agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2022-2023
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2023, 21:03   #31
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi almuud Mesajı Göster
Sn. Yavuz10 elimde şu çeşit sebze tohumlarım var. Bahçeme ekebileceğim sizin tavsiye edeceğiniz başka sebze türü öneriniz var mı?
1.Pembe Bulgar domates
2.Kamber biber
3.Kahvaltılık tatlı sivri biber
4.Sırık çengel köy salatalık
5.Beyaz/siyah kabak (siyah olanın dışı siyah içi değil)
6.Sarı karpuz (yazlık sarı karpuz, kışlık değil ama bazılarının içi sarı kırmızı karışık oluyor.)

Önerilerinizi bekliyorum, bir daha ki tohum paylaşımında talep etmek ve sonrada tabii ki paylaşmak üzere...
İyi akşamlar Sayın Almuud, önce kendim neyi nasıl ekiyorum ondan bahsetsem daha doğru olur diye düşünüyorum. Benim ekim mantığıma göre pazarda bulamayacağım meyve ve sebzeleri ekmek bana daha cazip geliyor. Zamanla olgunlaştıkça farklı renk ve şekilde oluşan ürünler beni her zaman daha mutlu yapıyor ve ekmemi teşvik ediyor. Bana enerji veriyor. Tabi bunun yanında daha normal meyve ve sebze ektiğimde oluyor. Olabildiğince dinamik bi bahçe oluşturmaya çabalıyorum. Ne derece başarılı oluyorum ne derece olamıyorum orasını bilmiyorum

İlk olarak listenizde fasulye görmüyorum. İki senedir dağıttığım oturak manyas kazak fasulyesini şiddetle öneririm. Süt halinde çok lezzetli ve hızlı pişiyor. Bunun yanında taze tüketim olarak da mor fasulye sıranın başını çeker.

Börülce gibi minik bakliyatlarda ise maş fasulyesine bayılıyorum ama bu sene maalesef ekemedim. Baklaları kuruyunca kendiliğinden dönerek açılıp patlıyor. Hem eğlenceli ve hem besleyici bir besin. Bunun yanında taze ve kuru tüketim olarak da ''purple hull pink eye'' börülcesini tek geçerim. Hem kabukları renkli hem taneleri alışılmışın dışında. Aynı zamanda kuraklığa da dayanıklı olduğunu gözlemledim

Fasulye ekince bu sene diplerine turp ektim, bu birliktelikten memnunun. Seneye de ekeceğim. Geçen sene dağıtılan uzun beyaz japon turpu kesinlikle sürekli ekeceğim çeşitlerden biri.

Marullarda ise tek hakkım olsa red oak leaf veya oak leaf marulunu seçerim. Acayip avantajlı bi marul; acılaşmaz, tohuma geç kalkar, çıtır çıtırdır, köklemediğiniz sürece uzuuun uzuuunn tüketebilirsiniz.

Domates, biber ve patlıcandaysa pek bi önerim yok. Fazla çeşit deneyemedim ama hala arayıştayım. Merak ettiğim çeşitler var; Midnigt roma domatesi, Sicilya kurutmalık, hafize baliç... Biberlerde ise çorbacı balık, murasaki biberi ve ecmelli biber... Patlıcanlar ise benim için tam bir muamma; özellikle siyah saplı ve uzakdoğu çeşitlerinin hem acılaşmadığını hem de en lezzetlileri olduğunu okumuştum. O yüzden bişey diyemeyeceğim

Bahçenizde yer varsa bi kenarı da mutlaka tıbbi ve aromatik bitkileri yetiştirmenizi de öneririm. Mesela şuan hastayım ama sabah bahçeden biraz nane biraz melisa biraz kekik vs. çay yaptım, içiyorum

Ayrıca bi köşeyede çiçek ekilse fena olmuyor, Zinnialar ve süs ayçiçekleri hem görsel açıdan tatmin ediyor hem de tozlayıcıları bahçeye çekiyor. Buda verimi doğrudan etkiliyor

İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Yerinizin ne kadar olduğunu bilmediğim için listemin enlerini yazdım. Umarım sizin için faydalı olur.

yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2023, 14:13   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Çok teşekkür ederim aklımda seneye olacak (umarım...) tohum paylaşımı etkinliği talep listesi için bir fikir oluştu. Yer sıkıntım yok ufak bir iç bahçem var ama istediğim kadar büyütebiliyorum (20 dönümlük bir arazide ufak bir yeri kendime ayırdım).

yavuz10 beğendi.
almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024