agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/)
-   -   Yapraktan Sukulent Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/27198.htm)

drhegeli 25-01-2013 09:37

1 Eklenti(ler)
Yaklaşık bir ay önce hediye gelen Kalanchoe fedtschenkoi yaprağı yavruladı. "Kendisini kurtardı" diyebilir miyiz?

Eklenti 364207
Gönderen üyemize tekrar teşekkür ederim.

Fondaki yakışıklının adı Tati... Kendisini çektiğimi zannediyor büyük ihtimalle. :)

Sevgi Durul 25-01-2013 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drhegeli (Mesaj 1091263)
Yaklaşık bir ay önce hediye gelen Kalanchoe fedtschenkoi yaprağı yavruladı. "Kendisini kurtardı" diyebilir miyiz?

Yaprağı olduğu gibi toprağa yatırsanız, yavrular toprağa daha iyi tutunur. Yaprak saksı kenarından taşmasın.

_Esin_ 25-01-2013 17:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 1091278)
Yaprağı olduğu gibi toprağa yatırsanız, yavrular toprağa daha iyi tutunur. Yaprak saksı kenarından taşmasın.

Peki bu özellik sadece bu türe mi ait yoksa tüm Kalanchoe'ler için geçerlimi?

(Sorumun daha anlaşılır olabilmesi için ekleme yapma ihtiyacı duydum)

Benim köklendirdiğim yapraklarda sadece kök oluşumu var yaprak yok. Bende toprağa saplayarak köklendirdim. Yatay olarak denesem acaba yapraklanma oluşurmu?

Sevgi Durul 25-01-2013 22:04

Sevgili Esin, ben sadece kalanchoe fedtschenkoileri yapraktan ürettim. Ama diğerleri de olabilir sanırım. Bu konuda sevgili selenn'in yazmış olduğu mesajı alıntılıyorum.:)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 1077070)
Tabi, tüm sukulentler gibi Kalanchoe da yapraktan üretilebilir.

Mustafa Abdal 29-01-2013 19:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi _Esin_ (Mesaj 1091531)
Peki bu özellik sadece bu türe mi ait yoksa tüm Kalanchoe'ler için geçerlimi?

(Sorumun daha anlaşılır olabilmesi için ekleme yapma ihtiyacı duydum)

Benim köklendirdiğim yapraklarda sadece kök oluşumu var yaprak yok. Bende toprağa saplayarak köklendirdim. Yatay olarak denesem acaba yapraklanma oluşurmu?

yatay olarak toprağa temas ettiğinde, sapın toprağa değen kısmı kök üretirken üstte kalan kısmı, güneşin uyarması (bundan çok emin olmasamda) ve doku başkalaşımı ile yaprak, sürgün üretir.
Benim denemelerimde, toprağa saplananlara nazaran toprak üstüne yatırılanlar daha çabuk yeşerdi.
Yaprak kenarından yavru verenler de ise yavruların köklerinin daha çabuk toprakla birleşmesi için toprağa yatırmak daha uygun olacaktır.

alibaba 25-02-2013 20:53

ilk denemem

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bu da benim ilk denemem. bakalım başarılı olabilecek miyim? :)
Echeveria ve pachveria yapraklarım...

Zemzem 28-02-2013 10:31

bu yöntemi kaybetmek üzere olduğum sempervivum da denedim ama olmadı ne yapraklar tuttu nede bitkimi yaşatabildim

ipektuğçe 28-02-2013 12:00

2 Eklenti(ler)
3 ay önce aldığım Kalachoe rhombopilosa, kargoda 5 yaprağı kırılınca üzülmüştüm. Yaprakları aynı saksının içine sadece uçlarını toprağa değdirerek diktim.Yaklaşık 2 aya yakın sürdü köklenmeleri. Şimdi mutlu son, 3 ay sonunda bu hale geldi.

mügem 06-03-2013 10:37

2 Eklenti(ler)
Bunlar da benim yapraktan üretmeyi başardığım sukkulentlerim...
Bu kadar kısa sürede çimleneceğini ummuyordum.

