agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   Kerkenez/ Tekirdağ - Balkon - İstanbul (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/36636.htm)

kerkenez 14-08-2015 09:04

Sayın Muda,

Aslında çok büyük değiller yakın çekim olduğu için öylegözüküyor. Uzunluğu 15 cm.' yi geçmez. Küçük hali bile tombul. Belki bizim toprakta öyle oldu.Tadı güzel aslında ama şekilsiz olduğu için annem çok söylendi. İlk meyveler acıydı toparladı sonradan.Mesela çizgili Edirne Patlıcanını da sevmedi. Defolu bu diyip duruyor. :)

Ama Halep Karası tam istediği gibi. Hem şekilli hem de oldukça lezzetli.

kerkenez 25-08-2015 20:59

Domatesler

5 Eklenti(ler)
Britain' s breakfeast chery. Üzerinde çok domates var ancak çok geç olgunlaşıyor. Arkaları da pek kızarmıyor kesince beyaz duruyor ve yemesi de hırt hırt. Lezzeti de vasat geldi. Önümüzdeki yıl dikmeyeceğim.

Eklenti 572590

Bunlar Russian Cossack diye düşünüyorum. Pek güzel olmadı ama bu hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir. Bunu da dikmeyeceğim.

Eklenti 572591

Eklenti 572592

Red Robin ya da Tiny Tim bilemedim ama inanılmaz verimliler. Tadı da olgunlaşınca çok lezzetli oluyor. Bunu dikeceğim.

Eklenti 572593

Eklenti 572594

kerkenez 25-08-2015 21:03

4 Eklenti(ler)
Bu Çengelköy Hıyarı ise ben neyim acaba?

Eklenti 572598

Geç ektiğim Edirne patlıcanları meyveye durmaya başladı.

Eklenti 572595

Bal kabağı sonunda dişi meyve verdi.

Eklenti 572596

Maraş pul biberlik olduğunu düşünüyorum. Boyları tahminimden kısa, oldukça acı. Tabi yukarıda bahsettiğim tüm olumsuzluklar benden de kaynaklanıyor olabilir.

Eklenti 572597

Ekolojilover 29-02-2016 13:37

Mükemmel emeğinize sağlık

kerkenez 25-03-2016 21:13

1 Eklenti(ler)
Kurudu, kurumadı, büyür büyümez derken Sn. Sevoş' tan gelen sarı şebboylar çiçek açtı, bahçemizi renklendirdi. Teşekkürler.

Dutlubahçe 26-03-2016 13:06

Annem bu çiçeklere 'mısır menekşesi' diyor. Kendisi de Tekirdağlı.

kerkenez 27-06-2016 21:18

Early Golden Summer Crookneck

1 Eklenti(ler)
Sayın Muda' dan aldığım tohumlardan çıkan kabak. Crookneck değil, spagetti kabak olabilir mi acaba?

Eklenti 620137

Muda 28-06-2016 09:54

Çok ilginç bir durum. Renk sarı. Spagetti kabak tohumu da göndermiş olabilirim. Bu yıl çoğu tohumu ekemedim. Tozlaşma nedeni ile olması da çok mümkün değil. Dağıtıma soktuğum tohumlar cinsinin en güzellerinden seçmiş olduğum kuğu şeklinde kıvrık üzeri kabarcıklı olanlardandı. Bu kabak tamamen düz. Üzerinde kabarcıklar bulunmuyor.

http://www.agaclar.net/forum/1309984-post2.htm

Siz fazla büyütmeden kesip kızartma kabağı olarak kullanmaya çalışın. Spagetti kabak ise büyük olan yeterli olgunluğa gelmiş gibi gözüküyor. Kestiğiniz zaman ne olduğu belli olur. Tohum almaya çalışmayın. Kolay gelsin.

Spagetti kabak üstte bulunan kabak.
http://www.agaclar.net/forum/1411919-post113.htm

kerkenez 29-06-2016 08:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Muda (Mesaj 1471008)
Çok ilginç bir durum. Renk sarı. Spagetti kabak tohumu da göndermiş olabilirim. Bu yıl çoğu tohumu ekemedim. Tozlaşma nedeni ile olması da çok mümkün değil. Dağıtıma soktuğum tohumlar cinsinin en güzellerinden seçmiş olduğum kuğu şeklinde kıvrık üzeri kabarcıklı olanlardandı. Bu kabak tamamen düz. Üzerinde kabarcıklar bulunmuyor.

http://www.agaclar.net/forum/1309984-post2.htm

Siz fazla büyütmeden kesip kızartma kabağı olarak kullanmaya çalışın. Spagetti kabak ise büyük olan yeterli olgunluğa gelmiş gibi gözüküyor. Kestiğiniz zaman ne olduğu belli olur. Tohum almaya çalışmayın. Kolay gelsin.

