agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/)
-   -   SAHIRE / Fethiye Çaykenarı Köyü (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/32123.htm)

SAHIRE 25-08-2013 21:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1191905)
:) yani şöyle bir bağ olsa pişirir yerdiniz ama bir tane az olur.Siz yemeden önce başka görüşleride bekleyin derim.Bana hoşkıran gibi geldi.Yapraklarında beyaz bir toz var mı?Fotoğrafta tam seçilmiyor.

Beyaz damarlı ama toz göremedim, internetten baktım hoşkırana sirken de deniliyor, bir iki fotoğrafla karşılaştırdım çok benziyor, sanırım tahmininiz doğru:)

incirli 26-08-2013 10:51

çok güzel olmuş.hep hayalimdir böyle bi çiftlik yapmak

SAHIRE 27-08-2013 10:56

1 Eklenti(ler)
Diktiğimiz Çin Gülü epey boylandı, artık çiçek de açıyor:) Yanında biberler maalesef çekirge çok olduğundan bir türlü tam manasıyla gelişemiyorlar. Kuşları bizim tarlaya çekmemiz lazım. Tavuklar da hızla büyüyor, büyüdükçe daha iyi avlanıyorlar. Olmadı hindi çözümler arasında ( bay tömürcek:)) ama kimyasal yok, ilaç yok önce doğal mücadele - umarım başarırız.

yağmur 27-08-2013 15:29

Sahire Hanım o kuşlarda meyvelerin düşmanı.

bay tömürcek 27-08-2013 15:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1193477)
Diktiğimiz Çin Gülü epey boylandı, artık çiçek de açıyor:) Yanında biberler maalesef çekirge çok olduğundan bir türlü tam manasıyla gelişemiyorlar. Kuşları bizim tarlaya çekmemiz lazım. Tavuklar da hızla büyüyor, büyüdükçe daha iyi avlanıyorlar. Olmadı hindi çözümler arasında ( bay tömürcek:)) ama kimyasal yok, ilaç yok önce doğal mücadele - umarım başarırız.

Ah ablacım çekirgelerin kıymetini bil keşke olsa da hindilerim bayram etse burda tek tük ;) Şaka bir yana çok zararlık yapıyor çekirgeler. Ama gerçekten hindiler kökünü kurutuyor. Belkide ben ondan çekirge göremiyorum bizim buralarda :p Ama bahçedeyken başında beklemeniz lazım sahire ablacım yoksa sebzeleri de yer hindiler. Ama tavuk kadar zarar vermiyor hindiler, mesela bişeyleri eşeleme huyları yok tavuklar gibi ;) Bence düşünün derim ama çok nazik büyüyor yavruları, civciv gibi değiller :)

SAHIRE 27-08-2013 21:31

Evet maalesef bugün akşamüstü bütün pazıların tavuklar tarafından mideye indirildiğini görerek bunu anladım:) Yarın çekebilirsem çekirge zararını yüklemek isterim. Yeni fidelerin yapraklarını keserek büyümelerini engelliyorlar. Bakalım zamanla en doğru çözümü bulacağız.
İngilizlerin bir sözü var: "En az 3 adet dikeceksin: Biri kuşlara, biri böceklere, biri sana" diyorlar ama bizim bahçede 3ün biri de bize kalmıyor şu anda , ama tabii daha işlediğimiz alan az ve ekosistem henüz oturmadı...(not: kazma yapmaktan kollarım tutuldu!)

SAHIRE 27-08-2013 21:38

:)) Bay tömürcek beni çok güldürdün :) bu çekirgeleri bir tutabilsem de senin hindilere yollasam.:) Ama 3. sıçrayışta yakalanmıyor bunlar ! Resmen uçarak kaçıyorlar. Fakat gülün üstünde 10 cm.lik 2-3 tane dev çekirge öldürdüğümü itiraf edeyim; o kart olanlar kaçamıyorlar. Güller ölmek üzereydi , şimdi canlanmaya yaprak çıkarmaya başladı:)

SAHIRE 27-08-2013 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1193558)
Sahire Hanım o kuşlarda meyvelerin düşmanı.

