agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni303Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2013, 21:24   #331
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-03-2012
Merhaba Sayın Todor,

Teorik bilgiyle tecrubelerinizi birleştirince faydalı oluyor gercekten.

İlk hasatı yapmaya basladık. Gerci tanesi 400-600 gr arası ama ramazan ayında da ilk gelirimizi elde etmek istedik. Biraz hedeften şaşıp açgözlülük oldu ama o kadar emek ve masrafın ardından 3-5 kuruş gelsin istedim. Siftah edelim diye ilk 2200 tanesini 0,80 - 1,25 TL aralığında satıyoruz.

Size fikrinizi almak istediğim 3 konu var:

1.Dediginiz gibi azotu 150'den yukarı cıkmamak lazım hatta 90-125 aralığının en optimum taze agırlıga ulasagı konusunda arastırmalar okudum. Bu konudaki sorum bitki evrelerine göre amonyum oranının nasıl olması konusunda. (En az 30 tane formul var ancak kimisinde amonyum belirtilmiş kimisinde belirtilmemiş. Belirtilenlerde toplam azota oranı %3-5 arası. Ancak baska kaynaklarda oran %10-15 olmalı demekte. O kadar cesitli bilgi var ki kaynaklarda işin içinden çıkamadım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

2.Ayrıca Potasyum:Kalsiyum dengesi hakkında inceleme yaptığımda, Oranın artması veya azalması durumunda bitkinin tepkileri bolca yazılmış. Ancak bir sonuca varmadım ne yazık ki. Siz potasyum ve kalsiyum dengesini veya münferit olarak uygulamasını bitki evrelerine göre nasıl düzenliyorsunuz? (Umarım ticari sır olarak görmezsiniz sorumu)

3.Ph düzenleyici olarak ne kullanıyorsunuz? Baslangıcta piyasada satılan ürünlerden aldım. Paket üzerinde ürün hakkında bilgi yazmıyor. Firmayı aradıgımda her nekadar onlar da tam emin olamasalar da, içeriğinde %4-5 nitrat olduğunu belirttiler. Bu durumda besin düzenlerken PH düzenleyiciyi de hesaba katmam gerektigi dusuncesiyle sülfürik asit kullanmaya başladım. Sürekli düzenleme yapmam gerekse de işe yarıyor simdilik. Gorusunuzu paylasabilir misiniz?

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Tüm bitkilerde stres çiçeklenmeyi teşvik eder. Özellikle yaprağı yenen bitkiler için çiçeklenme hiç istenmeyen bir durumdur çünkü bitkinin tadı acılaşır. Bu yüzden, bitkiyi strese sokacak ani ve sert değişimlerden kaçınmalısınız. Misal fosforu 50 ppm'den 30 ppm'e birden değil, kademeli olarak düşürmelisiniz. Ani su sıcaklığı değişimlerinden de uzak durmalısınız.

semuca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 12:14   #332
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hayırlı, bol kazançlar dilerim.

İlk iki sorunuzun kesin bir cevabı yok. Yetiştiriciliğini yaptığınız çeşide ve iklim, ışık koşullarına bağlı olarak değişiyor. Fakat Amonyumda 15 ppm'i aşmanızı önermem.

pH düzenleyici olarak nitrik asit kullanıyorum fakat çok cüzi bir tüketimim var. Elbetde burdan gelen azot mikatırını toplama eklemelisiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2013, 22:08   #333
Ağaçsever

Merhaba Sayın Todor,

Marul yetistirmeyi ogrenmeye devam ettikçe yeni yeni sorunlarla karşılaşıyorum. Yeni sorunum bocekler ve bazı bitkilerde tırtıl. Bunların oluşma sebebi ve tedbirleri hakkında tecrubelerinizi paylaşabilir misiniz?

Simdiden tesekkurler

Eski 28-08-2013, 22:50   #334
Ağaç Dostu

Tırtıl için kelebekle mücadele etmelisiniz. Bu mücadelede çeşitli yöntemler mevcut. Ya seranızı tecrit edecek ve zararlıların girebileceği bütün açıklıkları uygun bir tül ile kapatacaksınız, ya cezbedici tuzaklar kullanacaksınız ya da kimyasal ilaç kullanacaksınız.

Böceklerden kastınız nedir? Benim seramda hiç böcek sorunu olmadı.

pria beğendi.
Eski 29-08-2013, 07:17   #335
Ağaçsever

Tesekkur ederim.
Bir yazınızda kalsiyum eksikliğinden de tırtıl gelebileceğini belirtmiştiniz. Arttırmanızda bir yarar gordunuz mu?

