agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2011, 03:30   #1
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Su koçu, darbeli su basıncı (hydraulic ram pump)

Merhabalar,

Sayın KAPTANzst' in, bahçesini sulamak için 2 motor kullandığını okuyunca, acaba tek motora düşürülebilir mi diye internette arama yaparken, karşıma bu pompa sistemi çıktı.Düşük basınçta çok miktarda suyun, bulunduğu yerden, su koçuyla, az miktarda su oldukça yükseğe basılabilir(130-150 m.). Bu sistemde , hiçbir dış kuvvete ihtiyaç yoktur, su akışının momentumundan yararlanılarak , düzenli aralarla kapatılan süpap yardımı ile, yüksek fışkırma basıncı sağlayan bir sistem.
200 küsur senedir Avrupa' da, 60 senedir de yurdumuzda kullanılmakta imiş. (Kayseri 12. DSİ bölge).
SU POMPASI diye önceden adlandırılmış, aynı ismlendirmeyi kullanmam doğal, en azından onlara saygı olarak.

Akademik veya mühendislik eğitimim yok, ancak sizlere sunmakla, arazisi Su Pompası' nın gerek duyduğu şartlara uyanlar faydalanabilir diye düşündüm.
Aşağıdaki linklerde de göreceksiniz; Birşey saklamadan, bildiği her şeyi açıklayan O kişinin, diğer bir çok projesi de epey ilginç gelecek meraklılarına. Ve de örnek olur inşallah.

Kime/kimlere mi? ;

- Bilgiyi alıp toz olanlara,
- Telefon numaram şudur, ara beni /özelden bilgi ver diyenlere
-Yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra, başlangıçtaki durumunu unutup, aynı şartlarda olan birisinin sorusuna, öğrendiği bilgiyi vermeyenlere.

SU KOÇU /HYDRAULİC RAM PUMP/DARBELİ SU BASINCI

Dediğim gibi bu konuda değil deneysel veya pratik, hiç bir bilgim yok. Lise düzeyinde sadece. Ama küçüklüğümüzde, köyümüzdeki derenin akıntısına, delinmiş ince kargıları sokup, dereden yukarı su fışkırtırdık. Pratik olabilir mi bu acaba? )

Uzmanları meydana insin artık ve de birbirleri ile paylaşımlarda bulunsunlar.
Benden sadece bir kaç link efendim.
Saygılarımla lütfen.

ELEKTRİK VE YAKIT SARFİYATI SIFIR
A water pump that needs no electricity or fuel! - YouTube
TARİHÇESİ
Su koçu
RİSKLERİ
Su Koçu :: Ticari binalar için enerji verimli pompalar
---------------
ÇALIŞMA PRENSİBİ VE UYGULAMALARI
Su koçu darbesi nedir? / Neden meydana gelir? | Ontrol A.S.
ŞEMATİK GÖRÜNÜM VE UYGULAMALAR
WORLDS SIMPLEST WATER PUMP!! Make a PULSER PUMP! - YouTube
How the ram pump works - YouTube
El ariete hidraulico video informativo - YouTube

SİSTEM İÇİN GEREKLİ PARÇALAR VE KURULUŞ AŞAMALARI
A- Ram Pump pt1 - YouTube
1-- ram pump overview - YouTube
2- Ram pump Pt.2 - YouTube
3- ram pump pt3 - YouTube
4- Mission Accomplished - Ram Pump Pt 4 - YouTube
güzel bir uygulama daha;
Dougs Ram Pump #3 - YouTube

DENKLEMLER/FORMÜLLER;
http://web.itu.edu.tr/~yukselen/UZB3...al%20formu.pdf

efeendinc, atax ve Fatih G. beğendi.

Düzenleyen mrduran : 04-12-2011 saat 19:19 Neden: yanlış link silindi
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 00:56   #2
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

İki link daha, ilgilenenlere efendim,

AKIŞKANLAR MEKANİĞİ
http://www.fizikevreni.com/akiskanlarmekanigi.pdf

ve;

http://www.alkasboru.com/sukocudarbesiiframe.html

Saygılarımla lütfen.

Eski 06-12-2011, 01:30   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Duymuş ama ilgilenme fırsatı bulamamıştım. Gündeme getirmeniz iyi oldu. Çok yararlı bir araç olduğu kanaati oluştu bende.

