agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2012, 11:53   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sayın strdvrs, eğer sizin veranız daha az güneş istiyorsa öyle bir yerde tutun. Zaten suyunu toprak kurudukça veriyoruz.
Saksı dibinde yeni sürgünler var, bırakın onlar daha da çoğalıcaklar.

cevap için teşekkürler sayın Güler. en sonunda sadece sabahtan öğlene kadar güneş alan mutfak camının önüne koydum. sabırla bekledikten sonra ana gövde resmen söndü eridi bitti ama büyümekte olan sürgünler eskisinden çok daha iyi durumda. sanırım bu alışma sürecinde büyük olan ana gövdeyi kaybedeceğim fakat yeni çıkanlar oldukça sağlam olacaklar. sulama konusuna gelince eski sisteme devam ediyorum. yalnız aloe vera direk güneş aldığı ve benim kullandığım toprak fazla geçirgen olduğu için yaklaşık 2-3 günde bir sulamam icap ediyor. biraz daha zaman geçince tekrar fotoğraflayıp sizinle paylaşırım.. tekrar teşekkürler.

strdvrs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 16:35   #212
Yeni Üye

weaned's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2011
Güler Hanım, yaşınızı bilmiyorum hiç de ilgisi yok söyleyeceğim şeyle aslında, siz bu forumun aloevera annesisiniz

Geçen sene kaktüsümü kurtarma çabalarımın beyhude olduğunu anlayıp teselli olsun diye göndermiştiniz. Büyütmeye çalışırken evhamlandığım zamanlarda da özel mesajlardan ve buradan yardımınızı hiç eksik etmediniz. Ve bu şekilde desteklediğiniz kişilerin sayısını tahmin bile edemiyorum.

Güler ve GÜLSEN_ beğendi.
weaned Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2012, 10:23   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2012
merhaba

bende yeni başladım aloe veramı yetiştirmeye yaklaşık bir ay önce aldım saksısı biraz küçük gibi geldi önceki gün değiştirdim umarım zamanı yanlış değildir iki tane yavrusu vardı bi tanesini yanlişlıkla tuttuğumda kopmuştu saksıya öylesine diktim küçük olmasına rağmen köklenmiş durumda toprağına toflu toprak almıştım belki iyi gelmez diye yavruların torağını eski toprakla karıştırdım şimdilik gayet iyiler umarım öyle devam eder forumunuz çok yararlı oldu benim için teşekkürler

tulayy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 15:41   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Şubat 2012 de, sevgili Güler Hanım' ın yaptığı paylaşım vesilesi ile sahip olduğum Aloa veramın son durumunu sizinle paylaşıyorum. Kendisine ayrıca paylaşımı için çok teşekkür ediyorum. Elime geçtiği dönemde kış sebebi ile güneş almadan büyüyen yaprakları Güneşe çıkınca, bir müddet sapsarı oldu ve durgunlaşmıştı. Ancak zamanla Güneşe alışınca adeta kudurdu diyebilirim. Toprağının hazırlanmasını çiçekçiden aldığım torf toprağı ile ince dere kumunu birebir oranında karıştırdım. kökü biraz uzunca idi. Toprağa yaprak çıkaracak kısmını iyi gömüp oturtabilmek için. Kökünün üç kısmından bir miktar kestim. Ayrıca yine ekim aşamasında dış yapraklarından 2 adedini de kestim. O şekilde ektim. Ekim işinden 1 ay sonra aloaveramın dibini 3 parmak derinliğinde toprağını kaldırdım ve köklerine yaklaştırmadan ve çiçeğe değmeyecek şekilde etrafına 20.20.0 ve potasyum nitrat katı kimyevi gübreden birer çimdik sepeledim ve üzerini yine toprak ile kapattım. Şimdi ise her ayda 1 adet yaprak çıkarıyor ve yapraklarıda resimde göreceğiniz gibi son derece gösterişli.

