agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2008, 02:23   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Aman Allahım;
Gecenin şu geç saatlerinde yaşadığım mutluluğa bak!
arkadaşlar bu yaz annemin ev değişimi yapmasıyla birlikte bir kaç çiçeğine sahip çıktım...
işte bu çiçeklerin arasında kalın ve oldukça yeşil yapraklı ama ama adını bilemediğim bir kalanchoem varmış meğer
anneme bu çiçek nasıl diye sorduğumda "aa o çok güzel çiçek açar" yanıtı almıştım fakat benim çiçeğim açmadı...
olsun ben sabırla beklerim bakalım ne renk açacak?
şu an halen balkonumda ama malum Eskişehirin havalarına güven olmaz
hemen gidip balkondan içeri alayım...
üşümesin benim minik kalanchoem

sükunet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 13:57   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
kalanchoe

Bende 5 tane büyük, 6 tane de büyük kalanchoelerimin kırılan dallarından diktiğim kalanchoem mevcut.
Kalanchoeler( okunuşu kalanşo) çok güzel, çok dayanıklı ve çok kolay yetişebilen çiçeklerdir. Hali hazırda kırılımış olan tek bir yaprağının bile toprağa ekilmesi ile köklenen ve büyüyen çiçeklerdir.
Kırıldığı için atmaya kıyamayıp diktiğim ve diktiğim zaman 0.5 cm boyutunda bile olmayan kalanşomun şimdi 10 cm boyutunda ve inanılmaz sağlıklı olması beni çok mutlu ediyor.
Tüm bu iyi özelliklerine rağmen malesef bitki olgunlaştıkça yapraklarının sayısı artıp çiçeklerinin sayısı azalıyor hatta hiç çiçek açmaz hale geliyorlar.
Unlu bitler( mealy bugs) ise en büyük düşmanları ve ben çaresini bulamadığım için bir kalanchoemi kaybettim malesef

derya Derya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 14:39   #123
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Merhaba arkadaşlar. Ben oldukça yeni bir üyeyim. Benim de kalanşolarım var. Çiçekleri dökülmeye başlayan kalanşolarımı şimdi budasam olurmu? Birde epey dallanıp budaklanan bir kalanşom var. Onun çiçek açması için ne yapmalıyım? Lütfen yardımcı olurmusunuz?

Eklenen Resimler

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2008, 19:16   #124
Ağaç Dostu

Aslında belli bir yaşı geçen kalanşoları çiçeklendirmek profesyonel bir yardım olmadıkça çok zor.
Daha önce okuduğum bir kaynakta ' kısa gün yöntemi' ile çiçek açabilirler diye bahsedilmiş ancak bu yöntem hakkında bir bilgiye sahip olamadım.
Senin çiçek açmayan kalanşo olgunlaşmış bir bitki yani yaprakları büyük ve çok, çiçek açma kabiliyetini ise yitirmiş. Olsun bence onların yaprakları da çok güzel
Bence çiçek açan kalanşolarına şuanda el sürme ilkbaharda tazelersin.
Zaten dinlenme dönemine girmiş bir bitkiden fazla birşey beklememek lazım, bırakalım dinlensinler ki ilkbahar ve yazı bol çiçekli geçirsinler.

Eski 10-10-2008, 16:48   #125
Ağaç Dostu

öğretmen's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Benim kalanşolarım çok güzel olmuştu.Ancak dün üzerlerinde beyaz bitler gördüm.O dallar ve yapraklar zamanla dökülüyor ve çıplak kalıyor.Bir süre sonra da kuruyor yani çürüyerek ... Daha önceki yıllarda başıma geldi.Yarın tarım ilaçları satan görevlilerle konuşacağım.Mine Hanım'ın sayfalarını da gezeceğim.Herkese kolay gelsin...

öğretmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 00:07   #126
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Derya derya. İyi ki kalanşolarıma dokunmamışım. Çünkü yeniden çiçeklenmeye başladılar. Kısa gün uygulaması da yapacağım. Belki daha bol bol açar.

