agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2013, 01:07   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Sisteminizin projesini gönderir veya açıklar iseniz, mutlaka yardımcı olanlar çıkabilecektir.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2013, 21:02   #32
Ağaçsever

Hurci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2012
herkese merhabalar izmirde istenilen metre bazında damlama boruları (delikli ve deliksiz) nerden bulabilirim acaba? herkes 100mtere veya 400m olarak satıyor bna sadece tıplamda 30mtre civarı lazım

Hurci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 10:27   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum yeni uye oldum çok bilgili arkadaşlar var onların tecrübelerinden yararlanmak istedim aşağıda basitce planını çizdiğim bahçeme damlama sulama sistemi kurmak istiyorum elimde 2 tonluk dik depom ve SM 220/2 SUMAK (2,2 HP) Santrifüj Pompam var bunlardan nasıl yararlanabilirim arazimin birazı eğimli şimdiden yardımlarınız için ****** hepinize kolay gelsin

Eklenen Resimler

falgon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 19:05   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2014
Hobi Bahçesine Damla Sulama Sistemi Kurmak

Küçük maliyetle, büyük tasarruf
Sizlere musluk suyu ile hobi bahçesi damlatma sulama sisteminin kurulumunu anlatacağız. Bahçemiz küçük hobi olduğu için biz 16 çap 1.0 mm Damla Sulama Borusu kullandık. İhtiyaca göre boru kullanılabilinir, kurulum sistemi aynıdır.
faydalanmak üzre aşağıdaki lindeki videoyu izleyebilirsiniz
https://www.youtube.com/watch?v=w-Uiq22Ls_k

aefsane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 19:51   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi falgon Mesajı Göster
arkadaşlar öncelikle hepinize kolay gelsin uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum yeni uye oldum çok bilgili arkadaşlar var onların tecrübelerinden yararlanmak istedim aşağıda basitce planını çizdiğim bahçeme damlama sulama sistemi kurmak istiyorum elimde 2 tonluk dik depom ve SM 220/2 SUMAK (2,2 HP) Santrifüj Pompam var bunlardan nasıl yararlanabilirim arazimin birazı eğimli şimdiden yardımlarınız için ****** hepinize kolay gelsin
Bu sorulara cevap verebilmek için, arazide ne yetiştiriyorsunuz? Su kaynağı nedir ve ne mesafededir? Filtre gerektirir mi? Damlamdan gübreleme yapacakmısınız? gibi bilgilere ihtiyaç vardır.
Eğilmli arazilerde özellikle suyun ve gübrenin eşit verilebilmesi için biraz pahalı olsalar da mutlaka basınç ayarlı damlatıcılar kullanılmalıdır.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 13:49   #36
Ağaçsever

mertan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2018
400 metre delikli damlama sulama borusu almak istiyorum. Netafim markasından 400 metre için 250 TL fiyat aldım. Asbsulama diye bir firma var internette sitesinde 155 TL gözüküyor. Acaba ürünler arasında bir fark var mıdır? Ucuz olsun diye yarın öbürgün sorun yaşar mıyım? Bu konuda tecrübesi olan bir arkadaş varsa yardımını rica ediyorum.

mertan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 14:05   #37
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
https://urun.n11.com/hortum-ve-topla...E&gclsrc=aw.ds

Bu adresteki 160TL ve 24 yorumla 5 yıldız almış. Ayrıca firma puanı %100. Bence bunu değerlendirin. 7 gün içerisinde ürüne zarar vermezseniz geri iade edip paranızı alabiliyorsunuz yanılmıyorsam.(Kargo ücretsiz)

Ben bu tür ürünleri büyük siteler vasıtasıyla alıyorum ve problem yaşamıyorum.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 21:01   #38
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertan Mesajı Göster
400 metre delikli damlama sulama borusu almak istiyorum. Netafim markasından 400 metre için 250 TL fiyat aldım. Asbsulama diye bir firma var internette sitesinde 155 TL gözüküyor. Acaba ürünler arasında bir fark var mıdır? Ucuz olsun diye yarın öbürgün sorun yaşar mıyım? Bu konuda tecrübesi olan bir arkadaş varsa yardımını rica ediyorum.
Netafim en kaliteli borudur. Verdiğin parayı hak eder. Aradaki fark çok değil, hiç düşünmeden netafim al rahat et...

