agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3810Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2007, 13:08   #1
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Adenium (Çöl gülü)

Arkadaşlar merhaba ; ben bonzailerle ilgilenmiyorum ama internette dolaşırken gördüğüm Latince ilk ismi adenium olan ağacın siz bonzaiciler için biçilmiş kaftan olduunu düşündüm ve buraya yazmak istedim. Google görsellerden adenium yazarak nasıl bir bitki olduğunu görebilirsiniz. Sizce de haklı değil miyim? Bu bitkinin tohumu da
http://www.exotic-seeds-lapalma.com/.../shop/shop.cgi sitesinde var.

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2007, 20:05   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Türkçe adı Çöl Gülüymüş, ficus banyan tarzı bir gövdesi var. Ayrıca baobab ağacına çok benziyor. Paylaşım için teşekkürler.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 18:43   #3
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Name:  adenium.bmp3.jpg
Views: 26517
Size:  39.0 KB

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2008, 07:02   #4
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Adenium tohumları

Şu anda bir açık arttırmadayım; Tayvan'da taze adenium tohumları getirteceğim. Sadece adenium üretimi yapan bir firmanın bir çok çeşit ürünlerinde açık arttırma içine girdim. Açık arttırmaların bitimine 2 gün olduğu için şu an için tahmini fiyat veremiyorum. Ancak tohum satış sitelerinden daha ucuz olacağını garanti ediyorum.

Adenium tohumları ideal şartlarda 3 günde çimleniyor ve %75 çimlenme oranına sahip.

Düzenleyen karinca70 : 17-02-2008 saat 10:24
karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 18:58   #5
Ağaç Dostu

snowman77's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2007
Galeri: 6
Arkadaşlar 19-03-08 tarihinde 40 adet adenium pink'i viollere ektim gelişmeleri aktarıcam.Bu günlerde yağışla beraber havalar serinledi umarım çimlenmesine engel olmaz...

nothing beğendi.
snowman77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2008, 19:38   #6
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Ben de bugün ektim adenium tohumlarımı. Fotoğrafladım da. Gelişmeleri resimlerle ilerleyen günlerde forumla paylaşacağım. Bir kez daha teşekkürler karinca70.

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 13:22   #7
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Adenium tohumlarının bir kısmını toprakla buluşturdum arkadaşlar. çimlenmesi ni gelişimini fotoğraflamaya devam edeceğim. bakalım neler olacak.

Eklenen Resimler

osm_sahin54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 14:41   #8
Ağaç Dostu

karinca70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2007
Osman Bey, Adeniumları dışarı ekmek için erken bence. Ben içerisi için bile erken görüyorum henüz ekmedim.

karinca70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 16:39   #9
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

tohumların hepsini kullanmadım. Adenium pinklerden 250. diğer türlerden 1 er tane sadece tohumları ektiğim yer yarı güneş alıyor eğer sıcaklık düşer ise içeriye alıyoruz. ekim çok güzel ve neşeli oldu pazar günü bütün aile fertleri akrabalar yardımcı oldu. çok hevesliyim şaşırıyorlar. sonunda hepsine baya güzel Adeniumlar vereceğim bakalım hayırlısı.

nothing beğendi.
Eski 27-03-2008, 12:52   #10
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Adenium pink tohumlarından 3 tanesi filizlendi, diğer türlerin de eli kulağında

nothing beğendi.
Eski 27-03-2008, 13:42   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Sayın osm_sahin54,

Kullandığını tepsileri nereden ve ne adla temin ettiniz. Benim çimlendirme saksı olarak gördüklerim bunlara benzemiyor ve daha az godeliydi. Sizinki çok kullanışlı görünüyor.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2008, 13:32   #12
Ağaç Dostu

Bilgi için teşekkürler. Koçtaş'ın yolu bana çok ters olduğu için hiç uğramıyorum. Bir gidip bakayım. Her halde, çimlendirme saksısı olarak satılıyordur.

Eski 28-03-2008, 14:06   #13
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sevgili uzman16, tohumlar ekilmeden önce 2-3 saat kadar ılık suda bekletildiler. Sayın karınca70 bu konuyu sipariş başlığında ayrıntılı yazmıştı.

Eski 28-03-2008, 14:09   #14
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Tayvan'dan adenium siparişi başlığında karınca70 158 no.lu masajını buraya da taşımakta fayda var.