Bahçemin yanından dere geçiyor. Ancak, yazın kuruma derecesine geliyor. Hiç değilse bir iki ay yararlanma fikrindeyim. Basit araçlarla bir deneme yapacağım.

Selamlar.

mrduran beğendi.
bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2011, 19:11   #4
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

İlginç bir sistem, 60 sene önce yurdumuzda uygulanmış, şu anda tık yok. Bir yerde okudum, bilgi sahibi olanlar da, bana telefon edin diyor. Bu daha da ilginç.

''Sinekten yağ çıkarma'' ; Sadece bize ait bir atasözü mü diye düşündürtüyor insanı.

Saygılarımla lütfen.

Eski 31-12-2011, 23:44   #5
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Merhaba, Bu konuya ilgi duyup, küçük bir çalışma yapmıştım. çalışmasını görünce yapmak isteyen Arkadaşlarımıza, Türkçe kaynak olması açısından Dailymotion'a upload etmiştim. Sistem mükemmel çalışıyor, ancak bir iki püf noktası var. Onları da videoda vermeye çalıştım.
Link: (YAKITSIZ VE ELEKTRİKSİZ SU POMPASI - Dailymotion videosu)

atax ve mrduran beğendi.
basriacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2012, 15:07   #6
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi basriacar Mesajı Göster
Merhaba, Bu konuya ilgi duyup, küçük bir çalışma yapmıştım. çalışmasını görünce yapmak isteyen Arkadaşlarımıza, Türkçe kaynak olması açısından Dailymotion'a upload etmiştim. Sistem mükemmel çalışıyor, ancak bir iki püf noktası var. Onları da videoda vermeye çalıştım.
Link: (YAKITSIZ VE ELEKTRİKSİZ SU POMPASI - Dailymotion videosu)
Merhaba efendim,

İşte paylaşımcılık bu, çok teşekkürler. Daha nice değerlerden beklediğimiz deneysel/pratik uygulamalara yol açması dileklerim ile.

Saygılarımla lütfen.

Eski 01-01-2012, 15:40   #7
Ağaçsever

basriacar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2010
Sayın mrduran, sağolun, teşekkür ederim. Umarım, yapacak olan arkadaşlarımıza da bir fikir vermiş olur.

mrduran beğendi.
basriacar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2012, 09:41   #8
Ağaç Dostu

Adil's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
Sayın Duran Bey,
Bu güzel bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.
Gerçekten bu sistem çok ekonomik ve harika bir sistem.Farklı amaçlarlada kullanılabilecek bir sistem.
Saygılar selamlar.

mrduran beğendi.
Adil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 01:31   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
Sayın Basri Bey, yapmış olduğunuz sistemle aslında suyu hiç bir yere bastığınız yok. O hortum isterse 10 merte yükseğe çıkıp geri insin, hortumun çıkış ucu su seviyesinin altında olduğu sürece sadece sifonlama yaparak bile kovadaki suyu o hortumdan akıtabilirsiniz. Eğer suyu bir yere "basıyor" olsaydınız, hortumdan suyun çıktığı nokta kovadaki su seviyesinden daha yüksekte olurdu...

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 19:12   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-02-2010
Çok güzel bir sistem

Sadece 2 çek valf ile çok kolayca yapılan güzel bir sistem. Videolu anlatımlarda evlerde kullanılan çek valfler kullanılmış ve evden daha aşağıdaki bir göletten eve su basmak için kullanılmış. Burada püf nokta boşa akıtabileceğiniz suyunuzun olması, o zaman suyu yukarıya pompalayabiliyorsunuz...

Not: Türkçe hazırlanan videodaki de aslında üste su basıyor, sifonlama ile bunu yapmak mümkün olmaz, yukarıdan o şekilde sarkıtılan borunun içine hava girer ve suyu tepeye kadar boşaltarak sifonu bozar ( denemesi bedava... ),

webgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 12:55   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi webgezer Mesajı Göster
Sadece 2 çek valf ile çok kolayca yapılan güzel bir sistem. Videolu anlatımlarda evlerde kullanılan çek valfler kullanılmış ve evden daha aşağıdaki bir göletten eve su basmak için kullanılmış. Burada püf nokta boşa akıtabileceğiniz suyunuzun olması, o zaman suyu yukarıya pompalayabiliyorsunuz...