Eski 11-10-2008, 13:58   #127
Ağaç Dostu

Aman aman çok dikkatli olun!
Bu unlu bitler ( mealy bugs) seri katil gibiler
Benim güzel kalanchoemi 1 senelik direncime rağmen öldürdüler
Ve durmadılar; dedim ya seri katil bunlar diğer kalanchome de ölüm planı kurmuşlar ama ben bu sefer erken davranıp cezalarını verdim hepsinin:::
Hemen bitkiyi diğer bitkilerinizden ayrı bir odaya alın!
Sayın Mine hanımın önerileri ve bol sabırla bu işi çözerseniz inşallah..
Unutmayın çiçeğinizi tam iyileşene kadar 'yoğun bakım ünitesinde ' tutun ve iyileştiğinden yüzde yüz emin olmadan diğerlerinin yanına almayıN.
GEÇMİŞ OLSUN,,,ACİL ŞİFALAR

lenavita beğendi.
Eski 11-10-2008, 14:51   #128
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatcce Mesajı Göster
Derya derya. İyi ki kalanşolarıma dokunmamışım. Çünkü yeniden çiçeklenmeye başladılar. Kısa gün uygulaması da yapacağım. Belki daha bol bol açar.
Sevgili Hatice 'kısa gün uygulaması' nedir bulabildin mi?
Öğrenirsen bana da haber ver olur mu?

Eski 13-10-2008, 08:45   #129
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Derya derya. Bu kısa gün uygulamasını buradan öğrendim. Kalanşolar ve de hatta krizantemler (meşhur adıyla kasımpatılar) günde 10 saatten fazla ışık görünce çiçek açmayabiliyorlarmış. Bu yapay ışık ta olabilir. O yüzden çiçek açması için ışığı doz doz vermek lazım.. En kolayı gün içinde üstlerinden siyah bir poşet geçirmek. Yani belli bir zaman ışık gördükten sonra üstlerini örtmek. Kısacası onları kandırıyoruz..

Eski 18-10-2008, 13:21   #130
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
kalonche

benimde kalonchem bu.geçen hafta baunausetan aldım.

Eklenen Resimler

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 13:30   #131
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
sevgili öğretmen.benimde sakız sardunyalarımı mahvettiler unlu bitler.yarım metreyi bulmuşlardı yazın.çiçekçiye ilaç sordum.sıvı gübre vermemi söyledi.bende alakası olmadığını söyledim.ilaç bulamadım.sonra kayınvalidemde ben yokken sivrisinek ilacı sıkmış belki giderler diye.ama o 2 güzel sakız sardunyam öldü.sonra ziraatçı panzeher diye bi ilaç verdi.oda bazı çiçeklerimi öldürdü.bazılarındada tam bitti derken geçen gün tekrar yavru bitler gördüm.mine hanımın yazdığı tarifi uyguladım.hem bişey öğrendim.arap sabununu aldığım deterjancı arap sabununun organik olduğunu söyledi.bilmiyordum.

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2008, 13:55   #132
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Benim de var bir Kalanchoem. Ve dün fark ettim ki üzerinde bir sürü böcek var. Unlu bitten bahsetmişsiniz, beyaz diyorsunuz bitler için ama benimkiler siyah. Acaba zenci olma ihtimali var mı
Şaka bir yana ,gerçekten çiçeğimde siyah,minicik böcekler goncaların üzerini ve yaprakları sarmış. Ben de çare olarak şöyle bir yol seçtim. Beyaz sabunu elimde köpürttüm ve siyah böcek olan yerleri bu köpükle kapladım, bir süre bekledikten sonrada yıkadım bitkiyi. Bu sabah baktığımda böcekler yoktu. İnşallah gitmişlerdir.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2008, 17:28   #133
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi füsunANK Mesajı Göster
Benim de var bir Kalanchoem. Ve dün fark ettim ki üzerinde bir sürü böcek var. Unlu bitten bahsetmişsiniz, beyaz diyorsunuz bitler için ama benimkiler siyah. Acaba zenci olma ihtimali var mı
Şaka bir yana ,gerçekten çiçeğimde siyah,minicik böcekler goncaların üzerini ve yaprakları sarmış. Ben de çare olarak şöyle bir yol seçtim. Beyaz sabunu elimde köpürttüm ve siyah böcek olan yerleri bu köpükle kapladım, bir süre bekledikten sonrada yıkadım bitkiyi. Bu sabah baktığımda böcekler yoktu. İnşallah gitmişlerdir.
Sevgili Füsun,,sana kendi tecrübemi aktarmak istiyorum.Aynı sorunu bende yaşadım ve şu şekilde çözdüm: sprey aparatlı su şişesine bir tatlı kaşığı bulaşık detrejanı koydum karıştırıp köpürttüm ve çiçeklerin üzerine sıktım 2-3 dakika bekletip bol suyla duruladım 1 hafta sonra tekrarladım ve tamamen kayboldular ve çiçeğimde herhangi bir olumsuzluk oluşmadı hatta tertemiz oldularDenemeni öneririm. ( ama tüylü yapraklı bitkilere yapılamıyor)

