agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/)
-   -   Perlit, Vermikulit, Ponza, Volkanik Tüf, Cüruf, Plastik köpük, Kum, Çakıl, vb. (http://www.agaclar.net/forum/temel-konular-toprak-gubre-tohum-sulama/738.htm)

Nctelts 27-03-2017 21:58

Arkadaşlar herkesin eline sağlık. Perlit i kargo ile almak istediğim zaman astarı bezinden pahalıya geliyor gibi onun yerine pomza taşı kullansam aynı verim alınır mı? Ne artısı olur? Ne eksisi olur? Fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Teşekkür ederim..

mozturkgss 03-06-2017 09:54

100 m2 bahçenin toprağı çok sıkı. 20 torba kadar yanmış gübre, 2 torba leonardit attım biraz düzenlendi ama yinede tam istediğim gibi değil. Toprağı işlerken perlit atsam faydasını görürmüyüm. Toprak sıkılığını engellemiş olurmuyum.

devrann 21-08-2017 11:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi07 (Mesaj 1497016)
Bir soru da benden..Bir arkadaşımdan bitkileri diplerine çörekotu posası koyduğunu ve bitkilerin coştuğunu duyduktan sonra bir süre bu posadan arayıp bulamamıştım .Tesadüf pazarda çörekotunu sıkıp yağını satan birini görünce bir poşet aldım bu posadan ama araştırınca tarımda kullanımına rastlayamadım.Bu konuda fikrinizi alabilirmiyim?

Peki bitkilerinizde deneme şansınız oldumu çörekotu posasını ? Sanırım tarımda bu şekilde yağları çıkarılan tohumların kullanımı mevcut ancak hangi tohum posası işe yarar denemek lazım veya araştırmak lazım.
Mesela neem cake isminde bir gübre ar tesbih ağacı tohumlarından elde ediliyor artı olarak bitkiyi zararlılara koruyor.
Parker Neem Cake 20 Kg - n11.com

naturedesign 22-01-2018 20:43

Saksı toprağı karışımı

Kutulu ürünlerden çıkan strafor köpüklerini ufalayıp, saksı toprağına 1/4 oranda

karıştırmanın toprak kalitesine faydası olur mu?

Doku_Kültürcü 23-01-2018 11:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi naturedesign (Mesaj 1528818)
Kutulu ürünlerden çıkan strafor köpüklerini ufalayıp, saksı toprağına 1/4 oranda

karıştırmanın toprak kalitesine faydası olur mu?

Olur.

muhtaroglu03 04-03-2019 10:24

Gecen yil aldigim1 hektarlik meyve bahcemin topragi sert ozellikte. Capa makinasinin zorlandigi yerler oluyor
Bunu pnleme amacli 16 cuval çam torfu, 5 cuval ince kavak talasi, 5 cuval odun firin külünü karistirip bahce geneline yaydim. Yumasatacagini tahmin ediyorum. Kasim sonunda 2 ton civari buyuk hayvan gubreside attim. Yorumlarinizi bekliyorum. Bahce geneli kiraz

Muda 04-03-2019 11:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muhtaroglu03 (Mesaj 1561432)
Gecen yil aldigim1 hektarlik meyve bahcemin topragi sert ozellikte. Capa makinasinin zorlandigi yerler oluyor
Bunu pnleme amacli 16 cuval çam torfu, 5 cuval ince kavak talasi, 5 cuval odun firin külünü karistirip bahce geneline yaydim. Yumasatacagini tahmin ediyorum. Kasim sonunda 2 ton civari buyuk hayvan gubreside attim. Yorumlarinizi bekliyorum. Bahce geneli kiraz

Bahçenizin büyüklüğünü 1 hektar olarak bahsetmişsiniz. 10.000 metrekare. Faydası olmuştur. Ancak yeterli geleceğini düşünmüyorum. Yaydığınız malzeme toplam 2.5 ton gelse 1 metrekareye 250 gram dengeli dağıtabilirseniz organik madde olmuştur. Odun külü toprağın ph değerini değiştireceği için normalde toz kükürt ile karıştırmanız gerekiyordu.

