agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni168Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-11-2012, 14:21   #31
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban Mesajı Göster
Sayın Eko,
Hoş geldiniz, sayfanız hayırlı, uğurlu olsun. İlgi ile takip edeceğim. Benim böyle elverişli ve büyük bir bahçem yok. Onun için kendimi bahçe konularına yazıyla katılacak kadar yetkin bulmuyorum. Ancak dostları uzaktan takip etmekle yetiniyorum. Sizin sayfanız benim için avantaj. Sitenin bu taraflarına yeni girmeye başladım. Birkaç yüz mesaja ulaşmış konuları takip etmeye kalkınca her şey birbirine karışıyor. Ancak böyle yeni başlayan konuları takip edebiliyorum. Onun için bundan sonra sizde misafirim. Belki sebze konularına da girilirse ben de karınca kararınca birşeyler yazarım. Sevgi ve saygılarımla. Sağlıkla kalın.
Halil Balaban
Halil bey bahçem kendi uğraşacağımız kadar bir alan, fakat yinede ağır işlerde eleman çalıştırıyorum.Bazen iş yükü fazla geliyor ama yinede severek yapılınca yormuyor.Bahçeme hafta sonları gidebiliyorum dostlarla yiyecek kadar sebze yetiştiriyorum.Sebze konularında tecrübelerinizden yararlanmak isterim elbette.Bahçeme de beklerim her zaman..Sizinde böyle bir yeriniz olmasını temenni ederim..Hoşçakalın..selamlar..

eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 14:29   #32
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavi eylul Mesajı Göster
bahçeniz hayırlı olsun ...güzel ürünler almanız dileğiyle
şemsiye dediğiniz bizim burada evelek ya dasırtı kızıl derler közlemesi ve tereyağ ile kızartması çok güzel olur...soğanlı kavurmasıda ama benim favorim tereyağlı olanı olmadı işte gördüm canım çekti...
sarı olanlarıda tavuk tırmıtına benzettim bol soğanlıya da sebzeli kavurması yemede yanında yat...offf offf yarın fındık bahçesine mi gitsem ne...)
sarı olanını acı bir tatı varsa bahçe tırmıtıda olabilir...hangisi olursa olsun ikiside güzel...
Sayın Mavieylül iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Ben burada mantarların ismini bilimsel adlarıyla yazdım.Şemsiye mantarına doğru, bazı yerlerde evelek diyorlar aynı mantardan bahsediyoruz.Sarı olana ise çıntar ve melki gibi adlar veriliyor.Çıntar dediğiniz gibi biraz acımsı bir tatta oluyor.Yolunuz düşerse buyurun gelin beklerim bol,bol toplar yeriz. selamlar...

mrduran beğendi.
Eski 21-11-2012, 15:21   #33
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
Fakat bu işlemi uygulamadan fidancımla görüştüm 15 eylül itibariyle uç almamı tavsiye etti.Geçenyıl bu uygulamanın yapıldığı bir bahçeyi gezdim ve olumlu sonuçlarını gördüm.
Olumlu sonuçlarının nedeni uç alma değildir, başka faktörler olabilir, mantıksal olarak hiç bir bağ kuramıyorum çünkü.

Ya da o bahçede de uc dallar alınmasaydı belkide o uc dallarda kuruyacaktı, amaç kurumuş dal görmemekse olabilir, fakat bunun hiç bir şeye yararı faydası yok ki, yarın ağaçlar büyüdüğünde de tüm uc dalları almayamı uğraşacaksız.

Bence en güzeli ilk baharda kuruyan dalları kesip temizlemektir kesilen yarada daha çabuk kapanır.

Tabi ki, bu benim fikrim, uygulama sizlerin bileceği bir iş. Kolay gelsin emeklerinin karşılığını görmen dileklerimle..

eko_ ve mrduran beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 16:36   #34
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın lilium tecrübelerinize güveniyorum fakat, ülkemiz gibi birçok işin el yordamıyla yapıldığı ve ceviz konusunda bir çok muammanın yaşandığı dönemde,bu konuda bilim adamı sayısının bir elin parmaklarını geçmediği bir konuda bizden sonra bu işi yapacaklara bazı deneyimleri aktarmak zorundayız.İklim ve ekoloji konusunda Balıkesirde çekilen bazı resimlere baktığımda cevizler yemyeşil oysa bizde bir ay önce yaprak dökümü başladı.Bu yüzden test ederek resimlerle yine paylaşım yapacağım.Selamlar..

