agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2022-2023
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2023, 10:19   #1
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Yavuz10 / Tohum Paylaşım Etkinliği Sonrası Çalışmalar 2022-Bandırma

Öncelikle herkese merhaba!

Emeği geçen herkese teşekkürler, umarım bu yıl benim ve diğer eken arkadaşlar içinde iyi geçmesi dileğiyle.

Not: Fotoğrafları da yakında eklerim. Şimdi zaman bulmuşken biraz biber ekeyim

Zekoş, bilenyum, TCM ve 5 kişi beğendi.

Düzenleyen yavuz10 : 13-09-2023 saat 09:30
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2023, 13:55   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-01-2022
Merhabalar cilegi soguk katlama sonrasi toprak la mı bulişturdunuz

Myy16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2023, 14:19   #3
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Myy16 Mesajı Göster
Merhabalar cilegi soguk katlama sonrasi toprak la mı bulişturdunuz
Merhaba, hayır soğuk katlanmadan sonraki üçüncü dördüncü günde patlayıp yaprak çıkarmaya başladılar. Yaklaşık olarak bi hafta sonra toprakla buluşturdum ama yeşil aksamı çıkmadan ekmek gerekmiş ben biraz geç kaldım. Bir kaç tanesini kırmıştım

Eski 12-03-2023, 19:03   #4
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Bahsettiğim tohumların fotoğraflarını alabildim ama bi kısmı gözüküyor.

Önde sağda murtlar, onun yanında ekinezyalar, arkasında yosunlu yerde ilk gerçek yaprağını çıkaran çilek ve sağdaki viyollerde çimlenen patlıcanlar.

Muhtemelen haftaya hepsini tek tek tekli viyollere alacağım.

Bu arada kazdağlarını dolaşırken dağ çileği buldum bir sürü. Bir tanesini çoğaltmak için aldım. Karadenizde yemiştim harika bi lezzeti vardı. Yemeden dayanabilirsem tohum paylaşım etkinliğinde tohumlarını paylaşmayı düşünüyorum.

Edit1: Fotoğrafların kalitesi ne kadar düşmüş, sonrakinde daha çok dikkat edeceğim

Eklenen Resimler

Düzenleyen yavuz10 : 18-07-2023 saat 17:53
Eski 12-03-2023, 23:40   #5
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Kolay gelsin.İnşallah elinizdekileri devam ettirip tohumlarını çoğaltabilirsiniz.

AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2023, 17:59   #6
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Uzun bi aradan sonra herkese tekrardan merhaba. Yine tekrar eden bazı sağlık sorunları nedeniyle bostanda işler pek yolunda gitmiyor. Havalarda çok sıcak gittiği için pek çok fidem maalesef kurudu. Geçenlerde kalan son tohumlarımı tekrar çimlendirdim. Bakalım bu sezona yetişecek mi?
Diğer taraftan bahçeye ektiğim ve sulayabildiğim bitkilerin keyfi yerinde. Fotoğraftaki ayçiçek iki metreyi geçti Ekinezyalar, zinnialar hep açtı.

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2023, 10:43   #7
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

evet ilk hasat purple hull pinkeye börülce

Eklenen Resimler

Eski 01-09-2023, 18:55   #8
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Bunlar da son domates tohumlarının son hali, aynı zamanda yanlarına beyaz asya turbunu ektim

Eklenen Resimler

AlimHakan beğendi.
Eski 02-09-2023, 10:08   #9
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Bunlar da son domates tohumlarının son hali, aynı zamanda yanlarına beyaz asya turbunu ektim
Biraz geç kalmışsınız domates için bence pek şansı yok serada değilse.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2023, 01:49   #10
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Biraz geç kalmışsınız domates için bence pek şansı yok serada değilse.
Evet muhtemelen haklısınız ama bu seneki bütün domates fidelerim kuruyunca böyle bi şansımı denemek istedim

Eski 13-09-2023, 09:57   #11
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

-Börülcelerin keyfi yerinde, uzamaya devam ediyorlar. Bugün fasulyelerde, ilk çiçekler ve fasulye taneleri olduğunu gördüm.

