agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)

Reklam

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 2 Gönderen mrduran
  • 1 Gönderen bozon
  • 2 Gönderen basriacar
  • 1 Gönderen basriacar
  • 1 Gönderen Adil
  • 1 Gönderen alimallah

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2011, 02:30   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Su koçu, darbeli su basıncı (hydraulic ram pump)

Merhabalar,

Sayın KAPTANzst' in, bahçesini sulamak için 2 motor kullandığını okuyunca, acaba tek motora düşürülebilir mi diye internette arama yaparken, karşıma bu pompa sistemi çıktı.Düşük basınçta çok miktarda suyun, bulunduğu yerden, su koçuyla, az miktarda su oldukça yükseğe basılabilir(130-150 m.). Bu sistemde , hiçbir dış kuvvete ihtiyaç yoktur, su akışının momentumundan yararlanılarak , düzenli aralarla kapatılan süpap yardımı ile, yüksek fışkırma basıncı sağlayan bir sistem.
200 küsur senedir Avrupa' da, 60 senedir de yurdumuzda kullanılmakta imiş. (Kayseri 12. DSİ bölge).
SU POMPASI diye önceden adlandırılmış, aynı ismlendirmeyi kullanmam doğal, en azından onlara saygı olarak.

Akademik veya mühendislik eğitimim yok, ancak sizlere sunmakla, arazisi Su Pompası' nın gerek duyduğu şartlara uyanlar faydalanabilir diye düşündüm.
Aşağıdaki linklerde de göreceksiniz; Birşey saklamadan, bildiği her şeyi açıklayan O kişinin, diğer bir çok projesi de epey ilginç gelecek meraklılarına. Ve de örnek olur inşallah.

Kime/kimlere mi? ;

- Bilgiyi alıp toz olanlara,
- Telefon numaram şudur, ara beni /özelden bilgi ver diyenlere
-Yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra, başlangıçtaki durumunu unutup, aynı şartlarda olan birisinin sorusuna, öğrendiği bilgiyi vermeyenlere.

SU KOÇU /HYDRAULİC RAM PUMP/DARBELİ SU BASINCI

Dediğim gibi bu konuda değil deneysel veya pratik, hiç bir bilgim yok. Lise düzeyinde sadece. Ama küçüklüğümüzde, köyümüzdeki derenin akıntısına, delinmiş ince kargıları sokup, dereden yukarı su fışkırtırdık. Pratik olabilir mi bu acaba? )

Uzmanları meydana insin artık ve de birbirleri ile paylaşımlarda bulunsunlar.
Benden sadece bir kaç link efendim.
Saygılarımla lütfen.

ELEKTRİK VE YAKIT SARFİYATI SIFIR

TARİHÇESİ
Su koçu
RİSKLERİ
Su Koçu :: Ticari binalar için enerji verimli pompalar
---------------
ÇALIŞMA PRENSİBİ VE UYGULAMALARI
Su koçu darbesi nedir? / Neden meydana gelir? | Ontrol A.S.
ŞEMATİK GÖRÜNÜM VE UYGULAMALAR

SİSTEM İÇİN GEREKLİ PARÇALAR VE KURULUŞ AŞAMALARI
A-
1--
2-
3-
4-
güzel bir uygulama daha;

DENKLEMLER/FORMÜLLER;
http://web.itu.edu.tr/~yukselen/UZB3...al%20formu.pdf

efeendinc ve atax beğendi.

Düzenleyen mrduran : 04-12-2011 saat 18:19 Neden: yanlış link silindi
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 23:56   #2
Ağaç Dostu

İki link daha, ilgilenenlere efendim,

AKIŞKANLAR MEKANİĞİ
http://www.fizikevreni.com/akiskanlarmekanigi.pdf

ve;

http://www.alkasboru.com/sukocudarbesiiframe.html

Saygılarımla lütfen.

Eski 06-12-2011, 00:30   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Duymuş ama ilgilenme fırsatı bulamamıştım. Gündeme getirmeniz iyi oldu. Çok yararlı bir araç olduğu kanaati oluştu bende.

Bahçemin yanından dere geçiyor. Ancak, yazın kuruma derecesine geliyor. Hiç değilse bir iki ay yararlanma fikrindeyim. Basit araçlarla bir deneme yapacağım.

Selamlar.

mrduran beğendi.
bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 18:11   #4
Ağaç Dostu

İlginç bir sistem, 60 sene önce yurdumuzda uygulanmış, şu anda tık yok. Bir yerde okudum, bilgi sahibi olanlar da, bana telefon edin diyor. Bu daha da ilginç.

''Sinekten yağ çıkarma'' ; Sadece bize ait bir atasözü mü diye düşündürtüyor insanı.

Saygılarımla lütfen.