http://www.agaclar.net/forum/temel-k...ulama/6214.htm

muhtaroglu03 09-03-2019 21:06

Hektar yanlis bilgi oldu. Toplam 1000 metrekare. Kukurt tavsiyesi icin tesekkurler

semvayt 20-03-2019 15:23

Merhabalar, arama yapmaya çalıştım ama telefonumdaki bir sorundan dolayı arama penceresi sürekli kapanıyor yazamıyorum şimdiden özür dilerim
Saksılarıma serpiştirdiğim ponza (lav) taşlarının besin açısından bir süresi var mı varsa ne kadar süre sonra etkisini kaybediyor acaba, aynı şekilde çuvalda duran saksı topraklarına karıştırmadığım ponzalar da durduğu yerde besin değerini kaybeder mi

selim_50 20-03-2019 18:10

sayın semvayt; pomzanın herhangi bir besin değeri yoktur, sadece görsel ve toprağı gevşetici ve su geçirgenliği saglayıcı özelliği vardır,

semvayt 21-03-2019 20:27

Kahverengi gözenekli hafif bir taş lav taşı da deniyor galiba daha önce içinde bitkiler için besleyici mineraller var diye biliyordum bilgi için teşekkürler Selim bey

selim_50 26-03-2019 13:31

pomza ile bahsettiğiniz lav taşı farklıdır, sizin bahsettiğiniz her halde çiçeklerin altına dekoratif olarak konulan kırmızımsı taşlar, pomza ise değişik ebatlarda beyaz gözenekli taşlardır, bims taşı olarakta bilinir biriket imalatında kullanılır, pomza da volkanik bir taştır.

semvayt 27-03-2019 10:39

Evet doğru ben lav taşına ayrıca pomza da deniyor sanıyordum, bendekiler kırmızı olan lav taşı, peki lav taşlarının besin açısından bir süresi var mı varsa ne kadar süre sonra etkisini kaybediyor acaba, aynı şekilde çuvalda duran saksı topraklarına karıştırmadığım lav taşları da durduğu yerde besin değerini kaybeder mi

Teras Bahçecisi 29-03-2019 23:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muhtaroglu03 (Mesaj 1561432)

Bilhassa talaş nice kırmızı killi toprakları adam etmiştir. Doğru yolda gidiyorsunuz bence ama elbette daha çok organik madde lazım.

mustafa.kaya 24-05-2019 11:21

Saksılara lav taşını eklemeden önce üzerinde ki kendi toz boyutundaki partiküllerinden arınması için yıkamalımıyım ?

Omer ILHAN 25-04-2020 10:26

Merhaba,

Elimde cocopeat, vermikulit, ponza, solucan gübresi, perlit, ve az miktarda torf+perlit karışımı var. Kaktüslerim ve çiçekli bitkilerim için ev içi ve balkonda kullanmak için doğru bir karışım yapmam için yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler.

Portakal Rengi 26-04-2020 08:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Omer ILHAN (Mesaj 1586401)
Merhaba,

Elimde cocopeat, vermikulit, ponza, solucan gübresi, perlit, ve az miktarda torf+perlit karışımı var. Kaktüslerim ve çiçekli bitkilerim için ev içi ve balkonda kullanmak için doğru bir karışım yapmam için yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler.

Forumdaki toprak bölümünde farklı yerlerde öneriler var. Onları incelerseniz daha çok seçenek olur. Örneğin,
http://www.agaclar.net/forum/temel-k...ulama/2146.htm

Bu sayfada öneriler var. Başlık altında özel durumlar için de konular var.

gökhan b. 20-10-2020 11:58

Merhabalar. Tarlada perlit kullanımı için belirli bir miktar tavsiyesi var mı? Beni Toprak yapısında iyileştirme sağlayan ve su tutma kapasitesini arttıran bir ürün olduğu için az su isteyen bitkilerde kök çürümesine neden olma ihtimali düşündürüyor. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirm.
iyi günler.

ARFF51 20-10-2020 12:59

Pomza'nın hafif olması ve topraktaki nemi tutma olarak bulunduğumuz bölgede fazlası ile görmekteyiz Nevşehir civarında bitki yetiştiriciliğinde toprak yapısında fazla olması bunu desteklemektedir.

talebeyim 19-11-2020 11:30

Perlit Hakkında.

