agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni134Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2010, 15:58   #241
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Sevgili Mutasyon tam tersi sindirim gibi başka bir sorun ile karşılaşmadık.Hatta bizim karabaş kendine geldi gülücükler dağıtmaya başladı.Sütü ise daha önceki günlere nazaran yağ oranı arttı.

Ayrıca sevgili Sarıcan ve Malbman harikalar yaratıyorsunuz.Sadece teşekkür etmek az ama elimden süt göndermekten başka birşey gelmiyor.

VISKHY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 16:14   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sn.vıskhy çok güzel olmuş başarılarınızın devamını dilerim eğer sizin içinde sakıncası yoksa bunları yerinde görmek isterim saygılar.

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 17:13   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Cool

güzel karabaş mutlu olduysa bizde mutlu olduk demektir karabaş sucuk olana kadar bu metotla beslenicek sanırım ?

mutasyon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 18:16   #244
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi VISKHY Mesajı Göster
Ayrıca sevgili Sarıcan ve Malbman harikalar yaratıyorsunuz.Sadece teşekkür etmek az ama elimden süt göndermekten başka birşey gelmiyor.

Sayın VISKHY,

Hayvan beslemiyorum ama çalışmalarınızı gün be gün izliyorum. Azminizi ve başarınızı tebrik ederim.

Sayın Malbman İzmir'de olduğu için hakkını kaptırmaz ama Sayın Sarıcan'ın hakkına talibim.

indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 18:32   #245
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Sayın Malbman İzmir'de olduğu için hakkını kaptırmaz ama Sayın Sarıcan'ın hakkına talibim.
Sevgili indomie, kendi hakkımı makul ölçülerde ateş suyu ile takas edebilirim

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 19:36   #246
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Gel de hayran olma

Yukarıda espri olsun diye yazdığım mesaja sadece 9 dakika sonra Sayın VISKHY'den özel mesaj kutuma yanıt geldi.

Sayın VISKHY'nin hoşgörüsüne sığınarak aşağıya (özel mesajlardan nasıl alıntı yapıldığını bilmediğim için resim olarak) kopyaladım.

Sayın VISKHY inceliğinize hayran oldum. Çeşmealtı'nın merkezi sayılabilecek bir yerinde oturuyorum. Bir kahvemi (kahve mi yoksa başka bir içecek mi artık bilemem) içmek için geldiğinizde sizi ağırlamaktan mutluluk duyarım. Size kahve! ikram edebilmek üzere adresimi ve telefonumu özelden gönderiyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

Eski 17-01-2010, 19:42   #247
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sevgili indomie, kendi hakkımı makul ölçülerde ateş suyu ile takas edebilirim

Sevgili malbman,

Biliyorsun bende de sizin gibi gastrit var. Bu yüzden süt içemiyoruz ve eksiğimizi başka içeceklerle karşılamaya çalışıyoruz. Takas'a gerek yok. Sizinle birlikte ateş suyu içmekten zevk alırım.

Sevgi ve saygılarımla.

Eski 18-01-2010, 16:38   #248
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Evet arkadaşlar seri üretim için bugün ilk adımı attım.80 m2 bir depoyu kiraladım.Yarın maliyet hesabı yaparak hızlı adımlarla üretim hattını kurmaya başlayacağım.

Sanırım bu ay sonuna doğru ilk hasatları almaya başlarım.

Böylece bildiğim kadarıyla bizim sitenin ilk profesyonel ve ticari anlamda bilgilerin paylaşımı ile kurulacak olan tesisi olacaktır.

Hadi hayırlısı bakalım...

Vegy beğendi.
Eski 18-01-2010, 17:02   #249
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Sevgili malbman,

Biliyorsun bende de sizin gibi gastrit var. Bu yüzden süt içemiyoruz ve eksiğimizi başka içeceklerle karşılamaya çalışıyoruz. Takas'a gerek yok. Sizinle birlikte ateş suyu içmekten zevk alırım.