Eklenti 375382

turkankaragoz 19-03-2013 09:59

kalanchoem yapraktan çok zor yetişen bir bitki. Ben denemek için farklı bir yöntem uyguladım. Nemlendirilmiş hindistan cevizi kapukları torfunu kavanoza birkaç kaşık koydum üzerine yaprak sapını torfa sokarak yaprağı yatırdım ve kavanozu kapattım. 15 gün gibi bir süre geçmesine rağmen yapraklarım kök yapmaya başladı. Resim yüklemeyi başarırsam paylaşırım.

turkankaragoz 19-03-2013 13:51

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 379772[/ATTACH] yükleyebildimmi acaba

turkankaragoz 19-03-2013 13:53

gördüğünüz gibi yapraklarda hiçbir bozulma yok gayet mutlular

mor-salkım 31-03-2013 18:20

2 Eklenti(ler)
merhabalar. sukulentleri ve kaktüsleri eskiden beri çok severim fakat pek sukulentim yoktu bu zamana kadar. şu anda bir kaç çeşidim var ve onları üretmek istiyorum fakat bir tanesini yapraktan bir türlü üretemedim. şimdi yeni bi yöntemle yine deniyorum. fotoğraflarını paylaşmak istedim.

mor-salkım 31-03-2013 18:22

1 Eklenti(ler)
bu sukulenti de yeni edindim yanına da kendi ürettiğim diğer sukulentimi koydum fakat foto pek net olmadığından sağdaki miniş pek belli değil ne yazıkki :)

Mustafa Abdal 31-03-2013 19:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz (Mesaj 1123537)
gördüğünüz gibi yapraklarda hiçbir bozulma yok gayet mutlular

Kapak kapalımı? Benim açıkta toprağa yatırdıklarım veya sapını toprağa gömdüklerim kök yapıyor ama filizlenme zamanları çok uzun. yaklaşık 1-2 aydır köklenmiş durumda ama yaprak üretmemiş olan kalancholar var, bu konuda rekorum Kalanchoe sexangularis için 4 ay. yaprak sapını toprağa gömdüm, 20 gün kadar sonra kıvrılarak sap ucunu topraktan dışarı çıkardı. Sap ucunda kabartılar var ama bir türlü patlayıp yeni yaprak çıkartmıyor.

alibaba 07-04-2013 14:10

3 Eklenti(ler)
merhaba,
25 şubatta yatırdığım yapraklardan 3 tanesi başarılı oldu şimdilik :)
süre olarak 1,5 ay geçmiş..
yeni yavrular gözüktü.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 (Mesaj 1109048)
Merhaba,
Bu da benim ilk denemem. bakalım başarılı olabilecek miyim? :)
Echeveria ve pachveria yapraklarım...

turkankaragoz 09-04-2013 09:04

Meraklı amatör kavanozda kapak kapalı fakat hala kök yapıyor. Bende merakla bekliyorum. Kökleşme elbet yeni tomurcuk vermeye gidecek diye düşünüyorum. Bu benim ilk denemem sonucu hep birlikte göreceğiz. Çiçek saplarından üretim daha kolay.

mor-salkım 10-04-2013 19:53

2 Eklenti(ler)
lütfen bana yardımcı olun arkadaşlar, aynı ilk resimdekine benzeyen sukulentimi yapraktan üretemiyorum ve bu beni çok üzüyor. çünkü kaybetmekten korkuyorum onu. olur ya bi aksilik yedekleyeyim istiyorum. ilk resimdeki bi türlü yetiştiremediğim. ikinci resimdeki ise çok kolay yetiştirebildiğim sukulentlerim.söylediğim gibi resimler alıntı. ilkini nasıl yetiştireceğim acaba? en son ki denememde de aynısı oldu ortada duran sukulentler çimlendi diğer yapraklar çürüdü :( ya kuruyor ya çürüyor zaten anlamadım ki neyi yanlış yapmaktayım.:(

selenn 11-04-2013 22:53

Sevgili morsalkım, yapraktan da üretebilirsiniz dipten verdiği yavrulardan da. Mesela alıntı yaptığınız ilk karedeki soldan 3. saksıya dikkat ederseniz dipten yeni yavru vermiş ve birkaç yapraklı bir rozet oluşmuş. Sizin sukulentinizde de aynı şekilde yavru oluşumu olursa bu boydayken ayırabilirsiniz.

