesi planlananlar.

Ayrıca;
taze soğan (beyaz)
taze soğan (kırmızı)
taze sarımsak
polla rossa
roka
pak coi
chicory
çilek (meyve)
çilek (saksılı)
mevsimsel üretim planlarımızda olan ürünler.
Sn.Todor taze soğanları da havuzdamı yetiştiriyorsunuz?

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 20:50   #107
Ağaç Dostu

Daha önce durgun suda arpacıktan yapmıştım. Fakat ticari olarak değerinin düşük olduğunu gördüm.
Şimdi tohumdan (kimisi barut diyor) perlitde yetiştireceğim.

Eski 13-02-2011, 21:56   #108
Yeni Üye

toprak-1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2011
allah hayırlı etsin sayın todor. İnşallah islerinizi daha çok büyütürsünüz.

toprak-1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 09:26   #109
Ağaçsever

sans43's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Alıntı:
Teşekkür ederim arkadaşlar.

Bir çok arkadaş telefonla veya özel mesajla ziyarete gelmek istediğini belirtiyor.
Kapımız herkese açık. Sakladığımız, görülmesini istemediğimiz bir şeyimiz yok.
........

İkinci olarak, benim 5 adet pit bull, rotweiller vs cinsi köpeğim var ve onları bağlama/kapatma şansım yok. Misafir ile düşman ayrımını yapabilen akıllı, laf dinleyen hayvanlardır. Bugüne kadar herhangi bir misafiri parçalamış değillerdir. Fakat gene de köpek sevmeyen, mekruh/haram olduğuna inanan, fobisi olan arkadaşların bahçede serbest 5 adet köpek bulunduğunu göz önünde tutmasını rica edeceğim.

Bu ikinci hususu özellikle belirtmek istedim.

Sayın Todor,

Çalışmalarınızı topicten takip ediyorum, ve çok başarılı buluyorum. İnşallah gayretlerinizin karşılğını fazlasıyla alacaksınız. Hayatta azimli olur ve ben bu işi yapacağım derseniz yaptığınız işte başarı gelir. Sizi tebrik ederim.

Kudret bey'le gelmek istemiştik ancak "Kapımız herkese açık ama 5 adet pit bull, rotweiller vs cinsi köpeğim" birkaç tanede timsahım var diye yazınca doğrusu kendi payıma çekincelerim oluştu. Çünkü bu güzel ve özel hayvanları sevmekten seranızı gezmeğe vakit bulamayacağımı düşündüm.

Eh ne yapalım bizde resimlerle idare ederiz.

Sayın todor sizi tekrar kutlar başarılarınızın devamını dilerim...

sans43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 12:50   #110
Ağaçsever

Sayın Todor serada Iceberg marul yetiştirme denemeniz oldumu? Eğer yetiştirdiyseniz göbek bağlamada sıkıntı oldumu, normal yetiştirmeye göre gramajda farklılık oluyormu ? (bütün çeşitler için)
Teşekkürler

Düzenleyen ocean07 : 14-02-2011 saat 12:53 Neden: eksik kelime
Eski 14-02-2011, 17:01   #111
Ağaç Dostu

Yazın 30.000 tane göbek yaptım ve bir tanesi bile göbek bağlamadı. Göbek için daha geniş yer lazım. En az 30X30 dememin sebebi odur.

Ve ayrıca benim için çok ticari değil. Hem alandan kaybediyorum hem zamandan.

Eski 14-02-2011, 17:03   #112
Ağaç Dostu

Sayın Sans43, yazın gelirsiniz madem. Yazın köpekleri bir başka bahçeye götürme şansım var.

Eski 14-02-2011, 18:00   #113
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
İceberg göbek yapmak için 8 derece soğuk istiyor ayrıca buda ayarlanmalı yoksa gine göbek yapmaz ve sarmaz.
Dar olunca göbek yapsa bile şekil bozukluğu ve çürüme oluyor ben son hasatımda karşılaştım.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 21:07   #114
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
İceberg göbek yapmak için 8 derece soğuk istiyor ayrıca buda ayarlanmalı yoksa gine göbek yapmaz ve sarmaz.
Dar olunca göbek yapsa bile şekil bozukluğu ve çürüme oluyor ben son hasatımda karşılaştım.
Sahil kesimi için o zaman en iyi kış ve bahar aylarında olacak ıyetiştirme dönemi ıceberg için, geri kalan zamanda da kıvırcık yapılabilir kanaatimce.

Eski 18-02-2011, 16:00   #115
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Sn. Todor, emeklerinizin karşılığını almanız temennisi ile hayırlı olsun.

fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 17:20   #116
Ağaçsever

Sn Todor, havuz için kullandığınız malzeme sanırım branda. Brandanın maliyeti ne kadardır ve herhangi bir özelliği varmıdır?

Eski 18-02-2011, 23:40   #117
Ağaç Dostu

Evet tır brandası. m2 fiyatı 11 TL. UV dayanımlı bir malzeme.

Eski 18-02-2011, 23:52   #118
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın Todor, seranız hayırlı olsun, emeklerinizin karşılığını almanızı temenni ederim.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 15:20   #119
Ağaçsever

Havuzun içine büyük akvaryumlar için kullanılan hava motorlarından koysak su değişim sıklığını azaltabiliriz veya ortadan kaldırabiliriz gibi geliyor. Havuza devamlı oksijen vererek aynı zamanda havuzun sürekli devir daim yapmasınında önüne geçilebilir mi acaba? Elektrik tasarrufu yönünden.

Eski 19-02-2011, 18:12   #120
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Besin eriğinin homojenliği için devirdaim şart ,devir daim borularını yüksekten bırakarak oksijen kazandırırarak, oksijen için tasarruf sağlanıyor.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024