-Bu sarı taç kabakta coştu. Fotoğrafı geçen hafta çekmiştim ama bugün üstünde beş altı tane kabak büyümeye başlamıştı.

-Acur ve salatalıklar konusunda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum, seneye ekmesem mi diye düşünmüyor değilim. Sulamasını düzenli yaptığım halde. Tatları o kadar acı çıkıyor ki anlatamam. Forumda araştırdım suyun sıcaklığının da etkili olduğunu okudum. Maalesef kuyu suyu kullanıyorum ve haliyle soğuk su çıkıyor. Sıcaklığını değiştirmemin pek imkanı yok gibi. Daha tatlı yenilebilir salatalık ve acur için önerileriniz var mı?

-Aynı şekilde turplarda bu sene zehir gibi, çeri turplar bile. Umarım beyaz asya turpu bu kadar acı çıkmaz

-Birde geçen sene baya havucu tohuma bırakmıştım. Suyun toprağa değdiği her yerde havuçlar çimleniyor. Bu gidişle yer gök havuç olacak gibi. Ayrıca bir kova dolusu tohum var, etkinlikte bol bol dağıtmayı planlıyorum

Acayip bir deve çökerten sorunum var. Her yerde var. Tek tek söküyorum ama mutlaka bir iki tohumu dökülüyor. Söktüklerimi de yakmak için biriktiriyorum da yetişemiyorum. Benden hızlılar. Bir part söktüm geçenlerde. Dökülen tohumlar şimdilerde çimlenip, çiçeklendiler bile.

Son olarak da çapa yapmayı neredeyse sıfıra indirdim. Sadece ilk ekeceğim zaman elle yolamayacağım kadar çok ot varsa çapa yapıyorum yoksa elimle veya makas yardımıyla köklerini kesip bırakıyorum. Genelde elimle de yolmaya çalışmıyorum. Kökleyip çekmeye uğraşmaktansa makasla kesmek aşırı pratik oluyor. Sadece sıra üstünde ot olmamasına dikkat ediyorum ama çokta önemsemiyorum. Baktım ektiğim sebze bitkiden daha gelişmiş boylanmış, onu baskılayabilecek durumdaysa pek ellemiyorum. Sıra aralarındakileri fazla büyütmeden kesip yatırıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yavuz10 : 14-09-2023 saat 11:21
Eski 15-09-2023, 19:52   #12
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

-Havalar böyle giderse domatesler sanki yetişecek gibi. En büyük fide buydu. Diğerleri de bu boyutlardaydı.

-Fotoğrafta pek belli olmuyor ama sararmaya ve şekillenmeye başlamış. Süs kabağı ya dolu - dolu var ama ne çerezlik kabaklarda ne de yemeklik kabaklarda bi tane bile yok

-Mısırlar içinde sabırsızlanıyorum. Açıp açıp bakıyorum ama hala hasata gelmiyorlar

-Kışlıkları ekmeye devam ettim; kaleler, ıspanaklar, pancarlar, marullar vs. En çokta Sn. Zekoş tan gelen kırmızı ıspanağı merak ediyorum.

-Çiçeklerinde tohumlarını almaya başladım. ilk defa zinnia ektiğimden tohumları ''çiçeğin neresinde ve nasıl alınmalı'' kısmını bilmiyordum. Petallarda(taç yaprağında) tohumların olduğunu keşfedene kadar biraz çer çöpte tohuma karıştı Ayrıca ayçiçeklerinde son çiçekleri böyle alacalı olmaya başladı. Sanırım çapraz tozlaşma oldu. Mesela bu kırmızı ayçiçeğinin bazı çiçeklerinin tohumları siyah bazı çiçeklerinin tohumları siyah-beyaz çizgili.

