agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni22105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2017, 22:49   #2101
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Yani, sulanan bir toprak altında, mart çiçeklenmesinin ardından yapraklar haziran gibi kurumuş muydu, yoksa bütün bir yaz boyunca yapraklar yeşil olarak mı kalmıştı ? Erlicheer'lerin kasım ayında da açabileceğine ilk defa tanık oluyorum..çok ilginç..koşullar sağlanarak zorlamayla açtırılabiliyor demek..veya Kayseri iklim koşulları buna müsait..
Soğanlı çiçeklerin arasına Nisan sonundan itibaren yazlık çiçekler dikiyorum. Temmuz-Ağustos gibi yazlık çiçeklerin yoğun yaprak örtüsü nedeniyle, Erlicheer yaprakları yaz boyu yeşil miydi ?.. Yoksa yapraklar kuruyup tekrar mı yeşerdiler, bunu gözlemleme şansım olmadı. Aşağıya o bölgenin resimlerini ekliyorum.

24 Temmuz'daki hali
Name:  DSCN9045 24 temmuz 2016 nergis.jpg
Views: 1263
Size:  39.9 KB

4 Mayıs' da aralarına sardunya dikmiştik.
Name:  DSCN8434 4 mayıs 2016.jpg
Views: 1337
Size:  65.5 KB

İklim koşullarına ve çeşitlerine göre değişmekle beraber, bölgemizde nergisler 20 Şubat-5 Mart arası yaprak çıkarır, 5 Mart-10 Nisan arası çiçeklenir, 15 Haziran-15 Temmuz arası da yaprakları kurur.

İki sezondur normal döngüsünde seyreden Erlicheer ilk defa böyle davrandı. Aynı davranışı Çok çiçekli Sarı Karaburun da sergiledi. Onun resimlerini de aşağıya ekliyorum.

10 Mart 2016' dan
Name:  DSCN7792 çok çiçekli sarı karaburun.jpg
Views: 1391
Size:  67.0 KB

13 Kasım 2016' dan
Name:  DSCN9925 karaburun 13 kasım.jpg
Views: 1231
Size:  54.9 KB

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2017, 23:11   #2102
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
Kayseri'de sonbahar da soğuk geçiyor, iki kez soğuklanıp iki kez açıyor olabilir mi?
1300 mt rakımda, Erciyes dağının zirvesine kuş uçuşu 10 km mesafede bulunan bahçemizde sonbahar aylarında gece-gündüz sıcaklık farkı 24 derece olabiliyor. Yani öğleyin 22 derece olan günün gecesinde -2 dereceyi görmek bizim için sıradan bir olay... Ancak bu senelerdir böyle, ilk defa bu durumla karşılaştık.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2017, 10:31   #2103
Ağaçsever

havlayanPapatya's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2017
sayın heyyamola, bahçenizde bu sezon ne var ne yok? merakla bekliyoruz.

kamil35, nkutsay, TCM ve 2 kişi beğendi.
havlayanPapatya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2018, 15:55   #2104
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Sn. heyyamola 2017 yılı için paylaşımlarınız olmamış bizi mahrum bırakmayın lütfen.

Saygılar.

kamil35 beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 18:46   #2105
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
Sayın heyyamola, sizlere sağlık, sıhhat ve kolaylıklar diliyorum. Bahçeniz Malatya yolu üzerine yakın mı? Yakın ise Malatya'ya giderken ziyaret etmemiz mümkün mü? Bahçenizdeki paylaşımlara baktığımızda bahçenizin büyüklüğü sanki 3-5 dönüm gibi geliyor. Bu da sizin başarılı bir planlamanızdan kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Sizlere ve sevdiklerinize nice seneler diliyorum.

İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2018, 07:01   #2106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-03-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Teşekkürler Sn. Doğadan. Meyve fidanlarını almadan önce epey bir araştırma yapmış, güvenilir ve işi bilen fidancılardan almaya gayret etmiştik. Çeşitlerini ve anaçlarını seçerken de bayağı özen gösterdik. Öyle ki aldığımız 6 çeşit eriğin hasat zamanı birbiriyle çakışmasın, biri bitince öbürü başlasın istedik. Yüksek verim alabilmek için hangi çeşidin hangisini tozlayacağını hesaba katarak düzenlememizi ona göre yaptık. Ayrıca dikim yaparken bu mesajdaki yöntemi kullanmıştık.

Yeri gelmişken diktiğim çeşitleri de paylaşayım.

Elma
Amasya, Arap Kızı, Gala, Red Fuji, Red Chief, Breaburn, Granny Smith, Golden, Starking

Kiraz
0900 Ziraat, Starks Gold

Şeftali
Fantasia, Hale, Monreo

Nektarin
Elegant Lady, Venüs

Erik
Can, Aynalı, Vardy Japon, Black Diamond, Angeleno, Formoza, Red Heart, Giant, Black Amber, Friar, Mürdüm, Üzüm

Armut
Deveci, Ankara, Santa Maria, Akça, June Beauty, Japon (Atago cinsi), Margarita

Kayısı
Roxana, Şekerpare, Iğdır, Tokaloğlu, Malatya, Prima

Badem
Teksas, Nonpareil

Dut
Ekşi Kara, Avustralya Kara

Ayva
Eşme, Şekergevrek
Acaba hale şeftali ve roksana kayısı tadları nasıl ?

Kayrum38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2020, 22:34   #2107
Ağaçsever

çiçeğim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2006
[QUOTE=heyyamola;1493313]Soğanlı çiçeklerin arasına Nisan sonundan itibaren yazlık çiçekler dikiyorum. Temmuz-Ağustos gibi yazlık çiçeklerin yoğun yaprak örtüsü nedeniyle, Erlicheer yaprakları yaz boyu yeşil miydi ?.. Yoksa yapraklar kuruyup tekrar mı yeşerdiler, bunu gözlemleme şansım olmadı. Aşağıya o bölgenin resimlerini ekliyorum.

24 Temmuz'daki hali
Eklenti 637720

4 Mayıs' da aralarına sardunya dikmiştik.
Eklenti 637721

İklim koşullarına ve çeşitlerine göre değişmekle beraber, bölgemizde nergisler 20 Şubat-5 Mart arası yaprak çıkarır, 5 Mart-10 Nisan arası çiçeklenir, 15 Haziran-15 Temmuz arası da yaprakları kurur.

İki sezondur normal döngüsünde seyreden Erlicheer ilk defa böyle davrandı. Aynı davranışı Çok çiçekli Sarı Karaburun da sergiledi. Onun resimlerini de aşağıya ekliyorum.

10 Mart 2016' dan
Eklenti 637722

Verdiğiniz bilgileri okumak çok güzeldi ama üzülerek uzun zamandır paylaşım yapmadığınızı farkettim gerçekten merak ettim bilen var mı acaba?

çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2020, 17:36   #2108
Yeni Üye

Ezgi_38's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2020
Sn.Heyyamola Kayserili bir hemsehriniz olarak sizi takdir ediyorum. Ben bahçe işlerine yeni başlayacak biri olarak sizin bilgilerinizden o kadar çok istifade ettim ki anlatamam. Bahçeniz yetiştirdiginiz ürünler hepsi birbirinden güzeldi. Hepsini tek tek inceledim ve gelişimleri hakkında ipuçları edindim. Sıkı takipçiniz olarak sizi takip etmeye devam edeceğim.

Ezgi_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024