Konu: Kalanchoe
View Single Post
Eski 15-02-2016, 18:11   #1383
Cymbelina
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Kalanşo diyerek "Kalanchoe blossfeldiana"dan mı bahsediyoruz. Başlık da genel olunca hangi çeşit Kalanşodan bahsedelim bilmiyorum...

Bende mesela "Kalanchoe blossfeldiana" olduğunu düşündüğüm 3-5 çeşit (kat ve renk farklıkları var) Kalanşo var, hepsinin huyu suyu farklı...

1-2 tanesini satın aldığımda dediğiniz gibi at nalı boyutunda şekilsiz yaprakları vardı. O kocaman yapraklar bir süre sonra kurudu bitkicik bir daha o boyutta yaprak çıkarmadı...

Bir tanesini 6 ay önce çöp konteynırının kıyısına atılmış olarak buldum. Kimliği hakkında pek bilgim yok. Boyu 50 cm, "Kalanchoe blossfeldiana" olduğunu düşünüyorum ve o dik büyüyor. Gövde ve yaprakları diğerlerinden farklı olarak daha büyük gelişiyor. Yaprakları ve çiçekleri seyrek ama bu Kalanşo çeşidi, bahçede yetiştirilebiliyor ilkbahardan kış ayına kadar yalınkat çiçeklerini eksik etmiyor

Kopan-koparılan dallardan üretilen yavrularla anaç bitki tazeleniyor, güdü-büdü kalmıyor (benimkilerin geneli bu şekilde).

Saygı ve sevgilerimle...
Mücevher Çalısı, özenli ve detaylı cevabınız için teşekkürler öncelikle Fakat ben bahsettiğiniz kalanşoi türünü bilmiyordum. Benim at nalı diye tarif ettiğim şey aslında çiçekçilerden ilk alındıklarında veya buradaki bazı fotoğraflarda oldugu gibi nispeten büyük yapraklı olması. Bir süre sonra aynı büyüklükte değil daha küçük oluyor yaprakları. İsyanım bunadır!

Dün yapılan Eskişehir toplantısına Sevgili aleydi'nin yardımıyla gönderdiğim bitkilerden bir iki tanesi de kalanşoi idi . 2 tanesi epey uzundu, onları da 2'ye keserek ayırdım. Bende kalan kısmı da şu an budanık vaziyette duruyor, bir ara onun da resmini koyabilirim belki. kafama göre budamış oldum yani, ilk kez kalanşoi budadım açıkçası.

Sukulent grubunu pek bilmiyorum. Benim genel olarak bitkilerde budamaya yaklaşımımın çıkış noktası gül ve sardunya aslında Hayatımda gül budamadım, gül çeliği almadım o ayrı da. Sardunya budamasında ne yapıyorsam diğer bitkilere de aynısını tatbik ederim, ilkelerimden taviz vermem Kalanşoide de aynısını yapmaya kalktım, bilmem doğru mu yaptım. Fotoğrafını bir ara ekleyebilirsem daha net olur.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön