agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sucul Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni502Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2007, 22:23   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
lafla peynirgemisi yürümez...üzgünüm ama hayatın gerçekleri.bu...

TRUMPETS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 23:18   #212
Yeni Üye

birkaç fotoğraf daha......

biraz daha fotoğraf

Eklenen Resimler

SUDEM beğendi.
Eski 04-10-2007, 23:29   #213
Yeni Üye

Kovada Nilüfer Yetiştirebilirmiyim...

HAYIR...yetiştiremezsiniz..sadece..yetiştirir.gibi yaparsınız..ilk çiçeğini..açtığında..size maaşallah.ne güzel tarzında yazılar gelir..bu sizin ilk çiçeğinizdir..bilemediniz..ikinci çiçeğini açar..bunun anlamı..şudur ben ölüyorum..ölmeden önce çiçek vereyim neslimi..devam ettireyim..o .arada size yine mesajlar gelir..sevgili bilmemne..bize kovalarda..maşrapalarda..nilüfer yetiştirileceğini..ispat ettiniz..yine..maaşallah.vs..sonra hiç mesaj alamazsınız..çünkü..sizin..artık..bir.nilüferiniz. .yoktur....

Eski 05-10-2007, 20:51   #214
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Neden olmasın? Olmamasının nedeni sadece bir öngörü mü yoksa bir tecrübe mi??

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 22:17   #215
Yeni Üye

hem öngörü hem tecrübe..yazarken dilimde tüy bitti..bu apartman dairesinde.kangal köpegi beslemeye benzer..sayın yönetici..forumları yakından izlerseniz bu işe gerçekten gönül verenleri **** laf ola beri gele tarzı soru cevapları ayırt edersiniz..sadece sağlıklı nilüfer yetiştirebilmek için..5.5 tonluk havuz yapmış.birine..koilerle nilüferin birlikte pekte sağlıklı yetiştirilemeceği.konusunda fikri oluştuğundan dolayı 2.5 tonluk sadece nilüfer için havuz yapmış.bu yüzden elleri patlamış.birinin emeğine saygı gösterilmesi kanısındayım..birileri inanıyorumki..bu çalışmaları izleyecek ve yararlanacaktır...KIZDIĞIM nokta şu..sadece 3 dakikasını alacağı halde yazıları okumayan bende isterim nilüfer bak gördüm.filanca şöyle yapmış..vs tarzı yazılar..iddiam şu.5 çeşit nilüferim var..hepsiyle.ilgili..sanat fotoğrafı olmasa dahi..fotoğrafları burada yayınladım..su kenarı bitkisi..pondeteria corcatanın konusunu açtım..bir cevap bile gelmedi..hepsi çiçek açtı..resimleri forumda mevcuttur..ÖNEMLİ.olan yeni yıla hazırlıkları varmı..seneye bu nilüferleri kendi rizomlarındanmı açtıracaklar yoksa prakticar dan aldıkları saksının kovada tastaki resimlerinimi yayınlayacakları..şunu.unutmayalım...İMPARATORU ÖLDÜRMEK İSTEYEN BİN KILIÇ DARBESİNİ GÖZ ÖNÜNE...ALIR...

Eski 05-10-2007, 22:29   #216
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın trampets , yani şimdi nilüfer yetiştirmek için illa sizin gibi tonlarca büyüklükte havuz yapmak şart mı ? **** sizi takdir etmek **** saygı duymak zorundamıyız , kaldıki bütün arkadaşlarla bütün çalışmalarınızı takdirle karşıladık .Neden diğer çalışmalara tavsiye **** öneri babında destek olma yerine hep eleştirisel yaklaşımda bulunup yermeye çalışıyorsunuz , ne yani sizin gibi bahçeli bir evde oturamayanlar nilüfer bakamazlarmı ? yeterince araştırsaydınız nilüferler için özel havuzcuklar olduğunu görürdünüz .
Umrumda değil sizin 5,5 tanluk havuz yapmanız , ellerinizin patlaması , güzel fotograf çekememeniz .Bu sene kovada açtırıp ( kovada movada nilüfer olmaz) uyarınızı çürüttüğüm gibi seneyede açtırıp nispet olsun diye yayınlaya cağım , isteyen tüm arkadaşlarla tecrübelerimi paylaşmaya hazırım , yapılan bütün çalışmalara saygı duyuyorum.
Teşekkürler.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2007, 23:09   #217
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Trumpets, mesajlarınız okumak çok zor. Bütün kelimeler neredeyse bitişik. Yazdıklarınız anlamakta güçlük çekiyorum.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2007, 01:09   #218
Ağaç Dostu

Sevgili TRUMPETS, Türkçe'yi doğru kullanmayı bilmediği için maalesef anlatmak istediklerini tam anlatamıyor. KUralları yeniden yazmanıza gerek yok sevgili TRUMPETS, sadece şuradaki kuralları bir okuyun ve kendinizi çok daha kolay ifade edebileceğinizi görün.