Eklenen Resimler

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 23:25   #215
Yeni Üye

rosenrot's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2012
Bodrum'da bahçede yetiştirdiğimiz aloe vera ların yavrularından aldım İzmir'e getirdim, buradaki önerilere göre de bakımını yapıyorum, önce biraz küser gibi oldular ama toparlanmaya başladılar.Bakmaya başladığımdan beri kendimi şaman rahibi gibi hissediyorum (:

GÜLSEN_ beğendi.
rosenrot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2012, 23:02   #216
Yeni Üye

kadir35's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2012
ölmek üzere olan aloe veramı tavsiyelerinize uyup unuttum sulamadım. sıcaklarında etkisiyle 15 günde kendine geldi. yaprakları canlandı. birde yeni filizler alırsam dibinden deymeyin keyfime. 5 yıldır uğraşıyorum aloe vera yetiştirebilmek için sonunda başaracağım sanırım

kadir35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2012, 12:11   #217
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2012
sevgili guler, merhaba.
ben barbadensis cinsi aloe vera bitkisi ariyorum, eger sizinkiler bu cinsse rica etsem bana da gonderebilirmisiniz.bircok yerde bitkiyi buldum ama maalesef cinsi hakkinda bilgi alamiyorum.ben bu cins ile tayland'da tanistim, vucudumdaki yaniklari bu bitkinin yapraklarindaki jel ile 2 gunde yatistirdilar.cinsini ogrendim ama burda bulmakta zorlaniyorum.cok cinsi oldugunu, cilt onarimi icin sadece bu cinsinin kullanilabilecegini soylemislerdi.bana e-mail adresimden ulasabilirseniz memnun olurum.simdiden tesekkur ediyorum.

dakka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 07:24   #218
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın dakka, ben de elimdeki aloeveranın cinsini bilmiyorum ama forumda bilenler yazarlar.
Kendim de güneş yanıklarında bunun jelini kullandım. Bir arkadaşım da Miami'de başına gelen bir olayı anlatmıştı ve o yüzden bu bitkiyi elde etmiştim.
Pek çok arkadaşımıza gönderdim, biliyorum ki jelini herhangi bir meyve yağı ile karıştırarak krem olarak kullananlar olduğu gibi sırf jeli de kullananlar var. Ama şunu da hatırlatmam gerekir, bir başka arkadaşımız da bu jeli yüzüne sürünce kızarmalar ve kaşıntılar olmuş ve hemen soğuk su ile yıkamak zorunda kalmış yani bazı arkadaşlara da dokunabiliyor.

Ben şu an İstanbul dışındayım, aloeveram İstanbul'da. Siz bana adresinizi bildirin, İstanbul'a döndüğümde göndermeye gayret ederim.

smnunal beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2012, 23:27   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2012
Merhaba bitki severler..Sanırım bahardan beri başkasından aldığım aloe me bakıyorum,bir sorun yaşamadık yavaş büyüdüğünde çok büyüdüğünü de farketmedim açıkçası ama illaki büyümüştür Sorunum şu çoğaltmayı bilmiyorum,resmini koysam nasıl ve ne zaman yapıcağımı yardımcı olurmusunuz?Bir de benimkiler yan yana büyüyor,bakıyorum da kimininki yuvarlak olmuş..

Eklenen Resimler

serguzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2012, 22:52   #220
Moderatör

Güler's Avatar

Bitkinizin büyüme şekli gayet normal, "yan yana olmuş, bazılarınınki yuvarlak" demekle ne kastettiğinizi pek anlamadım. Yeni sürgünler verdiğinde toprağı boşaltarak ayırım yapabilirsiniz. Kök yapıları çok fazla olmadığından toprağı boşaltarak yapmakta fayda var, ayırıp yeniden ekim yapılabilir.

Eski 06-09-2012, 12:54   #221
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
serguzel üyemizin "yan yana olmuş, bazılarınınki yuvarlak" demekle anlatmak istediği #465 deki fotoğraf sanırım. Gerçekten bizdekilerde sürgünler kökten çıkarken karşılıklı çıkıyorlar, yani kökün etrafında 360 derecelik yayılım göstermiyorlar. Türleri ben de bilmiyorum, farklı bir alt tür olabilir.

Yeni gelen arkadaşlar ilgili konuyu baştan itibaren biraz sabır göstererek okurlarsa hem o konuda çok şey öğrenmiş hem de aradıkları bir çok sorunun cevabını bulmuş olurlar.

Ben de sitede ve bitkilerle uğraşmada yeniyim.
Bol bol okumanın ve çok deneme yapmanın en güzel yöntem olduğuna inanıyorum.

bb_re beğendi.

Düzenleyen Muhsin Hanif : 06-09-2012 saat 12:56 Neden: link belirtme.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 13:48   #222
Moderatör

Güler's Avatar

465 numaralı mesajında arkadaşımız neler yaptığını çok da güzel anlatmiş. Yaptıkları da bitkisini çok da güzel geliştirmiş.

