agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3415Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2012, 16:08   #1231
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Plastik varil, çöp konteyner'ı satan yerler var İstanbul'da.

Örneğin şunun gibi bir plastik varil alıp ağzına bir hava kilidi takarsanız işinizi görecektir.

Alt tarafına bir de musluk koyarsanız hazır enzimi çok kolay alıp damlamanıza karıştırabilirsiniz.

Kolay gelsin..

mrduran beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 16:09   #1232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
[QUOTE=aviator34;1060396]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Küçük parçalara bölüp, mümkünse blender'dan geçirip melas/pekmez ilavesi ile enzim yapabilirsiniz. 700kg'ı enzim yaparsanız değil 10 dönüme 200 dönüme yeter muhtemelen

Şöyle bir-iki varil yapsanız yeter [/QUOTE

) 5 kg lik pet bidonlarda birçok resim gördüm.Kontrolü kolayda bu kocaman mavi varillerde yapabilirmiyim onu düşünüyorum.
mavi varillerde de rahatça olur
arada üşteki kapagını açarsınız olur biter
ancak asıl sizlere çok miktarda pekmez lazım olacak...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 07:30   #1233
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Selamlar.Dayanamadım dün akşam 3 tane 5 litrelik balık enzimi hazırladım geçici olarak plastik operasyon eldiveni taktım kafalarına, sabah baktığımda ise 2 si şişmiş ortadaki şişmemiş pekmezimi az geldi acaba birde şeffaf plastik hortumum yoktu (biz bunlara şirkette suplex diyoruz) onuda bugün alayımda nargile olayına geçeceğim.internetten birde ph ölçer söyleyeyim.

Sayın çamtepe ve safranı bu mavi bidon 120 L dediği 120 litredir herhalde 1-3-10 a göre 6 kg pekmez ) (onuda nerden bulacaksam 1 bardak pekmeze bi ton laf yedik neyse) 18 kg balkabağı,muz kabuğu vs. 60 lt. su olsa toplamda 84 Lt. yapar 35 lt. Boşluk normaldir umarım.
Benim toprak analizimde fosfor,çinko,azot çok düşük,potasyum az çıktı buna göre sayın safranlı 1 kaç tüyo istiyorum sizden ) Humas'tan aldığım 20 Lt. Humik asitimde var bundan ne kadar eklemeliyim ?
Bu durumda içine başka bir şey koyayımmı ? Ema gibi
Saygılar,sevgiler

Tura, selis ve mrduran beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 07:52   #1234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
6 kg pekmez ) (onuda nerden bulacaksam 1 bardak pekmeze bi ton laf yedik neyse)

Pekmez yerine melas kullanın...çok ucuza gelir.

Şeker fabrikalarından ve hayvan yemi yapan fabrikalardan temin edebilirisiniz.

Muz kabuğu kullanmışsınız. Patates kabuğu da kullanın...

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 09:04   #1235
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı Göster

Pekmez yerine melas kullanın...çok ucuza gelir.

Şeker fabrikalarından ve hayvan yemi yapan fabrikalardan temin edebilirisiniz.

Muz kabuğu kullanmışsınız. Patates kabuğu da kullanın...
Sahibinden.com'da melas satan bir kaç yer vardı bir zamanlar. Hammadeler.com'da da melas vardı sanırım ama pahalıya geliyordu, siz yine de fiyatına bir bakın.

Eğer bulamazsanız marketlerde en uygun fiyatlı pekmez Real'de Tip (kendi markası) altında satılan keçiboynuzu pekmezi. kiloluk da değil, enteresandır 250 gr'lık kavanozlar inanılmaz ucuzdu

700 kg balkabağınız varsa 120 lt'lik varili doldurmak sorun olmaz muhtemelen

Bu forumdaki yazıları okursanız çinko, fosfor, potasyum içeren sebze/meyve atıklarını bulabilirsiniz. Balık enzimi azot ve fosfor'u karşılayacaktır, muz ve patates ile de potasyumu sağlarsınız. Ancak iyi ufaltın, zor çözünüyorlar.

Aktivite olmayan bidona biraz daha pekmez ilave edebilirsiniz, biraz da maya içeriği koyabilirsiniz.