Spagetti kabak üstte bulunan kabak.
http://www.agaclar.net/forum/1411919-post113.htm

İzolasyon uygulamadıysanız çapraz tozlaşma yapma ihtimali yüksek. Meyveler crookneck olabilir ama tohumları çapraz tozlaşandır büyük bir ihtimal. Sorun değil spagetti kabak gibi bir deneyeyim, son durumu bildiririm.

kerkenez 18-08-2016 12:03

Kırmızı Pancar

1 Eklenti(ler)
Eklenti 625465

Yapraklarını salatalarda severek tükettiğimiz kırmızı pancar bayağı bir yumru yaptı. Ne zaman sökmeli acaba?

Tohum almak için ne yapıyorsunuz? Kışı dışarıda mı geçiriyor yoksa saksıyla içeriye mi almak lazım?

Resulgur 18-08-2016 16:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez (Mesaj 1476561)
Eklenti 625465

Yapraklarını salatalarda severek tükettiğimiz kırmızı pancar bayağı bir yumru yaptı. Ne zaman sökmeli acaba?

Tohum almak için ne yapıyorsunuz? Kışı dışarıda mı geçiriyor yoksa saksıyla içeriye mi almak lazım?

Sn. kerkenez merhaba ;

Sayfalarınızı severek takip ediyorum. ilk zamanlarda tohum çimlendirme konusunda biraz sıkıntılar çekip bu aşamalara gelmeniz çok güzel bir durum.

Kırmızı pancarın bu aşamaya gelmesi ne kadar zaman aldı ?

Bizim pancarlar şu an yumurta büyüklüğünde yumru yaptı , benimde ilk tecrübem . ;)

Kolay gelsin .

heyyamola 18-08-2016 23:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez (Mesaj 1476561)
Eklenti 625465

Yumrular olgunlaşmış gözüküyor. Tüketim amacıyla peyderpey sökmeye başlayabilirsiniz. Hasadını zamana yayarak bir ay boyunca yapabilirsiniz. Hasadını çok geciktirirseniz, koflaşma, gevrekliğin azalması, lezzet kaybı olabilir.

En iyi gelişen 1-2 kökü hiç dokunmayıp, olduğu yerde tohuma bırakınız. Kışı dışarda geçiren yumrular, ertesi bahar tekrar yeşerip yaz ortalarında çiçek açıp, bir sürü tohum verecektir. Kışa girerken yumruların üzerini biraz toprakla kapatırsanız daha iyi olur.

kerkenez 19-08-2016 08:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1476591)
Sn. kerkenez merhaba ;

Sayfalarınızı severek takip ediyorum. ilk zamanlarda tohum çimlendirme konusunda biraz sıkıntılar çekip bu aşamalara gelmeniz çok güzel bir durum.

Kırmızı pancarın bu aşamaya gelmesi ne kadar zaman aldı ?

Bizim pancarlar şu an yumurta büyüklüğünde yumru yaptı , benimde ilk tecrübem . ;)

Kolay gelsin .

Sayın Resulgur teşekkürler. Bunları çimlendirmede pek sorun yaşamadım. Zaten bir adet tohum dikiyorsun 4-5 adet bitki çıkıyor. Yanlış hatırlamıyorsam nisan ortası gibi viyolde çimlendirdim, mayıs ortası gibi de şu anki yerlerine aktardım.

Bilgilendirme için teşekkürler sayın Heyyamola.

kerkenez 07-10-2016 12:21

Kırma jalepeno

1 Eklenti(ler)
Kimden geldi şu an hatırlamıyorum (evdeki kayıtlara bakmam lazım). Jaleponalardan çıkan melez bir biber. Tadı jalepeno ama görünüşü sivri biber gibi. Izgarası güzel oluyor. Bu yıl tohumunu paylaşacağım.

Eklenti 629493

maskot87 10-10-2016 08:38

vallahi hocam hepsi birbirinden güzel tohumlar :)

en kısa zaman içerisinde bende satın alacağım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024