agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni140Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2010, 16:08   #961
Yeni Üye

bulentaltay's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2009
teşekkürler Selahattin bey,

Peki B5A nın tohum çimlendirme üzerinde de olumlu etkisi var mı?
Bu sene ilk kez bahçedeki Manolya ağacından 40-50 kadar tohum çimlendirmeye çalışıyorum..konu ile ilgili değil ama yaprak dökmeyen manolya tohumu nerden bulunur fikriniz var mı? Teşekkürler..iyi çalışmalar

bulentaltay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2010, 17:00   #962
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Hocam selamlar,
Her yila 1 litre B5A hesaplasak tankerle almamiz gerekirdi sanirim Dediginiz gibi yaptik hocam tum agaclari B5A ile gubreledik bugun de yagmur basladi. 1 Kamyon daha keci gubresi aldik bugun onu da aralara serecegiz. Bu arada yagmura ragmen zeytinleri sulamaya devam ediyoruz. Hocam bahcemizi suren koyden bir amca zeytinler icin 15-15 gubre ve seker verme zamanidir dediler. Bu sartlarda onlari da vermemiz gerekirmi? Saygilar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz Mesajı Göster
Özgür bey içerik olarak evet normaldir. Bu başlıkta bir yerlerde içeriği hakkında bilgi de vardı. Her yıla bir litreyi umarım B5A olarak algılamadınız ağacın yaşı başına 1 litre su hesaplayıp denk gelen b5a yı o miktarda suyla karıştırıp vereceksiniz suyun fazlası her zaman daha iyidir.

Özgür Ayata Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2010, 19:42   #963
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bülent bey B5A nı kendim şahit olduğum ve çimlenme süresini kısaltan ve çimlenme yüzdesini artıran bir etkisi var. Manolya tohumu için ise bir şey diyemeyeceğim formun paylaşım bölümünü kullanmalısınız bence.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2010, 19:45   #964
Ağaç Dostu

Özgür bey gerek yok bu yıl gübrelemenize, yine de gerek duyulduğunda kullanmanızda bir sakınca yok. Genellikle benim kendi kullanımlarımda aşırı meyve tutmu karşısında meyve iriltememe problemi ile karşılaştım bu durumda isterseniz B5A vital ürünleri var onlardan kullanarak b5a ile birlikte kullanılan bu npk yı takviye yapabilirsiniz dilersenizde b5a dan 4 gün sorna piyasadaki gübrelerden kullanabilirsiniz.

Ancak benim tavsiyem bu yıl B5A dan başka gübre kullanmamanız sonraki yıllarda ise gözlemledikçe ihtiyaç duyulan gübreyi kullanmanızdır.

Eski 15-01-2010, 00:48   #965
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sayın Selahattın Yılmaz,
50 metrekarelik süs bitkilerimin olduğu(gül,yasemin,clematis)B5A yı bu aylarda kullanmak gerekir mi yoksa ilkbaharda bitkilerin yeşermeye başladıgı mart ayı gibi mi uygulamak önemli?yani bu aylarda kullanmasam bişey kaybeder miyim?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2010, 07:54   #966
Ağaç Dostu

Bu aylarda bir defa kullanmanız size bahar aylarında size çok şey kazandıracaktır.

Eski 16-01-2010, 15:14   #967
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
B5A uygulaması hakkında.

Alıntı:
Bu aylarda bir defa kullanmanız size bahar aylarında size çok şey kazandıracaktır.

Sayın,Selahattin Yılmaz göndermiş olduğunuz B5A Organik sıvı gübreyi bu gün aras kargodan aldım, ilginize ve samimiyetinize teşekkür ederim, lakin istanbulda bulunduğumdan, kullanımına geliboluya şubat ayı başında gideceğimden ancak kış sonu gübreleme programında kullanacağım, bu düşündüğüm uygulama için sizin özel bir uygulama önerileriniz varmıdır.

Bahçemde ağaçlarımda genelde şeftali ağaçlarında klok (yaprak kıvrığı) hastalı,ve çekirdek yarığı hastalıkları görülmektedir,kayısılarda da mumya tabir edile monilya hastalığı bazı dallarda görülmektedir.