Eski 29-08-2013, 12:23   #336
Ağaç Dostu

Evet, düşük Ec veya yanlış/eksik formülasyon tırtıl sorununun ortaya çıkmasındaki faktörlerden biri.

kuntin beğendi.
Eski 29-08-2013, 22:11   #337
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
sayın tudor seranızı ziyaret etmek isterim yalova nın neresinde kalıyor müsaitse mesaj yollayabilirsiniz 3 .4 eylülde yalovadayım selamlar

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2013, 06:16   #338
Ağaç Dostu

Selehattin Bey, ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı ziyaretçi kabul edemiyoruz.

pria beğendi.
Eski 31-08-2013, 15:06   #339
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-12-2012
Sevgili Todor kolay gelsin, mesajlarınızda zaman zaman kullandığınız reçeteye müdahaleler yaptığınızı okudum, biraz da kendi tecrübelerinize dayanarak yaptığınız sonucunu çıkartıyorum.

Kullanılan reçetelerde global, kabul edilmiş değerler yok mu acaba? Her üretici kendi şartları dahilinde mutlaka müdahalelerde bulunmak zorunda mı?

Teşekkürler

beingobserver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 23:12   #340
Ağaç Dostu

Seranızda 365 gün aynı ısı ve ışık şartlarını sağlayabiliyorsanız tek bir formül ile güzelce yetiştiricilik yapabilirsiniz. Fakat bu günlerde gündüz seranın içi 40 derece, gece 13 derece oluyor. Bu ısı farkını hesap edip uç yanıklığı için önlem almalısınız. Kalsiyumu arttırıp, mağnezyumu azaltmalı, ayrıca uç yanıklığına dirençli çeşitleri tercih etmelisiniz.

Ama seranızda iklimlendirme, ısı perdesi gibi donanımlar varsa bu dediklerime gerek kalmaz zaten. Çünkü bu kadar ısı farkı oluşmaz.

malbman, pria ve polemos beğendi.
Eski 01-09-2013, 18:02   #341
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2010
yinede sağolun teşekkür ederim başka sefere inşallah

Selehattin 67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2013, 18:11   #342
Ağaçsever

Merhaba sayın todor,
Festival cinsi hakkında görüşlerinizi, tecrubelerinizi ve dikkat etmem gereken noktaları paylasabilir misiniz rica etsem

Tesekkurler

Eski 11-09-2013, 22:43   #343
Ağaç Dostu

Dikine büyüyen bir çeşit olduğu için hemsık dikime uygun bir kıvırcık türü hem de alt yapraklarda çürüme yapmıyor. Öyle özel bir isteği bakımı yok. Hazır fide alacaksanız dip çürüklüğüne dikkat etmenizi öneririm.

Eski 12-09-2013, 06:49   #344
Ağaçsever

Tesekkur ederim.
Renk olarak Funlyden biraz daha yeşil sanırım. Besin olarak Funly'ye gore daha az veya daha fazla eklenebilecek elementler konusunda oneriniz var mı acaba.

Eski 12-09-2013, 16:35   #345
Ağaç Dostu

Evet, Funly'e göre daha yeşil. Ben standart formülle aldığım sonuçtan memnun kaldım, fazla bir oynama yapmadım üzerinde.

Eski 15-09-2013, 18:45   #346
Ağaçsever

Sayın Todor,
Sizden yetiştirdiğiniz funly ve festival cinsinin gelişme sürecindeki fotograflarını paylaşmanızı rica etsem? Çünkü yetiştirdiğim marulların gerek süre gerekse şekil acısından kıyaslamak istiyorum. Mesela 1 knin üzerinde satış yaptığınızı belirtmiştiniz, o hallinde nasıl bir sekle ulaştığını merak ediyorum.

Yaptıgım serayı da belki gormussunuzdur, forumda paylaşmıştım. ( gerçi pek ilgilenen olmadı ama). Deneye yanıla birşeylerin çıkarttım ortaya.

Eski 15-09-2013, 22:11   #347
Ağaç Dostu

Elimde olan fotoğrafları zaten foruma yüklüyorum. Başka fotoğraf mevcut değil.

Eski 16-09-2013, 08:30   #348
Ağaçsever

Tesekkurler

Eski 19-11-2013, 18:48   #349
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sayin Todor

Sn Levent Ali Bey`in konu basliginda Sn Vetman`in da katilimiyla durgunsu ( havuz ) sistemi koonusunu actim. Kafamda bazi sorular vardi. Mutlaka bu system ve akansu sisteminin arti ve eksileri var. Benim fikrim havuz olunca, elektrik kesintisi tesiri olmayacagi, EC vr PH da ani degisiklik olmayacagi, programli ekimle hatta gun bazinda belli miktar hasat yapilabilecegi, ani sdicaklik degisikligine daha dayanikli olacagi, sizing gibu suya sirkulasyon ve hava saglandiginda mekanik bir filtrasyon da saglanacagi var.