Bitkiyi ekerken dıştan bir iki yaprağını da aldığını yazmış, bu durumda demek kökünü daha rahatça biraz daha derine ekmiştir.
Siz de böyle yapar çıkan yaprakları da form tutması için bir kurdela ile toplar bir araya getirirseniz istediğiniz formda gelişir.

Eski 25-09-2012, 16:25   #223
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Benimde Sevgili Güler Hanım sayesinde aloe veram var. Arkadaşların dediğine katılıyorum.Güler Hanım bu sitenin aloe vera annesi .
Merak ettiğim bir şey varki ; aloe veram gayet güzel gelişimini sürdürüyor fakat hâlâ yeni yavrular vermedi.Acaba ne zaman ilk yavruları göreceğim? Kendimi gelinlerini torun için iknaya çalışan sabırsız kayınvalidelere benzettim birden . " -Ama ben torun sevmek istiyorummm"

dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 19:06   #224
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2011
benim gözlemlediğim kadarıyla sulama sıklığını azaltınca yavru verme artıyor,
inşallah yakın zamanda olur torunlarınız

dağçiçeği beğendi.
denizhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 19:12   #225
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
valla harikalar.
burdaki resimlere bakınca aloe vera diye baktığım aloe vera olmadığını anladım
biraz üzüldüm ama olsun. bubitkim de güzel

Mesut Temiz beğendi.
maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2012, 19:41   #226
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Sayın Denizhoca,suyunu biraz daha azaltayım bakalım nasıl olacak.Öneriniz ve güzel dileğiniz için teşekkürler.

denizhoca beğendi.
Eski 25-09-2012, 21:18   #227
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizhoca Mesajı Göster
benim gözlemlediğim kadarıyla sulama sıklığını azaltınca yavru verme artıyor,
inşallah yakın zamanda olur torunlarınız
Doğru olabilir. Benim anaç aloeveram İstanbul'da ben Manyas'dayım. Aloeveram balkonda kocaman bir saksı içinde. Sulama işini neredeyse ayda bir yapabiliyorum. Gittiğimde onlarca yavru buluyorum saksı içinde ve başlıyorum dağıtıma.

dağçiçeği beğendi.
Eski 27-09-2012, 16:31   #228
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2011
Güler hanım bende ne zaman tatile **** şehir dışına gitsem geldiğimde yeni yavrularla karşılaşıyorum, 6 yılın sonunda dilinden anlamaya başladım

dağçiçeği beğendi.
denizhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 13:42   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2012
Söyledikleriniz beni çok şaşırtı,ben gene yavruları çabuk büyüsün diye hergün suluyorum bol bol sanki suyu gördükçe büyüyorlar gibi geliyor..bende resim koyduktan bir gün sonra 3 tane yavru ile karşılaştım şuan bi tanesi çok büyüdü ve aloeveram resimdekinin 2katı genişliği ve uzunluğunda yalnız yine bir sorunum varki;çok fazla küçük sineğe benzeyen zararlılar toprağındalar,bitkiye zarar verecekler diye korkuyorum.Forumda çok fazla öldürücü ilaçlardan bahsedilmiş ama aloe vera için ne tarz bir sinek yok edici tavsiye edersiniz ?

serguzel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 01:28   #230
Ağaç Dostu

Bu da 'aloa vera' mın son hali

Benimkinde halen yavru mavru yok ama gelişimi çok güzel.

Eski 09-10-2012, 16:46   #231
Yeni Üye

rosenrot's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2012
İki adet aloe veram var ayrı ayrı saksılarda, biri oldukça iyi durumda, yeni yeni yapraklar çıkarıyor diktiğimden beri. Fakat diğeri dallarını bir yatırdı bir daha düzelmedi, toprağını saksısını değiştirdim, sulamasını Güler Hanım'ın önerdiği şekilde azar azar yapıyorum,yerini değiştirdim güneş de alıyor. Ama hala kendine gelemedi ne yapmalıyım?

rosenrot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 16:57   #232
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın rosenrot, bir fotoğrafını yükler misiniz?

Sayın wellness, gelişimi çok güzel, ancak bu durumda dalları daha da yayılabilir. Yerinizde olsam yumuşakça bir kurdela ile ortalıyarak bağlar, toplardım.

wellness beğendi.
Eski 09-10-2012, 21:55   #233
Ağaç Dostu

Güler Hanım, değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Tavsiyenizi dkkate alıp en kısa zamanda uygulayacam.

