agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3810Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-10-2010, 23:40   #781
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Adeniumlarım çiçek açması için daha az su verilmesi gerektiği söylenebilir mi?

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 08:12   #782
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Normal adenium sulaması iki haftada bir . Tabakta su bırakılmıyacak .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 13:52   #783
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Önce gübre, sonra hümik asit sonra ema en son yosun. Ama ilk gübre olması dışında diğerlerinin sırası çok da şart değil.
Benim adenium toprak karışımım %40 kum kalanı baheçe toprağı. Yazın ufak saksıları her gün suladım. Diğerlerini iki güne bir. Sıcakların kırk dereceyi geçtiği günlerde onları da her gün suladım. Ama bu toprak kuruduğu için. Şimdi toprağın kurumasına bakarak dört güne bir azar azar su veriyorum.

Unutmamak gereken, bütün ürünlerde oranlar ya tarla ya da sera koşulları için verilmiş. bitkilerimiz saksıda olduğu için ben bu oranların yarısı kadar veriyorum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 14:02   #784
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Selamlar
Ben de çöl gülü yetiştirmeyi düşünüyorum, sipariş vermeden önce sizlere şunu sormak istiyorum. Sapanca da oturuyorum burada yetişir mi? Daha doğrusu çiçek açar mı buranın hava şartlarında. Sapancanın havası çok nemli ve göle çok yakın oturuyorum. Kışında soğuk oluyor çok, benim kapalı balkonum olmadığından kışı evin içinde kaloriferli bir ortamda geçircek. Bu şartlar altında çöl gülünü yetiştirebilir miyim arkadaşlar?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 14:41   #785
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Kafa karışıklığına neden olmak istemem ama bitkilerin tek bir bakım yöntemi ve sulama/gübreleme rejimi ile yetiştirilmesi zorunlu değildir.Koşullara göre değişiklikler yapılabileceği gibi yönteme göre radikal (kökten ) farklılıklara da hazırlıklı olmak gerekir.Tüm Apocynaceae ailesi türleri gibi (Kuşkusuz öncelikle Hoya ve Stapeliadlardan bahsediyorum) Adenium obesum da suyu çok seviyor ve topraksız yetiştirmeye iyi uyum sağladı.Bu türü hem katı ortamda hem de modifiye durgun su tekniğinde başarı ile yetiştirdim.İnceleyenler var mı bilmiyorum ama Adenium obesum'un çok gelişmiş bir kök yapısı var ve kökler su içinde çürümeden uzun süre kalabiliyor.

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 14:58   #786
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sayın Hydrosuccess ,
adınızı Ezberbozan olarak değiştirmenizi tavsiye edeceğim .
Yine de bu ıslak durumu asla soğuk hava koşullarında yapmamanız bitkinin hayrına olur
Saygılar .

Eski 08-10-2010, 14:59   #787

memet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Selamlar
Ben de çöl gülü yetiştirmeyi düşünüyorum, sipariş vermeden önce sizlere şunu sormak istiyorum. Sapanca da oturuyorum burada yetişir mi? Daha doğrusu çiçek açar mı buranın hava şartlarında. Sapancanın havası çok nemli ve göle çok yakın oturuyorum. Kışında soğuk oluyor çok, benim kapalı balkonum olmadığından kışı evin içinde kaloriferli bir ortamda geçircek. Bu şartlar altında çöl gülünü yetiştirebilir miyim arkadaşlar?
Kışın kaloriferli ortamda ne kadar sağlıklı olur, Denemek gerek.

Eski 08-10-2010, 15:20   #788
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Ben Ankara'da iç mekanda büyütemedim, Sapanca'nın nemli havasında belki olabilir.

Sn Hydrosuccess adınızın hakkını veriyorsunuz

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 15:30   #789
Ağaç Dostu

Sayın Jezebel doğrusu sizin tavsiyenize uyarsam evde nerde ise hiç bitki kalmaz...Adenium da dahil tüm bitkiler geçen kışlarda olduğu gibi bu kış da kökleri (kuşkusuz uygun teknik ile ) sürekli suya temas ederek yaşayıp büyümeye devam edecekler.Kış boyunca tüm bitkilerime sürekli su ve mineral besin vermeye devam edeceğim.Çok yıllık tropikal bitkilerin dormancy'e ihtiyacı yok sadece koşullar gerektirirse uyum sağlıyorlar.

