agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni663Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2014, 17:50   #211
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2012
Bu senenin ilk tomurcukları benden olsun Lesliei

Eklenen Resimler

YeniBON, olcim, hnd76 ve 4 kişi beğendi.
rainbowcolor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 20:35   #212
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AizoaceaeFAN Mesajı Göster
Sayın Ritulan, lithopslarınızın boyları malesef ki çok uzamış. Bu durum seneye bu bitkilerin çoğunu şekil bozukluğundan kaybedeceğinizi gösteriyor. Tecrübelerimden ve takip ettiğim yabancı kaynaklardan hareketle bunları söylüyorum. Bölünme dönemi malesef uzayan kısım açılamıyor, açılsa bile içinden çıkan daha zayıf ve ince olacaktır. Onun da yaşaması daha doğrusu eski kısa forma dönmesi mümkün değil.
Mümkünse daha fazla ışık alan yani direkt cam kenarı veya cam balkonun tam cam önü gibi bir yerde sadece güneşin geldiği anlarda üzerini de bir tül ile gölgelendirmek şartıyla büyütün.
Çok suladığınız için ve az güneş gördüğü için böyle uzamış. Ayrıca üst pencere kısımları da fazlasıyla bombe yapıp yarık kısmı çok gerilmiş. Bu bitkiler düz bir pencere yapısındadırlar. Aşırı suyu buradan da anlayabilirsiniz.
Sayın Aizoaceaefan ,boyları uzun olan lithopslar Haziran'dan beri direk gün ışığı görüyorlar bazı çok sıcak günlerde selpak seriyorum üstlerine .bende türünden dolayı uzun sanıyordum umarım kaybetmem.kayıplar üzücü oluyor .ben bu işte yeniyim kaktüs bakıyordum ama lithopsum ilk defa oldu tavsiyelerinizi dinleyeceğim çok teşekkür ediyorum

Ritulan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 20:39   #213
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Sayın Ritulan, bu lithopslarınızın hepsi karasmontana dır. Sadece Cole numaraları farklı.
Sayın Aizoaceaefan ,tür belirlemek için önerebileceğiniz yabancı site var mı?

Eski 15-09-2014, 22:40   #214
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
En kolay yoldan lithops.info sizin işinizi görecektir.

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2014, 08:47   #215
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Günlük tomurcuk gelişimi. Açtım açıcam diyor bakalım. Beyaz bekliyordum sarıymış

Eklenen Resimler

Stapes, YeniBON, olcim ve 3 kişi beğendi.
Eski 16-09-2014, 19:59   #216
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rainbowcolor Mesajı Göster
Günlük tomurcuk gelişimi. Açtım açıcam diyor bakalım. Beyaz bekliyordum sarıymış
Bizde oda yok .çiçek olsa sarı beyaz fark etmez

Eski 16-09-2014, 20:00   #217
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
En kolay yoldan lithops.info sizin işinizi görecektir.
Teşekkür ediyorum Aizoaceaefan ,o siteyi biliyorum .

YeniBON beğendi.
Eski 20-09-2014, 09:32   #218
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Dün tam olarak açtı. Hava parçalı bulutlu ve serin olunca açması uzadı.

Eklenen Resimler

Eski 22-09-2014, 13:08   #219
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Maşallah rainbowcolor, çok da güzel olmuş.. Bu evreleri görmek için bekliyoruz hepimiz öyle değil mi ))

Dışarıda açıkhavada duran lithopslarımı 1 haftalık yoklugumda (yagmur yagar korkusu ile) içeri aldım..

1 haftalık tatilin kayıp bilançosu ;

1 adet orkide
2 adet lithops
1 adet titanopsis

Evin havasızlıgı bu kadar mı etkiler çiçekleri??

Menekşeler gayet memnunken , diğer çiçeklerim her tatil döneminde teker teker ölüyor..

Lithopslarım şu an yeniden dışarıda.. Sanki içeride kaldıkları dönemde boyları biraz uzamış gibi.. Güneş yetersiz de değil şu anda İstanbul'da, neden kaybettim anlayamadım ??

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2014, 16:14   #220
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Kayıplarınız üzücü olmuş seabert,keşke balkonunuzun güneş almayan bir yerinde bıraksaydınız.lithoplar kurumuşlar mı?bu arada sulama suyunun miktarını ben azalttım hem lithops hem titanopsislerde.bende Eylül'ün ilk haftası tatildeydim konya da havanın nasıl gittiğini bilmeden buruşmuş görünce sulamıştım zor kurtardım.titanopsislerimden birini kaybettim.
Evin havasızlığı etkili olmuş olabilir çoğu yerde havalandırmanın hatta esinti şeklinde havalandırma çok önemli olduğu belirtiliyor.havasız kalmaktan etkilenmiş olabilirler.

