agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/)
-   -   SAHIRE / Fethiye Çaykenarı Köyü (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/32123.htm)

SAHIRE 06-07-2013 12:18

Merhaba arkadaşlar, uzun zaman oldu internete pek giremediğim için yazamadım. Biliyorsunuz epeydir uğraşıyorduk, en sonunda , Biz eşimle yerimizi bulduk, taşındık , 2 ay kadar oluyor yalnız nete 2.5 G ile bağlandığımızdan sıkıntı oluyor. Yine de bundan sonraki gelişmeleri elde oldukça yazmaya çalışacağım.

Yerimiz 14 dönüm - şu an boş tarla -tabii hemen diktiğimiz 30 ağacı saymazsak... içinde 2 odalı bir köy evimiz var. Fethiye Çaykenarı Köyündeyiz -Fethiyeye 40 km. mesafede.

Safranlı 06-07-2013 13:11

SAHIRE / Fethiye Çaykenarı Köyü

Kaça alabildiniz

SAHIRE 06-07-2013 13:12

SAHIRE / Fethiye Çaykenarı Köyü

Gitgel dolaptan kurtulduk. Bakalım tabiri caizse iki 'Fransız' bu işi kıvırabilecek mi?

SAHIRE 06-07-2013 13:23

2 aydır iş iş iş... ama sıkılmadım:)Önce evi adam ettik -hala da ediyoruz ya. 2 odalı evimiz. En zoru tamirat ve temizlik oldu zira ev 8 senedir terkedilmişti. Muğladaki komşularımız da çok yardım ettiler yoksa halimiz haraptı. Başlarda soğuk suyla yıkanıyorduk. Güneş enerjisi taktırdık. Elektrik tesisatı su tesisatı haraptı. vs.vs. Sonra hemen fidan aldık eşimle diktik. Söylemesi kolay kazması zor. 30 fidanı 3 günde dikebildik yine iyi ya çok iyi. Toprak sert çok. Defne,oya,mersin, nar, incir, yenidünya, ahududu,biberiye. 2 günde bir sulayın dedi ormandaki şef. Suluyoruz ya yeni farkettim biberiye fazla su istemiyor. Onları daha az sulayacağım.

SAHIRE 06-07-2013 13:26

Köpek klübesi yaptık... Kümes yaptık...

SAHIRE 06-07-2013 13:29

Kümes

1 Eklenti(ler)
Bu gurk tavuğumuz ve cibileri:) Burda cibi diyorlar civcive:)

SAHIRE 06-07-2013 13:43

Köpek klübesinin resmini boyayınca çeker yüklerim. Kümese çok uğraştık ama güzel oldu sanki. Tavuğun adı Cicianne:) Cicianne de çok sevdi kümesini. OSB ve tahta kullandık . Üzeri shingle hava çok sıcak olduğundan eski çarşaf attım üstüne. Bir de perde yaptım. 3 tarafı kapalı önü açık telli. Sağlam yaptık. Burda tilki de var atmaca da. akşamüstleri salıyoruz cicianneyi. Geziyorlar :) Biz de o saatlerde çalışıyoruz hava çok çok sıcak. Maliyeti yaklaşık 200 lira civarı oldu bize...

bulgur 06-07-2013 13:47

Süper çalışmalara devam.

attar 06-07-2013 14:52

doğal hayata hoş geldin

TaşevliBahçe 06-07-2013 16:06

Sn. SAHIRE ,

Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun.

Ben köy evini çok merak ettim , bakım öncesi ve sonrası resimler varsa görmek isterim.

saygılar , iyi çalışmalar....

SAHIRE 06-07-2013 22:18

1 Eklenti(ler)
Çok teşekkürler. 2.5G ile nete bir şeyler yüklemekte çok zorlanıyorum. Fırsat buldukça yükleyeceğim. Evden manzarayı buldum onu yükleyeyim. Karşıda Akdağlar. tarlanın çevresine çevirdiğimiz tel ve diktiğimiz ağaçların bir kısmı gözüküyor.

