agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2007, 13:36   #61
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Toz kara boya tedavi edici mi yoksa görüntü düzenleyici mi? Memet Bey?

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2007, 17:51   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Nasıl yapsam?

Foruma yeni katıldım herkeze selamlar,emeği geçenlere teşekkürler.En sonunda çatı katındaki kocaman balkonlu evime taşındım.Saksılar aldım fakat başa çıkacak gibi değil çok pahalı bende depodaki plastik kasaların içine naylon koyup saksı yapmaya karar verdim.Kasaların derinliği 30cm. kadar.Neyse toprak almak için seralara gittim çuvallarda,açıkta çeşit çeşit topraklar vardı hangisini alacağımı şaşırdım.Üstelik yarım çuval toprak 5ytl. hesaplarıma göre en az 40-50 çuval toprak lazım.Ekmeyi düşündüğüm küçük domatesler,nane,maydonoz,biber gibi sebzeler var.Ayrıca bir çokta çiçek alacağım
1.Bu derinlikte toprakta bu bitkileri dikebilirmiyim
2.Hangi tür toprak satın almalıyım
3.Nasıl bir toprak karışımı yapmalıyım
4.Nasıl ucuza mal edebilirim
Kusura bakmayın oldukça çok soru oldu yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

murat_saga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 11:33   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Tınlı toprak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Tınlı toprak içinde kum, kil ve mil parçacıklarının eşit oranlarda bulunduğu bir topraktır. Bir karakter diğerine baskın değildir.
Öğrendiğime göre tuğla-kiremit toprağı, içine yanmış ahır gübresi karıştırılmak kaydı ile iyi bir üretim ortamı oluşturuyormuş. Bu bilgi doğru mu? Dış mekan süs bitkilerinde kullanılabilir mi? Bu toprağı Tınlı toprak olarak kabul edebilir miyiz? Teşekkür ederim.

uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 19:29   #64
-

Giriş Tarihi: 23-10-2007
Tohum filizlenmesi için gereken toprak nedir ?

bende bir süs bitkisi tohumu var çimlendirmek(filizlendirmek) istiyorum, yabancı formlarda tohumu filizlendirmek için bir ön filizlendirme toprağı gerekmiş deniliyor, filizlenincede malum kaliteli compo sana diye bir çiçek toprağı öneriyorlar............

benim sorum şu: illa ön filizlenme toprağına ihtiyaç varmı normal çiçek toprağı işimi görmezmi ?
birde bana önerebileceğiniz mineraller ve içerdiği gübre bakımından kaliteli ve ekonomik çiçek toprağı varmı ..........

titan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 20:03   #65
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Normal bir bahçeye gidilir torpak yüzeyinden 15-20 cm kadar bir kısım yüzeyden sıyrılarak ayrılır (ot tohumu ile karışık olması ihtamili açısından) daha sonra alt kısımdan çıkan toprak çimlendirme yapılacak kaba alınır. Daha sonra çiçekçilerde satılan torf veya funda toprağı ile bu bahçeden alınan toprak bire bir karıştırılır. Bu karışım saksıya konur ve hafif bastırılır. Daha sonra tohum bu saksıya konur eğer tohumlar birden fazla ise her saksıya üç adet tohum konur saksı sayısı da buna göre ayarlanır. Daha sonra torf ile üzeri örtülür ve saksıdaki toprağın iyice suyu çekmesi beklenir. Ortamda 20-25 derecelik bir sıcaklık olması durumunda da çimlenme gerçekleşecektir.

Kısaca burada mantık şudur: Siz tohumu ektikten sonra tohum çimlendiğinde üzerinde derin dikimden dolayı tonlarca ağırlıkta ve cm lerce derinlikte bir kalınlık olmasın. Yani çıkışı kolaylaştıracak bir derinlik, uygun bir sıcaklık ve nemsiz kalmayan bir ortam çimlenme içinde uygundur.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 22:07   #66
-

ilginizden ve aydınlatıcı bilginizden ötürü teşekkürlerimi arz ederim selahittin bey,benim anlamadığım ve işin gerçeği birazda şaşırdığım mevzu sizin bana sıradan bahcedeki toprağı önermeniz oldu ?

çünki bu bir ev bitkisidir malumunuz!! bahce toprağında envai çeşit bakteri haşere ve blilumum bulunur,hani çiçek toprağı+torf deseniz ok derimde... bahce toprağı bilmem beni biraz daha aydınlatırmısınız lutfen............

Eski 12-11-2007, 22:20   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2007
Sayın titan 06 mesajınız da çiçek toprağı+ torf karışımı nedir bu konuda benide aydınlatabilirmisiniz, özellikle çiçek toprağı karışımı nedir?

