agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni831Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-01-2019, 19:32   #931
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;

Bende de 40 tür lithops tohumu paketi var ama henüz ekim yapmadım. Sera etkisi yarattınız mı ekim yaparken? O şekilde çimlenmeleri daha garanti oluyormuş. Ben şimdi sukulent ve kaktüs ekimi yaptım sera etkisi ile. Lithopsları da aynı şekilde ekmeyi planlıyorum. Sizin tohumlarda bir hareketlenme oldu mu?
Evet dondurma kabının kapağını kapatıyorum ve spreyliyorum ara ara. Kalorifer peteği ne yakın bir yere koydum oranı düşük olsada bir kaç tane çıktı hergün takip ediyorum benimde 40 tohumum vardı henüz ekmediyseniz mart ayını bekleyin derim ben

YeniBON ve acemi25 beğendi.
Lithopscuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 00:25   #932
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2019
lithops ve sukulentlerim ölüyor. Yardım :((

Merhabalar yeni üye oldum. Büyüklerimin bilgilerine ihtiyacım var. Bir amatörlük edip son bir ay içinde 64 adet; kaktüs, sukuent ve fazlaca lithops aldım. Evimiz kuzey cephe ve bitkilerin bulunduğu oda güneş almıyor,lakin yeterince aydınlık. Bitkilerimi odamdaki pencere önüne sırasıyla dizdim ve pencere altındaki kalorifer peteğine de havlu örttüm ki sıcaktan etkilenmesinler diye. Öğleden sonra da 2-3 saat güneş alan evimizin diğer balkonuna çıkartıyorum. Şimdi sorularım söyle:
1.Bitkileri hiç yerlerinden taşımamalı mıyım ?
2.Kölorifer üstündeki pencerenin önüne koymuş olmam sorun oluşturu mu ?
3.Kayseri'de yaşıyorum ve şuan hava -10 civarında. Güneş alan balkonumuzda kapalı. Bikilerimi yaz kış orada tutsam sorun olur mu ?
4. İnternette, "yeni alınan bitkilerin topraklarını değiştirin yoksa ölür", deniliyor. Şu ayda toprak değişimi yapsam uygun olur mu ?
-- Tüm bu soruları bir kaç bitkim ve özellikle de lithops'um öldükten sonra yazıyorum. Hepsinin ölmesinden korkuyorum. İlgi gösterip cevaplayan arkadaşlarıma, büyüklerime çok teşekkür ediyorum

YeniBON beğendi.
lithops-Sukulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 16:41   #933
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lithops-Sukulen Mesajı Göster
Merhabalar yeni üye oldum. Büyüklerimin bilgilerine ihtiyacım var. Bir amatörlük edip son bir ay içinde 64 adet; kaktüs, sukuent ve fazlaca lithops aldım. Evimiz kuzey cephe ve bitkilerin bulunduğu oda güneş almıyor,lakin yeterince aydınlık. Bitkilerimi odamdaki pencere önüne sırasıyla dizdim ve pencere altındaki kalorifer peteğine de havlu örttüm ki sıcaktan etkilenmesinler diye. Öğleden sonra da 2-3 saat güneş alan evimizin diğer balkonuna çıkartıyorum. Şimdi sorularım söyle:
1.Bitkileri hiç yerlerinden taşımamalı mıyım ?
2.Kölorifer üstündeki pencerenin önüne koymuş olmam sorun oluşturu mu ?
3.Kayseri'de yaşıyorum ve şuan hava -10 civarında. Güneş alan balkonumuzda kapalı. Bikilerimi yaz kış orada tutsam sorun olur mu ?
4. İnternette, "yeni alınan bitkilerin topraklarını değiştirin yoksa ölür", deniliyor. Şu ayda toprak değişimi yapsam uygun olur mu ?
-- Tüm bu soruları bir kaç bitkim ve özellikle de lithops'um öldükten sonra yazıyorum. Hepsinin ölmesinden korkuyorum. İlgi gösterip cevaplayan arkadaşlarıma, büyüklerime çok teşekkür ediyorum
1: Doğal yaşam alanlarında da sıcaklık,nem,basınç vb. Faktörler sürekli değişir günlük 2-3 saat güneş görmeleri aksine iyidir. Yalnız bitkileri koyduğum alanda güneş camdan geçip bitkilere ulaşmasın ! Ziraa mercek etkisi ile sonları olur.