Adenium Çimlendirme ve Yetiştirme Bilgileri

--------------------------------------------------------------------------------

En kolay ve en kolay Bonsai türlerinden birisi olan Adenium ağacını tohumdan kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. %80 çimlenme oranına ulaşmak için aşağıdaki önerileri yerine getirmelisiniz:

1. Kaliteli torf, perlit ve kum karışımı bir toprak kullanılacak. Bu toprağın özelliği geçirgen olması.
2. Tohumlar ekilmeden önce 2-4 saat su içinde bekletilecek.
3. Tohumlar yatay şekilde 1 cm derinliğe ekilecek.
4. Tohumlar %50 gölge bir ortama yerleştirilecek (direkt güneş almayacak).
5. Çimlenmenin olması için gece ve gündüz 20 ile 3 derece arasında sıcaklık olacak.
6. İlk 10 gün boyunca bol miktarda ve aralıklarla spreyleme ile sulama yapılacak. İlk iki yaprak çıkıncaya kadar toprak sürekli nemli tutulacak. 3. günden itibaren çimlenme başlayacaktır.
7. İki yaprak olduktan sonra; her iki sulama arasında toprağın kuruması beklenecek.
8. Tohum ekildikten sonra iki ay sonunda 1-2 cm çapında minik Bonsai'ye sahip olacaksınız.
9. Toprağı gübrelemek yerine; 4-5 günde bir NPK karışımı gübreli su ile bitkiyi spreylemek tercih edilmelidir.
10. Ağaç gövdesi kalınlaşması ile birlikte üzerinde budama yapabilirsiniz. Hatta hibrit Adenium türlerini aşılayabilirsiniz.
11. Bonsai yapmayacak olanlar süs bitkisi olarak salonlarında veya camekanlı balkonlarında güzel çiçekleri için yetiştirebilirler. Adenium Pink, dona dayanıklı değil. Bahçede yetiştirilecekse, kışın içeri bir ortama taşınmalıdır.

Eski 28-03-2008, 14:29   #15
Fotoğrafçı

osm_sahin54's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Sayın osm_sahin54,

Kullandığını tepsileri nereden ve ne adla temin ettiniz. Benim çimlendirme saksı olarak gördüklerim bunlara benzemiyor ve daha az godeliydi. Sizinki çok kullanışlı görünüyor.
Sayın Eaglion;
Kullandığım tohum ekim tepsilerini zirai aletler ve tohum satan bir tanııdığımdan temin ettim. bir kaç çeşit olduğunu gördüm biraz daha geniş oldukları için bunları tavsiye etti. sağolsun daha sonra daha çok alacağımı söyleyince tanesi 25 ykr verdi + birkaç adenium çiçeğine (çok beğendi çiçekleri)
çimlenmesini bekliyorum. tekrar resimlerinin güncelleyeceğim.
Sayın İklimsiz fotoğrafları bekliyoruz merakla çimlenen tohumların

Eski 29-03-2008, 14:51   #16
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Daha çok minikler

Eklenen Resimler

Denizardacan ve nothing beğendi.
Eski 29-03-2008, 20:38   #17
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Sn Eaglion diğer yapı marketlerde de bulabilirsiniz. Çeşitli ebatta olanlar olduğu gibi plastik ve mukavvadan olanlar da var.
Uzman 16,

Beylikdüzü Bauhaus bana çok yakın olduğu için haftada bir uğruyorum neredeyse. Onların ellerinde üç tip var, bir tanesi marketlerde satılan mantarların plastik kapları gibi. Boyutta aynı fiyatı 15 YTL. Ancak 10 tohum sığar. Sizin bahsetiğiniz mukavvalar ise tekli veya 4'lü. Hem maliyet yükseliyor hem de herbirini ayrı ayrı şırınga gibi bir şeyle sulamak lazım.

Resimden gördüğüm kadarıyla Osm-Şahin54'ün kullandıklarında 30 kadar gode var. Ben haftaya 150'nin üstünde tohum ekmeyi planladığım için pratik göründü.

Bugün bir Koçtaş'a uğradım. Ellerinde kalmamış.

Eğer bulamazsam mecburen, daha kışın hazırladığım çimlendirme tepsilerini kullanacağım. Bunların herbiri 50 kadar tohum alabilir. Sadece tohumları ayıracak bir düzenekle uğraşacak vaktim yok. Çimlenenleri ayırmaya kalktığımda tüm saksı etkileneceği için alternatif arıyorum.

Eski 29-03-2008, 22:29   #18
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Tayvan'dan adenium siparişi başlığında karınca70 158 no.lu masajını buraya da taşımakta fayda var.