Merhaba Arkadaşlar,

Saksıdaki su tutabilme kabiliyetini arttırmak amacıyla bir peyzajcı arkadaşımdan perlit istedim, Oda bana büyük çuvalda aşağıdaki granül perlit yerine,

http://www.perlit.biz/wp-content/uploads/altbox1.jpg

Yine aşağıdaki mikronize perlit göndermiş,
http://www.perlit.biz/wp-content/uploads/altbox3.jpg

Yukarıdaki mikronize (toz) perliti kaktüslerimde, succulentlerimde, veya diğer yapraklı bitkilerde nasıl kullanabilirim.

Elimde o kadar çok toz perlit var ki, bunu nasıl değerlendirebileceğimi bilmiyorum.
Perlit hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarım var ise çok sevinirim.

Teşekkür ederim.

talebeyim 19-11-2020 14:41

Pomza Taşı

Saksılarda kullanılan Pomza taşı denilen şey nedir?

Tam olarak ne işe yarar, nerelerde ve nasıl kullanılır?

Kullanılsa bitkiye ne avantaj sağlar, muadil olarak yerine kullanılabilecek başka madde var mıdır?

Birde akvaryumlarda kullanılan lav kırığı denilen madde ile aynı mıdır? aşağıdaki linkte bir örneği mevcut.

Katılımız için teşekkür ederim.

https://www.trendyol.com/europet/lav...umu-p-40546877

HAWAii MiAMi 02-04-2021 12:37

En mantıklısı toprak analizinden sonra bir karara varmak olacaktır.

aenema 24-01-2022 21:36

Blueberry-toprak harcı isteği.

Merhabalar, blueberry(maviyemiş) bitkisi için 4,5-5,5 ph ve düşük tuzluluk gerekliliklerini yerine getiricek substrat olarak ne kullanabilirim?

Düşük ph beyaz torf ilk seçenek, genelde %50-80 bunu kullanıyorlar. Yanına sadece perlit ekleyerek topraksız tarım yöntemi ile sürekli besleme ile sulama yapılıyor.

Ancak benim amacım yarı topraksız bir ortam oluşturmak.

Yine bu düşük ph torf ana ürün olacak ancak miktarını azaltmak maliyetleri düşürmek için de elzem. %30-40 civarı kullanmayı düşünüyorum.

Tabana bulabilirsem asidik beyaz pomza büyük parçacık olanlardan ya da çam ağacı kabuğu.

Torf ile karıştıracağım materyaller ise ilk tercih perlit yerine yine asidik pomza veya perlit pomza eşit miktarlarda toplam kütle %20-30 olacak şekilde.

Kalan %30 civarını ise kendi yaptığım %50-60 odunsu (buğday sapı samanı, kuru ağaç yaprakları, çam kabuğunu da kompostlayacağım içerisinde bir miktar olacak. %30 yeşil taze bitkiler %10 tavuk gübresi. Şuan yaptığım. Bunun içerisine düşük ph ve organik madde miktarı sebebi ile mümkün olan en yüksek oranda leonardit de karıştırmak istiyorum. Böylece kompostun phını da düşürebiliriz diye düşünüyorum.

En üstte yine ıslandıkça phı düşürmeye de yardımcı olabilecek çam kabuklarından malç yapmak.

Kısacası
Asidik torf %30-40
Asidik pomza-perlit %20-30
El yapımı düşük ph yüksek karbon/azot oranlı bol faydalı mantar kütlesi olan kompost %30-40

Böyle bir oranda bir toprak harcı ile ec-ph düşük olabilir mi? Topraksız tarımdaki gibi değil de sulama ve besleme hatalarını kompost sayesinde bol mikro organizma faydası ile tolare etme şansımız olur mu ?

Bu işin ticaretini yapanlar genelde ezberlerle ilerliyor ve danışmanlıklar da bizsiz yapamazsınız topraksız yapın bize muhtaç olun niyetindeler. Onların dediği gibi yaparsak saksının maliyeti de besleme maliyeti de çok artıyor. Daha doğal çözümler mümkün gibi geliyor bana ancak sizlere de danışmak istedim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024