agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni663Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2014, 11:52   #181
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Angry Bu ayda gömlek değişimi

Bu minikleri Mayıs ayının son haftası almıştım bölünmelerini tamamladığını düşünerek saksı değişimini yaptım ve sulama yapmıştım ama bölünmelerini tamamlamamış olanlar varmış ve tüm yaz boyu ben bunları suladım bu ay mantar olabilir diye 20 gün sulamadım arada üstten fısfısla suladım bazılarının ortaları açılmaya başlamıştı .bönmesini tamalamayanlar bundan sonra büyüyebilecekler mi göreceğiz.Name:  image.jpg
Views: 1580
Size:  69.3 KB

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 11:55   #182
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Önceki fotolara baktım.bölünmesini tamamlamayan bu minikler aylardır hiç bir gelişim göstermemişler.Name:  image.jpg
Views: 968
Size:  60.8 KB

Eski 27-08-2014, 18:09   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Bölünmenin tamamlanması için sulamıyor olmanız lazım sevgili Ritulan. Yanındakiler de bu süre içinde susuz kalacak mecburen. Bölünme sağ salim biterse sonbaharda havalar serinleyince yine büyürler.

YeniBON beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 23:47   #184
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Daha bugün suladım ve sanırım onlara biraz yardım edeceğim ve sulamaya devam edeceğim Temmuz'da bölüneni sulamıştım ve çok güzel gelişti.sorun şu ki daha bölünmesi tamamlanmamış olan var mıdır.

YeniBON beğendi.
Eski 28-08-2014, 00:54   #185
Ağaç Dostu

Sulayıp sulamamak sizin kararınız tabi, ben sadece bu durumda yapılması gereken doğru şeyi söyledim. Bölünen lithopslarınızın eski yaprakları yandan açmanıza rağmen pörsümemiş bile, ortadaki yavru ise minicik duruyor. Dış yapraklar kurumadığı müddetçe lithops enfeksiyona da apaçık bir şekilde bekliyor, ortamdaki su ve nem bu riski daha da arttırıyor.

YeniBON ve Seabert74 beğendi.
Eski 28-08-2014, 08:22   #186
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Sayın Ritulan bende bir adet bölünmesini tamamlamayan vardı aynı tür gözüküyor. Siz onlara yardımcı olabilirisiniz. Eski yapraklarını minik makas ile kesmiştim toprak seviyesine yakın. Tombik oldu ve hızla büyüdü. Şuan ki fotoğrafını göstereyim size.

Eklenen Resimler

Düzenleyen rainbowcolor : 28-08-2014 saat 08:23 Neden: Kelime hatası
rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 09:53   #187
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Teşekkür ederim rainbowcolor ,makas iyi fikir daha sonrasında normal sulama yaptınız mı uzun bir süre susuz mu bıraktınız?

rainbowcolor beğendi.
Eski 28-08-2014, 09:54   #188
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainbowcolor Mesajı Göster
Sayın Ritulan bende bir adet bölünmesini tamamlamayan vardı aynı tür gözüküyor. Siz onlara yardımcı olabilirisiniz. Eski yapraklarını minik makas ile kesmiştim toprak seviyesine yakın. Tombik oldu ve hızla büyüdü. Şuan ki fotoğrafını göstereyim size.
Bu tombiş de çok güzelmiş

rainbowcolor beğendi.
Eski 28-08-2014, 12:42   #189
Ağaç Dostu

Neyin yapılıp neyin yapılmayacağı konusunda bazı şeyler de deneye yanıla öğreniliyor tabi, artık yeni bilgilerinizi kaynak şekline getirip yazarsınız diye umuyorum.

rainbowcolor ve Ritulan beğendi.
Eski 28-08-2014, 13:35   #190
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
Teşekkür ederim rainbowcolor ,makas iyi fikir daha sonrasında normal sulama yaptınız mı uzun bir süre susuz mu bıraktınız?
Makasla kestikten sonra kalan bir miktar kısım olmuştu. Onlarda ertesi gün kurudu. Tam garanti olsun diye üç gün bekledim öyle suladım. Eski yaprakların suyunu emip kendini geliştirmesi beklemektense böyle daha hızlı büyüyorlar. İki yapraktan dört yaprağa dönen diğer lithopslarımı da baharda kesmiştim. Zararı olsaydı sizinle paylaşmazdım. Kimsenin miniklerini kaybetmesini istemiyorum Fotoğraflardakiler 8,5 cm saksıda. Yalnızca bahar başında bir kez gübreli su verdim.

Eklenen Resimler

rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 16:44   #191
Ağaç Dostu

Sn. Rainbowcolor, elbette ki zararı olmadığını düşündüğünüz için böyle bir paylaşım yapıyorsunuzdur. Benim amacım sizin niyetinizi sorgulamak değil. Eski yapraklar kesildiğinde lithopsun daha hızlı büyüdüğünü söylüyorsunuz. Bu yalnızca kendi gözleminize dayalı edindiğiniz bir fikir sanırım. Benim merak ettiğim bu gözlemin dayanağı nedir? Eski yaprakların kendiliğinden kurumasına izin verdiğiniz, bölünme öncesi boyutları hemen hemen eş başka bir lithopsla karşılaştırmış olmalısınız "daha hızlı" diyebildiğinize göre? Ya da bu yönde bilgi edindiğiniz bir yazılı kaynak mı var? Ya da yalnızca hislerinize güvenerek mi böyle düşündünüz?