Yukarıda belirtiğim bu hastalıklar için gerekli özel bir uygulama yapılması olabilirmi açıklamaların için şimdiden teşekkür ederim.

epsody Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-01-2010, 21:27   #968
Ağaç Dostu

Sevgili epsody, benim kullandığım alanlarda b5a ile klok hastalığına olumlu **** olumsuz bir etki görmedim. Bu konuda tedbirinizi alınız derim ancak farklı çözümler ararsanız bu konuda size elimden geldiğince alternatifli organik tavsiyelerde bulunabilirim. Elinizdeki yarım litre miktarı 2,5 dekar için kullanmayı unutmayını. Organik kompostta da termofilik bakteriler içinde kullanabilirsiniz çürümeniz daha kısa sürede solucanlarınızda daha sağlıklı ve bol çoğalır hale geleceklerdir.

Eski 23-01-2010, 03:32   #969
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Mersin'de 10 dekar kadar limon ve portakal bahçem var. Başka bir gübre vermeden, b5a ile bahçemi besleyebilir miyim? Uygulama için baharı mı bekleyeyim, şu sıralar daha mı uygun?

bozon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2010, 20:32   #970
Ağaç Dostu

B5A turunçgillerde çok güzel neticler veriyor ilk yıllarda hiç bir gübreleme yapmadan çok güzel sonuçlar alırısnız, sonraki yıllarda ise besin maddesi noksanlığı görmeniz durumunda B5A vital ürünlerinden ihtiyaç duyuldukça kullanabilirsiniz.

Temin için B5A Mersin bayisine başvurabilirsiniz.

Eski 25-01-2010, 18:36   #971
Ağaçsever

Özgür Ayata's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Alıntı:
Bülent bey B5A nı kendim şahit olduğum ve çimlenme süresini kısaltan ve çimlenme yüzdesini artıran bir etkisi var. Manolya tohumu için ise bir şey diyemeyeceğim formun paylaşım bölümünü kullanmalısınız bence.
Hocamizin bu mesaji uzerine cam altinda cimlendirmekte oldugumuz muhtelif cicek ve sebze viyollerinde B5A kullandik ve cok kisa surede olumlu etkilerini gozlemledik. Yaz sonu bahceye serptigimiz yesillik tohumlarindan cimlenen bazi marullari seyreltip tarhlara ektik ve B5A uyguladik. Yapraklarda 2 gun icinde parlama olustu ve renlkeri canlandi

Özgür Ayata Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2010, 00:38   #972
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Selahattin Bey, bu iyi bir haber. Bir de gübreleme zamanı konusunda siz ya da başka birisi bilgi verirse memnun olurum.

Eski 26-01-2010, 07:46   #973
Ağaç Dostu

B5A ile Meyve Bahçesi Gübrelemede:

1. Uygulama: Taban gübresi atılma zamanında ağaç taç izdişümüne 1 dekara 200gr doz olacak şekilde 200 gr B5A ağaçlara yetecek miktarda suya atılarak sulama suyu olarak kullanılır.

2. Uygulama çiçek tutmundan sonra meyve fındık büyüklüğüne geldiğinde 1 dk 200 gr gelecek şekilde mümkünse yapraktan 200 gr B5A 200 litre suyla karıştırılarak bol suyla bitki yıkanacak şekilde (suyun fazlasıda toprağa akarsa güzel olur)

3. Uygulama ağaç taç izdişümüne gelecek şekilde yine 200 gr B5A 1 dekar alana yetecek şekilde

Uygulamalarda damlama sulamalarda sisteme istenilen zamanlarda B5A verilebilir, diğer Akşam serinlşiğine doğru veya sabah erken saatlerde verilmelidir. B5A yı öğle saatlerinde asla kullanmayınız.

Eğer aşırı ilaç kullanımı varsa veya mecburiyetten kalıntı yapan insektisit veya fungusit kullanılmışsa sebzelerde hasattan 15 gün evvel, meyvelerde ise 30 gün evvel B5A lı suyla (en az 800 litre suya 1 kg B5A) akşam serin saatlerde bitki güzelce ilaçlama tankeri ile püskürtme yıkanır. Yapılan analizlerde B5A nın kalıntı bırakan ilaçları bu sürelerde sıfırladığı ve ürünü doğal hale getirdiği görülmüştür.

