agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni789Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2017, 20:57   #931
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
Kimsenin umrunda da olmasak, biz mutluyuz ve gelişip büyümeye devam ediyoruz..

Eklenen Resimler

Herceptin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2018, 09:27   #932
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
İsimlerinin hak ettiğini vermek istedim

Name:  16258378-9C0B-4A39-A3EF-6508A82E15DA.jpg
Views: 315
Size:  71.0 KB

Name:  4A82D082-8FAE-452C-AF12-72171A0CF9DB.jpg
Views: 311
Size:  39.7 KB

Name:  CB0A71F2-3D9C-49DC-86E3-F3BDC8FBE0E6.jpg
Views: 311
Size:  36.5 KB

Herceptin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 12:06   #933
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Merhaba bugün lithops tohumlarımı ektim 40 nadir tür olarak aldım bakalım ne kadarı çıkıcak çok heyecanlıyım. 32 sayfanın tamamını okudum ama sanırım son zamanlarda kimse yazmıyor.
Lithops larınız be durumda fotoğraf atın sayfayı canlandıralım.

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
Lithopscuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2019, 12:47   #934
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Bugün diktim bakalım nasıl olacak??

Eklenen Resimler

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
Eski 04-01-2019, 17:39   #935
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Kum sipariş etmiştim dayanamadım minik çakıl lara ektim ne dersiniz tutar mı

acemi25 beğendi.
Eski 10-01-2019, 18:27   #936
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-01-2019
arkadaşlar herkese merhaba. çok acil yazıyorum bu mesajı. umarım hala aktif birileri vardır ve yardımcı olur.

sizce lithops uma ne olmuş ve kurtarmak için ne yapabilirim

bonroad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 07:51   #937
Ağaçsever

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lithopscuk Mesajı Göster
Kum sipariş etmiştim dayanamadım minik çakıl lara ektim ne dersiniz tutar mı
Merhaba;

Bende de 40 tür lithops tohumu paketi var ama henüz ekim yapmadım. Sera etkisi yarattınız mı ekim yaparken? O şekilde çimlenmeleri daha garanti oluyormuş. Ben şimdi sukulent ve kaktüs ekimi yaptım sera etkisi ile. Lithopsları da aynı şekilde ekmeyi planlıyorum. Sizin tohumlarda bir hareketlenme oldu mu?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 08:53   #938
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2018
nemsiz ve kuru gibi görünoy arkadaşım bence nemlendirmeyi ihmal etme

GuvBul06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 09:15   #939
Ağaçsever

ben bu tür bitkileri pek sevemedim ama tutkunları çok gerçekten sabır işi

acemi25 beğendi.
Eski 11-01-2019, 13:20   #940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonroad Mesajı Göster
arkadaşlar herkese merhaba. çok acil yazıyorum bu mesajı. umarım hala aktif birileri vardır ve yardımcı olur.

sizce lithops uma ne olmuş ve kurtarmak için ne yapabilirim
Merhaba
Öncelikle resimde gösterdiğim yerden kes at . Kürdan yardımıyla kökü topraktan arındır nazikçe.
Eczaneden İngiliz karbonatı al ( marketten değil )
Kaynamış ve soğumuş bir yemek kaşığı suya çay kaşığının yarısı ( tepeleme değil silme şeklinde )
dök ve karıştır iyice erisin . Sonra sulu boya fırçası ile yara gibi görünen yerin 360 derece çevresini incitmeden bu su ile fircala
En son kalan su ile tüm kökü fırçayla temizle 24 saat serin bir yerde kurut sonrasında hazirlayacagin saksıya ekimini yap toprak kuru olsun .
İnşaAllah düzelir .

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
muhittin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2019, 16:26   #941
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;

Bende de 40 tür lithops tohumu paketi var ama henüz ekim yapmadım. Sera etkisi yarattınız mı ekim yaparken? O şekilde çimlenmeleri daha garanti oluyormuş. Ben şimdi sukulent ve kaktüs ekimi yaptım sera etkisi ile. Lithopsları da aynı şekilde ekmeyi planlıyorum. Sizin tohumlarda bir hareketlenme oldu mu?
Merhaba ,
Bu benim Ekim yöntemim pamuğa fasülye ,nohut ekmişsindir aynı sistem sen daha büyük saklama kabı kullanabilirsin kapağı şeffaf olanlardan . Sıcaklık ve ışık dengesini yakala çimlendiklerinde sonrasını anlatırım . Öyle sanıldığı ve abartıldıgı gibi zor değil sonuç itibariyle tohum önemli olan çimlenmesi değil çimlenmeden sonraki süreçtir. Uygun ortam sağlandığı müddetçe tohum çimlenir .

