agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/)
-   -   SAHIRE / Fethiye Çaykenarı Köyü (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/32123.htm)

SAHIRE 29-12-2013 17:34

1 Eklenti(ler)
Zeytin arasına atılan arpa- yulaf- fiğ karışımı yağmurlarla iyice yeşillendi, yeşilin tonu öyle güzel ki...
Buna çok sevindik Daddy le el sıkışıyoruz : cool:

Gerçekten çok yorulduk, bugün biraz dinlenebildik, ufak tefek bir iki iş dışında: Yaseminin dal atmış köklenmiş köklerini ayırarak diktik, bir de suyun içinde bekleterek köklendirdiğimiz böğürtlenimizi dikiverdik .

Sanırım yılbaşına kadar biraz PTT (pijama-terlik-televizyon) yapacağız:)

SAHIRE 31-12-2013 17:49

2 Eklenti(ler)
Senenin son gününde ufak bir orman gezisi:)

SAHIRE 31-12-2013 17:54

1 Eklenti(ler)
Hint horozumuz artık ötmeye başladı, tavuklardan biri de yumurtladı: yumurta küçücük daha:o

Bu mutlu haberle 2013 ü noktalayalım:)
Herkese mutlu yıllar!

TRAKLI 01-01-2014 00:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1237516)
Hint horozumuz artık ötmeye başladı, tavuklardan biri de yumurtladı: yumurta küçücük daha:o

Bu mutlu haberle 2013 ü noktalayalım:)
Herkese mutlu yıllar!

Saat kurmaya gerek kalmadı sanırım siz yine kulağına söyleyin erken ötmesin :D

hosseda 01-01-2014 09:25

Sn. SAHIRE,

O sarı çizmeleri,onlara mecbur kaldığınız zaman diliminde giyin onun dışında hemen çıkarın. Şimdi anlamıyorsunuz ama ileri yaşlarda sizi üzecekler. Ayak tabanına çok zarar veriyor.

Ben bahçeyle uğraşmağa başladığım ilk yıl bilemedim ve uzun süreli kullandım ama topuk dikeni denen, topuktaki süngerimsi dokunun hasarıyla oluşan bir araz oluştu ve ne yazıkki tedaviside kolay değil. Çok mecbur kalmadıkça yanına yaklaşmıyorum çizmelerin.

Eşinize selam ederim.

SAHIRE 01-01-2014 19:50

Sn. hoşseda,
Tavsiyenizi dikkate alacağım. Genelde bu aralar yağışlı ve her yer çamur olduğu için ve çizmelerin de temizlenmesi kolay olduğu için tercih ediyordum :) Üstelik ayağıma göre numara da bulamamış , mecburen 2 numara da büyüğünü almıştım...
Selamlar bizden.

SAHIRE 01-01-2014 19:56

Badem arası fiğ arpa karışımı

3 Eklenti(ler)
attık ve rotavatör ile sürüldü. Yarın yine yağmur gösteriyor.

Alttaki resim de duvarını yaptığımız bostan kısmı, baharda sebze fideleriyle buluşacak:)

SAHIRE 05-01-2014 19:32

Kümesi taşıdık

2 Eklenti(ler)
Kümesi önceden telle çevirdiğimiz kısma taşıdık bugün. Böylece tavuklar sebzelere zarar veremeyecek ve Daddy nin yanına sokulamayacak. Çünkü geçen gün Daddy horoza saldırdı , Allahtan çabuk yetiştim de horozu kurtardım ama biraz berelenme var.

Akşama kadar ancak taşıyabildik kümesi ; akşam da tavuklar şaşırdı, eski yerlerine gitmek istediler, paniklediler, hepsini teker teker yakalayıp , kümese tıktık, çok zor oldu:eek: Yarına alışırlar umarım. Kümesin içi de güzelce temizlenmiş oldu:)

SAHIRE 07-01-2014 21:34

72 numaralı mesajımda sorduğum bitkiyi öğrendim:

Ada soğanı (Urginea maritima),
zambakgiller (Liliaceae) familyasından bir bitki türüdür. Çok yıllık, büyük soğanlı, beyaz çiçekli ve otsu bitkidir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Batı ve Güney Anadolu’da yayılış gösterir. 1-300 metrede, deniz kıyısına yakın kumlu topraklarda yetişir. Genelde, Ağustos-Eylül aylarında, sonbahar yağmurlarından hemen önce çiçeklenir. Beyaz renkli ve yıldız şeklinde çiçekleri vardır. Gövde uzunluğu 50-150 cm. kadardır. Soğan ve yaprakları zehirlidir. O yüzden uzman doktora danışılmadan kulaktan dolma bilgilerle kullanılmamalıdır. Soğanları Eczacılıkta kalp kuvvetlendirici olarak kullanılır.
Kaynak: Vikipedi

Bahçemizde bu soğandan pek çok var...

avşarkızı 08-01-2014 10:52

Sahire hanımcım ellerinize sağlık ,sayfanızı bir çırpıda okudum.Çok beğendim.bazı tatillerde geldiğimiz Fethiye ye gitmiş kadar oldum.