2 : Peteğe havlu örtmüşsun zaten herhangi bir sorun yok . Tek sorun senin D.gaz yakıp ısınamıyor olman olur.

3 : Balkonun sıcaklığı Sabaha karşı 4-5 / Öğle 12-13 gibi kaç derece bunu ölçmek gerek ölçünce gün içi ortalama sıcaklık değeri bulunur ona göre uygun olup olmadığına karar verilir . Öncelikle bu ölçümleri yapmalısın yapınca konuşalım

4 : Toprak değişimini -10 derece de yapmayı düşünmüyorsun dur şakadır eminim . 20 Mart - 10 Nisan arasında yapmamı tavsiye ederim.
Yeni alınan cep telefonu degilki 12 saat şarj da bekletip batarya kalibrasyonu yapasın . Aldırma bu tür safsatalara
Toprakta sorun olması bitkinin en fazla 3. Gün yokolması demektir . Sendekilerde böyle bir durum söz konusu değilse ki değildir bence takmamalısın .

Kolay gelsin.

muhittin01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 16:51   #934
Yeni Üye

Bak mesela bu benim lithops lardan bir kısmı sadece karton ve şerit LED kullanarak yaptığım kışı geçirdikleri basit bir düzenek sorun yok gayet mutlular .

Eklenen Resimler

Eski 14-01-2019, 06:39   #935
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhittin01 Mesajı Göster
Merhaba ,
Bu benim Ekim yöntemim pamuğa fasülye ,nohut ekmişsindir aynı sistem sen daha büyük saklama kabı kullanabilirsin kapağı şeffaf olanlardan . Sıcaklık ve ışık dengesini yakala çimlendiklerinde sonrasını anlatırım . Öyle sanıldığı ve abartıldıgı gibi zor değil sonuç itibariyle tohum önemli olan çimlenmesi değil çimlenmeden sonraki süreçtir. Uygun ortam sağlandığı müddetçe tohum çimlenir .
Merhaba;

Evet bu şekilde ekmiştik ilkokuldayken. Lithopsları bu şekilde deneyeceğim o halde. Fakat çimlendikten sonra toprağa almak gerekmez mi?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2019, 06:41   #936
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lithopscuk Mesajı Göster
Evet dondurma kabının kapağını kapatıyorum ve spreyliyorum ara ara. Kalorifer peteği ne yakın bir yere koydum oranı düşük olsada bir kaç tane çıktı hergün takip ediyorum benimde 40 tohumum vardı henüz ekmediyseniz mart ayını bekleyin derim ben
Henüz ekmedim ama meraktan ekmek istiyorum Çimlenme oranını yükseltmenin bir yolu olsa keşke.

Eski 14-01-2019, 10:06   #937
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Ne kadar evde kalorifer yanında tutsakta tohum ekmek için mart ayının beklemesi doğru olacak diye düşünüyorum.

acemi25 beğendi.
Eski 14-01-2019, 15:43   #938
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba;

Evet bu şekilde ekmiştik ilkokuldayken. Lithopsları bu şekilde deneyeceğim o halde. Fakat çimlendikten sonra toprağa almak gerekmez mi?
Tekrar merhaba,
****** çimlendikten sonra toprağa aktarılacak ama önce sabır edelim ve çimlendirmeğe odaklanalım sonrasını anlatacağım .

Eski 15-01-2019, 10:00   #939
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Peki çimdendirdikten sonra ne kadar daha fıs fıs yapacağız

Eski 15-01-2019, 12:12   #940
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhaba ,
Bu benim Ekim yöntemim pamuğa fasülye ,nohut ekmişsindir aynı sistem sen daha büyük saklama kabı kullanabilirsin kapağı şeffaf olanlardan . Sıcaklık ve ışık dengesini yakala çimlendiklerinde sonrasını anlatırım . Öyle sanıldığı ve abartıldıgı gibi zor değil sonuç itibariyle tohum önemli olan çimlenmesi değil çimlenmeden sonraki süreçtir. Uygun ortam sağlandığı müddetçe tohum çimlenir .
Hocam akşam ekeceğim şimdi bu şekilde iki üç tane tohum deneme maksatlı. Yalnız bu pamuklar çok aşırı sulu değil mi? Böyle sulu mu olması gerek? Bir de makyaj pamuğuna eksem fark eder mi ki acaba? Yuvarlak yuvarlak oluyor.