Eski 07-10-2007, 23:18   #219
Yeni Üye

sayın ephesus birkere benim rumuzum..trampets değil trumpets...elbette bana saygı duymak zorunda ve havuz yapmak zorundada değilsiniz..sayın sebze şube başkanımızın dediği gibi..türkçeyi iyi kullanamadığım için..bazı problemler yaşıyorum..şu inadınız..çok hoşuma.gitti..inanınız sevinirim..açtırın.ve resmini..gönderiniz..bu arada sayın sebzecilik şube başkanımızın nilüfer konusuna ilgi göstermesinden kıvanç duyduğumu..sevinerek belirtmekten geçemeyeceğim..penolope kardeşimede şunu söylemeden geçemeyeceğim..bak sen şöyle yazdın ama elin adamı yapmış..işte tavrı..insana geçici.bir rahatlama sağlar ama..sonuç itibarıyla..pek te doyum.sağlamaz....TÜRKÇE konusuna gelince..7 sayfalık..bir nilüfer konusunu okuma zahmetine girmeden....foruma girip yazı yazmayı iş sananlara..bu işlerin o kadar.kolayolmadığını anlatmak.istedim.sayın ephesus sadece sizi bile çoşturduysam ne mutlu bana..seneye görüşmek üzere....

Eski 07-10-2007, 23:33   #220
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TRUMPETS Mesajı Göster
penolope kardeşimede şunu söylemeden geçemeyeceğim..bak sen şöyle yazdın ama elin adamı yapmış..işte tavrı..insana geçici.bir rahatlama sağlar ama..sonuç itibarıyla..pek te doyum.sağlamaz....TÜRKÇE konusuna gelince..7 sayfalık..bir nilüfer konusunu okuma zahmetine girmeden....foruma girip yazı yazmayı iş sananlara..bu işlerin o kadar.kolayolmadığını anlatmak.istedim.sayın ephesus sadece sizi bile çoşturduysam ne mutlu bana..seneye görüşmek üzere....
Sayın Trumpets,
Penolope yerine, Penelophe'yi tercih ederim, zaten tercih etmesem kullanmazdım değil mi?

Durumu neden kişiselleştirmeye çalışıyorsunuz? Birilerinin kovada nilüfer yetiştirmeye çalışmasından ve birilerinin de buna muhalefet olmasından nasıl bir doyuma ulaşacağımı düşünüyorsunuz ki?

Ayrıca bana göre, her anlatılmak isteneni, anlatmanın yolları vardır. Direterek, emrederek, küçümseyerek birşeyler anlatmanızın zor olacağını düşünüyorum. Hatta bu kadar bitişik, özensiz, insanı yoran cümlerlerle imkansız olacağını bile düşünüyorum.

nazlı hilal beğendi.
Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 23:34   #221
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Bu tür yazışmalar forumda hoş karşılanmıyor.
Üslubunuza dikkat etmelisiniz.
Arkadaşlar yazım konusunda uyarmışlar ona da dikkat etmelisiniz.
Foruma ik mesajlarınız yazıyor değilsiniz, bunlar önem verildiğini biliyor olmalısınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 23:35   #222
Ağaç Dostu

Sevgili TRUMPETS şöyle demek istiyor:

Sayın ephesos bir kere benim rumuzum trampets değil trumpets. Elbette bana saygı duymak zorunda ve havuz yapmak zorunda da değilsiniz. Sayın sebze şube başkanımızın dediği gibi Türkçe'yi iyi kullanamadığım için bazı problemler yaşıyorum. Şu inadınız çok hoşuma gitti, inanınız sevinirim, açtırın ve resmini gönderiniz bu arada sayın sebzecilik şube başkanımızın nilüfer konusuna ilgi göstermesinden kıvanç duyduğumu sevinerek belirtmeden geçemeyeceğim. Penolope kardeşime de şunu söylemeden geçemeyeceğim: Bak sen şöyle yazdın ama elin adamı yapmış, işte tavrı. İnsana geçici bir rahatlama sağlar ama sonuç itibariyle pek te doyum sağlamaz. Tükçe konusuna gelince 7 sayfalık bir nilüfer konusunu okuma zahmetine girmeden foruma girip yazı yazmayı iş sananlara bu işlerin o kadar olmadığını anlatmak istedim. Sayın ephesos sadece sizi bile çoşturduysam ne mutlu bana, seneye görüşmek üzere...