Eklenen Resimler

nazlı06, Atilgan ve TCM beğendi.
Eski 17-09-2023, 10:05   #13
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Mısırlar maçı bitirmiş görünüyor. Domatesler de sıcak bir bölgede değilseniz maçı tamamlayamaz. Bu yıl hep öyle, ben biran önce kızarsınlar kırağı gelmeden diye beklerken dün bir baktım mantara yakalanmış domatesler. Zevkle yemeyi bıraktım tohum alabilmek maksadım. Daha üç çeşitten üçer tane anca yiyebildik.

chelik26 ve yavuz10 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2023, 14:16   #14
Ağaç Dostu

AlimHakan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2022
Aynı sorun bende de var.Bu sene ürün alamadım domateslerden.Hep hastalandı.Elimde kalan tohumları tekrar ektim.Bakalım yetişecek mi.Bu iklim değişikliği her sene ürün almayı gittikçe zorlaştırıyor.Hayırlısı artık...

yavuz10 beğendi.
AlimHakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2023, 16:58   #15
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Evet bu sene anca tohumluk olacak, çıkacak gibi

Düzenleyen yavuz10 : 04-11-2023 saat 00:24
Eski 19-09-2023, 08:45   #16
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2020
Malesef durum bizde de çok farklı değil tohum alsak ona şükredeceğiz.

yavuz10 beğendi.
köpük_bahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2023, 17:37   #17
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

-Etkinlikte dağıtılan dikenler tacı süs kabağımın her sebzesi farklı renk çıkıyor. Görselde üç adet var üçü de farklı ama ağırlık açık yeşil, sakız kabağı renginde oluyor.

-Bu fasulye çiçeklerinin rengi ne güzel çıktı.

-Domateslerde çiçek açacaklar, heyecanla ne çıkacağını bekliyorum

-pancar, şalgam, kale ve ıspanaklarda ufak ufak çimlenmeye başladılar.

Eklenen Resimler

nazlı06, Muda, TCM ve 4 kişi beğendi.
Eski 27-09-2023, 21:39   #18
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

İyi akşamlar;

-Asya turpları epey büyüdüler, kökleri kalınlaşmaya başlamış.

- Galiba kabaklarla yavaş yavaş vedalaşma zamanı geliyor. Gece gündüz sıcaklık farkından olsa gerek yapraklarda külleme oluşmaya başladı.

- Sanırım bizim topraklar börülce ekimi için uygun. Fotoğrafta purple hull börülce ama kendini urgan börülce sanıyor bir karış, geçen sene karagöz börülcelerde aynı bu şekilde uzun olmuşlardı.

- Ah mısırlar ah, ne sürprizli çıktılar. Hepsi aynı tohum olmasına rağmen çeşit çeşit

- Bu arada toprağı otlu bırakmakta büyük bir dert olabiliyor. Acayip bir toprak biti istilasıyla karşı kaşıyayım. Meğerse bu böcekler toprakta, bitki artıklarının altında saklanıyormuş. Larvalarını bitkilerin kök boğazına yerleştiriyormuş. Lahanadır, pazıdır; bu tarz yeşilliklere de bayılıyormuş. Bu sene biraz değişik otlar yiyelim dedim, sn. Bahçedenn bi kaç fide aldım, keratalar benden önce tadına baktılar O yüzden seneye klasik yöntem otsuz bahçeye dönebilirim D

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2023, 18:02   #19
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Daha sezonu kapatamadım, fasulyeler ne dökmeye başladı ne, anlatamam.

Yakında domatesleri de tadacak gibiyiz heyecanla bekliyorum.

