agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar > Tohum Paylaşımı Sonrası Çalışmalar 2014-2018
(https)

Beğeni Düzeni354Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2014, 15:23   #1
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Galeri: 2
alef blue / Tohum Paylaşım Sonrası (İstanbul, ev içi+balkon)

Merhaba,
Ben genelde her bitkimden bir saksı, tadımlık olarak yetiştiriyorum, kilolarca ürün alayım diye bir uğraşım ve yerim de yok zaten, beni her farklı bitkinin büyümesini izlemek doyuruyor

Bu yıl bu kadar çok tohumla daha kapsamlı bir yetiştirme uğraşısında olacağım şartlar el verirse, iki kedim var onlar da izin verirse. Yeni evlendim bu yüzden saksılarımın bir kısmı annemde kaldı, onları belki buraya alacağım belki burda fideleri büyütüp oraya da götürüp orda ekeceğim henüz karar vermiş değilim.

Küçük bir balkonum var, şu an geçen seneden hala yaşama tutunan tiny tim domatesim ve red cherry biberim duruyor, öyle bir deney gidiyor orda belki bahara kadar donmadan yaşarlar diye izliyorum

(26.12.2014)Gelelim şu an yaptıklarıma, ilk etapta yeşil yapraklı bitkileri yapay ışık altında yetiştirmeye çalışıyorum şuan limon kokulu fesleğenlerim 2. çift gerçek yapraklarını çıkarmaya başladı. Geçen seneden edindiğim tecrübede meyveli bitkilerin florasan ampul altında iyi verim veremediğini ama yeşillerin gayet çoştuğunu gözlemledim, o yüzden tohumlar gelir gelmez sabredemeden ektim fesleğenler ve reyhandan. Resimlerini alta ekleyeceğim.

Şimdilik bu kadar aklıma geldi, ileride ekleme yaparım. Sağlıcakla kalın.

(12.02.2015)Ekleme1: Red robin domatesi büyütmek için uygun bir zaman olduğunu düşünüp ektim, diğer domates ve biberleri şubat sonu ekeceğim, yeni toprak karışımı yapmayı planlıyorum aynı toprakta ikinci yıl domates biber olmaması için, biber çeşitlerini 3'er hafta ara ile ekicem ki çiçeklenme dönemlerinde yeterli izolasyon yapıp çaprazlanmadan tohumları alabileyim (umarım becerebilirim), sırık yetiştirmede ilk tecrübem olucak herşey başıma yıkılıcak gibi bir his var ama bakalım...

Çıbrıka (Summer Savory) bahcedenn
Kıvırcık Marul bahcedenn (1)
Sarımsak otu (garlic chivies) rana58
Limon Kokulu Fesleğen heyyamola (1, 2)
Ceneviz Fesleğeni İsmail Kuzucu (1)
Mor Reyhan İsmail Kuzucu (1)

Aji Brazilian Starfish Pepper bahcedenn
Bhut Jolokia Biber bahcedenn
Thai Acı Biber bahcedenn
Trinidad Scorpion (Butch T soyu) bahcedenn
Urfa Kirazı bahcedenn
Mor Çiçekli Meksika Biberi oma1453
Mor Süs biberi sevoş

Black Cherry Domates bahcedenn
Sarı Armut Domates heyyamola
Red Robin Domates oz26
Büyük turuncu domates sakagun
Küçük turuncu domates sakagun

Edirne Patlıcanı (Edirne Purple Striped Eggplant) bahcedenn
Ufak Süs Kabağı heyyamola
Barbunya Fasulye MeyveliTepe

Bodur Mavi Peygamber Çiçeği (Centaurea cyanea) -Esin-
Kuşgözü (Gilia tricolor) -Esin-
Selluka h_dogan (1)
Haseki Küpesi İsmail Kuzucu

Düzenleyen alef blue : 30-07-2015 saat 18:34 Neden: ekleme
alef blue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 16:09   #2
Ağaçsever

alef blue's Avatar

limon kokulu fesleğen (heyyamola)

Şöyle bir kabinim var, büyükçe bir çöp kutusunu alüminyum folya ile kapladım üstüne de lambalı kapağını koyuyorum
Name:  the cabin bin.jpg
Views: 1581
Size:  65.7 KB