En kolay yöntem yapraktan üretmektir. Yine alttan alacağınız, yeterli büyüklükteki bir yaprağı nemli toprak üstüne bırakın ve kendi halinde kalsın. Önce kök oluşturacak ardında da yapraklar gelişecektir. Toprak tamamen kurumasın ya da çok ıslak olmasın yeterli.

Denemeye devam, eminim sonunda yaprakların inadını kıracaksınız :)

mor-salkım 15-04-2013 13:33

teşekkürler selenn. evet denemeye devam ediyorum.ilk resimdekinden olan çiçek açtı ama yavru vermedi, o da olur inşallah. yapraktan üretmeyi başaracağım. işin ilginç yanı kalancho dahil bikaç tane sukulent denedim ve ürettim şu anda minicik sukulentlerim olmaya başladı bi tek onu başaramadım ama yılmadan devam edeceğim :D

n.yıldız 16-04-2013 19:22

Ben de yapraktan echeveria üretmeyi denedim ve başardım, yani galiba. Yavruları görünce emin olabilirim.
Yaprakları, toprağa hiç gömmeden bıraktım. Su vermeyi bile unuttum bazen. Kısa sürede köklendiler. Sonra da toprağa tutundular. Şimdi dimdik ayaktalar, çok ilginç gerçekten.Denemek isteyenler hiç vakit kaybetmesinler derim.
Hatta ilk köklendirdiğim yaprak, solmaya yüz tuttuğu için koparıp da saksının dibine attığım bir yapraktı. Ondan sonra denemeye karar verdim ve başardım. Ne zaman yavruları görürüm, tahmini olan var mıdır acaba?
Bunlardan biri echeveria perle von nürnberg. Diğeri de echeveria ama alt türünü bilmiyorum.
Bu yapraklar sevgili Feriha Hanım'dan gelen sukulentlere aitti. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Sağlıcakla kalın arkadaşlar.

mor-salkım 02-05-2013 22:13

sayın n.yıldız, acaba yaprağı kopardıktan sonra kaktüs çeliklerindeki gibi bir kaç gün bekletmek mi gerekiyorki? ya da yaprağın genç ya da yaşlı olmasının bir tesiri olabilir mi? ben genelde alt yapraklardan koparıp denedim. toprak hep nemliydi ama koparır koparmaz toprakla temasa geçirdim. çok istiyorum başarmak için de denemelerime devam ediyorum :) olacak olacak ... :D

n.yıldız 03-05-2013 09:16

Sevgili mor salkım, ben hiç bekletmedim. Zaten altlardan kopardığım, solmuş bir yapraktı. Bitkiyi suladıkça o da gerekli neme ulaşıp köklenmiş demek ki. Başaracağınıza eminim. Sevgiler.

sakdag 17-06-2013 08:36

3 Eklenti(ler)
Kalanchoe yaprağı neredeyse bir yıl sonra nihayet sürgün patlattı.
Eklenti 418221

Sedum sieboldii yapraktan üredi ama biraz yavaş büyüyor.
Eklenti 418222

Crassula variegata da sürgün vermeye başladı.
Eklenti 418223

n.yıldız 25-06-2013 20:57

Bunlar da benim minişler...

1 Eklenti(ler)
Eklenti 420706

n.yıldız 26-06-2013 09:32

Bunlar da kalanchoe....

2 Eklenti(ler)
Yapraktan kolaylıkla çoğalabilen bir bitki.

deniz73 26-06-2013 20:07

1 Eklenti(ler)
Karsi binamin girisinde gorup gozume kestirdigim sukulentten nihayet iki kok aldim ricayla...tam olarak bu resimdeki cins serpervivum tecterum sanirim...kokleri cok kuru gozukuyor kokundeki kuru yerleri temizlemelimiyim...resmini avatarima koymaya calistim...hemen topraga dikmelimiyim...kopan yapraklari topragin ustune koyarak uretebilirmiyim...yardimlarinizi bekliyorum....

deniz73 27-06-2013 07:19

Mesajim arada kaybolmasin ....bir bilen araniyor..

n.yıldız 27-06-2013 08:42

Kuruyanlar kök değil, yaprak galiba. Dokununca ufalanır zaten. Temizleyip, kök kısmını toprağa sokabilirsiniz. Yapraktan üretimi konusunda bilgim yok. Kısa sürede yanlardan yavru verir. O şekilde çoğaltabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.

deniz73 27-06-2013 09:36

Cok tesekkurler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024