SAHIRE 08-07-2013 10:39

1 Eklenti(ler)
taşınma telaşında kaktüs çiçek açmıştı - kendinden büyük çiçeğini ilk defa gördük fotoğrafladık.

smnunal 16-07-2013 13:04

Sayın SAHIRE,

Yeni mekanınız hayırlı uğurlu olsun. İşin asıl zorluğu bundan sonra başlıyor. Size kolaylıklar diliyorum.

murat-16 16-07-2013 13:47

Sayın SAHIRE

Hayırlı olsun

SAHIRE 19-07-2013 22:11

2 Eklenti(ler)
Çook teşekkür ederim.
Sabah ilk iş köpek yavrularını doyurup biraz gezdiriyorum. Yavrular büyüyorlar.
Sonra cicianne ile yavruları çıkartıyorum. Aslında hava çok sıcak olduğundan genelde kümesin altında takılıyorlar. Yavrular epey büyüdü, kuyrukları çıkıyor. Civciv yeminin yanında börtü böcek ekmek ve karpuz kabuğu yiyğrlar. Bazen de bostana girip benden azar işitiyorlar.

SAHIRE 19-07-2013 22:26

doğayla başbaşa

3 Eklenti(ler)
Eşimle bir duvar yapıyoruz arazi eğimli- erozyonu önlememiz lazım.

SAHIRE 19-07-2013 22:32

1 Eklenti(ler)
sondaki karpuz, ortada rokalar bugün ilk defa salatada yedik. Arkadaşlar bana doğal yerli tohum lazım. Bende de yerli karpuz tohumu var şimdilik sadece... isteyen olursa ...

ressamsikar 20-07-2013 00:15

sEVGİLİ ıLGIN , SİZİN ADINIZA ÇOK , AMA ÇOK SEVİNDİM... HAYATI YAŞAYIN, ADİL PAYLAŞIN, GÜZEL ŞEYLER YAPIN , SİZİN GİBİ İNSANLAR ÇOK FAZLA ÇOCUK YAPIN, SEVGİ İLE SANAT İLE BÜYÜTÜN, EN ÖNEMLİSİ, İNSAN SEVGİSİ İLE BÜYÜTÜN..... mUTLULUKLAR DİLİYORUM ...HEPİNİZE ...

ozlem39 20-07-2013 20:51

merhaba araziyi kaça aldınız ve köyde fiyatlar nedir?
bende emekliliğimde düşünüyorum böyle bir köy hayatı.
sevgiler

Akhisarlı 20-07-2013 22:25

Bahçeniz, eviniz hayırlı olsun.

SAHIRE 21-07-2013 13:23

Buralarda tarla dönümü 10000 liradan başlıyor. Ağaçlı tarla olursa 15000 civarında. Bunlar baz fiyatlar. 1-2 dönüm yerlere bu rakamlardan yüksek fiyat söylüyorlar. Şimdi yazın sorsanız muhtemelen daha yüksek rakamlar söylenir...

SAHIRE 23-07-2013 21:37

kum banyosu

1 Eklenti(ler)
civcivler hızla büyüyor- anneleriyle banyo sefasındalar.

SAHIRE 25-07-2013 20:55

Sıcak

3 Eklenti(ler)
Bugün hava çok sıcaktı. Kuçular kendi istekleriyle banyo yaptı. Patilerini küçük havuzlarına sokup serinlediler. Civcivlerde karpuz ziyafetiyle serinledi. Biz duvarın temelini bitirmek üzereyiz. sonrada tuğlayla set duvarına başlayacağız. Biraz da çapa yaparak ağaç diplerini aldım , ayrık otu sarmaya başlamış...

bay tömürcek 25-07-2013 21:59

Sahire ablacım hayırlı olsun yeni yeriniz Allah güle güle oturmak nasip etsin :) Hayallere kavuşmak ne güzel :) Maşallah civcivlerde köpeklerde çok güzeller :) Civcivlerin cinsi annesi gibi hint kırması galiba öyleye benziyorlar hintler sakin hayvanlardır insancıldırlar ve sık sık gurk olurlar yumurta konusunda övemicem malesef çünkü az bi yumurta yapıp kuluçkaya yatarlar :) Mutluluğunuz daim olsun ablacım sayfanı takipte olucam :)

dağçiçeği 26-07-2013 00:18

Sayın Sahire , bahçeniz ve yeni hayatınız hayırlı olsun. Herşey gönlünüzce olsun. Kolaylıklar diliyorum.