Bunlar da ektiklerim, limon kokulu hemen çıktı ama diğerleri hala neden çimlenmedi anlayamadım, biraz daha bekleyip tekrar deniycem kuruttum belki üstlerini, limon çimlenince çok heyecanlanıp ötekileri biraz aksattım galiba
Name:  seedlings.jpg
Views: 1501
Size:  55.2 KB

bu da limonun bugünkü hali (ismi limon kalıcak sanırım bunların ), raptiye boyut karşılaştırması için.. şaşırtsam mı yarın öbürgün yoksa kuvvetlenmesini mi beklemeliyim?
Name:  çift yapraklı.jpg
Views: 1536
Size:  62.2 KB

üçünçü set yaprakları da göründüü biraz daha gelişince 11 lt'lik son saksılarına aktarılacaklar,
dışarıda kar var içeride taze fesleğen
Name:  3.yaprak.jpg
Views: 1430
Size:  60.6 KB

yan sürgünleri büyümeye başladı bile
Name:  6yaprak.jpg
Views: 1432
Size:  59.9 KB

Düzenleyen alef blue : 06-01-2015 saat 17:42 Neden: ekleme
Eski 26-12-2014, 18:35   #3
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Limon kokulu fesleğen çok hızlı gelişiyor. Ancak güneş ve açık havada daha iyi oluyor. Siz yavaş yavaş onları pençere kenarına koyarak onların daha iyi ve sağlıklı gelişmelerini sağlarsınız. Toprak ihtiyacı için de bardak yerine daha büyük bir saksıya aktarırsınız.

edelvays58, hira ve aleydi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2015, 17:53   #4
Ağaçsever

alef blue's Avatar

kıvırcık marul (bahcedenn)

şimdi de marulcuklar çimleniyor
Name:  marulcuk.jpg
Views: 1433
Size:  61.5 KB

aynı gün yine İsmail Kuzucu'dan gelen ceneviz fesleğeni ve mor reyhanı ektim ama onlarda yine bir gelişme yok neyi yanlış yapıyorum anlamıyorum, yoksa çimlenme oranları mı düşük birer birer ekmemeli miyim?
ekleme: son denemede yetiştirmeyi başardim bu yaramazları resimleri aşağıya ekleyeceğim

Name:  marulcuk-ilk20gun.jpg
Views: 1343
Size:  67.7 KB
ışığını aksattığım için biraz yavaş büyüdüler ama bundan sonra dikkat edeceğim, saksıya da geçirmem lazım evet

Name:  kıvırmarul22-28.jpg
Views: 1232
Size:  39.4 KB

Düzenleyen alef blue : 29-01-2015 saat 21:05
Eski 12-01-2015, 13:29   #5
Ağaçsever

alef blue's Avatar

limon kokulu fesleğen (heyyamola)

saksıya geçip toparlandıktan sonra ilk mini hasadımızı/budamamızı yaptık (: hemen makarna sosumuzu da yaptık tabi
Name:  transplant.jpg
Views: 1331
Size:  43.9 KBName:  makarna.JPG
Views: 1367
Size:  66.2 KB
makarna iki kişilik hepsini ben yemedim, o kadar domuz zannedilmeyeyim

Eski 19-01-2015, 19:40   #6
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Mor Reyhan (İsmail Kuzucu)

Name:  morreyhan-ilk20gun.jpg
Views: 1378
Size:  60.8 KB
uzun bir bekleyiş oldu ama ikinci ektiğim mor reyhanlar sonunda çıktı ve hemen de ikinci yapraklarını büyütmeye başladılar

Name:  morreyhan22-28.jpg
Views: 1376
Size:  73.9 KB
cenevizlerle aynı saksıya ektim bir mor reyhanı, aranjman olsun diye kimlik bunalımına girip yeşile dönmez umarım, öyle birşey okumuştum paylaşım sayfasında galiba

Name:  mor-reyhan-39-54.jpg
Views: 1045
Size:  55.8 KB
son hali, budanmadan sonra güzel toplu büyüyor

Düzenleyen alef blue : 24-02-2015 saat 13:51
Eski 19-01-2015, 19:47   #7
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Ceneviz Fesleğeni (İsmail Kuzucu)