Eski 22-09-2014, 20:02   #221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Maşallah rainbowcolor, çok da güzel olmuş.. Bu evreleri görmek için bekliyoruz hepimiz öyle değil mi ))

Dışarıda açıkhavada duran lithopslarımı 1 haftalık yoklugumda (yagmur yagar korkusu ile) içeri aldım..

1 haftalık tatilin kayıp bilançosu ;

1 adet orkide
2 adet lithops
1 adet titanopsis

Evin havasızlıgı bu kadar mı etkiler çiçekleri??

Menekşeler gayet memnunken , diğer çiçeklerim her tatil döneminde teker teker ölüyor..

Lithopslarım şu an yeniden dışarıda.. Sanki içeride kaldıkları dönemde boyları biraz uzamış gibi.. Güneş yetersiz de değil şu anda İstanbul'da, neden kaybettim anlayamadım ??
Tatile gitmeden sulamis miydiniz?

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2014, 12:23   #222
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Malesef balkonum yok Sevgili Ritulan.. Dışarısı dediğim evin önündeki veranda .. Üst katın çıkma katı olmasa direkt yagmur altında kalıyorlar.. Yagmurun yağış şekline göre bazan ıslanmaları bile sözkonusu yani..
O sebeple her gün hava durumuna göre bir içeri bir dışarı alıp duruyorum bu aralar. Dün dışarıdalardı, bugün içerdeler.. Tatile giderken de riske bırakmayıp içeri aldım..

Evet sevgili Esin sulamıştım.. Tatile gitmeden 2 gün evvel sulamıştım.. Yani 2 gün dışarıda kaldı, sonra içeriye aldım.. Aslında sularken de "acaba" dedim kendi kendime ama, en azından 2 gün dışarıda kalması yeterli olur gibime geldi..
Eger sulamasaydım 15 gün susuz kalmış olacaktı, ondan korktum..

Bir daha tatil matil yok bana

Sulamayı tam olarak ne zaman keseceğiz??

Eski 23-09-2014, 12:26   #223
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Bu arada lithopslardan biri toprak seviyesinden erimiş gibi cıvık cıvık olmuş, öyle kaybettim..

Diğeri ise çok ilginçti, kupkuru bir gövde, komple kabuk gibi duruyor, ortası yok, kurumuş..

serhatefekaya beğendi.
Eski 23-09-2014, 15:08   #224
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet sevgili Esin sulamıştım.. Tatile gitmeden 2 gün evvel sulamıştım.. Yani 2 gün dışarıda kaldı, sonra içeriye aldım.. Aslında sularken de "acaba" dedim kendi kendime ama, en azından 2 gün dışarıda kalması yeterli olur gibime geldi..
Eger sulamasaydım 15 gün susuz kalmış olacaktı, ondan korktum..

Bir daha tatil matil yok bana

Sulamayı tam olarak ne zaman keseceğiz??
Sevgili Seabert,

Bırakın susuz kalsınlar, kendilerinde yeterince su var. 15 gün ne ki, aylarca sulamasanız umurları olmaz lithopsların. Bizim iklimimiz yeterince nemli, çölde kalmış su kuşuna dönmezler merak etmeyin Hava sirkülasyonu olan yerde yetiştirilir dememizin nedeni topraklarının uzun süre nemli kalıp mantarların üremesine, yerleşmesine uygun bir ortam sağlamamak içindir. Yoksa lithopsun kendisi o esintiden bir fayda sağlamıyor. Anavatanları olan Namibya çöllerinde, o kavurucu sıcaklarda zaten mantarın uygun ortam bulup yaşaması imkansız. Orda rüzgar,kasırga var onun için biz de esinti sağlamalıyız değil yani mantık.

Sulama konusuna gelirsek, zaten yaz aylarında suyu çok azaltmış olmamız gerekiyordu, eylülün gelmesiyle yavaş yavaş suyu arttırıp çiçek açana kadar veya çiçek açacak yetişkinlikte değilse aşağı yukarı kasıma kadar düzenli sulamayı devam ettiriyoruz. Çiçek geçince suyu kesip bölünmesini sonuna kadar tamamlamasını bekliyoruz.

Eski 28-09-2014, 15:33   #225
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Lithopsları iç mekana alma zamanı

Arkadaşlar benim minikler halen balkondalar ve geceleri artık sıcaklık 7 dereceye kadar düşüyor,artık iç mekana alma zamanı geldi mi?
[]Name:  image.jpg
Views: 1032
Size:  72.4 KB

Stapes, ezo, ozgurs59 ve 9 kişi beğendi.
Eski 06-10-2014, 23:06   #226
Yeni Üye

dyebto's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2009
Tohumdan Yetiştirme

Yurtdışından tedarik ettim bakalaım 100 adet Lithops seeds Pseudotruncatella Succulent Seeds.

