agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2011, 19:14   #151
Yeni Üye

ayhansatan's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2009
Galeri: 3
Arkadaşlar merhaba

2 ADET RESİM YÜKLEDİM..ALOE WERAm 1 senede bu hale geldi...Fakat ne yazıkki yavru alamadım.ortalama ayda bir iki ayda bir yaprak kesiyorum sebebi bu olabilirmi? yavru almam için ne yapmam gerek bilgisi olupta yardım ederseniz sevinirim

Eklenen Resimler

ayhansatan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 19:43   #152
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bugün Catania bölgesinde yaptığım bisiklet turunda dev bir aloe vera topluluğu ile karşılaştım. Umarım bu aloe veradır. Öyle tahmin ediyorum. Bayağı devleşmişler. Sicilya' nin iklimi devleşmeleri için çok müsait.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 10:59   #153
Yeni Üye

weaned's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2011
Selamlar, yeni edindiğim aloeveramla ilgili bir sorunum var, yeni üye olduğum için yeni konu da açamadım, yanlış bir yere yazıyorsam özür diliyorum öncelikle. Resmini koyamayacağım, makinem yok. Ama ilk sayfada Balıkçı'nın paylaştığı resimdeki cins olması gerek. Yalnız beyaz noktaları daha seyrek ve yaprakları daha cılız. Nerede okudum hatırlamıyorum ama ışığı sevdiği ve dış mekanda kolayca yaşayabildiğini okudum. O yüzden pencerenin dış pervazına koydum. Ankara'dayım. Abarttım mı bilmiyorum Zaten bir yaprağı biraz kırık ve kuru gibiydi dışarı koymadan. İki yaprağı daha donmuş ve kırılıp süzülmüş. Şimdi pencerenin önünde içeri koydum. Çok telaşlandım. Ne yapmam gerek?

weaned Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2011, 11:11   #154
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bir an evvel ışık alan ama sıcak bir yere koyun. Toprağı iyice kuruyana kadar su vermeyin.

Soğuk yeri sevmez hele bu mevsimde Ankara'nın kuru soğuklarını hiç sevmeyecektir. Sukulentlere girdiğinden az su sever.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 19:13   #155
Yeni Üye

weaned's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2011
5 tanecik incecik yaprağı kaldı aloe veramın. Toprağını dediğiniz gibi değiştirdim. Donan yaprakları da kırdım. Kökünün bır kısmı kurumuştu bir kısmı sağlıklı görünüyordu. Kılcal uzantılar hiç yoktu ama neredeyse. Ben alıp bu soğuğa salmadan da kökü ışıksızlıktan mıdır bilmiyorum kötülemiş gibi. Kürdanlarla zor duruyor cılız yaprakçıklarım ayakta, toparlansa bari.

Hatay'dan da kaktüs getirmiştim. Onun da içi boşalmaya başladı, hep de içerdeydi. Kestim köklenmesini bekliyorum ama gittikçe kötülüyor gibi. Annem de hiç bu prosedürlerden geçirmeden gayet ana kaktüsten koparıp toprağa dikivermiş, bol bol da sulamış üstelik Ben sevgi mi veremiyorum nedir anlamadım ki... Terk ediliyorum bir bir...

weaned Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2011, 20:56   #156
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2011
daha önceleri konyadaki çiçekçileri dolaşırken çok fazla aleovera çeşidine rastlamıştım...nasıl yetiştirildiklerini burdan sizlerin sayesinde öğrenmiş oldum...hepinize teşekkür ederim... çiçekçileri dolaşırken rastladığım bir tane aleovera çeşidini çok beğenmiştim .... o sıralar bakımını bilmediğim ve bu siteyi daha bulmadığım için maliyeti de fazla olduğu için almamıştım....artık öğrendiğime göre artık alabilirim diye düşünüyorum...umarım kurutmadan yetiştirmeyi de başarırım... birde türkiyede olmayan deniyor ama elinde olan var mıdır? bilemiyorum... '' barbadensis'' miydi tam adını hatırlayamadığım tıbbi olarak kullanılan bir çeşidi de varmış... elinde bulunan varsa talibim..... bilgi veren ve bizi bilgilendiren sizlere tekrar teşekkür ederim...

Maviş beğendi.

