agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni18Beğeniler
 • 3 Gönderen denizakvaryumu
 • 2 Gönderen denizakvaryumu
 • 2 Gönderen denizakvaryumu
 • 1 Gönderen Atrex
 • 1 Gönderen mahon67
 • 2 Gönderen mahon67
 • 2 Gönderen mahon67
 • 1 Gönderen mahon67
 • 4 Gönderen mahon67

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2008, 00:13   #1
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,099
Galeri: 25
Gotu kola (Centella asiatica)

Gotu Kola (Centella asiatica)

Genellikle Hindistan, Sri lanka, Madagaskar, Güney Afrika ve tropik bataklıklarda yetişen, narin,yelpaze yapraklı ve adeta yerde sürünen bir bitkidir. Hindistan’ da özellikle meditasyona yardımcı ve Ayurveda için kullanılmakta ve başın üstündeki enerji merkezi olan baş çakrasını ve beynin sağ ve sol yarımküreleri arasındaki dengeyi geliştirdiğine inanılmaktadır.

Geleneksel Çin ve Hint tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır. Bitki Sri Lanka’ da bir sebze olarak, Çin’ de ise uzun süredir beyin fonksiyonlarını düzenleyici bir kuvvetlendirici (Tonik) olarak kullanılmaktadır.

Gotu Kola üzerinde yapılan modern çalışmalarda üç ana etken madde içerdiği bulunmuştur. Bunların başında, bir triperten glikozid bileşiği olan ve antibiyotik olarak sınıflandırılan asiaticoside gelir. Bu özelliği ile Gotu Kola yaraların iyileşmesine yardım edebilir. İkinci en önemli madde bir saponin glikozid bileşiği olan brahmoside veya brahminoside’ dir.

Bu maddeler doğal olarak diuretik (idrar arttırıcı) ve hafif yatıştırıcı etkiye sahiptir. Son olarak içerdiği önemli madde ise kuvvetli bir anti-inflamatuar (iltihap giderici) etkiye sahip bir glikozid olan madecassoside’ dir. Gotu Kola ayrıca, Vitamin K, magnezyum, kalsiyum ve sodyum içermektedir. Gotu Kola, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilerinin benzerliği nedeniyle Kola bitkisi (Kola nut) ile karıştırılmamalıdır. Çünkü kola bitkisi ile hiçbir şekilde ilgili değildir ve kafein’ de içermez.

Gotu Kola sağlık için pek çok yararları olan bitkilerden birisidir. İçeriğindeki asiaticoside, kıkırdak ve kemiklerdeki kollajen dokuyu (Bağ dokularının ana unsuru) destekler, kan damarlarını açıp güçlendirir ve beyinde nörotransmitterlerin üretimine yardımcı olurlar.

Gotu kola’ nın cilt sorunlarının yanında birincil kullanımı kan damarlarını güçlendirici ve kan akımını arttırıcı etkisiyle varise karşıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda, Gotu kola’ nın varisli hastalarda çeşitli düzeylerde düzeltmeler sağladığı bulunmuştur. Gotu Kola özellikle bacaklardaki kan akımını arttırmaktadır. Bu amaçla varis, selülit gibi sorunlara karşı koruyucu olarak ve bacaklardaki yetersiz kan akımını arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Gotu Kola, kan akımı ve nörotransmitterler üzerindeki etkisi sayesinde hafıza zayıflığı, unutkanlık ve konsantrasyon sorunları için de kullanılmaktadır.

Gotu Kola üzerine yapılan araştırmalarda, sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilt, diğer bağ dokuları, lenf dokuları, kan damarları ve hücre zarı üzerinde önemli etkileri olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar bu bitkinin yaraları iyileştiren ve iltihap giderici etkileri olan çeşitli glikozitler içerdiğini de bulmuşlardır. Bu bileşiklerden asiaticosides’ ler sağlıklı bir cilt için gerekli olan lipit ve protein oluşumunu teşvik etmektedirler.

