agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2011, 22:25   #61
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sevgili Todor öncelikle kusura bakmayın. Zira kimi zaman kendimi kaptırıp senli benli yazışmaya başlıyorum. Sonra fark ediyorum ama geç oluyor.

8 adet marul için yalnızca ambalaj ve nakliye masrafı 3.15 TL yüksek değil mi? Tabii ben buradaki kabaca bildiğim fiyatlarla düşünerek söylüyorum bunu. Zira burada en yok mevsiminde Lollo Rosso'yu halde en çok 1.5-1.75 TL'den alıyorlar. Çıkma kasalara nakliye ücreti ödememeniz mi dengeliyor bunu?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 22:38   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sn.todor tebrikler ,yalova gibi ağırlıklı olarak çiçek üretimi yapılan bir bölgede sebze üretimi yapmak daha mı avantajlı, bir de piyasada üretmek ayrı dert parayı almak ayrı bir dert sıkıntılar varmı ?

haka41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 22:42   #63
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
İbrahim bey, teşekkür ederim. Depom yok. Havuzlarım 30 ila 50 ton arası su alıyor. Suyu Ec değeri 1.0 µmhosa düşünce tazeliyorum.
Tazeliyorum kısmını açar mısınız? İlk kurduğunuzda EC' yi kaç ayarlıyorsunuz. Bitkinin kullandığı ve buharlaşma kaybıyla günlük su ilavesi kaç m3 oluyor? EC ve pH kontrolünü nasıl yapıyorsunuz?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 22:53   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Todor,
Ellerinize sağlık süper olmuş... Bereketi de kazancı da bol olsun..

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 23:09   #65
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2011
sayın totor bey

kusurura bakmayın forum kurallarından haberim olmadıgı için biraz samimi sözcükler sarf ettim.galiba pek hoşlanmıyorsunuzda böyle cümlelerden bende artık kullanmam totor bey biraz sıcakkanlı bir insan oldugum için böyle yazdım kusurumuz *** af ola.. sadece çalışmanız hakında bilgi almak amaçlıdı yazdıklarım bende bir sera düşünüyorum.ticari amaclı durgun sudamı yoksa akan suda mı yeştirmeliyim.sormak istedim.

supermen666 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 23:21   #66
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Todor, nasıl mutluluk, gurur ve hazla bu çalışmaları izliyorum anlatamam. Emeklerinizin karşılığını kat be kat almanız dileğiyle sevgili dostum.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 00:15   #67
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Sn Todor., iki gündür sayfanızı sessizce izliyorum. Tebrik ederim, güzel bir proje geliştirmişsiniz. Dileğim o ki, hesaplarınız da doğru çıkar,başarılı olur ve bol kazançlar elde edersiniz.

Ben tarımdan para kazanılmayacağını düşünen bir tarımcı olarak, yaptığınız çalışmayı çok önemsiyorum ve başarılar diliyorum.

Bu arada yaz aylarında (uzun gün ve sıcak nedeniyle) yetişen marul var mı? veya yazın başka ürünler mi yetiştireceksiniz.? Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 10:33   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayın Tador,
Seranız güzel olmuş ben de diğer arkadaşlar gibi hayırlı olsun diyorum.Sizin için maliyetli olu mu bilmem ama bu kullandığınız ısı straforları yerine size yine strafor olan çok kullanımlık köpük viyolleri tavsiye ederim,aşağıda linklerini yazacağım.Biri Kayseri'de diğeri Antalya'da.
http://www.kaypor.com/fideviol.html(kayseri)
http://www.beyaz-grup.com/karpol/kar-viyol.aspx(antalya)

Birde bu köpük viyollerin içine koyulan insert dediğimiz tek kullanımlık şeffaf viyoller var bunlar için de aşağıda ki linkleri kullanabilirsiniz;
http://www.aktasplastik.com/en/(istanbul)
http://www.elformltd.com/tr/index.php(kocaeli)
Telefonla görüştüğünüzde isterseniz numune ve teklifte gönderiyorlar.
Ben bunları bulmakta biraz zorlandım da benden başkası zorlanmasın istiyorum
Başarılar dilerim...

kuntin beğendi.
zencefil1708 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 11:01   #69
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Todor, hayırlı olsun.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 13:28   #70
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Kopfsalat