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
Eski 11-01-2019, 17:26   #942
Ağaçsever

ameliyat yapılır gibi anlatmışsınız tebrik ederim inşallah düzelir arkadaşın bitkisi

Eski 11-01-2019, 19:16   #943
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GuvBul06 Mesajı Göster
ameliyat yapılır gibi anlatmışsınız tebrik ederim inşallah düzelir arkadaşın bitkisi
İnşaAllah temennimiz iyileşmesi yönünde .
Biz elimizden geleni yapalım takdir Allah'ın.

Bir konuyu da bu sayede dile getirmiş olalım
Tüm tohumları hangisi olduğu önemli değil Eczaneden alınan sodyum bikarbonatlı ( NahHCO3 ) su içerisinde 60 dkk beklettikten sonra Ekim yapılmalı.

acemi25 beğendi.
Eski 11-01-2019, 20:32   #944
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Alıntı:
Merhaba;

Evet dondurma kabının kapağını kapatıyorum ve spreyliyorum ara ara. Kalorifer peteği ne yakın bir yere koydum oranı düşük olsada bir kaç tane çıktı hergün takip ediyorum benimde 40 tohumum vardı henüz ekmediyseniz mart ayını bekleyin derim ben

acemi25 beğendi.
Eski 12-01-2019, 01:25   #945
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2019
lithops ve sukulentlerim ölüyor. Yardım :((

Merhabalar yeni üye oldum. Büyüklerimin bilgilerine ihtiyacım var. Bir amatörlük edip son bir ay içinde 64 adet; kaktüs, sukuent ve fazlaca lithops aldım. Evimiz kuzey cephe ve bitkilerin bulunduğu oda güneş almıyor,lakin yeterince aydınlık. Bitkilerimi odamdaki pencere önüne sırasıyla dizdim ve pencere altındaki kalorifer peteğine de havlu örttüm ki sıcaktan etkilenmesinler diye. Öğleden sonra da 2-3 saat güneş alan evimizin diğer balkonuna çıkartıyorum. Şimdi sorularım söyle:
1.Bitkileri hiç yerlerinden taşımamalı mıyım ?
2.Kölorifer üstündeki pencerenin önüne koymuş olmam sorun oluşturu mu ?
3.Kayseri'de yaşıyorum ve şuan hava -10 civarında. Güneş alan balkonumuzda kapalı. Bikilerimi yaz kış orada tutsam sorun olur mu ?
4. İnternette, "yeni alınan bitkilerin topraklarını değiştirin yoksa ölür", deniliyor. Şu ayda toprak değişimi yapsam uygun olur mu ?
-- Tüm bu soruları bir kaç bitkim ve özellikle de lithops'um öldükten sonra yazıyorum. Hepsinin ölmesinden korkuyorum. İlgi gösterip cevaplayan arkadaşlarıma, büyüklerime çok teşekkür ediyorum

lithops-Sukulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 17:41   #946
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lithops-Sukulen Mesajı Göster
Merhabalar yeni üye oldum. Büyüklerimin bilgilerine ihtiyacım var. Bir amatörlük edip son bir ay içinde 64 adet; kaktüs, sukuent ve fazlaca lithops aldım. Evimiz kuzey cephe ve bitkilerin bulunduğu oda güneş almıyor,lakin yeterince aydınlık. Bitkilerimi odamdaki pencere önüne sırasıyla dizdim ve pencere altındaki kalorifer peteğine de havlu örttüm ki sıcaktan etkilenmesinler diye. Öğleden sonra da 2-3 saat güneş alan evimizin diğer balkonuna çıkartıyorum. Şimdi sorularım söyle:
1.Bitkileri hiç yerlerinden taşımamalı mıyım ?
2.Kölorifer üstündeki pencerenin önüne koymuş olmam sorun oluşturu mu ?
3.Kayseri'de yaşıyorum ve şuan hava -10 civarında. Güneş alan balkonumuzda kapalı. Bikilerimi yaz kış orada tutsam sorun olur mu ?
4. İnternette, "yeni alınan bitkilerin topraklarını değiştirin yoksa ölür", deniliyor. Şu ayda toprak değişimi yapsam uygun olur mu ?
-- Tüm bu soruları bir kaç bitkim ve özellikle de lithops'um öldükten sonra yazıyorum. Hepsinin ölmesinden korkuyorum. İlgi gösterip cevaplayan arkadaşlarıma, büyüklerime çok teşekkür ediyorum
1: Doğal yaşam alanlarında da sıcaklık,nem,basınç vb. Faktörler sürekli değişir günlük 2-3 saat güneş görmeleri aksine iyidir. Yalnız bitkileri koyduğum alanda güneş camdan geçip bitkilere ulaşmasın ! Ziraa mercek etkisi ile sonları olur.