Düzenleyen tomurcuk-toprak : 01-04-2011 saat 18:35
tomurcuk-toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 18:22   #157
Moderatör

Güler's Avatar

Benim çok allerjik bir bünyem var. Aloevera yapraklarının jelini zaman zaman ellerime ve yüzüme de sürerim bir şey olmaz, aksine yumuşacık olduğunu hissederim. Ama bu bende bir şey yapmıyor diye herkese de tavsiye edilmemeli.

Bende ve bir iki arkadaşımda hiç bir şey yapmıyan bu jel başka bir arkadaşta çok fena kızartılar ve yanma yapmış.

Eski 01-05-2011, 20:28   #158
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Uçuğa da iyi geliyor. Uçuk çıkacağını anladığınızda yapraklarının sıvısından uçuğun üzerine sürün. Hafif kavuruyor. İkinci gün tekrar uygulayın uçuğu iyileştiriyor.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 22:48   #159
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Aslında etrafa dikkatli bakınca bir çok yerde var...

E.Ü. Kampüste çekmiştim.. Kocaman bir kök..

Eklenen Resimler

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 12:49   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Uçuğa da iyi geliyor. Uçuk çıkacağını anladığınızda yapraklarının sıvısından uçuğun üzerine sürün. Hafif kavuruyor. İkinci gün tekrar uygulayın uçuğu iyileştiriyor.
Sabah uçuk çıktı bende.. Vectavir sürüyorum ama yine de şişti..
Nette aradım ama böyle bir bilgi bulamadım.. Bunu gerçekten deneyen var mı? Zehirlenmeyelim bir de

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 14:43   #161
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Aslında etrafa dikkatli bakınca bir çok yerde var...

E.Ü. Kampüste çekmiştim.. Kocaman bir kök..
Sn.Selis,fotoğrafını eklediğiniz bitki aloe cinsinden ama vera değil.Ben de İzmirde yaşıyorum bahçemde bol miktarda aloe vera var.Aloe vera hiç okadar büyümez yaşlandıkça yavru verir.Yıllardır büyütüyorum ve dağıtıyorum. Selam ve sevgiler.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 20:33   #162
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Uçuk için kendim denedim. Uçuk çıkacağını acımaya ve yanmaya başladığında ilk gününde denedim. İkinci gün tedbir olsun diye tekrarladım. Tamamen iyileşti. Bildiğimden değil de akneye iyi geliyorsa, uçuğa da iyi gelir diye. Yalnız bitki 330 no'lu mesajdaki bitkiden.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2011, 11:53   #163
Yeni Üye

nildem_34's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Aloe vera'nın jeli akıcı bir jel değildir, aksine yapışkandır.
Kestiğiniz yaprağı boylamasına ikiye bölün, yeşil etli kısmı elinize, yüzünüze sürebilirsiniz. Ama sizin yerinizde olsam kenar kısımdaki hafif diken gibi olan yeri de incecik alırdım ki yüzümü çizmesin.
güler hanım bende de aloe vera var. fakat bendekinin kenarlarında dikeler yok acaba bendeki şifalı olan aloe veradan değil mi?

nildem_34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2011, 12:23   #164
Ağaç Dostu

gürkan63's Avatar

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Aloe

Herkese iyi günler.Herkes in gıpta ile baktığı güzelim çiçeklerimiz bazen bizlere bir şeylerin yanlış gittiğini şekil leri ile iletiyor.Tabii ki hemen kurtarma işlemleri başlıyor.
Bir haftalığına yoktum.Dün geldiğimde birde ne göreyim; Gasteria bicolor kızarmaya başlamış,ona üzülürken fark ettim ki Aloe m de yapraklarını içe doğru kapatmaya başlamış.Nerdeyse on gündür su vermiyordum diye düşünürken,evdekiler suladıktan sonra 2 gün de yağmurda kalmışlar,yani anlaşıldı nedeni.Banada artık can kurtaranlık düşüyor,haydi iş başına..

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
gürkan63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 06:42   #165
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın gürkan63, saksınız çok dolu, bitkinin de nefes alması gerekir. Aloevera kök yapıları gereği birbirine çok bağlıdırlar. Onları dikkatlice ayırın ve saksılara dağıtın bence.