Pazarda kıvırçık salata tezğahı hemen yanında çamurlu bir varil su salatalar teker teker o suya sokulup tezğaha diziliyor
Neden Avrupa ülkelerinde salatalıkların tertemiz çamursuz olduğunu ben yeni anladım
Biri İzmir diğeri İstanbulda lokantada önüme gelen salatalığın üzerinde bir canlının yürüdüğünü gördüm
İstanbulda marketlerde sebzelerin yıkanması için özel şişelerde sıvılar satılıyor
Sayın Todor birde plastik kaplara koyup pazarlar.ve İstanbulda marketlerde
Todor Tarım görürsek TEBRİKLER

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 13:38   #71
Ağaç Dostu

ibrahim doğan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2010
sn.todor havuzların eni -boyu ve derinliği nedir yazarsanız memnun olurum

ibrahim doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 14:16   #72
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Todor, dört gündür siteden uzaktaydım, bugün açıp da Todor/Sera başlığını görünce içim hop etti.

Nasıl gurur duydum, nasıl sevindim anlatamam.
Bir an aklıma sera fikrini bana ilk açtığın gün geldi. İstanbul toplantısında Fenerbahçe'ye doğru yürüyorduk ve sen büyük bir heyecanla yapmak istediklerinden bahsediyordun.
Sonra Oğuz ile senin bahçene geldik, seranın ilk hazırlıklarına başlamıştın.

Bugün o sera bütün ihtişamı ile başlığı süslüyor. Süslemekle de kalmıyor, bütün detaylarını, bilgilerini de üyeleri ile paylaşıyor.
Ne mutlu sana.
Umarım her şey istediğinden de alâ olur. Sana huzur ve mutluluk verir.
Uğraşın huzurla, kazancın hayırlı ve bol bol olsun.
Tekrar, tebriklerimi iletmek isterim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2011, 16:03   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Güler ablamın dediği gibi sera bayağı ihtişamlı olmuş. Umarım bütün emeklerinizin fazlasını alırsınız. Hayırlı ve uğurlu olur inşallah

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 16:13   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 3
Wink

Sn Todor suyu 24 saat devir daim eden motorlarınız 15 dakika çalışıp 15 dakika dinlense bu hem motorların ömrü hemde hemde elektrik sarfiyatı açısından daha avantajlı olmaz mı acaba?

sercan1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 20:50   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bağlantım çok kötü, geç cevap verebiliyorum. Özür dilerim.

Sercan 1969, 15er dakka veya 12 şer saat denedim, yeterli gelmiyor.

İbrahim Doğan, havuzlar en 7 m, boy 25 m, derinlik 10 cmden başlayarak 40 cm eğimli.

Zencefil1708, o viyoller konik kesitli. Bendeki viyoller ise kare kesitli. Konik kesitin şöyle bir dezavantajı var, ikinci üçüncü kullanımdan sonra fideler, straforun içine kök salmaya başlıyor. İçlerine insert konulacak olursa ekstra maliyet demek. Ve eğer üzerlerinde yeterli ağırlık yoksa, et kalınlığından dolayı dipleri suya temas etmiyor, bu sefer bitki suya kök salamıyor. O zaman da havuzda çimlendirme şansımız olmuyor.

Kgursan, yazlık çeşitler var fakat biraz fazla ilgi gerektiriyor. Bir kaç gün içinde satmanız lazım yoksa sapa kalkıyorlar. Sİzden Bağdat Restorant'da aldığım frezyalarda havuzda. Bir tanesi goncada. fakat çok kuvvetli değiller. Çünkü besin eriği çiçekli bitkiler için değil, yapraklı bitkiler için. En azından ürerler düşüncesiyle dikmiştim. Bir ara fotoğraflarını çeker görüşlerinizi alırım.

Sarıcan, normal EC değerim 1.2 µmhos. Bitkinin gelişim durumuna göre (bu da 2 gün ile 7 gün arasında bir süreye denk geliyor) 1,0 µmhoya düşünce, 1/2 oranında boşaltıp, gübre ve temiz su ile tamamlıyorum. Kaç m3 su kaybım var bilmiyorum. Kontrolü güvenlik açısından ikişer ecmetre ve phmetre ile yapıyorum. Bir arıza durumunda ya da kalibrasyon kayması durumunda fark edebeilmek için. Günlük her sabah ölçüyorum.

Haka41, ilçemiz süs bitkisi yanında meyve sebze üretimi açısından da çok gelişmiş bir bölge. Ülkenin kivi üretiminin büyük bölümü bizde. Kayda değer şeftali, elma, kiraz üretimlerimiz var. Tabi ki sebze üretiminde Antalya ile yarışamayız ama oldukça miktarlı üretiyoruz. Avantajımız pazara yakın olmamız. Düşünün ki, ben marulu kopardıktan 2 -3 saat sonra istanbulda tezgahta oluyor. Antalya için bu süre bir gün demek. Yani dezavantajımız kadar avantajlarımızda var. Para işi her sektörde sıkıntılı. Hiç bir şeyin garantisi yok ki hayatta.

Sevgili Malbman, masraflar yüksek ama şimdilik böyle. İlerde düşürmenin yollarına bakıcaz. Etiket bastırayım dedim, 10X20 mm ebatlarına1250 lira dediler. En az 500.000 adet olursa.
Jelatin yaptırayım dedim, 1750 lira dediler 50.000 adedine. 0,035 kuruşa geliyor tanesi. Şimdi tanesini 0,1 kuruşa alıyorum ama en azından parakende alabiliyorum. Malum, dar alanda oynamaya çalışıyoruz. İlerde her şeyi toptan alınca maliyetler çok düşecek. Nakliye şirketiyle masaya ona göre oturcam. Bazı şeyler tecrübe edildikçe önümü daha net görebiliyorum. Şimdilik girdiler biraz yüksek olacak mecbur.

Güler Hanım, Furkan Yıldız, Tuta, Zenfreee, Nrkrkmz hepinize teşekkür ederim.

hhuseyin beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 21:09   #76
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın Todor,
İnan bana çok harikasın. Çalışmaların muhteşem. Başarılı olacağına tüm kalbimle inanıyorum. Azmin elinden hiç bir şeyin kurtulamadığını ispat ediyorsun. Sayfanın takipçisi olacağımdan eminim. Başarılar, saygılar, sevgiler.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 22:40   #77
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
İbrahim Doğan, havuzlar en 7 m, boy 25 m, derinlik 10 cmden başlayarak 40 cm eğimli.

Sarıcan, normal EC değerim 1.2 µmhos. Bitkinin gelişim durumuna göre (bu da 2 gün ile 7 gün arasında bir süreye denk geliyor) 1,0 µmhoya düşünce, 1/2 oranında boşaltıp, gübre ve temiz su ile tamamlıyorum. Kaç m3 su kaybım var bilmiyorum. Kontrolü güvenlik açısından ikişer ecmetre ve phmetre ile yapıyorum. Bir arıza durumunda ya da kalibrasyon kayması durumunda fark edebeilmek için. Günlük her sabah ölçüyorum.
Sn. Todor,

Şaşırmadım dersem yalan olur. 2-7 günlük peryotlarda havuzların yarısını boşaltıp temiz su doldurmak demek her defasında 100 ton temiz su, yaklaşık 150 kg gübre demek. Havuzda sadece bitkiler tarafından kullanılan ve buharlaşma ile eksilen suyu tamamlayıp, EC ve pH ayarını ilave ettiğiniz suyu baz alarak ayarlamayı hiç denediniz mi? Bütün topraksız tarım seraları açık sistem mi çalışır? Kapalı sistem çalışmanın kolay bir yolu yok mudur?

Eski 27-01-2011, 23:11   #78
Ağaç Dostu

Havuzun biri yaklaşık 30 ton su alıyor. İçindeki bitki sayısı 3500. Bitki başına düşen su 8.5 lt gibi bir değere denk geliyor.

Havuzu bir kere doldurup, uzun bir süre o suyla çalışabilmek için bilgisayar, spektrofotometre, dozlama pompaları, her gübre için ayrı tank gerekiyor diye düşünüyorum. Üstelik spektrofotometre kalibrasyon sıvıları çok pahallı ve hergün kalibrasyon gerekiyormuş.

Eski 27-01-2011, 23:12   #79
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Cumhur Bey.