Bu system icinde asagi dogru olan cilek gibi bitkiler olmayacak, ama sanirim domates, salatalik, biber uygulamalari var, askiya almak kaydiyla. Sanirim enfeksiyon yayilma tehlikesi bu uzun sureli yetistirilen bitkilerde olacak ama ufak ve baglantisiz havuzlar buna pozitif etki eder. Sistem fide, gelisme ve olusma evreleri icin ayri ayri ise, marul ekilmediginde her bir havuzda ayni anda baska bitkiler baska besin formulleriyle yetisebilir saniyorum. Bu farkli formullerle beslenen farkli urunlerin akansu sisteminde yapilabilmesi icin birkac adet tank ve pompagerekecek ama havuzun boyle bir sorunu yok saniyorum. Bir havuzda yesillik varken digerinde hasati bekleyen marul olabilir.

Siz uygulayici olarak sorunlari iyi biliyorsunuz, biraz uzun ve detayli olacak ama bilgilendirirseniz memnun olurum.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 20:53   #350
Ağaç Dostu

Sorunun en büyüğü elektrik sarfiyatı. Havuz sayısı ve besin formülasyonları arttıkça, çalışması gereken motor sayısı da artıyor. Tabi tek tip formül ve ortak bir motor ile sistemi işletebilirsiniz fakat o zaman da işin bir espirisi kalmıyor.

Buna bağlı olarak böyle bir sistemi işletebilmek için, ya bitki besleme bilginiz oratalamanın üzerinde olacak veya ilk zamanlar profesyonel bir yardım alacaksınız. Şöyle bir örnek vereyim; ilk iceberg marul denemelerimde binlercesi çöp oldu çünkü hasat edemiyorduk. Yemeye doyamadığımız lezzete sahip icebergleri bir türlü strafordan çıkartamıyorduk, dokunduğumuz an camdan yapılmışçasına tuz buz oluyorlardı. Formül ile biraz oynayınca bu sefer oldukça sağlam fakat ağızda çiğnedikçe kayış gibi büyüyen göbeklerimiz oldu. Tam bunu da hallettik derken bu sefer formları o kadar bozuldu ki, lale ile marul melezi enteresan mutantlarımız oldu. Sonuçta bir başarı kaydedebildik ama çöpe giden 15.000 iceberg bedeline elde ettiğimiz bir sonuçtu bu ve bizim gibi küçük işletmeler için önemli bir bedel bu. Bu arada, piyasadaki bitki besleme firmalarında çalışan ziraat mühendislerinde de hiç bir fayda göremediğimizi belirtmek isterim. Her biri kendi firmasının ürünleri ile yardımcı olmaya çalıştı fakat bu çabalar daha çok "bakalım ne olacak" tarzındaydı. Birisi bile diyemedi sorunun hangi elementden veya elementlerden kaynaklandığını.

Havuz sisteminde marul yetiştirirken ikinci bir sorun pahallı tohum kullanmak zorunda oluşunuz. Eğer ucuz tohum kullanırsanız aynı gün çimlenmedikleri gibi, gelişimde de çok farklılık gösteriyorlar. Oysa ticari bir yetiştiricilikte önemli olan ürünü tek tip olarak sürekli olarak sunabilmeniz. Bugün 10 kasa yapayım yarın 50 kasa, sonra bir hafta yatayım olmaz. Müşterinize düzenli ve aynı kalitede malı sunabilmelisiniz. Bunun birinci koşulu kaliteli tohumdan geçer. Piyasada 50.000 adeti 10 TL'ye de 5.000 adedi 300 TL'ye de tohum var. Hibrit tohumlar aynı gün çimlenir, aynı gün satışa gelir ve her biri uniform olur. Boru sistemde aralara girip olmuşları toplama şansınız vardır ama havuzda bu sıkıntıdır.

Bunlar yanında avantajları da vardır elbet. Gece gündüz ısı farkı, su kütlesinin fazla olması sebebiyle daha düşüktür. Hatta suyunuzu gündüz güneşten ısıtıp, gece bu ısıdan istifade edebilirsiniz. İlaçlama programının kolay uygulanabilmesi yine bir başka kolaylıktır.

Bana sorarsanız pazar hedefinizdeki seçimler doğrultusunda bir sistem dizayn etmelisiniz. Havuzda lollo rosso gibi çeşitler mantıklı olabilir fakat kıvırcık, göbek gibi standartları olan ürünlerde 30-50 cm bitki aralıkları olacağından havuzlar çok fazla randımanlı çalışmayacaktır. Bu durumlarda havuz/katlı boru sistemleri dizayn edilmelidir.

Elektrik kesintileri, ani Ec ve pH deiğişimleri NFT sistemlerde sorundur fakat borularınızın çapını büyük tutar ve içinde yarıya kadar su bulundurursanız bunları aşabilirsiniz.