Uzun zamandır belki 5 yıldır hep tohumdan lithops yetiştirmek istemişimdir ama Türkiye'deki satıcılara güvenemiyorum tohum konusunda.

Yurtdışındaki bir satıcıdan sardunya tohumu almıştım karışık. Gelen tohumlar iki günde çimlenmeye başlayınca aynı satıcıdan moss sporları ve lithops siparişi de verdim.

Satıcıya tohumlar karışık mı diye sordum; karışık dedi. İnşallah öyledir.

Konudaki taktikleri de izleyerek tohumlar gelince başlıcam inaşallah. İki haftaya gelir heralde.

Bakalım olacak mı...

dyebto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 11:15   #227
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dyebto Mesajı Göster
Yurtdışından tedarik ettim bakalaım 100 adet Lithops seeds Pseudotruncatella Succulent Seeds.

Uzun zamandır belki 5 yıldır hep tohumdan lithops yetiştirmek istemişimdir ama Türkiye'deki satıcılara güvenemiyorum tohum konusunda.

Yurtdışındaki bir satıcıdan sardunya tohumu almıştım karışık. Gelen tohumlar iki günde çimlenmeye başlayınca aynı satıcıdan moss sporları ve lithops siparişi de verdim.

Satıcıya tohumlar karışık mı diye sordum; karışık dedi. İnşallah öyledir.

Konudaki taktikleri de izleyerek tohumlar gelince başlıcam inaşallah. İki haftaya gelir heralde.

Bakalım olacak mı...
Merhaba dyebto,

Öncelikle tohumdan lithops yetiştirme cesaretiniz için sizi kutlarım Çimlendirmede sorun yaşayacağınızı sanmam ama büyütme aşaması için bol bol sabır gereken bir iş. Fakat aynı zamanda gayet tatmin edici sonuçlar alınabilir. Size şimdiden başarılar diliyorum
Koyduğunuz fotoğraftaki lithopsların hiçbirinin türü pseudotruncatella değil ama türü ne olursa olsun sonuçta yeni başlayan biri için çok güzel bir deneyim olacağını düşünüyorum.

Selamlar

Eski 08-10-2014, 09:20   #228
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Mart sonu yaptığım ekimlerden ilk değişimler ağustos sonu başladı. İlk kılıfını çatlatanları 5cm lik saksılara alıyorum. Şuan ki durumlarından birer örnek. İlk Lithops Lesliei hızlı gelişiyor. Yumuşak bir yapıya sahip şuana kadar 24 adet değişmini tamamladı. İkinci lithops Pseudotruncatella ssp volkii yavaş gelişiyor. Daha sert yapıda 17 adet değişimini tamamladı.
Tahminim 400 e yakın lithopsum bahara kadar değişimini tamamlayacak. Şimdilik 250 adet 5cm lik saksı aldım. Şuan için 2 türü çoğaltmış olsam da yeni türlerden tohum elde ettikçe üreteceğim.

Eklenen Resimler

Eski 08-10-2014, 09:30   #229
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Mart sonu yaptığım ekimlerden ilk değişimler ağustos sonu başladı. İlk kılıfını çatlatanları 5cm lik saksılara alıyorum. Şuan ki durumlarından birer örnek. İlk Lithops Lesliei hızlı gelişiyor. Yumuşak bir yapıya sahip şuana kadar 24 adet değişmini tamamladı. İkinci lithops Pseudotruncatella ssp volkii yavaş gelişiyor. Daha sert yapıda 17 adet değişimini tamamladı.
Tahminim 400 e yakın lithopsum bahara kadar değişimini tamamlayacak. Şimdilik 250 adet 5cm lik saksı aldım. Şuan için 2 türü çoğaltmış olsam da yeni türlerden tohum elde ettikçe üreteceğim.
*** rainbowcolor, maşallah çok güzeller.tohumdan üretimin zevkini yaşıyorsunuz.küçük oldukları için mi bu mevsimde kabuk değiştiriyorlar?

YeniBON ve rainbowcolor beğendi.
Eski 08-10-2014, 14:53   #230
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Sonunda ben de lithopslarımda çiçek görebileceğim sanırım

Eklenen Resimler

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 14:53   #231
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ritulan Mesajı Göster
*** rainbowcolor, maşallah çok güzeller.tohumdan üretimin zevkini yaşıyorsunuz.küçük oldukları için mi bu mevsimde kabuk değiştiriyorlar?
Sayın Ritulan nohut boyutuna ulaşanlar eski kılıflarını yırtıyor. Gelişimlerini tamamlamaları ile ilgili.

