agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018 (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/)
-   -   Kerkenez/ Tekirdağ - Balkon - İstanbul (http://www.agaclar.net/forum/tohum-paylasimi-sonrasi-calismalar-2014-2018/36636.htm)

kerkenez 27-02-2015 22:04

Kerkenez/ Tekirdağ - Balkon - İstanbul

Öncelikle tohum paylaşan herkese teşekkürler ve de herkese bol ve lezzetli hasatlar.

Yoğunluktan dolayı ancak sayfayı açabildim. Bitkileri ağırlıklı olarak yazlığın bahçesine ekeceğim ama bir kısmını İstanbul da elimin altında kullanmayı planlıyorum. farkında olmadan mükerrer taleplerim olmuş paylaşan arkadaşlar kusura bakmasın lütfen.

Bal kabağı/ akçabardak
Süs ayçiçeği - Tiger Eye Mix Sunflower/ Andora
Yerli Karpuz (Tatarlı Karpuzu)/ Andora
Kandil Dolma Biberi/ Atilgan
Ayçiçeği (Süs) - Tiger Eye Mix Sunflower/ bahcedenn
Balık Biber/ bahcedenn
Black Cherry Domates/ bahcedenn
Britain's Breakfast Domates/ bahcedenn
Cherokee Purple Domates/ bahcedenn
Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa, Çibirsi - Summer Savory/ bahcedenn
Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant)/ bahcedenn
Jimmy Nardello Italian Pepper (Jimmy Nardello's Sweet Italian Frying Pepper)/ bahcedenn
Kalıcı Ispanak - Perpetual Spinach/ bahcedenn
Kandil Dolma Biberi/ bahcedenn
Kıl Biber Tatlı/ bahcedenn
Peter Pepper (Chilli Willy Pepper) +18/ bahcedenn
Pul Biberlik Maraş/ bahcedenn
Russian Cossack Domates/ bahcedenn
Sakız Kabak/ bahcedenn
Trinidad Scorpion (Butch T soyu)/ bahcedenn
Urfa Kirazı/ bahcedenn
Halep Karası/ birnefestoprak
Kalıcı Ispanak - Perpetual Spinach/ Coskun4216
Jalapeno Biber/ esgül73
Acı Süs Biber/ heyyamola
Çengelköy Salatalık/ heyyamola
Kına Çiçeği/ heyyamola
Pink Vernissage Domates/ heyyamola
Şenberber Fasulyesi/ heyyamola
XXXL Kapya Biber/ heyyamola
Yabani Roka - Wild Rocket/ heyyamola
Yerli Siyah İnce Uzun Patlıcan/ heyyamola
Sarı Dolmalık Biber/ İsmail Kuzucu
Tiny Tim Domates/ İsmail Kuzucu
Barbunya Fasulye/ MeyveliTepe
Kırmızı Civan Perçemi (Achillea millefolium)/ MeyveliTepe
Kırmızı Kaliforniya Biberi/ MeyveliTepe
San Marzano Domates/ MeyveliTepe
Yerli Afyonkarahisar patlıcanı/ Muda
Jalapeno Biber/ oz26
Kandil/ oz26
Little Fingers Patlıcan/ oz26
Pepperoncini Biber/ oz26
Red Robin Domates/ oz26
Sivas Koyulhisar Domates/ oz26
Büyük turuncu domates/ sakagun
Çörekotu Çiçeği/ SDurul
Şebboy/ SDurul
Sarı Şebboy/ sevoş

kerkenez 27-02-2015 22:19

15 Şubatta Ekilenler

3 Eklenti(ler)
15 şubatta ağırlıklı olarak biberleri ektim. Bir kısım Zengarden tohumlarımda var. Yine Zengarden' dan aldığım yetiştirme torfunu plastik meze kaplarına doldurup tohumları ektim ve kapaklarını kapattım.

Eklenti 538705

Bir tanem bana yardımcı olurken.

Eklenti 538706

Tohumların ekip, sulandıktan sonraki hali.

Eklenti 538707

Ekilen tohumlar

Balık Biber/ bahcedenn
Jimmy Nardello Italian Pepper (Jimmy Nardello's Sweet Italian Frying Pepper)/ bahcedenn
Kandil Dolma Biberi/ bahcedenn
Kıl Biber Tatlı/ bahcedenn
Peter Pepper (Chilli Willy Pepper) +18/ bahcedenn
Pul Biberlik Maraş/ bahcedenn
Urfa Kirazı/ bahcedenn
Kalıcı Ispanak - Perpetual Spinach/ Coskun4216
Jalapeno Biber/ esgül73
Acı Süs Biber/ heyyamola
XXXL Kapya Biber/ heyyamola
Tiny Tim Domates/ İsmail Kuzucu
Kırmızı Kaliforniya Biberi/ MeyveliTepe
Jalapeno Biber/ oz26
Red Robin Domates/ oz26
Şebboy/ SDurul
Sarı Şebboy/ sevoş