Eski 31-12-2011, 22:44   #5
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Merhaba, Bu konuya ilgi duyup, küçük bir çalışma yapmıştım. çalışmasını görünce yapmak isteyen Arkadaşlarımıza, Türkçe kaynak olması açısından Dailymotion'a upload etmiştim. Sistem mükemmel çalışıyor, ancak bir iki püf noktası var. Onları da videoda vermeye çalıştım.
Link: (YAKITSIZ VE ELEKTRİKSİZ SU POMPASI - Dailymotion videosu)

atax ve mrduran beğendi.
basriacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 14:07   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basriacar Mesajı Göster
Merhaba, Bu konuya ilgi duyup, küçük bir çalışma yapmıştım. çalışmasını görünce yapmak isteyen Arkadaşlarımıza, Türkçe kaynak olması açısından Dailymotion'a upload etmiştim. Sistem mükemmel çalışıyor, ancak bir iki püf noktası var. Onları da videoda vermeye çalıştım.
Link: (YAKITSIZ VE ELEKTRİKSİZ SU POMPASI - Dailymotion videosu)
Merhaba efendim,

İşte paylaşımcılık bu, çok teşekkürler. Daha nice değerlerden beklediğimiz deneysel/pratik uygulamalara yol açması dileklerim ile.

Saygılarımla lütfen.

Eski 01-01-2012, 14:40   #7
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Sayın mrduran, sağolun, teşekkür ederim. Umarım, yapacak olan arkadaşlarımıza da bir fikir vermiş olur.

mrduran beğendi.
basriacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 08:41   #8
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
Sayın Duran Bey,
Bu güzel bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.
Gerçekten bu sistem çok ekonomik ve harika bir sistem.Farklı amaçlarlada kullanılabilecek bir sistem.
Saygılar selamlar.

mrduran beğendi.
Adil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 00:31   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
Sayın Basri Bey, yapmış olduğunuz sistemle aslında suyu hiç bir yere bastığınız yok. O hortum isterse 10 merte yükseğe çıkıp geri insin, hortumun çıkış ucu su seviyesinin altında olduğu sürece sadece sifonlama yaparak bile kovadaki suyu o hortumdan akıtabilirsiniz. Eğer suyu bir yere "basıyor" olsaydınız, hortumdan suyun çıktığı nokta kovadaki su seviyesinden daha yüksekte olurdu...

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 18:12   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2010
Çok güzel bir sistem

Sadece 2 çek valf ile çok kolayca yapılan güzel bir sistem. Videolu anlatımlarda evlerde kullanılan çek valfler kullanılmış ve evden daha aşağıdaki bir göletten eve su basmak için kullanılmış. Burada püf nokta boşa akıtabileceğiniz suyunuzun olması, o zaman suyu yukarıya pompalayabiliyorsunuz...

Not: Türkçe hazırlanan videodaki de aslında üste su basıyor, sifonlama ile bunu yapmak mümkün olmaz, yukarıdan o şekilde sarkıtılan borunun içine hava girer ve suyu tepeye kadar boşaltarak sifonu bozar ( denemesi bedava... ),

webgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 11:55   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi webgezer Mesajı Göster
Sadece 2 çek valf ile çok kolayca yapılan güzel bir sistem. Videolu anlatımlarda evlerde kullanılan çek valfler kullanılmış ve evden daha aşağıdaki bir göletten eve su basmak için kullanılmış. Burada püf nokta boşa akıtabileceğiniz suyunuzun olması, o zaman suyu yukarıya pompalayabiliyorsunuz...

Not: Türkçe hazırlanan videodaki de aslında üste su basıyor, sifonlama ile bunu yapmak mümkün olmaz, yukarıdan o şekilde sarkıtılan borunun içine hava girer ve suyu tepeye kadar boşaltarak sifonu bozar ( denemesi bedava... ),
Sifonlama ile, boru çıkış ucu, giriş ucundan aşağı seviyede olduğu sürece bunu yapmak mümkündür. Bir arabanın deposundan benzin çektiğinizi düşünün. Hortumdaki benzin önce yukarı doğru çıkıp daha sonra aşağı inecektir. Bu yapılabiliyorsa videodaki sistemde de yapılabilir. Bir video çekerek bunu kanıtlayabilirim..

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 14:33   #12
Ağaç Dostu

Merhabalar efendim,

Bardağın dolu tarafını görerek başlarsak münakaşasız, iddiasız, yol gösterici açıklamalar ve deneylere yol açarız sanırım.

Şahsen ben peşin hükümle, önceden su çekilip sifon sistemi olmuş demem, onun yapmak istediği ne? , o yapmak istediği nasıl olmuş ve yapıp uygulayabilmiş mi?, daha iyi nasıl olabilir... vs. derim.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 14-07-2012, 10:10   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2012
youtube'da bu pompa hakkında bir videomuz var,yaklaşık 5.5 dakika.su koçu pompası yazıp aratırsanız çıkacaktır.İlgilenen arkadaşlara bedava,ücretsiz bilgi verilir.
tel:5412882163

bülent özler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 15:06   #14
Ağaçsever

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
hidrolik koç pompası

Konu çok ilgimi çekti.
İnternette okuma yaparken şu linke rastladım.
index
Çok açıklayıcı olmuş bence.
Selamlar..

mrduran beğendi.
alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 18:17   #15
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alimallah Mesajı Göster
Konu çok ilgimi çekti.
İnternette okuma yaparken şu linke rastladım.
index
Çok açıklayıcı olmuş bence.
Selamlar..

Güzel açıklamalar ve bilimsel yaklaşım.

O kadar araştırdım, sadece DSİ 'nin sayfalarında, daha çok genel kültür seviyemizi arttıracak bilgi kırıntısına rastladım. Sanki atom bombası formülü)).

Link sahibine ve size teşekkürler.

Saygılarımla lütfen.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2014