Eski 16-01-2019, 10:43   #941
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lithopscuk Mesajı Göster
Peki çimdendirdikten sonra ne kadar daha fıs fıs yapacağız
Çimlenme sonrası
1- pamuk ekimi yapıldıysa çimlenmenin 10. Günü toprağa aktarılacak - Torak ekimi yapıldıysa
Her iki yöntem içinde aynı olmak üzere 24 saatte 14 saat ışık alması sağlanıp 2 ay kadar toprak tamamen kuruyunca su drenaj dan alana kadar sulanıp tekrar toprak kuruyana kadar sulanmayacak .

Ben fıs fıs sulamaya karşıyım nedenine gelince fısfıs sulamada sadece toprak yüzeyi sulandığından yetiştricide pisikolojik olarak yüzeyin kuru olduğunu gördüğünde sulama ihtiyacı duyuyor . Sonrasında da yüzeyde yoğunlaşma ve mantar baş gösteriyor akabinde üzüntü ****** .
Yinede tercih sizlerin .

Eski 16-01-2019, 10:50   #942
Yeni Üye

Alıntı:
Hocam akşam ekeceğim şimdi bu şekilde iki üç tane tohum deneme maksatlı. Yalnız bu pamuklar çok aşırı sulu değil mi? Böyle sulu mu olması gerek? Bir de makyaj pamuğuna eksem fark eder mi ki acaba? Yuvarlak yuvarlak oluyor.
Makyaj pamuğun içeriğini ve özelliğini bilmiyorum
Aşırı sulu değil zaten damla şeklinde ıslatıyoruz pamuğu
Kapak kapalı kalacağından sürekli nemli olacak ve çok sulama ihtiyacı olmayacak
Resimdeki şişe ile damla damla veriyorum

acemi25 beğendi.
Eski 16-01-2019, 10:52   #943
Yeni Üye

Sebebini anlayamadım ama resim yukleyemiyorum.

Eski 16-01-2019, 12:18   #944
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Makyaj pamuğun içeriğini ve özelliğini bilmiyorum
Aşırı sulu değil zaten damla şeklinde ıslatıyoruz pamuğu
Kapak kapalı kalacağından sürekli nemli olacak ve çok sulama ihtiyacı olmayacak
Resimdeki şişe ile damla damla veriyorum
Makyaj pamuğu normal pamuk gibi. Dün akşam sizin yöntemi denemek için tohum karışımından iki adet tohumu, pamuğu ıslatıp üzerine koydum. Yalnız saklama kabının kapağı şeffaf değildi, ben de streçfilm ile kapattım. Ev biraz soğuk o yüzden kaloriferin üzerine bir kaç bir şey koyup kapla olan doğrudan bağlantısını keserek kabı kaloriferin üzerine koydum. Işık düzeneğim maalesef henüz yok. Ne tarz bir ampül kullanıyorsunuz, bir de aplik olarak ne kullanıyorsunuz. Normal masa lambası uygun mu? Işıklandırmada biraz sıkıntı yaşayabiliriz çünkü 12 saatten fazla süre evde olamıyoruz. Ben sanırım normal gün ışığı ile devam edeceğim.

Eski 16-01-2019, 13:50   #945
Yeni Üye

Alıntı:
Makyaj pamuğu normal pamuk gibi. Dün akşam sizin yöntemi denemek için tohum karışımından iki adet tohumu, pamuğu ıslatıp üzerine koydum. Yalnız saklama kabının kapağı şeffaf değildi, ben de streçfilm ile kapattım. Ev biraz soğuk o yüzden kaloriferin üzerine bir kaç bir şey koyup kapla olan doğrudan bağlantısını keserek kabı kaloriferin üzerine koydum. Işık düzeneğim maalesef henüz yok. Ne tarz bir ampül kullanıyorsunuz, bir de aplik olarak ne kullanıyorsunuz. Normal masa lambası uygun mu? Işıklandırmada biraz sıkıntı yaşayabiliriz çünkü 12 saatten fazla süre evde olamıyoruz. Ben sanırım normal gün ışığı ile devam edeceğim.
Evet normal masa lambası uygun olur .
Yaptığım duzenek çok basit ayakkabı kuşu ve şerit LED lamba özel bir düzenek değil . Pamukta kuruma görürseniz damla damla su ekleyin

