agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3810Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2009, 22:06   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
İzzet bey

Bahçemde 25 senelik zakkumlar var. Bulundukları Gemlik körfezinde - 15 dereceler pek görülmese de çok don olan yıllarda bazı dalları kuruyor, yaprakları kahverengileşiyor.
Havaların ısınmasıyla, kendilerini toparlayıp bol çiçek açıyorlar.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 19:21   #242
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Yeni rosy adenium çiçeklerini gördünüzmü çok daha güzeller. Çiçek yapısı gül gibi olmuş. Tohum için bir kaç siteye mail yolladım hemen cevap verdiler ama tohum satmıyorlarmış.

Şu adreslere bakabilirsiniz.

http://www.siamadenium.com/2007/Rosy-Adenium.html

http://www.thaineodoxon.com/adenium/servlet/index/

Bir kaç resim;

delielveli beğendi.
egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 20:06   #243
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Rosy Adeniumlar harikaymış, Kırmızı ile lacivertin uyumu muhteşem, bu türün tohumlarına ulaşma şansımız hiç mi yok.

Yurt dışında yakını olan arkadaşlar alıp dağıtım yapabilirlermi?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2009, 20:45   #244
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Kerim beyin bu çeşitlerden haberi var, özel mesaj ile bu tohumlardan getirtmesini rica etmiştim. Lakin çok pahalı olduğunu, ve adenium satıcıları genelde dolandırıcı olduğunu söylemişti.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 11:23   #245
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Sn. izzeterisen bonsai adaylarınızın resimlerini görme zamanı daha gelmedimi ? Ben çok merak ediyorum herhalde arkadaşlarda merak ediyorlardır bilhassa köklerini kestiginiz adenıumlar.
Ben nihayet 2 tane adenıum pınk çimlendirebildim
Ama sn johny beni çok güzel uyandırdı çimlenmedeki sıcaklık unsuru çok öneml
i galiba. Yukardaki 2 tane rastgele sıcaklıkta çimlendi.Name:  Resim 005.jpg
Views: 1701
Size:  10.8 KB
Ama 10 tane tohumu pet şişeyi yanlamasına kesip öğle ektim ve kalorifer ve duvar arasına sıkıştırdım.****** pet şişeleri streçledim ve hergün havalandırıp suluyorum bugün 5. gün merakla bekliyorum.Eger olursa evi adenıum cennetine döndürecegim sn.karıncadan biraz daha tohum alıp1. resimi yükledim ama 2.yi yükleyemedim anlayamadım ?pet şişeli resimdi ama ?

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2009, 15:28   #246
Ağaç Dostu

hly999's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Benim adeniumlar dan karışık tür 24 adet ektiğim tohumdan (türleri karışık ekmiştim..)
14 adet çimlendi..
2 tanesi boyu çok küçük olduğundan henüz gözükmüyor...

hly999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 18:33   #247
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Sn. johnny 7 gün önce ektigim 5 adenıum pınkın 2 sini suda beklettigim için çimlendiler diger 3 ünü direk ekmiştim onlardan ses yok.
Ayrıcada 3 harry poter ve 2 tane star of lucktan 2 tane h.p. çimlendi.
Size sorum adenıum çimlendirme uzmanı olarak ;hepsi küçük pet şişenin (250mllik 2 tane şişe 5+5) yanlamasına kesilmiş durumda kalorifer petegi ile duvar arasına streç sararak sıkıştırmıştım şimdi çimlenenler boyca şişenin içine sıgmamaya başladı çimlenenleri aynı toprak karışımı olmak üzere başka bir ortama alabilirmiyim orada yapraklanmaya devam ederlermi çimlendikten sonra(0.5 cm boyunda)sıcaklık kavramı 20 c civarı olurmu yani 3-4 derece aşağısı gibi !
Diğerlerini petek arasında bekliyecegim belki ekilmeden önce ıslanmadıkları için gecikebilirler diye ?
Bana bilgi verirseniz sevinirim.

Eski 26-03-2009, 20:53   #248
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AyhanMoran Mesajı Göster
Sn. johnny 7 gün önce ektigim 5 adenıum pınkın 2 sini suda beklettigim için çimlendiler diger 3 ünü direk ekmiştim onlardan ses yok.
Ayrıcada 3 harry poter ve 2 tane star of lucktan 2 tane h.p. çimlendi.
Size sorum adenıum çimlendirme uzmanı olarak ;hepsi küçük pet şişenin (250mllik 2 tane şişe 5+5) yanlamasına kesilmiş durumda kalorifer petegi ile duvar arasına streç sararak sıkıştırmıştım şimdi çimlenenler boyca şişenin içine sıgmamaya başladı çimlenenleri aynı toprak karışımı olmak üzere başka bir ortama alabilirmiyim orada yapraklanmaya devam ederlermi çimlendikten sonra(0.5 cm boyunda)sıcaklık kavramı 20 c civarı olurmu yani 3-4 derece aşağısı gibi !
Diğerlerini petek arasında bekliyecegim belki ekilmeden önce ıslanmadıkları için gecikebilirler diye ?
Bana bilgi verirseniz sevinirim.
Sayın Moran ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.Ben uzman değilim, sadece değişik metodlarla ve yöntemlerle Adenium çimlendirmeye başladım ve bunları kağıda döküp acemiden yetiştirme notları diye de diğer arkadaşlara yardımcı olması amacı ile gerekli bölüme yükledim.Gelelim sorunuzun cevabına:Kesinlikle ilk çimlendirme kabından ayırmayınız.Bu işlemi ancak bir aylık olunca yapmanız.Ben 15 günde ayırdım ama diğer bitki ve sebzelerden tecrübem olduğu için.Kök gelişimi daha 7 gün olduğu için olgunlaşmamıştır.Diğer bir kaba alırsanız ya ölürler **** zayıf ve cılız olup hastalıklarla direnci olmaz yani yinede ölürler.İş yerinden eve birkaç tane getirmiştim ve arkadaşlarda meraktan istemişler ve vermiştim.Verdiklerimin hepsi ölmüş.Eve getirdiklerim ise daha cılız büyüyor.Ama işyerinde sıcaklığın 24 derece olduğu için daha iyi gelişiyorlar.Bende peçete ile çimlendirip ekmiştim normal ektiklerimle aynı gün toprak karışım yüzeyine çıktılar.Aslında mantıken daha önce çıkmaları lazımdı.Fakat süre aynı idi.7 taneden 5 tanesinin çıkmasının sebebine gelince tohumlar arasındaki fark tan kaynaklanıyor.Ben tohumlar gelince zaten çimlenecek olanları seçiyorum.Mesela 10 tane tohumdan 2 tane ayırıyorum onuda çimlenmeyeceğini bile bile ekiyorum diğer 8 i çimleniyor ve O 2 tanasi çimlenmiyor.Adeniumlarınızı devamlı nemli tutun.Üst kısımları kuru kalmasın sadece spreyleyerek sulama yapın.Ben plastik seffaf bardaklara ektiğim için şu an kök gelişmlerini takip edebiliyorum.Erken kap değişim yaptıklarım, yapmadıklarımdan daha cılızlar.En hızlı gelişen Adenium arebecum türüdür.Başka sormak istediğiniz konu olursa lütfen çekinmeyiniz sorunuz.
Saygılarımla Johnny Guitar

johnny guitar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 21:23   #249
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Açıklamanız için teşekkürler sn.johnny.

Peki kapları çok sığ ve dar dedigim gibi 250 ml küçük su şişelerini yanlamasına kestim kalorifer arasına girsin diye.Çıkanlar nerdeyse streç boyuna geldi böyle 1 ay sığ kapta kök durumu olur mu yaşar mı ?

Eski 26-03-2009, 21:38   #250
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AyhanMoran Mesajı Göster
Açıklamanız için teşekkürler sn.johnny.