Eski 14-03-2019, 12:24   #39
Ağaçsever

mertan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
https://urun.n11.com/hortum-ve-topla...E&gclsrc=aw.ds

Bu adresteki 160TL ve 24 yorumla 5 yıldız almış. Ayrıca firma puanı %100. Bence bunu değerlendirin. 7 gün içerisinde ürüne zarar vermezseniz geri iade edip paranızı alabiliyorsunuz yanılmıyorsam.(Kargo ücretsiz)

Ben bu tür ürünleri büyük siteler vasıtasıyla alıyorum ve problem yaşamıyorum.
Bu ürün deliksiz ben delikli damlama borusu arıyorum.Biraz hobi amaçlı duruyor. Ben bildiğiniz tarlada kullanacağım

Eski 14-03-2019, 12:26   #40
Ağaçsever

mertan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Netafim en kaliteli borudur. Verdiğin parayı hak eder. Aradaki fark çok değil, hiç düşünmeden netafim al rahat et...
Asb nin ürününü hiç kullanmadığım için emin olamadım. Sonradan keşke demek istemiyorum bende netafim' e yakınım şu aşamada ama biraz daha araştırıyorum vaktim var.

Eski 14-03-2019, 12:31   #41
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Bu ürün deliksiz ben delikli damlama borusu arıyorum.Biraz hobi amaçlı duruyor. Ben bildiğiniz tarlada kullanacağım
Evet delikli değil ama delmek için aleti yanında veriyorlar(resimde öyle gösteriyordu) sanırım delikleri kendiniz belirleyip damlama tıpalarını siz monte ediyorsunuz.

Bu konuda çok bilgili değilim. Tecrübeli arkadaşların fikir vermesi iyi olur. Sonuçta çok yüksek bir meblağ değil...

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 14:38   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Asb nin ürününü hiç kullanmadığım için emin olamadım. Sonradan keşke demek istemiyorum bende netafim' e yakınım şu aşamada ama biraz daha araştırıyorum vaktim var.
Merhaba, ben kalitek'in hem delikli hem deliksiz 20 mm çap 1,3 kalınlıkta damlamalarını kullandım. Tavsiye ederim. Hem kendi siteleri üzerinden hemde n11 üzerinden satışları mevcut.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 20:01   #43
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Asb firmasını tavsiye ederim, bayağıdan beri oradan ürün alıyorum.

TCM beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 20:47   #44
Ağaçsever

mertan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Damlamalarda tıkanma sorunu yaşadınız mı? Kaç yıldır kullanıyorsunuz?

Eski 14-03-2019, 20:53   #45
Ağaçsever

mertan's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Styric Mesajı Göster
Merhaba, ben kalitek'in hem delikli hem deliksiz 20 mm çap 1,3 kalınlıkta damlamalarını kullandım. Tavsiye ederim. Hem kendi siteleri üzerinden hemde n11 üzerinden satışları mevcut.
Bu firma hepsinden uygun fiyatlıymış. Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz ? Siz hiç tıkanma veya kırılma çatlama sorunu yaşadınız mı?

Eski 15-03-2019, 16:01   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Alıntı:
Asb firmasını tavsiye ederim,
Sayın İsmail Kuzucu,

Üretiminizi takip ettiğim için tecrübelerinizden yararlanmak isteriz. Damlamalı sulama çalışmalarınız da çok iyi görünüyor. Bu konuda bazı soracaklarım olacak. Cevaplandırırsanız memnun oluruz.

Ben de küçük bahçemde yaklaşık 9 yıldır damlatmalı sulama kullanıyorum ancak bakımı ve kullanım süresi vs hakkında tavsiyelerini almaktan memnun olurum.