Kesinlikle sevgili yağmur: incirleri delmişler hep, delik incirler de enzime gitti.

bay tömürcek 27-08-2013 23:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1193639)
:)) Bay tömürcek beni çok güldürdün :) bu çekirgeleri bir tutabilsem de senin hindilere yollasam.:) Ama 3. sıçrayışta yakalanmıyor bunlar ! Resmen uçarak kaçıyorlar. Fakat gülün üstünde 10 cm.lik 2-3 tane dev çekirge öldürdüğümü itiraf edeyim; o kart olanlar kaçamıyorlar. Güller ölmek üzereydi , şimdi canlanmaya yaprak çıkarmaya başladı:)

Yüzünüzden gülmek hiç eksik olmasın ablacım :) Hindiler o devasa çekirgelere bayılıyorlar. Başlarından veya sonrarından yakaladıkları gibi uzunlamasına mideye gidiyor hindilerin ;) Yakalamak çok zor oluyor abla gerçekten. Geçen sene benim çiçeklere dadandı yeşil çekirgeler yakalayıp hindilere veriyordum ama ne zahmet sorma. En son yavru hindileri soktum bahçeye 2 güne bişey kalmadı tertemiz oldu çiçekler :p

SAHIRE 28-08-2013 10:31

Biberler de ...

1 Eklenti(ler)
...çekirge zararı.

SAHIRE 28-08-2013 10:38

yaralı tavuk

2 Eklenti(ler)
Cicianne yavrularını bırakmıştı, sade bırakmakla kalmadı yanına geleni de fena dövüyordu: o arada bu yavruyu da fena yaraladı, kafasını delmiş kanatmış, bu yavruyu 3-4 gündür bir sepete ayırdık, şimdi iyileşiyor . Gündüz yaseminin altında gece sepette kalıyor.

SAHIRE 28-08-2013 10:44

soğanlı bir bitki

2 Eklenti(ler)
Bahçede çıktı, nedir bilmiyorum:confused: boyu 1 mt yi geçkin. Beyaz ufak çiçek açtı.

yağmur 28-08-2013 21:45

Çok güzel görünüyor.Özellikle dikmişsiniz gibi.

SAHIRE 29-08-2013 20:22

Haberler:
1-Köpekler merdiven çıkmayı öğrendi:)Kedilerle iyi kaynaştılar. Kediler hala biraz tokatlıyorlar köpekleri ama sert değil:) tatlı tatlı...
2- Yaralı tavuğun yarası kapanıyor - sabah sarmısaklı yoğurt veriyorum, işe yarıyor. Yalnız, diğerleri onu hala dövüyorlar, o yüzden pek yan yana gelmiyor. Bilmem tekrar kaynaşabilecekler mi? Yoksa o hep tek tabanca mı kalacak?
3- 2. duvar bitiyor. 3.nün temelini yarın atacağız. Ama sürdüremiyoruz. Yağmur yok toprak taş gibi.
4- Pazılar tavuklar tarafından bitirildi. (Sadece 2 parti yiyebildik)Karpuzlarda da sarı bit gibi bir şey var; solduruyor, her an gidebilirler. Hava çoook sıcak performans düşük.

bay tömürcek 29-08-2013 21:12

Sahire ablacım aklınızda bulunsun tavuklarda yaralanma falan olduğunda gres yağı sürün yarasına. Çabucak kapanıp kabuk yapmasını sağlıyor. İyileşmeden diğer tavukların yanına gitmesin zaten, tavuklar kanlı veya yaralı yeri gagalayıp yarayı azdırırlar. İyileşince tekrar katılır onlara birazcık yoğun bakım ünitesinde kalsın o ;)

SAHIRE 30-08-2013 12:04

yaralı tavuk keltoş

1 Eklenti(ler)
Keltoşun mamasından aç gözlü Saru da yiyor!
Keltoş yoğun bakım ünitesine baya alıştı Bay tömürcek:) Akşam elime geliyor yakalayıp sepetine koyuyor, sabah çıkarıyorum, yasemin ve sardunyanın altında takılıyor, kedilerle de kanka oldu bazen kediler niyeti bozsalar da keltoş yakalanmıyor .Gres yağı yok ama az miktarda bulunduralım bizim hintlere lazım olacak galiba:D

SAHIRE 30-08-2013 12:10

Bugün sabah zakkum ve güllerdeki yaprak bitlerine savaş açtım. Acı biberli tarifi deniyorum. 1 lt sıcak suya 2 ç.kaşığı acı biberi koydum akşamdan, sabaha kadar beklettim, süzdüm ve 2 kaşık da arap sabunu ekleyerek bitkilere sabah güzelce fısfısladım. Duruma göre tekrarlayacağım.

sonkez 30-08-2013 15:16

Yeriniz,eviniz hayırlı olsun..Rabbim kolaylıklar versin...