kerkenez 27-02-2015 22:27

22 Şubat

2 Eklenti(ler)
Tohumlar filizlenmeye başladılar tahminimden önce. Ev güney cepheye baktığı için az ışık alıyor. Bu sorun yaratıyor. Önümüzdeki yıl bir ışıklandırma sistemi kurmayı planlıyorum. Bazı tohumlarda hata yapmışım ve çok ekmişim. Çoklar ve zayıflar muhtemelen yaşamayacaklar. Şebboylar ve Bauhaus tan aldığım karanfillerin durumu kritik.

Eklenti 538713
Eklenti 538714

kerkenez 27-02-2015 22:47

27 Şubat

3 Eklenti(ler)
Şebboy ve karanfiller dışında fena gitmiyor gibi.

Eklenti 538720

Şebboylar iyice yere yapıştı. :(

Eklenti 538721

karanfiller nispeten daha iyi durumda.

Eklenti 538722

A_NOMAD 27-02-2015 23:31

Karanfillerinizin ve özellikle de şebboylarınızın toprağı kupkuru görünüyor, bence topraklarının nemli kalmasını sağlayın, toparlanabilirler.

Tilki Mete 27-02-2015 23:54

Biraz zıbırmışmı sanki , fazla uzamış. Güneş ihtiyacı yetmiyor sanki bir lamba ile desteklemek lazım :D:D

İbrahim Yavuz 28-02-2015 00:22

Sanki torf fazlasıyla kurumuş gibi, üstten nemlendirmeyi unutmayın kayıplar oluşabilir.

dinozor 28-02-2015 00:25

Sayın kerkenez, karanfili tohumdan yetiştirmeyi hiç denemedim ama şebboy tohumlarını yazın direkt dış mekanda çimlendiriyorum ben. Kardan kıştan hiç etkilenmeden takip eden baharda çiçekleniyorlar. Elinizde şebboy tohumu kaldıysa bir de böyle deneyin isterseniz, firesiz ve garatili;)

kerkenez 28-02-2015 13:39

Biraz daha nemli gidelim bakalım. Işık kesinlikle az geliyor. Ona bir şey düşünmem lazım. Acemilikte oldu bütün tohumları ektim. Sakla bir kısmını değil mi?

İbrahim Yavuz 28-02-2015 13:49

Keşke en azından Nisan sonu gibi ekim yapsaydın, güneş ışınlarından daha çok faydalanabilirdin. Ne kadar ışık verirsen ver güneş ışığının ve ısısının yerini tutmuyor.

kerkenez 02-03-2015 13:28

Toparlar diye düşünüyorum. Nisan sonu geç olur 23 Nisan' da toprağa almayı hedefliyorum. Biraz daha gelişsinler şaşırtıp Nisan başı annemin balkonuna götüreceğim zaten. Orada çok hızlı gelişiyorlar.

kerkenez 21-06-2015 17:48

Aksilikler

İnsanın ağzının tadı bir kere bozulmasın, bu kış bir miktar hastalıklar daha sonra da işle ilgili bir sıkıntı nedeniyle buralardan biraz uzak kaldım. Çektiğim resimleri bile paylaşamadım. Şimdi geçmişten bu güne en azından resimleri paylaşmaya çalışacağım.

Son bilgi de 150 kadar sebze fidesi teklemiştim ancak danaburunları bunların çoğunu telef ettiler geriye ne kaldı tam belli değil. Son çare olarak kepekli ilaç atmak durumunda kaldım en az 40 tane danaburnu öldü.

kerkenez 21-06-2015 18:10

28 Şubat Resimleri

4 Eklenti(ler)
Bunları 28 Şubatta çekmişim. Biberler büyümeye başlamış, şebboylar ve karanfiller cansız gibi. Ön taraftakilerde yeni diktiğim domatesler.

kerkenez 21-06-2015 18:16

28 Mart Resimleri

5 Eklenti(ler)
Bunları da 28 Martta çektim. Havaların ısınmasıyla birlikte daha çok ışık alabilmeleri için ön balkona aldım.

kerkenez 21-06-2015 20:28

8 Nisan Resimleri

3 Eklenti(ler)
Fideler yavaş yavaş toparlandı. Yavaş yavaş teklenmeye başlanacak.

kerkenez 21-06-2015 20:31

25 Nisan Resimleri

5 Eklenti(ler)
Fidelerin büyük ölçüde teklenmesi tamamlandı. Arada bir haftalık bir tatil kaçamağı olacak ondan sonra kalanlar da teklenecek. Kurtulamaz dediğim şebboy, sarı şebboy ve karanfiller canavar gibi oldu.

kerkenez 21-06-2015 20:35

16 Mayıs Resimleri

3 Eklenti(ler)
Ve büyük final. Bütün çabalar sonunda amacına ulaşacak ve fideler toprakla buluşacak. Günlerce verilen emeklerin sonu bunlar işte...

