agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-12-2017, 18:19   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Çikolata Nane

Merhaba sevgili dostlar, nane türlerinin kışın gelişiyle birlikte toprak altına çekildiği ve baharı beklediğini biliyorum. Fakat İzmir'de bulunan yetiştiricilerin çoğu, gelişimin yavaş olmasıyla birlikte, kışı toprak üstünde geçirebileceklerini söyledi. Nitekim Tıbbi Nane, Fas Nanesi,Çay Nanesi, Portakal Nane, Bahçe Nanesi ve sulak bir alandan topladığım yabani naneler toprak üstünde ve gelişimine devam ediyor bu mevsime rağmen, fakat çikolata nane yaklaşık 1 aydır tüm filizlerini kuruttu, toprak altına çekildi ama sürekli toprak altından yeni filizler veriyor ve kuruyor. Merak ettiğim bilgi ise şu, acaba soğuğa karşı diğer nane türlerinden daha mı hassas ? Daha önce bu nane türünün yetiştiriciliğini yapmış veya bu türler hakkında bilgisi olan biri yardım veya önerilerini sunabilir mi ? Teşekkür ederim,
Esen kalın.

BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2017, 22:49   #2
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. BayEğrelti;

Bende çeşitli kokulu nanelerden edinmek isterken biraz araştırmıştım. Bitki satan bir satıcıdan sanırım çikolata nanesinde sıkıntı olduğu büyümediği ile ilgili bir bilgi almıştım. Diğer çiçeklerden almama rağmen naneleri almaktan vazgeçmiştim. Yeniden arama yaptırdım.Çeşitli kaynaklarda belirtildiğine göre bizim burada da olabiliyor. Belki çeşit farklıdır.
Genel Adı: çikolata nane
Türü: Herbaceous perennial
Aile: Lamiaceae
Bölge: 5 ila 9
Mentha × piperita f. citrata 'Chocolate' - Plant Finder
nane, nane fidesi, mint, şifalı nane, taze baharat fidesi - 3,90 TL
https://www.mountainvalleygrowers.co...achocolate.htm

Bendeki yerel kara nane biraz küçük olsa da koku ve tat yönünden mükemmel, normal nane ve yabani bir çeşit mor çiçek açan nane kışı rahat geçiriyor. Muhtemelen diğer türler de de sıkıntı olmaz. Siz garantiye almak için isterseniz bitkiyi bel ile köklere zarar vermeden toprağı ile alıp saksı içerisine alın. Evde güneş gören bir yere koyarak en azından bitkinin ölmemesini sağlayın.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 14:41   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2017
Çok teşekkür ederim Sn. Muda (:

O kadar nane türü arasında bir tek bu naneyi büyütemedim. Geldiğinde görece sağlam ve güzeldi fakat ne yaptıysam yapayım toprak altı çeliklerinden çıkan filizleri yaşatamadım, daha sonra toprak üstünde kalan kısımları da soldu ve en sonunda pes edip,bir yerde kaderine terk etmiştim, bahara canlanır umuduyla. Beni yanıltan şey ise aldığım yerde verilen bilgiler oldu. Dona dayanıklı, İzmir ikliminde toprak altına çekilmeyecek bir nane olduğu söylendi. Ben de en son günlerin kısalmasına bağlamıştım solmasını. O halde evde güneş gören bir noktaya alayım. Bugün saksıyı biraz eşelediğimde altta çelikler olduğunu fakat toprak üstüne çıkmadıklarını gördüm, bu da önerilerinizi haklı ve doğru yapıyor. Sağolun, varolun. (:

BayEğrelti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017