agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Todor
  • 1 Gönderen Todor
  • 1 Gönderen Todor

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2011, 08:19   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Biolojik alg mücadelesi

Durgun su kültürü yaptığım havuzlarda kurbağa, semender ve hatta bir adet su yılanı yaşıyor. Yazın kendileri geldiler. Sivrisinek, yusufçuk ve sülükler ise başka misafirlerim.

Şimdi düşünüyorum, onlar yaşadığına göre acaba, elma salyangozu, vatoz ve çöpçü balıkları salsam yaşarlar mı. İnternet de yaşam ortamları için gerekli pH değerleri yer alsa da ec değerleri belirtilmiyor. En azından ben bulamadım. Argus balıkları yaşar ondan eminim ama, arguslarda benim işime yaramıyor. Aksine bitki köklerini yiyip zarar verebilir.

Ne dersiniz, yaşarlar mı?

Bu da benim zararlı mücadelemdeki yardımcılarımdan biri

Name:  semender.jpg
Views: 1351
Size:  31.9 KB

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2011, 17:21   #2
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Tam bilgim yok ama Adana fide serada kullandığı suyu büyük bir havuzda topluyor yosunlanma oluyor diye vatus(sanırım buydu) balığı atmışlar 4-5 tane yaşıyor içi daha temiz artık diyordu.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 19:44   #3
Ağaç Dostu

Bugün bir dostum acı su akvaryumlarında beslenen bazı vatozlardan bahsetti. Hydroponic ortam, onların yaşam ortamına oldukça yakın.

Vatozların cisnlerini öğrenip nasıl tedarik edilebileceğina bakmak lazım.

Yine aynı arkadaş, neden koi düşünmediğimi sordu. Koiler daha önce denenmiş ve kökleri afiyetle yemişler. O yüzden koileri eliyoruz.

Eski 21-01-2011, 19:51   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Ortamda bir miktar zeolit bulundurmak yosun oluşumunu sona erdiriyor. Ziraat Mühendisi uzamn bi,r arkadaşımın tavsiyesiyle, geçtiğimiz yaz tankıma attığım zeolit sayesinde ve zeoliti ortamdan temizlediğim halde bir önceki yılın aksine sulama tankı güneş görmesine rağmen yosunlaşma olmadı.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2011, 20:35   #5
Ağaç Dostu

Zeolit suda çözündüğü zaman ne gibi besin maddelerini ortama salıyor?

Eski 21-01-2011, 21:10   #6
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Zeolit suda çözünmüyor, aksine absorbe özelliği olan bir materyal. Ancak tutunan kökler söz konsuu olursa kök çekip alabiliyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 09:57   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-01-2009
Sayın Todor ben geçen sene bu bakteri ve virüslerle marka vermek istemiyorum. İçindeki etken madde hidrojen peroksit 580 gr/l ve kolloid gümüş 0,36gr/l formullu dezenfektan uygulamıştım gerçekten hiç bir sıkıtı yaşamadım denemenizi isterim.

seazone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 20:48   #8
Ağaç Dostu

Marka vermenizde sakınca yok. Gümüş iyodürlü hidrojen peroksit olarak Huwasan'ı denemekistiyorum fakat şöyle bir çekincem var;

Daha önce fesleğenler için hidrojen peroksit kullandım. Bitkinin raf ömrünü aşırı kısaltıyor. Öyle ki, hasat ettiğim fesleğen 1 saat içinde sünüp ölüyordu. O yüzden köklü yolladım çünkü köklü olunca 1-2 gün dayanıyor. Fakat kabzımallarda alışılmışın dışında ürünleri satmayı pek istemiyorlar. Ayrıca her demetin kökünü tek tek jelatinlemek oldukça işçilik ve vakit kaybına yol açıyor.

Şimdi bahsettiğiniz ürünü deneyemiyorum çünkü havuzlarım 3500 marul alıyor. Yaptığım her bir deneme 3500 marulumu riske ediyor.

