agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2016, 13:37   #1381
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2015
çiçekleriniz güzel ama nisan veya mayıs ayında yeni sürgünlerini kullanarak, yenide dikim yapın , yaşlanmış gibi biraz.

akifiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 13:43   #1382
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2015

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcumdenizateş Mesajı Göster
çiçeğimin son durumu hastalığı atlattık çiçek bile açtık
Affınıza sığınarak bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Çiçekleriniz yaşlanmış . yeni çıkan sürgünler biraz büyüdüğünde. yeni sürgünleri budayarak. başka bir saksıda büyütmeniz de fayda var. ikinci olarak da menekşe saksınız da hayli büyük. mevcut saksının 3 te biri kadar büyüklükte bir saksı ile değiştirmeniz daha iyi olur. tşklerr.

akifiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 18:11   #1383
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Kalanşo diyerek "Kalanchoe blossfeldiana"dan mı bahsediyoruz. Başlık da genel olunca hangi çeşit Kalanşodan bahsedelim bilmiyorum...

Bende mesela "Kalanchoe blossfeldiana" olduğunu düşündüğüm 3-5 çeşit (kat ve renk farklıkları var) Kalanşo var, hepsinin huyu suyu farklı...

1-2 tanesini satın aldığımda dediğiniz gibi at nalı boyutunda şekilsiz yaprakları vardı. O kocaman yapraklar bir süre sonra kurudu bitkicik bir daha o boyutta yaprak çıkarmadı...

Bir tanesini 6 ay önce çöp konteynırının kıyısına atılmış olarak buldum. Kimliği hakkında pek bilgim yok. Boyu 50 cm, "Kalanchoe blossfeldiana" olduğunu düşünüyorum ve o dik büyüyor. Gövde ve yaprakları diğerlerinden farklı olarak daha büyük gelişiyor. Yaprakları ve çiçekleri seyrek ama bu Kalanşo çeşidi, bahçede yetiştirilebiliyor ilkbahardan kış ayına kadar yalınkat çiçeklerini eksik etmiyor

Kopan-koparılan dallardan üretilen yavrularla anaç bitki tazeleniyor, güdü-büdü kalmıyor (benimkilerin geneli bu şekilde).

Saygı ve sevgilerimle...
Mücevher Çalısı, özenli ve detaylı cevabınız için teşekkürler öncelikle Fakat ben bahsettiğiniz kalanşoi türünü bilmiyordum. Benim at nalı diye tarif ettiğim şey aslında çiçekçilerden ilk alındıklarında veya buradaki bazı fotoğraflarda oldugu gibi nispeten büyük yapraklı olması. Bir süre sonra aynı büyüklükte değil daha küçük oluyor yaprakları. İsyanım bunadır!

Dün yapılan Eskişehir toplantısına Sevgili aleydi'nin yardımıyla gönderdiğim bitkilerden bir iki tanesi de kalanşoi idi . 2 tanesi epey uzundu, onları da 2'ye keserek ayırdım. Bende kalan kısmı da şu an budanık vaziyette duruyor, bir ara onun da resmini koyabilirim belki. kafama göre budamış oldum yani, ilk kez kalanşoi budadım açıkçası.

Sukulent grubunu pek bilmiyorum. Benim genel olarak bitkilerde budamaya yaklaşımımın çıkış noktası gül ve sardunya aslında Hayatımda gül budamadım, gül çeliği almadım o ayrı da. Sardunya budamasında ne yapıyorsam diğer bitkilere de aynısını tatbik ederim, ilkelerimden taviz vermem Kalanşoide de aynısını yapmaya kalktım, bilmem doğru mu yaptım. Fotoğrafını bir ara ekleyebilirsem daha net olur.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 20:43   #1384
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Nihayet...! Sabahtan beri 50 ve üzeri sayfa okudum,bu bitkinin adı nedir bölümüne girdim,bir türlü resim yukleyemedim derken bendeki bitki de kalanchoe imiş,an itibariyle hemen içeri aldım aslında üstüne kar bile yağmisti,ozenmiyordum zorla vermislerdi☺ uçları hep tomurcuk,zavallicik hep açmaya çalışıyordu demek uzatmadan sorayım,bendekinin gövdesi sari krem arası yaprakları (sadece 2 tane) parlak değil yani ölucekmi acaba?

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 14:04   #1385
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Elimde iki farklı türü var. Biri çiçeğe hazırlanırken diğeri başını almış gidiyor

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 19:43   #1386
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
..........

