agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2008, 11:47   #181
/

Giriş Tarihi: 17-10-2008
Galeri: 1
Ne kadar su döküyorsunuz kolonşenize..Belkide fazla suluyorsunuz..Ben nerdeyse ayda bir suluyorum şu aylar toprağının fazla ıslak olmasınından hoşlanmıyor bu bitki arada yumurta suyu veriyorum..(haşlanmış yumurtanın suyu) ve ben dalları çok sıkışık diye seyreltiyorum yine çıkıyor.Kopardıklarımın bazılarını ektim tuttular arsız bir çiçek zaten suda 2 günde köklendi.. Biraz fazla ilgileniyorsunuz galiba şımarıyor sizinki

elif59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 12:40   #182
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Merhaba arkadaşlar,
Kalanchoe,başlığını görünce sizlere danışayım dedim, Benim çiçeğim 5 yıllık zaman zaman budadım, çoğlattım,dağıttım,6 ay önce tekrar budayıp çeliklerini dağıttım.şimdi elimde anaç çiçeğim kaldı,bana keyifsiz gibi geldi,bu çiçekler kaç yıllıktı acaba,yenilemeli miyim,bilen arkadaşlar yardımcı olur musunuz?
Resmini de göndereyim bir bakın lütfen,

Eklenen Resimler

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 12:50   #183
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ULKER Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Kalanchoe,başlığını görünce sizlere danışayım dedim, Benim çiçeğim 5 yıllık zaman zaman budadım, çoğlattım,dağıttım,6 ay önce tekrar budayıp çeliklerini dağıttım.şimdi elimde anaç çiçeğim kaldı,bana keyifsiz gibi geldi,bu çiçekler kaç yıllıktı acaba,yenilemeli miyim,bilen arkadaşlar yardımcı olur musunuz?
Resmini de göndereyim bir bakın lütfen,
Bana çok çok da keyifsiz görünmedi açıkçası. Önceki yazılarda yaşlı bitkilerin çiçek açması için kısa gün uygulaması diye özel birşey yapılması gerektiği yazıyordu. İsterseniz ilkbaharda toprağını değiştirin şu an yerinden çıkarmak uygun olur mu bilemiyorum.

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2008, 13:10   #184
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Sayın Ninina84, yaprakları çok küçüldü,yaşlılıktan herhalde diye düşündüm,bahara bakacağım çiçek açar mutlu görünürse sorun yok, ama yine de önlem alarak bir çelik alıp köklendireyim diye düşündüm,tazelemekte yarar vardır değil mi? çelik verdiklerimin yaprakları iri iri çok sağlıklı görünüyorlar.

Eski 04-12-2008, 13:15   #185
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Evet çelik alabilirsiniz sanırım. Ben de öyle yapıp kendimi garantiye alıyorum. Zaten çelikleri kolay tutuyor. Kopan ne varsa toprağa dikiyorum yakında dikecek saksı kalmayacak; koyacak yer zaten yok

Eski 04-12-2008, 13:32   #186
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Çok haklısınız,keşke daha geniş yerimiz olsaymış...özellikle kışın nerelere sığdıracağımızı bilemiyoruz. dün çok hoş katmerli bir türünü gördüm çiçekçide ,aldım elime,baktım..baktıım...yer sorunu yüzünden bahara bıraktım,...evde güneş alan yerlerin hepsi eski çiçeklerim için rezerve maalesef...

Eski 04-12-2008, 14:03   #187
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Katmerlileri çok güzel gerçekten. Bende bir tane pembe var. Herbir çiçeği ayrı tonda açıyor. Koçtaştan koyu pembesini alacaktım fakat baktım ki hepsi böceklenmişti. Sadece o rengin katmerlisinin böceklenmiş olması çok enteresandı. Böceklileri bir kenara ayırıp görevliyi uyardım fakat iki gün sonra gittiğimde hepsi tekrardan reyonda yerlerini almışlardı. Çok kızıyorum böyle şeylere.
Yer sorununa gelince... Evimde pencere içleri saksı koyamayacak kadar küçük olduğundan bütün bitkilerimi balkona sıkıştırmak zorunda kalıyorum. Kullanılmayan büyük saksıları ters çevirip bazen de düz hallerinin içine birşeyler doldurup kendi altlıklarını da üstlerine kapatıp sehpa gibi kullanıyorum. Hem yer kazanmış oluyorum hem de bitkiler yüksekte kaldıkları için daha iyi güneş alıyorlar. Resmini ekledim aklınıza yatarsa siz de yaparsınız. Bir de koçtaşta duvara asılan geniş sepetlerin içine 3er tane kalanchoe koyduklarını gördüm. Çok da hoş duruyordu. Artık duvarlara tavanlara tırmanacağız başka yolu yok