Adenium Çimlendirme ve Yetiştirme Bilgileri

--------------------------------------------------------------------------------

En kolay ve en kolay Bonsai türlerinden birisi olan Adenium ağacını tohumdan kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. %80 çimlenme oranına ulaşmak için aşağıdaki önerileri yerine getirmelisiniz:

1. Kaliteli torf, perlit ve kum karışımı bir toprak kullanılacak. Bu toprağın özelliği geçirgen olması.
2. Tohumlar ekilmeden önce 2-4 saat su içinde bekletilecek.
3. Tohumlar yatay şekilde 1 cm derinliğe ekilecek.
4. Tohumlar %50 gölge bir ortama yerleştirilecek (direkt güneş almayacak).
5. Çimlenmenin olması için gece ve gündüz 20 ile 3 derece arasında sıcaklık olacak.
6. İlk 10 gün boyunca bol miktarda ve aralıklarla spreyleme ile sulama yapılacak. İlk iki yaprak çıkıncaya kadar toprak sürekli nemli tutulacak. 3. günden itibaren çimlenme başlayacaktır.
7. İki yaprak olduktan sonra; her iki sulama arasında toprağın kuruması beklenecek.
8. Tohum ekildikten sonra iki ay sonunda 1-2 cm çapında minik Bonsai'ye sahip olacaksınız.
9. Toprağı gübrelemek yerine; 4-5 günde bir NPK karışımı gübreli su ile bitkiyi spreylemek tercih edilmelidir.
10. Ağaç gövdesi kalınlaşması ile birlikte üzerinde budama yapabilirsiniz. Hatta hibrit Adenium türlerini aşılayabilirsiniz.
11. Bonsai yapmayacak olanlar süs bitkisi olarak salonlarında veya camekanlı balkonlarında güzel çiçekleri için yetiştirebilirler. Adenium Pink, dona dayanıklı değil. Bahçede yetiştirilecekse, kışın içeri bir ortama taşınmalıdır.
Selamlar
Sanırım bu konuda bilginiz var, sizden sormak istediğim bu bitkinin soğuğa ne kadar dayanabildiği. Ayrıca çimlenme isteklerinin kaktüslerle bir bağlantısının bulunup bulunmadığıdır. Ben tohumdan kaktüs ürettim 3 kere, bu bitkiyi tanımadığım için tohumları halen bekletiyorum. Ben de 100 kadar tohum temin ettim, halen ekmedim. Sıcak bir iklimde yaşıyorum ama bu günler soğuk geçiyor. Gerçi içinde bulunduğumuz sıcaklıklar bir Ankara'nın nerdeyse Mayısı gibidir ama.
Teşekkürler şimdiden.

Deniz Hayman beğendi.
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 23:18   #19
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Adenium tohumu çimlendirmeyi ilk kez deniyorum, o yüzden verilen bilgiler ışığında denemede bulundum. Soğuğa ne kadar dayanıklı sorunuz çimlendirme aşamasında mı? Eğer böyleyse, çimlenmeyi ev şartlarında gerçekleştirdim.

Tohumdan kaktüs çimlendirme denemem de oldu. Adeniumlarla aralarındaki fark, kullandığım toprak karışımında diyebilirim. Kaktüs tohumları ektiğim karışım, torf-dere kumu-bahçe toprağı karışımı. Adeniumlar ise torf-perlit karışımında çimlendi. Çimlenme sıcaklığı istekleri aynı diyebilirim. 20 derece ve üzerinde daha başarılı sonuçlar alınıyor.

Tohumlarınızı gönül rahatlığıyla ekebilirsiniz. Başarılı çimlendirmeler.

Eski 30-03-2008, 22:06   #20
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Hızla büyüyorlar

Şimdiden gövde yapısı belli oluyor, şişkin bir gövde ve üzerinde minik yapraklar.

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2008, 14:11   #21
Ağaç Dostu

Sanırım neden bahsettiğinizi anladım. Ufak tohum saksıları için olanını görmedim ama fidanlıklara bazen büyük saksılar benzer tepsilerle geliyor. osm_sahin54,ün kullandıklarına benziyor ama godeler çok daha büyük ve sadece 6 saksı alabiliyor. Bana istersen al demişlerdi ama o büyüklük işime yaramadığı için almamıştım.

Sizin gördüğünüz bunun küçük ve çok godeli olanları sanırım. Yarın veya öbür gün başka bir Koçtaş'a daha bakacağım.