Üç yıldır birlikteyiz.

Eklenen Resimler

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2016, 13:17   #1387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Kışın kalanchoe, elimdeki sukulenti ve 2 kaktüsümü hep içeri alıyorum. Ancak ne yazıkki evimin içi oryantasyonundan dolayı çok güneş görmüyor. Bu nedenle sukulentimin ve kalanchoeların formu iyice düştü. Bunları tekrar ne zaman dışarı alabilirim? Tekrar toparlamaları ne kadar zaman alır?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2016, 20:40   #1388
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Galeri: 1
Sayın hobiciakvarist.
Havalar güzel bana kalsa dışarı çıkarın derim benimkiler hep dışarda.
tabi ben izmirdeyim. ilkim farkımız var.

Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2016, 10:00   #1389
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Red face Kalanchoelere Çiçek Açtırmanın Sırrı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi imre Mesajı Göster
merhabalar

balkon ve pencerelere bakıyorumda herkesin rengarenk çiçekleri açmış.benim çiçeklerimse bir türlü çiçeklenmiyorlar. nerede yanlış yaptığımı öğrenmek için buraya yazayım dedim. elimde 1 yıldır ekili olan bir "kalanchoe" var. boyu 15 cm kadar oldu yaprakları da sağlıklı görünüyor ama bir tane tomurcuğu bile yok.
-----------------------------------
Merhaba...Aranıza yeni katıldım..Ben de sizlerle kalanchoeler hakkındaki kendi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.Umarım sizlere faydalı olur...
Kalanchoelerin çiçek açmaları için, onları güneş görebilecekleri bir pozisyona yerleştirin.
Ve şimdi geliyoruz kalanchoeleri çiçek açtırma sırrına: Kalanchoeleri 1 litreye 0,25 veya 0,50 cc Gibberellic Asit karıştırılmış suyla akşamdan fısfıslayın.Birkaç gün böyle yapın...Bir müddet sonra kalanchoeniz tomurcuklanıp ,nihayetinde de her tarafından bol miktarda çiçekler açarak sizi sevindirecektir...Bu yöntemle büyük kalanchoelerde, dallarda köklenme de oluştuğunu, tespit ettim.Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz ve kalanchoelarınızı yeni bir saksıya köklendirip isteyen arkadaşlarınıza da hediye edersiniz..
Herkese bol çiçekli güzel günler dilerim...

Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2016, 19:39   #1390
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Merhaba. Benim kalandivalarım ocak gibi bütün çiçeklerini döktüler. Ben normal olduğunu düşündüm ama hala bu durumdalar. Pencere önünde güzel gunes alan bir yerdeler ama başka ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

Gül Batur ve Milla beğendi.
datalaylay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2016, 18:59   #1391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2015
Bunlar da bizim minikler.

Eklenen Resimler

efiltem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 17:29   #1392
Yeni Üye

deryaoz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2016
merhaba,
aranıza yeni katıldım

sorum şu ki kalanşo çiçeğime çok severek bakıyordum. ama şu an boyları uzadı eski güzel şekli gitti. tüm dallar ayrık duruyor birbirinden... çiçek de açmıyor. sizce ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
deryaoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 13:06   #1393
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Nihayet açmaya başladılar.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 07:25   #1394
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kalanchoeler açtı açacak diye sevinirken hem böceklendiler hemde tomurcuklar kurudu. Tomurcukların kuruması neden olur acaba.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2016, 14:34   #1395
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Kalanchoeler açtı açacak diye sevinirken hem böceklendiler hemde tomurcuklar kurudu. Tomurcukların kuruması neden olur acaba.
Böceklenmeden etkilenmiş, fazla sulama veya drenaj sorunu olabilir...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 20:16   #1396
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2016
Cicegimi üretmek istiyorum bu çiçekli dallarından koparsam saksiya diksem olumlu sonuç alır miyim

Eklenen Resimler

Farukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 20:19   #1397
Ağaçsever

Acaba bu da mi bir kalonche bilen var mi?