Sevgi ve saygılarımla.
Sevgili indomie en kısa zamanda şu gastrit tedavisine başlayalım derim

Eski 18-01-2010, 17:04   #250
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Alıntı:
Evet arkadaşlar seri üretim için bugün ilk adımı attım.80 m2 bir depoyu kiraladım.Yarın maliyet hesabı yaparak hızlı adımlarla üretim hattını kurmaya başlayacağım.

Sanırım bu ay sonuna doğru ilk hasatları almaya başlarım.

Böylece bildiğim kadarıyla bizim sitenin ilk profesyonel ve ticari anlamda bilgilerin paylaşımı ile kurulacak olan tesisi olacaktır.

Hadi hayırlısı bakalım...
Sevgili VISKHY hayırlı olsun. Gerçekten de her şeyi ile tam bir paylaşım ürünü olduğu için sitede bir ilk olacak. Umarım senin için de her anlamda tatminkar olur.

Şu videonun linkini de bir verirsen, en azından arada sırada bir göz atarım.

Eski 18-01-2010, 17:05   #251
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Viskhy benim sorum arada kaynadı,ben denemelerimde ışık kullanmadım ? Aradaki farkı kıyasladın mı ?_ Zira maliyet açısından önemli bence.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 18:11   #252
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

tohum farkını araştırbirde.
Arpa1. tohumu
Arpa2. tohumu

Süre ve fiyatını karşılaştır.
Bir çifttçi Toprağa nasıl hangi arpa tohumunu,hangi dönemde neden eker gibi sorulara yanıtın hazır olmalı.
Fark olmayadabilir bilmiyorum deneme yapılmalı maliyeti açısından .

Sanırım 1 kg arpa tohumununa 8-9kg arpa çimi elde edlilirdeki sır tohum seçimi.

Eski 18-01-2010, 19:17   #253
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Ben iki ayrı arpa tohumu ile deneme yaptım şimdiye kadar.Ama yerli izmir arpası burda çok yok hasat zamanı maksm 10 ton kadar ama uşak tohumu çok var.Ayrıca uşaktan bir toptancıyla konuşuyorum.Amacım hasat zamanı haziran gibi uşağa giderek üreticiden almak.

Işık konusu ise çok önemli büyümenin yanında fotosentez için mutlaka olmalı
yoksa filizleri beyaz kalıyor.Maliyet 1 ampul saatte 58W yakıyor.1kw nin saati ise herşey dahil 0.40 kr gerisini siz hesaplayın artık.

Ben 2150 lm ampul kullandım ama yeni üretim için 5100 lm ampul aldım onları kullanıcam.

Eski 18-01-2010, 19:47   #254
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Sevgili Mutasyon tam tersi sindirim gibi başka bir sorun ile karşılaşmadık.Hatta bizim karabaş kendine geldi gülücükler dağıtmaya başladı.Sütü ise daha önceki günlere nazaran yağ oranı arttı.

Başarılı çalışmalarını izlemek bize yetiyor. Yardımımız dokunabiliyorsa onun mutluluğu yeter de artar bile. Sevgiler.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 21:43   #255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2008
Sn.Vıskhy benim birkaç sorum olucaktı ben zaanen keçi almayı düşünüyorum bunlarda da süt artışı yaparmı ve kaç kg arpa çimi verilmesi gerekir.

Birde ADRESİNİZ tam olarak çıkmamış özelden tekrardan atarsanız sevinirim saygılar kolay gelsin

alone35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 23:44   #256
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alone35 Mesajı Göster
Sn.Vıskhy benim birkaç sorum olucaktı ben zaanen keçi almayı düşünüyorum bunlarda da süt artışı yaparmı ve kaç kg arpa çimi verilmesi gerekir.

Birde ADRESİNİZ tam olarak çıkmamış özelden tekrardan atarsanız sevinirim saygılar kolay gelsin
işte atın soru Benim planlarımdada Saanen keçi projesi yer almakta.
Keçi yeşilliği sever buda sütünde artışa sebebiyet verir.Ne kadar verilmesi kısmına gelince yemleme rasyonunuza bağlı .

