agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/)
-   -   Yapraktan Sukulent Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/27198.htm)

güzelce 31-05-2014 11:13

Yardım!!

2 Eklenti(ler)
Bu benim ölmek üzereyken kurtarmaya çalıştığım kalanchoem..dipten kesip suya koydum..yandan az bir kök vermişti zaten ve bir haftada bu hale geldi. Bu şekilde toprağa diksem tutar mı? Ne yapacağımı bilemedim iyice kurumuş gibi :(

-Esin- 31-05-2014 11:36

Sn güzelce,
Endişeye gerek yok, toprağa hemen ekin, tutacaktır :) Suda bekletmenize hiç gerek yoktu, direk toprağa sokabilirdiniz. Kalanşo çok kolay köklenen bir bitkidir.

organikcadı 09-06-2014 19:07

1 Eklenti(ler)
;) biz miniklerden de merhaba...

dturkay 07-07-2014 12:48

1 Eklenti(ler)
Sevgili arkadaşlar ben de yapraktan sukulent üretmeyi denedim ve ilk bebeklerimin fotoğrafları :D:D

Muaddib 28-08-2014 16:24

hepsi çok güzel.
Bende yapraktan denedim ama 3-4 yaprak ancak çimlendi.
Hayran hayran baktım sizinlere :) Maşaallah

ipeki 27-09-2014 17:19

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba
Benim aşağıda fotosu olan pachyphytum oviferum sukulentim var. Internetten aldığım bitki geldiğinde bazı yaprakları maalesef kopmuştu ben de hemen toprağın üzerine bıraktım. Bazıları kurudu ama birkaçı yaşıyor.
Ama sorun asıl bitkide. Çok sık sulama yapmadığım halde en alttaki yaprakları teker teker kurumaya başladı. Nasıl engelleyebilirim bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler

karmen 29-10-2014 12:17

Arkadaşlar bana yapraklarından gönderebilirmisiniz acaba. bende yetiştirmek istiyorum.

narincir 05-11-2014 16:40

1 Eklenti(ler)
Bu da benim denemem :) gelişmeleri paylaşacağım.

Laleci_03 05-11-2014 18:01

2 Eklenti(ler)
Bunlarda benim yavrularım ;)

Kutluvet 24-11-2014 13:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sonerordo (Mesaj 978942)
Bazı türlere ait fotoğraflar buldum.
adromischus cooperi

Eklenti 304475
Eklenti 304476
Eklenti 304477
Eklenti 304478

Merhaba, yıllardır bir sürü çeşit çiçekle hobi olarak uğraştım ve bunların arasında sukkulentlerde vardı. Bu aileyi her zaman çok sevdim ama yeterince bilgim olmadığını bu son günlerde internette vakit buldukça araştırma yaptıkça farkettim. Köklendirme de kullandığınız malzeme nedir ? Orkidelerde kullanılan malzeme mi anlayamadım? Ben kumlu toprak, volkan kayası küçük kırıklar, mercan kırığı, perlit ve birazda bitki fideleme besin toprağını benim bahçemde hazırladığım komposlu torf lu toprakla harmanladım ve bol havadar bir toprak yaptım. sizce bu çimlendirme ve yetişkin sukkulentlerin gelişimi için iyi bir karışım mıdır? Teşekkürler

gossip 24-11-2014 15:05

1 Eklenti(ler)
Echeveria Setosa'yı Yapraktan üretebileniniz varmı? Ben farklı zamanlarda toplam 15 yaprak denedim başaramadım.

hnd76 24-11-2014 16:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gossip (Mesaj 1335790)
Echeveria Setosa'yı Yapraktan üretebileniniz varmı? Ben farklı zamanlarda toplam 15 yaprak denedim başaramadım.

Ben de hiç denemedim, bu sene denemek istiyorum. Sanırım suya dikkat etmek gerekiyor. Hemen çürüyecek gibi duruyor. Deneyimi olan varsa aktarsın.

akçabardak 24-11-2014 17:26

Arkadaşlar Echeveria Setosa anladığım kadarıyla suyu pek sevmiyor, sulamada çok dikkat isteyen bir bitki olduğunu anladım, zira ben de sulama yüzünden kaybettim.

Gün günden çürümeye başlayan alt yaprakları nasıl kurtarabilirim diye yapraklarından bir iki tane çoğaltmayı denedim ama başaramadım.

Ümidimi kestim ve saksıyı bir kenara aldım, bir müddet sonra baktım tepesinde kalan en son minicik yapraklarından bir tanesi toprağa düşüp toprağın üzerinde 1cm. küçüklüğünde bir yaprak yeşil duruyor ve yaşama tutunmaya çalışıyor.

