agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Bakım, Üretim
(https)

Beğeni Düzeni955Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-12-2017, 10:34   #211
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulay58 Mesajı Göster
Benim sukulentım bu guzellik kısın bıle koklendırenlere seslenıyorum gun ısıgı alan yerede koydum uygun toragada koydum en son fısleme yaptıgımdan sonra yaprakta kararma oldu suyu sevmıyor mudur nedır
Yaprağı ayırdıktan sonra kurumaya bıraktınız mı bir süre ?

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 13:51   #212
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-11-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Yaprağı ayırdıktan sonra kurumaya bıraktınız mı bir süre ?
Evet bıraktıgımda oldu ama 2 gunden sonra yesıllıgını kaybedıyor dıye yenı ayırdıklarımda bekletmedım.

gulay58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2017, 14:23   #213
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Evet bıraktıgımda oldu ama 2 gunden sonra yesıllıgını kaybedıyor dıye yenı ayırdıklarımda bekletmedım.
Yeterince kurumadığı için suladığınızda boğuluyor olabilir ayırdığınız yapraklar. İsterseniz biraz daha bekletip öyle toprağa ekin. Yaprağın dibine çok aşırıya kaçmayacak şekilde sulama yapın. Toprak da süzek olmalı(kum, perlit gibi toprak düzenleyiciler ilave edilebilir). Bu tavsiyeler genellikle sukulentlerin geneli için yapılıyor. Echeveria'lar konusunda bizzat deneyimli biri varsa size dönüş yapacaktır.

Eski 08-12-2017, 14:39   #214
Ağaçsever

Alıntı:
Yeterince kurumadığı için suladığınızda boğuluyor olabilir ayırdığınız yapraklar. İsterseniz biraz daha bekletip öyle toprağa ekin. Yaprağın dibine çok aşırıya kaçmayacak şekilde sulama yapın. Toprak da süzek olmalı(kum, perlit gibi toprak düzenleyiciler ilave edilebilir). Bu tavsiyeler genellikle sukulentlerin geneli için yapılıyor. Echeveria'lar konusunda bizzat deneyimli biri varsa size dönüş yapacaktır.
tamamdır tesekkür ederım bır sonrakı yaprakta oyle yapacagım gecırgenlı tprak tek kum yok azda ondan katayım. cok sag olun umutla beklemekteyım.

Eski 08-12-2017, 15:09   #215
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Sabrınız varsa yapraktan sukulent yetiştirmek çok kolay. Bir ikisinin dışında hiç başarısızlığa uğramadım diyebilirim. Hele graptopetalumda nasıl bir yaşama isteği varsa, toprağa bile gerek yok taşa düşse kökleniyor. Keşke bütün bitkiler böyle kolay çoğaltılabilseydi.
Şu görüntüsüyle sanki bir balığı andırıyor.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2017, 07:56   #216
Ağaçsever

Echeveria'm

su sıra mutluyum 10 adete yakın yapragım tutmadı ama sanırım son 1 haftadır yapragında degısım olmayan sapasaglam toprakta bekleyen bır yapragım var umutluyum ondan ınsallah bu tutunacak hayata

Eski 23-02-2018, 17:21   #217
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Selam arkadaşlar plastik tepsi de echeveria yapraktan uretiliyormus topraksız yaprakları öyle tepsiye koyup 15 günde koklenip yavrusu oluşuyormuş deneyen varsa hangi aylarda yapılabilir ? Saygılar sevgiler

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 17:58   #218
Ağaçsever

Iyi aksamlar ben yaklasik 2 hafta once sukulentimi budadim ve yprklardn cogltma islemine basladım vok sukur ki kok vermeye devam etmeler yalniz budadigim ana kok yerinde solma meydana geldigini farkettim bugun ne yapmliyim beni bilgilemdirirseniz cok sevinirim aylar once eklemistim sukulentim echveria cins cok seviyorum kaybetmek istemiyorum cicegimi.