EMA bulursanız en güzeli..

Eski 05-12-2012, 09:47   #1236
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

hesap yaptım bana çooook enzim lazım yaa.Önümüzdeki bir yaz boyunca 300 fidanı sulamak için takribi 100 ton suya ihtiyacım var.allahtan su sıkıntım yok.köyden elemanı aradım melas varmış uzunköprü'de hemde mavi varil ile birlikte satıyorlarmış ) birazdan fiyatını söyleyecek yazarım buraya.Sayın çamtepe humik asit ne kadar koymalıyım söylemediniz.birde o dediğiniz sayfaları buldum öğleden sonra hammaddeleri sıralıyayım.son olarak ema nın litre fiyatı ve aldıysanız satıcı adresi **** telefon numarası alabilirmiyim.

mrduran beğendi.
Eski 05-12-2012, 09:51   #1237
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

humik asit,fulvik asit,leonardit,tarımsal cips,melas,organik madde,hayvan gübresi vs. bu aralar millet acayip acayip bakıyor bana kayış kopmuş,devreleri yanmış,sıyırmış,gidici,cevizci gibi tabirlere alışıveriyor insan )

Eski 05-12-2012, 10:59   #1238
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bence enzime humik asit koymanıza gerek yok.
Yapabilirseniz yumurta kabuğu koyun enziminize, kalsiyum takviyesi olur.

100 ton suyun tamamına enzim karıştırmanıza gerek yok tabiiki de 2-3 haftada bir verseniz yeter. Siz şimdi 5 lt'lik petlerde acemiliğinizi atlatın, sonra Şubat-Mart gibi önce azotu yüksek olanlarla (balık) başlarsınız. Nisan-Mayıs gibi elinizde enzimleriniz hazır olur, taze taze kullanırsınız. Tabi düzenli yapmanız lazım ki elinizde Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında da kullanacağınız enzim olsun.

Eğer fırsatınız olur da sabah erken saatlerde hale giderseniz istemediğiniz kadar yeşil malzeme bulacaksınız. Kilolarca marul, lahana, karnıbahar yaprakları atıyorlar. Teoride balık halinden de bol bol artık balık bulursunuz, hiç gitmedim ama yine de bir alternatif olarak belirtmekte fayda var.

EMA için EM başlığına bakın. Ankara'daki Agriton firması satıyor. Aktif durumda alırsanız size biraz daha pahalıya patlar ama aktifleştirmekle uğraşmazsınız. Sizin durumunuzda 1 lt EMA epey işinizi görecektir.

Düzenleyen Çamtepe : 05-12-2012 saat 11:40 Neden: Sn. Meyvelitepe'nin mesajından sonra düzelttim :)
Eski 05-12-2012, 11:35   #1239
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
... humik asit ne kadar koymalıyım ...
Bence de hiç koymayın. Adı her ne kadar asit de olsa, leonarditin çok bazik bir ortamda çözünmüş hali olduğu için oldukça baz bir madde. PH 4 seviyelerinde asitik olması gereken enzim sürecini alkali yaparak mikroorganizma gelişimini önemli ölçüde saptırması kuvvetle muhtemel. Gerekiyor ise bahçenizi sularken sulama suyuna karıştırırsınız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 12:09   #1240
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

170-180 litrelik mavi varildeki melas fiyatı varil dahil 130 tl imiş.Köye belirli zamanlarda geliyorlarmış iyi oldu nakliyeden kurtulmuş olucam varilde bedavaya gelecek. 130 litre melas 1-3-10 hesabına göre 13.000 litre sek enzim yapıyor 1/100 e göre 130 ton kullanıma hazır enzim yapar bu da ben dahil bütün köye yeter.