SAHIRE 10-01-2014 18:33

Tavuklar uçarak telden atlıyorlardı, kanatlarını uçlarından hafif kırptık bugün akşam. Bakalım yarın da uçarak kaçabilecekler mi?

orion1988 10-01-2014 18:49

Valla güzel metot.Çareler tükenmez.

SAHIRE 15-01-2014 20:10

Herhalde az kırpmışım, hala uçarak kaçıyorlar, biraz daha kırpmak gerekmekte.

SAHIRE 15-01-2014 20:22

ormandaki çiçekler

5 Eklenti(ler)
İlki yabani siklamen mi acaba? Bir de süsene benzeyen var, o da yabani süsen olabilir...

Aliveren 15-01-2014 23:37

Maşallah

Daha ne denilebilirki helal olsun sizlere herkese imrendiriyorsunuz.
Bir çırpıda okudum sanki kendim yaşamışım gibi hissettim.
Yüce rabbim herkese böyle yaşamaya nasip eder inşallah.
Yeni yılınız kutlu olsun.
Yazılarınızın devamını dört gözle bekliyoruz.
Size ve eşinize sevgi ve selamlar.

SAHIRE 18-01-2014 19:38

Ricotta peyniri ya da tatlı lor

1 Eklenti(ler)
Komşudan aldığımız 3 lt süt ile ricotta peyniri yaptım. Yapımı gayet kolay ve çook lezzetli:
Sütü kaynattım, kaynayınca altını kapattım, 2 dakika sonra 2 limonun suyunu süte ekledim, süt kesildi, biraz karıştırıp, tülbentten süzdüm, biraz tuz katıp, karıştırıp, tülbentte karışımı iyice sıktım, biraz bekledikten sonra gayet güzel şekil aldı, 570 gr. peynirimiz oldu.

SAHIRE 18-01-2014 19:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aliveren (Mesaj 1241361)
Daha ne denilebilirki helal olsun sizlere herkese imrendiriyorsunuz.
Bir çırpıda okudum sanki kendim yaşamışım gibi hissettim.
Yüce rabbim herkese böyle yaşamaya nasip eder inşallah.
Yeni yılınız kutlu olsun.
Yazılarınızın devamını dört gözle bekliyoruz.
Size ve eşinize sevgi ve selamlar.

Sevgi ve selamlar bizden, ben de sizin ve tüm üyelerin yeni yılını kutlarım :)

cemo 18-01-2014 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1238636)
Kümesi önceden telle çevirdiğimiz kısma taşıdık bugün. Böylece tavuklar sebzelere zarar veremeyecek ve Daddy nin yanına sokulamayacak. Çünkü geçen gün Daddy horoza saldırdı , Allahtan çabuk yetiştim de horozu kurtardım ama biraz berelenme var.

Akşama kadar ancak taşıyabildik kümesi ; akşam da tavuklar şaşırdı, eski yerlerine gitmek istediler, paniklediler, hepsini teker teker yakalayıp , kümese tıktık, çok zor oldu:eek: Yarına alışırlar umarım. Kümesin içi de güzelce temizlenmiş oldu:)

Ne şanslı tavuklar bunlar.:) Gezip eşelenecek kocamannnn alanları var.

Herşey o kadar güzel ki Sahire. Sayfanda dolaşırken büyük haz duyuyorum.

Peynir tarifi için teşekkürler, denemek istiyorum ben de.

Herşey gönlünüzce olsun.

yağmur 18-01-2014 22:13

İlk fotoğraftaki çiçek yabani sıklamen (menevşe) kesinlikle. Hatta bayağı besili duruyor. Genellikle doğadakiler daha ufak yapraklı oluyorlar. Peynir tarifi için teşekkürler. Tadı nasıl oluyor? Ekşi mi? Yumuşak çökelek gibi bir peynir mi?

SAHIRE 20-01-2014 19:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemo (Mesaj 1242238)
Ne şanslı tavuklar bunlar.:) Gezip eşelenecek kocamannnn alanları var.

Herşey o kadar güzel ki Sahire. Sayfanda dolaşırken büyük haz duyuyorum.

