agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-05-2013, 10:26   #181
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemduy Mesajı Göster
Araştırdım, ancak bulamadım.

Bugün pazarda iri yapraklı fesleğen fidesi aradım, ama bulamadım sadece top fesleğen fideleri vardı.

Onun yerine mutfakta kullanmak için taze fesleğen aldım. Eve gelince aklıma geldi, aldığım fesleğenlerden biri 20-25 cm uzunluğunda bir dal.

Acaba bu dalı köklendirip saksıya ekme şansım var mı? Dalı şimdilik büyük bir bardak suyun içerisine koydum. Yapmam gereken ekstra bir şey var mı?
Bir tanıdığım kopardığı fesleğen dalını suda köklendirip onu saksıya dikiyordu. Herhangibir ekstra yapacak bir şey yok. Bende Iğdır'dan arkadaşımın gönderdiği fesleğen tohumları var. Ancak iki üç yıldır dalı ile beraber duruyorlar. Pazardan rengi mor olan reyhan alıp onları da köklendirebilirsiniz. Reyhan da fesleğenin mor hali.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 14:02   #182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2013
Geçtiğimiz hafta internetten fesleğen fidesi aldım. Yaklaşık 1 haftadır balkonumdalar.

İnternette okuduğum kadarıyla belli bir süre geçtikten sonra bitkinin daha sağlıklı gelişmesi için tepeden budamaya başlamam gerekiyormuş, ama ne kadar zaman veya bitki kaç cm'ye ulaştıktan sonra başlamam gerektiğini bulamadım.

Bu konuda bana yardımcı olabilecek biri var mı?

cemduy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 11:57   #183
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Yayılıcı fesleğenlerden bir tanesi sebze bahçesinde. Bu sene bu fesleğeni hasat etmedim. Bakalım tohum bırakacak mı diye. Ama inatla büyüyor. Dal budak oluşturuyor. Daha çiçek belirtisi yok. Bu gidişle ağaç olacak sanırım Boyu 40-50 cm var.

Name:  cok_yillik_feslegen.jpg
Views: 3034
Size:  74.6 KB

Name:  cok_yillik_feslegen_1.jpg
Views: 3116
Size:  71.8 KB

Name:  cok_yillik_feslegen_2.jpg
Views: 2960
Size:  71.9 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 12:23   #184
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Yayılıcı fesleğenlerden bir tanesi sebze bahçesinde. Bu sene bu fesleğeni hasat etmedim. Bakalım tohum bırakacak mı diye. Ama inatla büyüyor. Dal budak oluşturuyor. Daha çiçek belirtisi yok. Bu gidişle ağaç olacak sanırım Boyu 40-50 cm var.

Eklenti 427343

Eklenti 427344

Eklenti 427345
Ağaç olmuş bile bu Sevgili Limon_sever! Şayet tohum yaparsa, tohumlarına talibim...

limon_sever beğendi.
loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 03:01   #185
Yeni Üye

ardakls's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim Mesajı Göster
Öğrendim, fesleğenin bakımını öğrendim. Önceki fesleğenim kurumuştu. Geçen hafta pazardan üç kök fesleğen daha aldım. Hepsini ayrı ayrı saksılara diktim. Ama bir türlü kendine gelemiyorlar. Yaprakları susuzluktan solmuş gibiler, suladığım halde kendine gelemiyorlar. Balkonda güneş alıyorlar diye mutfağa aldım kendine gelmiyor bir türlü. Üzüntüm çok büyük anlayacağınız. Bir gün arkadaşım gördü benim fesleğeni. Sabah-akşam azar azar sula dedi. Ben sulamaya devam ediyorum. İçerde mi dışarda mı tutacağım konusunda kararsız olduğum için bir içeri bir dışarı çıkarıp duruyorum fesleğenlerimi.