Peki kapları çok sığ ve dar dedigim gibi 250 ml küçük su şişelerini yanlamasına kestim kalorifer arasına girsin diye.Çıkanlar nerdeyse streç boyuna geldi böyle 1 ay sığ kapta kök durumu olur mu yaşar mı ?

Kök derine gidemezse yana doğru ilerlemeye çalışır bitki daha iyi kalınlaşır.Hiç bir şey olmaz.Ben bir pet su bardağına 5 adet ekmiştim ne güzel büyüyorlar.Strec boyuna geldi ise streci kaldırıp yerine şeffaf naylon koyun.3 kg lık şeffaf naylonu yarım pet şişesine geriçip boşluk bırakıp üstten bağlayın. Artık peteğin arasına koymanıza gerek yok 20 derece şimdi yeterli gelir.Ama sıcaklık sabit olsun.Bir ay boyunca örtü altında tutun daha iyi gelişirler hem nem oranı ayarlanmış olur .Böylece devamlı spreylemenize gerek kalmaz.Bu arada kimyasal ve organik gübre vermeyiniz.

Eski 26-03-2009, 21:52   #251
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Diger kalanlar için petek arasına koyuyorum onları ıslatmadan ekmiştim veyahut dediginiz gibi cins farklılıgındanda geç çimlenebilirler diye.Yani 4 ü çıktı 6 sını bekliyorum bu yüzden petek arasındalar.Sizce diğerlerinden ümidimi ne zaman keseyim.Ekeli bugün tam 7 gün oldular.

Eski 05-05-2009, 13:38   #252
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 4
Bende tohumdan adenium yetiştirmeye çalıştım. 15 tane ektim 10 tane çıktı. İlk hafta çok hızlı büyüdü. 2 Haftadır hiç kıpırtı yok. Neden bilmem?

Eklenen Resimler

adincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 14:02   #253
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Kışa girerken, 7 Adeniumum vardı. 6 tanesi çürüdü. 1 tanesi sağlıklı. Kısa süre de resmini eklerim.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 14:28   #254
Ağaçsever

bulik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Merhaba
Adenium sevdam yarıda kaldı
Yüzlerce tohumdan bir tanesini bile kurtaramadım
Aranızda köklendirmeyi ve büyütmeyi başarmış olanlardan, ücreti karşılığı bir tane satın alabilir miyim?
İsmi cismi rengi hiç fark etmez!

bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 15:01   #255
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adincer Mesajı Göster
Bende tohumdan adenium yetiştirmeye çalıştım. 15 tane ektim 10 tane çıktı. İlk hafta çok hızlı büyüdü. 2 Haftadır hiç kıpırtı yok. Neden bilmem?
Bende de aynı şey oluyor, birkaç kere denedim çok hızlı çimlenip çıktılar ama hep küçücük kaldılar. Büyümüyor ama ölmüyor da. Ankara'nın havasının kuru olmasıyla ya da sıcaklıkla ilgili olduğunu düşünüyorum. Çoğu arkadaşım da aynı sorunu yaşadı, büyütebilen tanıdığım sadece 2 kişi var.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 15:07   #256
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Sevgili Bulik,
Benimkilerin talipleri olmasaydı birini sana gönderirdim. Üzüldüm aslında çimlendirmek cok kolay neden olmamış sendekiler anlamadım. Bir iki saat sıcak sıda beklettim. yarım cm derinlige topraga dik OLMAYACAK sekilde diktim, yani paralel. ve 3 gün sonra çimlendi. Bilmiyorum tekrar deneme sansın ve hevesin var mı?

Eski 05-05-2009, 15:12   #257
Ağaçsever

bulik's Avatar

Giriş Tarihi: 20-01-2009
Aslında başlangıçta bayağı bir tuttu, hatta bu kadar şeyi ben nereye dikeceğim diye dertlendim
ama sonradan gel gör ki hepsi önce bir sabit kaldı, büyümeleri durdu sonra da çürüdüler. Şimdi de açıkçası çok cesaretim yok. Çokk beğenerek Karınca'dan rica etmiştim, bir sürü renk renk olacaklardı, olmadı.
Kısmet değilmiş, belki başka bahara

bulik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 15:29   #258
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

O zaman desene benimkilerin de garantisi yok
Bilen ustalarımız suanda Ankarada güneş görmeyen iki balkonum var. Dışarı çıkarsam bu fideciklerimi yasarlar mı? O zaman belki havalanınca cürümezler. Yanlış mı düşünüyorum?