Name:  ceneviz feslegeni4.jpg
Views: 1315
Size:  66.4 KB

üçüncü denememde çıkmıyorlar diye 7-8 tane ektiğim ceneviz fesleğenleri beni kandırıp hep birlikte çıktılar sanırım çok sıcak istiyorlarmış çimlenmek için

Eski 23-01-2015, 22:42   #8
Ağaçsever

alef blue's Avatar

son durum güncellemesi:

Name:  DSC_0325 copy.jpg
Views: 1283
Size:  65.5 KB
Name:  DSC_0326 copy.jpg
Views: 1301
Size:  46.8 KB
Name:  DSC_0328 copy.jpg
Views: 1259
Size:  54.9 KB

yarın dort günlük küçük bi tatile çıkacağız umarım gelince sağ sağlim bulurum
çok kurumasınlar diye ışık zamanlayıcıyı azalttım ama bu sefer de gelişimleri etkilenicek bakalım nolucak halleri

Düzenleyen alef blue : 24-01-2015 saat 15:19
Eski 29-01-2015, 21:25   #9
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Ceneviz Fesleğeni (İsmail Kuzucu)

Name:  ceneviz4-14.jpg
Views: 1251
Size:  54.2 KB
6'sını 11lt'lik saksıya ektim umarım birbirlerini sıkıştırmazlar, şimdi ışık onların üstünde yanıyor iyi bir gelişme bekliyorum bu haftalarda

Name:  ceneviz-23-38.jpg
Views: 916
Size:  45.6 KB
çok boy attı yaramazlar tekrar budamam gerekicek

Düzenleyen alef blue : 24-02-2015 saat 14:20
Eski 29-01-2015, 22:12   #10
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sizin fideler büyümeye başlamış bunlar sonra gelişme hızlanacaktır. Biz tohumları daha yeni ektik.

Tohumluk olarak 1-2 kök ayırın, bunları daha geniş saksıya ekip gübresini eksik etmeyin. Size yüzlerce tohum verecektir.

aleydi, Milla ve neşecan beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2015, 14:43   #11
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Bugün red robin tohumları ıslak peçeteye kondu ((:

Bendeki 5 büyük saksıyla bu işin olmayacağını anladım bu yüzden 5 tane daha 11 lt'liklerden alıyorum ve yağmur izin verirse bu haftasonu annemde onlara toprak karışımı hazırlayacağım: 2 part torf 1-1,5 part gübre 1 part ta bahçe toprağı ve göz kararı perlit

Selluka tohumlarının ilk denemesini yapıyorum, çizik atmaya çalıştım ama oldu mu görücez üç taneyi suda 24 saat bekletip ekicem..

Diğer domates, biber tohumlarını başlatma zamanı gelmiş midir? Geç kalmak istemiyorum ama aceleci mi davranıyorum.. Sırık cinsleri balkonda yetiştirmeye çalışıcam, önümüz açık güneş problemimiz olmıycak gibi ama boyutlarını budayarak kontrol altında tutmaya çalışmak pek verimli olmaz mı acaba? 1,5 metrede tepelerini kessem mesela??

ligustrum beğendi.
Eski 02-02-2015, 14:58   #12
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
İstediğiniz kadar salkım alıp tepe budaması yapabilirsiniz. Zaten yeriniz dar olduğunu söylüyorsunuz bunun için de koltuk budaması yapıp tek gövde olarak büyütürsünüz, hem fazla yer kaplamaz hem de daha kaliteli meyve alırsınız.

Sellukaları ben direk ekiyordum ama arkadaşlar çizik atıp suda bekletiyorlar ondan sonra ekiyorlar. Sizin tohumlarda da sorun olacağını sanmıyorum. Yalnız ikide bir karıştırmayın ilk başlarda biraz nazlıdır.

Tohumları korunaklı bir yerde tutabilecekseniz ekebilirsiniz.