Aylardır hala ölmedi ve şu anda minik bir yavrusu var ve çok sevindim.

http://www.agaclar.net/forum/1318381-post121.htm

Laleci_03 25-11-2014 21:25

3 Eklenti(ler)
20 günlük gelişim ve yeni çimlenenler... ;)

csavran 27-11-2014 16:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 (Mesaj 1336079)
20 günlük gelişim ve yeni çimlenenler... ;)

yaprağın kendiliğinden düşmesini mi bekliyoruz yoksa herhangi bir zamanda yaprağı alıp toprağa bırakabilir miyiz?

Laleci_03 27-11-2014 19:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi csavran (Mesaj 1336445)
yaprağın kendiliğinden düşmesini mi bekliyoruz yoksa herhangi bir zamanda yaprağı alıp toprağa bırakabilir miyiz?

Sayın Csavran ben birkaç tanesi hariç diğerlerini kendim koparıp öylece toprağa bıraktım ve denediklerimin hepsi çimlendi. Hariç dediklerimde ya kendisi düşmüştür ya da ben yanlışlıkla koparmışımdır ki onlar da çimlendi. :rolleyes:

Saygılar...

samur 27-11-2014 19:47

1 Eklenti(ler)
Bunlar yapraktan uretilen sukulentler

erdoğan yılmaz 14-12-2014 14:54

arkadaşlar yeni katılan biri olrak herkese imrenerk bakıyorum herkesin eline sabrına sağlık

csavran 14-12-2014 17:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 (Mesaj 1336467)
Sayın Csavran ben birkaç tanesi hariç diğerlerini kendim koparıp öylece toprağa bıraktım ve denediklerimin hepsi çimlendi. Hariç dediklerimde ya kendisi düşmüştür ya da ben yanlışlıkla koparmışımdır ki onlar da çimlendi. :rolleyes:

Saygılar...

Cevap için teşekkürler. Ben yaprağı koparmaya korkuyorum, kendiliğinden düşmesini bekliycem bir süre sanırım

Laleci_03 14-12-2014 19:10

1 Eklenti(ler)
Bence hiç beklemeyin de korkmayın da Sayın Csavran çünkü bitki fotoğraftaki gibi kopan yerlerden sürgün veriyor ekstra kazanç [emoji6] Fotoğraftakiler en son kopardığım yerden çıkan sürgünler [emoji1]

Laleci_03 14-12-2014 19:27

2 Eklenti(ler)
Bunlar da sukulentimin genel görünümleri :rolleyes:

Nev_Bahar 28-02-2015 11:31

Yapraktan üretimi başaramayan bir ben varım galiba şu dünyada... 3-4 aydır saksıda minnacık köklenir gibi oluyorlar, daha sonra çürüyüp gidiyorlar.. :(

http://i.hizliresim.com/Gvm1lV.jpg

Bal Kaktüs 15-03-2015 00:36

YAPRAKTA SUKULENT ÜRETME TEKNİĞİ

Zaten bir çok kişinin bildiği bir şey. Ama üreticilerin hiç hoşuna gitmeyecek.
Çünkü onlar üretim yapmayan veya yapamayan kişilere satış yapıyorlar. Evet üretim yapabilen. Yinede bulunmayan veya üretilemeyen. Bazı çeşitleri alan müşterileri var. Ama satıcılar en çok üretim yapmayanlar için avuçlarını ovuştururlar.
Yapraktan üretim yapmak için bir toprak ortamı ve sukulent yapraklarına ihtiyaç var. Yapraklar sukulentlerden cebren koparılabildiği gibi. Bitkiden dökülen yaprakları atmayarak, toplamakla da olur.

Bal Kaktüs 15-03-2015 00:43

5 Eklenti(ler)
Ben dökülen yaprakları hiç atmam.
Eklenti 540902

Bahçede saksıların guruplar halinde bulundukları yerlerde.
Her zaman içinde iki parmak toprak olan. Balık kasaları bulunur.
Eklenti 540901

Bitilerden dökülen tüm yaprakları, Yaprakçıkları, çelikleri.
Ve hatta yaprak parçalarını bu kasalara koyarım.
Eklenti 540903

Kaktüs çelikleri içinde aynı şeyi yaparım.
Zamanla bu yapraklar ve çelikler köklenir.
Eklenti 540904

Ve sonra filizlenir
Eklenti 540905

Bal Kaktüs 15-03-2015 00:57

Aslında sağlıklı, gürbüz ve güzel çiçek açacak kaktüs ve sukulent üretmek için.
Tohumdan üretimde, tohumun kalitesini seçer gibi. En sağlıklı, en gelişmiş. Ve şekli en düzgün yapraklar bitkilerden koparılır. Bir iki gün gölge ve serin bir yerde kopma yeri kurutularak sonra toprağa koymak gerekir.