Mucip Gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 22:39   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2007
tohum çimlendirmek için

bence en iyi torf içinde tohum çimlendirebilir. eger tohumlar küçükse viyol denilen tupcuklerin içinde torf koyarak çimlendirelebilir. fide haline gelince siyah tüp denilen naylon yerlere dikelebilirler. yalnız tof nemli olmalı asla cok ıslak olmamalı

chakuza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 22:51   #69
-

torfu biliyorumda yabancı formlarda ''anzuchserde'' deniliyor yani önçimlendirme toprağı bu nedir ?

tohum sadece torfdamı iyi çimlenir normal çiçek toprağı nasıl bu hususda ??

Eski 12-11-2007, 22:52   #70
-

bana önrebileceğiniz vitaminler ve içerdiği gübre bakımından zengin çiçek toprağı varmı ??

Eski 12-11-2007, 22:57   #71
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi titan06 Mesajı Göster
torfu biliyorumda yabancı formlarda ''anzuchserde'' deniliyor yani önçimlendirme toprağı bu nedir ?

tohum sadece torfdamı iyi çimlenir normal çiçek toprağı nasıl bu hususda ??
Bende "normal çiçek toprağı"nın ne olduğunu öğrenmek istemiştim sizden yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 12-11-2007, 23:37   #72
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi M.Gürbüz Mesajı Göster
Bende "normal çiçek toprağı"nın ne olduğunu öğrenmek istemiştim sizden yardımcı olursanız sevinirim.
ya üstad çiçek toprağı işte bunda neyi öğrenmek istediniz anlayamadım ??

çiçek toprakları kalitesine göre değişir örnek: compo sana diye bi ecnebi çiçek toprağı var içeriği nedeniyle hem çok kaliteli hemde pahalı içerdiği maddeler örnek: perlit,vermuculit,gübre vs.

bizdekiler genelde piyasa malı sıradan, o yüzden burda uzmanlara kaliteli ve ucuz toprak bilen varmı diye sordum..

Eski 12-11-2007, 23:58   #73
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Eski 15-11-2007, 09:28   #74
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Tınlı toprağı biz kum kil ve mili eşit oranda karıştırarak elde edemeyiz. Tuğla kiremit toprağı son derece killi bir topraktır, içerisine gübre karıştırmanız hiç yetmez, bu toprağı üretime uygun hale getirmek çok zordur. Bol dişli kum da karıştırın, karışımdaki tanecik büyüklükleri de aynı olmalı, yani kum taneceikleri ne büyüklükteyse killi toprağınızda partikül büyüklüğü de aynı olsun.

Kısaca Uyartem tuğla -kiremit toprağı dışardan muhtelif malzeme eklerek tınlı toprak haline gelmez.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2007, 10:06   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Tuğla toprağı

Mine hanım,
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Tüpte süs bitkileri yetiştiriciliğine yeni başlayacak birisi olarak malzeme seçimine azami dikkat ve önem vermeye çalışıyorum. Bu konuda her ne kadar bilgi sahibide olsam tecrübem olmadığı için bocalayabiliyorum. Her duyduğum bilgiyi tecrübe etmem ise bana hem maddi zarar ve hem de zaman kaybı yaratacak. Bu yüzden sizin verdiğiniz bilgiler benim gibiler için çok değerli. Tekrar teşekkür ederim. İyi günler..

uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 17:13   #76
-

Ne tür Çiçek Toprağı ?

bir maruzatım var oda çiçektoprağıdır,konu şu:

piyasada belli başlı çiçekcilerde satılan çiçek toprakları var ama vasat,bana bilhassa çiçek açan bitkiler için çiçektoprağı markası önerebilirmisiniz, mesela perlit vs. içeren.....

Eski 18-11-2007, 17:18   #77
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın titan06 siz zaten perlitin üzerinde oturuyorsunuz sayılır ana vatanı Nevşehir Kayseri
siz bulamazsanız başka kimse bulamaz

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 17:26   #78
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Sayın titan06 siz zaten perlitin üzerinde oturuyorsunuz sayılır ana vatanı Nevşehir Kayseri
siz bulamazsanız başka kimse bulamaz
mazallah öle eee muğlak bi yanıt vermişsinizki yeme yanında yat.....

rica etsemde asıl benim soruma bi yanıt alsam...

Eski 18-11-2007, 17:27   #79
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Forumda çiçekler için nasıl karışımlar hazırlayabileceğinize dair bolca bilgi bulabilirsiniz?

