agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Bakım, Üretim (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/)
-   -   Yapraktan Sukulent Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-bakim-uretim/27198.htm)

duy-gu 20-01-2016 16:08

Wikihow'da yapraktan sukulent üretimiyle ilgili resimli ve basit anlatımlı bir başlık buldum. Faydalı olabilir :

How to Propagate Succulents from Leaves: 5 Steps (with Pictures)

Wikihow'da sukulentlerle ilgili bir çok başlık yer alıyor. 'succulent' diye aratarak hepsine ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle :)

hira 19-02-2016 22:47

1 Eklenti(ler)
Yapraktan kalanchoe. Ana yaprak işaretli olan.

ymzumruttas 20-02-2016 12:02

1 Eklenti(ler)
çiçeğin içinden çıkan sapı sanırım yani çiçek sapı oluyor. ondan yeni bi çiçek uretebilir miyim ? bilenler yardımcı olabilir mi ?

koparım toprağa diksem mi ?

duy-gu 20-02-2016 12:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ymzumruttas (Mesaj 1441358)
çiçeğin içinden çıkan sapı sanırım yani çiçek sapı oluyor. ondan yeni bi çiçek uretebilir miyim ? bilenler yardımcı olabilir mi ?

koparım toprağa diksem mi ?

Merhaba,

Bence şimdilik dokunmayın biraz daha bekleyin derim. Sap ucunda bitki iyice gelişsin. Şuan bu haliyle yeni bitki tutmaz.

ymzumruttas 20-02-2016 12:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi duy-gu (Mesaj 1441367)
Merhaba,

Bence şimdilik dokunmayın biraz daha bekleyin derim. Sap ucunda bitki iyice gelişsin. Şuan bu haliyle yeni bitki tutmaz.

tamam teşekkürler cevabınız için ;)

optimist 12-03-2016 09:56

Merhaba, ben yeni uyeyim �� gasteria olup yavrulayan var mi ? nasıl ayirmam gerekiyor bilmiyorum, yardimlarinizi bekliyorum.

eren3333 30-05-2016 22:28

alttaki olgun yapraklardan alın ve bir saksıya yatırın kesinlikle su vermeyin 15 gün sonra köklendiğini göreceksiniz ben denedim oldu.

Senakoksall 18-07-2016 18:56

Yardım lütfen :(

Merhaba, ana gövdeden düşen yapraklardan sukulent üretmeye çalışıyorum. Düşen yaprakları direk toprağa yatırdım ve arada sırada spreyle suluyorum. Fakat 15 gün olmasına rağmen hiçbir ilerleme yok :( üstelik 2 yaprak sararıp çürümeye başladı :( Nerde hata yapıyorum acaba gayet aydınlık bir alanda duruyorlar hiçte sulamıyorum. Bazı yapraklar olduğu yerden yavrularken bunlar neden sararıyor :confused:

hacivat 02-08-2016 14:09

Sukulent ve kaktüslere ilgim fazlasıyla vardı. fakat vakit ve mekan ayırıp ilgilenememiştim ama buaralar ağaclar.net e ulaşmam ve siz değerli doğa severlerin paylaşımlarını gördükçe hevesim arttı :cool:
Yapraktan sukulent üretimi gerçekten mucize.. ama şöyle hayal kuruyorum da doğada büyümüş bir sukulent var diyelim.. kendi başına büyüdü serpildi mevsimler geçti ve alt dallardaki bir yaprağı rüzgar vb gibi dış etmenlerle yavaaaşca süzüle süzülee yere düştü.. toprağın üzerinde kendi halinde tekrar filizlendi.. sizlerin yaptığı buna yardımcı olmak :D
aslında bitki yetiştirirken doğal ortamındaki hayatlarını hayal etmeli..