Kolay gelsin.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 18:46   #13
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Name:  DSC_0354.jpg
Views: 1123
Size:  31.8 KB
çimlenen red robinler

Name:  DSC_0355.JPG
Views: 1102
Size:  65.9 KB
ilk selluka, bugün biri daha çıkmak üzereydi

Name:  DSC_0356.jpg
Views: 1090
Size:  40.7 KB
mor reyhanın yaprakları floresandan soğuk ışık aldığı için yeşile dönüyor sanırım ama başka sorunu olmadığı sürece önemsemiycem böyle de güzel, havalar düzelince balkona çıkınca düzelir nası olsa

Name:  DSC_0357.JPG
Views: 1100
Size:  59.3 KB
önce yeşiller de mor'a özendi morarıyorlar mı demiştim ama sonra sararma belirtisi olduğunu anladım bunun, hastalık mı bilmiyorum, büyüme bölgesinde sorun yok heralde eski yaprakları doğal olarak kuruyor, bi iki tanesinde böyle

Eski 09-02-2015, 19:00   #14
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Fideleriniz gayet sağlıklı, saksı toprağı kurumaya başladığı zaman sulama yapmanız yeterli olur.

Mor reyhan fide döneminde fazla yeşil bitkilerin yanında olursa rengi açılabiliyor. Birde sıcak ortamı çok seven bir bitki. Fazla boy attığı zaman çelik alarakta çoğaltabilirsiniz.

efeege, alef blue ve Milla beğendi.
Eski 10-02-2015, 17:20   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Karınca sorunu

Son 4 mesajı forumdaki doğru başlığa taşıdım.
Böylece benzer sorunu yaşayanlar, arama yaparak o başlığa ulaşabilir. Forumun farklı sayfalarını dolaşmak zorunda kalmazlar.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2015, 19:30   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Fidelerini çimlendirmek için kullandığınız kova basit ve kullanışlı olmuş. Bende evde tohumlarımı ekmeye başladım fakat ev birinci katta olduğundan bitkiler yeterince ışık alamıyor. Böyle bir kovada ben hazırlasam iyi olacak. Bitkileri ne kadar süre bu kovada tutuyorsunuz?

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 11:15   #17
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Karınca sorunu

Son 4 mesajı forumdaki doğru başlığa taşıdım.
Böylece benzer sorunu yaşayanlar, arama yaparak o başlığa ulaşabilir. Forumun farklı sayfalarını dolaşmak zorunda kalmazlar.
Sn. malina sorun sadece karıncalardan kurtulmak değil zararlı olup olmayacaklarını öğrenmekti, forumda biraz aramıştım bulamayınca buraya yazayım demiştim, özellikle bu durumda saksıdaki bitkileri yerler mi diye..?

Eski 11-02-2015, 11:36   #18
Ağaçsever

alef blue's Avatar

ideali güneş ışığı yeterli seviyeye gelene kadar tabi ama saksıları değişince o kovaya sığmıyorlar bu yüzden alüminyum folyoyu saksının üstüne koyarak şöyle devam ediyorum,
Name:  DSC_0361.JPG
Views: 1017
Size:  53.8 KB
Name:  DSC_0359.jpg
Views: 1042
Size:  42.6 KB

bu yandaki limon kokulular bu büyüklüğe geldiklerinden beri ışıksızlar, dışarda güneş çıkarsa görüyorlar sadece, büyümeleri durmuş olsa da sağlıklılar, biraz pabuçları dama atıldı gibi tabi ama yeni fidelerin daha çok ihtiyacı olduğundan böyle yapıyorum

yani ışıksızlığa dayanabilecek bir yetişkinliğe gelene kadar sanırım, daha küçükken keserseniz hastalık sarabiliyor başedemiyorlar

Eski 11-02-2015, 13:06   #19
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Işık olarak nasıl bir kaynak kullanıyorsunuz? Ev ortımına göre bitki boyları harika derecelerde. Işıklama süreleri hakkında da bilgi yazarsanız iyi olacktır.

Bitkileri aşırı boya gidenler konuyu takip etmeli..

Eski 11-02-2015, 14:25   #20
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Işık olarak nasıl bir kaynak kullanıyorsunuz? Ev ortımına göre bitki boyları harika derecelerde. Işıklama süreleri hakkında da bilgi yazarsanız iyi olacktır.