acemi25 beğendi.
Eski 16-01-2019, 20:57   #946
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Alıntı:
Çimlenme sonrası
1- pamuk ekimi yapıldıysa çimlenmenin 10. Günü toprağa aktarılacak - Torak ekimi yapıldıysa
Her iki yöntem içinde aynı olmak üzere 24 saatte 14 saat ışık alması sağlanıp 2 ay kadar toprak tamamen kuruyunca su drenaj dan alana kadar sulanıp tekrar toprak kuruyana kadar sulanmayacak .

Ben fıs fıs sulamaya karşıyım nedenine gelince fısfıs sulamada sadece toprak yüzeyi sulandığından yetiştricide pisikolojik olarak yüzeyin kuru olduğunu gördüğünde sulama ihtiyacı duyuyor . Sonrasında da yüzeyde yoğunlaşma ve mantar baş gösteriyor akabinde üzüntü ****** .
Yinede tercih sizlerin .
Teşekkür ederim bakalım akıbetleri ne olacak
Dediğinize katılıyorum sürekli bi fıs fıs yapma isteği oluyor

Eski 04-02-2019, 12:22   #947
Yeni Üye

Lithopscuk's Avatar

Merhaba lithops um bölünme aşamasında toprağını değiştirebilir miyim

Eski 06-02-2019, 19:21   #948
Yeni Üye

Merhaba ,
****** degistrebilirsin yalnız karışımı hazırladıgın toprağı şayet imkanın varsa mikrodalga fırında 2'5 - 3 dakika sterilize edebilirsen çok iyi olur . Bir diğer dikkat edeceğin nokta toprak ıslak olmasın kuru olması gerek ve aktarım yapıldıktan sonrada asla su verme bir damla bile . Tavsiye sadece .
Ayrıca ben pamuk çimlendirmeyi başardım ACEMİ 25 neyaptı acaba hiç ses yok

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
Eski 12-02-2019, 09:06   #949
Yeni Üye

Toprağa Aktarma zamanı yaklaşıyor

Birkaç gün içinde aktarma yapılacak

Eklenen Resimler

acemi25 beğendi.
Eski 13-02-2019, 13:05   #950
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhaba ,
****** degistrebilirsin yalnız karışımı hazırladıgın toprağı şayet imkanın varsa mikrodalga fırında 2'5 - 3 dakika sterilize edebilirsen çok iyi olur . Bir diğer dikkat edeceğin nokta toprak ıslak olmasın kuru olması gerek ve aktarım yapıldıktan sonrada asla su verme bir damla bile . Tavsiye sadece .
Merhaba hocam ben burayı unuttum tamamen kusura bakmayın.
Benim tohumlar maalesef çimlenmedi, sanırım uygun koşulları sağlayamadık. Baharda tekrar deneyeceğim çimlendirme işini. Maşallah sizinkiler pek bir şahane olmuşlar.

muhittin01 beğendi.
Eski 14-02-2019, 14:14   #951
Yeni Üye

Alıntı:
Merhaba hocam ben burayı unuttum tamamen kusura bakmayın.
Benim tohumlar maalesef çimlenmedi, sanırım uygun koşulları sağlayamadık. Baharda tekrar deneyeceğim çimlendirme işini. Maşallah sizinkiler pek bir şahane olmuşlar.
Aynen ortam sıcaklığından kaynaklı olabilir. 20-25 Mart gibi tekrar dene çok geç kalma ama bu defada sıcakla başın belaya girer .
Hayırlısı olsun
Evet 5 tohumdan 4 çimlenme bu mevsimde çok iyi bir yüzde .
Kolay gelsin.

