agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/)
-   -   SAHIRE / Fethiye Çaykenarı Köyü (http://www.agaclar.net/forum/surdurulebilir-dogal-tarim-bahceleri/32123.htm)

bay tömürcek 28-07-2013 11:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SAHIRE (Mesaj 1184465)
Öncelikle güzel temennilere çook teşekkür ederim. Evet hint tavuğuymuş, komşumuz getirdi. Ancak maalesef pek sakin değiller. Artık kanat kuyruk belli oldu ya, bugün tatsız bir olay yaşadık. Civcivlerden 3'ü ,sanırım horoz olanlar, birbirine girdi, ölümüne dövüşüyorlardı, dünya umurlarında değildi... Bir türlü ayıramadık, en sonunda birini yakalayabildik ayrı bir karton kutuya ayırdık. Kavga bugünlük bitti ama galiba yarın bir round daha var. Anneleri dersen,yavruları deli gibi dövüşürken bize saldırıyor, birbirlerini öldürecekler umurunda değil! Bir Güdük Necmi dediğimiz var ki boyu kısa ama yaman mı yaman... En kısa zamanda tek horoz bırakmalıyız.

O konuya değinmemiştim bile ablacım çünkü hint horozlar dövüşlerde kullanılıyor çok kavgacıdırlar sıcak kanlı insana yakın olmaları elle beslendiğinde çabucak insana alışmalarından ;) O civcivlerin önüne geçemezsiniz öldüresiye kavga ederler tavukları da öyledir isterseniz dediğiniz gibi horozu tek bırakın ya da horoz olanları başkasına verip normal bir köy horozu alın rahat edersiniz sevgiler ;)

SAHIRE 29-07-2013 21:50

tavuklarda son durum

1 Eklenti(ler)
Horozları tam tespit edemedik bu yüzden henüz ayıramadık:) Ama ortalık biraz sakinledi baskın olan diğerlerini dövdü bu sakinlik ondan..
Bu cinse yabancılar aseel ya da asil (Arapçadan geliyor) diyorlar. 2500 yıllık bir tür olduğu söyleniyor. Aslında börtü böcek açısından çok iyi- yabani hayvanlara kafa tutması da çok iyi. Buranın sıcak iklimine de iyi uyum sağlıyor sanırım komşular bu yüzden bu cinsi tercih ediorlar. Ama verime bakacağız:)

SAHIRE 29-07-2013 22:12

bahsettiğim duvar

1 Eklenti(ler)
Tuğlaları örmeye başladık...

SAHIRE 29-07-2013 22:29

Çiftliğin yeni elemaları:)

1 Eklenti(ler)
Bu ikisi de yeni işe başladı... Çok insalcıl olan Saruman ben çekemeden yanıma geliyor, iyi bir poz yakalayamadım. Çok avcılar. Çok korkusuz olamaları da bizi şaşırttı. Arkada yatan eleman! köpekleri kıııh gibi tuhaf bir ses çıkartarak fena korkuttu. Rocky klübenin altına kaçtı saklandı. Apoş ta arkama saklandı:) :o Umarım bu korku uzun sürmez! bu arada bugün köpeklerin tasmalarını taktım. Uzun süredir gel ve otur komutlarına çalışıyoruz fena değiller ama daha çook çalışmamız lazım...

SAHIRE 29-07-2013 22:34

Arkadaşlar bu arada hala doğal yerli sebze tohumu arıyorum. Doğal yerli karpuz ve börülce tohumuyla takaslayabiliriz:)

SAHIRE 30-07-2013 15:21

eşim, saruman,tırmık

3 Eklenti(ler)
Arkada da enzimler:)

SAHIRE 31-07-2013 22:34

eğitimden sonra oyun saati

2 Eklenti(ler)
Böyle de yatılır mı...

SAHIRE 31-07-2013 23:00

Duvara devam

1 Eklenti(ler)
Saru çok duvar ördü, yoruldu...

SAHIRE 06-08-2013 21:25

Tatlı yorgunluk

2 Eklenti(ler)
Duvara devam... Köpeklerin eğitimine devam. Bu arada kedilere de iyice alıştık. Salça yaptık . 15 kilo domatesten 1,6 kg salça yaptık, günkurusu... Bu sene pazardan Çanakkale domatesi aldık. İnşallah seneye kendi domatesimizden yaparız.

