agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni502Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2009, 10:04   #511
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
Bu ne güzel sürpriz. Çok güzel açmış. Yanlız pembeler mi açtı? Umarım diğer renkleri de çok yakında görürüz.

Düzenleyen fatmadundar : 20-06-2009 saat 11:47 Neden: imla
fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 13:57   #512
Ağaç Dostu

fellez's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2008
Galeri: 125
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatmadundar Mesajı Göster
Bu ne güzel sürpriz. Çok güzel açmış. Yanlız pembeler mi açtı? Umarım diğer renkleri de çok yakında görürüz.
evet sadece pembe açtı.bir tane de tomurcuk var, sabırsızlıkla bekliyorum ,umarım diğer renkleri de görürüm.

fellez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 11:15   #513
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Yıldız Teknik Üniversitesi'nin bahçesinde görüntülediğim nilüferler:

Eklenen Resimler

Oğuzhan, badem ve Tencohin beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 14:28   #514
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Bu havuz çok sık seyreltmek lazım.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2009, 09:40   #515
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyar11 Mesajı Göster
Evet sevgili GLCN, gorduklerin bana ait, ustelik cok para veripte sahip oldugum seyler de degil, aksine, butun gorduklerin (baliklar haric, zira onlar da kucukken alinmis en ucuz japon baliklari) icin hic para da harcanmamis diyebilirim. Kovayi copten bulmustum, yeni mekanlarida copten, cicekler de isyerimin coplugunden.
(bu mesajdan sonra adim copcu ye cikacak korkarim)
Anlatmak istedigim, bazi mutluluklari yakalamak icin illa da cok para harcamak gerekmiyor.
Saygilar.
Nilüferlerinizin güzelliği ve yetiştirme biçiminiz beni cesaretlendirdi. Ve şimdi sayenizde nilüferlerimin gelişimini izliyor, büyük bir heyecanla çiçek açmalarını bekliyorum. Bunun için, sanırım size bir teşekkür borçluyum. "Büyük boyutlarda bir süsü havuzu sahibi olamayanlar nilüfer çiçeğini bakamaz" bir kural değilmiş, ben de sayenizde öğrendim. Tekrar tekrar teşekkürler.

bennur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 02:25   #516
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
benim üçkağıtçılarda yaprak çok, çiçek yok! 3 kez kova büyüttüm, zaten güneşteydi, daha da güneş altına aldım, suyuna dadanmış güvercinlerden kurtulmak için 40 takla attım, gelip gidip seviyorum, kızıyorum; gene de tık yok! bunları çiçeğe kandırmanın bir yolu var mı acaba?

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 10:27   #517
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Sn.anurt,
Tamamen amatörce, kendi deneyimlerime dayalı olarak bazı hususları yazabilirim ama sizi yanıltmak istemem.

- Rhizomunuz genç, bir yıllık falan ise, en erken ikinci yılında çiçek verir.
- Bazı türler, yeterli derinlik olmadığında çiçeklenmiyor. Ben bu durumu havuzda gözlemlediğinde, saksıyı daha derine (üzerinde 50-60 cm su olacak kadar) çekiyorum, değişim bir kaç günde kendini gösteriyor.
- Yaza girerken ve yaz ortasında, kökleri yakmıyacak şekilde gübreliyorum. Gübreleme sonrası hemen olumlu reaksiyon gösteriyorlar. Gübre olarak, özel dedikleri tabletleri bulmam zor olduğu için, bildiğimiz granül NPK kullanıyorum, bence aynı işi görüyor.

Aklıma gelenler bunlar.

Düzenleyen tugo : 10-07-2009 saat 10:28 Neden: yazım hatası
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 20:32   #518
Ağaç Dostu

fellez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugo Mesajı Göster
Sn.anurt,
Tamamen amatörce, kendi deneyimlerime dayalı olarak bazı hususları yazabilirim ama sizi yanıltmak istemem.