Eski 21-03-2018, 19:33   #219
Ağaçsever

Fotograf yukleyemiyorum suan yarin deneyecegim tekrardan bilgilendirirseniz cok sevinirim ne yapacagim

Eski 04-04-2018, 15:40   #220
Ağaçsever

Yavru beklemekteyim.

en son yazdıgıma bırsey yazan olmamıs malesef curudu kok ve kaybettım ana govdeyı . cok sukur kı yapraklarım kok verdı bu resımdekı suan ıcın 3. hafta bitmiş hali ne zaman yawru verecek merakla beklemekteyim. Bunun gibi 4 adet daha var yapragım hepsı ıyı durumda ne zaman yavru verir bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 04-04-2018, 21:16   #221
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
en son yazdıgıma bırsey yazan olmamıs malesef curudu kok ve kaybettım ana govdeyı . cok sukur kı yapraklarım kok verdı bu resımdekı suan ıcın 3. hafta bitmiş hali ne zaman yawru verecek merakla beklemekteyim. Bunun gibi 4 adet daha var yapragım hepsı ıyı durumda ne zaman yavru verir bilmiyorum.
Yavru derken? Bunlar biraz daha köklensin ekersiniz saksınıza. Sanırım aşırı sulama veya toprağın süzek olmamasından dolayı kaybettiniz bitkinizi. Kendiniz süzek toprak hazırlayabilirsiniz yeni köklenenler için. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız yapı marketlerden hazır kaktüs&sukulent toprakları bulabilirsiniz. Bahçe toprağı veya torf tek başına çok ağır kalıyor kaktüs ve sukulentler için. Perlit ve dere kumuyla falan hafifletilmesi gerekir.

Eski 05-04-2018, 08:15   #222
Ağaçsever

Alıntı:
Yavru derken? Bunlar biraz daha köklensin ekersiniz saksınıza. Sanırım aşırı sulama veya toprağın süzek olmamasından dolayı kaybettiniz bitkinizi. Kendiniz süzek toprak hazırlayabilirsiniz yeni köklenenler için. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız yapı marketlerden hazır kaktüs&sukulent toprakları bulabilirsiniz. Bahçe toprağı veya torf tek başına çok ağır kalıyor kaktüs ve sukulentler için. Perlit ve dere kumuyla falan hafifletilmesi gerekir.
Merhaba, şey kökten sonra ki süreçte kökün üstünden büyümeye baslıyor sanıyorum ona yavru demek istemıstım ama topraga ektıkten sonra mı o surec baslıyor hıc bılmıyorum. Ne kadar zamanda su vermem gerekiyor hepsini dogru uygulamak ıstıyorum cok memnun olurum bılgılendırırsenız. Suan diğerlerı 1 cm civarı uzayan kokler var ekeyım mı pekı bu yaprakları bu yapraklarım hazır perlıt, cocopeat karısımlı suzek toprak karısımında köklendiler hazır aldım onu arastırmıstım daha once yapraklarımı kaybettiğim için. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler bu arada şimdiden.

Eski 05-04-2018, 13:59   #223
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Merhaba, şey kökten sonra ki süreçte kökün üstünden büyümeye baslıyor sanıyorum ona yavru demek istemıstım ama topraga ektıkten sonra mı o surec baslıyor hıc bılmıyorum. Ne kadar zamanda su vermem gerekiyor hepsini dogru uygulamak ıstıyorum cok memnun olurum bılgılendırırsenız. Suan diğerlerı 1 cm civarı uzayan kokler var ekeyım mı pekı bu yaprakları bu yapraklarım hazır perlıt, cocopeat karısımlı suzek toprak karısımında köklendiler hazır aldım onu arastırmıstım daha once yapraklarımı kaybettiğim için. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler bu arada şimdiden.
Aşağıdaki gibi bir süreçten mi bahsediyorsunuz?

Name:  20180405_142045_HDR.jpg
Views: 1049
Size:  33.7 KB

Eski 05-04-2018, 17:30   #224
Ağaçsever

Alıntı:
Aşağıdaki gibi bir süreçten mi bahsediyorsunuz?

Bu resımdekı yenı cıkabnlar gıbı bı surecı demek ıstemıstım resım alıntıdır. Örnke amaclı aldım. Bir sorum daha var sıze cok uzamıs bır sukulentım var onu saksı degısımını nasıl yapmalıyım.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2018, 19:03   #225
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Yavruları ister koparıp toprağa dikip öyle köklendirin, ister tek tek torf üzerine yatırıp fısfısla nemlendirin. her iki durumda da toprak kurudukça nemlendirin.