Bal Kaktüs 15-03-2015 01:11

5 Eklenti(ler)
Ama bizim gibi amatörce yetiştirme yapanların. Dökülen yapraklarıda telef etmemeleri ve bu işi denemeleri gerekir.
Eklenti 540914

Filizlenmiş yapraklar 5-6 yapraklı ve yeterince köklü oldukları zaman.
Eklenti 540915

saksılanmaya hazır hale gelimiş demektir.
Eklenti 540916

Artık onları saksılayabilir.
Eklenti 540917

İstersek kendimize ayırırız. İstersek dostlarımıza hediye ederiz.
Veya takas veya satış bile yapabiliriz.
Eklenti 540918

TCM 15-03-2015 12:59

Örnekler güzel ancak olayı tam anlamadım ben @Bal Kaktüs, sedum palmerinin yaprakları kopunca nemli toprağa batırmıştım ben :) Bir hafta sonra baktım çürümüşler. Önce serin bir yerde kurutuyorum birkaç gün ve sonra öylece torfun üzerine bırakıyor muyum? Torfun nemli olması, yaprağı torfun içine sokmama gerek yok mu?

Bal Kaktüs 15-03-2015 19:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1363457)
Örnekler güzel ancak olayı tam anlamadım ben @Bal Kaktüs, sedum palmerinin yaprakları kopunca nemli toprağa batırmıştım ben :) Bir hafta sonra baktım çürümüşler. Önce serin bir yerde kurutuyorum birkaç gün ve sonra öylece torfun üzerine bırakıyor muyum? Torfun nemli olması, yaprağı torfun içine sokmama gerek yok mu?

Sanıyorum sebep şunlarda biri.
1-) Sanıyorum sedum palmerinin yaprağı ince değil mi? Galiba ondan olmamıştır.
Benim sukulentlerimin yaprakları genellikle etli. En inceler Kalonche çeşitlri. Ki onlarda kökleniyor.
2-) Ben şimdiye kadar hiç ıslak ortama koymadım. Hep kuru toprağa koyuyorum. Ancak toprağın üstüme su düştü galiba diyeceği kadar suluyorum. 5 lt.lik bir ilaç pompam var. Onunla kasanın üstünden bir iki fıısss geçiyorum tamam.
3-) toprak gibi yaprağın çok ıslanmasıda. Yaprağın üstünde su kalmasıda sakıncalı. Su yaprağı çürütebiliyor.
4-) Yaprağın sap kısmını veya bir yan tarafını toprağa gömen var. ben hiç gömmüyorum. Ama gömenlerinkide olduğuna göre sakıncası yok demekki.
Aklıma gelen bu sebeplerden biri ile çürüme oluşmuş olabilir.

Toprağa sokmadan bırakmanın şu avantajı var. Saksılarım guruplar halinde bahçenin her tarafında yayılmış durumdalar. Her saksı gurubuna yakın bir balık kasası koyuyorum. Olduğum yerdeki saksıların kopmuş yapraklarını rastgele toprağa koyuyorum. orada zaten kendiliğinden yara kuruyor. Çünkü yaprak koydum diye hemen sulamıyorum. Böylece yaprağı kurutma işlemi filizlenme işlemi ile birleşmiş oluyor. Ben kurutacak yer bakmıyorum. Her yede balık kasası olunca yaprak elimde, yerimden kalmamış oluyorum. Hemen yakındaki kasaya fırlatıyorum tamam. Yani yaprak için bir özel işim olmuyor.

Bal Kaktüs 15-03-2015 19:13

Bu sezon yeni üretim yaparsam. Yaprakların bir kısmını yine toprağın üstüne bırakacağım.
Bir kısmını ise bir yan kenarını toprağa bir miktar koyarak. Kenarın toprağa tam temasını sağlayacağım. Bu benim için bir deneme olacak.
Çünkü şunu düşünüyorum.
Filizlenme yaprak ucundan oluyor. Yaprağın tüm bir kenarını toprakla temas ettirirsem acaba yaprak ucu bölgesini genişletmiş tüm kenara yaymış olur muyum? Çünkü yaprak ucunu tüm kenara yayarsam. Bir kenarda, birden fazla filizlenme olma olasılığı çıkar. Buda bir yapraktan birden fazla bitki almak demek olur. Eğer bu düşüncem olumlu sonuç verirse. Bunun sonucu bir yapraktan birden fazla bitki elde edilebilir.
Bir söz var. "DENEMESİ BEDAVA" :D

TCM 15-03-2015 19:16

O zaman sedum palmerinin (veya benzeri) yaprağını iki gün kurutup spreylenmiş toprağın üzerine öylece bırakıyorum, doğru mudur?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024