- Rhizomunuz genç, bir yıllık falan ise, en erken ikinci yılında çiçek verir.
- Bazı türler, yeterli derinlik olmadığında çiçeklenmiyor. Ben bu durumu havuzda gözlemlediğinde, saksıyı daha derine (üzerinde 50-60 cm su olacak kadar) çekiyorum, değişim bir kaç günde kendini gösteriyor.
- Yaza girerken ve yaz ortasında, kökleri yakmıyacak şekilde gübreliyorum. Gübreleme sonrası hemen olumlu reaksiyon gösteriyorlar. Gübre olarak, özel dedikleri tabletleri bulmam zor olduğu için, bildiğimiz granül NPK kullanıyorum, bence aynı işi görüyor.

Aklıma gelenler bunlar.
rizomlar konusunda haklısınız heralde ben de dört saksı almıştım ikisi çok ufaktı onlarda pek hareket yok gibi .büyük olandan bir tanesi bugün üçüncü çiçeğini açtı.diğeri de açabilir ama iki küçük açmayacak gibi duruyor.benimkiler eski banyo küvetinde o derinlik açmasına yetti.

Eski 10-07-2009, 20:44   #519
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Yıldız Teknik Üniversitesi'nin bahçesinde görüntülediğim nilüferler:
Ben de resmi görünce Yıldız'da da vardı böyle bir havuz diye düşündüm meğer ta kendisiymiş. Gerçi bizim zamanımızda(Tanrım yaşlanma belirtisi sözler bunlar) biraz daha seyrekti, derslere kaptırmış olucam ki şöyle kıyısındana köşesinden bir yavru almak aklımın ucuna gelmedi )
Teşekkür ederim bu resim için bir an okul yıllarıma döndüm.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 19:08   #520
Ağaçsever

anurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 4
teşekkürler sayın tugo. dedikleriniz ışığında tekrar gözden geçireceğim çiçeklerin durumunu. iyi çalışmalar.

anurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 16:28   #521
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Benimde derinliği 70 santim olan bir süs havuzum var.Bu havuza sucul bitki arıyorum.Devir daimli su fıskiyesi var.Lütfen elinde fazla sucul bitkisi olanlar paylaşalım.Teşekkürler.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 00:12   #522
Yeni Üye

lotusdream's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2009
merhaba,
cok istedigim birseydi nilufer ve lotus cimlendirmek.Amerikadan nelumbo lutea tohumu,bir Internet sitesinden de nilufer tohumu siparisi verdim.lotusumu sizin tavsiyelerinizi okuyarak, torpuleyerek incelttim ve suya attim, 1haftadir suda ve boydan boya catladi, icinden yemyesil filizi gorunuyor.niluferlerimse yaklasik13 gundur suda ve buyuklugu toplu igne basi kadar olmasina ragmen hala ayni, catlamadi filizlenmedi.Birini,once burada yazilanlar gibi 2 birim torf ve1 birim kum karisiminin icinde suyla dolu tutuyorum, digerini sadece suyun icinde tutuyorum,digeriyse de ilkokulda fasulye filizeme yontemiyle ince pamuk arasinda devamli islak tutuyorum.3 yontemle de henuz filizlenmedi.lotus bu kadar sert olmasina ragmen filizlenirken, kucucuk nilufer tohumlarimin 13 gundur hala ayni duruyor olmasina sasiriyorum.bir yerde yanlis yapiyorum,ama nerede? Fikirlerinize ihtiyacim VAR. )

lotusdream Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2009, 22:31   #523
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Nilüfer tohumunun çimlenmesi için çeşitli kaynaklar 6 haftaya kadar süre veriyorlar. Doğruluk derecesini bilmiyorum.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2009, 10:55   #524
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Bu yaz arkadaşlar ile yaptığımız tatilden ufak 2 kare sizlerle paylaşmak istiyorum. Nilüferlerle alakalı. Yazlığımızın ordaki gölün üzerindeki nilüfer tarlası. Ben daldım ve o güzelim çiçeklerden 2 tane kopardım. Kız arkadaşım için saklıyıp getirecektim ama suya koyduk ve kokmaya başladı bende atmak zorunda kaldım ama fotoğraflarını çektim. İşte o fotoğraflar.