Açmazlar diyorduk ama bir red top boyuna posuna bakmadan açıcam diyor

Eklenen Resimler

Düzenleyen -Esin- : 28-10-2014 saat 12:19 Neden: Tamamı "bold"(kalın) formda yazılan yazı normal hale getirildi
Eski 27-10-2014, 16:18   #232
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Lithops Çiçekleri

Alıntı:
Harika olmuşlar, maşallah...Sn Ritulan..

Ben pek burusukluk göremedim ?? Sadece bazılarının boyu fazla mı uzun?? Sanki gölgede kalmışlar gibi.. Yoksa cinsleri mi o şekilde??

Benimkiler dışarıda duruyorlar, ne zaman içeri alsam diye de düşünüyorum.. İstanbul henüz sogumadı, ara ara rüzgarlı.. Hava durumuna göre yagmur ihtimali olan günlerde içeri alıyorum..

En alttaki bir tanesi bölünüyor mu anlamadım ??

Bu yıl çiçek göremeyiz değil mi??
*** Sn seabert,çiçek göremeyiz diyordum ya .sanırım miniklerin çiçeklerini görebiliriz .Üstte rainbowcolor un top red lerinden bir tanesi tomurcuk )
Bende umutlandım yani.siz ne dersiniz görürmüyüz ??

YeniBON ve rainbowcolor beğendi.
Eski 27-10-2014, 16:31   #233
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Wayyyyy,
Süpermiş bu..
Minik kaniş köpeginin dobermana kafa tutuşu gibi birşey bu rainbowcolor..
Teşvik için ne yaptınız paylaşın lütfen..
Ben her daim umutluyum ritulan, artık bekliyorum ben de , ne diyim

Eski 28-10-2014, 11:42   #234
Ağaçsever

rainbowcolor's Avatar

Alıntı:
Wayyyyy,
Süpermiş bu..
Minik kaniş köpeginin dobermana kafa tutuşu gibi birşey bu rainbowcolor..
Teşvik için ne yaptınız paylaşın lütfen..
Ben her daim umutluyum ritulan, artık bekliyorum ben de , ne diyim
Hepsini tehdit ediyorum açmayana gübre yok diye
1 cm minik bakalım açabilecek mi havalar bozuk güneş yok, birazda gövdeyi yırtarak çıkıyor tomurcuk kendini kurtarsın yeter

Seabert74 ve Ritulan beğendi.
Eski 07-11-2014, 14:20   #235
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Hepsini tehdit ediyorum açmayana gübre yok diye
1 cm minik bakalım açabilecek mi havalar bozuk güneş yok, birazda gövdeyi yırtarak çıkıyor tomurcuk kendini kurtarsın yeter
Sizinkiler çiçek açmaya Çalışıyor benimkilerde buruşmaya...bu hallerini sevmedim ..Name:  image.jpg
Views: 881
Size:  72.6 KB

YeniBON, Seabert74 ve Poissy beğendi.
Eski 17-11-2014, 11:15   #236
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Nasıl şimdiki durumları?? Aralardan birşeyler görünüyor mu??
Karasmontanalar ne durumda Ritulan??
Bendekilerde hiç değişiklik yok, sanki yeni sulanmışlar gibi, tombul tombul duruyorlar

YeniBON beğendi.
Eski 18-11-2014, 08:43   #237
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Bendekilerde hiç değişiklik yok, sanki yeni sulanmışlar gibi, tombul tombul duruyorlar
Maalesef benimkilerden umut yok ,çiçek bu sene göremeyeceğim.ben 1ay kadar güneş görmelerini sağladım ki toprak tamamen kurusun hemde Güneşte Boyları içine çöktü bazı türler bende çok uzundu hatırlarsınız.Name:  image.jpg
Views: 835
Size:  28.7 KB

Eski 18-11-2014, 08:46   #238
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Karosmontanalar da pek buruşma olmadı.Name:  image.jpg
Views: 847
Size:  36.6 KB

Eski 18-11-2014, 08:51   #239
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Bir tanesi Hariç diğerleri normal büyüklükte.lithopsların 2yaşından sonra çiçeklendiğini biliyorum bu durumda bizimkiler daha küçükler.seabert seneye ilkbaharda hızlı bir büyütme programı uygulamalıyızseneye çiçek görmeliyiz.Name:  image.jpg
Views: 862
Size:  67.2 KB

Eski 20-11-2014, 15:47   #240
Ağaç Dostu

Ritulan's Avatar

Alıntı:
Sizinkilerde Yumuşama yok mu elinizle bi bakarmısınız?soğuk oda olayını ne yaptınız seabert?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024