Not: Türkçe hazırlanan videodaki de aslında üste su basıyor, sifonlama ile bunu yapmak mümkün olmaz, yukarıdan o şekilde sarkıtılan borunun içine hava girer ve suyu tepeye kadar boşaltarak sifonu bozar ( denemesi bedava... ),
Sifonlama ile, boru çıkış ucu, giriş ucundan aşağı seviyede olduğu sürece bunu yapmak mümkündür. Bir arabanın deposundan benzin çektiğinizi düşünün. Hortumdaki benzin önce yukarı doğru çıkıp daha sonra aşağı inecektir. Bu yapılabiliyorsa videodaki sistemde de yapılabilir. Bir video çekerek bunu kanıtlayabilirim..

gokturkseyhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 15:33   #12
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhabalar efendim,

Bardağın dolu tarafını görerek başlarsak münakaşasız, iddiasız, yol gösterici açıklamalar ve deneylere yol açarız sanırım.

Şahsen ben peşin hükümle, önceden su çekilip sifon sistemi olmuş demem, onun yapmak istediği ne? , o yapmak istediği nasıl olmuş ve yapıp uygulayabilmiş mi?, daha iyi nasıl olabilir... vs. derim.

Sağlıkla kalın inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 14-07-2012, 11:10   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2012
youtube'da bu pompa hakkında bir videomuz var,yaklaşık 5.5 dakika.su koçu pompası yazıp aratırsanız çıkacaktır.İlgilenen arkadaşlara bedava,ücretsiz bilgi verilir.
tel:5412882163

bülent özler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 16:06   #14
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
hidrolik koç pompası

Konu çok ilgimi çekti.
İnternette okuma yaparken şu linke rastladım.
index
Çok açıklayıcı olmuş bence.
Selamlar..

mrduran beğendi.
alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2012, 19:17   #15
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alimallah Mesajı Göster
Konu çok ilgimi çekti.
İnternette okuma yaparken şu linke rastladım.
index
Çok açıklayıcı olmuş bence.
Selamlar..

Güzel açıklamalar ve bilimsel yaklaşım.

O kadar araştırdım, sadece DSİ 'nin sayfalarında, daha çok genel kültür seviyemizi arttıracak bilgi kırıntısına rastladım. Sanki atom bombası formülü)).

Link sahibine ve size teşekkürler.

Saygılarımla lütfen.

alimallah beğendi.
Eski 17-03-2015, 16:11   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Merhabalar, 2 gün once rastladığım "ram pump", su koçu pompasını bir süredir araştırıyorum ve yapımına başladım. Bence çok başarılı ve tesisatçıdan alınacak 50-60 tl masrafla birçok kişinin kendi başına uygulayabileceği, özellikle Karadeniz bölgesinde çok kullanılabilir bir sistem. Daha önce araştırmış ya da uygulamış kişilere şunu sormak istiyorum: Sistemin vurma etkisi ile oluşturduğu basıncı anlık olarak depolayıp suyu pompalamak için kullanan basınç haznesi için 2 yöntem var, biri bisiklet iç lastiğini şişirip koymak, diğeri de sünger benzeri makaron da denen malzemeyi kullanmak.
Pet şişe konulan örnekler de var. Acaba bu seçeneklere alternatif olarak balon gibi şişerek basıncı depolayıp sisteme aktarmak üzere kauçuk sıcak su torbasını kullanmak (neyden bahsettiğimi anlatmak için resmini de koydum) sistemi daha iyi çalıştırır mı? Yoksa basıncın dışa kapalı rijit bir hazne içinde olması mı gerekir?