Bitkileri aşırı boya gidenler konuyu takip etmeli..
Teşekkürler 20W floresan ampul, zamanlayıcıyla sabah 7'den gece 11'e kadar 16 saat yanıyor, floresan vejetatif gelişme için uygun, imkanım olunca led almak istiyorum tabi ama şimdilik idare ediyor.

Önemli bi nokta ampulun uzaklığı, ne kadar yakın o kadar iyi, bitkiye temas etmediği sürece yakmıyor, bitkinin tepkisine göre optimal uzaklığı seçiyorum, tam kapalı kabin olursa çok ısınabiliyor.

Gerçi bu havalarda sıcaklık yarıyo bitkilere, masada bıraktığım tohumlar çok daha geç çimleniyor oda sıcaklığı 22-23'ün altına düşmemesine rağmen..

Ben de cam kenarında büyütebilen arkadaşlara imreniyorum bu güneş nasıl yetiyor, üşümüyor mu fideler vs...

Eski 11-02-2015, 14:45   #21
Ağaç Dostu

Aysel Yavuz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2012
Benimkiler kalorifer peteğinin üstündeki cam önünde duruyorlar Pek üşüdüklerini sanmıyorum sayın alef blue

aleydi beğendi.
Aysel Yavuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 15:07   #22
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz Mesajı Göster
Benimkiler kalorifer peteğinin üstündeki cam önünde duruyorlar Pek üşüdüklerini sanmıyorum sayın alef blue
evet üşüseler öyle güzel gelişmezler zaten siz dengeyi güzel kurmuşsunuz, geçen sene denediklerim ya üşüyordu ya da çok çabuk nem kaybedip kuruyordu cam-kalorifer yakınında, bu sene daha korumacıyım o yüzden

Aysel Yavuz ve aleydi beğendi.
Eski 17-02-2015, 14:36   #23
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Mor reyhan 48., Ceneviz fesleğenleri 33. günlerindeler, budanma vakitleri geldi (: , gelişmeyen fideleri tekrar bardaklara alip birilerine hediye edicem sanırım, zaten sıkışıktılar. Bir kaç geçe kalan tohum da çimlendi, çimlenme oranı nerdeyse yüzde yüz oldu yani.
Name:  basil.jpg
Views: 1843
Size:  59.4 KB

red robin ve sellukalar, kabine koydum bugün bi hafta da onlara yakın olsun ışık, rotasyonla gidiyoruz böyle
Name:  DSC_0372.jpg
Views: 970
Size:  47.8 KB

marul doğal ışık ve kısmen soğuk salonda bu halde, onun da 48. günü, teki kedilerin gazabına uğradı onu kaybettik malesef ((:
limon kokulu fesleğenler hala öyle mızmızlanıyorlar, güneş çıksa nası coşacaklar ama işte...
Name:  DSC_0375.jpg
Views: 1921
Size:  38.2 KB

Düzenleyen alef blue : 17-02-2015 saat 18:39 Neden: yanlış hesap q:
Eski 18-02-2015, 01:07   #24
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Sayın Alef blue bence florasan çok işe yaramış .Benim limon kokulu fesleğenler ,pencere önünde hala çok minikler . Led e geçersem demişsiniz . Benimde minik bir seram var ve led kullanmak istiyorum . (Gerçi eşim elek elektronik müh ama işin içinden çıkamadık) .gün ışığını yakalamak çok zor .Birazda çok üzerinde durmadı konunun .Renklerden bahsediliyor mavi ve kırmızının bitkileri daha iyi geliştirdiğinden .Işık yoğunluğu ne kadar olursa yeterli oluyor, bu konuda bana bir ölçü verebilirmisiniz.Siz araştırdınız mı , kullandığınızda ne kadar boyut ve güçte bir led yeterli oluyor .?