Eski 02-04-2008, 23:19   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bonsai istemeyenler için

Eklenen Resimler

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2008, 23:37   #23
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Bonsai, hatta mini bonsai isteyenler için

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2008, 10:22   #24
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
İklimsiz benim miniklerde bu kadar oldular. Sonrasında nasıl bir saksıya alsak acaba? Şöyle düşündüm olur mu bilmem hani dar dikdörtgen balkon saksıları var ya, ona 3 er 3 er diksem. İlerde bir sorun yaşarmıyım ki?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 22:21   #25
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

İki ayrı tohum ekimi denememde, birinci ekim 20 arabium, ikinci ekim 40 pink ve araya serpiştirdiğim, türünü not etmeyi ihmal ettiğim 16 tür, çimlenme oranı gayet yüksek.

Bazı arkadaşlar diğer türlerin çimlenmediğine değinmiş. Belki de, bu türlere nazaran daha geç çimleniyordur.

14 farklı tür tohumları bugün ektim. Sonucu hep birlikte göreceğiz

nothing beğendi.
Eski 23-04-2008, 01:36   #26
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Arkadaşlar
Aşağıda yazdığım sitede Adeniumdan nasıl bonsai yapılacağı adım adım anlatılıyor.
iyi dil bilen bir arkadaş bu sitedeki bilgileri tercüme edip buraya yazabilir mi?
Bu kadar Adenium tohumu eken arkadaş için büyük bir iyilik olurdu.
http://www.siamadenium.com/#

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 21:53   #27
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Ben de adenium tohumlarımı 2 saat suda bekletip sonra ektim. İlk ektiklerim Adenium Arabicum ve hepsi çimlendi. İkinci seferde Fragrant star, Fragrant delght ve apollo türlerini ektim ama onlar biraz şanssızlık yaşadılar.Üzerlerini streç filmle kapatıp yarı gölgede bıraktım. Acil il dışına çıkmam gerekince de onlarla ilgilenen olmadı tabi. On gün sonra döndüğümde tüm olumsuzluklara rağmen soluk benizli ve uzun boylu olarak çimlenip 2 yaprak vermişler. Onları şimdi özel bakıma aldım. Umarım sonrasında bir sorun yaşamam da çiçeklerini görürüm. Tohumlar oldukça kolay ve yüksek oranda çimleniyorlar.(İkinci fotoğraf soluk benizli adeniumlarım

Eklenen Resimler

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 18:08   #28
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
merhabalar
Ben nasıl oldu da suda bekletme kısmını es gectim ve unuttum bilmiyorum bu kadar okuyup sonra da yapmamak aklım almıyor peki ne olacak suda beklemeyen tohum cimlenmeyecek mi?Bugun 4.gun torf kum ve perlit karısımı ile plastik bardaklara ektim hepsini ama hicbir hareket yok en azından simdilik cok uzulurum nasıl olacak simdi biraz daha beklemeli miyim? yoksa cıkarıp suya mı koysam cok mu gec kaldım? tohumlar mutfakta sıcaklık normal evde bebek olduguna gore iyidir herhalde,toprak kesinlikle kuru kalmıyor hergun spreyleme ile sulanıyor ama tohumlardan cıkan yok ne yapabilirim artık....

venus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 21:32   #29
Ağaçsever

dentist48's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus Mesajı Göster
merhabalar
Ben nasıl oldu da suda bekletme kısmını es gectim ve unuttum bilmiyorum bu kadar okuyup sonra da yapmamak aklım almıyor peki ne olacak suda beklemeyen tohum cimlenmeyecek mi?Bugun 4.gun torf kum ve perlit karısımı ile plastik bardaklara ektim hepsini ama hicbir hareket yok en azından simdilik cok uzulurum nasıl olacak simdi biraz daha beklemeli miyim? yoksa cıkarıp suya mı koysam cok mu gec kaldım? tohumlar mutfakta sıcaklık normal evde bebek olduguna gore iyidir herhalde,toprak kesinlikle kuru kalmıyor hergun spreyleme ile sulanıyor ama tohumlardan cıkan yok ne yapabilirim artık....
çimlenir bekleyiniz 1-2 gün geç olabilir normalden

dentist48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 21:45   #30
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Telaşlanmanıza gerek yok sayın venüs. On adet tohumu suda bekletmeden ekmiştim. 7-8 gün içerisinde çimlendi. Umarım sizinkiler de çimlenir.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024