Eklenen Resimler

ağaçdere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 18:24   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ağaçdere Mesajı Göster
Merhabalar, 2 gün once rastladığım "ram pump", su koçu pompasını bir süredir araştırıyorum ve yapımına başladım. Bence çok başarılı ve tesisatçıdan alınacak 50-60 tl masrafla birçok kişinin kendi başına uygulayabileceği, özellikle Karadeniz bölgesinde çok kullanılabilir bir sistem. Daha önce araştırmış ya da uygulamış kişilere şunu sormak istiyorum: Sistemin vurma etkisi ile oluşturduğu basıncı anlık olarak depolayıp suyu pompalamak için kullanan basınç haznesi için 2 yöntem var, biri bisiklet iç lastiğini şişirip koymak, diğeri de sünger benzeri makaron da denen malzemeyi kullanmak.
Pet şişe konulan örnekler de var. Acaba bu seçeneklere alternatif olarak balon gibi şişerek basıncı depolayıp sisteme aktarmak üzere kauçuk sıcak su torbasını kullanmak (neyden bahsettiğimi anlatmak için resmini de koydum) sistemi daha iyi çalıştırır mı? Yoksa basıncın dışa kapalı rijit bir hazne içinde olması mı gerekir?

Ben de araştırıyorum su koçu pompasını. Sitelere bakıyorum hep ingilizce anlatımlar var yapımı noktasında. Türkçe anlatan bir site bulamadım. Bir şeyler oluştu kafamda yapmak için ama yeterli değil daha. Mesela çek valf, vana, basınç ölçer, plastik hava haznesi filan bunlar lazım ama nasıl yapılacağını daha araştırıyorum. Hangi malzemeleri almam lazım bana yardımcı olur musun. veya bu pompayı satan bir yer var mıdır acaba?

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 20:04   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Galiba su koçunun yapımını anlatan bir site buldum.
Ko pompas -Ram pump

Mahmut Ozkur beğendi.
Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2015, 22:14   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Ben de araştırıyorum su koçu pompasını. Sitelere bakıyorum hep ingilizce anlatımlar var yapımı noktasında. Türkçe anlatan bir site bulamadım. Bir şeyler oluştu kafamda yapmak için ama yeterli değil daha. Mesela çek valf, vana, basınç ölçer, plastik hava haznesi filan bunlar lazım ama nasıl yapılacağını daha araştırıyorum. Hangi malzemeleri almam lazım bana yardımcı olur musun. veya bu pompayı satan bir yer var mıdır acaba?
Merhaba, biraz yukarıda telefon numarasını vermiş olan Bülent Özler Bey konu hakkında gayet bilgili ve aynı zamanda atölyesinde imal ettiğini de söyledi, uğraşıp kendim yapma konusunda başarılı olamazsam kendisine sipariş etmeyi düşünüyorum. Aldığım fiyatlar sahibinden.com'da gördüğüm 8.000 tl, internetten bulduğum bir enerji firmasının söylediği 2.500 tl gibi rakamlarla mukayese edilemeyecek kadar da uygun. İnternette birçok çizim ve görsel var fakat imalat konusunda kendinize güvenmiyorsanız Bülent Bey'den fikir almanızı öneririm.

ağaçdere Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 21:40   #20
Ağaçsever

Rekid's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2011
BEDAVA SULAMA
https://www.facebook.com/groups/BEDAVASULAMA/

Rekid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2016, 22:19   #21
Ağaçsever

Rekid's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2011
Bedava sulama

AYRINTILI BİLGİ İÇİN
https://www.facebook.com/groups/BEDAVASULAMA/
0 531 790 95 04

Rekid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2017, 22:25   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,

Bence akarsu kenarında bulunan bahçeler için kurulum haricinde, devam ve bakım maliyeti olmayan böyle önemli konuyu hortlatmak iyi olur.

Henüz elektriği bulunmayan, yaklaşık 1,5 dönümlük bahçenin sulanması için internette 3 inç benzinli su motoru ararken koç boynuzu sistemi ile sulamaya denk geldim. İnternette konu hakkında az biraz veri varsa, agaclar.net'te kesin bir bilgi paylaşımı vardır dedim ve Sn. mrduran'ın açmış olduğu konuyu buldum. Bu vesile ile kendisine teşekkür ederim. İşyerinde youtube açılmadığı için vermiş olduğu linkleri henüz inceleyemedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Galiba su koçunun yapımını anlatan bir site buldum.
Ko pompas -Ram pump