Gotu Kola, doku gelişiminin çeşitli aşamalarını da olumlu yönde etkilemektedir. Bunlar arasında; yara veya ülserlerden sonra cilt veya derinin yenilenme işlemi olan keratinizasyon, dokuların onarılmasında ilk basamak olan kollajen sentezi, saç ve tırnak gelişimi ile kıkırdak onarımının desteklenmesi sayılabilir. Gotu Kola ayrıca, ikinci ve üçüncü derece yanıklarda da etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Araştırmalarda iyileşme süresinin ve yara izi diyebileceğimiz doku oluşumunun azaldığı gösterilmiştir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada ise, Gotu kola’ nın dolaşım sistemi üzerinde de pozitif etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Vücuttaki kılcal damarlar dahil tüm damarları güçlendirerek kan akışını olumlu yönde etkilemektedir. Gotu Kola’ nın özellikle hareketsiz veya bir hastalık nedeni ile sürekli olarak yatağa bağlanmak (yatalak) zorunda olan kişiler için de faydalı olduğu gözlenmiştir.

Bitki, filibit (flebit-toplardamar yangısı), varis, bacak krampları, bacak şişkinliği, bacaklarda ağırlık veya karıncalanma için de başarıyla kullanılmaktadır. Yine yakın zamanda (1995) yapılan bir araştırma ise bitkinin, laboratuar şartlarında oluşturulan kültür tümör hücrelerini de yok ettiği gösterilmiştir.

Bu bataklık bitkisinin yaprakları dünyanın birçok yerinde yüzyıllardır lepra (cüzam), kanser, cilt hastalıkları, artrit (eklem iltihabı) ve basur (hemoroid) için kullanılmaktadır. Son 5-10 yıl içerisinde ise özellikle batı ülkelerinde hafızayı güçlendirmek ve sakinleşmek için bir sinir ya da beyin toniği olarak kullanılması oldukça popüler olmuştur.

Bu nedenle Gotu Kola "Beyin Gıdası" olarak da bilinmektedir. Bu doğu kökenli bitkinin hafif sakinleştirici, endişe ve kaygıyı giderici, anti-stres etkilerinin yanında konsantrasyon ve hafıza gibi zihinsel (mental) fonksiyonları arttırıcı etkileri belirlenmiştir.

Bitkinin sakinleştirici etkisi uykusuzluk probleminin üstesinden gelmek için özellikle önerilebilir. Bitki ayrıca, yoga veya meditasyon egzersizleri için sakinleşmeye de yardımcıdır. Bitki yaygın olarak hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluk için de kullanılmaktadır. Onun vücut üzerindeki sakinleştirici etkisi nedeniyle bitki özellikle merkezi sinir sistemini desteklemek için de kullanılmaktadır.

Gotu Kola bağ dokularını güçlendirmekte ve katılaşmış-sertleşmiş bağ dokusu oluşumunu (selülit’ te olduğu gibi) ise azaltabilmektedir. Sertleşmiş bağ dokuları ise, skleroderma (Deri sertleşmesi) ‘ nın bir işaretidir.

Gotu Kola’ nın, selülit ve varisli damarlar üzerindeki etkisi klinik olarak da kanıtlanmıştır. Diğer tedavi yöntemleriyle başarı sağlanamamış 65 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, hastaların %58’inde çok iyi bir netice, %20’sinde tatmin edici bir netice elde edilmiştir. Diğer çalışmalarda ise başarı oranı %80 civarında olmuş.

http://www.bitkisel-tedavi.com/gotukola.htm

 
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 00:18   #2
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,099
Galeri: 25
Başlığa bakıp da “Aman molla, dötü kolla..” tekerlemesinden yola çıkıp laf ürettiğimi sanmayın.. Burada, piyasaya yeni sürülmüş bir ürün olan “Gotu Kola” nın entelektüel bünyedeki yan etkilerini araştırıyoruz...
...

GOTU KOLA NE?