Eski 19-01-2010, 00:39   #257
Yeni Üye

madisen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Herkese merhaba,
Bu benim bu forumda ilk mesajım, hayırlısı olsun inşallah.
Balıkesir'in Gönen ilçesinde çeltik tarımı ve seracılıkla uğraş veriyorum.
Beni buraya getiren sebep ise;malum hepimiz arayış içerisindeyiz.Neyi,nasıl daha iyi yapabiliriz?

Et fiyatları arttı ya, bende hayvancılığa merak sardım bu aralar.Google'da 'hayvancılıkta taze yem mi kuru yem mi daha yararlı' diye arama yaptığımda bu konu karşıma çıktı ve inanır mısınız soluksuz okudum, gece saat kaç oldu.

Öncelikle bu konuyu açan Delimus arkadaşıma, konuya faydaları dokunan üyelere ve sonunda kendi imkanlarıyla, 30-40 bin dolarlık makinalar ayarında üretim gerçekleştirmeye yakınlaşan sayın Viskhy arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Bu dokuz sayfayı polisiye roman gibi okudum.
Bende nacizane bu konuya katkıda bulunmak istiyorum fakat vakit çok geç oldu. İnşallah yarın.
Saygılar ve sevgilerle.
Mete Adışen

madisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 08:16   #258
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Herkese iyi bir gün geçirmeleri dileğiyle merhaba arkadaşlar.

Sevgili Mete aramıza hoşgeldin.Yeni arkadaşların heves ve merakları ile aramıza katılmaları bizim görmediklerimizi görmemize ve heyacanımızı da katlamaya sebep verir.Ayrıca seninde katılımcı ve yapıcı fikirlerini bekliyoruz.

Arkadaşlar Sanen Severler Derneği (SSD) kurmaya karar verdim.Kurucu üyeleride Sevgili Delimus,Alone35 ve nacizane ben.

Diğer severleri de ayrıca derneğimize bekliyoruz.Kayıtlar şimdilik ücretsizdir.

Sanen keçisi için rasyon çalışmalarına başlıcam arkadaşlar ama önce çevrede sanen olan birilerini bulmam lazım.Benim araştırmalarıma göre günde 3 kg arpa çimini geçeceğini zannetmiyorum.Üretim hattı başlasın hemen o işe de el atıcam arkadaşlar.

Eski 19-01-2010, 08:18   #259
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Şaka maka kendimi hayvan yemi danışmanı gibi hissettim bir an için...

Aslında güzel ve yeni bir meslek tam sitemize yakışır bir durum.

NOT :Sakın yanlış anlamayın sitemiz yeniliklerin öncüsü demek istedim.

Vegy beğendi.

Düzenleyen VISKHY : 19-01-2010 saat 09:44
Eski 19-01-2010, 22:48   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2010
Konuyla ilgili gelişmeleri günlerdir merak ve sabırsızlıkla okuyorum. Fikir ve emekleri geçen arkadaşları tebrik ediyorum.
özellikle bu işe ciddi manada karabaşını besleme durumunda olan wisky arkadaşımıza ve bu işe gönül vermiş başlamaya niyetlenen arkadaşlara çok önemli gözden kaçırılmaması gereken bir konuyu gündeme getirmek istiyorum.

Biliyorsunuz ürettiğiniz çimlenme yaşam koşulları aynı zamanda zaralı küf mantarları içinde birer kültür ortamı yaratmaktadır. ısı ve nem zehirli mantarlar içinde besleyici ortam yaratacakdır.

Çimlendirmeye başlamadan önce ortamın ve çimlendirme tablaları hatta ve hatta arpaların sterizasyonu bu konuda çok önem kazanmaktadır.

Konuyla ilgili bulduğum bir yabancı forum sitesinde birçok toplu hayvan ölümlerine sebep olan zaralı bir küf mantarının türü hakkında yorumlar yapılmış ve bunun önüne geçilebilmesi için nasıl ve hangi miktarlarda
kimyasallar kullanılarak mücadele edilmesi gerekliliği tartışılmış.

Fazla verilen ısı ve neminde bu küf mantarına nasıl üreme kolaylığı getirdiği anlatılmış. sonucundada hayvanların sinir yapılarını felç edip ölümlerine sebep oldukları anlatılıyor.