SAHIRE 06-08-2013 21:40

tırmık ve ben

1 Eklenti(ler)
...çabuk kaynaştık:) Tırmık aşırı sakin bir kedi. Ama Saru aşırı hareketli, çat burda çat kapı arkasında. İki yavru kardeş kedi ;huyları çok farklı.

Muhammet3 06-08-2013 21:50

Merhabalar,

Sayfadaki yazı ve fotoğraflarınızı başında sonuna kadar gözden geçirdim, çok huzur verici.
Gerçekten çok güzel bir iş çıkarmışsınız, yeni bir yaşam mekanı, yeni yeni ağaçlar, hayvanlar harika olmuş.

Umarım ilerleyen yıllarda böyle bir girişimde bulunmak bizlere de kısmet olur.

Tam olarak bulunduğunuz yer neresi bilmiyorum fakat Fethiye iklimi, ve ****** denizi ile muhteşem bir yer...

Selamlar.

SAHIRE 07-08-2013 21:22

son ürün

2 Eklenti(ler)
Salça yapımının son aşamaların fotoğraflarını da eklemek istedim. Öyle sıcak ki iki günde oldu salçamız.

Köpeklerin eğitimi artık ikisi de tasma ve iple yürümeye alıştı:)

Çekirgelerle başım dertte. Doğal bir çözüm arıyorum. Biber fidelerimi kesmişler. Rokalar keza öyle!! Bugün ilk defa 5 yaprak kadar pazı topladım yarın pazılı omlet var. Çekirgeler bitirmeden bir tadına bakalım.

SAHIRE 07-08-2013 22:02

dersten kareler

2 Eklenti(ler)
Cesar Milan'ın teknikleriyle eğitim devam ediyor...

SAHIRE 07-08-2013 22:07

Kaynayan ders

2 Eklenti(ler)
ama kediler de derse katılmak isteyince konsantrasyon bozuluverdi.:eek:

SAHIRE 13-08-2013 21:03

Önce kedilere pek sıcak bakmamıştım, sonra alıştım, sevdim, ancak 2 gece önce dışarı terasa çıktığımda Saru' nun 50- 60 cm boylarında bir yılan yakaladığını görünce tüm fikrim değişti: Böyle bir yerde kedi şartmış! Yılanın acı sonunu ben söylemeyim, zaten siz anladınız...

SAHIRE 13-08-2013 21:09

koca yasemin

2 Eklenti(ler)
Evin girişindeki mis kokulu yasemin.. İlk taşındığımızda biraz budamıştık iyice coştu - iplere sardıracağız. Fotoğraf akşama doğru çekildiğinden çok net olmadı.

bay tömürcek 13-08-2013 22:10

Sahire ablacım çekirgeler için doğal çözüm hindi. Acayip çekirge avlarlar kökünü kuruturlar çekirgenin.

SAHIRE 14-08-2013 20:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bay tömürcek (Mesaj 1189318)
Sahire ablacım çekirgeler için doğal çözüm hindi. Acayip çekirge avlarlar kökünü kuruturlar çekirgenin.

Güzel fikir bay tömürcek;) o zaman daha kapsamlı bir kümes için çalışmak lazım... bakalım şu duvar işlerini daha bitiremedik o bitince kümesi de planlayalım.