Eski 27-01-2011, 23:31   #80
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Bence kıyaslamak için havuzun birinde sadece eksilen suyu tamamlayıp, yeni ölçtüğünüz EC değerini 1,2 ye çıkaracak gübre ilavesini yapsanız. En azından su değişimlerinin peryodunu biraz daha uzatabilirsiniz, belki hiç spektrofotometreye gerek kalmadan bir verim yakalayabilirsiniz. Hemde havuzlar arası verimi kıyaslama imkanınız olur. Tabii ki eksilen elementi kontrol edip ona göre eklemek en güzeli ama her 2-7 günde o kadar suyu değiştirmek bence hiç ekonomik değil.

Eski 27-01-2011, 23:41   #81
Ağaç Dostu

Denedim. Bir çok besin eksikliği ortaya çıkıyor. En çok mağnezyum eksikliği ortaya çıkıyor ki, sebep ortamda mağnezyum noksanlığından ziyade, kalsiyum ve potasyum fazlalığına bağlı bir bastırılma oluyor. Böyle olunca, giderek A tankından daha az vermek gerekiyor. O zaman da iş çok karışıyor. Ben içinden çıkamadım, böyle bir yolu tercih ettim.

Eski 27-01-2011, 23:53   #82
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

O zaman kontrol cihazlarını edinmekten başka çare yok. Ne kadar pahalı olurlarsa olsunlar en kısa sürede kendini amorti ederler herhalde. Çünki bu türlü kaybınızın daha çok olacağını düşünüyorum. Öbür türlü belki bir laborant almanız veya sizin biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekir. Zaten sizin gibi bu işi bilinçli yapan birinin bu yatırımı yapmasıda kaçınılmaz bence.

Eski 28-01-2011, 16:55   #83
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Bağlantım çok kötü, geç cevap verebiliyorum. Özür dilerim.

Kgursan, yazlık çeşitler var fakat biraz fazla ilgi gerektiriyor. Bir kaç gün içinde satmanız lazım yoksa sapa kalkıyorlar. Sİzden Bağdat Restorant'da aldığım frezyalarda havuzda. Bir tanesi goncada. fakat çok kuvvetli değiller. Çünkü besin eriği çiçekli bitkiler için değil, yapraklı bitkiler için. En azından ürerler düşüncesiyle dikmiştim. Bir ara fotoğraflarını çeker görüşlerinizi alırım.

.
Ben de topraksız olarak (su veya perlit-pomza vb.) çiçek yetiştirebilirmiyim diye düşünüyordum. Siz frezya yı söyleyince umutlandım, ama, besin dengeleri önemli sanırım. Bazı soğanlılar (sümbül, Hippeastrum gibi) suda çiçek elde etmeye uygun ama yetiştiriciliği zor olur kanaatindeyim. Çünki beslenmeleri (Güneş+besin olarak) önemli olduğunu düşünüyorum. Keşke olsa da Lisanthusu topraksız yapabilsem.
Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 18:52   #84
Ağaç Dostu

Deneyelim hemen.
Saksılı mı üretmek lazım kesme mi? Kesmeyse çok problem değil. Saksılıysa ufak bir iki ekipman lazım.

Besin formüllerinin o kadar problem olacağını sanmıyorum. Gül, zambak, gerbera. Normalde bu üçünden hangisine en yakın bir gübreleme programı var?

Eski 28-01-2011, 20:25   #85
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Koçum benim, yürü be kim tutar seni ))
envor

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 20:58   #86
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Allah Sayın Todor'dan razı olsun ve başarılarını daim kılsın.

Sayesinde kayıp envor'un sesini duyar olduk.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2011, 21:11   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
envor
Ver gazı yokuş yukarı.

Eski 28-01-2011, 21:16   #88
Ağaç Dostu

Volkan Kesici's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Sayın Todor güzel paylaşımınız için teşekkür ederim.

Volkan Kesici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 00:35   #89
Ağaç Dostu

artemisia10's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2010
Galeri: 55
Sn. Todor çok emek vermişsiniz ve hayallerinizi gerçekleştirmişsiniz bu kadar özenli çalışmanın karşılığını almamak mümkün değil...Bazen yaptığımız planları uygulamak için yeterli cesareti bulamayabiliriz ama siz bu konuda çok iyi örnek oldunuz başarılarınızın devamını diliyorum...Saygılar...

artemisia10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 06:46   #90
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
envor
iyi ki alt tarafa envor yazmışsın envor. Merak eder dururduk artık bu mesaj kimin diye

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024