Eski 27-10-2008, 16:01   #134
Yeni Üye

cdemircioglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2008
herkese merhaba
ben aranıza yeni katıldım.şimdiye kadar yazılanları okuyunca çok şey öğrendim gerçekten.herkese teşekkür ederim.benimde bir Kalanchoem var.ancak benim başarısızlığımda büyük ,olgun yaprakları döküldü.ama tamamen kaybetmeden yeni filizler alabilmeyi başardım.

sorun şu ki bu yeni filizlerde yalnızca boyuna uzuyor.hiç çiçek açma niyetinde gibi gözükmüyorlar.o kadarda tatlı ki küçük yaprakları ama büyütemiyorum.
insallah çiçek açtığı zamanları da görürüm. tavsiyesi olan arkadaşım olursa seve seve değerlendiririm.teşekkürler.

cdemircioglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2008, 18:19   #135
Ağaç Dostu

Daha önce de söylediğim gibi kalanşolar belli bir yaşı geçince kendiliğinden çiçeklenmiyorlar malesef. O yüzden kısa gün uygulaması öneriliyor. Bu uygulamanın tam olarak teknik detaylarını bilmesem de sevgili Hatcce' nin verdiği bilgilere göre çiçeklerin aldığı ışık miktarını azaltıyormuşuz. Yani günün belli bir bölümünde karanlıkta tutuyormuşuz. Ben bu baharda denemeyi düşünüyorum. Bakalım olmazsa beraber deneriz deneyimlerimizi paylaşırız.
Aramıza hoş geldin.

Eski 05-11-2008, 15:25   #136
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derya derya Mesajı Göster
Sevgili Füsun,,sana kendi tecrübemi aktarmak istiyorum.Aynı sorunu bende yaşadım ve şu şekilde çözdüm: sprey aparatlı su şişesine bir tatlı kaşığı bulaşık detrejanı koydum karıştırıp köpürttüm ve çiçeklerin üzerine sıktım 2-3 dakika bekletip bol suyla duruladım 1 hafta sonra tekrarladım ve tamamen kayboldular ve çiçeğimde herhangi bir olumsuzluk oluşmadı hatta tertemiz oldularDenemeni öneririm. ( ama tüylü yapraklı bitkilere yapılamıyor)
Benim zenci bitler , beyazlarla dost oldu Derya hanım. Hızla çoğalıyorlar. Şİmdi hem siyah hem beyaz bit var .Tekrar tekrar yapıyorum dediğinizi bakalım ne olacak.

Eski 05-11-2008, 16:01   #137
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sevgili FüsunAnk. Bitlerle mücadelede arap sabunuda deneyebilirsiniz. Tamamen organik olduğu için bitkiye zarar vermiyor. Bir süngeri iyice köpürtüp bununla bitli ve de bitsiz bölgeleri iyice köpükleyin. 5 dk kadar bekledikten sonra iyice durulayın. Kalan bitleri kulak pamuğu yardımıyla temizleyin. Özellikle yaprak altlarında ve sap diplerinde yumurtaları kalır. Bu bölgelere dikkat edin. Gerekirse bu işlemi bir kaç kez tekrar edin. Umarım bitler çiçeklerinizi terkeder. Uygulamadan sonra tecrübenizi aktarırsanız sevinirim.