NOT: artık nezaman ki bir sera veya alışveriş merkezlerinde bitki reyonlarında gezersem gözlerim dökülmüş sukulent yaprağı arayacak :D

meltem_kc 07-09-2016 11:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Senakoksall (Mesaj 1473181)
Merhaba, ana gövdeden düşen yapraklardan sukulent üretmeye çalışıyorum. Düşen yaprakları direk toprağa yatırdım ve arada sırada spreyle suluyorum. Fakat 15 gün olmasına rağmen hiçbir ilerleme yok :( üstelik 2 yaprak sararıp çürümeye başladı :( Nerde hata yapıyorum acaba gayet aydınlık bir alanda duruyorlar hiçte sulamıyorum. Bazı yapraklar olduğu yerden yavrularken bunlar neden sararıyor :confused:

Merhabalar. Çürümeye başladılarsa fazla spreylemiş olabilirsiniz. Yaprakların içinde ihtiyaçları olan su bulunmakta zaten, fazla sulamayın bence. Kendi tecrübelerime dayanarak yapraklari sabah güneşi gören bir yere koyarsanız daha kısa sürede çiçeklenebilirler. 15 günden fazla sürebilir bence normal. İnşallah istediğiniz sonuçlara ulaşırsınız. Sevgiler.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mervesimya 23-09-2016 01:18

Merhabalar,
Şuradan ulaşabileceğiniz videoyu izledim ve artık sukulent yetiştirme isteğimi daha fazla bastıramayacağımı anladım. Önce İstanbul'da sukulent bulabileceğim bahçe ve ormanları araştırdım. Satın almak yerine doğada rastlaşmak ve çoğaltabilmek çok daha heyecan verici geldi.
En sonunda, iş çıkışı hep önünden geçtiğim ve her masasında camdan bir terrariyum bulunan restorandan (ç)alabileceğime karar verdim. Bahar aylarında, sukulentler capcanlıyken yaprak kırıp almaya kıyamamıştım. Meğer en doğru zamanmış!
Paylaştığım bağlantıda yapraktan sukulent çoğaltmakla ilgili pek çok detay var, ancak yazılar ve video ingilizce. Umarım beğenirsiniz.
Sevgilerimle.

melekv. 23-09-2016 12:04

bir çok insan kaktüs ve sukulent seviyor bu seven insanların hepsi o işletmenin önünden geçerken bir yaprak (ç)alsa acaba o güzel görüntü kalır mı birazda işletmenin maddi ve manevi verdiği emeği düşünmek lazım değil mi...

KEDİ-OTU 23-09-2016 13:07

Merhabalar.. Sukulentlerim yapraklarını döktü. Bende saksıya diktim. Fakat kurudular. Daha sonra kaktüs ile ilgili bir sayfaya baktığımda öylesine saksıya koymuşlar ve çok güzel miniklemiş.. Bu sefer öyle yaptım fakat.nedense yine kurudular. Dün akşam kedimin biri. Sukulentimi kırdı. Hemen aldım saksıya koydum. Dikeyim mi o şekilde mi bırakayım saksının içine. Ya onlarda kurursa :(( bende bir kısmının üzerini azıcık kapattım torflu toprak ile bir kısmını da açık bıraktım. Mutfağım daha ılık olduğu için oraya koydum. Umarım sonuç iyi olur :/

Sevgi07 09-10-2016 21:21

3 Eklenti(ler)
Merhaba çok ümitli olmasam da elimde bulunan birkaç skulentten kopardığım yaprakları ve yine kuruyacak gözüyle baktığım bir kaç bitkiyi dikmiş olduğum saksının son durumu bu ..Forumu incelemiş olmama rağmen asıl yerlerine taşıyıp taşımamak konusunda kararsızım , tam toparlamışken zarar vermek istemiyorum.Bu konuda fikir verebilirseniz çok sevinirim ..

mervesimya 11-10-2016 23:14

Çok haklısınız, ancak önemli bir noktayı belirtmemiş olabilirim. Her masada camdan elma ya da armut şeklinde terrariumlar var ve sukulentler çok bakımsız. Kimi yükselmiş, cam terrariumun tavanına dayanmış ve eğrilmiş. Kiminin yaprakları dökülmüş. Çok uzun süre bakımsız da yaşadıkları için bence ilgilenmiyorlar ve muhtemelen kışın kaldıracaklar. İşletmeye mail atıp rica edeceğim ve masalardaki sukulentlerin bakımıyla ilgilenebileceğimi söyleyeceğim.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melekv. (Mesaj 1480078)
bir çok insan kaktüs ve sukulent seviyor bu seven insanların hepsi o işletmenin önünden geçerken bir yaprak (ç)alsa acaba o güzel görüntü kalır mı birazda işletmenin maddi ve manevi verdiği emeği düşünmek lazım değil mi...