O arkadaşın evine gidince bir baktım ki sağlıklı bir fesleğen, saksı elinde biz dışarı çıktık saksı da dışarı geldi. Sen neler yapıyorsun da bu kadar sağlıklı deyince; Ben sabah/akşam hiç farketmiyor azıcık azıcık sularım dedi. Saksı toprağı hep nemli kalması gerek dedi. Bir de her çiçekte olduğu gibi sevmek gerekiyormuş. İşin ilginç tarafı gelip gittikçe dokunuyor, kokuluyorum fesleğenlerimi ve azar azar günde 1-2 kez suluyorum. Yapraklarının yarısını dökmelerine rağmen hepsi de dirildiler.

Ben fesleğen yetiştirmesini öğrendim. Sadece su vermek yaşamasına yetmiyormuş. Yaşadığım ortamlara elimde taşıyorum. Aynı benim gibi sevgi dokunmaktır ilkesini doğrularcasına dokunulmaktan hoşlanıyor. Yapraklarını öpüp kokluyorum. Azıcık da su verdim mi kokusunu daha güzel yayıyor etrafa.

Sizlere de bu işin sırrını anlatayım ki benim kadar mutlu olun.
Teşekkürler, evcil bir hayvan gibi bakıyorum artık insallah soluk olan yaprakları da canlanır

ardakls Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 22:55   #186
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Fesleğen sayfasını yeni gezebildim. Tek yıllık olduğundan bahsediliyor. Geçen sene komşumuzun verdiği 3 kök fesleğeni domateslerin aralarına dikmiştim. Sonbaharda orayı güzelce bellemiştim. Geçen ay tekrar alt üst edeyim derken 10-15 cm 3 iri kök şeklinde yapraksız morumsu bir bitki dikkatimi çekti. Söktüm. Güneş gören bir yere diktim. Merakımdan ne olacaklar diye her gün düzenli suladım. Sonuç ise fesleğen oldular. Sanırım kışı gübre ve toprak altında korunaklı geçirdiler ve tek yıllık olmaktan çıktılar.

Eklenti 289548

Eklenti 289549
Bu yıl bir tanıdıktan aldığım çok yıllık reyhan olarak verdiği bitki de muhtemelen African blue basil. Gördüğüm kadarı ile birbirlerine çok benziyorlar. Ben aldığım zaman çok az filiz ve kışın ölmeyen nane gibi yayılıcı kökleri vardı. Şu anda yeşiller. Ancak belirli bir zaman sonra mor hale geldiklerini söylemişti. Bizim burada kışın dahi ölmediğine göre soğuğa dayanıklı bir bitki.
Pazarlarda satılan fesleğenlerin büyük kısmı benim gördüğüm kadarı ile tarlalarda yetiştirilip sonradan saksıya alınanlar. Bu fesleğenler saksıya alınınca yeterli sulamada yapılmaz ise kısa bir süre sonra kuruyabiliyorlar.

limon_sever beğendi.
Eski 28-07-2013, 16:27   #187
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Çok yıllık yayılıcı fesleğenimiz ısrarcılığımıza fazla dayanamayıp tomurcuklar oluşturmuş. Sanırım çiçek açmak için niyetlenmiş. Bakalım çiçeğini ne zaman açacak.

Name:  cok_yillik_yayilici_feslegen.jpg
Views: 2778
Size:  47.7 KB

Bu arada fesleğen çalı formuna doğru gidiyor.

Views: 2710
Size:  73.5 KB

loveforlife ve SUDEM beğendi.
Eski 30-07-2013, 16:05   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2013
Diğer sayfaları gezdim ama soracağım soruların cevabını bulamadım yardımcı olursanız sevinirim;
1-) Annem saksıya fesleğen ekmişti sinek kovucu olarak biliniyor ama ilginçtir üstünde ufak ufak hatta çok ufak sinek değil de sinekcikler bastı bitkiyi çok çok fazlaydılar bizde atmak zorunda kaldık bitkiyi bu nedir ne değildir tekrar alıp ekmeyi düşünüyorum annem gene öyle olur diyor yardımcı olursanız sevinirim.
2-)Bazı tohum sitelerinde tarçın limon portakal aromalı fesleğenler görüyorum yetiştiren var mı gözlemlerini aktarabilir mi

Şimdiden teşekkür ederim saygılar....

Battlegazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 21:05   #189
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Çok yıllık yayılıcı fesleğen çiçeklerini açıyor...