Ayrıca gümüş kolloidli hidrojen peroksit veya benzerleri kurbağalarıma nasıl bir etki yapacak onu da kestiremiyorum. Minik yardımcılarımın acılar içinde uzun bir ölüm yaşamasını hiç istemem. Kurbağalarım ölürse bu sefer böcek ilacı kullanmak zorunda kalacağım. Şimdilik kurbağalar kelebekleri yakalıyor ve marullarda tırtıl zararı yok denecek kadar az oluyor. Yılan da havuzdan havuza gezerek kurbağa popülasyonunu dengede tutuyor. Semenderlerin ne iş yaptığını henüz çözemedim ama kesin iyi bir şey yapıyorlardır.

Daha uygun bir zamanımda tüm kurulum ve gelişim aşamalarını ayrıntılı olarak anlatacağım bir başlık açacağım. Şimdilik bahsi geldikçe tek tek fotoğraf ekleyebiliyorum.

İlk foto mayıs 15 ikinci foto haziran 15 fesleğenlerim;
bir demetini 1 liradan sattım. bir demetde 10 kök vardı. Fotoğrafta toplam 20.000 kök var.Bir çeşit raft sistem.
Anca maliyetini karşılayınca bir daha fesleğen yapmadım.
Name:  DSCF1341 (Small).jpg
Views: 1296
Size:  71.0 KB
Name:  DSCF1357 (Small).jpg
Views: 1238
Size:  61.7 KB

pria beğendi.
Eski 22-01-2011, 21:39   #9
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Sevgili Todor fesleğenlerin çok güzelmiş. Hazır fide mi almıştın yoksa tohumdan kendin mi ürettin?

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2011, 22:05   #10
Ağaç Dostu

aşağıdaki linklerden sipariş ettiğim tohumları, görmüş olduğunuz strafor viyollerde çimlendirdim. Şaşırtma yapmadım, viyollere perlit doldurup ektiydim. Havuzda çimlendirdim.

http://www.reimerseeds.com/dark-opal-purple-basil.aspx
http://www.reimerseeds.com/italian-l...eaf-basil.aspx

Eski 22-01-2011, 23:09   #11
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Geçen yıl saksıda kırmızı fesleğen denemiş, epey de başarmıştım ama sizinkilerle mukayese bile edilmez. Topraksız tarımın farkı çok bariz. Bu yıl ben de küçük çapta bir topraksız tarım denemesi yapmak istiyorum. Kırmızı fesleğeni de özellikle denemeyi düşünüyordum. Besin eriyiği için özel olarak fesleğenlerle ilgili bir fomül mü kullandınız yoksa genel maksatlı denilebilecek bir karşım mıydı?

Tabii cevaplamanızda bir sakınca yoksa. Ticari anlamda bir gizlilik söz konusu olursa anlayışla karşılarım.

Teşekkür ederim.

Düzenleyen malbman : 23-01-2011 saat 06:53 Neden: Yazım hatası
Eski 23-01-2011, 06:35   #12
Ağaç Dostu

Fesleğenlere kullandığım temel formül şu:

N=140.9, K=96.4, P=25.2, Ca=151, Mg=25.3, S=33.3, Fe=2.5, Mn=1, Zn=0.06, B=0.45, Cu=0.05, Mo=0.05

Fakat bitki size ne istediğini ne istemediğini söylüyor. Tabi ben bitki besleme okumadığım için bitkinin bu söylediğini anlayabilme konusunda epey bir ter döküyorum. Yaptığım hatalar belki ilk başta biraz zorluyor fakat her birine çok önemli tecrübeler gözüyle bakıyorum ve bitkilerin söylediklerini anlamam gün geçtikçe kolaylaşıyor.

Misal vermek gerekirse fesleğenlerin önünde görülen bitkiler aslında lollo rosso fidesi ve renklerinin koyu kırmızı olması gerekiyor.