Sayın olgu, aloevera göndermesine gönderirim ama hem burada yazdığınız gibi 3 kere, hem de özelime yazdığınız gibi talep etmemeniz gerekir.
Böyle bir başlığımız var orada yazmanız yeterli olacaktır.

Eski 09-11-2011, 17:33   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2011
Selamun aleyküm benimde eşim Güzel bir Aloe vera almış gelmiş Antalyadan Yaz boyunca balkonda durdu kış gelince yapraklarını temizleyip saksısını büyütüp salonuma koydum ama benim salonum yeteri kadar güneş almıyor hatta evim güneş görmüyor en çok güneş gören yer salon orasıda kışın soğuk olacak ya ben napayım şimdi Birde benim saksımdanda minik minik aynı ot gibi çıkmıştı iki tane onları aldım başka saksılara ektim incecik ot gibilerken öyle güzel büyüyorlardı ki eve alalı beri birinin yaprağı üstten sararmaya başladı onlara bişey olacak diye çok korkuyorum.Bide şu sulama konusunu sizlerden öğrenmem çok iyi oldu sanırım ben fazla suluyormuşum sizin söylediğinize göre

tombili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2011, 18:16   #167
Moderatör

Güler's Avatar

Aloeveranızı kapalı bir balkonunuz varsa oraya alın. Işıklı ve kuytu bir yerde dursun. Fazla suyu sevmez, toprağı iyice kurudukça su verin. Güneş sever ama oda içi sıcaklığı havasızlık hoşuna gitmez.

Eski 14-11-2011, 09:33   #168
Yeni Üye

Alıntı:
Aloeveranızı kapalı bir balkonunuz varsa oraya alın. Işıklı ve kuytu bir yerde dursun. Fazla suyu sevmez, toprağı iyice kurudukça su verin. Güneş sever ama oda içi sıcaklığı havasızlık hoşuna gitmez.
Kapalı balkonum yok malesef Küçük yetiştirmeye çalıştığım saksıları penceremin önüne koydum bundan sonra daha az suluycam.Ama diğer büyük Aloe veram için bişeyler düşünmem lazım şuan bulunduğu yerin resmini ekleyeyim bakalım ne fikir vereceksiniz bana.Balkonada koyamam Konyadayım kışı çok sert geçiyor

Salonumu bol bol havalandırsam bulunduğu yerde dursa nasıl olur acaba

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Eski 14-11-2011, 21:19   #169
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili tombili, uzaktan da olsa görünüşü iyi. Yaprakları dimdik duruyor. Işık alıyor mu? Sulamayı lütfen sık yapmayın, toprak iyice kurusun ondan sonra su verin.

Eski 16-11-2011, 23:21   #170
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Merhaba,
Güler hanım tarafından (Teşekür ediyorum) gönderilen aloe verayı büyük sevinçle aldıktan sonra hemen saksıya diktim. Çok geçirgen bir toprak, içerisinde bir miktarda minik taşlar var. Dikim sonrasında verdiğim cansuyu hemen altına geçti. umarım sağlıkla tutar ve büyümeye başlar.
Kargoda biraz sarsılmış ancak yinede çok iyi görünüyor.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 07:10   #171
Ağaçsever

fatma_demirel's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2011
yaprağından üretmeye çalışıyorum aynı türü .ne yazıkki sürekli çürüyor. kesip sağlam yerini tekrar gömdüm. sonucu beklemekteyim.güle güle büyütün. saygılar

fatma_demirel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 16:01   #172
Ağaç Dostu

Heaven's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gürkan63 Mesajı Göster
Herkese iyi günler.Herkes in gıpta ile baktığı güzelim çiçeklerimiz bazen bizlere bir şeylerin yanlış gittiğini şekil leri ile iletiyor.Tabii ki hemen kurtarma işlemleri başlıyor.
Bir haftalığına yoktum.Dün geldiğimde birde ne göreyim; Gasteria bicolor kızarmaya başlamış,ona üzülürken fark ettim ki Aloe m de yapraklarını içe doğru kapatmaya başlamış.Nerdeyse on gündür su vermiyordum diye düşünürken,evdekiler suladıktan sonra 2 gün de yağmurda kalmışlar,yani anlaşıldı nedeni.Banada artık can kurtaranlık düşüyor,haydi iş başına..
bence soğukta kaldığı için öyle olmuş. baharda düzelecektir.