Views: 2707
Size:  45.2 KB

delete61, himone, Muda ve 2 kişi beğendi.
Eski 01-03-2014, 18:01   #190
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Geçen yaz tohum oluşturmayan çok yıllık yayılıcı fesleğenin bu sene tohum oluşturmasını ümit ediyorum.

Name:  yayilici_feslegen.jpg
Views: 2669
Size:  72.6 KB

Views: 2589
Size:  72.6 KB

Muda ve efeege beğendi.
Eski 10-03-2014, 11:50   #191
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Geçen yaz tohum oluşturmayan çok yıllık yayılıcı fesleğenin bu sene tohum oluşturmasını ümit ediyorum.

Eklenti 473188

Eklenti 473189
Sayın limon_sever; Yayılıcı fesleğen olarak nitelendirdiğiniz bana arkadaşımın çok yıllık reyhan olarak verdiği ile aynı görünüyor. Mor renk alacağını söylemişti. Bendekiler çiçek açmadılar. Çoğaltmak için çiçek açmasına gerek de yok. Nane gibi dip sürgünlerinden çoğalıyorlar. Dün baktığım zaman dip sürgünleri ile çoğalmış gibi görünüyor. Soğuklara dayanıklı olduğu kesin. Her yıl ekmek zorunda değiliz. Muhtemelen adı African blue basil. African blue basilin kullanılmadığı ile ilgili bir bilgi okumuştum. Aldığım kişi salatalara kullandığını söylemişti.

limon_sever beğendi.
Eski 10-03-2014, 12:10   #192
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın limon_sever; Yayılıcı fesleğen olarak nitelendirdiğiniz bana arkadaşımın çok yıllık reyhan olarak verdiği ile aynı görünüyor. Mor renk alacağını söylemişti. Bendekiler çiçek açmadılar. Çoğaltmak için çiçek açmasına gerek de yok. Nane gibi dip sürgünlerinden çoğalıyorlar. Dün baktığım zaman dip sürgünleri ile çoğalmış gibi görünüyor. Soğuklara dayanıklı olduğu kesin. Her yıl ekmek zorunda değiliz. Muhtemelen adı African blue basil. African blue basilin kullanılmadığı ile ilgili bir bilgi okumuştum. Aldığım kişi salatalara kullandığını söylemişti.
Evet, dip sürgünleri ile çoğalıyorlar ama tohum takas etkinliğinde bir çok kişiye ulaşması için tohum almayı denemekteyim.

African blue basile benzerliği var. Ama aynısı değil sanırım.

Ben salata olarak ve kurutarak değerlendiriyorum. Çok lezzetli.

03.05.2014

Name:  feslegen_cok_yillik.jpg
Views: 2412
Size:  42.8 KB

08.05.2014
Yan bahçedekiler...
Views: 2376
Size:  62.0 KB

dal, Jezebel ve Muda beğendi.

Düzenleyen limon_sever : 08-05-2014 saat 17:12 Neden: Foto ekleme
Eski 15-03-2014, 16:11   #193
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Acaba küçük saksıya kaç tohum ekmek gerekli? Tohum miktarı konusunda bir tavsiye var mıdır?

laylay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 09:49   #194
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sebze bahçesindeki çok yıllık fesleğen bu sene biraz yayılmış.

Views: 2394
Size:  53.9 KB

14.04.2014

Name:  feslegen.jpg
Views: 2591
Size:  51.3 KB

Bunlarda yan bahçedekiler...

Views: 2364
Size:  62.6 KB

Name:  yayilici_feslegen.jpg
Views: 2359
Size:  62.0 KB

Name:  yer_ortucu_feslegen.jpg
Views: 2350
Size:  71.8 KB

Muda beğendi.