Birde şu asya turpları ne lezzetli, acısı tam kararında. Çok kalınlaşmadan hasat ediyorum. Kesinlikle her yıl ekeceğim tohumlardan biri, ah birde öyle minik turplardann edinsem çok sevineceğim. Bir kaç çeşit minik turp ektim onlarda acı ama aynı zamanda sanki sabun yiyormuşsun gibi tat geliyor. Aynı taze kişniş tadı gibiydi

Eklenen Resimler

Eski 07-11-2023, 22:21   #20
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

İyi akşamlar, etkinlikten (Sayın Zekoş'tan) gelen bu sarı pancarlar büyümeye başladılar, yakında bir kaç tane sökeceğim. Bu fotoğraftakileri geç ekmiştim. Fukuaka felsefesiyle bahçeyi yapıyorum, kendi halinde o yüzden biraz otlu

Sayın Köpük_bahçesi'nden gelen yer kirazları da oldu, bunları da domateslerle beraber tohum olarak direk toprağa ekmiştim. Epey hızlı geliştiler. Hem erkenciler hemde çok verimliler. Bi karıl olan bitkilerde bile sekiz dokuz tane meyve var. Tadına gelirsek sevdim mi sevmedim mi tam emin olamıyorum. Niyeyse bana biraz kokulu peynir gibi geliyor, hani küflü peynirler var ya aynı onlar gibi geliyor Bir kaç meyve daha alayım tohum paylaşım etkinliğinde paylaşacağım.

Son olarak da bazı sebeplerden ötürü viyolde çimlendirdiğim hatmi çiçeklerini toprağa geçirmekte çok geç kaldım ve bu sebepten pek gelişemeyip çiçek açamadılar. Bu kışı atlatır mı dersiniz yoksa kuruyup baharda tekrar yeşerir miş?

Eklenen Resimler

chelik26 beğendi.
Eski 07-11-2023, 22:39   #21
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Alıntı:
Niyeyse bana biraz kokulu peynir gibi geliyor, hani küflü peynirler var ya aynı onlar gibi geliyor Bir kaç meyve daha alayım tohum paylaşım etkinliğinde paylaşacağım.
Yavuz hocam küflü peynire benzetmen ilginç geldi ben daha çok elma ananas karışımı bir tada benzettim.Tam olgunlaşınca fena değil ama altın çilek daha iyi bence.

yavuz10 beğendi.
Eski 07-11-2023, 22:42   #22
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Yavuz hocam küflü peynire benzetmen ilginç geldi ben daha çok elma ananas karışımı bir tada benzettim.Tam olgunlaşınca fena değil ama altın çilek daha iyi bence.
Hımm, o zaman tam olgunlaşanlardan yemedim belki de. Bir dahakine daha olgunlarını yiyeceğim. Evet altın çileğin tadı bi harika ama erkencilik konusunda yer kirazı muazzam hızlı meyve vermeye başladı.

Eski 07-11-2023, 22:50   #23
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Alıntı:
Hımm, o zaman tam olgunlaşanlardan yemedim belki de. Bir dahakine daha olgunlarını yiyeceğim. Evet altın çileğin tadı bi harika ama erkencilik konusunda yer kirazı muazzam hızlı meyve vermeye başladı.
Yere dökülenlerden seneye tekrar çıkıyor zahmetsiz yetişen çeşitleri seviyorum bahçede bir iki kök bulunması iyidir atıştırmalık iyi gidiyor.

yavuz10 beğendi.
Eski 07-11-2023, 22:53   #24
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köpük_bahçesi Mesajı Göster
Yere dökülenlerden seneye tekrar çıkıyor zahmetsiz yetişen çeşitleri seviyorum bahçede bir iki kök bulunması iyidir atıştırmalık iyi gidiyor.
Evet birde o durum var, biraz fazla yere döküyor. Bendeki altın çilek kışın (kışta çok sert geçmemişti) kurumamıştı ertesi sene büyümeye devam etmişti. Bu yer kirazı da aynı şekil olur mu dersin?