Teknik bilgim yok ama Sn. Dursunbeyli'nin linkini verdiği sayfa, benim gibi insanların bile anlayacağı şekilde açıklayıcı yazılmış. Yarın malzeme ve fiyat araştırması yapıp, işin olur-olmazına bakmam gerek. Bahçenin yanından geçen dere kışın epey coşkun, yazın tatlı bir debi ile akmaktadır. Yaz için konuşursak; dere, bahçeden yaklaşık yarım ile bir metre aşağıda kalmakta ve su koçu çalışma prensibinde, hidrolik pompanın kaynaktan aşağıda olması gerekmektedir fakat pompayı dere kotunda kurup, giriş borusunu derenin geliş yönüne göre uzatırsam basıncın sorun olmayacağını düşünüyorum. Zaten daha önce kafamızda yaklaşık 50-75 mt'lik sulama borusunu, derenin üst tarafına bırakıp, çap küçülterek, oluşan basınç ile maliyetsiz sulama vardı. Su koçu boru maliyetini düşürmekle birlikte, kışın boruyu toplama ve muhafaza etme derdini de ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda pompa dere kenarında olacağı için, çalışırken çekvalften çıkan su yine dereye dönmüş olacak.

3 inç için yapılan hesaplamalarda, dakikada 60 basım, her basımda beklenen su miktarı ise 0,567 lt. olarak belirlenmiş. Bu durumda, dakikada 34 lt lik bir verim 1,50 dönüm bahçeyi sulamak için yeterli olacaktır diye düşünmekteyim.

Kaynak ile hidrolik pompa arasında bulunan borunun ideal uzunluğunun, çapa oranı için verilen formül;

L=150 x (giriş borusu ölçüsü) ile L=1000 x (giriş borusu ölçüsü) arasında kalan uzunluk

Buna göre yanlış hesaplamadım ise 3 inçlik boru için;
en az L= 150x3 = 450 inç = 1143 cm
en çok L=1000x3 =3000 inç = 7620 cm olması gerek.

Fakat yazıda 5 çeyrek boru için bu formül ile bulunan alt sınır 187,5 inç 234,3 cm, üst sınır 1250 inç 2540 cm olarak çevrilmiş. 1 inç 2,54 cm olduğuna göre; 187,5 inç 476,25 cm. ve 1250 inç 3175 cm olmalı, sanırım hesaplamada hata var. Bilenler aydınlatırsa sevinirim.

Basınç bölümünün hacmi için ise, giden su miktarının 20 ile 50 katı olmalı denilmiş ve 3 inç için 28,50 lt hacim uygun görülmüş. Ben ilk önce 19lt damacana düşünmüştüm ama yaklaşık 30 lt uygun görüldüğü için farklı bir şey bulmam gerekecek. Öneriniz varsa duymak isterim.

Son olarak bahçenin dere ile ile olan konumunu gösteren iki fotoğraf ile bitireyim. Konu ile alakası yok ama fotoğraflara bakıp kınamayın diye açıklayayım; bahçeyi alalı henüz bir sene bile olmadı. Satan kişiler ilgilenmediği için durumu harap. Benim mesaim de yoğun olduğu için yavaş yavaş düzeltmeye çalışıyorum. Bir şeye benzetebilirsem öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaşacağım.

Aksilik olmaz da yarın malzemeleri bulabilirsem fiyatlarını yazarım.

Name:  bahçe.jpg
Views: 10814
Size:  47.2 KB
Name:  bahçe 2.jpg
Views: 10922
Size:  55.2 KB

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 19:27   #23
Ağaçsever

Tekrar merhabalar,

Bu gün malzemeleri ve montaj aşamasında yardımcı olabilecek birilerini aradım. Tahmin ettiğim gibi sistemi bilen birini bulamadım ama derdimi anlatabileceğim birini buldum. Sistemi anlaması zaman aldı ve sistemin bana uymadığını yapacağım masrafın gereksiz olduğunu, çözümün ilk düşüncemiz olan yaklaşık 10 boy sulama borusunun dereden yukarı döşenmesi ve oluşacak basınç ile sulama olduğunu söyledi. Su koçu sanırım benim için fantezi olarak kalacak. Yine de 3 inçlik su koçu yapmak için gerekli malzemelerin verilen fiyatını yazıyorum.

3'' pvc vana 2 adetx80=160TL
3'' T 2 adetx19=57TL
3'' konik rekor 2 adetx45=90TL
3'' adaptör 4 adetx8=32TL
3'' redüksiyon dişli 1 adetx10=10TL
1/2 3/8'' redüksiyon 1 adetX7=7TL
bar saati 1 adetx35=35TL
vana 1/2 1 adetx15TL
dikey çekvalf 1 adetx85=85TL
yatay çekyat 1 adetx80=80TL
basınç odası için bir boy 160lık boru yaklaşık 100TL.