Eski 05-11-2008, 16:05   #138
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Kalanchoelar ve de krizantem (kasımpatı) türlerinde çiçek açtırmak için uygulanan kısa gün tekniği tam olarak şöyle uygulanıyor. İkindi vakti çiçeğin üstüne siyah naylon kapatılır. Ki biraz kalın bir poşet olursa daha iyi olur. Işığı kesip, çiçeğe akşam olduğunu hissettirmektir amaç. Ertesi gün öğleden önce saat 9 civarında üstü açılır. Düzenli yapıldığında bütün tomurcukların çiçek açtığını göreceksiniz.

Eski 05-11-2008, 20:19   #139
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Bilgiler için çok teşekkür ederim Susam. Kulak pamuğu çok akıllıca. Ben de düşünüp duruyordum bunları neyle alabilirim diye. Yarın ilk iş bu uygulamayı yapmak olacak . Bilgi veririm durum hakkında.

Eski 06-11-2008, 09:41   #140
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bu benim kalanchoelarımdan bir tanesi. Aylardır sürekli çiçeklerini yeniliyor. Çiçeği geçer geçmez çiçek sapından kesiyorum. Yeniden çiçeklenmeye başlayınca kısa gün uygulaması yapıyorum. Hemen tepki veriyor. Gerçi bu resimdeki kalanchoenun çiçekleri geçmeye başladı. Yine de ekliyim dedim.

Eklenen Resimler

neşecan beğendi.
Eski 09-11-2008, 11:11   #141
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi füsunANK Mesajı Göster
Benim zenci bitler , beyazlarla dost oldu Derya hanım. Hızla çoğalıyorlar. Şİmdi hem siyah hem beyaz bit var .Tekrar tekrar yapıyorum dediğinizi bakalım ne olacak.
Anlayamadım neden böyle oldu, galiba sizin bitkide çok fazla unlu bit vardı..
Az miktarda olsaydı çözüm olurdu..
Kulak pamuğu ile temizlemek tabi ki mekanik bir yöntem..
Ama bunu hergün sabırla yapmak gerek.
Çünkü dediğiniz gibi çeok hızlı çoğalıyorlar.
Ben iki kalanchoemi bulaşık deterjanı ile kurtardım ama unlu bitlerin istila ettiği kalanchoemi hergün yıkayıp tek tek bitleri ayıklamama ve bunu yaklaşık 1 sene sürdürmeme rağmen malesef mücadeleyi kaybettim..
Mine hanım'ın unlu bitlerel mücadele ile ilgili bir yazısı var e- dergide..
Benim kalanchoem ölünce gördüm yazıyı..
Benim için çok geçti artık belki size umut olabilir.
Tekarar geçmiş olsun.
Bize bitkinizin durumunu yazmaya devam edin. El elden üstündür!
Beraber kurtaralım bitkiyi...

Eski 09-11-2008, 11:28   #142
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Sevgili Derya , Sn. Susam'ın önerisini de yaptım. Şimdi hergün kontrol ediyorum. Şu anda bitki temiz. Ama ne zaman çıkacakları belli olmuyor. Bakalım zaman ne gösterecek. Haber vereceğim gelişmeyi. Teşekkür ederim el birliği için

Eski 09-11-2008, 20:52   #143
/

Giriş Tarihi: 17-10-2008
Galeri: 1
selam benimde bir kolonşem var 3 yıllık.. ilk ektigimde ancak büyüdü 1 senede daha sonra yaprakları döküldü beyaz sinekler geldi sonra topragınıda degistirdim yapraklandı düzeldi bu sene açmasını bekliyorum inşallah açar ne zaman açıyor kolonşeler yarın fotografını ekliycem resmimin (gecen günde yesil kokulu böcek gördüm üstünde aldım attım cicegim cok şanssız ya zararlılar nerde olsa buluyor onu)