greenworld09 24-12-2016 11:18

merhaba arkadaşlar,

konuyu okuyunca çok pis gaza geldim :D

öncelikle Aydın'da yaşıyorum. Aydın'da iyice arayıştan sonra migrosta bunları buldum. tanesi 5 tl. ama etrafındaki kopan yaprakları hepsini topladım. :D
https://s27.postimg.org/nrog5n9df/20161218_171235_1.jpg

soldakinin altlarından aldım. ortadaki ve sağdakini tamamen parçaladım. hepsini saksına koydum.
https://s27.postimg.org/6myddmiqb/20161218_180029_1.jpg

sonrasında o saksının alt toprağının baya yaş olduğunu öğrendim. hava soğuk olduğu için de 1 gece içeri aldım.
https://s24.postimg.org/kanegzxat/20161219_205043_1.jpg

telaş ve heyecan bir arada. sonra ondan da vazgeçtim. havadar olması gerekiyor muhabbetlerini okudum. bir de 6 dereceye kadar sorun olmadığı öğrendim.

başka toprak alarak eşimin borcam'ını feda ettim :) borcam a sıraladım kısmi sera olarak da streç film attım. 2-3 gün hiç su fıskiye yapmadım.
https://s30.postimg.org/qcvefh8i9/20161219_215029_1.jpg

greenworld09 24-12-2016 11:23

derece de koydum;
dün akşam fıskiye su yaptım.

şu anki durum
https://s27.postimg.org/6h8sjgjcz/20161224_131305_1.jpg
https://s24.postimg.org/ady5qo9jp/20161224_131315_1.jpg
https://s24.postimg.org/hxkhid5ed/20161224_131256_1.jpg
acemiyiz sonuçta. yardım, öneri, ikaz, yorum bekliyorum sizlerden.

eto26 11-05-2017 10:23

4 Eklenti(ler)
bunlarda benden

blgctn 12-05-2017 15:56

Bende bu şekilde üretiyorum fakat bazı yapraklar saçaklanmasına rağmen yavru vermedi ve 2 ay kadardır öyle duruyorlar. Neden böyle oluyor acaba

blackpower 22-05-2017 00:56

Merhaba, Gördüğüm kadarıyla, yapraktan sukulent üretmek zor görünmüyor ancak herkes farklı bir yöntem izlemiş. Bu nedenle kafama takılan birkaç soruyu sizlere sormak isterim.(Not:neredeyse bütün sayfaları okudum.)

1.Yapraklar torfa ekilmesi daha mı iyi sonuç verir?
2. Yapraklari ekmeden once suda mi bekletmeli?
3. Yapraklari ekmeden önce koparilan yerlerin kurumasi sağlandıktan sonra mı toprağa dikilmeli?
4. Yaprak toprağa ne kadar gömülmeli? veya gömülmemeli mi?
5. Sera etkisi oluşturulmak daha iyi sonuç mu verir? Yoksa hic gerek yok mu?
6. Her sukulent yapraktan üretilebilir mi? (Özellikle Sedum Rubrotinctum için soruyorum)

hilalpy 22-05-2017 07:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi blackpower (Mesaj 1507888)
Merhaba, Gördüğüm kadarıyla, yapraktan sukulent üretmek zor görünmüyor ancak herkes farklı bir yöntem izlemiş. Bu nedenle kafama takılan birkaç soruyu sizlere sormak isterim.(Not:neredeyse bütün sayfaları okudum.)

1.Yapraklar torfa ekilmesi daha mı iyi sonuç verir?
2. Yapraklari ekmeden once suda mi bekletmeli?
3. Yapraklari ekmeden önce koparilan yerlerin kurumasi sağlandıktan sonra mı toprağa dikilmeli?
4. Yaprak toprağa ne kadar gömülmeli? veya gömülmemeli mi?
5. Sera etkisi oluşturulmak daha iyi sonuç mu verir? Yoksa hic gerek yok mu?
6. Her sukulent yapraktan üretilebilir mi? (Özellikle Sedum Rubrotinctum için soruyorum)