Eski 05-05-2009, 18:39   #259
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adincer Mesajı Göster
O zaman desene benimkilerin de garantisi yok
Bilen ustalarımız suanda Ankarada güneş görmeyen iki balkonum var. Dışarı çıkarsam bu fideciklerimi yasarlar mı? O zaman belki havalanınca cürümezler. Yanlış mı düşünüyorum?
Tav seviyesinden daha düşük nemde kum, toprak , varsa yaprak çürüğü karışımı hazırlayın, karışım çok süzek olsun. Kum en az % 50 olsun. Bitkilerin içinde olduğu karışımı kullanarak % 50 kum, % 50 sizi karışımınız şeklinde de olur herhalde. Şaşırttığınız saksının dibini de 4-5 cm. yükseklikte kum veya çakıl ile doldurun. Bitkilerinizi hemen şaşırtın. Şaşırtırken fidelerin yapraklarından tutun, gövde ve kökleri hiç zedelenmesin. Ekili olduğu yerden çıkartırken sulamayın. Kabını dışarıdan oynatın bitkilerin dibindeki karışım gevşesin. Birkaç gün su vermeyin. Güneşli balkonunuz varsa güneşi çok az geçiren beyaz tülbent bezinin altına koyun ki bir haftada güneşe alışsın. sonra alırsınız tülbentini. Ben geçen yıl bitkileri güneşe böyle alıştırdım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 19:48   #260
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Bulik, benim adeniumlarım son derece sağlıklı gelişmelerine devam ediyorlar.
Ancak, henüz çiçeklenmedikleri için renklerini bilemiyorum, bu yüzden de fide veremem, isterseniz size tohum gönderebilirim, yeniden deneyin.

Eski 06-05-2009, 19:49   #261
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bulik Mesajı Göster
Merhaba
Adenium sevdam yarıda kaldı
Yüzlerce tohumdan bir tanesini bile kurtaramadım
Aranızda köklendirmeyi ve büyütmeyi başarmış olanlardan, ücreti karşılığı bir tane satın alabilir miyim?
İsmi cismi rengi hiç fark etmez!
Sayın bulik sevdalar yarım kalmasın ,istediğiniz adenium olsun ama şu an gönderi yapmam sağlıklı olmaz.Daha küçükler havalarda ısınmadı ,benimde verdiğim tüm arkadaşlar yaşatamamışlar.O yüzden temmuz veya ağustos ayında size istediğiniz türden gönderebilirim.Ama ücret karşılığı olursa gönderi yapmam lüten ısrar etmeyiniz.Belirttiğim aylarda trafiğim yoğun olur lütfen mesaj atıp hatırlatınız.Şu an adeniumlarım 8 yaprak oldular.Tüplü olarak gönderirim size.
Saygı ve hürmetlerimle.

Eski 11-05-2009, 19:24   #262
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

İşte benim bebek adeniumlarım, bu gün bu haldeler, onlara onbeş günde bir sıvı gübre vermeye devam ediyorum, yaklaşık iki aydır geceyi de balkonda geçiriyorlar, hallerinden çok memnunlar.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 12-05-2009, 00:17   #263
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
Sn. Adalet Yağcı,

Bebekleriniz büyümüş maşallah, çok sağlıklı görünüyorlar. Benimkiler daha 4 yapraklılar. Bu arada sormak istediğim, bebekleriniz kaç aylık
Sanırım bu boyuta gelebilmesi daha çoookk bekleyeceğiz.

zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 07:50   #264
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Zelish, siz sorunca eski mesajlarıma baktım da, 2008 Kasım ortaları gibi ekmişim, yani altı aylıktan biraz fazla olmuş.
Ben Adeniumların hiç de zor bir çiçek olduğunu düşünmüyorum, aksine bana hiç problem çıkarmadılar, tohumdan yetiştirmek oldukça kolay ve çok keyifli, bir de bu yaz açarlarsa yeni gözdem adeniumlar olacak.