elif59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 11:34   #144
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elif59 Mesajı Göster
selam benimde bir kolonşem var 3 yıllık.. ilk ektigimde ancak büyüdü 1 senede daha sonra yaprakları döküldü beyaz sinekler geldi sonra topragınıda degistirdim yapraklandı düzeldi bu sene açmasını bekliyorum inşallah açar ne zaman açıyor kolonşeler yarın fotografını ekliycem resmimin (gecen günde yesil kokulu böcek gördüm üstünde aldım attım cicegim cok şanssız ya zararlılar nerde olsa buluyor onu)
Sevgili Elif. Yeşil böceğin bitkiye bir zararı olmazdı. (Şu bildiğimiz o.....k böceğinden bahsediyorsanız tabi). O bir zararlı sayılmaz. Bu arada şu anda kalanchoeların açma zamanı. Hatta epeydir çiçekleniyorlar. Siz de daha önce bahsettiğim kısa gün uygulaması deneyin. İşe yarayacaktır. Biraz zahmetli ama, güzel çiçeklerini görmek için buna değer.

Eski 10-11-2008, 11:36   #145
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bu arada arkadaşlar. Pamuklu bitlerden bir türlü kurtaramadığımız çiçeklerimizi kaybetmemek için son çare olarak budama yapabilirsiniz. Yani bu kangren olmuş kolu kesmek gibi birşey. Gerçi bizler yeniden kol çıkaramıyoruz ama bitkimiz daha bir dallanır-budaklanır. Ölmesinden daha iyidir değil mi? Budanınca mücadele daha kolay oluyor. Ama dediğim gibi son çare olarak düşünülmeli. Ve doğru zamanda budanmalı.

Eski 10-11-2008, 18:29   #146
/

sevgili susam ooo....k ne demek anlamadım yeşil kokulu böcekti buğday böceğide deniliyor herneyse kısa gün uygulamasına baktım önceki sayfalarda öyle birşey göremedim **** gözümden kaçtı cicegimin resimlerine bakarmısınız

(kısa gün uygulamasını yazarsanız veya hangi sayfaa kacıncı msj oldugunu söylerseniz sewinirim)

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2008, 07:25   #147
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Hangi sayfaya yazdığımı aramak yerine burada tekrar edeyim. Kısa gün uygulaması çiçek açması için bitkiyi kandırmaktır aslında. Şu şekilde uygulanır. İkindi saatlerinde çiçeğin üzeri siyah bir poşetle kapatılır. (Bitki akşam olduğunu sanır). Ertesi gün sabah 9-10 civarı tekrar açılır. Bu sayede bitkinin gün içinde aldığı gün ışığı 9-10 saat gibi olur. Bu uygulamayla kalanchoe ve kasımpatılar tomurcuk patlatmaya, çiçek açmaya başlar.

Eski 11-11-2008, 11:20   #148
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Pürcek dediğin nasıl birşey. Saçak mı demek istiyorsun. İstersen yakından bir fotoğraf ekle bakalım. Bende merak ettim.

Eski 11-11-2008, 12:03   #149
Ağaç Dostu

Bence saksı boyutu iyi, ama toprak kötülşmeye başladıysa saksıyı değiştirmeden, toprağını değiştirebilirsiniz.
Pürçek (çok hoş bir sözcük gerçekten), bu kalnchoeler efendim , nedendir bilinmez, çiçek olgunlaşmışsa gövdelerinden kök benzeri yapılar çıkarıyorlar.
Acaba 'ben artık yeterince büyüdüm, beni budayıp başka bir yere dik' mi demek istiyorlar acaba
Ama gerçekten de bu kısımları budayıp başka bir saksıya dikince, hemen tutuyorlar. Hiç sorun çıkarmıyorlar.

yağmur beğendi.
Eski 11-11-2008, 13:36   #150
/

ewet pürçek kök demek...saksıyı değişmeyi düşünüyorum çünkü saksının deliklerinden kök cıkmış 2 senedir aynı saksıda 1 boy büyüğüne alıcam..

işte pürçek dediklerim..

Eklenen Resimler

deryaozel427 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024