Düzenleyen limon_sever : 14-04-2014 saat 18:38
Eski 21-07-2014, 17:02   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2013
güneşsiz olmaz ben dışarda tümgün güneşin altında yetiştiriyorum yapraklar daha koyu oluyor. özellikle sabah güneşi çok önemli

abdullahçetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2014, 23:01   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2014
Lütfen yardım edin bir ay kadar önce bir fesleğen almıştım sağlıklı ve iyi durumdaydı alışımızdan iki hafta sonra şehir dışına çıkmamız gerekti fesleğinimi ve diğer bitkilerimi kapının önüne koydum komşumuz baktı on gün kadar kaldık geldiğimizde fesleğenimin üst kısımları kurumuştu ben de bir kısmını temizledim altları canlı göründüğünden bir şey olmaz diye düşündüm ama fesleğenim daha kötüleşti biraz daha kurudu komşumuz fesleğene fazla su verdiğini söylemişti ondan olabilir mi fesleğenimi kaybetmek istemiyorum ne yapmalıyım lütfen yardım edin :'(

Karlıçınar2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 15:34   #197
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
fesleğene un biti dadanması

Arkadaşlar, kurumaya başladığını farkettiğimiz fesleğenimizin birkaç gün önce bit tehdidiyle karşı karşıya olduğunu farkettik. Bunun üzerine (internetten öğrendiğimiz) zeytinyağı, sarmısak, arap sabunu ve sudan yapılmış bir karışımı bitlerin üzerine günde iki kere spreyle sıkmaya başladık. (Bu arada dalların arasından yeşil tırtıl da çıktı, onu da spreylemiş olduk) Şu an daha iyi durumda. Fakat bitlerin yapıştığı saplarda kuruma lekeleri duruyor. Bu fesleğenleri budayarak yeni yaprakların çıkmasını sağlamak iyi bir fikir mi? (Herhalde budadığımız kısmı yenilecek durumda değildir, değil mi?) Toprağını değiştirmemiz gerekir mi? Ya da herhangi bir işlem yapmamız gerekir mi?

Eklenen Resimler

Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2015, 11:51   #198
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Reyhan

Name:  Ocimum basilicum - Alacalı Reyhan.jpg
Views: 2207
Size:  49.1 KB

Tohumdan ektiğim Alacalı Reyhan. Annesi Mor Reyhan geçen sene pazarda satılıyordu. Evde toprakla buluştu, kök saldı, çiçeklendi, tohum verdi. Anne Mor Reyhan sizlere ömür ama bu sene bolca melez yavrularımız oldu...

Muda, Milla ve samur beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 17:16   #199
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Name:  Feleğen - Çok Yıllık.jpg
Views: 2234
Size:  72.9 KB

Antalya'da bahçelerde çok yetiştirilen, çok yıllık fesleğen...

Eski 11-06-2015, 14:36   #200
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alacalı Reyhan çiçeklenmeye çabuk başlıyor. Çiçek başını gösterdiği gibi koparmak kar etmmiyor, ardından yaprak değil yine çiçek geliyor. Geçen sene kopardım her seferinde, bu sene çiçeklenmesi bitince koparacağım tekrar çiçeklensin, çiçeğini de sevdim

Name:  Alacalı Reyhan.jpg
Views: 2188
Size:  63.8 KB

Name:  Alacalı Reyhan - çiçek.jpg
Views: 2182
Size:  35.9 KB

Muda, Milla ve Resulgur beğendi.
Eski 11-06-2015, 14:52   #201
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Name:  çok yıllık fesleğen.jpg
Views: 2419
Size:  72.4 KB

Yeni oluşan filizleri koparılan çok yıllık fesleğen, haftada bir salata malzememiz çıkıyor.

Name:  çok yıllık fesleğen2.jpg
Views: 2207
Size:  70.6 KB

Bu çeşit yılda bir ya çiçekleniyor ya çiçeklenmiyor. Bu senemiz ilk, geçen sene minicik bir çelikle üretmiştim. Çiçeklenmelerini daha önce pek takip etmemiştim...

Jezebel, himone, hira ve 2 kişi beğendi.
Eski 11-06-2015, 15:09   #202
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Eklenti 558530

Yeni oluşan filizleri koparılan çok yıllık fesleğen, haftada bir salata malzememiz çıkıyor.