Kendim dişhekimi olduğum için küf mantarları sterizasyonu hakkında yeterli bilgim yok sizlere bu konuda dikkatimi çeken forum sitesinin adresini buraya yazıyorum. dikkatlice forumu ve çözümleri takip edebilecek konu hakkında bilgili ve ingilizce iyi çevirisi olan bir arkadaşın yardımı gerekmektedir.

link adresi
http://www.hydrocentre.com.au/fodder/questions.htm

sağlıcakla kalın
Hakan Akgül - İzmit

drsweetym Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 23:16   #261
Ağaç Dostu

gazeteci28's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Hayvan besiciliğinde sonuçları merak ediyorum

Sayın VISKHY, süt kalitesi ve verimiyle ilgili çalışmalarını bizlerle paylaştı. Ticari faaliyetinde başarılar dilerim.

Arpa çimlerinin hayvan besiciliğinde etkisi nedir, besicilikle ilgili çalışmaları merak ediyorum?

Bir arkadaşımız da hayvan besiciliğiyle ilgili çalışma yaparsa konu tamamlanmış olur kanaatindeyim. Ne dersiniz?

gazeteci28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 08:46   #262
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar tuttuğum mekan için hazırlıklara başladığımdan ötürü çok sık burada olamayabilirim.Fırsat buldukça girerek cevap vermeye çalışıcam.

Besi için bir sorun yaratacağını zannetmiyorum.Çünkü bir hayvanın hem hayatta kalabilmesi için enerji ve proteine hemde süt verebilmesi için enerji ve proteine ihtiyacı olduğuna göre besicilikte süt yerine teoride hayvana et olarak geri dönmesi gerekiyor.

Bunun denemesini ancak 15-20 gün sonra benim çimler yeteri sayıya ulaşınca yapabilicem.Besi için deneklerim hazır, sadece yeme ihtiyaç var.Bekleyip göreceğiz.

Ayrıca küften ötürü mantar üremesine gelince bence ortamın sıcaklığı mantar üremesi için pek uygun olmayacaktır.Çünkü raf sistemini aluminyum profillerden yapıcam.Tavalar ise başlangıç için polyester olacak.Hergün havalanacağını da düşünürsek bence küçük bir ihtimal.
Sevgiler..

Eski 21-01-2010, 09:13   #263
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sevgili Viskhy,

Yine işine karışmış gibi olacağım ama raf sistemi için aluminyum profil kullanma diyeceğim. Çünki spreyleme veya sisleme sulama yapacağın için ortam neminden kısa sürede okside olur ve arpa için riskli olur.Bugün mutfaklarda bile alüminyum kullanılması tavsiye edilmiyor.

Bence mutlaka üzeri elektrostatik boya ile boyanmış olması olması şart. O zamanda normal çelik raf malzemesi kullanabilirsin ama tabii ki kesin elektrostatik toz boya ile boyanması kaydıyla. Kafanı karıştırmıyorumdur umarım.

Eski 23-01-2010, 00:27   #264
Yeni Üye

madisen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Sayın Vhisky arkadaşım,
Konunun başlarında Cumhur Tonba arkadaşımızın dediği gibi buna benzer bir yöntem çeltik fidesi üretiminde kullanılıyor.2009 yazında Edirne Yetişler Gıda dan gelen çeltik fideleri , yine aynı gruba ait fide ekim makinaları vasıtasıyla Gönen de toprakla buluştu. Bende bu ekimi gözlemledim.
Kullanılan tavalar bildiğiniz yarı sert plastik-zorlarsanız esniyor-, kullanılmadığı zamanlar iç içe geçerek-yaklaşık yarım santim- depolama ve yer avantajı sağlıyorlar. Ebatları 30 cm*60 cm*3cm.Her bir santimetre karede yaklaşık 2-3 milim ebatında tahliye delikleri mevcut. Bu sistem japonların uyguladığı bir sistem.Yani demek istediğim, bu adamlar mutlaka bir şeyleri hesaplamışlardır.
Polyester ,aliminyum yerine bu plastik tavalar yönüne kaymanızı -kendi fikrim- tavsiye ederim.Belki Cumhur Tonba arkadaşımız bu konuda size yardımcı olabilir.Kendisi Trakya da, bu üretimin olduğu yerde.Bu tavaların basıldığı plastik firmasını öğrenebilirseniz sizin için çok faydalı olur kanaatindeyim.
Sevgilerle.

madisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2010, 17:30   #265
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
En kısa zamanda cevap vereceğim.

