agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni831Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2019, 19:49   #961
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Benim bebekler de bunlar nasıl toprağa alacaksam

Eklenen Resimler

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 07:03   #962
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Bebek lithopsları fısfısla sulamak ne kadar doğru acaba?

Eski 21-03-2019, 09:08   #963
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2019
Herkese merhaba. Çok yoğun ve karışık günlerin ardından sizlere tekrar yazabilme fırsatını buldum. Muhittin bey, tavsiyeniz için çok çok teşekkür ediyorum. Dediklerinizi uyguladım lakin lithopsumu kurtaramadım. Ardından bir lithops daha kaybettim. şu anda iki tane tohumdan filizim var. burayı takip ederek onları büyütmeye çabalıyorum. Sizlere bir sorum olacak. Yetişkin lithops toprağı konusunda önerileriniz nedir? Çok farklı yerlerde farklı oranlar gördüm, siz ne kullanıyorsunuz? Yeni bir yetişkin almayı planlıyorum fakat bu sefer çok dikkatli olmak istiyorum. o yüzden önerilerinizi bekliyorum. hepinize iyi günler

YeniBON beğendi.
bonroad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 13:36   #964
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ümrann Mesajı Göster
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG][IMG][/IMG]
Merhaba arkadaşlar. Fotoğraflardaki lithopslar bakmaya çalıştıklarım. 2. Fotoğraftan görebileceğiniz mor renkli pleiospilos nelii royal flush türü ve pleiospilos nelii türü yeşil llithopslarım bir süre sonra önce yumuşamaya başlayıp sonra da çürümeye benzer şekilde öldüler. 1 ve 3. fotoğraflardan görebileceğiniz lithopslarımda yumuşa yok ama onlarında boylarında gördüğünüz şekilde uzama var. Bu durumların sebebi hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
Merhaba; tecrübeli arkadaşlarım daha iyi bilirler ama altı drenajsız saksılarda fazla sudan çürümüş olabilirler. Boy uzaması da ışık eksikliği diye biliyorum.

ümrann beğendi.
Eski 29-08-2019, 13:20   #965
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Lithops konusu baya aşağılara düşmüş. Neredesiniz lithopscular?

Benim tohumdan yetiştirdiğim lithopslar yarılıp yenilendiler sanırım. Artık renkleri filan belli olmaya başladı hafiften. Yalnız ışığım az olduğundan biraz boya gidenler oldu

Sizler ne durumdasınız?

YeniBON beğendi.
Eski 02-10-2019, 14:03   #966
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Bir yaşında tohumdan yetişen lithopslarım Çok zevkli bir süreçti, tekrar eksem mi diyorum

Name:  IMG_7416.jpg
Views: 366
Size:  71.8 KB
Name:  IMG_7418.jpg
Views: 351
Size:  70.8 KB

BUnlar da büyükler, çiçek hazırlığındalar

Name:  IMG_7415.jpg
Views: 326
Size:  70.0 KB

ezo, Mesut Temiz, Muda ve 4 kişi beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2019, 13:48   #967
Zca
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2019
Merhaba bende lithops yetiştiriyorum.lithopslarımın alt gövdelerinde mantar gbi lekeler oluştu ve yumuşama da var sanırım onları kaybediyorum acil yardımınıZa ihtiyacım var çok fazla suladığım söylenemez sadece fıfıs yapıyorum 15-20günde bir. Günde 2-3 saat direkt güneş alıyorlar neyden kaynaklı böyle bir sorun olmuştur?

Mesut Temiz beğendi.
Zca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2019, 17:13   #968
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zca Mesajı Göster
Merhaba bende lithops yetiştiriyorum.lithopslarımın alt gövdelerinde mantar gbi lekeler oluştu ve yumuşama da var sanırım onları kaybediyorum acil yardımınıZa ihtiyacım var çok fazla suladığım söylenemez sadece fıfıs yapıyorum 15-20günde bir. Günde 2-3 saat direkt güneş alıyorlar neyden kaynaklı böyle bir sorun olmuştur?
Birkaç başarısız girişimden sonra lithops konusunda pes etmiş biri olarak çok şey bildiğimi söyleyemeyeceğim, ama lithops'ların su ve nem konusunda kaktüslerle kıyaslanamayacak kadar hassas olduklarını söyleyebilirim.. Kaktüslerim su içinde kalsa bile kolay kolay çürümezken, lithops'ların en küçük bir nem artışında çürümesi ya da mantar hastalıklarına yakalanıyorlardı... Lithops'ları kaybetmek çok kolay maalesef...
Bu bitki konusunda daha deneyimli arkadaşlar var, umarım onlardan biri görür ve kurtarmanız için önerilerde bulunabilirler...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2020, 23:59   #969
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-04-2020
Merhaba,
lithopslarimi ne zaman sulasam mutlaka bir kac tanesi bu sekilde yumusayip çürüyor. Suyu mu fazla geliyor acaba? Bonsai saksisinda alttan sulama yapiyorum. Bu kaybettigim 5. Lithopsum olacak. Lithops bakmaya yeni basladim sanırım bir seyleri yanlış yaptim. Bu zamanlarda lithopslarinizi kac gunde bir ve nasil suluyorsunuz? Bulundugu ortam ne yazik ki gunes gormuyor fakat tum gun aydinlikta cam onundeler.
Tesekkurler

[IMG][/IMG]

birmucizeolsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2020, 14:57   #970
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2020
Bende burada tohum çimlendirme serüvenimi paylaşmayı düşünüyorum.

kutunun en dibine lav taşı koydum, üstüne toprak koydum. iyicene suladım ve tohumlarımı üstüne serpiştirdim. onlarda suladım ve kutunun ağzını kapayıp streçledim. bakalım çıkacaklar mi acaba çok heyecanlıyım!

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Icarius Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2020, 09:06   #971
Yeni Üye

Güncelleme: 4. Gün ve çimlenme görmeye başladım. Ektiğim 50 tohumdan şu anda gözüme çarpan 15 civarı. 10. gün gibi streçi söküp kapağı açmayı planlıyorum böylece net çimlenme sayısını elde edebilirim. Bu yüzden fotoğrafını henüz çekmedim.

Eski 17-12-2020, 17:22   #972
Yeni Üye

Name:  WhatsApp Image 2020-12-17 at 19.17.09.jpg
Views: 176
Size:  77.6 KB

Yedinci günün akşamında tohumlarımın hepsinin ciktigini gordum ve dayanamayıp acmaya karar verdim umarım bir sorun olmaz Dikkatimi çeken sanırım burada 50'den fazla tohum olması! Umarım hic birine sorun gelmeden büyütebilirim

Bilen biri sorumu cevaplarsa ayrıca çok mutlu olurum. Şimdi bunları ne kadar sıklıkla sulamam lazım? Bu toprak bayaği ıslak olduğu için sanki 1 ay böyle kalır gibi duruyor.

Mesut Temiz beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024