-Kış aylarında ağaç altlarındaki hortumlar dahil yerlerinden çıkarıp bazı işlemlerden geçiriyor musunuz? Örneğin bazı forum ve yazılarda yerlerinden söküp veya sökmeden yosun ve birikintilerden kurtarmak amacı ile içlerine sülfat veya nitrat asidi çözeltisi ile işlem yapıldığını okudum. Siz de yapıyor musunuz? Bu yöntemin bilinçsiz ve tedbirsiz yapıldığında tehlikeli ve zor bir işlem olduğunu sanıyorum.

-Tavsiye ettiğiniz firmanın borularını ne kadar süre kullanıyorsunuz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

TCM ve its_just_a_ride beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 18:42   #47
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bu yıl damlama sulamaya geçmek istiyorum. Sebep; - Traktör bahçenin kenarlarındaki çiçekler ağaçlardan dolayı dibe kadar gidemediği için tek yöne sürebiliyor. Dolayısıyla bahçenin güney tarafında toprak azalınca su göllenir oldu. Damlama sulamayla göllenmenin önüne geçilmiş olunacak. - Traktör aparatları bölgede patates ekimine göre olduğu için sıra araları dar, damlamaya geçince istediğimiz gibi mesafe kontrolünü sağlayabileceğiz. - Çapa makinası aldım, damlamayla toprak seviyesi düz olacağı için otları el ile değil çapa makinası ve/veya ot biçme makinasıyla temizleyebileceğiz. - Çapa makinasıyla artık traktöre de hiç ihtiyaç kalmayacak, veya çok az olacak. - Şekilde de çizerek gösterdiğim gibi bahçenin eve yakın kenarlarında çiçekler var; yeşiller dahliya-ortanca bölgeleri, bahçenin evden uzak komple çevresine (kırmızı alanlar) mısır ve ayçiçeği ekmek istiyorum. Orta alan da kuzeyden güneye ekilip dikilen sarı alanlar da damlama sistemi olacak ve bu sayede elde hortum koş bakalım çiçekleri sula, çiçekler bitince arıkların başında sebzelerin sularını takip et bakalımın önüne geçmeyi düşünüyorum. - Şu an su sorunumuz olmasa da ne kadar az su kullanırsak o kadar iyi etmiş olacağız..

Name:  su.jpg
Views: 1344
Size:  31.1 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 18:50   #48
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Karıklarla dolu bahçede, suyun akıp geçmesini önlemek için aralara en az dört tane engel koymamız gerekiyor.

Name:  karıklı bahçe.jpg
Views: 1384
Size:  59.6 KB

Ancak planladığımız şekilde olursa eski engebeleri ortadan kaldırmış olacağız.

Name:  planlanan.jpg
Views: 1470
Size:  59.0 KB

Bahçenin uzak köşesindeki su çıkışı ise sanırım ikilik aşağıda fazla büyük olmayan evden elektrikle kablo çekerek çalıştırdığımız dalgıç pompa mevcut.

Name:  boru.jpg
Views: 1436
Size:  70.6 KB

Eski 15-03-2019, 19:06   #49
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kafamdaki sorular;

1- Bahçe düz olup ekim ve dikimler toprak yüzeyine olacak. Bu durumda özellikel fidelerin veya tohumların ilk ekim dikiminde görülebilecek şiidetli ve uzun süreli yağmurlar zarar vermez mi? Bunu önlemek veya riski azaltmak için biraz tümsek oluşturup tepeye ekim dikim yapsak daha uygun olmaz mı?

2- Dalgıcın bastığı suyun gücünün damlama borularda rahatlıkla ilerleyeceğini düşünüyorum ancak bunun bir sayısı var mı, yani damlamaların rahat çalışması için pompa gücünün şu olması gerekir mi?

3- Bahçenin uzun kenarı 40 kısa kenarı 25 m. gibi. Sanırım bahçenin uzun kenarı boyunca ana boru olacak, tali boruların uzunluğunun çok olması sıkıntı olur mu, belli bir mesafe var mı?