Eski 12-05-2009, 19:29   #265
Ağaç Dostu

johnny guitar's Avatar

Sayın bulik istediğiniz zaman mesaj atınız .Temmuz ayı hem yıllık izin hemde fındık sezonuna başlangıç zamanı olduğu için tempo yüksek oluyor .Unutkanlıkta yazın fazlalaşıyor o yüzden çoğu şeyi not alarım.Adenium larınızdan küçük kesitler olan resimler ekledim.
Bu akşam da tekrar 12 cins adenium ektim 4 er adet .Tohumlar seneye kalmasın.Temmuz a kadar olar da büyür.Aklıma takılan bişi oldu mart ayında ektiklerim şubat ayında ektiklerimden daha hızlı büyüyor.İlginç
Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2009, 15:20   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2006
Aklıma bir fikir geldi. Acaba bu bitkinin kışa-dona dayanımı nasıl? Çok yıllık bir bitkiye benziyor ,bilmem yanılıyormuyum. Ankara gibi yazları kurak olan bölgelerde kendiliğinden yetişebilirmi? Dağa tepeye tohumlarını diksem başarılı olma şansı sizce nedir? Yaz aylarında sorun yaşamayacağından eminim ,sorun kışı çıkarabilirmi?

mcdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 15:46   #267
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Sakın denemeyin. don dönemini bile göremez.

Düzenleyen otugay : 13-05-2009 saat 15:46 Neden: imla hatası
otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 09:21   #268
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Merhabalar arkadaşlar
karınca 70'ten aldığım adenium tohumlarından 5 adet adenium pink tohumunu 06.05.09 tarihinde ekmiştim. 13.05.09 tarihinde çimlenmeye başladılar.Böylece bende sizin aranıza katılabildim .
5 adet tohumdan şimdilik 4 tanesi çimlendi. Aşağıya fotoğraflarını ekliyorum. Sizlere bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
Çimlenen tohumlardan 3 tanesi kafacıklarını topraktan çıkardıklarında hala tohum kabuğu üzerlerindeydi. Ben dayanamadım iki tanesininkini bu sabah bir kürdan yardımıyla çıkardım. 4. fotoğrafta bir tanesinin üzerinde hala tahum kabuğu duruyor. Forumunuzda daha önce böyle bişeyden bahsedilmemiş. Acaba ben biryerlerde hatamı yapıyorum yoksa bu normal bir durummudur ve ben kendim tohum kabuklarını çıkarmakla yalnışmı yaptım? Sulamalarını spreyle sabah akşam yapıyorum. Gün içinde işte olduğum için akşama kadar toprak yüzeyi biraz kuruyor.Acaba yeterince nemli olmadığı içinmi tohum kabukları kendileri çıkamıyorlar .Tohumlar sabah güneşi alan aydınlık bir odada duruyorlar.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Name:  picture-1.jpg
Views: 2324
Size:  54.0 KB
Name:  picture-2.jpg
Views: 2252
Size:  57.9 KB
Name:  picture-3.jpg
Views: 2272
Size:  57.8 KB
Name:  picture-4.jpg
Views: 2159
Size:  62.5 KB
Name:  picture-5.jpg
Views: 1938
Size:  57.5 KB

Düzenleyen cybl : 16-05-2009 saat 10:39
cybl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 09:41   #269
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Tohumdan çıkan çoğu bitkide de öyle oluyor. Kabuğu çıkarırken filize zarar vermediğiniz sürece sorun olacağını sanmıyorum.

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 09:54   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/ga...id=22792&rid=2

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/ga...id=22792&rid=2

Yemen'deki adeniumlar

Bu bitki gerçekten çok sıcak bir ortam istiyor

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024