İlk görüş Kayak Destinasyonum Kemal Yıldırım’dan geldi..
Lisede öğrendiği Fransızcaya güvenerek şişenin etiketindeki çiçek fotoğraflarını uzun uzun inceledikten sonra:
“Bu döt veremi ilacı..” dedi..
“Gotu Kola” sözcüklerinden çıkardığı bu.. Kendisi bir süre önce Türkçeye katkı amacı ile AIDS diye bilinen hastalığa “Döt Veremi” adını takmıştı..
İlacını da böylece belirlemiş oluyor..
Reha Muhtar hem İngilizce hem Fransızca konuşur.. Ayrıca Rumcayı anlar.. Türkçesi de idare eder..
Nereden baksan içimizde en fazla dil bilen o.. Lakin onda da davranış sapması var..
Etiketini okuyacağı yerde şişenin dibini gözüne dürbün gibi dayamış, ışığa bakıyor.. Doğal olarak yaptığı rasattan birşey çıkmadı..
Gazeteci Aziz Bey şişeyi uzun uzun inceledikten sonra kıvrak bir zekâ ürünü olan görüşünü belirtti..
“Bu şişede hap var..”
Şişeden bozuk para çıkacağını uman Sanat Danışmanım Levent bunun üzerine hamle yaptı.. Eline aldığı şişeyi kulağına yaklaştırıp sallamaya başladı..
“Doğru, hap var abi..”

SAVAŞ SEBEBİ..

Aytekin Bey her zaman yaptığı gibi komisyonun en sessiz üyesini oynadı..
Onun bir konuda görüş belirtmesi için ön şartlara ihtiyaç var.. Temsil, Gotu Kola şişesini alıp Yakup’a götürecek..
En az yarım şişe içtikten sonra cepten gazeteyi arayıp çocuklardan birini Google’a sokacak.. Orada bulamazsa Vikipedia’da bir tur attıracak.. Ondan sonra icap ederse görüş belirtecek..
Eğer Yakup’un garsonu, Aytekin’den dinlediklerini aklında tutarsa bize rapor edecek..
Bunları bildiğim için “Şişeyi bana verin arkadaşlara bir göstereyim..” yolundaki teklifini kabul etmedim..

***


Bu entel takımı zaten kendi şeyi ile kavgalı.. Niza çıkarmak için bahane arar..
Bizim “Gotu Kola”yı inceleyecekler.. Birinden biri “Bu şişenin içinde insanı kültür emperyalizmine bağımlı kılan hap var..” lafını edecek..
Karşıda oturan da onun kafasına boş şarap şişesini ekleştirerek görüş belirtecek.. Ayıkla pirincin taşını..
Sonunda doğruya en yakın gözlemi Food And Beverage Menagerim Ahmet Bey yaptı..
“Bu yaşlanmayı geciktiren bitkisel bir hap..” dedi..
Kemal Bey şiddetle itiraz etti.. “Öyle olsa adını (Dötü Kolla) koymazlardı..” dedi..
Bu da mantıklı geldi.. Sonuç olarak bir karara varamadık.. Tutanak tutup imzaladıktan sonra dağıldık..
İzmirli sivil toplum gönüllülerine kızmam bu yüzdendir.. “Gotu Kola” hediyesi ile aramıza nifak soktular...
http://w9.gazetevatan.com/haberdetay...goryid=4&wid=1

Zekoş ve mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2008, 00:37   #3
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 13-04-2006
Şehir: Ankara
Mesajlar: 9,099
Galeri: 25
Name: zzzzzzzzzzzzzzzfgmkı.jpg
Views: 8545
Size: 34.2 KB

https://www.baldur-garten.de/storefo...780/detail.jsf

Name: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzbnhu.jpg
Views: 9127
Size: 74.0 KB

http://www.opinionsoup.com/four.html#2

ilksenozturk ve Milla beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 10:37   #4
Ağaç Dostu
 
karinca70's Avatar
 
Giriş Tarihi: 14-04-2007
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 3,235
Hindistan'dan getirttiğim tohumlardan henüz başarılı bir çimlenme henüz duyamadık.