4- Su çıkışındaki metal ağzı gördünüz hangi boruyu nasıl bağlayabilirim, ilk çıkışa filtre vs. koymama gerek var mı, bir abimiz kafanı takma tıkanırsa tali boruların en dibini açıverirsin demişti, yeterli olur mu?

5- Çapa yapılıp boğaz doldurulduğunda bu delikler toprağın altında kalmış olmayacak mı?

6- Başka unuttuğum soru var mı?

Konu hakkımda hiç bir bilgim yok, bir kaç kişiye sordum, kimisi en kalitelisini al dedi, kimi kullan atlar var kullan ve at dedi, tabi bilgim olmadığı için her söylenen havada kaldı. Foruma baktım ayrıntılı bilgiler yok, bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Veya buradan olmaz arkadaş git bölgendeki malzeme satıcısına derseniz ona da tamam...

Eski 16-03-2019, 08:40   #50
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Kafamdaki sorular;

1- Bahçe düz olup ekim ve dikimler toprak yüzeyine olacak. Bu durumda özellikel fidelerin veya tohumların ilk ekim dikiminde görülebilecek şiidetli ve uzun süreli yağmurlar zarar vermez mi? Bunu önlemek veya riski azaltmak için biraz tümsek oluşturup tepeye ekim dikim yapsak daha uygun olmaz mı?

Bu konu beni aşar ancak internet incelemelerimden (özellikle sera yetiştiricileri) gördüğüm: Sağda ve solda yürüme yolu, yolların olduğu tarafta bitki olacak şekilde iki bitkilik düzlükler yapıyor. Sulama borularını boğazdan 10 cm açıktan ve yola ters taraftan geçiriyor. Böylece aynı damlama borusu bir kenardan gidip, öbür kenardan dönüyor. Körlenen uç ile vana aynı bölgede oluyor.

2- Dalgıcın bastığı suyun gücünün damlama borularda rahatlıkla ilerleyeceğini düşünüyorum ancak bunun bir sayısı var mı, yani damlamaların rahat çalışması için pompa gücünün şu olması gerekir mi?

Pompanın sınırı var. Basınç kaybına bağlı olarak verebileceği debi (saatte akan su miktarı) değeri var. Bunun için satıcıdan destek almanız gerekecek. Bu arada yapabilecekleriniz: Damlama delikleri 1 bar basınç için 2, 4 litre gibi su debileri verir. (Amatör tarımda 2 yeterli oluyor.) Satılan borular 20-40-60 cm göz aralıklarında oluyor. Hangi tipi seçerseniz Delik Sayısı x Delik debisi formülü ile bir damlatma borusundan geçecek su miktarını hesaplıyorsunuz.
Pompanın debisi kadar olacak şekilde damlama borularını guruplayarak besleme boruları oluşturuyorsunuz. (Sizin durumunuzda "sulama sıklığına göre ayrı guruplar oluşturmak" daha akıllıca olur.) Bu besleme guruplarını vana ile ana besleme borusuna bağlıyorsunuz.
İstediğiniz bölgenin vanasını açıp, pompayı çalıştırıyorsunuz. O bölgenin sulaması tamamlandığında diğer bölgeye geçiyorsunuz. Pompanız bu şekilde yeterli olur sanırım. Gece de sulama yapabilirsiniz. Önemli olan ne kadar süre sulayacağınızı kestirebilmek.

3- Bahçenin uzun kenarı 40 kısa kenarı 25 m. gibi. Sanırım bahçenin uzun kenarı boyunca ana boru olacak, tali boruların uzunluğunun çok olması sıkıntı olur mu, belli bir mesafe var mı?

200 m uzunluğunda damlama borusu çekilen tarlalar izledim. Yukarıda belirttiğim basınç kaybına göre küçük veya büyük çaplı borular seçerek başarılıyor. Sizin bahçede Gidiş-Dönüş 80 m olur ki sorun çıkarmaz.