Düzenleyen ninina84 : 04-12-2008 saat 15:42
Eski 05-12-2008, 12:13   #188
/

Kolonşemin toprağını karıştırırken oldukça uzun bir solucan gördüm, çıkardım onu ve aspirinli suyla suladım. Toprağın yüzeyine beyaz sinekler çıktı, geçen sene çiçeğimi kurutan sineklerden, pire gibi zıplıyorlar..

Kolonşem tomurcukta, saksı değiştirebilirmiyim veya sineklere ne yapıpta kaçırabilirim? Solucanlar için aspirinli su verdim ama saksının dibinden mi çıkarlar, topragın üstüne mi yoksa saksı içindemi ölürler?

Eski 09-12-2008, 16:07   #189
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Sevgili elif59 sehpa olarak kullandığım saksının resmini tekrar eklememi istemişsin. Bu sefer üstüne kalanchoe koyup çektim resmi. Büyük bir saksının içine daha ufak bir saksı koyup büyüğün altlığını da üstüne kapatıyorum böylece çok yer kaplayan saksılar veya klanchoe gibi bir arada güzel görünen çiçekler için fazladan yerim oluyor. İyi bayramlar.

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.

Düzenleyen ninina84 : 09-12-2008 saat 16:12 Neden: ekleme
Eski 11-12-2008, 02:18   #190
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ninina84, oldukça sağlıklı ve güzel görünüyor çiçekleriniz.

Benimkiler içinse aynı şey söylenemez ne yazık ki, Kalanchoelerimi unlu bit bastı ve müdahalede geç kaldım, hepsini dibinden budadım..

Elif59,
sinekler için Mine Pakkaner'in ''Bitki Zararlıları İçin Ev Yapımı İlaçlar'' Başlığından yararlanabilirsiniz. Solucanlar içinse birşey yapmayın, solucanlar toprak için iyidir, toprağı havalandırır ve köklere daha fazla oksijen gider.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2008, 23:07   #191
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Herkese merhabalar, bol çiçekli günler dilerim.Ben kalanşomun fotoğraflarını ekliyorum. Daha önce yazılanların tamamını okuma fırsatım olmadı. Göz gezdirdim ama uygun olan bir arkadaş cevap verirse çok mutlu olacağım. Kalanşomdan bu mevsim çelik alsam tutarmı ve çelik çiçeğin olduğu daldan mı yoksa yapraktan mı alınıyor? Şimdiden teşekkürler ...

Eklenen Resimler

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2008, 00:25   #192
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Tomurcuksuz ve çiçeksiz herhangi bir dalı toprağa dikebilirsiniz. Önce suda köklenmesini sağlayıp, sonra da dikebilirsiniz. Çok arsızdır, her iki durumda da tutar,

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2008, 12:56   #193
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Penelophe, durum resimde görüldüğü kadar parlak değil aslında. Alttaki büyük yaprakların çoğu sarardı tomurcukların da büyük bir kısmı açmadan kurudu. Sanırım mekan değişikliği pek yaramadı. Saksıları da çok küçük en yakın zamanda değiştirmem gerek.
Nejla K., İstanbul'a getirirken saksısı kırılan tomurcuklu kalanchoemun kopan dallarını suda köklendirip diktim hepsi tuttu. Şansıma dipteki tomurcuksuz olanlar kopmuştu. Çelik almak orun olmaz sanıyorum. Bu arada çiçeğinizin rengi çok güzelmiş.