Forumda araştırırsanız tüm bu sorularınızın cevabını hatta daha da fazlasını bulabilirsiniz. Ben pek çok kişinin bilgisinden çok faydalandım forumda özellikle de yapraktan çoğaltma konusunda Galip Kuzucu'nun bilgilerinden çok faydalandım. Kendisi pek çok soruma da cevap verdi sağolsun. Forumdaki konuları takip ederseniz pek çok şey öğreneceğinizden eminim. Zaten bir müddet sonra dillerinden anlıyorsunuz :)

blackpower 22-05-2017 08:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hilalpy (Mesaj 1507899)
Forumda araştırırsanız tüm bu sorularınızın cevabını hatta daha da fazlasını bulabilirsiniz. Ben pek çok kişinin bilgisinden çok faydalandım forumda özellikle de yapraktan çoğaltma konusunda Galip Kuzucu'nun bilgilerinden çok faydalandım. Kendisi pek çok soruma da cevap verdi sağolsun. Forumdaki konuları takip ederseniz pek çok şey öğreneceğinizden eminim. Zaten bir müddet sonra dillerinden anlıyorsunuz :)

Evet gerçektende çok fazla faydalı bilgi var. Dediğim gibi forumu ciddi anlamda didik didik ettim ve cogaltma için 10 farklı yöntem biliyorum burada ki bilgiler sayesinde ancak en garanti ve doğru yolun ne olduğunu merak ediyorum. Özellikle ekilen toprak ve sera etkisi konusunda :p

n.yıldız 25-05-2017 13:25

Sedum rubrotinctum yapraklarını bir saksıdaki bitkinin dibine gelişigüzel atın ve unutun. Çok çabuk köklenir.

Erdemerdo 30-05-2017 12:49

1 Eklenti(ler)
Merhaba benim "Haworthia Concolor"türünde bir sukulentim var. Bu sukulenti yapraktan çoğaltmak istiyorum sizce çoğalabilir mi?Resmi altta verdim ;)

Selim orhan 27-09-2017 19:33

Ben de sukulent aldım bilgi verdiniz size bolca teşekkürler

Mesut Temiz 10-11-2017 05:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Erdemerdo (Mesaj 1508937)
Merhaba benim "Haworthia Concolor"türünde bir sukulentim var. Bu sukulenti yapraktan çoğaltmak istiyorum sizce çoğalabilir mi?Resmi altta verdim ;)

Haworthia'ların yapraktan çoğalabileceğini zannetmem... Belli bir büyüklüğe geldiklerinde yanlarından bol miktarda yavru veriyorlar zaten.. Uygun bir biçimde ayrılarak kolayca çoğaltılabilirler...

Sevgi07 10-11-2017 20:16

Haworthia yapraktan çoğalabiliyor sadece diğerleri gibi toprağa yatırmayın hafif eğik şekilde ucunu toprağa saplayın ..Ben de acaba diyerek denemiştim ama dediğiniz gibi o kadar çok yavru veriyor ki yapraktan çoğaltmaya gerek kalmıyor..

gulay58 08-12-2017 08:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nurcanaybay (Mesaj 973249)
Kış dönemi boyunca yapraktan ürettim.Hiç bir zorluğu yok arkadaşlar.İster toprakta
isterseniz perlitte kolayca kökleniyor.

Islak olmayan bir toprağın üzerine sıralayıp kendi haline bırakın ( arada toprağı fısfıslamanız yeterli oluyor ). Perlitte köklendirecekseniz yaprak ucunu perlite batırın ,arada fısfısla nemlendirip sıcak bir ortamda bekletin rahatça köklendiğini göreceksiniz.

Merhaba benım echeveria sukulentımde sağlam yapraklardan aldım hep solmaya yuz tutmayanlarından fakat 8 - 10 yapragım gıttı hala koklendıremedım uygun topragada koyuyorum ama puf nokta nedır? Şimdiden teşekkürler.

gulay58 08-12-2017 08:42

Echeveria'm

Benim sukulentım bu guzellik kısın bıle koklendırenlere seslenıyorum gun ısıgı alan yerede koydum uygun toragada koydum en son fısleme yaptıgımdan sonra yaprakta kararma oldu suyu sevmıyor mudur nedır

gulay58 08-12-2017 08:45

1 Eklenti(ler)
Echeveria'm

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024