Eski 05-12-2012, 14:16   #1241
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bence de hiç koymayın. Adı her ne kadar asit de olsa, leonarditin çok bazik bir ortamda çözünmüş hali olduğu için oldukça baz bir madde. PH 4 seviyelerinde asitik olması gereken enzim sürecini alkali yaparak mikroorganizma gelişimini önemli ölçüde saptırması kuvvetle muhtemel. Gerekiyor ise bahçenizi sularken sulama suyuna karıştırırsınız.
evet dediğiniz gibi Sulama zamanı 3-4 kez enzim vermediğim zamanlar humik asit vermeyi düşünüyordum zaten.Bu yıl ilk defa Yanmış ağır gübresi ile leonardit karışımı yaparak tüm fidanların 40 cm çapına gömerek kapatacaktım ama bu hafta alacağım toprak analizi sonucunun çıkması 3 haftayı bulur buda kış demek yağmurlar soğuk hava bu leonardit işlemi bahara kalıcak gibi.

mrduran beğendi.
Eski 05-12-2012, 14:39   #1242
Ağaç Dostu

Alıntı:
170-180 litrelik mavi varildeki melas fiyatı varil dahil 130 tl imiş.köye belirli zamanlarda geliyorlarmış iyi oldu nakliyeden kurtulmuş olucam varilde bedavaya gelecek. 130 litre melas 1-3-10 hesabına göre 13.000 litre sek enzim yapıyor 1/100 e göre 130 ton kullanıma hazır enzim yapar bu da ben dahil bütün köye yeter.
işlem tamamdır
yürekten bir tebriği fazlasıyla hakettiniz
artık evdeki nevaleyede sataşırsınız
aman fazla abartmayın
hatunun tepesi atmasın

Eski 05-12-2012, 15:18   #1243
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Merhaba arkadaşlar.
Bende evde kendi emzim çalışmama 2 gün içerisinde başlayacağım inşallah olumlu sonuç verecektir.

Safranlı ve mrduran beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 18:12   #1244
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
işlem tamamdır
yürekten bir tebriği fazlasıyla hakettiniz
artık evdeki nevaleyede sataşırsınız
aman fazla abartmayın
hatunun tepesi atmasın
Sayın safranlı ben hurma pekmezini arabistan'dan cidde'den getiriyorum ve hurma pekmezi cilde çok iyi geliyormuş(yüz bölgesine maske).O yüzden hatun olsun annem,kayınvalide baldız hepsinde fazladan bir kavanoz vardır ama istesen yoktur )

Benim bir sorum olacak yaptığımız enzimin ph'ını ph ölçer ile ölçebiliyoruz.peki içerisindeki mesela fosforu,azotu,potasyumu ölçen portatif bir alet yokmudur internette satılan ? illaki analizmi yaptırmamız gerekir ?

Eski 05-12-2012, 20:06   #1245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Merbaha arkadaşlar. Herkese selam ve saygılar. Ben 5lt lik pet şişe içersine bir kilo Limo ve Limon kabuğu;biraz portakal,300gr hKeçiboynuzu pekmezi,bir paket maya koydum. su miktarı 3000 gr. Sarıcan Mühendisin yaptığı nargile sisteminide kurdumve26.11.2012tarihini yazarak şişeye yapıştırdım. Birkaç gün gaz çıkışı güzeldi.Fakat Üç dört gündür gaz çıkışı görülmüyor. Şişeyi çalkalayınca veya sıkınca nargile olan ufak şişe fokurduyor. Daha sonra duruyor. Yanlış mı yaptım yoksa normal mi?Tecrübeli ve bilgili arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.Daha on gün oldu gaz çıkışı durdu. Moralim de bozuldu. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Şimdiden herkese teşekkür ve saygılar sunarım.

avahit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 08:36   #1246
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın safranlı ben hurma pekmezini arabistan'dan cidde'den getiriyorum ve hurma pekmezi cilde çok iyi geliyormuş(yüz bölgesine maske).O yüzden hatun olsun annem,kayınvalide baldız hepsinde fazladan bir kavanoz vardır ama istesen yoktur )

Benim bir sorum olacak yaptığımız enzimin ph'ını ph ölçer ile ölçebiliyoruz.peki içerisindeki mesela fosforu,azotu,potasyumu ölçen portatif bir alet yokmudur internette satılan ? illaki analizmi yaptırmamız gerekir ?
sahada kullanımlık böyle bir alet bilmiyorum
ben enzim yaparken dah öncede yazdım
bahçemde potasyum eksikliği çıktığından ona göre artık ekliyorum
patates kabugu ve muz kabuguna agırlık veriyorum
genelde meyve kabukları bu açıdan zengin
azor açısındanda avantajlı maddeler çok
bu konuda mikrobiloji ve toprak sayfasından çok yararlandım
aslında topragımızın çok çok enzime ihtiyacı var
ne bulduysanız yapın
fazla degil ilk yılda fark belirgin olarak anlaşılacaktır
türk külüründeki mutfak alışkanlıkları altın degerinde enzim yapmak için fazlasıyla müsait
düşünsenize çöpe giden elma ve patates kabugu bile bir bahçe kurtulabilir
enzim enzim enzim....