Daha ayrıntılı bilgi için buradan bilgi alabilirsiniz.

Düzenleyen Selahattin Yılmaz : 26-01-2010 saat 23:57
Eski 26-01-2010, 23:42   #974
Ağaç Dostu

Selahattin Bey çok teşekkür ederim. Şubat içerisinde ilk uygulamayı yapacağım.

Eski 29-01-2010, 19:20   #975
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
damla sulama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cumaöğretmen Mesajı Göster
B5A uygulamasından olumlu sonuç elde edemediğimi söyleyebilirim. Uyguladığım 5 dekarlık alandaki zeytinler (damla sulama sistemi ile sulamama rağmen), hem bitkinin gelişimi, hem de meyvenin irileşmesi bakımından geçen yılın gerisine düştü. Bu da moralimi çok bozdu. Ne diyeceğimi bilemiyorum.

Bu arada, 3 tonluk traktör tankeriyle sulama yapabildiğim 5 ve 10 dekarlık iki ayrı arazide damla sulama sistemi tesis ettim ve başarılı oldum. Tesisi baştan sona kendim kurdum. Bilgi edinmek isteyenlere yardımcı olabilirim.

Bütün arkadaşlara bol ürünler ve saygılar.
saygılar cumaöğretmen
sizin damla sulama tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. neler yaptığınızdan ve nasıl bir yol izlediğinizden biraz bahsedermisiniz? saygılar sunuyorum.

cemilahmet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2010, 02:43   #976
Ağaç Dostu

Farklı ürünlerde B5A uygulamalarını buradan indirebilirsiniz.

Eski 30-01-2010, 10:06   #977
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Selahattin Bey; menekşelerde B5A uygulamasıyla ilgili sorunun yeri burası değil ama sayfalar arasında kayboldu mesajlar. Uygulamaya ne zaman başlanacağıyla ilgili bir mesaj bulamadım tekrar tekrar bakmama rağmen

sevim.K Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2010, 18:06   #978
Ağaç Dostu

Bu başlıktada yayınlayabilirsiniz sonuçlarınızı, menekşe başlığında da bence bir sorun yok.

Uygulamayı ise aldığınızda yapsaydınız şimdiye sonuç çıkardı . İstediğiniz zaman yapabilirsiniz ürün sizin.

Eski 30-01-2010, 22:41   #979
Yeni Üye

melmo2000's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2008
Sayın Selaattin bey, öncelikle göndermiş olduğunuz ürün için teşekkür ediyorum.Ancak şaşılacak bir şey oldu.Ben sizi cepten aradım,Selaattin YILMAZ başka birisi çıktı.Kendisi ne
bu siteye üye ne de konuyla ilgisi var.Özelden bana mesaj atıp, telefonunuzu verirmisiniz ?

melmo2000 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2010, 10:54   #980
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Benimde ürün elime geçti. Tekrar teşekkürler Selahattin Bey...
2 gün sonra ilk sulamayı yapacağım detayları 1 ay sonra paylaşırım...

özlem11 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2010, 11:47   #981
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Ben menekşelerime ve diğer çiçeklerime B5A'yı ilk kez 16 Ocakta vermiştim. Menekşelerimde gözle görünür değişiklik söz konusu. On beş gün sonra, yani 30 Ocakta ikinci kez verdim. Bir ayın sonunda gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2010, 13:21   #982
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Ben ilk uygulamayı bu akşam yapacağım Bir açıklama bekledim çünkü fotoğraf ekleyip gelişmeleri açıklayacaktık. Beş menekşe ayırdım. Yaprak sayılarına gelişim özelliklerine varana kadar not aldım.Gelişmeleri zamanı geldiğinde paylaşacağım

sevim.K Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2010, 16:57   #983
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Ben ilk uygulamayı yapalı tam bir hafta oldu. Ancak o zamandan beri evden uzaktayım. Ancak bir hafta daha sonra fotoları paylaşırım.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2010, 10:42   #984
Ağaç Dostu

nikomedia's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bende uygulamayı yapalı yaklaşık iki hafta olacak. Hatta fotolarını menekşe başlığına eklemiştim. Daha sonra asıl sonuçlarıda birlikte paylaşırız.