Toplamda 671TL.

tarku beğendi.
Eski 15-05-2017, 19:59   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Ozkur Mesajı Göster
Tekrar merhabalar,

Bu gün malzemeleri ve montaj aşamasında yardımcı olabilecek birilerini aradım. Tahmin ettiğim gibi sistemi bilen birini bulamadım ama derdimi anlatabileceğim birini buldum. Sistemi anlaması zaman aldı ve sistemin bana uymadığını yapacağım masrafın gereksiz olduğunu, çözümün ilk düşüncemiz olan yaklaşık 10 boy sulama borusunun dereden yukarı döşenmesi ve oluşacak basınç ile sulama olduğunu söyledi. Su koçu sanırım benim için fantezi olarak kalacak. Yine de 3 inçlik su koçu yapmak için gerekli malzemelerin verilen fiyatını yazıyorum.

3'' pvc vana 2 adetx80=160TL
3'' T 2 adetx19=57TL
3'' konik rekor 2 adetx45=90TL
3'' adaptör 4 adetx8=32TL
3'' redüksiyon dişli 1 adetx10=10TL
1/2 3/8'' redüksiyon 1 adetX7=7TL
bar saati 1 adetx35=35TL
vana 1/2 1 adetx15TL
dikey çekvalf 1 adetx85=85TL
yatay çekyat 1 adetx80=80TL
basınç odası için bir boy 160lık boru yaklaşık 100TL.

Toplamda 671TL.
Arazinizin altında gördüğüm dere mi? Yoksa gözlerim beni yanıltıyor mu? Hesaplama konusunda bayağı uğraşmışsınız. Neden fantezi olsun? Biri, size
"O iş olmaz" dedi diye neden vazgeçiyorsunuz. Biri bana "o iş olmaz" derse, Olmaz işi bile oldurmaya çalışırım. Serde keçilik var :P. Benim bulunduğum yerde de insanlar aynı, bilmedikleri bir şey karşılarına çıkınca "o iş olmaz" derler. Sen yapınca "bana da yapsana" derler. Vazgeçmeyin lütfen. Ayrıca bahçenizin yadırganacağını söylemişsiniz. Bence yadırganacak bir durumu yok, gayet güzel. Başarılar...

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2017, 21:36   #25
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Arazinizin altında gördüğüm dere mi? Yoksa gözlerim beni yanıltıyor mu? Hesaplama konusunda bayağı uğraşmışsınız. Neden fantezi olsun? Biri, size
"O iş olmaz" dedi diye neden vazgeçiyorsunuz. Biri bana "o iş olmaz" derse, Olmaz işi bile oldurmaya çalışırım. Serde keçilik var :P. Benim bulunduğum yerde de insanlar aynı, bilmedikleri bir şey karşılarına çıkınca "o iş olmaz" derler. Sen yapınca "bana da yapsana" derler. Vazgeçmeyin lütfen. Ayrıca bahçenizin yadırganacağını söylemişsiniz. Bence yadırganacak bir durumu yok, gayet güzel. Başarılar...

https://www.youtube.com/watch?v=csdpTiUqtcM
Sn. Tarku her ne kadar haklı olsanız da teknik bilgimin eksikliği ve yardımcı olacak birinin de olmaması risk almamı engelliyor ve beni daha garanti yollara yönlendiriyor. yapacak olduğum sistemin, su koçuna göre daha fazla verim sağlayacağı söylendi. Kullanmayacağım zaman, boruyu dereye çevirerek kışın toplamaya gerek olmayacağı, akan su nedeni ile de boruların donmayacağı ve zarar görmeyeceği söylendi.

Paylaşmış olduğunuz düzenek Arşimet burgusunun modern bir versiyonu ve bence oldukça başarılı. Bahçemin yanından akan dere ile nerede ise aynı, sadece videodaki dere daha derin. Bu nedenle gayet güzel çalışıyor.

Bahçe hakkındaki olumlu görüşleriniz için teşekkür ederim.