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2016, 21:17   #1398
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
sayın farukk bence çoğaltmak için çiçeğinin bitmesini bekleyin.o zaman dalları biraz daha büyür.altakide kalonche çiçeği

sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 01:41   #1399
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevoş Mesajı Göster
sayın farukk bence çoğaltmak için çiçeğinin bitmesini bekleyin.o zaman dalları biraz daha büyür.altakide kalonche çiçeği
Cook teşekkür ederimm sevoş...

sevoş beğendi.
Eski 12-04-2016, 13:17   #1400
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunya18 Mesajı Göster
. Menekşe gibi çeliklemiştim tuttu .yavru verdi. Hatta tomurcuklanmış
Benim de bir tane çiçeğim var. Pembeydi bir buçuk yıl oldu hala çiçeklenmedi. Köklenen dallarindan koparıp direk diktim kendisini de budadim. Benim yavrular ne zaman ciceklenir? Sizinki ne kadar sürede bu hale geldi?

sardunya18 beğendi.
mrvgrrAlp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2016, 11:25   #1401
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Merhabalar,
Kalanchoe'nun boyu gittikçe uzuyor. Sabah güneşi alamadığı için midir? Bu yüzden midir boy uzaması? Çok aydınlık bir yerde duruyor çiçeğim. Ayrıca çiçeklenmesi için köklerin saksıyı doldurmasını bekleyecek miyim? yoksa böyle de çiçeklenebilir mi?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 12:26   #1402
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Avuç iyi büyüklüğündeki bir kalanşo yapragını duya koydum (acep köklenir mi diye) hem kök, hemde yavru verdi benim paşam. afrika menekşesi edasıyla

fdogru beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 12:50   #1403
Ağaçsever

fdogru's Avatar

#1405 nolu mesajımdaki kalanchoe için yapabileceğim bir şeyler var mı? Uzun olanı kesip suya mı koymalıyım, direkt toprağa mı ekmeliym ya da kendi haline mi bırakmalıyım?

Eski 18-04-2016, 13:36   #1404
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdogru Mesajı Göster
#1405 nolu mesajımdaki kalanchoe için yapabileceğim bir şeyler var mı? Uzun olanı kesip suya mı koymalıyım, direkt toprağa mı ekmeliym ya da kendi haline mi bırakmalıyım?
Uzun dala saydığınız 3 hali uygulayabilirsiniz, seçim sizin takdiriniz Mümkünse bu aylarda (alıştıra alıştıra) yarım gün güneş görmesini sağlayabilirseniz boy uzaması yavaşlar...

Kalanşolar kış aylarında çiçeklenmeye başlıyorlar. Tahminen sizinki de kış mevsimi geldiğinde çiçeklenme dönemine girecektir...

fdogru beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 13:48   #1405
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Uzun dala saydığınız 3 hali uygulayabilirsiniz, seçim sizin takdiriniz Mümkünse bu aylarda (alıştıra alıştıra) yarım gün güneş görmesini sağlayabilirseniz boy uzaması yavaşlar...

Kalanşolar kış aylarında çiçeklenmeye başlıyorlar. Tahminen sizinki de kış mevsimi geldiğinde çiçeklenme dönemine girecektir...
Aslında bol ışık alan bir yerde (hem gün ışığı hem de yapay ışık-floresan altında-). direkt güneş ışığı almıyor

boyunun çok uzamasını istemiyorum ama kesmeye de kıyamıyorum. neyse böyle dursun bakalım bir süre daha

Cevabınız için ayrıca teşekkürler.

Eski 22-04-2016, 20:23   #1406
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Wendy

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 22:00   #1407
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Bu da benim bugün a101'den aldım. Bakimi konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

melek yüzlü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 22:49   #1408
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melek yüzlü Mesajı Göster
Bu da benim bugün a101'den aldım. Bakimi konusunda bilgi verirseniz sevinirim.
Sayfalara göz atarsanız ihtiyacınız olan bilgileri bulacaksınız, güle güle büyütün...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2016, 13:12   #1409
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrvgrrAlp Mesajı Göster
Benim de bir tane çiçeğim var. Pembeydi bir buçuk yıl oldu hala çiçeklenmedi. Köklenen dallarindan koparıp direk diktim kendisini de budadim. Benim yavrular ne zaman ciceklenir? Sizinki ne kadar sürede bu hale geldi?
Mesajınızı yeni gördüm benim yaprak 8 ya da 9 ayda yavru verip tomurcuklandı .Güneş gören cam kenarındaydı aslında çok üstüne düşmedim .Budadığınız kısımları direk toprağa dikebilirsiniz .Güneş görmesi önemli bol çiçekli günler dilerim

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 11:10   #1410
Yeni Üye

Diktim budadiklarimi artık balkondalar zaten. Cephe de güney habire yaprak cikariyorlar artık bende ilgileniyorum bakalım ne zaman ciceklenecekler

mrvgrrAlp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024