Eski 13-12-2008, 16:03   #194
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
unlu bit

unlu bit için bir diğer çözüm de ispirtoya batırdığınız pamuk ile yaprakları silmek. Ben önce elimle topladım görünenlerin hepsini. Sonra ispirtoya batırılmış pamuk ile sildim. Uygulama yaparken önce bir iki yaprakta deneyin. Deneme yaptığınız yaprakta olumsuz bir durum gözlemlemezseniz devam edin. Kolay gelsiin.

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 16:30   #195
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Selam kalonce sahipleri.
Kalonçem 1,5-ay kadar önce tomurcuklandı.Halen çiçeklerini açmadılar.Kapalı terasımda duruyordu.Gündüz sıcaklık 18 20 derece gece ise 8-9 derece .Dün salona aldım sıcakta belki açar diye ne dersiniz sorun ne olabilir.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2008, 17:41   #196
/

Kısa gün uygulaması yapabilirsin..üstüne siyah bi poşet koy

Eski 14-12-2008, 12:12   #197
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Selam elif59,
kısa gün uygulamasını nasıl uygulamalıyım,ne zaman açıp na zaman kapatmalıyım.Bilgi verirseniz sevinirim.

Eski 14-12-2008, 12:37   #198
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi susam Mesajı Göster
Kalanchoelar ve de krizantem (kasımpatı) türlerinde çiçek açtırmak için uygulanan kısa gün tekniği tam olarak şöyle uygulanıyor. İkindi vakti çiçeğin üstüne siyah naylon kapatılır. Ki biraz kalın bir poşet olursa daha iyi olur. Işığı kesip, çiçeğe akşam olduğunu hissettirmektir amaç. Ertesi gün öğleden önce saat 9 civarında üstü açılır. Düzenli yapıldığında bütün tomurcukların çiçek açtığını göreceksiniz.
Gercekten çok işe yarıyor 1 hafta yaptım tomurcuklar çıktı şimdi yine yapıcam tomurcuklar daha çabuk büyür açar belki

Eski 14-12-2008, 12:57   #199
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Arkadaşlar bayram öncesi dayanamadım ve turuncu renkli yeni bir kalonche aldım. ( o kadar çoğaldılar ki, yavaş yavaş her renkten topluyorum). Bugün sabah bir de baktım ki yeni aldığım kalonchem tüm yapraklarını aşağıya düşürmüş. Sanki küsmüş. İyice incelerdim, görünürde birşey yok sadece saksının çevresinde bir kurt buldum. bütün bu hasarı o yapabilir mi?
Ben hemen kaloncheyi yeni bir saksıya geçirdim, bu arada bazı yaprakları dokunduğumda koptu. Acaba ölüyor mu? Kopan tüm yaprakları başka saksılara yeniden diktim... Ne oluyor? ne yapabilirim?

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2008, 15:12   #200
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

bu benim eşimin sabırsızlıkla açmasını bekledigi kaloncem
ve de poşetli hali

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2008, 15:24   #201
/

Poşetliyken evin en karanlık yerine koyun masa altı,vb.karanlık neresi varsa ben öyle yaptım..tomurcuklarıda çokmuş maşallah ama benimkiler dahada çokk en kücük daldan bile tomurcuk çıkıyor eee 3 sene açmadı olcak o kadar

Eski 15-12-2008, 11:26   #202
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
[QUOTE=Buket Aknar;329806]Arkadaşlar bayram öncesi dayanamadım ve turuncu renkli yeni bir kalonche aldım. ( o kadar çoğaldılar ki, yavaş yavaş her renkten topluyorum). Bugün sabah bir de baktım ki yeni aldığım kalonchem tüm yapraklarını aşağıya düşürmüş. Sanki küsmüş. İyice incelerdim, görünürde birşey yok sadece saksının çevresinde bir kurt buldum. bütün bu hasarı o yapabilir mi?
Buket Hanım. Acaba sulamasındamı hata yapıyorsunuz? Aşırı sulama yaprakların çürümesine ya da yaprak sapından kopmalara neden olabilir. Havalar soğuduktan sonra mümkünse toprak kurumaya yakın sulamak gerekiyor. Ve azar azar doyurmadan sulamak lazım. Kalanchoelar suyu sevmezler. Ölen yaprakları hemen alıp çiçekten uzaklaştırın. Ve sulamasına dikkat edin. Bakalım bir değişiklik olacak mı?