Eski 15-05-2017, 22:11   #26
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Ozkur Mesajı Göster
Sn. Tarku her ne kadar haklı olsanız da teknik bilgimin eksikliği ve yardımcı olacak birinin de olmaması risk almamı engelliyor ve beni daha garanti yollara yönlendiriyor. yapacak olduğum sistemin, su koçuna göre daha fazla verim sağlayacağı söylendi. Kullanmayacağım zaman, boruyu dereye çevirerek kışın toplamaya gerek olmayacağı, akan su nedeni ile de boruların donmayacağı ve zarar görmeyeceği söylendi.

Paylaşmış olduğunuz düzenek Arşimet burgusunun modern bir versiyonu ve bence oldukça başarılı. Bahçemin yanından akan dere ile nerede ise aynı, sadece videodaki dere daha derin. Bu nedenle gayet güzel çalışıyor.

Bahçe hakkındaki olumlu görüşleriniz için teşekkür ederim.
Dere yatağında düzenek için yeterli derinliği sağlamak için biraz derinleştirme yapabilirsiniz. Bahçenizin üst kısmında tepe tarzı bir yer var. Oraya bir tanker veya depo koyarak sürekli su akışı sağlayabilirsiniz. Teknik bilginiz eksik olsa da deneme yanılma yoluyla başarabilirsiniz. Bu sistemi yapmak çok büyük bir maliyet gerektirmiyor. Başarırsanız, suyunuz bedavaya gelir. Başaramazsanız, biraz zaman kaybınız ve nereye kullanacağınızı düşüneceğiniz borularınız olur.

Düzeneği tekrar izleyince, teknik olarak değil ama mantıken derenin sığ olması sistem için bir engel değil. Borunun ağzına giren su ilk başta az olsa da, döngü başlayınca suyun azlığı sorun olmayacaktır. Sistemi biraz daha yukarıya yerleştirdiğiniz de dere yatağının sığ olma sorunu ortadan kalkacaktır.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 12:41   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Sn.Mahmut Ozkur bey
forum deneyimim olmadığında dolayı biraz geç olmuş olabilir, bahsi geçen rampump su koçu çalışmasını 3-4 yıldır Adana da bahçemiz için kullanmaktayım ,geliştirme çalışmalarım var.
(teknik bilgimin eksikliği ve yardımcı olacak birinin de olmaması risk almamı engelliyor )
cümlenize istinaden size yardımcı olmak isterim.(pazarlamacı değilim) işçiyim.
kamuran karakoç

Mahmut Ozkur beğendi.
kamuran karakoç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 12:49   #28
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Selenoid,valf tarzı bir yapı var gibi ucunda.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 21:28   #29
Ağaçsever

Merhabalar,

Kamuran Bey ile tanıştık ve konuyu değerlendirdik. Kendisi oldukça bilgili ve paylaşıma açık.

Bahçenin yanında bulunan dere çalışmamıza müsade edecek şekilde sakinleşince, kendisinin kullandığı su koçunu deneyeceğiz, hafif meyilli su akışında verim alabilirsek yenisini yapacağız. Çalıştıramazsak, basınç odasını yatay olarak modifiye edip, tekrar deneyeceğiz.

Eski 08-03-2018, 13:13   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2017
merhaba,
Su pompasını geçen sene bende çok araştırmıştım.
Su debisi yeterli değil ise arada depo kullanılması tavsiyesi vardı.

Benim su kaynağı dere değil kaynak suyu. Kışın 5 sn. de 1 lt su akışı varken yazın 100 sn de 1 lt kadar düşüyor.

Bu işi tecrübe etmiş forum üyelerine sormak istediğim iki husus var.
1-Bir tonluk su deposunda suyu biriktirerek su pompası kurduğumu farz edelim. Su deposundaki su miktarı azaldığında doğal olarak yeterli basınç oluşmadığından çalışmayacaktır. Öğrenmek istediğim su deposu dolduğunda sistem kendi kendine çalışmaya başlar mı?

2-Su ile tarlam arasındaki kot farkı 15 metre var. yatay olarak ta 70 mt mesafede. bu mesafede ve kotla çalışır mı? Çalışmaz ise ortada ikinci bir su pompası istasyonu kursam çalışır mı? ortada da 1 ton su deposu kullanmayı düşünüyorum.

Selamlar,

songlylmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024