nikomedia Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2010, 11:59   #985
Ağaçsever

cemilahmet's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Sayin Selahattin Bey
Linki inceledim. Bol bol "tek gubre," "muadili olmayan,"yararli mikroorganizmalari artiran tek gubre" "tek ve emsalsiz organik gubre" gibi sozlerle dolu bu linkiniz. Lutfen, bu tur sifatlari kullanmayi birakiniz. Kim oldugunuzu ve ne yaptiginizi bilmiyorum ve simdiye kadar da urununuz icin bizzat bircok sikayet aldigim halde hic bir kotu ya da olumsuz sey soylemedim. Sizin urununuzun bu konularda ilk urun degildir. Ayni isi yapan ilk urun EM'dir. Biz Turkiyeye ilk EM'yi getirdiğimizde, piyasada hiçbir mikrobiyal ürün yoktu. Benim Milliyet'te yazdığım blog yazılarını takiben ve verdiğim seminerler neticesinde insanlar topraktaki yararlı mikroorganizmaların artırılarak, verimin artırılabileceğini, hastalıkların bastırılabileceğini öğrendiler. Ondan sonra piyasaya siğer mikrobiyal ürünler çıktı. EM'nin dünyada ortaya çıkışı ise, 1970'li yılların sonudur. dünyada yararlı mikroorganizmaları artırmak için ürünler vardır. Ayrıca, Türkiyede Bionem adlı ürün de topraktaki yararlı mikroorganizmaları artırmaktadır. Ama hiç kimse sizin kadar agresif bir pazarlama taktiği uygulamamaktadır. Ayrıca, EM hakkında ilk yazılar yazmaya başladığımda bana kök söktüren site yöneticilerini de protesto ediyorum. Site'nin bu agresif pazarlama taktiğinin bir parçası olmalarına izin verdikleri için. Tekrar ediyorum, benim kesinlikle ürününüze ya da herhangi bir ürüne karşı olumsuz hiçbir düşüncem yoktur. Ve but tür ürünlerin kullanımının yaygınlaşması taraftarıyım. Sadece sizin bu piyasadaki toprağın yararlı mikroorganizmalarını artıran, organik tarıma geçişi sağlayan, vs. tek ürün olmadığınızı hatırlatmak isterim. Benim itirazımın olduğu tek nokta budur! Lütfen insanlara bu konuda "tek"iz diye yanlış bilgi vermeyiniz! Saygılarımla.
saygideger dostlar
ben bu tartismalari olumlu buluyorum. ancak bir de bu alim satim islerini milli bir mesele gormemiz yonuyle degerlendirelim lutfen. b5a milli bir organik sivi gubre ve hala denenmektedir. yeni dogan bir bebek bile hemen herseyi yapamaz. yillar icinde desteklenecek ve ileriki yillarda kendini kabul ettirecek. ancak gordugum kadariyle ilgililerin sayisi hic de azimsanmiyacak boyutlarda. bu ilgili kisilerden biriside benim. 20 dekar badem fidanlarimiza gecen sene kasim ayi icinde damlama sulama ile beraber b5a verdim. bu yil tekrar subat ayi icinde tekrar verecegiz. sonuca bakacagiz. ayrica 5 dekar bugday tarlasinda da ayni gubreyi kullandik. yine bugday tarlasi icin de ikinci defa tekrar b5a verecegiz. sonucu sanirim haziran ayi icinde almis oluruz. sizlerle paylasmak isterim.bizleri soyan yabanci firma urunlerine her konuda lutfen duyarli olalim ve yerli firma ve urunlerini destekleyelim.enaz avrupalilar kadar milliyetci olalim.saygilar sevgiler yesili seven dunyalilar

cemilahmet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2010, 22:34   #986
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2009
b5a icin aydin cine tarim ilce mudurlugu b5a taplatma karari cikarmis.sebebi neden biliyomusunuz?

tanerok Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2010, 22:47   #987
Ağaç Dostu

Zaman zaman Tarım İl Müdürlükleri piyasadaki ürünlerin kutusunda beyan edilen içeriği kontrol etmektedir. Bu kapsamda muhtelif bayilerden numune alan yetkililer gerek bayide ve gerekse bu numunemin yedi emine alındığı ortamda saklama koşullarına uyulmadığından uzun süren analiz süreçlerinde firmanın ürünün ambalajında beyan ettiği organik içerik analizlerde oldukça düşük çıkmaktadır.