SAHIRE 30-08-2013 19:57

Tüm güzel temennilere çoooooooook teşekkür ederim.
İnternet çok yavaş çalışsa da beni çok mutlu ediyor:
Öncelikle paylaşmanın mutluluğu, sonra da bilmediklerimi öğrenme mutluluğu.
Böyle bir bilgi kaynağı olmasa biz buralarda yapamazdık. Ne eşim ne ben bu işlerden anlıyoruz diyemeyiz. Ama sürekli öğreniyor ve çok çalışıyoruz.

Bayçalı 31-08-2013 09:28

sn.SAHIRE sayfanızı şöyle bir dolaştım çok keyifliydi sizin çifliğinizde aldığınız keyif ve mutluluk anlatılamaz yaşanması gerekir diye düşünüyorum mutlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim çifliğinizde kolay gelsin. :)

helin-123 01-09-2013 02:08

bahçeniz çok doğal ve çok güzel paylaşımlarını ve hayvanlarınız hakkındaki yorumlarınızı gülerek okuyorum.gerçekten çok güzeller

SAHIRE 03-09-2013 14:30

otur ve bekle:)

1 Eklenti(ler)
böyle uslu durduklarına bakmayın, arkamı döndüğümde yaramazlık gırla:o

SAHIRE 03-09-2013 14:36

bu tırtılı tanıyan var mı?

1 Eklenti(ler)
Zakkumun dibini çapalarken gördüm, zararlı mı yararlı mı bilemediğimden dokunmadım, kötü mü ettim acaba? 3 cm boyunda bu dolgun tırtıl kökleri yer mi acaba?:confused:

SAHIRE 03-09-2013 14:47

yeterince acı değilmiş

1 Eklenti(ler)
Yaprak bitlerine 2 sefer acı biberli solüsyon banyosu yaptırdım. Karıncalarla mutlu mesut yaşamaya devam ediyorlar. Solüsyonu pul biberle hazırlamıştım ama bana da pek acı gelmedi. Şimdi bir lokantadan aldığım ultra acı küçük taze biberle deneyeceğim. Taze biberi ezip suda bekletip tekrarlayacağım...

SAHIRE 03-09-2013 14:52

keiki(baby) orkide

1 Eklenti(ler)
Epey köklenmişti, bugün ayırdım. İnşallah bir sıkıntı olmaz, akşam biraz serin esintili pencere önüne koyacağım. Bu arada bu keiki orkidenin kök boğazından çıkmıştı, çıkalı 1 seneyi geçti.. Saksıya sığsalar ayırmayacaktım ama anne de çok büyük saksıda sıkıştıklarına hükmederek ayırdım. Umarım iyi etmişimdir.

Kiraz 03-09-2013 15:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1195777)
Zakkumun dibini çapalarken gördüm, zararlı mı yararlı mı bilemediğimden dokunmadım, kötü mü ettim acaba? 3 cm boyunda bu dolgun tırtıl kökleri yer mi acaba?:confused:

Zararlı olması büyük ihtimal.

Orhan Özbilgiç 03-09-2013 17:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz (Mesaj 1195782)
Zararlı olması büyük ihtimal.

Sayın SAHİRE;
Kiraz arkadaşımızın tesbiti doğru. Yöresel olarak ''Beyaz Kurt'' diyorlar. Baş belası bir şey!

Yeşilırmak Deltası'nda, özellikle kumlu topraklarda dikili kocaman fındık ağaçlarının köklerini yiyerek, kalemtraşla açılmış kurşun kalem gibi sivriltiyor ve kurutuyor.

SAHIRE 03-09-2013 21:07

Tüh keşke bulmuşken öldürseymişim, çapalarken zakkumun dibinden çıkmıştı... Neyse yarın tavukları o bölgeye salayım. Belki tekrar bulurlar.

ozlem39 04-09-2013 19:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1194520)
Bugün sabah zakkum ve güllerdeki yaprak bitlerine savaş açtım. Acı biberli tarifi deniyorum. 1 lt sıcak suya 2 ç.kaşığı acı biberi koydum akşamdan, sabaha kadar beklettim, süzdüm ve 2 kaşık da arap sabunu ekleyerek bitkilere sabah güzelce fısfısladım. Duruma göre tekrarlayacağım.

bunu bende deneyeceğim bilmiyordum. benimde yapraklar delik deşik.
sağol

yağmur 04-09-2013 20:40

Sahire Hanım o yaprak bitleriyle karıncalar dost olduğu için anlaşıyorlar.Onları taşıyıp getiren karıncalar zaten.Yanlış hatırlamıyorsam karşılığında bir salgı alıyorlardı :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024