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 13:19   #203
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Sn Susam; ilginiz için teşekkürler. Daha önce belirttiğim gibi benim birçok kalonchem var ve hepsi ayni yerde duruyor. Su ihtiyacının az olduğunu bilerek, sulamayı yaptığımda hepsini birlikte suluyorum. Yani diğerleri de ayni şartlarda sulanıyor. Bunun niye böyle olduğunu bir türlü anlayamadım.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 11:53   #204
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Fotoğrafını koyma imkanı bulursanız daha doğru değerlendirebiliriz. Belki de çiçek size gelene dek yaşadığı olumsuz şartlardan etkilenmiştir. **** kimyasallar fazla verilmiştir. Başka birşey gelmiyor aklıma.

Eski 16-12-2008, 13:44   #205
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Kalanchoe severler, yine yardımınıza ihtiyacım var. Az önce Kipa'dan atıla ayrılmış 3 saksı kalanchoe aldım. 24 Kasım için getirilmiş ama satılamamışlar. Benim için satılanı alıp büyütmekten çok ölmeye terk edileni yaşatmak önemlidir. Aldım. Çiçeklenmesi bitmiş üstünde kuruları duruyordu.

Birinci sorum, bu tamamen kurumuş çiçekler tohum olur mu? Ne zaman dikilebilir? Etkilenmiş yaprakları temizledim. Epey bir budama yaptım ve budadığım dalları torf karışımlı toprağa diktim. Birkaç dal suya ıslattım. Aspirinli su ile can suyu verdim. Acaba sera etkisi için şeffaf poşet geçirmeli miyim?

Gövdeler sağlıklı idi ancak biri çok susuz, ikisi fazla sulanmış idi. Onların topraklarını değiştirdim. Gayet iyi görünüyorlar. Önerilerinizi bekliyorum. Çok teşekkürler...

Eski 17-12-2008, 11:02   #206
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Tohum konusunu bilmiyorum. O açıdan birşey söyleyemem. Fakat sera etkisi yapmayın. Nemi çok sevmedikleri için çürürler.

Eski 17-12-2008, 18:08   #207
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Merhaba
Ben bu kalanchoenun çiçek saplarını nereden keseceğim? Daha önce bir arkadaş sormuş, tomurcukların altındaki iki yaprağın üstünden denmiş. Onlar gerçekten yaprak mı, yoksa her çiçeğin altında olan, ilkokulda çanak yaprak diye öğrendiğimiz şey mi?

Onların hemen üstünden kesersem, alttan uzun bir sap üstünde de iki tane yaprak kalacak. Çiçek sapının başladığı alttaki büyük yaprakların ordan kessem olur mu?

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.

Düzenleyen İklimsiz : 18-12-2008 saat 10:31 Neden: imla ve paragraf
Eski 17-12-2008, 18:30   #208
Ağaçsever

deryas's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Sevgili ninina84,
taç yaprakların altından,yani uzun sapın başladığı noktadan kesmeniz daha iyi olur.

Ama bu kadar güzel çiçekleri neden kesmek istediğinizi anlamadım
Eğer vazoya koymayı düşünüyorsanız,bu çiçeğin suda çok dayanmayacağını düşünüyorum.

Düzenleyen deryas : 19-12-2008 saat 13:54 Neden: yazıdaki yanlışlıklar
deryas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 18:33   #209
Ağaçsever

deryas's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Çiçeğinize tekrar baktım da, bence kesmeyin böyle çok güzeller

Düzenleyen İklimsiz : 18-12-2008 saat 10:41 Neden: Cümlelere büyük harfle başlanır.
deryas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 08:57   #210
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Haklısın Susam, suyu sevmiyor. Arkadaşlar çiçekten tohum alınması konusunda fikri olan var mı?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024