Bmr Tarım bu duruma itiraz etti (uygun saklama koşullarında muhafaza edilmediği için) ancak resmi olarak dikkate alınmadı. Organik sıvı gübre yönetmeliğine göre üretim izni olan B5A bu içeriğe uymadığı gerekçesiyle 4 numaralı parti üretimi mal piyasadan toplatılmaktadır. Ayrıca sadece Cine'de değil 4 numaralı parti B5A üretimlerinin tamamı toplanacaktır.

B5A nın etki mekanizması içerdiği organik madde ile alakalı olmadığından normalde bu durum B5A nın işleyişinde hiçbir sorun yaratmaz.

Eski 02-02-2010, 22:56   #988
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2009
kotu imaj degilmi bir pati butun hepsibi etkilemesin

tanerok Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2010, 23:18   #989
Ağaç Dostu

triple's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2009
B5A ile ilgili Görüşümdür!
" Yerli Malı TÜRK ün MALI Her Türk Bunu KULLANMALI!" Yabancı sermayenin esiri olamamk ve haksız eleştirilere cevap vermek için herkesi Yerli beyinlerin geliştirdiği B5A yı kullanmaya "Test Etmeye" ve Kulandıkları bu ürün hakkındaki bilgileri Tüm Türkiye deki üreticilerle, Hobi amaçlı bitki yetiştiren insanlarla paylaşmaya davet ediyorum.
Arkadaşlar!! Geçmişte benzer bir çok oyunlar bu ülkede sergilendi. Örnekleme yapacak olursak;
1- Silah ve savunma sektöründe
2- Makina ve motor sektöründe
3- İlaç ve ilaç hammeddeleri sanayinde
4- Sağlık sektöründe
5-Gıda sektöründe
Bir çok farklı sektör ve sanayide olduğu gibi yabancı sermeye bu sektörde de yerli bir ürünün önüni kesmek istiyorsa ve bunuda Bir Türk vatandaşı ile yapmaya kalkıyorsa buna alet olacak kişileride esefler kınıyorum.
Lütfen yanlış anlaşılmasın amacım kimseyi kırmak değil öncelikle B5A hakkında hiç değilse vicdani bir sorumluluk alarak şöyle bir çalışma başlatmayı herkesi davet ediyorum.
Her üretici hic değilse 1 Kutu B5A alarak bunu toprağında ne ekecekse üreticinin belirttiği usul uygun kullansın ve elde ettiği olumlu , olumsuz neticeleri paylaşsın
Tabi bu arada B5A üretici ve satıcılarınada bir görev düşmekte söz konus ürürüni kar amaçlı satmasın ve sadece uygulamaya açık lab ortamında bu ürünü tüketiciye ulaştırarak ürünün gerçek kalitesini tüm Ülkeye ispat etsin. Bu sayede hem ürünlerini aklamış olacak, hemde yerli bir ürünün başarısyla bizlerde gurur duymuş olacağız.
B5A üreticilerinden birileri bu siteye giriyormu bilmem ama Satıcı veya bayileri varsa ; bunları tanıyan varsa bu teklifimi iletirlerse mutlu olacağım
saygılarımla
Not: Yazmış olduğum bu yazı forum kurallarına aykırı ise; sayın modaratörler "yöneticiler" rahatlıkla bu yazıyı kaldırabilir veya silebilirler , saygıyla karşılarım.

Düzenleyen triple : 02-02-2010 saat 23:23 Neden: Harf hatası
triple Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2010, 23:37   #990
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tanerok Mesajı Göster
kotu imaj degilmi bir pati butun hepsibi etkilemesin
İmaj değil bence. B5A yı tanıyanlar bunun bir sorun olduğunu düşünmezler ama elbette şüphesi olanlara **** rakip görenlere de bir fırsattır. Ben bu konuda hiç bir şey diyemiyorum çünki ürün kendisini ispatlıyor zaten.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024