Heaven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 06:25   #173
Yeni Üye

Alıntı:
Sevgili tombili, uzaktan da olsa görünüşü iyi. Yaprakları dimdik duruyor. Işık alıyor mu? Sulamayı lütfen sık yapmayın, toprak iyice kurusun ondan sonra su verin.
Evet odam ışık alıyor ama güneş ışığı direk gelmiyor.Sağolun sayenizde öyle yapıyorum artık

Birde bi sorum daha olcak güler hanım benim saksıda ince ince bişiler çıkıyor daha çok boyu uzuyor kalınlaşmadan.Resmini ekliyorum ota benziyor dediğinizi duyar gibiyim ama çok parlak ve içinden jel çıkıyor çoğalıyor diyordum ama sitedeki resimlere bakınca onlara benzemiyor ne olabilir acaba

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen tombili : 04-12-2011 saat 12:58
Eski 22-01-2012, 18:21   #174
Ağaç Dostu

moso's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
merhaba,

güneşle aram pek iyi değil. Öyle ki güneş kremi kullanmadan güneşe çıkamıyorum. Hele de yazları eve kapanıyorum. Kış geldi diye güneş kremi kullanmayı kesmiştim, malesef yüzümde egzama çıktı. Güneş beni pek sevmiyor.

bir arkadaşım benimle aynı durumda olan bi tanıdığının aloe vera bitkisini kullanarak bu sorunlarını aştığını söyledi. Güneşten daha az zarar gördüğünü, hatta çillerinden (bende de mevcut) kurtulduğunu söyledi. Az önce internetten araştırdım. Egzamayı tedavi ediyormuş.

Denemek istiyorum. Bu bitkiden tedarik etmem lazım. Merak ettiğim nasıl ayırd edeceğim. üyelerin paylaştığı resimlerdeki aloe veralarda farklılıklar gözlemledim. kimisi açık yeşil, kimisi koyu... rengi maruz kaldığı ışığa göre değişebilir elbette ama bazılarında leopar deseni gibi desenler var. Bu bitkiye benzer sukulentler de gördüm. Yanlış bitki kullanmak istemiyorum. satın alırken tedavi edici aloe vera aldığımdan nasıl emin olabilirim?

Yol gösterirseniz çok sevinirim. teşekkür ederim.

bitkiyle kalın bitki delileri

Bitki delileri diyince, bitki tutkusundan dolayı uykusu kaçan ve sabahın 3 ünde üzerinde geceliği, elinde metreyle bahçe ölçümü yapıp ne diksem diyen bi arkadaşımız da vardı aklımdan çıkmıyo da hiç

Düzenleyen moso : 22-01-2012 saat 18:58
moso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 15:47   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Pratikerden bir adet aloe vera bitkisi almış bulunmaktayım yalnız saksı çok küçük geldi, hemen değiştirmeli miyim.

Fatih Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2012, 17:28   #176
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatih1990 Mesajı Göster
Pratikerden bir adet aloe vera bitkisi almış bulunmaktayım yalnız saksı çok küçük geldi, hemen değiştirmeli miyim.

Değiştirmenizde bir sakınca yok. Aman çok su vermeyin.

Eski 12-02-2012, 11:00   #177
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Merhaba daha önce fotograflarını paylaştığım aloe veramın son durumunun fotograflarını da paylaşmak istiyorum. İlk fotograf genel görünüm. ikinci fotoğrafta ise yeni çıkan sürgünleri görünmektedir.
Saylılarımla.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 12:27   #178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Buda benim yukarıda ki anlattığım aleo veramdan görüntüler umarım uzun yıllar birlikteliğimiz sürer.

Name:  20120211194947.jpg
Views: 3496
Size:  57.4 KB

Name:  20120211195001.jpg
Views: 3462
Size:  40.1 KB

Düzenleyen -Esin- : 23-10-2014 saat 12:53 Neden: fotoğraflar küçültülüp foruma yüklendi
Fatih Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 13:19   #179
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Benimki uzun süre diktiğim gibi kaldı. Perdesiz pencere önünü beğenmiş olacak ki bir sürü yavru çıkardı.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 14:21   #180
Ağaç Dostu

demircool's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2012
farklı çeşitleride varmış bu bitkinin.ben sadece yeşilini görmüştüm alaca olanı da harika görünüyor

demircool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024