Eski 06-12-2012, 08:45   #1247
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avahit Mesajı Göster
merbaha arkadaşlar. Herkese selam ve saygılar. Ben 5lt lik pet şişe içersine bir kilo limo ve limon kabuğu;biraz portakal,300gr hkeçiboynuzu pekmezi,bir paket maya koydum. Su miktarı 3000 gr. Sarıcan mühendisin yaptığı nargile sisteminide kurdumve26.11.2012tarihini yazarak şişeye yapıştırdım. Birkaç gün gaz çıkışı güzeldi.fakat üç dört gündür gaz çıkışı görülmüyor. şişeyi çalkalayınca veya sıkınca nargile olan ufak şişe fokurduyor. Daha sonra duruyor. Yanlış mı yaptım yoksa normal mi?tecrübeli ve bilgili arkadaşlar cevaplarsa memnun olurum.daha on gün oldu gaz çıkışı durdu. Moralim de bozuldu. Ne yapmalıyım bilmiyorum. şimdiden herkese teşekkür ve saygılar sunarım.
limon ve portakal ıyı olmuyor
bence içindeki artıkları hemen çıkartın
pekmez ve su kısmını süzün
içine yeniden mutfak artıkları koyun
meyve sevze artıgı bolca olsun
turunçgillerden olmasın
sogan sarmısak ta olmasın

mrduran beğendi.
Eski 06-12-2012, 11:24   #1248
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Sayın Safranlı ,limon ve portakalı sayın Meyvelitepenin temizlik emziminden ilam alarak kurmuştum. Tavsiyenize uyarak dedeğiniz gibi yapacağım. İlginize teşekkür eder saygılar sunarım.

avahit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 12:06   #1249
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avahit Mesajı Göster
Sayın Safranlı ,limon ve portakalı sayın Meyvelitepenin temizlik emziminden ilam alarak kurmuştum. Tavsiyenize uyarak dedeğiniz gibi yapacağım. İlginize teşekkür eder saygılar sunarım.
dilerseniz hazır olanı temizlik maksadıyla bırakabilirisniz
malum oda çok güzel bir şey
ideal temizlik

Eski 06-12-2012, 12:25   #1250
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Turunçgillerin problemi ne? Biz çok yapıyoruz çiçeklerde de gayet iyi.

mrduran ve Vegy beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 12:48   #1251
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meyvelitepe Mesajı Göster
turunçgillerin problemi ne? Biz çok yapıyoruz çiçeklerde de gayet iyi.
önceki sayfalardan aklımda kaldığı kadarıyla böyle yer etmiş
siz onay verdikten sonra her yer süt liman
bir hatamızıda böylece düzelmiş oluyoruz...

mrduran ve Vegy beğendi.
Eski 07-12-2012, 17:51   #1252
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
enzim yaparken yaş mi kuru maya mi kullanılmalı

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2012, 20:10   #1253
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kimyager147 Mesajı Göster
enzim yaparken yaş mi kuru maya mi kullanılmalı
İkisi de _ ayrı ayrı_ kullanılabilir.

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 13:25   #1254
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

arkadaşlar Çinko ve fosfor eksikliğim için aşağıdaki yazıyı buldum

Yarım bardak kabak çekirdeği, günlük magnezyum ihtiyacının %46 sını demirin %28.’ni, manganezin %52’sini, çinkonun %17.’sini ve proteinin yüzde 17si’ni karşılar.