Eklenti 560797

Ve iki güne yakın bir uğraşla yerlerine diklen fideler.

Eklenti 560797

Eklenti 560799

kerkenez 21-06-2015 20:57

Felaket

2 Eklenti(ler)
Fideleri diktikten sonra bakım için birisiyle anlaşmıştık. Bütün fideleri düzenli bir şekilde diktim ve ihtiyaç durumları için her sıraya ikişer adet yedek fidesini bıraktım hatta bir miktarda rezerv fidem de kalmıştı.

Bir kaç gün sonra aradığımda danaburunlarının ciddi miktarda fideye kestiğini fideleri yenilediğini söyledi. Bir kaç kez daha aradığımda aynı cevabı aldım. Fide bırakmıyorlarmış. Mecburen dana burnu ilacı aldım ancak iki hafta sonra gidebildim.

Durum gerçekten vahimdi geriye 50 kadar fide ancak kalmıştı. Akşam fideleri ekip ilaç attık ertesi gün durum ortaya çıktı. İlk etapta 20 kadar danaburnu yakaladık.

Daha sonraki günlerde de yakaladıklarıyla 40 kadar danaburnu öldürdük.

kerkenez 21-06-2015 21:07

Son Durum

4 Eklenti(ler)
Geçen hafta gittiğimde danaburunlarının hızı kesilmiş ama yine de 2 tane daha öldürdüm. Hala aralarda dolaşıyorlar. Fideler toparlıyor ancak en büyük sıkıntı fideleri ben dikmediğim için her şey karışmış durumda. Neyin ne olduğu belli değil, hangi fidelerin kaldığı belli değil. Artık meyveleri olgunlaşmaya başlayınca göreceğiz bakalım.

Danaburunlarının gazabından kurtulan domates, biber ve patlıcanlar çiçekte. Kısmetse detaylar haftaya kendi bahçe sayfamda olur.

Eklenti 560812

Eklenti 560813

Yeni dikilen ve danaburunlarından kurtulan fidelerin durumu bu resimlerde açıkça gözüküyor.

Eklenti 560814

Eklenti 560815

kerkenez 06-07-2015 21:26

Bilmece Bulmaca

3 Eklenti(ler)
Yukarıda bahsettiğim gibi danaburunların fideleri kesmesi ardından düzenimin bozulmasıyla neyin ne olduğu belli değil. Ortaya çıkmaya başlayan biberlerin ne olduğunu belirtecek var mı?

Urfa Kirazı?

Eklenti 564432

Maraş mı, Kapya XXX Mi?

Eklenti 564433

En soldaki kıl biber, muhtemelen sonraki ikisi rahmetli babamın biberi, dördüncü biber sırlı Arnavut biberi ( tadına baktık :dilli: ), son biber Jimmy Nardello olabilir mi?

Eklenti 564434

kerkenez 28-07-2015 12:34

Biberler

3 Eklenti(ler)
Evet yavaş yavaş neyin ne olduğu ortaya çıkmaya başladı. Tespit edebildiklerimin resimleri.

Kapya XXXL ancak benimkiler S gibi, birazda şekilsiz oldu.

Eklenti 568530

Kıl biberler oldukça verimli ve lezzetli.

Eklenti 568531

Süs biberleri.

Eklenti 568532

kerkenez 28-07-2015 12:36

Biberler Devamı

3 Eklenti(ler)
Sarı dolmalık biber.

Eklenti 568533

Kandil dolmalık biber.

Eklenti 568534

Ve son olarakta urfa kirazı.

Eklenti 568535

kerkenez 28-07-2015 12:43

Patlıcanlar

3 Eklenti(ler)
Henüz tadına bakamadığım ve merakla beklediğim halep karası.

Eklenti 568538

Afyon patlıcanı. Baya dallanıp budaklanıyor, yan yatıyor. İlk defa bir patlıcanı sırağa almak zorunda kaldım.

Eklenti 568536

Edirne patlıcanı. Dolmasını yaptık lezzetliydi.

Eklenti 568537

kerkenez 28-07-2015 12:53

Domatesler

4 Eklenti(ler)
Britain's breakfest cherry.

Eklenti 568541

San Marzona.

Eklenti 568542

Pink vernissage olmalı.