Sorunlarınız için, önce foruma bir göz atarsanız, başlık açmaya gerek kalmadan, daha önce konuşulmuş konularda, çözümler de önerildiğini görmeniz mümkün.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 17:30   #80
Yeni Üye

mehmetsönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
torf denilen bır madde var gölden cıkarılan bunun ıcerısıne perlit **** kum katarak kullana bılirsiniz

mehmetsönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 17:37   #81
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi titan06 Mesajı Göster
mazallah öle eee muğlak bi yanıt vermişsinizki yeme yanında yat.....

rica etsemde asıl benim soruma bi yanıt alsam...
Perliti bomza taşı öğütülmüşü torfla karıştrabilirsiniz. Humuslu orman toprağı ile karıştrabilirsiniz. Olmadı iyi yanmış adeta topraklaşmış koyun at gübresi kullanabilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 21:09   #82
-

Tohumu hangi Toprakla Çimlendirebilirim ?

elimde tohum var ama ne tür toprakla çimlendireceğimi bilemiyorum,normal çiçek toprağı içerdiği gübre dolayısıyla tavsiye edilmiyor.

filizlendirmek için torf mu kullanmam lazım ? ve filizlendikten sonra kaç gün sonra normal çiçek toprağına ekebilirim ?

birde bana lütfen kaliteli ve ekonomik çiçek toprağı önerebilirmisiniz ( perlit,azot ve fosfor içeren) ?

Eski 25-11-2007, 22:28   #83
Ağaç Dostu

Sevgili titan06, normal toprağa da torfa da ekim yapabilirsiniz hiç bir sorun olmaz ancak endişe ederseniz bahçe toparağı ile o çiçek toprağını bire bir karıştırın ve ekin yine aynı karışımı da üzerine örtü toprağı olarak serpin bastırın ve sulayın.

Siz bu ekimi tarif ettiğim şekilde yapın eğer toprak çimlendirmezse o ekimi yaptığınız toprak utansın, yok eğer çimlenirse o zaman da size bu "normal çiçek toprağı içerdiği gübre dolayısıyla tavsiye etmeyenler" utansın.

Eski 25-11-2007, 22:45   #84
-

(hehe) ilahi selahattin bey güzel latife yapmışsınız.

yalnız bahce torağı ile çiçek toprağını karıştırdığımızda şöyle bi sorun olmazmı, örnek: bahce toprağı ile beraber görünmez bakteriler bitler böcüklerde beraberinde eve girmiş olmazlarmı ?

Eski 25-11-2007, 23:11   #85
Ağaç Dostu

Komik olmayın o bakteriler, bitler, böcekler evde çiçeğiniz ve saksılı bitkileriniz varsa zaten var yoksa da hoşgeldin diyeceksiniz mecbur.

Not: Eğer ekeceğiniz tohumlar ağaç tohumlarıysa mutlaka dışarda ekim yapmak zorundasınız...

Eski 26-11-2007, 00:12   #86
-

selahittin bey hayır dışarı bitkisi değil ev için hatta birazda nazlı bir çiçek,benim anladığım torf+perlit işimi görüyor dimi tohumu çimlendirmek için?

filizlendikten sonra kaç gün içinde normal çiçek toprağına alınması gerek ?

artı bi sorum daha vardı yanıtlanmayan,oda şuydu klitelili çiçek toprağı olarak ne önerilir çünki çiçekcilerdeki toprak genelde piyasa malı!

Eski 02-12-2007, 17:27   #87
-

Tohum için Torf'mu iyi yoksa FundaToprağımı ?

arkadaşlar tohum çimlerdikmek için torf'mu önerilir yoksa funda toprağımı hangisi tohumun çimlenmesi için daha uygundur mevzu ev bitkisi (çiçek açan cins) beni lütfen bilgilendirirseniz sevinirim...

tohum filizlendirme normal çiçek toprağı ilede olurmu,neden olurmu diyorum çünki malum normal çiçek toprağı içerdiği gübre bakımından tohumlar için pek önerilmediği için diye dşünüyorumda, doğrumu acaba.....

Eski 03-12-2007, 01:06   #88
-

anlaşılan kimse bilmiyor ?

yahu siz ev bitkilerinizi ( tohum ) ne tür toprakta çimlendiriyorsunuz bari onu çıtlatın ?

Eski 03-12-2007, 11:42   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Ben genelde torf kullanıyorum ama memnun değilim. Kaliteli torf bulmak zor.
Satın aldığım fidelerin çoğunu ise sadece ince kumda üretildiğini gördüm.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 16:50   #90
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sempe Mesajı Göster
Ben genelde torf kullanıyorum ama memnun değilim. Kaliteli torf bulmak zor.
Satın aldığım fidelerin çoğunu ise sadece ince kumda üretildiğini gördüm.
üstad ben fide değil tohumdan üretmek istiyorum,şöle bir karışım hazırladım torf+perlit+kum+birazda çiçek toprağı,tohumları ektim ama 8 gün geçmesine rağmen bi gelişme yok acaba neyi yanlış yaptım ??............

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024