Lilium beğendi.
Eski 12-12-2012, 14:09   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Sayın lilium tecrübelerinize güveniyorum fakat, ülkemiz gibi birçok işin el yordamıyla yapıldığı ve ceviz konusunda bir çok muammanın yaşandığı dönemde,bu konuda bilim adamı sayısının bir elin parmaklarını geçmediği bir konuda bizden sonra bu işi yapacaklara bazı deneyimleri aktarmak zorundayız.İklim ve ekoloji konusunda Balıkesirde çekilen bazı resimlere baktığımda cevizler yemyeşil oysa bizde bir ay önce yaprak dökümü başladı.Bu yüzden test ederek resimlerle yine paylaşım yapacağım.Selamlar..
Eko hocam bizim iklim geçit
bölgesinde olduğu için bazen çok soğuk bazen çok sıcak oluyor.Lilium arkadaşımızın dediği bizim bölgede budama işimiz ilk baharda olmalı.Çünkü yaranın kapanması için belli sıcaklık ve canlı doku olması lazım.Kışa girerken soğuklarla birlikte yaralı ağaç çok hırpalanır. Kuruyan yerleri ilkbaharda ayıklarsın.Son baharda uç budaması yapılırsa biraz daha içlere doğru yine kuruma olur. En iyisi bizim bölgeler için ilk baharda mart ve nisa 15 e kadar budama yapmak.Tecrübemi paylaştım.Saygılar kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 14:40   #36
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Eko hocam bizim iklim geçit
bölgesinde olduğu için bazen çok soğuk bazen çok sıcak oluyor.Lilium arkadaşımızın dediği bizim bölgede budama işimiz ilk baharda olmalı.Çünkü yaranın kapanması için belli sıcaklık ve canlı doku olması lazım.Kışa girerken soğuklarla birlikte yaralı ağaç çok hırpalanır. Kuruyan yerleri ilkbaharda ayıklarsın.Son baharda uç budaması yapılırsa biraz daha içlere doğru yine kuruma olur. En iyisi bizim bölgeler için ilk baharda mart ve nisa 15 e kadar budama yapmak.Tecrübemi paylaştım.Saygılar kolay gelsin.
Sayın ömür-uşak Öğretmenliğe devam ediyoruz fakat hoca olacak yetkinliğe daha ulaşamadık.Hele ceviz konusunda çıraklıktayız daha
Şimdi bu konuda sizlerde Lilium'da haklısınız.Deneyelim görelim derim,resimlerle devam edeceğim.Çünkü uç almadıklarımda var,kıyaslarız.

Eski 02-02-2013, 10:22   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2013
Sayın eko bahçeniz ve çalışmalarınız çok güzel, Çardakta 1300 rakımda böyle yerler varmı?

kahramanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2013, 22:14   #38
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın kahramanc benim bahçem Çardak ilçesinin 25km batısına düşüyor.Haklısınız o bölgede 1300 rakım yükseklikte dağlar yok.

Eski 04-02-2013, 08:59   #39
Yeni Üye

Sayın eko yanlış anlamayın ukalalık yapmak değildi amacım Çardağı bilirim kurak ve çorak bir yerdir.Böyle bir güzellik görseydim gözümden kaçmazdı onu demek istemiştim.

Eski 09-02-2013, 15:06   #40
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın kahramanc niye yanlış anlayayım, yazı öyle bir imaj uyandırmasın.Siz o bölgedenmisiniz? Selamlar...

kahramanc beğendi.
Eski 09-02-2013, 15:18   #41
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Tavuklarım..

Bu aralar yumurtayı kestiler fakat,havalar ısınınca tekrar başlarlar ve bahçeme nakledilirler.

Eklenen Resimler

Eski 09-02-2013, 18:34   #42
Ağaç Dostu

TaşevliBahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2011
Alıntı:
Bu aralar yumurtayı kestiler fakat,havalar ısınınca tekrar başlarlar ve bahçeme nakledilirler.
Sn.eko ,
maşallah tavuklarınız çok sağlıklı ve güzel görünüyorlar. Bende bahçemde haşere ile mücadele için en doğal yöntem olan tavukları kullanmayı düşünüyorum. Kümes yapmayı planlıyorum . Önerilerinizi paylaşmak isterseniz sevinirim.

TaşevliBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2013, 13:28   #43
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın TaşevliBahçe kaldığım ev bahçeli ve akrep çok oluyor.Bu yıl 150 lira masrafla bir kümes yaptım.Yöredeki çobanlardan 20 şer liraya sağlıklı olanlarından tavuk satın aldım ve şu ana kadar hiç akrep görmedim.Bahçeniz için öneririm fakat,sebze ve yeşillikleriniz tavuklardan korumalısınız.

Eski 19-02-2013, 08:12   #44
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın kahramanc niye yanlış anlayayım, yazı öyle bir imaj uyandırmasın.Siz o bölgedenmisiniz? Selamlar...
Merhaba sayın Eko20 evet aynı bölge cocuguyuz bende anne tarafindan Cardakliyim babam Dazkirili ben dogma büyüme Izmirdeyim yaz tatillerinde hemen hemen her sene giderim.