Eski 08-10-2010, 15:46   #790
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sayın Hydrosuccess ,
Kışın dışarıda mı baktığınızı söylemek istediniz ?
Soğuk hava derken kaç dereceyi kastediyorsunuz ?
Ben anlamadım

Eski 08-10-2010, 16:13   #791
Ağaç Dostu

Bu tropikal bitkiler kışın kuşkusuz dışarıda değil evde (kaloriferli ama çok da sıcak değil) yaşıyorlar.903 numaralı mesajınızda bahsettiğiniz ''bu ıslak durum '' sanırım su kültürü ve ''soğuk hava koşulları'' sadece kış anlamında alınmalı.Adeniumun doğal yaşam koşullarını irdelersek bu bitkiler xeric tropikal bölgelerde yayılmışlardır.Yani sıcak ve düşük nemli ortamda.Yıllık yağmur miktarı bizim iklimimize göre çok az ve yılın belirli bir dönemi ile sınırlıdır.Sıfıra yaklaşan sıcaklıkları ise kurak dönemde yaşarlar ve problem olmaz.Ülkemizde benzeri koşulları açık havada sağlamak mümkün değil ancak ev ve daha iyisi sera koşullarında ısı çok düşmez ise sürekli sulamak ve bitkiyi büyütmek mümkün olur.Sizin bulunduğunuz yer itibarı ile şansınızın bana göre yüksek olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.

Düzenleyen Hydrosuccess : 08-10-2010 saat 16:15 Neden: ekleme
Eski 08-10-2010, 16:25   #792
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sayın Hydrosuccess ,
evet kastetiğim kışın kalorifersiz ortamda muhafaza ettiğimiz bitkilerimize verdiğimiz fazla suyun onlara iyi gelmiyeceği .
Ama sizin veya herhangi kimsenin bitki için sağladığı optimal yaşam koşullarında ,
( gerekli ışık yoğunluğu ve ısı ) tabi ki dormansiye girmeleri gerekmeyebilir .
Yanlış ipuçları verdiysem üzgünüm , ama Çöl gülleri de plumeriyalar gibidir kışın fazla sulanmaları , yağmurda kalmaları çürümelerine yol açabilir - Türkiyede .

Eski 08-10-2010, 18:15   #793
Ağaç Dostu

Kuşkusuz Adeniumları (Kışın soğuk ve nemli geçen Türkiye iklim koşullarında ) dışarıda bırakırsak çürürler.Ancak eğer evimizde ısıtma sistemi ve ışık gören bir pencere önü varsa uygun bir toprak karışımı oluşturmuşsak bitkiye su ve gübre vermekte sorun olmaz.Kuşkusuz topraksız yöntemde bitki yetiştirme halinde bir değişiklik yapmaya hiç gerek yok.Bu sene çiçeklenen Adeniumum da geçen kış evde güneş gören bir pencere önünde çok az yaprak dökerek yavaş yavaş büyümeye devam etti.Plumeria'nın Adenium ile aynı bitki ailesinden olduğunu biliyorum.Bu nedenle su kültürüne çok iyi uyum sağlayacağını düşünüyorum.Kışın Türkiyede mecburen dormancy'e sokuluyor ama sıklıkla yetiştirildiği Tayland'da (Anavatanı Amerikadır.) dormancy'e gireceği soğuğu nasıl buluyor bilemiyorum.

Eski 08-10-2010, 18:26   #794

memet's Avatar

(Anavatanı Amerikadır.)

Sudan ve Yemen desek daha uygun olacak sanırım.
Bir de somolanse adası

Eski 08-10-2010, 18:38   #795
Ağaç Dostu

Mesajımın sonunda dormancy'e girdiğinden bahsettiğim ve su kültürüne uyum sağlayacağını düşündüğümü söylediğim bitki Plumeria'dır.Plumeria,Orta Amerika orijinlidir.

Eski 08-10-2010, 18:59   #796
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Kışın kaloriferli ortamda ne kadar sağlıklı olur, Denemek gerek.
Hiçbir sorun olmuyor.Benimkiler kışın kaloriferli ortamda sağlıklı bir şekilde büyüdüler.Yaprak dökümüde fazla olmuyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 22:58   #797
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın acemifüsun,

Belirtmiş olduğum siteden ben alışveriş yaptım. Ancak Ocak gibi tohumları almıştım. Bu süreçte Nisan ayına kadar olan denemelerimde çimlenme oranı %3-5 gibi oldu. Ancak havalar ısındıktan sonra çimlenme oranları %80 lere çıktı. Genel olarak uygun koşullar sağlanırsa çimlenme oranları %80 civarında oluyor.

Adenium içinse havaların ısınmasını beklemek gerekiyor. Özellikle Haziran gibi yapılan tohum ekimlerinde yüksek çimlenme oranı elde edilebiliyor. Bu nedenle tohum alımında acele etmeye gerek yok. Ancak 25-30 derece arası sabit ısıyı sürekli sağlayabilecek durumda iseniz ekim denemesi yapabilirsiniz.

Bu başlıkta 20-28 inci sayfalar arasında sayın johnny guitar ve benim adenium çimlendirmelerimize ilişkin aktarımlarımızıda inceleyebilirsiniz.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 17:54   #798

memet's Avatar

Tohum kapsüllerinin birisinin ucunu kırmıştım, o kapsül bütünüyle kuruyup düştü.