Bugün arkadaşlarla görüştüm. Yetiş Gıda İpsala'da imiş ve onların çeltik çimlendirme yeri Uzunköprünün bir köyünde. Size araştırıp daha geniş bilgi vereceğim. Şu an yollar bile kar içinde. Evin kapısı önünde 1 metre kar yığılı. Herhalde birkaç gün sabredebilirsiniz.
Saygılarla.

Düzenleyen Cumhur Tonba : 24-01-2010 saat 20:40
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 08:45   #266
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Arkadaşlar Selamlar...

Arayan derviş belasını da bulurmuş mevlasını da bu atasözü tam bana göre çünkü mevlamı buldum.CRP denilen pen doğramaların içine konulan 30*40 ebadında ve 0.5 mm et kalınlığında ham poli üretan bir malzeme buldum 6 mt boyunda ve 1 boyu 16 tl. bu benim için ilaç ötesi oldu arkadaşlar.

Böylece hem oksit ve küf hemde maliyet derdinden epey bir fayda sağlamış oldum.

Sistemin kuruluşunu adım adım sizlere anlatacağım ama şuan malzeme seçim aşaması olduğu için herhangi bir icraat söz konusu değil arkadaşlar.

Eski 26-01-2010, 09:10   #267
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Viskhy,

Profilin taşıyacağı yük ve mukavemet konusunu ihmal etmiyorsundur umarım. 30*40*0.5 kutu profil mi? Açık U veya L profil mi? Et kalınlığı biraz ince gibi geldi. Üzerine dizeceğiniz tavaların her biri sulama ile birlikte 8-10 kg arası olacak ve bir kaç raf üst üste çalışacak. Deneme yapmadan toplu malzeme alımı yapmayın derim.

Eski 26-01-2010, 17:03   #268
Ağaç Dostu

VISKHY's Avatar

Sevgili Sarıcan malzemeyi bir görsen şaşırırsın kemik kadar sert ve kutu profil oldukça sağlam aralıkları fazla olmayacağı için sanırım kilo sorunu olmayacak.Ama önce deneme yapmam gerekiyor.Buna vaktim olur mu bilemiyorum ama çalışıcam.

Eski 26-01-2010, 17:35   #269
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
sn wıskhy crp profil çelikten bile sağlam malzeme. ancak bunların sanırım özel bir kaynak makinası var. ben bu malzemeden sera yapmayı düşünüyorum. izmirde satışı yapan firmalar var. fabrikalarında baglantı yerlerini kaynaklayıp teslim alacağım gerisi arazide çelik civata ile birleştirmek olacak. görüşmelerim sürüyor. fiyat çıkaracaklar.
Rafları bu malzemeden yapabilirsen süper olur. galvanizli boru daha pahalı 25 mm boru 25 tl ikinci kalitesi üstelik.
kolay gelsin.
kolanların arasını boydan 1,5 metre ara ile, en ise 1 metre yaparsan sorun olmaz. rafların arasınada bu malzemeden 15 mmx150 mmx6000 mm zemin kaplama levhaları var.

http://www.crp.com.tr/zemin_tr/index.html

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 18:17   #270
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. Viskhy,

Şimdi Sn. egetropical' in verdiği linki inceleyince profil boyutlarını yazarken et kalınlığında beni yanılttığınızı gördüm. Bütün ölçüler mm cinsinden olursa et kalınlığını 5 mm yazmanız gerekirdi. Malzeme gerçekten sağlam bir malzemeye benziyor.

Nemli ortamlar içinde ideal bir malzeme, yıllarca erimeden çürümeden kullanabilirsiniz. Birleşim yerlerini civata bağlantılı yapacaksanız paslanmaz kullanmanızı öneririm. Belki biraz pahalı olur ama daha sonra başınız ağrımaz. Kolaylıklar diliyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024