Bir bardak kabak çekirdeğinde, 16 mg kadar çinko bulunur.demiş
Haliyle 700 kg kabağı çöpe atmamak için çekirdeğinden bile faydalanmam gerekiyor.Şimdilik ihtiyacımı görmesi için köyden 10 kg'lık melasımıda aldım.pekmez kullanmaktan yırttık )

agozce ve Vegy beğendi.
Eski 11-12-2012, 10:46   #1255
Ağaç Dostu

şu melasın resimlerini görebilirmiyiz
pekmez gercekten pahalıya gelebilir
maliyetlerini de yazmanızı rica ediyoruz

Eski 11-12-2012, 11:22   #1256
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
şu melasın resimlerini görebilirmiyiz
pekmez gercekten pahalıya gelebilir
maliyetlerini de yazmanızı rica ediyoruz

Selamlar sayın safranlı Melas (köy tabiri meles ) ) gerçekten bildiğimiz pekmez gibi ve soğukta viskozitesi inanılmaz yüksek bir sıvı (akmaya karşı göstermiş olduğu direnç) dün akşam dayanamadım 2 tane 10'ar litrelik 2 tane 5 litrelik pet'lerde enzim hazırladım. (balkabağı ağırlıklı)
Akşam hem melas'ın hemde benim hazır askerlerin fotoğrafını çekip siteye koyacağım.
Köydeki insanların Melası kullanmalarının sebebi Büyükbaş hayvanlarının yemlerine ve samanlarının içerisine melası su ile incelterek verdiklerinde hayvanlarda sütün fazla olduğunu ve hayvanın etlendiğini söylediler aslında melas sıcak tutması bakımından da bir fayda sağlıyordur diye düşünüyorum.

Fiyat olarak ben 10 kg. aldım eniştemiz sağolsun para almadı benden
180 kg ayırttırdım(1 mavi bidon) 130tl verdim.Litre Fiyatıda 1.384 tl ye geliyor.

Safranlı ve Vegy beğendi.
Eski 11-12-2012, 12:17   #1257
Ağaç Dostu

Alıntı:
Selamlar sayın safranlı Melas (köy tabiri meles ) ) gerçekten bildiğimiz pekmez gibi ve soğukta viskozitesi inanılmaz yüksek bir sıvı (akmaya karşı göstermiş olduğu direnç) dün akşam dayanamadım 2 tane 10'ar litrelik 2 tane 5 litrelik pet'lerde enzim hazırladım. (balkabağı ağırlıklı)
Akşam hem melas'ın hemde benim hazır askerlerin fotoğrafını çekip siteye koyacağım.
Köydeki insanların Melası kullanmalarının sebebi Büyükbaş hayvanlarının yemlerine ve samanlarının içerisine melası su ile incelterek verdiklerinde hayvanlarda sütün fazla olduğunu ve hayvanın etlendiğini söylediler aslında melas sıcak tutması bakımından da bir fayda sağlıyordur diye düşünüyorum.

180 kg ayırttırdım(1 mavi bidon) 130tl verdim.Litre Fiyatıda 1.384 tl ye geliyor.
Buralarda da mutlaka vardır ama henüz ulaşamadık
aslında bedava gerçekten
melas olduktan sonra her türlü nevale altın olarak geri dönebilir
ve bizde keyfimize bakabiliriz
aslında enzimin bu aylarda ve erken ilk baharda verilmesini çok faydalı buluyorum
belki arkadaşlardan katılmayan olabilir ancak ben bitkinin her daim çalıştığını ve uyanık oldugunu düşünüyorum
yani verdiğimiz besinin alındıgını düşünüyorum

aviator34 ve Vegy beğendi.
Eski 12-12-2012, 09:27   #1258
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Melas

mrduran beğendi.
Eski 12-12-2012, 09:54   #1259
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:

Hesapta yanlışlık var Sn. Aviatör kuruşa geliyor kilosu Bizim buralarda da hayvan samanı iştahlı yiyor diye veriyorlar. Ancak pek kullanan yok bulmak mesele oluyor Denizli'de.

mrduran ve Vegy beğendi.
hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 10:18   #1260
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Hesapta yanlışlık var Sn. Aviatör kuruşa geliyor kilosu Bizim buralarda da hayvan samanı iştahlı yiyor diye veriyorlar. Ancak pek kullanan yok bulmak mesele oluyor Denizli'de.
çook pardon yaa 130 tl bölü 180kg = 0.722 kuruş.

mrduran ve Vegy beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024