4- Su çıkışındaki metal ağzı gördünüz hangi boruyu nasıl bağlayabilirim, ilk çıkışa filtre vs. koymama gerek var mı, bir abimiz kafanı takma tıkanırsa tali boruların en dibini açıverirsin demişti, yeterli olur mu?

Kuyunun suyu kumlu veya çamurlu ise filtre gerekli. Damlama delikleri çok ince (iğne ucu gibi). Damlama deliği tıkanırsa açılmaz.
Pompa çıkış borusuna, sert hortum ve kelepçe kullanarak bağlanıyor. Diğer ucu da ana boruya bağlanıyor. Seçenek : Hortum bağlama parçası pompadan sökülür. Buraya bir ucu dişli olan, sulama borusu bağlama rekorlu plastik parça takılır.

5- Çapa yapılıp boğaz doldurulduğunda bu delikler toprağın altında kalmış olmayacak mı?

Çapa yaparken boruyu kenara çekiyorsunuz. (Borular esnek) İşiniz bittiğinde yerine yerleştiriyorsunuz.

Konu hakkımda hiç bir bilgim yok, bir kaç kişiye sordum, kimisi en kalitelisini al dedi, kimi kullan atlar var kullan ve at dedi, tabi bilgim olmadığı için her söylenen havada kaldı. Foruma baktım ayrıntılı bilgiler yok, bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Veya buradan olmaz arkadaş git bölgendeki malzeme satıcısına derseniz ona da tamam...
Damlama boruları için en kalitelisi ile başlamayalım derim. Her işin bir acemiliği var. Malzeme satıcısının önerileri önemli. Bölgeyi ve kullanım şekillerini görüyorlar. Peki dürüst mü ? Sonuç bu soruya bağlı bence.

TCM beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 16-03-2019 saat 08:45 Neden: ya da hatası
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2019, 18:21   #51
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Bu firma hepsinden uygun fiyatlıymış. Ne kadar zamandır kullanıyorsunuz ? Siz hiç tıkanma veya kırılma çatlama sorunu yaşadınız mı?

2017 yılından beri oradan ürün alıyorum. Sadece damlama değil neredeyse tüm aparatlardan almışımdır. Tıkanma kullanıcı kaynaklı bir problem, ana hat borusu ve emiş borusu güneş geçirmeyen borulardan olması lazım. Gübre verirken humik asit gibi ürünlerin kalitelisi kullanmak gerekli.

Normalde tek yıllık denilen damlamaları kullanıyoruz ama onlarda en az 3-4 sene gidiyor.

Eski 16-03-2019, 18:28   #52
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Sayın İsmail Kuzucu,

Üretiminizi takip ettiğim için tecrübelerinizden yararlanmak isteriz. Damlamalı sulama çalışmalarınız da çok iyi görünüyor. Bu konuda bazı soracaklarım olacak. Cevaplandırırsanız memnun oluruz.

Ben de küçük bahçemde yaklaşık 9 yıldır damlatmalı sulama kullanıyorum ancak bakımı ve kullanım süresi vs hakkında tavsiyelerini almaktan memnun olurum.

-Kış aylarında ağaç altlarındaki hortumlar dahil yerlerinden çıkarıp bazı işlemlerden geçiriyor musunuz? Örneğin bazı forum ve yazılarda yerlerinden söküp veya sökmeden yosun ve birikintilerden kurtarmak amacı ile içlerine sülfat veya nitrat asidi çözeltisi ile işlem yapıldığını okudum. Siz de yapıyor musunuz? Bu yöntemin bilinçsiz ve tedbirsiz yapıldığında tehlikeli ve zor bir işlem olduğunu sanıyorum.

-Tavsiye ettiğiniz firmanın borularını ne kadar süre kullanıyorsunuz?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Sezon bitince hepsini tek tek topluyoruz bitmez ise bahara kadar toplamak gerekli, otların arasında kalınca çok zor toplanıyor.