Eski 19-02-2013, 19:36   #45
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Geldiğinizde bahçeme beklerim..

kahramanc beğendi.
Eski 21-02-2013, 19:54   #46
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Sayın TaşevliBahçe kaldığım ev bahçeli ve akrep çok oluyor.Bu yıl 150 lira masrafla bir kümes yaptım.Yöredeki çobanlardan 20 şer liraya sağlıklı olanlarından tavuk satın aldım ve şu ana kadar hiç akrep görmedim.Bahçeniz için öneririm fakat,sebze ve yeşillikleriniz tavuklardan korumalısınız.
Ankara'da okurken hint tavuğu besleyen şimdi vefat etmiş olan Ünal amca da akrep için bir horoz üç dört tavuğu bir arkadaşına gönderdiğini, bu tavuk ve horozların bulundukları yerde hiç bir akrebin kalmadığını söylemişti. Akrep tavuğu soksa bile öldürüp yediklerini hiç bir şey olmamış gibi yaşamlarına devam ettiklerini söylemişti.

eko_ beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 10:24   #47
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Ankara'da okurken hint tavuğu besleyen şimdi vefat etmiş olan Ünal amca da akrep için bir horoz üç dört tavuğu bir arkadaşına gönderdiğini, bu tavuk ve horozların bulundukları yerde hiç bir akrebin kalmadığını söylemişti. Akrep tavuğu soksa bile öldürüp yediklerini hiç bir şey olmamış gibi yaşamlarına devam ettiklerini söylemişti.
Sayın muda kesinlikle katılıyorum.Çünkü tavuk ,taşı bile eritebiliyor.Doğal mücadele her zaman daha dengeli ve başarıya ulaşıyor.

Muda beğendi.
Eski 09-04-2013, 22:24   #48
Ağaç Dostu

Eko kardeşim bahçendeki cevizlerin uyanma yapraklanma ve çiçeklenme tarihleri paylaşabilirmisin. Bahçende çeşitli cevizler var. çeşitlerine göre paylaşırsan yol gösterici olur.Benim bahçedeki şebin bilecik yalova ve yavuz çeşitleri yapraklanmaya 1 nisanda başladılalar.iklim uyuyor özellikle chandlerleri merak ediyorum.Havalar sıcak gitti.Okulunda ve bahçende başarılar dilerim.

Eski 14-04-2013, 15:00   #49
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın ömür-uşak hafta sonu bahçedeydim.13 nisan itibariyle maraş 18 ler yapraklanmaya başladı.Fernor ve chandlerde hiç bir hareket yok.Ayrıca 3 ağaç oğuzlar 77 var onlarda yapralanma başladı.Uzun zamandır foruma girmemiştim yanıtım biraz gecikti özür.Selamlar..

Eski 20-04-2013, 14:49   #50
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Havaların yağışlı gitmesinden yararlanarak kuzu göbeği mantarı topladık..

Geçen haftadan..

Eklenen Resimler

Eski 20-04-2013, 18:39   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Geçen haftadan..
Afiyet olsun kardeşim. Güzel mantar kuzu göbeği. Yetişmesi doğal şartlarda oluyor. Yerlerini tespit edersen her sene aynı yerde ocağında bulursun. Birde kararanları aynı bölgeye öğütülmüş gibi dağıt sporları vasıtasıyla çoğalılar.Kolay gelsin.

Eski 29-05-2013, 10:16   #52
Ağaçsever

drokya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Merhaba,
geçen sene beraber çalıştığınız İzmirli genç arkadaşın mesai arkadaşıyım.
Methinizi çok duydum özellikle türüf mantarını haşlayarak katletmenizi :-))
Görüşüp tanışmak isterim
sevgi ve saygıyla

drokya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 11:06   #53
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sevgili drokya, haşlamadık yağda kavurmasını yaparak yedik . Murat onlardan mahrum artık. Beklerim bahçeme, yeni dostlarla tanışmak memnun eder beni. Bugün kültür mantarının doğal olanını toplamaya gideceğim mesaiden sonra, bulabilirsem resimlerini paylaşırım.Selamlar..hoşçakalın..

Eski 29-05-2013, 15:00   #54
Ağaçsever

drokya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2008
Muratla beraber bir hafta ziyaretinize geleceğiz,
Kendi yaptığım çirozlar ile arpa suyu benden,
mantarlar sizden.

Kuzu göbekleri harika görünüyor.
Trüf mantarı muhakkak ki değerli bir mantar.
Ancak devrilmiş ağaç gövdelerinde bulunan karakulak mantarı,
doblan, çintar da muhteşem lezzetler.
Hele birde üzerine kırılan arpa ile beslenmiş (kesinlikle mısır ile değil)
köy tavuğunun yumurtası, yeme de yanında yat.
Sevgi ve saygıyla.

drokya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 13:03   #55
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Sayın drokya, trüf mantarı ile ilgili detaylı bilgiyi şu siteden bulabilirsiniz.
Doç.Dr.Aziz Türkoğlu - Trüf Mantarı Çalışmaları Dün biraz mantar topladık fakat ,nem azalmış istediğimiz gibi değildi.Köy tavuklarım ise çoğalmaya başladı,iki gün önce 4 birey daha katıldı.Haftaya çıkacak civcivlerde var yani,yumurta sıkıntımız olmayacak..

Eski 30-05-2013, 13:09   #56
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Dünden birkaç resim

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve attar beğendi.
Eski 10-06-2013, 13:46   #57
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Hafta sonu bahçeden..

Kiraz ve nektarinler..

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2013, 14:07   #58
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

-devam

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 10-06-2013, 14:09   #59
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Ceviz aşıları

Kabuk altı çivili

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 10-06-2013, 14:11   #60
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Ceviz aşısı

Dilcikli

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024