YeniBON beğendi.
Eski 30-08-2014, 23:02   #192
Yeni Üye

FİRDEVSS's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2014
Merhaba, Ben yeni üye oldum. Her giriş yapmamda yorum yaptığım sayfayı bulamıyorum.İnternet kullanmayı fazla bilmiyorum. kaktüs,sükulent,lithopsları çok seviyorum yeni kaktüs tohumları ektim inşallah büyürler kaktüs besliyorum fakat bu bitkiler hakkında bilgim yok lithops tohumu bulamadım eminönün 'de netten de alışveriş yapamıyorum.Fazla lithops u veya tohumu olan rica etsem banada verebilirmisiniz bende kaktüsler büyürse isteyene veririm.

FİRDEVSS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 14:57   #193
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
2 aylık gelisim...

Yaklaşık 2 aylık gelişmelerini paylaşayım ;

Son kayıplarımdan sonra edindiklerim bunlar.. 17.07.2014 ..

Her gün baka baka gelişim gösterip göstermediklerini anlayamıyordum ama, birbirlerine yaklaştıklarını, aralardaki boşlukların doluşunu farkedince büyüdükleri anlaşılıyor..

Yoksa lithopslar uyanıp büyümeye mi başladı, ne dersiniz Esin üstad ??
Sn Ritulan sizinkilerde durum ne, aynı türler sizde de vardı sanırım??

(Karasmontanalar çok büyük bir gelişim göstermedi, onlar yerinde sayıyor ..)

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2014, 20:18   #194
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Sn seabert ,çok iyi gelişmişler maşallah diyelim,gözle görülür fark var .bu tür hızlı gelişiyor ve sorunsuz bendekiler 1 haftalığına tatile gitmiştim gitmeden suladım geldiğimde buruşmuşlardı tekrar suladım biraz böle bi tuhaf oldular kormuyor değilim gözle görülür bir şey yok ama yumuşama var yarın fotograf yüklerim.sanırım artık suyun oranını da azaltmak lazım .

YeniBON beğendi.
Eski 10-09-2014, 08:37   #195
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Haklarını yemeyeyim, yerinde saymıyorlarmış

Fazla olmasa da bir gelişme mevcut.. Ancak kayıbım da var 1 tane.. Bu tür biraz daha nazlı gibi..

ilk fotograf 17.07.2014 ..

Eklenen Resimler

YeniBON ve rainbowcolor beğendi.
Eski 10-09-2014, 08:42   #196
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

bunlar da diğerleri

Eklenen Resimler

Eski 10-09-2014, 08:43   #197
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Name:  image.jpg
Views: 773
Size:  51.6 KBBunlar en küçük olanları bir araya topladığım saksıydı.1 Haziran

Seabert74 beğendi.
Eski 10-09-2014, 08:44   #198
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Şimdiki halleriName:  image.jpg
Views: 828
Size:  42.0 KB

Eski 10-09-2014, 08:50   #199
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Sulama yapmama rağmen buruşuklukları gitmedi düzelmelerini bekliyorumName:  image.jpg
Views: 819
Size:  66.1 KB

Eski 10-09-2014, 08:54   #200
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FİRDEVSS Mesajı Göster
Merhaba, Ben yeni üye oldum. Her giriş yapmamda yorum yaptığım sayfayı bulamıyorum.İnternet kullanmayı fazla bilmiyorum. kaktüs,sükulent,lithopsları çok seviyorum yeni kaktüs tohumları ektim inşallah büyürler kaktüs besliyorum fakat bu bitkiler hakkında bilgim yok lithops tohumu bulamadım eminönün 'de netten de alışveriş yapamıyorum.Fazla lithops u veya tohumu olan rica etsem banada verebilirmisiniz bende kaktüsler büyürse isteyene veririm.

Sn Firdevss,
Tohumdan kaktüs ve lithops çok zor.. İnanın bezdiriyor Hele ki tecrübeniz yoksa bence hiç denemeyin..
Tavsiyem önce yetişkin bir lithopsun bakımı ile başlamanız. İnternetten lithops satışı yapan sitelerden alabilirsiniz..
Tohumdan üreterek bir kaktüs ya da lithops çiçeği görmek için "yıllar" gerek..
sevgiler

Stapes ve YeniBON beğendi.
Eski 10-09-2014, 08:59   #201
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

4 Haziran

Name:  image.jpg
Views: 801
Size:  38.0 KB

Eski 10-09-2014, 09:00   #202
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bu günkü haliName:  image.jpg
Views: 808
Size:  39.0 KB

Eski 10-09-2014, 09:03   #203
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Harika olmuşlar, maşallah...Sn Ritulan..