Alıntı:
Yapamayacağınızı düşünüyorsanız yapı marketlerden hazır kaktüs&sukulent toprakları bulabilirsiniz. Bahçe toprağı veya torf tek başına çok ağır kalıyor kaktüs ve sukulentler için. Perlit ve dere kumuyla falan hafifletilmesi gerekir.
toprak değişimi konusuna da yukarıda değinmiştim.

lolla beğendi.
Eski 06-04-2018, 10:43   #226
Ağaçsever

Alıntı:
Yavruları ister koparıp toprağa dikip öyle köklendirin, ister tek tek torf üzerine yatırıp fısfısla nemlendirin. her iki durumda da toprak kurudukça nemlendirin.

Tamamdır. Tesekkür ederim.

Eski 06-04-2018, 13:59   #227
Ağaçsever

Alıntı:

İyi günler, bu sukulentimi arkadaşım verdi saksı dısına uzamıs ısıga ulassın dıye.. Ben nasıl bır saksıya almalıyım, ayırmalımıyım bu sukulentımı sanırım çiçek vermiş bıldıgım kadarıyla cıceklenme donemınde budama da yapılmıyor.
Cok net degıl foto 700 kb ustunu yuklemıyor nedense ancak bukadarını yukleyebıldım. saksı dısına uzanmıs resmen ama cok guzelller

Eklenen Resimler

naturefan beğendi.
Eski 06-04-2018, 14:07   #228
Ağaçsever

Diğer fotosuda bu

Eklenen Resimler

naturefan ve İlknur44 beğendi.
Eski 06-04-2018, 14:23   #229
Ağaç Dostu

İlknur44's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Alıntı:
Diğer fotosuda bu
Sedum palmeri sukulentine benzettim..

İlknur44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2018, 15:44   #230
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlknur44 Mesajı Göster
Teşekkür ederim bakacagım dediğiniz isimlilere

İlknur44 beğendi.
Eski 06-04-2018, 15:51   #231
Ağaçsever

Smile

Alıntı:
Çok tesekkur ederım aynen sedum palmerı miş çiçegimin ismi

İlknur44 beğendi.
Eski 06-04-2018, 15:52   #232
Ağaçsever

Smile

Alıntı:
Çok tesekkur ederım aynen sedum palmeri imiş çiçegimin ismi o gruptan bılgı edıneyım bende o halde

Eski 13-04-2018, 14:14   #233
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Merhabalar.. Bende bu kervana katıldım Sukulentimin yapraklarını koparıp kuru perlit üzerine koydum. Bir süre kurumaları gerekiyormuş o yüzden nemlendirmedim. Bugün 3.günleri. Bugün fısfıs ile nemlendirmeyi düşünüyorum. Bunun dışında sizlere birkaç sorularım olacak.
1.Yer olarak cam önü uygun mudur?
2.Bulunduğu yer sıcaklığı ne kadar olmalıdır?
3.Nemlendirmeyi sık mı yapmalıyım?
4.Perlit yerine başka bir şeye mi koymam gerekir?
5.Tahminen ne kadar sürede köklenme yanıtı alırım?

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2018, 14:20   #234
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
1.Yer olarak cam önü uygun mudur?
2.Bulunduğu yer sıcaklığı ne kadar olmalıdır?
3.Nemlendirmeyi sık mı yapmalıyım?
4.Perlit yerine başka bir şeye mi koymam gerekir?
5.Tahminen ne kadar sürede köklenme yanıtı alırım?
1.Cam önü kuzey cephe uygun. Güneş almaması gerekiyor.
2.Cam önü ısısı 18-21 derece olarak farz edersek bu sıcaklıklar köklenme için uygun.
3,4.Torf yüzeyinde köklendirme yapmak kuruluk konusunda daha kolay fikir sahibi olmayı sağlıyor. Perlitte böyle bir gözlem yapma şansınız yok. Her gün yapraklar iyice ıslanana kadar spreyleyebilirsiniz, şayet perlitle devam edeceksiniz.
5.Yukarıdaki iletimde sizinle aynı cins sukulentin köklenmiş görüntüsünü attım. 1 ayı bulabiliyor köklenme. Sabır şart.