Eklenti 568543

Bunlarda Russian cossack diye tahmin ediyorum.

Eklenti 568544

kerkenez 28-07-2015 13:05

Diğer

2 Eklenti(ler)
Sakız kabağı tohum için.

Eklenti 568546

Çengelköy salatalığı hiç verim alamadık. Biz beceremedik herhalde. Bir taneyi unutmuşuz o da tohumluk olmuş.

Eklenti 568545

kerkenez 12-08-2015 18:51

Ağustos Başı 1

5 Eklenti(ler)
Rengarenk San Marzona' lar. Denildiği gibi fazla sulamaya karşı hassaslar ancak tam sosluk.

Eklenti 570946

Pink Vernissage. Görünüşlerine hasta oldum, lezzetine de. Birazda kabuğu ince olsaymış en harika domateslerden biri olabilirmiş. Yine de önümüzdeki yıllarda bahçede yerini alacak.

Eklenti 570949

Afyon patlıcanları. Çok tombul oldular evdekiler pek tutmadılar.

Eklenti 570947

Süs Biberi ancak melezlenmiş herhalde, neredeyse sivri biber boyutunda. Tohumu alınacaklardan.

Eklenti 570948

Ve sırıkla atlama üstadı Şenşerber Fasulye. Uzadıkça uzuyorlar.

Eklenti 570950

kerkenez 12-08-2015 18:59

Ağustos Başı 2

3 Eklenti(ler)
Süs Ayçiçeği.

Eklenti 570955

En beğendiğimiz patlıcan olan ve tohumunu almaya karar verdiğim Halep Karası. Koruma altına aldık.

Eklenti 570953

Bu da Urfa Kirazı.

Eklenti 570954

Bunların tozlaşmasını sağlamak için ne yapmak gerekir? Rüzgar yeterli our mu yoksa elle yapmak mı lazım?

birnefestoprak 12-08-2015 19:09

Patlican, biber ve domates icin tozlasmada ruzgar onemli bir aracidir ama etkili sonuclar icin elle mudahale edebilirsiniz. Bu mesajdaki yontemin aynisini uygulayabilirsiniz.

Halep Karası'nin performansindan biraz bahsedebilir misiniz lutfen? Verim, tuketim sekliniz, icindeki cekirdek miktari, lezzeti gibi her turlu bilgi cok yararli olur.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez (Mesaj 1401517)
Süs Ayçiçeği.

Eklenti 570955

En beğendiğimiz patlıcan olan ve tohumunu almaya karar verdiğim Halep Karası. Koruma altına aldık.

Eklenti 570953

Bu da Urfa Kirazı.

Eklenti 570954

Bunların tozlaşmasını sağlamak için ne yapmak gerekir? Rüzgar yeterli our mu yoksa elle yapmak mı lazım?

kerkenez 12-08-2015 19:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak (Mesaj 1401518)
Patlican, biber ve domates icin tozlasmada ruzgar onemli bir aracidir ama etkili sonuclar icin elle mudahale edebilirsiniz. Bu mesajdaki yontemin aynisini uygulayabilirsiniz.

Halep Karası'nin performansindan biraz bahsedebilir misiniz lutfen? Verim, tuketim sekliniz, icindeki cekirdek miktari, lezzeti gibi her turlu bilgi cok yararli olur.

Teşekkürler.

Deneyeceğim bakalım.

Halep Karası gerçekten harika. Çekirdeklenme az, lezzeti harika. Sulu yemeğini yapmadım ama ayıptır söylemesi mangalda közledik yiyen herkes beğendi.

Oldukça da verimli. Hain danaburunlarından tek bir kök kalmasına rağmen yiyecek kadar çıkartmayı başardık. Korumaya aldığımda üzerinden baya bir çiçeği açmışlardı, riske girmemek için üzülerek kopartıp attım.

Muda 13-08-2015 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez;
[ATTACH
570949[/ATTACH]

Afyon patlıcanları. Çok tombul oldular evdekiler pek tutmadılar.

Eklenti 570947

Sayın kerkenez;
Patlıcanları çok büyümeden istediğiniz boyutlarda olduğunuzda toplasaydınız keşke. Renk olarak kötü gibi gözükse de tam zamanında toplandığında çok lezzetli ve yemeği çok güzel oluyorlar. Patlıcanları fazla tombullaşmadan toplamayı ve yemeğini yapmayı deneyin. Benim geçtiğimiz yıllarda halep karası bizim burada Bursa patlıcanı olarak satılıyor, yerli Afyon patlıcanı alarak kışlık olarak eşim hazırlamıştı. Kışın en beğenerek yediğimiz ve lezzetli olan Afyon patlıcanı oldu.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024