Eski 14-02-2019, 14:18   #952
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Aynen ortam sıcaklığından kaynaklı olabilir. 20-25 Mart gibi tekrar dene çok geç kalma ama bu defada sıcakla başın belaya girer .
Hayırlısı olsun
Evet 5 tohumdan 4 çimlenme bu mevsimde çok iyi bir yüzde .
Kolay gelsin.
Çok çok iyi bir yüzdeymiş. Büyümelerini de görün umarım. Ben de dediğiniz gibi Mart gibi tekrar denemeyi düşünüyorum. Zaten Erzurum'da çok sıcak olmuyor.

Eski 22-02-2019, 14:26   #953
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhaba ,
Muhittin Bey merhaba,

Benim ektiğim ikinci tohumlar çimlendi lithopslarım. On gün dolmak üzere ilk çimlenen tohumun. Nasıl toprağa alacağız? Hepsinin iyice çimlenmesini bekleyeyim mi yoksa hiç kabı açmayıp da?

Eski 25-02-2019, 19:35   #954
Yeni Üye

Alıntı:
Muhittin Bey merhaba,

Benim ektiğim ikinci tohumlar çimlendi lithopslarım. On gün dolmak üzere ilk çimlenen tohumun. Nasıl toprağa alacağız? Hepsinin iyice çimlenmesini bekleyeyim mi yoksa hiç kabı açmayıp da?

Merhaba.
Çok sevindim
Geç cevapladım özür dilerim evet mümkünse biraz bekleyip hepsinin cimlenmesini sağla
Sonra toprak karışımını hazırla ekimi yapacağın yerde iki parmak boşluk bırak direk pamukla birlikte al öylece toprağın üzerine koy . Sonra akvaryumcudan alacağın 1-2 mm silis kumunu uzerlerini kapatmayacak ama etrafını saracak şekilde serp fısfıs la iyice sula

Eski 26-02-2019, 07:17   #955
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhaba.
Çok sevindim
Geç cevapladım özür dilerim evet mümkünse biraz bekleyip hepsinin cimlenmesini sağla
Sonra toprak karışımını hazırla ekimi yapacağın yerde iki parmak boşluk bırak direk pamukla birlikte al öylece toprağın üzerine koy . Sonra akvaryumcudan alacağın 1-2 mm silis kumunu uzerlerini kapatmayacak ama etrafını saracak şekilde serp fısfıs la iyice sula
Teşekkür ederim pamukla alıyoruz öyle mi? Daha sonra pamuk sıkıntı çıkarmaz değil mi?
Silis kumu var evde, dediğiniz gibi yapayım. Teşekkür ederim.
Yalnız benimkiler biraz boyuna gittiler yetersiz güneş ışığından o üzücü oldu. epey de bi çimlendiler.

Eski 26-02-2019, 09:23   #956
Yeni Üye

Alıntı:
Teşekkür ederim pamukla alıyoruz öyle mi? Daha sonra pamuk sıkıntı çıkarmaz değil mi?
Silis kumu var evde, dediğiniz gibi yapayım. Teşekkür ederim.
Yalnız benimkiler biraz boyuna gittiler yetersiz güneş ışığından o üzücü oldu. epey de bi çimlendiler.
Merhaba ,
Aynen pamukla inriceğiz . Hayır pamuk bir zarar vermez bir müddet sonra çürüyecek .
Ama mutlaka suni de olsa ışık şart

acemi25 beğendi.
Eski 26-02-2019, 13:50   #957
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Kasım ortası ektiğim lithops tohumları bölünmeye başladılar.

Eklenen Resimler

ezo, YeniBON, Melisa16 ve 3 kişi beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2019, 15:04   #958
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Merhaba ,
Aynen pamukla inriceğiz . Hayır pamuk bir zarar vermez bir müddet sonra çürüyecek .
Ama mutlaka suni de olsa ışık şart
Teşekkür ederim cevap için, ışığı ayarlamaya çalışacağım Yoksa dediğiniz gibi güzel bir yere doğru gitmiyor.

Eski 26-02-2019, 15:04   #959
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Kasım ortası ektiğim lithops tohumları bölünmeye başladılar.
Ne kadar sevimli gözüküyorlar öyle

Eski 05-03-2019, 07:10   #960
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Ben hala daha çimlenen lithopslarımı geçiremedim toprağa ama epey bir çimlenen oldu Sizde durumlar nasıl?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024