Motorun emiş kısmı bina içinde ve ana hatta siyah olunca boru içindeki su güneş görmediği için yosunlaşma yapmıyor. Damlama açma için fosforik asit kullananlar var. Sezon sonu damlama sonlarını açıp 5-6 saat sistemi çalıştırınca neredeyse borularda bişey kalmıyor.

En az 4 firmanın ürünü şuan bahçede vardır, hiçbirince tıkanma veya çatlama gibi bir durum olmadı.

Damlamaları yayarken delikler üst kısıma gelirse deliklerde çok az daha tıkanma oluyor.

Eski 16-03-2019, 18:47   #53
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Kafamdaki sorular;

Bildiklerimi yazmaya çalışayım;

1. Sırta dikim her zaman çok avantajlı sadece işçiliği biraz daha fazla. Özellikle domateste çok faydası oluyor.

2. Pompanın gücü önemli çünkü eğer yetersiz su basarsa sıra sonları sulanmaz. Bunu hesaplamak içinde nasıl damlama kullanacağınız önemli. Mesela 20 cm aralıklı 2,2 litre damlama alırsanız 400 metrelik damlama hortumu saatte 880 litre en az su ister ve sizin motorunuzun en az saatte 1 ton su basması gerekli.

Kısaca motorun gücüne göre damlama hortumu veya hazırlayacağız hortumlara göre pompa almanız gerekli.

3. Boruların uzunluğu ve çapının çok etkisi var. Mesefa uzun ise 25lik veya 32lik ana hat çekip basıncı yükseltebilirsiniz. Çap büyüdükçe suyun basıncıda azalacaktır. Mesafe önemli çünkü bazı pompalar 35 metre ileriye fazla su basamıyor.

4. Metal parçayı çıkartıp o alana 32lik kangal bağlayabilirsiniz. Bunun için 32lik boru olacaksa 32mm kaplin erkek manşon almanız yeterli.

5. Damlama tıkanmadığı sürece toprak altında kalmasının zararı yok faydası var. Çünkü damlama toprak yüzüyinde olduğu daha çok su tüketimi oluyor. Bu yüzden kurak yerlerde mısır gibi suyu çok seven bitkilerde toprak altı damlama tercih ediliyor.

Eski 16-03-2019, 20:26   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sezon bitince hepsini tek tek topluyoruz bitmez ise bahara kadar toplamak gerekli, otların arasında kalınca çok zor toplanıyor.
Cevap için teşekkürler hemşehrim.(ben de Balıkesir ilindenim.)

Son yazılanlardan çok değerli bilgiler edindik. Ben de çatıdan düşen olarak bir konuyu irdelemek istiyorum. Bahçeli evimin sitesinin ilk yıllarında bahçe sulamasında kullanmak üzere ikinci ve üçüncü artezyenini açtıktan sonra büyük su deposunu 3 bölümlü olarak düzenledik. Her bölümün alt köşesine de temizleme amaçlı deşarj delik ve vanaları yerleştirdik. Her bölümün deşarj vanasını 15-20 günde bir açıp fazla miktardaki kum ve çökeltiyi dışarıya alırdık. O işlem hala devam ediyor.

Artezyenden çıkan su çoğunlukla mil ve kum ihtiva eder. Bu nedenle artezyen suyu salma, hortumlama için uygun olabilir. Ancak damlatmalı sulamanın boru deliklerinin tıkanmaması için dinlendirme veya filtreleme yapılması gerekebilir.

Her şey gönlümüzce olsun.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 16-03-2019, 21:55   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:

2. Pompanın gücü önemli çünkü eğer yetersiz su basarsa sıra sonları sulanmaz. Bunu hesaplamak içinde nasıl damlama kullanacağınız önemli. Mesela 20 cm aralıklı 2,2 litre damlama alırsanız 400 metrelik damlama hortumu saatte 880 litre en az su ister ve sizin motorunuzun en az saatte 1 ton su basması gerekli.
20 cm damlatma aralıklı borunun 1 metresinde 5 damlatıcı olacağından 400 metre de 2000 damlatıcı olur. Saatte 2,2 damlatma olursa 400 metrede saatte en az 2200 litre suya ihtiyaç olur.
Ufak bir düzeltme yapmak istedim...