2 : Peteğe havlu örtmüşsun zaten herhangi bir sorun yok . Tek sorun senin D.gaz yakıp ısınamıyor olman olur.

3 : Balkonun sıcaklığı Sabaha karşı 4-5 / Öğle 12-13 gibi kaç derece bunu ölçmek gerek ölçünce gün içi ortalama sıcaklık değeri bulunur ona göre uygun olup olmadığına karar verilir . Öncelikle bu ölçümleri yapmalısın yapınca konuşalım

4 : Toprak değişimini -10 derece de yapmayı düşünmüyorsun dur şakadır eminim . 20 Mart - 10 Nisan arasında yapmamı tavsiye ederim.
Yeni alınan cep telefonu degilki 12 saat şarj da bekletip batarya kalibrasyonu yapasın . Aldırma bu tür safsatalara
Toprakta sorun olması bitkinin en fazla 3. Gün yokolması demektir . Sendekilerde böyle bir durum söz konusu değilse ki değildir bence takmamalısın .

Kolay gelsin.

acemi25 beğendi.
Eski 12-01-2019, 17:51   #947
Yeni Üye

Bak mesela bu benim lithops lardan bir kısmı sadece karton ve şerit LED kullanarak yaptığım kışı geçirdikleri basit bir düzenek sorun yok gayet mutlular .

Eklenen Resimler

Eski 14-01-2019, 07:39   #948
Ağaçsever

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhittin01 Mesajı Göster
Merhaba ,
Bu benim Ekim yöntemim pamuğa fasülye ,nohut ekmişsindir aynı sistem sen daha büyük saklama kabı kullanabilirsin kapağı şeffaf olanlardan . Sıcaklık ve ışık dengesini yakala çimlendiklerinde sonrasını anlatırım . Öyle sanıldığı ve abartıldıgı gibi zor değil sonuç itibariyle tohum önemli olan çimlenmesi değil çimlenmeden sonraki süreçtir. Uygun ortam sağlandığı müddetçe tohum çimlenir .
Merhaba;

Evet bu şekilde ekmiştik ilkokuldayken. Lithopsları bu şekilde deneyeceğim o halde. Fakat çimlendikten sonra toprağa almak gerekmez mi?

Eski 14-01-2019, 07:41   #949
Ağaçsever

acemi25's Avatar

Alıntı:
Evet dondurma kabının kapağını kapatıyorum ve spreyliyorum ara ara. Kalorifer peteği ne yakın bir yere koydum oranı düşük olsada bir kaç tane çıktı hergün takip ediyorum benimde 40 tohumum vardı henüz ekmediyseniz mart ayını bekleyin derim ben
Henüz ekmedim ama meraktan ekmek istiyorum Çimlenme oranını yükseltmenin bir yolu olsa keşke.

Eski 14-01-2019, 11:06   #950
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Ne kadar evde kalorifer yanında tutsakta tohum ekmek için mart ayının beklemesi doğru olacak diye düşünüyorum.

acemi25 beğendi.
Eski 14-01-2019, 16:43   #951
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba;

Evet bu şekilde ekmiştik ilkokuldayken. Lithopsları bu şekilde deneyeceğim o halde. Fakat çimlendikten sonra toprağa almak gerekmez mi?
Tekrar merhaba,
****** çimlendikten sonra toprağa aktarılacak ama önce sabır edelim ve çimlendirmeğe odaklanalım sonrasını anlatacağım .

Eski 15-01-2019, 11:00   #952
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Peki çimdendirdikten sonra ne kadar daha fıs fıs yapacağız

Eski 15-01-2019, 13:12   #953
Ağaçsever

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhaba ,
Hocam akşam ekeceğim şimdi bu şekilde iki üç tane tohum deneme maksatlı. Yalnız bu pamuklar çok aşırı sulu değil mi? Böyle sulu mu olması gerek? Bir de makyaj pamuğuna eksem fark eder mi ki acaba? Yuvarlak yuvarlak oluyor.

Eski 16-01-2019, 11:43   #954
Yeni Üye

Alıntı:
Peki çimdendirdikten sonra ne kadar daha fıs fıs yapacağız
Çimlenme sonrası
1- pamuk ekimi yapıldıysa çimlenmenin 10. Günü toprağa aktarılacak - Torak ekimi yapıldıysa
Her iki yöntem içinde aynı olmak üzere 24 saatte 14 saat ışık alması sağlanıp 2 ay kadar toprak tamamen kuruyunca su drenaj dan alana kadar sulanıp tekrar toprak kuruyana kadar sulanmayacak .