Eski 19-11-2013, 21:22   #351
Ağaç Dostu

Tesekkurler Sayin Todor.

Birgun kurmak nasibolursa , ayni bolge ve pazarda olmayacagimiza gore sizden tohum, ve digger konularda yardim almayi umuyorum, lutfederseniz eger biz 10.000 marulu cope atmayiz.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

Todor ve leventali beğendi.
Eski 26-11-2013, 16:46   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Sayın Todor konuyu baştan sona zevkle okudum.
Takdir edilecek bir çalışma yapmışsınız. Bu işlerle ilgilenmiyorum ama merak ettim , bugün hala ekonomik olarak bu işe devam ediyor musunuz ?
Yani emeklerinizin karşılığını alabiliyor musunuz ?

leventali beğendi.
Serbes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 20:38   #353
Ağaç Dostu

Evet, ticari olarak üretime devam ediyorum. Başlarda epey bir pazarlama sıkıntısı yaşadım. Büyük market zincirleri tatmin edici fiyatlara ürünümü istiyordu, çünkü ürünümün al benisi olduğu gibi soktukları her testden de başarıyla geçiyordu. Fakat günlük olarak merkezlerine teslim etmem şartı ile. O merkezlere gidip gelmenin nakliye masrafını karşılayacak kadar kapasitem olmadığı için onlarla çalışamıyordum. Şimdi günlük 100-120 kasa civarında üretim olacak şekilde kapasitemi arttırdım ve nispeten daha karlı satışlar yapabiliyorum. Şu an için büyük marketlerle çalışmıyorum çünkü 60-90 gün sonra ödeme yapıyorlar. Daha kısa vadede ödeme tercih ediyorum.

drhegeli, cemo, pria ve 3 kişi beğendi.
Eski 26-11-2013, 20:52   #354
Ağaç Dostu

Sn Todor

Siz isin yatirim ve arastirip adapte olma bolumunu gectiniz. Sanirim her ureticinin sorunu olan pazarlama, daha dogrusu, hakettigi fiyattan satabilme isini halletmek durumundasiniz. Allah kolaylik versin.

Daha once takdirle izledigimiz fotograflarin yenilerini ozledik.

Yeni fotograflari sabirsizlikla bekliyorum.

Saygilarimla

leventali beğendi.
Eski 26-11-2013, 21:28   #355
Ağaç Dostu

Çalışan arkadaşlar şöyle fotolar çekip facebookta paylaşmışlar. Ben de onlardan aldım

Sırasıyla;
Yeni eklemiş olduğum 10 kat borular.
İceberg (Kenia RZ) ortalama ağırlıkları 600-700 gr
Kıvırcık (caipara) ortalama ağırlıkları 500-550 gr
Name:  1.jpg
Views: 3016
Size:  70.5 KB

Name:  2.jpg
Views: 1244
Size:  57.5 KB

Name:  3.jpg
Views: 1216
Size:  46.1 KB

Name:  4.jpg
Views: 1211
Size:  49.2 KB

Name:  5.jpg
Views: 1262
Size:  53.8 KB

Eski 26-11-2013, 21:33   #356
Ağaç Dostu

ilk resim ben, boruları taşıyan kelepçeleri takarken yerden 4 m yüksekte.
Fark ettiğiniz üzere kurulum devam ederken aynı anda üretim de devam ediyor. O yüzden işler biraz karışık ve yoğun. Aşırı yoruluyoruz ama değiyor. Çıkan sonuçtan memnunuz.

Name:  6.jpg
Views: 1392
Size:  74.5 KB

Name:  7.jpg
Views: 1156
Size:  56.5 KB

Name:  8.jpg
Views: 1387
Size:  75.0 KB

Eski 27-11-2013, 00:57   #357
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2013
Cevap için teşekkür ederim , işi zamana yayarak tecrübelerden faydalanarak daha güzel sonuçlar çıkartıyorsunuz.
ALLAH kazancınızı artırsın.

leventali beğendi.
Serbes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 01:16   #358
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Her şey muhteşem. Ellerinize sağlık. Neden bilmiyorum ama sizi biraz daha yaşlı bekliyordum. Tepelere tırmanacak kadar gençmişsiniz

İnşallah daha tepelerde de görürüz dileğiyle...

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 12:56   #359
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Sayin Tudor,
elinize saglik
Bravo
allah bol kazanc nasip etsin.
Mesleginizi merak ettim. (Ziraat ile ilgili mi yoksa kimya mi)

Selamlarimla

bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 13:32   #360
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Eğitimim telekomünikasyon, kırsala taşınana kadar bilgisayar ve elektronik ile uğraştım. 13 senedir de tarımsal üretim ile uğraşıyorum.
7 sene önce şöyle yazmışım;

Kaçıp gittik nasıl yaşayacağız?

İsmail Kuzucu ve oz26 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024