Sanırım bu gidişle Mart ayında saksısını da daha büyüğü ile değiştirmem gerekecek. Çünkü hakikaten çok hızlı gelişiyor.

Eski 09-10-2012, 23:25   #234
Moderatör

Güler's Avatar

İsterseniz biraz daha bekleyin saksı değişimi için. Gördüğüm kadarı ile daha toprak alan gözüküyor. Yavruları ana köke yakın çıkar, eğer büyütürseniz daha da tembelleşebilir yavru çıkartmak için. Biraz zorlamakta fayda var, saksı devrilmiyor değil mi?

Eski 10-10-2012, 16:26   #235
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
İsterseniz biraz daha bekleyin saksı değişimi için. Gördüğüm kadarı ile daha toprak alan gözüküyor. Yavruları ana köke yakın çıkar, eğer büyütürseniz daha da tembelleşebilir yavru çıkartmak için. Biraz zorlamakta fayda var, saksı devrilmiyor değil mi?
Güler Hanım,
aslında benim isteğim anacın gelişmesi. Yavru vermiş ya da vermemiş onu önemsemiyorum. Ama anacın gelişmesi içinde dedikleriniz geçerli ise o ayrı konu. Şu an için saksı devrilmesi henüz yaşamadım ama devrilecek yerde de tutmuyorum. Şunu da söyliyeyim. Benim saksıyı değiştirmeyi düşündüğüm zamana yani mart ayına daha hepey var. O zamana kadar nasıl bir gelişme gösterir onuda bilmiyorum. Şu anda ki gelişme hızına devam ederse değiştirmek zorunda kalabilirim diye düşünüyorum. Çünkü sizin gönderdiğiniz zamanda ki halini hatırlıyorumda 8 ayda bukadar olduysa 4 ayda da bayağı farkeder diye düşünüyorum. Sonra yaz ortasında saksı değiştirmeye kalkmak sakıncalı olur çok gelişirse değilmi?

Dün değil evelsi akşam yani fotoyu çektiğim günün akşamı acayip yağmur yağdı. Yaklaşık 3 haftadır aloa veramı sulamamıştım. Koydum yağmurun altına. Bir güzel hem yıkandı hemde sulandı. Bilmiyorum ama eğer havalar bundan sonra sıcak gitmeyip soğursa mart ayına kadar gördüğü göreceği su o olabilir diye düşünüyorum. Biliyorsunuz bu aloa vera lar zaten fazla suyu sevmiyor ve de soğuklar başlıyacağı için fazla su vermekte uygun değil. Yine de duruma göre kış boyu 1 ya da 2 defa su verebilirim.

Eski 11-10-2012, 18:17   #236
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Arkadaşlar aloe vera kısın dışarıda durabiliyor mü ?Havanın soğumaya başladığı bu günlerde yavaş yavaş iç mekana alştırmaya başlamalımıyız?

Eski 11-10-2012, 18:38   #237
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dağçiçeği Mesajı Göster
Arkadaşlar aloe vera kısın dışarıda durabiliyor mü ?Havanın soğumaya başladığı bu günlerde yavaş yavaş iç mekana alştırmaya başlamalımıyız?
Evet, rüzgar almayan kısmen güneş gören (kapalı) bir balkon ideal olabilir. Havasız, kaloriferli odaları pek sevmeyecektir.

dağçiçeği beğendi.
Eski 12-10-2012, 14:50   #238
Ağaç Dostu

Bayçalı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
merhaba Güler hanım aloe veranın saksı boyutu nasıl uygunmu bilgi verirmisiniz saygılar.

Eklenen Resimler

Sudenur ve Denizardacan beğendi.
Bayçalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 00:08   #239
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
2 yıl önce arkadaşımın verdiği küçük aloe vera bu hale geldi.
Şu an hepsi ayrı saksıya alındı, eşe dosta dağıtılmaya başlandı.

Sanırım forumun başındaki bakım önerilerini yapmam gerekiyor, biraz eğilmeler ve zayıflıklar var.

Eklenen Resimler

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2012, 11:57   #240
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın Bayçalı, saksınızın boyu bence uygun gözüküyor. Aydınlık bir ortamda, fazla su vememeye dikkat ederseniz çok güzel gelişcektir Aloe veranız.

Bayçalı beğendi.
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024