Peynir tarifi için teşekkürler, denemek istiyorum ben de.

Herşey gönlünüzce olsun.

Merhaba sevgili Cemo, güzel temennilerine çok teşekkürler, ben de sizler misafir olunca çok mutlu oluyorum:)
Tavukların yeri güzel de şimdiden bütün fiğleri bitirdiler.
Dün biz bahçedeyken o taraftan çığlıklar koptu, bir şahindi sanırım, büyükçe, alıcı kuş saldırdı tavuklara. Bir iki el ateş ettik kuşu kaçırmak için. Tavuklar çok korktular. Horoz uzun süre kümesten çıkamadı, neyse ki hasarımız yok.
Tavuklar yavaş yavaş kıvama geliyorlar; Gün aşırı bir ve ya iki yumurta oluyor kümeste, çok mutlu oluyorum:o
Sevgiler benden:)

SAHIRE 20-01-2014 19:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1242272)
İlk fotoğraftaki çiçek yabani sıklamen (menevşe) kesinlikle. Hatta bayağı besili duruyor. Genellikle doğadakiler daha ufak yapraklı oluyorlar. Peynir tarifi için teşekkürler. Tadı nasıl oluyor? Ekşi mi? Yumuşak çökelek gibi bir peynir mi?

Merhaba sevgili yağmur,
Demek menevşe, ismi de güzelmiş, bakalım çiçekleri nasıl olacak? Buralarda o kadar çok soğanlı bitki var ki, kendiliğinden her yeri sarmışlar, tam bir araştırma konusu...
Peynir tatlı oluyor, çökeleğe benzemiyor da (öyle ufalanmıyor, kalıp gibi oluyor) hani tatlı lor kurabiyesi yapılır süt kokulu tuzsuz bir peynir vardır, lezzeti aynı o peynire benziyor. Balla ve reçelle tadı müthiş. Yalnız internetten baktım , 1 haftada tüketilmeli diyor, ama zaten çabuk tükenecektir:)

SAHIRE 20-01-2014 19:42

Kalkan

2 Eklenti(ler)
Dün (Pazar) Kalkan' a gittik, buradan yarım saat sürüyor, hava çok güzeldi. Kalkan' ın eski halini gözünde canlandırıyor insan, mütevazi bir balıkçı kasabasının güzelliği , hala da izleri duruyor, deniz pırıl pırıl...

helin-123 20-01-2014 23:51

sevgili sahire bende kalkan'da iki sene yaşadım. Şimdi bile gidip ziyaret ediyorum gerçekten güzel bir yer. Ve orada kazandığım güzel doslarım var. seni görünce bende ordayım zannettim bir an her zaman gezdiğim yerlere senin gözünle bende bakmış oldum.

SAHIRE 22-01-2014 18:48

Bostana yeşillik ektik

1 Eklenti(ler)
Roka, maydanoz, dereotu, ıspanak, semizotu ve marul ektik.

SAHIRE 22-01-2014 18:56

Çuvalda patates denemesi

2 Eklenti(ler)
Bu da çuvalda patatesimiz:)

SAHIRE 22-01-2014 19:16

Şevketi bostan mı?

1 Eklenti(ler)
Soğanın yanında çıkan yabani otu şevketi bostana benzettim. Acaba?

SAHIRE 22-01-2014 19:45

Tavukta kanat kırpma

2 Eklenti(ler)
Kırptığımız halde çatıya kadar uçan hintler yüzünden iyi bir araştırma yaptım. Türkçe kaynak yoktu, yabancı kaynakta da -Aşağıda - doğru kesimi gösteren grafikle, uçmaya meraklı sportif tavuklarımız:)
Daha az kesildiğinde uçmaya devam ediyorlar.

SAHIRE 22-01-2014 20:30

Bernese Dağ Köpeği hakkında

1 Eklenti(ler)
Ailesine karşı inanılmaz sevecen , sürüsüne sahip çıkan ( bu sürüye tavukları da katabilsek keşke :o) çok akıllı, boool salyalı, iri cüssesinden beklenmeyecek kadar atik ve hızlı , ve çok obur:D

yağmur 22-01-2014 22:04

Sevgili Sahire,
Çuvalda patates benim de ilgimi çekiyor ama daha önce hiç patates yetiştirmedim. Pazardan ufak boyutlu patates alsam böyle diksem büyür mü acaba?

cemo 22-01-2014 22:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1243554)
Soğanın yanında çıkan yabani otu şevketi bostana benzettim. Acaba?

Ben bunları diken diye kesip kesip atıyorum:)) Daha yakın fotoğraf çekebilirmisin, ben mi benzettim acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024