Eklenti 558531

Bu çeşit yılda bir ya çiçekleniyor ya çiçeklenmiyor. Bu senemiz ilk, geçen sene minicik bir çelikle üretmiştim. Çiçeklenmelerini daha önce pek takip etmemiştim...
Nasıl salata yapıyorsunuz daha önce hiç yemedim salatasını

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 19:48   #203
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Nasıl salata yapıyorsunuz daha önce hiç yemedim salatasını
Bildiğimiz çoban salatasına yeşillik olarak ekliyoruz.

Bizim evde salatalara; maydonoz, tere, roka, nane, semizotu ve fesleğen -reyhan- yeşil olarak doğranıyor, salatamız bazen ot salatası görünümünde oluyor

Fesleğen aslında bu yörede yemeklere konuluyor, tarhana çorbasına bile konuluyormuş. Biz aslında Akdenizli değiliz Egeliyiz yeşil olarak tüketmeyi tercih ediyoruz

Annem şu güzelim alacalının yapraklarını bile koparıyor salata için, ben ona yaprak güzeli olarak bakarken...

Resulgur beğendi.
Eski 11-06-2015, 21:04   #204
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Talking

Alıntı:
Bildiğimiz çoban salatasına yeşillik olarak ekliyoruz.

Bizim evde salatalara; maydonoz, tere, roka, nane, semizotu ve fesleğen -reyhan- yeşil olarak doğranıyor, salatamız bazen ot salatası görünümünde oluyor

Fesleğen aslında bu yörede yemeklere konuluyor, tarhana çorbasına bile konuluyormuş. Biz aslında Akdenizli değiliz Egeliyiz yeşil olarak tüketmeyi tercih ediyoruz

Annem şu güzelim alacalının yapraklarını bile koparıyor salata için, ben ona yaprak güzeli olarak bakarken...
Ne bilim bende yemeklere katılıyor diye biliyorum salatada da denerim en kısa zamanda bakalım nasıl olacakk ..

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 14:03   #205
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
merhabalar,

sweet basil yaprakları altında küçük sarı lekeler oluştu. izmirde, güneye bakan pencerenin dışında, iri bir saksının içinde duruyorlar. fazla güneşten kaynaklanabilir mi diye düşünüyorum.

barışd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 14:14   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Alıntı:
Eklenti 556768

Antalya'da bahçelerde çok yetiştirilen, çok yıllık fesleğen...
Mücevher hanım bu çok yıllık fesleğini internette nereden alabiliriz? Her yerde top fesleğen var.

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 15:45   #207
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
Mücevher hanım bu çok yıllık fesleğini internette nereden alabiliriz? Her yerde top fesleğen var.
Ben konu komşudan buldum Sn himone, maalesef internetten hiç araştırmadım...

Eski 30-07-2015, 19:18   #208
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2015
Fesleğen yıllık bir bitkidir, mutfağımın baştacıdır. Taze, kurutulmuş ya da dondurulmuş 4 mevsim her yemekte kullanılabilir. İtalyan bayrağındaki yeşil sanırım fesleğeni sembolize eder.. Fesleğen bakımı aslında kolay görünmekle birlikte, itina etmek lazım evlerde.. güneşe pek çıkarmamak yeterli suyunu vermek lazım.

purplelake Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 11:51   #209
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Name:  Küçük Yapraklı Top Fesleğen.jpg
Views: 2519
Size:  73.7 KB

Bu minik, tohumdan düşüp kendi çıkanlardan. 2 senedir bu şekilde yetişiyor ve çok çabuk çiçekleniyor. Fesleğenin özelliği böyle sanırım. Satın alınan anaç uzun süre yeşil durmasına rağmen, verdiği tohumlardan çıkanlar çiçeğe hızlı geçiyor.

YeniBON ve Milla beğendi.
Eski 16-10-2015, 15:49   #210
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Pazardan aldığım top fesleğen yaz sonuna doğru tohum verdi iki tane tohumu pamukta çimlendirip saksıya aldım. Fakat şuana kadar sadece su verdim buna gübre olarak sıvı **** katı ne ekleyebiliriz? Birde bu kışı çıkartır mı bu güneşli günlerde balkona çıkarmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Milla ve ibocandan beğendi.
ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024