FKY100 26-07-2013 08:01

Sayın sahire;

Öncelikle hayallerinize kavuşmuş olmanıza bende çok sevindim. Bizimde izmitte bir arazimiz var ve bizimki bayağı bir eğimli... Bizde konteyner önüne erozyonu önlemek ve konteynerin kaymaması için bir duvar düşünüyoruz. O yüzden yaptığınız duvarla ilgili resimleri paylaşma şansınız olabilir mi?

tiryaki 26-07-2013 22:35

Hayırlı olsun, uzun süredir arsa / yer arayışları bölümündeki yazılarınızı görüyordum.

SAHIRE 27-07-2013 21:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1183866)
Sahire ablacım hayırlı olsun yeni yeriniz Allah güle güle oturmak nasip etsin :) Hayallere kavuşmak ne güzel :) Maşallah civcivlerde köpeklerde çok güzeller :) Civcivlerin cinsi annesi gibi hint kırması galiba öyleye benziyorlar hintler sakin hayvanlardır insancıldırlar ve sık sık gurk olurlar yumurta konusunda övemicem malesef çünkü az bi yumurta yapıp kuluçkaya yatarlar :) Mutluluğunuz daim olsun ablacım sayfanı takipte olucam :)

Öncelikle güzel temennilere çook teşekkür ederim. Evet hint tavuğuymuş, komşumuz getirdi. Ancak maalesef pek sakin değiller. Artık kanat kuyruk belli oldu ya, bugün tatsız bir olay yaşadık. Civcivlerden 3'ü ,sanırım horoz olanlar, birbirine girdi, ölümüne dövüşüyorlardı, dünya umurlarında değildi... Bir türlü ayıramadık, en sonunda birini yakalayabildik ayrı bir karton kutuya ayırdık. Kavga bugünlük bitti ama galiba yarın bir round daha var. Anneleri dersen,yavruları deli gibi dövüşürken bize saldırıyor, birbirlerini öldürecekler umurunda değil! Bir Güdük Necmi dediğimiz var ki boyu kısa ama yaman mı yaman... En kısa zamanda tek horoz bırakmalıyız.

SAHIRE 27-07-2013 21:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi FKY100 (Mesaj 1183963)
Sayın sahire;

Öncelikle hayallerinize kavuşmuş olmanıza bende çok sevindim. Bizimde izmitte bir arazimiz var ve bizimki bayağı bir eğimli... Bizde konteyner önüne erozyonu önlemek ve konteynerin kaymaması için bir duvar düşünüyoruz. O yüzden yaptığınız duvarla ilgili resimleri paylaşma şansınız olabilir mi?

Öncelikle çok teşekkürler. Duvarı paylaşacağım en kısa zamanda. Bizim tarla yüzde 10 civarında eğimli. Temeli bugün bitirdik. 20 cm genişliğinde , 15 cm yüksekliğinde grobeton döktük. Üzerine 4-5 sıra tuğla öreceğiz. Duvar bundan ibaret. En zoru temel için kazı yapmak oldu. Bir ara hapisten kaçacak Daltonlar olduğumuzu zannetmeye başlamıştık ta:)

SAHIRE 27-07-2013 21:25

Komşumuzun sütüyle ev yoğurdu

1 Eklenti(ler)
1 hafta yetecek yoğurdumuz.

bay tömürcek 28-07-2013 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1184465)
Öncelikle güzel temennilere çook teşekkür ederim. Evet hint tavuğuymuş, komşumuz getirdi. Ancak maalesef pek sakin değiller. Artık kanat kuyruk belli oldu ya, bugün tatsız bir olay yaşadık. Civcivlerden 3'ü ,sanırım horoz olanlar, birbirine girdi, ölümüne dövüşüyorlardı, dünya umurlarında değildi... Bir türlü ayıramadık, en sonunda birini yakalayabildik ayrı bir karton kutuya ayırdık. Kavga bugünlük bitti ama galiba yarın bir round daha var. Anneleri dersen,yavruları deli gibi dövüşürken bize saldırıyor, birbirlerini öldürecekler umurunda değil! Bir Güdük Necmi dediğimiz var ki boyu kısa ama yaman mı yaman... En kısa zamanda tek horoz bırakmalıyız.