Kolay gelsin.

Eski 13-04-2018, 14:27   #235
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Angry

Alıntı:
1.Cam önü kuzey cephe uygun. Güneş almaması gerekiyor.
2.Cam önü ısısı 18-21 derece olarak farz edersek bu sıcaklıklar köklenme için uygun.
3,4.Torf yüzeyinde köklendirme yapmak kuruluk konusunda daha kolay fikir sahibi olmayı sağlıyor. Perlitte böyle bir gözlem yapma şansınız yok. Her gün yapraklar iyice ıslanana kadar spreyleyebilirsiniz, şayet perlitle devam edeceksiniz.
5.Yukarıdaki iletimde sizinle aynı cins sukulentin köklenmiş görüntüsünü attım. 1 ayı bulabiliyor köklenme. Sabır şart.

Kolay gelsin.
Benim bu sukulentimin cinsi nedir ismini biliyorsanız söyler misiniz? Hergün spreylemek çürütmez değil mi? Bir de Torf dediğiniz şey toprak mı oluyor? Bu işlere merakım yeni başladığı için tam bilmiyorum kusura bakmayın

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2018, 18:46   #236
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Benim bu sukulentimin cinsi nedir ismini biliyorsanız söyler misiniz? Hergün spreylemek çürütmez değil mi? Bir de Torf dediğiniz şey toprak mı oluyor? Bu işlere merakım yeni başladığı için tam bilmiyorum kusura bakmayın
Bitkiniz bir "echeveria", ama tam türünden emin değilim... Muhtemelen "echeveria glauca"...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 11:48   #237
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2017
ben defalarca denememe rağmen bir türlü yapraktan üretim yapamadım. şu an torfun üzerine dip kısmı toprak altında kalacak şekilde bıraktığım bir kaç yaprak var. neyi yanlış yapıyorum. balkonda çok güneş görmeyen bölümde gündüz sıcaklık 21i bulurken gece 10 derece falan oluyordur sadece fıs fıs ile sulama yapıyorum. çok yaprak üstüne yapmıyorum ki çürümesin. akşamına da toprak tamamen kurumuş oluyor gün aşırı bu şekilde fısfıslıyorum. sizce sıkıntı nerede acaba üstünü gündüzleri streçlesem faydası olur mu benim yapraklar ya çürüyor ya kuruyor.

Gozde26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 13:57   #238
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gozde26 Mesajı Göster
ben defalarca denememe rağmen bir türlü yapraktan üretim yapamadım. şu an torfun üzerine dip kısmı toprak altında kalacak şekilde bıraktığım bir kaç yaprak var. neyi yanlış yapıyorum. balkonda çok güneş görmeyen bölümde gündüz sıcaklık 21i bulurken gece 10 derece falan oluyordur sadece fıs fıs ile sulama yapıyorum. çok yaprak üstüne yapmıyorum ki çürümesin. akşamına da toprak tamamen kurumuş oluyor gün aşırı bu şekilde fısfıslıyorum. sizce sıkıntı nerede acaba üstünü gündüzleri streçlesem faydası olur mu benim yapraklar ya çürüyor ya kuruyor.
İç mekanda güneş almayan bir pencere önü bu iş için en uygun yerler. Çok miktarda yaprakla başlarsanız köklendirmeye elbet içlerinden bazıları kökleniyor.

Eski 25-04-2018, 16:14   #239
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2017
Alıntı:
İç mekanda güneş almayan bir pencere önü bu iş için en uygun yerler. Çok miktarda yaprakla başlarsanız köklendirmeye elbet içlerinden bazıları kökleniyor.
internette sukulentti toprağa koymadan bi kaba koyup hiç su vermeden köklendiren var benimki neden olmuyor anlamadım içeriye alacağım bugün sağolun

Gozde26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 19:49   #240
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gozde26 Mesajı Göster
internette sukulentti toprağa koymadan bi kaba koyup hiç su vermeden köklendiren var benimki neden olmuyor anlamadım içeriye alacağım bugün sağolun
Ben de bahsettiğiniz şekilde sadece yaprağı torfa yatırarak köklendiriyorum. 1 ay içinde kökleniyor. O nedenle yönlendirmeye çalıştım sizi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024