Ben pek burusukluk göremedim ?? Sadece bazılarının boyu fazla mı uzun?? Sanki gölgede kalmışlar gibi.. Yoksa cinsleri mi o şekilde??

Benimkiler dışarıda duruyorlar, ne zaman içeri alsam diye de düşünüyorum.. İstanbul henüz sogumadı, ara ara rüzgarlı.. Hava durumuna göre yagmur ihtimali olan günlerde içeri alıyorum..

En alttaki bir tanesi bölünüyor mu anlamadım ??

Bu yıl çiçek göremeyiz değil mi??

YeniBON ve rainbowcolor beğendi.
Eski 10-09-2014, 09:10   #204
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bu yıl çiçek zannetmiyorum ama seneye kesin görürüz sayın seabert, çünkü bi kaç ayda bile bu kadar geliştilerse gerçekten iyi bakıyoruz ve seneye bi sürü çiçeğimiz olur
Boy uzunluğu cinsinden olmalı geneli salicola yeşil olanlar uzun, Haziran'dan beri sürekli güneş altındalar bide ben mantardan korktuğum için tüm çakılları çıkardım oda boyunu uzun gösteriyor en kısaları aucampiaelerden onları seviyorum taş gibiler.çakıl biraz toprağın geç kuruması na neden oluyor ama güzel gözüküyor aklınızda olsun.
Karasmontanalardan sürekli aydınlık ama güneş almayan yerdeler ne kadar güneşe çıkarmaya çalışsamda her denememde yanıklar oluştu anladım ki bu tür gün ışığı istiyor ama güneş değil nokta gibi lekeler oluşuyor güneşten sonra onlar büyüyor ve yara oluyor.herşeyi tecrübe ederek öğreneceğiz

Eski 10-09-2014, 09:17   #205
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Buruşukluklar

Yeni sulamış olmama rağmen buruşuklukları açılmadı ,güneşten korumaya çalışıyorum üstlerine selpak serdim Name:  image.jpg
Views: 818
Size:  63.3 KB

Eski 10-09-2014, 09:24   #206
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

O bölünme değil araştırdım bazı türler o şekilde .bunların hepsi karasmontana değil çoğunun türünü tesbit edemedim biraz büyüsünler o zaman bakarız dedim .bir tanesi var ki hiçbir lithops türüne benzemiyor .Name:  image.jpg
Views: 902
Size:  44.1 KB

Eski 10-09-2014, 13:10   #207
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Bu arada bir sorum olacak arkadaşlar ;

Önümüzdeki hafta İtalya'da olacagım.. Floransa dolaylarında... Seyma Cicekcilikten aldıgımız lithopsların İtalya'dan geldiğini öğrenmiştik, acaba lithops satan yerler var mıdır, bilgisi olan paylaşırsa sevinirim..

YeniBON beğendi.
Eski 10-09-2014, 22:11   #208
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Lithops - İTALYA

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Bu arada bir sorum olacak arkadaşlar ;

Önümüzdeki hafta İtalya'da olacagım.. Floransa dolaylarında... Seyma Cicekcilikten aldıgımız lithopsların İtalya'dan geldiğini öğrenmiştik, acaba lithops satan yerler var mıdır, bilgisi olan paylaşırsa sevinirim..
Akıllı telefonunuz varsa lithops çiçeklerinin bir kaç fotoğrafını yükleyin. Arama motorlarından İtalya'da ki üretici-ithalatçılırın bilgilerini de öğrenin.

Sonrası size kalmış. İyi tatiller.

Seabert74 beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 10:27   #209
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Sayın Ritulan, lithopslarınızın boyları malesef ki çok uzamış. Bu durum seneye bu bitkilerin çoğunu şekil bozukluğundan kaybedeceğinizi gösteriyor. Tecrübelerimden ve takip ettiğim yabancı kaynaklardan hareketle bunları söylüyorum. Bölünme dönemi malesef uzayan kısım açılamıyor, açılsa bile içinden çıkan daha zayıf ve ince olacaktır. Onun da yaşaması daha doğrusu eski kısa forma dönmesi mümkün değil.
Mümkünse daha fazla ışık alan yani direkt cam kenarı veya cam balkonun tam cam önü gibi bir yerde sadece güneşin geldiği anlarda üzerini de bir tül ile gölgelendirmek şartıyla büyütün.
Çok suladığınız için ve az güneş gördüğü için böyle uzamış. Ayrıca üst pencere kısımları da fazlasıyla bombe yapıp yarık kısmı çok gerilmiş. Bu bitkiler düz bir pencere yapısındadırlar. Aşırı suyu buradan da anlayabilirsiniz.

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 10:29   #210
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
O bölünme değil araştırdım bazı türler o şekilde .bunların hepsi karasmontana değil çoğunun türünü tesbit edemedim biraz büyüsünler o zaman bakarız dedim .bir tanesi var ki hiçbir lithops türüne benzemiyor .Eklenti 516836
Sayın Ritulan, bu lithopslarınızın hepsi karasmontana dır. Sadece Cole numaraları farklı.

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024