Yazın 75, kışın 90 günde tohumlar olgunlaşıyormuş.

Eklenen Resimler

Eski 20-10-2010, 18:24   #799
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Tohum zarfları ne kadar ilginç. Bir tanesinin içinden kaç tohum kapsulü çıkıyor Memet bey?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 18:53   #800

memet's Avatar

Nette elli kadar tohum çıkabileceği yazılıydı. Ben kabaca şöyle baktım, yirmiden fazla tohum vardır.

Eski 20-10-2010, 19:18   #801
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Dökülen çiçeklerden geriye kalan bölümde minik yeşil çıkıntılar belirdi. Bakalım tohum kapsülü oluşabilecek mi?

Yarın fotoğraf eklemeye çalışırım.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 19:56   #802
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
memet, kapsüllere ne olur bir daha müdahale etme de fazlaca ekeceğimiz tohumlarımız olsun ve yetiştiremeyen dostlarımıza dağıtma keyfine varalım.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 20:21   #803
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Bu ara söylemeyi unuttum, artık adeniumlarım yağmur, soğuk vesair olaylardan etkilenmeyecekler, çünkü onlara minik seramda rahat bir yer düzenledim.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 14:42   #804
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Senelerdir, üye olduğum bir çiçek katoloğunda görüp çok beğendiğim ama almaya cesaret edemediğim bu güzellikle beni tanıştırdığınız için hepinize teşekkür ederim. 30.10 itibariyle toprakla buluşturduğum 5 tane Lucyred ve 5 tane Fruitsarad tohumum var. Bilgi ve tecrübeleriniz bana yol gösterecek. Tüm paylaşımcılara sonsuz teşekkürler ve saygılar sunuyorum. Güneşiniz ve çiçekleriniz hiç solmasın.

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 15:46   #805
Ağaç Dostu

Bu forumda ki bir çok çiçeğin hikayesini bir solukta heyecanlı bir roman gibi okudum. Şimdi ise kendi hikayelerimi yazmaya başladım. Tabii ki bunlar karalama aşamasında. 30.10 tarihinde ektiğim çöl güllerimin bu gün kü halleri... on taneden sekizi topraktan çıktı, diğer ikisi de beklemede....

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2010, 14:18   #806
Ağaç Dostu

İşte benim minikler, 6 günde bu kadar büyüdüler

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2010, 16:27   #807

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Sevgili skaraca Adenium (Çöl gülü) önemli noktaya değinmiş .Bizim geçen kış çeşitli denemelerimiz oldu.Malesef başarılı olduğumuz söylenemez .Ben onca tohumdan 1 tane yetiştirerek sanırım rekor kırdım Baharda sevgili Günüm'den gelen tohumlarda başarım %100 oldu .8 tohumun sekizide çimlendi .Eğer bu bitkiyi yetiştirmek istiyorsanız mutlaka Haziran ayını bekleyin .
Son olarak sevgili arkadaşımız johnny guitar'dan gelen yetişmiş Adenium'lar beni o kadar mutlu etti ki anlatamam bu vesile ile kendisine tekrar teşekkür ederim .
Evimin kışın çok aşırı sıcak olması bu bitkiyi sağlıklı bir şekilde büyütmeme imkan veriyor.Umarım çiçeklerini de görürüm .

Düzenleyen Hhatice : 15-11-2010 saat 18:57
Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2010, 21:15   #808
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Merhabalar Hhatice hanım,

Sayın johnny guitar dan gelen yetişmiş adeniumları tutturabildiniz mi? Bana göndermiş olduğu yaklaşık 35 adeniumdan şu anda sadece 4 tanesi tuttu. İki tanede alttan çürümeye başladığı için kestiğim tepe dalları tuttu sanırım. İki tanesi ise buruşuk bir halde bekliyor.

Eski 29-11-2010, 15:28   #809

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Merhabalar Hhatice hanım,

Sayın johnny guitar dan gelen yetişmiş adeniumları tutturabildiniz mi? Bana göndermiş olduğu yaklaşık 35 adeniumdan şu anda sadece 4 tanesi tuttu. İki tanede alttan çürümeye başladığı için kestiğim tepe dalları tuttu sanırım. İki tanesi ise buruşuk bir halde bekliyor.
Bana 6 tane geldi .Hepside yaprak verdi .O kadar güzeller ki anlatamam
çok mu suladınız diyeceğim ama siz bakımında bizden ustasınız . Neden çürüdü acaba

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 08:22   #810
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Hatice hanım,

Bende anlamadım neden olduğunu ama gerçekten de %85 e varan bir oranda kayıp var. Kalanların durumu iyi hiç değilse. Tek tesellim o...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024