İsmail Kuzucu ve TCM beğendi.
Eski 17-03-2019, 05:48   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
2000 damlatıcı olur. Saatte 2,2 damlatma olursa 400 metrede saatte en az 2200 litre suya ihtiyaç olur.
Ufak bir düzeltme yapmak istedim...
Açık arttırmaya ben de katılayım Gerçi iki yil önce modern matematikten neredeyse çakıyordum ama yukarıdaki hesabın doğrusu 4400 litre/saat olmalı sanırım. (Doğrucu Davut)

2,2 litre/saat x 2000 adet damlatıcı = 4400 litre/saat toplam damlatıcı.

Bu hesap da damlatmalı sulama sistemlerinde uygun basınçta mümkündür.

Her şey gönlümüzce olsun.

Eski 17-03-2019, 08:02   #57
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Ben zaten sınamak istemiştim.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 17-03-2019, 08:53   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Net hatırlamıyorum ancak en az 10 sene geçti. Bahçeye damla sulama kurdurdum. Makinası pilli netafim marka. (Nazar değmesin ama) İki yılda bir pilini değiştiriyorum onu da kendi uyarıyor daha tık demedi. İlk sene taktığım yeşil memelerden hala kullandıklarım var ne tıkanma ne başka bir sorun ama sonra satın alarak kullandığım ilave memecikler her sene yenilenmezse sorun çıkarıyor (ilk memeciklerin markasını bilmiyorum ancak sistemi kuran ithal bu memeler dediydi).
Toplam masraf yüksek değilse bir katı dahi ödeseniz iyi markayı almakla karlı olunuyor.

Muda, TCM ve mertan beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 22:20   #59
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen hafta damlama malzemelerini aldım. Satıcı 'madem zevk için yapıyorsun filtre de al rahatın kaçmasın' deyince, 'hay hay' dedim, adam sigarayı bırakmakla bırakamamak arasında gidip geldiği ve nikotin sakızlarını çifter çifter ağzına attığı için zıddına gitmedim. Bir top 16 mm. 20 şer cm. aralıklı delikli boru verdi. Fide araları en az 40 ar cm. olur deliksiz ver ben kafama göre deleyim, aradaki çeşmeler boşa akmasın dediysem de 'aksın güzel olur, kendinden delikliler daha iyidir' deyip bi sigara yaktı.

Bu arada bir de Weima 1000 N 6,5 beygir benzinli çapa makinesi aldım, satıcı ilave arık açmak için tekli pulluk verdi. Çapalama genişliği 105 cm. ve 70 e indirilebiliyor.

Satıcı 20 cm. delikli boru vermekle haklı mı bilmiyorum ama netten bulduğum bilgilerle; damlama deliklerinin ağızları direk kök dibine denk gelmemeli. Aynı ağaçlarda olduğu gibi köklerin gittiği yerlere denk getirilmesi daha mantıklı ki o bölgeler de köklerin 10 ar cm. yanları. Dolayısıyla her sıranın yaklaşık 10 cm. önünden ve arkasından iki boru geçirerek sulamak kök gelişiminin daha iyi olması ve hastalık riskinin azalması için daha mantıklı gibi.

Damlamaları böyle yapınca sıraların arasını birer metre bırakmakta fayda olacak. Sağlı sollu 10 ar cm. boşluğa çıkınca iki boru arası 80 cm. kalacak ki çapa makinesinin 70 cm. i ile sıraların aralarını sağa sola zarar vermeden (sanırım) rahatlıkla çapalayabilirim. Dikimden sonra da tekli pulluk ile boğaz doldurmalarını yapabileceğimi sanıyorum.

Yanıldığım nokta var ise anlatırsanız sevinirim..

Eski 07-05-2019, 08:02   #60
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Cevap veren çıkmazsa doları 6.30 a kadar yükseltirim, sonra 'ne oldu' demeyin.

obabilgesi ve Styric beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024