Eski 07-11-2023, 23:05   #25
Ağaç Dostu

köpük_bahçesi's Avatar

Alıntı:
Evet birde o durum var, biraz fazla yere döküyor. Bendeki altın çilek kışın (kışta çok sert geçmemişti) kurumamıştı ertesi sene büyümeye devam etmişti. Bu yer kirazı da aynı şekil olur mu dersin?
Muhtemelen ikisi de aynı cins.Bizim bölgede tek yıllık yetişti.

yavuz10 beğendi.
Eski 23-11-2023, 09:06   #26
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Sezonu bitireyim. Ha bitti ha bitecek derken. Baharda bahçede dahlia tohumlarımı kaybetmiştim. Üzülmüştümde ama bugün bi baktım bahçede yolun ortasında paket duruyor hemde çimlenmiş şekilde. Bahçe önce benden tohumları aldı sonra çimlendirip geri gönderivermiş Şimdi asıl problem tohumları seneye nasıl çıkartabilirim,bu konuda önerisi olan var mı?

Eklenen Resimler

Eski 23-11-2023, 12:00   #27
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Sezonu bitireyim. Ha bitti ha bitecek derken. Baharda bahçede dahlia tohumlarımı kaybetmiştim. Üzülmüştümde ama bugün bi baktım bahçede yolun ortasında paket duruyor hemde çimlenmiş şekilde. Bahçe önce benden tohumları aldı sonra çimlendirip geri gönderivermiş Şimdi asıl problem tohumları seneye nasıl çıkartabilirim,bu konuda önerisi olan var mı?
Sayın yavuz10. Mesaj kutunuz dolmuş yeni iletileri kabul etmiyor, bilginiz olsun.

yavuz10 beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2023, 15:54   #28
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
abi dahlia tohumlarının derince bir saksıya dik onlar topraktan çıkana kadar zaten siz neredeyse ocak ayını görürsünüz. bundan sonra da evde bir müddet tutup mart ayının sonuna doğru nereeyse bir karışı geçer direkt sonrasında bahçeye dikebilirsiniz

TCM ve yavuz10 beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2023, 19:09   #29
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Bu arada dahliyaları ektim ama kökleri nemden çürümüş, tutacaklarını pek düşünmüyorum. Zaman gösterecek bakalım neler olacak.

Sanırım sezonun son mesajını atma zamanı da geldi. Düşen ilk kırağıda hem bahçeyi hızlıca toparladım hem de şifayı kaptım.

Yeşil meşil nasıl domates - biber varsa topladım. İlk ve en büyük domatesim; ''garden peach'' domates. Kokusu gerçekten farklı kokuyor gibi daha kesemedim. İlk domatesimin biraz daha alışılmış bi çeşit olmasını bekliyordum ama hayat sürprizlerle dolu gerçekten.

Kabak, fasulye ve diğer yazdan kalan bütün sebzeleri komposta gönderdim. Bu arada kompostada fare yuva yapmış ama bakalım araştıracağım ''zararlı mı değil mi?'' diye

Benim için her açıdan çoooook zor geçen bi sezondu. Önümüzdeki yıl daha güzel geçeceğine inanıyorum.

Bu yılki eşlikçilerimede teşekkürlerimi borç bilirim.

Seneye görüşmek üzere! Selametle kalın.

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2023, 20:18   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Sn. Yavuz10 elimde şu çeşit sebze tohumlarım var. Bahçeme ekebileceğim sizin tavsiye edeceğiniz başka sebze türü öneriniz var mı?
1.Pembe Bulgar domates
2.Kamber biber
3.Kahvaltılık tatlı sivri biber
4.Sırık çengel köy salatalık
5.Beyaz/siyah kabak (siyah olanın dışı siyah içi değil)
6.Sarı karpuz (yazlık sarı karpuz, kışlık değil ama bazılarının içi sarı kırmızı karışık oluyor.)

Önerilerinizi bekliyorum, bir daha ki tohum paylaşımında talep etmek ve sonrada tabii ki paylaşmak üzere...

almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024