Şimdi biliyorum ki, o lollo rossolar potasyum potasyum diye bağrıyor. Potasyum verildiğindeki renklerini görebilmeniz için aşağıya bir foto ekliyorum.

Yani demek istediğim, fesleğenler için temel formül yukarıda belirttiğim gibi fakat zaman içinde küçük değişiklikler gösterebiliyor. Bunda gece gündüz ısı farkı, ortam ısısı, ışık şiddeti gibi faktörler etkili.

Besin eriği formülleri çok fazla sır değil. Aynı formül sizin bölgenizde bende olduğundan çok daha başarılı olabilir veya zayıf kalabilir. İnce ayar size kalmış.

Ve hatta bu işlerle profesyonel olarak uğraşan birisi, 100 küsur dönüm seranın bir ucunda uyguladıkları formülün diğer tarafında aynı sonucu vermediğini söylemişti. Artık kot farkından mıdır, havalandırmadan mıdır bilmiyorum.

Name:  Görüntü0182 (Small).jpg
Views: 1195
Size:  72.4 KB

pria beğendi.
Eski 23-01-2011, 06:47   #13
Ağaç Dostu

Ayrıca şu ticari sır olayına da hiç iyi gözle bakmıyorum.

Herşeyi burada öğreneceksin, ama birisi bir şey sorduğunda ticari sırdır diyeceksin. Güzel bir davranış değil bence. O arkadaşların bana herhangi bir soru sormamasını umuyorum. Mümkünse bir başkasına sordursun.

Ticari olarak cevaplamayacağım soru yok fakat cevaplamayacağım insan var.

merdefe beğendi.
Eski 23-01-2011, 07:06   #14
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Sayın Todor verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizin de belirttiğiniz gibi, fiziksel şartlar ve bitkinin kendisi ile ilgili değişkenler ve bu değişkenlerin yarattığı farklılıkları görebilmek ve ince ayarları yapabilmek en önemli faktör.

İki yıl önce balkonda yaptığım lollo rosso ve bir kaç çeşit marul denemesinde, arada fark olup olmayacağını görmek için bir kaç tane marulu da toprakta denemiş, elli metre arayla bile farklılıklar olabildiğine bizzat şahit olmuştum.

Ticari sır konusunda tamamen sizinle aynı fikirdeyim. Dediğiniz gibi, yalnızca benden öğrendiği bir bilgiden yararlanarak bir takım sonuçlara ulaşabilmiş olması muhtemel bir arkadaşın, sorduğum bir soruya o şekilde karşılık vermesi gerçekten can sıkıcı.

Aslında sizin tarzınızdan böyle bir şeye karşı olduğunuzu az çok biliyorum ama forumda bu tür örnekler var ve biraz da o taraflara gönderme yapmak amacıyla o şekilde sormuştum.

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

Ekleme: Lollo Rosso gibi koyu renkli bitkilerin renklerinin koyulaşması için, özellikle sıcak havalarda, potasyumun arttırılması gerektiğini bir yerlerde okumuştum. Sizin örneğiniz de bunu birebir teyit etmiş oldu.

Eski 23-01-2011, 08:50   #15
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Ayrıca şu ticari sır olayına da hiç iyi gözle bakmıyorum.

Herşeyi burada öğreneceksin, ama birisi bir şey sorduğunda ticari sırdır diyeceksin. Güzel bir davranış değil bence. O arkadaşların bana herhangi bir soru sormamasını umuyorum. Mümkünse bir başkasına sordursun.

Ticari olarak cevaplamayacağım soru yok fakat cevaplamayacağım insan var.

Birde artık "Ben oldum." diye kasım kasım kasılmaları yok mu?

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2011, 10:09   #16
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Todor ben kaçırdım mı unuttum mu, hatırlayamadım ,
Seran hakkında bilgi verirmisin ne zaman kurdun kaç dekar vs. .

Ticari sır olayına ben hiç girmeyeyim .....

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 10:28   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Todor / Sera

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024