agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1009Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2021, 18:44   #361
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili aloe, benimki de yaz kış bahçede hem de senelerdir.
Konu hakkında bilgim olsa seve seve paylaşırdım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2021, 10:15   #362
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili aloe, benimki de yaz kış bahçede hem de senelerdir.
Konu hakkında bilgim olsa seve seve paylaşırdım.
Cevap için teşekkür ederim Güler abla. Aloe vera bölümüne bakarsan çok sevinirim.

Düzenleyen aloe : 03-03-2021 saat 10:16 Neden: cümle ekleme
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2021, 08:29   #363
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Benimde echeveria diye baktığım ve güler abladan aldığım diğer 2sukulentim çiçeğe durdu. Hep balkondalar aslında yaz kış. Ama bu sene kar yapması ve 3 çiçeğimde don yemesinden dolayı şimdi onlar içinde endişeliyim. Alt yapraklarda dökülmeler yapıyor epeydir. İçeri alsam tomurcuklar olumsuz etkilenir mi?
Bitkiniz muhtemelen bir eceveria türü, ya da echeveria'ya çok yakın cinslerden birine ait bir tür... Balkonunuzun cam balkon olduğunu tahmin ediyorum, aksi takdirde soğuklarda tamamen donarlardı... Kış aylarında düşük sıcaklıklar, yüksek nem ve az güneş ışığı echeveria'lara ciddi zarar veriyor... Küf/mantar hastalıklarına yakalanabiliyorlar, yapraklar zayıflıyor ve/veya dökülüyor, bitki cansızlaşıyor... Cam balkonlarda daha iyi güneş ışığı aldıklarından balkonda tutmak iyi bir çözüm... Ben daha önceki yıllar echeveria'larımı kışın içeri aldığımda ciddi bozulmalar ve kayıplar oldu... Geçen yıl cam balkonda tuttum ve balkona açılan kapıyı da kapatmadığımdan içeriden gelen ısıyla kısmen ısıtılmış da oldu balkon... O şartlarda çok iyi geçirmişlerdi kışı...
Bitkileriniz resimde hiç fena görünmüyorlar aslında...Alt yapraklarının bazılarını kaybetmekle atlatmışlarsa sorun olmayacaktır bence... Şimdi sıcaklıklar da artıyor zaten... Bence bir iki hafta daha içeride mümkün olduğunca güneş ışığı alan bir yerde tutup sonra alıştırarak, kademeli olarak balkona, ışığa çıkarın derim..

aloe beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2021, 22:06   #364
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bitkiniz muhtemelen bir eceveria türü, ya da echeveria'ya çok yakın cinslerden birine ait bir tür... Balkonunuzun cam balkon olduğunu tahmin ediyorum, aksi takdirde soğuklarda tamamen donarlardı... Kış aylarında düşük sıcaklıklar, yüksek nem ve az güneş ışığı echeveria'lara ciddi zarar veriyor... Küf/mantar hastalıklarına yakalanabiliyorlar, yapraklar zayıflıyor ve/veya dökülüyor, bitki cansızlaşıyor... Cam balkonlarda daha iyi güneş ışığı aldıklarından balkonda tutmak iyi bir çözüm... Ben daha önceki yıllar echeveria'larımı kışın içeri aldığımda ciddi bozulmalar ve kayıplar oldu... Geçen yıl cam balkonda tuttum ve balkona açılan kapıyı da kapatmadığımdan içeriden gelen ısıyla kısmen ısıtılmış da oldu balkon... O şartlarda çok iyi geçirmişlerdi kışı...
Bitkileriniz resimde hiç fena görünmüyorlar aslında...Alt yapraklarının bazılarını kaybetmekle atlatmışlarsa sorun olmayacaktır bence... Şimdi sıcaklıklar da artıyor zaten... Bence bir iki hafta daha içeride mümkün olduğunca güneş ışığı alan bir yerde tutup sonra alıştırarak, kademeli olarak balkona, ışığa çıkarın derim..
Yorum için teşekkürler Mesut bey fakat balkonum tamamen açık balkon. Kar geçip güneş yüzünü gösterince yine balkona çıkarmıştım. Dün 2..3günlük don uyarısı haberini görünce yine içeri aldım. Aklımı karıştıran nokta forumda çiçekliyken sık sık sulamak lazım diyordu ama havalar itibariyle sulamak riskli şaştım kaldım. Birde epeydir tomurcuk olarak duruyor üstündekiler belkide sık sulamadığım içindir. 1gün önce çiçekli bitkiler için olan sıvı besinli su hazırlayıp biraz suladım zaten akabinde içeri girdiler. Bakalım ne olacak

Mesut Temiz beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 16:02   #365
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
Çürüme

Herkese iyi günler. 3 aydır evimin salonunda baktığım eçeveryamın çürümeye başladığını gördüm. Fotoğrafı aşağıdaki gibi. 3 haftada bir suluyordum, en son da bu haftasonu suladım. Sulama miktarım yaklaşık yarım çay bardağı kadar. Acaba su mu az geldi. Neden olmuş olabilir? Toprağını hiç değiştirmedim, salon loş ışığa sahip, arada sırada balkona güneşe çıkarıyordum ama çok da tutmuyordum.

Eklenen Resimler

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2021, 22:19   #366
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Çiçeğiniz ilk bakışta fazla sudan çürümüş görünüyor. Bu saksınız altında ya delik olmadığından **** altına konan kabın tekrar tekrar suyu toprağa vermesinden kaynaklanıyor olabilir.

Fakat aynı görüntü çiçeğin sulanmasının gerekenden uzun olduğu zamanlarda da olur. Toprak kurur ve çiçeğin kökleri kurumaya başlar. Siz su verirseniz kök görevini yerine getiremez böylece köksüz bitki çürümeye başlar.

Sulama her zaman toprağı kontrol ettikten sonra verilmelidir. Çünkü sulama zamanı havanın ısısına göre değişir.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2021, 11:39   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2021
Merhaba benimde bu sukulent turunden var alti yavru dolu ama ustteki yapraklarin bazilari bi değişti rengi acildi beyaza yakın oldu formu bi değişti yapraklari bukuldu yardımcı olabilir misiniz(

NaHRiN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024