SAHIRE 14-08-2013 21:07

Üzücü bir gelişme

1 Eklenti(ler)
Eve yaklaşık 1 km uzaklıktaki mesafede yangın çıktı. Dumanı görünce önce biri çöpünü mü yakıyor dedik. Baktık duman arttı 177 yi aradık. Ekipler hızlı geldi. İtfaiye araçları ve beyaz minibüsler geldi. Ama bugün hem feci sıcaktı hem de maalesef rüzgar vardı. Helikopterle de takviye ettiler. Neyse ki büyümeden söndürüldü. Benim evden gördüğüm 10 kadar büyük çam yandı , daha hasarlananlar da olabilir. Maalesef ekosistem bozuldu... Tek tesellimiz çabuk söndürülmesi, ekiplerin ciddiyeti ve hıznın çok iyi olması.
Böyle kavurucu sıcaklarda çok dikkatli olunmalı. :mad:

SAHIRE 16-08-2013 20:17

çiftlikten haberler 1

1 Eklenti(ler)
Bugün hastayım. Sanırım arabanın kliması çarptı. Her yerim kırılıyor. Hafif ateşliyim.
Dün artık hazır olan sıcak kompostu diktiğimiz ağaç diplerine döktüm. Ayriyeten de olmuş olan enzimli suyla da suladım. Fidanlarda bir coşma bekliyorum. Aşağıda eski lastiklerden kompostluklar.

SAHIRE 16-08-2013 20:22

1 Eklenti(ler)
Dün cicianne yavruları azat etti, Bugün de yumurtladı. Öyle bir bıraktı ki yavruları artık yanına bile yaklaştırmıyor... Herkes takılırken biz de kümesi temizledik.

SAHIRE 16-08-2013 20:29

2 Eklenti(ler)
Dün Rocky ve Apollo aşılarını oldu karnelerini aldı:) Bugün de benim yorgunluğumdan istifade bol bol yaramazlık yaptılar. Hoca hastaydı, ders boştu yani:)))

SAHIRE 16-08-2013 20:33

2 Eklenti(ler)
İlk karpuzumuz büyüyor... tabii köpekler kediler ve tavuklar rahat verirse!

SAHIRE 16-08-2013 20:38

teraslama duvarında son durum

1 Eklenti(ler)
Payandaları da tamamladık... Umarım çabuk iyileşirim duvar işi aksadı:(

SAHIRE 16-08-2013 20:43

Olağan durumlar

1 Eklenti(ler)
Sabah kalk miyavı - pencereden geliyor...;Sabah servisine çıkıyorum.

yağmur 16-08-2013 21:51

Çok tatlılar maşallah.

SAHIRE 20-08-2013 22:03

http://www.agaclar.net/forum/bu-bitk...nedir/1186.htm
Arkadaşlar saksıdan çıkan şu linkteki iki bitkiyi bilen var mı acaba?? Sökeyim mi, kalsın mı, nedir bilemedim?

yağmur 21-08-2013 00:17

Merhaba,
Sahire Hanım ilk resim hoşkıran denen Karadeniz'de yenilen bir yabani ot.Söküp atabilirsiniz.İkincisini bende çıkaramadım.

SAHIRE 21-08-2013 20:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi yağmur (Mesaj 1191653)
Merhaba,
Sahire Hanım ilk resim hoşkıran denen Karadeniz'de yenilen bir yabani ot.Söküp atabilirsiniz.İkincisini bende çıkaramadım.

Çook teşekkürler! Merakımın %50 si gitti. 2.nin de yabani bir ot olması muhtemel gibi gelmeye başladı. Madem yeniyor bahçeye dikeyim de orada büyüsün, sonra da tadına bakalım;)

yağmur 21-08-2013 22:19

:) yani şöyle bir bağ olsa pişirir yerdiniz ama bir tane az olur.Siz yemeden önce başka görüşleride bekleyin derim.Bana hoşkıran gibi geldi.Yapraklarında beyaz bir toz var mı?Fotoğrafta tam seçilmiyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024