Name:  SN855669.jpg
Views: 1338
Size:  53.4 KB

Name:  SN855691.jpg
Views: 1243
Size:  24.9 KB

Oğuzhan beğendi.
isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 18:25   #525
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Nilüfer

Balkondaki nilüfer dördüncü kez açıyor.

Eklenen Resimler

Oğuzhan ve Tencohin beğendi.
kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 00:27   #526
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Maşallah. Elinize sağlık.

Bu sene diktiğim fideler güzel yapraklandılar ama çiçek açmadılar. Buradan okuduğum kadarıyla ilk sene açmaması normal. Çiçek açmasını teşvik için yapılabilecek bir şey var mıdır? Akvaryumcularda su bitkileri için tablet gübreler satılıyor, işe yarar mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2009, 12:16   #527
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Nilüfer

Diğer çiçeklerime 1 lt suya 1 çay kaşığı 15+15+15 NPK ve 1 çay kaşığı mono potasyum veriyordum. 1 Litre de küpe boşaltmıştım. Sadece bir defa. Belki bunun faydası olmuştur. Belki de açmak istemiştir.

Eski 27-08-2009, 18:12   #528
Ağaç Dostu

fellez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Maşallah. Elinize sağlık.

Bu sene diktiğim fideler güzel yapraklandılar ama çiçek açmadılar. Buradan okuduğum kadarıyla ilk sene açmaması normal. Çiçek açmasını teşvik için yapılabilecek bir şey var mıdır? Akvaryumcularda su bitkileri için tablet gübreler satılıyor, işe yarar mı?
ben hiçbrşey vermedim. pembe olanı hazirandan beri 6-7 çiçek açtı şimdi gene tomurcuk ama diğerlerinde hala bir hareket yok herhalde bu yıl açmayacaklar.

Eski 27-08-2009, 22:20   #529
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Suda 2 adet Koi olduğu için kaybol.2008 in yazdığı yöntem bana uymayacak. Akvaryumcuya gittiğimde tabletlerden alıp dibine gömeceğim.

Düzenleyen limon : 11-12-2009 saat 11:33
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2009, 12:45   #530
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Nilüferlerini satan dağıtan yokmu biz böle bakıyoruz yazık ama

nazlı hilal beğendi.
karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 14:35   #531
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Geçen sene siteden bir arkadaştan almıştım uygun fiyata bu sene satan yok veya ben bulamadım.

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2010, 16:11   #532
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Galeri: 1
Arkadaşlar kışın nilüferlerini dışarıda bırakanların nilüferleri zarar gördü mü acaba?

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 03:26   #533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2010
linkler açılmıyor?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat ÖZDİL Mesajı Göster
Bu başlığa akvaryumumda bir süre baktığım Nymphaea pubescens'in geçen sene şubat ayında vermiş olduğu çiçekler ile katkıda bulunmak istedim.

Süreç; çiçeğin yaklaşık bir haftalık yaşam evresini, son üç fotoğraf ise saat 19:00, saat 24:00 ve saat 06:00 arasını kapsamakta:

Vermiş olduğunuz linkleri açamıyorum **** bilgisayar açmıyor yardımcı olabilirmisiniz.Teşekkürler.

çintemani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 03:33   #534
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-02-2010
kokusu varmı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bağdadi Mesajı Göster
Meraklı bir arkadaşımız büyükçe bir bidonona leğen ekleyerek Nilüfer yetiştirme çabalarını resimlemiş yetiştirme çabalarını paylaşırken, Havuzu olan görmemişin biri tasta maşrapada olmaz diye heves kıran fetvalar vermişti.
Ekli resimdeki toprak saksı 20x20 cm ebatında yani tas veya maşrapa boyutunda.arıtma veya devridaimi yok.Suyu tazelemekte gerekli değil.
Sevgi varsa...tastada veya maşrapada çiçeğini sunabiliyormuş.Olmaz diyenin kulakları çınlasın
Su sümbülünüzün kokusu varmı nerden temin edebilirim.Saygılar.