Yurtdışı forumlarda araştırdım, çimlendirmesi hakkında çok zordur yorumu var. Bir kişi şu şekilde çimlendirebilmiş: tohumlardan bir tanesi saksı dışına düşmüş tabağın kenarına ve bir şekilde çimlenmiş. Buradan çıkardığımız tecrübe; kesinlikle su tutmayan bir harç üzerine serperek ekmek gerektiği; ben kaktüs toprağı tavsiye ediyorum.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 11:05   #5
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 14-08-2012
Şehir: Bursa
Mesajlar: 12
kutu kola gibi ismi var

umutyolcusu beğendi.
Atrex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2016, 01:03   #6
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 07-08-2016
Şehir: istanbul
Mesajlar: 1
Merhaba , biraz eski bir konu ama bu bitkiyi yetiştiren ya da nerden bulunabileceğini bilen var mı? Teşekkürler.

krib Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2016, 22:42   #7
Ağaç Dostu.
 
mahon67's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-11-2007
Şehir: Karabük -- Ankara
Mesajlar: 752
Yurtdışından gotu kola ve ayı sarımsağaı için sipariş vedim ; bu yaz çimlendirmeyi deneyecem...

Muda beğendi.
mahon67 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2017, 08:21   #8
Ağaç Dostu.
 
mahon67's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-11-2007
Şehir: Karabük -- Ankara
Mesajlar: 752
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 Mesajı Göster
Yurtdışından gotu kola ve ayı sarımsağaı için sipariş vedim ; bu yaz çimlendirmeyi deneyecem...
Sanırım 20 tohumdan 10-11 tanesini çimlendirmeyi başardım. Sanırım diyorum çünkü sadece çenek yapraklar çıktı henüz. İnşallah çimlenenler gotu koladır. Ayı sarımsağı ve wasabi den henüz ses yok. Gotu kolayla birlikte aborjin domatesin (solanum centrale) de tamamı çimlendi(10 adet) Avustralya çöl domatesi
Çimlendirme yöntemi: peçete/tuvalet kağının üzerine tohumları koyup peçeteyi katlıyorum. üzerine su püskürtüp ıslak kağıdı kilitli tohum poşetine koyup poşetin yarısı açık vaziyette kalorifer üzerinde 1 hafta kadar ara sırs su püskürterek beklettim. sonra torfa ektim. Bu yöntem özellikle biber, kabak ve salatalıkta çok daha kısa sürede ve etkin şekilde sonuçlanıyor.

mahon67 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2017, 18:10   #9
Ağaç Dostu.
 
mahon67's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-11-2007
Şehir: Karabük -- Ankara
Mesajlar: 752
Şimdilik iyi gidiyor

Eklenen Resimler
 
Muda ve Milla beğendi.
mahon67 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2017, 00:16   #10
Ağaç Dostu.
 
mahon67's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-11-2007
Şehir: Karabük -- Ankara
Mesajlar: 752
Gotu kola son hali; çilek gibi kol atarak çoğalıyor...

Eklenen Resimler
 
Muda ve Milla beğendi.
mahon67 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 10:58   #11
Ağaç Dostu.
 
mahon67's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-11-2007
Şehir: Karabük -- Ankara
Mesajlar: 752
19.07.2017

Eklenen Resimler
 
Muda beğendi.
mahon67 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2017, 22:57   #12
Ağaç Dostu.
 
mahon67's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-11-2007
Şehir: Karabük -- Ankara
Mesajlar: 752
Ağustos 2017

Eklenen Resimler
 
mahon67 Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2018, 10:53   #13
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 01-04-2018
Şehir: hatay
Mesajlar: 22
üst kısmı okudum ama bilen biri kullanım şekillerini paylaşırsa sevinirim. (çayı, deriye uygulanan solüsyon gibi)

zoobe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2018, 03:18   #14
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 17-07-2018
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 39
Merhaba, elinde gotu kola tohumu olan var mı ?

Bay Şifacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2018, 13:01   #15
Ağaç Dostu
 
AkisSoftware's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-08-2017
Şehir: Ankara
Mesajlar: 361
Mahon67 satışını yapıyor..

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019