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2015, 12:47   #25
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Sayın Alef blue bence florasan çok işe yaramış .Benim limon kokulu fesleğenler ,pencere önünde hala çok minikler . Led e geçersem demişsiniz . Benimde minik bir seram var ve led kullanmak istiyorum . (Gerçi eşim elek elektronik müh ama işin içinden çıkamadık) .gün ışığını yakalamak çok zor .Birazda çok üzerinde durmadı konunun .Renklerden bahsediliyor mavi ve kırmızının bitkileri daha iyi geliştirdiğinden .Işık yoğunluğu ne kadar olursa yeterli oluyor, bu konuda bana bir ölçü verebilirmisiniz.Siz araştırdınız mı , kullandığınızda ne kadar boyut ve güçte bir led yeterli oluyor .?
Teşekkürler sn aleydi, ben de öğrendiklerimin çoğunu bu forumdan öğrendim, şu Led ışıklandırmalı bitki yetiştirme kabini yapımı ve şu Bitkiler için Yapay Işık başlıklardan. Dalga boyları (nm) belli olan ledler var onlardan almak gerekiyor, başlıkları okursanız alanınıza göre size gereken gücü (watt değerini) vb. hesaplayabilirsiniz

aleydi beğendi.
Eski 18-02-2015, 19:43   #26
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

,Ben o başlıkları biraz okudum aslında ,bazı kısımları baya teorik . İşe yarıycak gibi olan özel lambalar ,maliyetleri yüksek. Astarı yüzünü geçecek misali .Ledlerle ilgili farklı fikirler olunca . Siz işi çözmüşsünüz ( bitkileriniz sağlıklı ). O yüzden size sordum . bir led türü seçip ,deneme yanılma yoluyla öğrencez artık. teşekkür ederim .

Eski 18-02-2015, 22:11   #27
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Alıntı:
,Ben o başlıkları biraz okudum aslında ,bazı kısımları baya teorik . İşe yarıycak gibi olan özel lambalar ,maliyetleri yüksek. Astarı yüzünü geçecek misali .Ledlerle ilgili farklı fikirler olunca . Siz işi çözmüşsünüz ( bitkileriniz sağlıklı ). O yüzden size sordum . bir led türü seçip ,deneme yanılma yoluyla öğrencez artık. teşekkür ederim .
ben de alırsam 3W power led'lerden 10-15 tane ile bir düzenek oluşturmaya çalışacağım, ya da hazır led grow light lar var 30-50 dolar arası(E27 12W LED Grow Light) olanlar benim aklımdaki gibi.. yanlız şuan benim yaptığımı hemen siz de yapabilirsiniz yani floresanla deneyebilirsiniz, çimlenmeye yardımcı olması açısından gayet yeterli, led'ler sırf kabin içinde hiç günışığı görmeden yetiştirmek zorunda olunursa gerekli ve özel bir yatırım gerektiriyor malesef

floresanlı düzenek için tek ihtiyacınız bir duy biraz kablo ve bir fiş, ben kendim yapmıştım isterseniz bi elektrikçiden alabilirsiniz ya da onlar beş dk'da yapabilir, bir anahtar da eklerseniz fişi çıkarmadan rahat açıp kapatırsınız ya da zamanlayıcıyla da olur, koçtaştan 7-8 liraya almıştım onu da (Mekanik Timer Mini - Koçtaş).

umarım yardımcı olabilmişimdir (:

Eski 24-02-2015, 14:40   #28
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Selluka (h_dogan)

Name:  selluka-ilk20.jpg
Views: 877
Size:  47.9 KB
sellukaların ilk 20 günü, üç tohumdan ikisi çimlendi, biri (tohum o kadar büyük olmasına rağmen) kayboldu gitti toprakta bulamadım bidaha çizmeyi deneyecektim, belki fazla çizdim çürüdü gitti

Eski 24-02-2015, 17:54   #29
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Sn Alef blue selluka ilk çimlenmesi kaç gün sürdü . Benim 7_8 gün oldu hala en ufak bir belirtti yokta Umudumu kesiyim mi bekleyim mi diye soruyorum

Eski 24-02-2015, 20:19   #30
Ağaçsever

alef blue's Avatar

Alıntı:
Sn Alef blue selluka ilk çimlenmesi kaç gün sürdü . Benim 7_8 gün oldu hala en ufak bir belirtti yokta Umudumu kesiyim mi bekleyim mi diye soruyorum
ektiğim günden itibaren sayıyorum hep sn aleydi, ilki 5 günde ikincisi de ondan bir buçuk iki gün sonra çimlendi, öncesinde bi gün sıcak suda bekletmiştim, hafiften çizmiştim de tohumları, siz böyle bir uygulama yapmadıysanız belki biraz daha uzun sürer

aleydi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024