çintemani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 22:21   #535
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siniroluyorum Mesajı Göster
Arkadaşlar kışın nilüferlerini dışarıda bırakanların nilüferleri zarar gördü mü acaba?
Bu kış cam ile kapatılmış balkonda kaldı yukarıda fotoğrafları olan küpteki nilüfer. Su donmadı. Hiç su eklemedik. Halen canlılar. Küçük yapraklar yaklaşık 30cm yüsekliğindeki sudan görünüyor. MAŞALLAH diyeyim yine de.

Eski 21-02-2010, 23:20   #536
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siniroluyorum Mesajı Göster
Benim nilüferim bu kışı terasta açık havada geçirdi. Üstelik soğuktan korumak için hiç bir önlem almamıştım. Bu kış hava çok soğuk olduğu için donduğunu düşünmüştüm. Geçen hafta yazlığa gittiğimde donmamış olduğunu gördüm. Bundan sonra da çok soğuk havalar olmaz sanırım.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2010, 16:25   #537
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-08-2008
Arkadaşlar,
Nilüferler hakkında sayenizde birçok bilgi edindim ve sizlerden aldığım cesaretle Şubat ayında eminönünden soğan olarak aldığım Nilüferler uzun bir yolculuktan sonra Ankaradaki kovaya kavuştu. Soğanları aldığımda yaprak vereceğine dahi ihtimal vermiyordum ama yaklaşık 10 tane yaprak verdi.Şimdi yeni yerine olan Manavgattaki havuzuna doğru yola çıkacak ve çiçek açması heyecanla beklenecek. Bu arada sizlere birkaç sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.
Havuzu kurduğumda topraktan yüksek seviyede tutmamı önermişlerdi. Bu öneriye uydum ama doğrumu yaptım yanlışmı, bilemiyorum.
Nilüferler şu an kovada duruyor bunu olduğu gibi havuzamı yerleştireyim?
Havuz havada kalınca oluşan çirkinliği taşlar ve bitkilerle kapayayım diyorum.Başka öneriniz olursa lütfen yazınız.
Havuz ,sokak hayvanları için bir tehlike veya nilüferlere hayvanların bir tehlike olurmu? Olursa estetiği bozmadan ne gibi önlemler almamızı önerirsiniz?
Nilüfer dışında su bitkisi olarak ne almamı önerirsiniz.
Havuza balıkta atmayı düşünüyorum ama etrafta bir sürü kedi olduğundan buda beni düşündürüyor. Çözüm ne olabilir.
İlginize şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

nergis06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 20:27   #538
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Arkadaşlar lotusla nilüfer aynı çiçek mi? Aynı şekilde lotus da nilüfer gibi kovada yetiştirilebilir mi? Water lily lotus mu nilüfer mi?

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 21:02   #539
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
http://urun.gittigidiyor.com/KUTSAL-...QQidZZ24881927 - Burda bakabilirsiniz.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 00:26   #540
Ağaçsever

samowan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Galeri: 2
Bildigim kadariyla lotus ve nilufer(water lily) farkli cicekler. Niluferin yaprak ve cicekleri su yuzeyindeyken, lotusun yaprak ve cicekleri sudan bir miktar yuksekte oluyor. Nilufer bahcemizdeki havuzda veya koca saksilarda acicak diye bekledigimiz cicektir, lotus candir, asildir, 15 cm derinlikteki saksida guzel ciceklerini sergileyendir. Simdiye kadar tohumdan nilufer ve lotus yetistirme cabalarim basarisizlikla sonuclandi, havalar biraz daha duzelsin bir miktar kalan lotus tohumumuda ekicegim. Umarim bu sene basarabilirim.

samowan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
nilüfer

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024