Ben fıs fıs sulamaya karşıyım nedenine gelince fısfıs sulamada sadece toprak yüzeyi sulandığından yetiştricide pisikolojik olarak yüzeyin kuru olduğunu gördüğünde sulama ihtiyacı duyuyor . Sonrasında da yüzeyde yoğunlaşma ve mantar baş gösteriyor akabinde üzüntü ****** .
Yinede tercih sizlerin .

acemi25 beğendi.
Eski 16-01-2019, 11:50   #955
Yeni Üye

Alıntı:
Hocam akşam ekeceğim şimdi bu şekilde iki üç tane tohum deneme maksatlı. Yalnız bu pamuklar çok aşırı sulu değil mi? Böyle sulu mu olması gerek? Bir de makyaj pamuğuna eksem fark eder mi ki acaba? Yuvarlak yuvarlak oluyor.
Makyaj pamuğun içeriğini ve özelliğini bilmiyorum
Aşırı sulu değil zaten damla şeklinde ıslatıyoruz pamuğu
Kapak kapalı kalacağından sürekli nemli olacak ve çok sulama ihtiyacı olmayacak
Resimdeki şişe ile damla damla veriyorum

acemi25 beğendi.
Eski 16-01-2019, 11:52   #956
Yeni Üye

Sebebini anlayamadım ama resim yukleyemiyorum.

Eski 16-01-2019, 13:18   #957
Ağaçsever

acemi25's Avatar

Alıntı:
Makyaj pamuğun içeriğini ve özelliğini bilmiyorum
Aşırı sulu değil zaten damla şeklinde ıslatıyoruz pamuğu
Kapak kapalı kalacağından sürekli nemli olacak ve çok sulama ihtiyacı olmayacak
Resimdeki şişe ile damla damla veriyorum
Makyaj pamuğu normal pamuk gibi. Dün akşam sizin yöntemi denemek için tohum karışımından iki adet tohumu, pamuğu ıslatıp üzerine koydum. Yalnız saklama kabının kapağı şeffaf değildi, ben de streçfilm ile kapattım. Ev biraz soğuk o yüzden kaloriferin üzerine bir kaç bir şey koyup kapla olan doğrudan bağlantısını keserek kabı kaloriferin üzerine koydum. Işık düzeneğim maalesef henüz yok. Ne tarz bir ampül kullanıyorsunuz, bir de aplik olarak ne kullanıyorsunuz. Normal masa lambası uygun mu? Işıklandırmada biraz sıkıntı yaşayabiliriz çünkü 12 saatten fazla süre evde olamıyoruz. Ben sanırım normal gün ışığı ile devam edeceğim.

Eski 16-01-2019, 14:50   #958
Yeni Üye

Alıntı:
Makyaj pamuğu normal pamuk gibi. Dün akşam sizin yöntemi denemek için tohum karışımından iki adet tohumu, pamuğu ıslatıp üzerine koydum. Yalnız saklama kabının kapağı şeffaf değildi, ben de streçfilm ile kapattım. Ev biraz soğuk o yüzden kaloriferin üzerine bir kaç bir şey koyup kapla olan doğrudan bağlantısını keserek kabı kaloriferin üzerine koydum. Işık düzeneğim maalesef henüz yok. Ne tarz bir ampül kullanıyorsunuz, bir de aplik olarak ne kullanıyorsunuz. Normal masa lambası uygun mu? Işıklandırmada biraz sıkıntı yaşayabiliriz çünkü 12 saatten fazla süre evde olamıyoruz. Ben sanırım normal gün ışığı ile devam edeceğim.
Evet normal masa lambası uygun olur .
Yaptığım duzenek çok basit ayakkabı kuşu ve şerit LED lamba özel bir düzenek değil . Pamukta kuruma görürseniz damla damla su ekleyin

acemi25 beğendi.
Eski 16-01-2019, 21:57   #959
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Alıntı:
Çimlenme sonrası
1- pamuk ekimi yapıldıysa çimlenmenin 10. Günü toprağa aktarılacak - Torak ekimi yapıldıysa
Her iki yöntem içinde aynı olmak üzere 24 saatte 14 saat ışık alması sağlanıp 2 ay kadar toprak tamamen kuruyunca su drenaj dan alana kadar sulanıp tekrar toprak kuruyana kadar sulanmayacak .

Ben fıs fıs sulamaya karşıyım nedenine gelince fısfıs sulamada sadece toprak yüzeyi sulandığından yetiştricide pisikolojik olarak yüzeyin kuru olduğunu gördüğünde sulama ihtiyacı duyuyor . Sonrasında da yüzeyde yoğunlaşma ve mantar baş gösteriyor akabinde üzüntü ****** .
Yinede tercih sizlerin .
Teşekkür ederim bakalım akıbetleri ne olacak
Dediğinize katılıyorum sürekli bi fıs fıs yapma isteği oluyor

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019