O konuya değinmemiştim bile ablacım çünkü hint horozlar dövüşlerde kullanılıyor çok kavgacıdırlar sıcak kanlı insana yakın olmaları elle beslendiğinde çabucak insana alışmalarından ;) O civcivlerin önüne geçemezsiniz öldüresiye kavga ederler tavukları da öyledir isterseniz dediğiniz gibi horozu tek bırakın ya da horoz olanları başkasına verip normal bir köy horozu alın rahat edersiniz sevgiler ;)

SAHIRE 29-07-2013 21:50

tavuklarda son durum

1 Eklenti(ler)
Horozları tam tespit edemedik bu yüzden henüz ayıramadık:) Ama ortalık biraz sakinledi baskın olan diğerlerini dövdü bu sakinlik ondan..
Bu cinse yabancılar aseel ya da asil (Arapçadan geliyor) diyorlar. 2500 yıllık bir tür olduğu söyleniyor. Aslında börtü böcek açısından çok iyi- yabani hayvanlara kafa tutması da çok iyi. Buranın sıcak iklimine de iyi uyum sağlıyor sanırım komşular bu yüzden bu cinsi tercih ediorlar. Ama verime bakacağız:)

SAHIRE 29-07-2013 22:12

bahsettiğim duvar

1 Eklenti(ler)
Tuğlaları örmeye başladık...

SAHIRE 29-07-2013 22:29

Çiftliğin yeni elemaları:)

1 Eklenti(ler)
Bu ikisi de yeni işe başladı... Çok insalcıl olan Saruman ben çekemeden yanıma geliyor, iyi bir poz yakalayamadım. Çok avcılar. Çok korkusuz olamaları da bizi şaşırttı. Arkada yatan eleman! köpekleri kıııh gibi tuhaf bir ses çıkartarak fena korkuttu. Rocky klübenin altına kaçtı saklandı. Apoş ta arkama saklandı:) :o Umarım bu korku uzun sürmez! bu arada bugün köpeklerin tasmalarını taktım. Uzun süredir gel ve otur komutlarına çalışıyoruz fena değiller ama daha çook çalışmamız lazım...

SAHIRE 29-07-2013 22:34

Arkadaşlar bu arada hala doğal yerli sebze tohumu arıyorum. Doğal yerli karpuz ve börülce tohumuyla takaslayabiliriz:)

SAHIRE 30-07-2013 15:21

eşim, saruman,tırmık

3 Eklenti(ler)
Arkada da enzimler:)

SAHIRE 31-07-2013 22:34

eğitimden sonra oyun saati

2 Eklenti(ler)
Böyle de yatılır mı...

SAHIRE 31-07-2013 23:00

Duvara devam

1 Eklenti(ler)
Saru çok duvar ördü, yoruldu...

SAHIRE 06-08-2013 21:25

Tatlı yorgunluk

2 Eklenti(ler)
Duvara devam... Köpeklerin eğitimine devam. Bu arada kedilere de iyice alıştık. Salça yaptık . 15 kilo domatesten 1,6 kg salça yaptık, günkurusu... Bu sene pazardan Çanakkale domatesi aldık. İnşallah seneye kendi domatesimizden yaparız.

SAHIRE 06-08-2013 21:40

tırmık ve ben

1 Eklenti(ler)
...çabuk kaynaştık:) Tırmık aşırı sakin bir kedi. Ama Saru aşırı hareketli, çat burda çat kapı arkasında. İki yavru kardeş kedi ;huyları çok farklı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024