Dikkat! Arkadaşın boşluk tuşu arızalı olsa gerek ki boşluk tuşuna bastığında artık hangi dilin imla kurallarına göre yazıyorsa nokta çıkarıyor.

Eski 07-10-2007, 23:48   #223
Yeni Üye

peki efendim...

Eski 07-10-2007, 23:48   #224
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sayın TRUMPETS,

Yaklaşımınızdan dolayı sizi protesto ediyorum. artık mesajlarınıza bakmayacağım.

Ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, nilüfer yetiştirmenin tekelinizde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Cevap yazmak için zahmet etmeyin, zira okumayacağım.

nazlı hilal beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2007, 23:56   #225
Yeni Üye

iyi edersiniz...

Eski 08-10-2007, 12:05   #226
Ağaç Dostu

Müjgan's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2004
Galeri: 30
Alıntı:
HAYIR...yetiştiremezsiniz..sadece..yetiştirir.gibi yaparsınız..ilk çiçeğini..açtığında..size maaşallah.ne güzel tarzında yazılar gelir..bu sizin ilk çiçeğinizdir..bilemediniz..ikinci çiçeğini açar..bunun anlamı..şudur ben ölüyorum..ölmeden önce çiçek vereyim neslimi..devam ettireyim..o .arada size yine mesajlar gelir..sevgili bilmemne..bize kovalarda..maşrapalarda..nilüfer yetiştirileceğini..ispat ettiniz..yine..maaşallah.vs..sonra hiç mesaj alamazsınız..çünkü..sizin..artık..bir.nilüferiniz. .yoktur....

Bu konu başlığında 27 nolu mesajda, uyar11' in yazdıklarına bakarsanız, bir kovada nilüfer yetişebiliyor. Yeter ki iyi niyetli ve hoşgörülü olun.

Bitkiler de malumunuz canlı ve onlara aktarılan mesajları algılayabiliyorlar. Bir "bitki"ye "sen bu ortamda yaşayamazsın, kendini kandırma'" diye mesaj yolladığınızda başka şansı kalır mı?

Müjgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 21:45   #227
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Nilüfer ile , su zambağını tam olarak ayıramadım ben. Bazı yabancı sitelerde farklı tür gibi açıklanmış bazılarında ise ,aynı bitki olduğu konusu işlenmiş sanki. Nasıl ayırabilirim bilen varmı?

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 22:58   #228
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Orjinal Mesaj Sahibi TRUMPETS

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan Mesajı Göster
Bu konu başlığında 27 nolu mesajda, uyar11' in yazdıklarına bakarsanız, bir kovada nilüfer yetişebiliyor. Yeter ki iyi niyetli ve hoşgörülü olun.

Bitkiler de malumunuz canlı ve onlara aktarılan mesajları algılayabiliyorlar. Bir "bitki"ye "sen bu ortamda yaşayamazsın, kendini kandırma'" diye mesaj yolladığınızda başka şansı kalır mı?
EVET... Yetistirebilirsiniz... Sadece yetistirmekle kalmaz, cicek acar, tohum verir, tohumlardan yeni niluferlerinizi bile yetistirebilirsiniz.
Degil 5 tonluk, 500 tonluk havuz da yapsaniz, bir kovanin icinde yetisen niluferin size verdigi mutlulugu bulamazsiniz. Ustelik oyle bir sezon degil, iki sezon degil tam 5 sezon bu kovanin icinde cok mutlu bir sekilde cicekler acan ve simdi yeni yerinde de bu mutlulugunu defalarca acarak size gosteren bu niluferi bazi kargalar kiskanmis olmali ki, daha dogrusu saksaganlar, yapraklarini delik desik etseler de, inadina yeni yapraklar, yeni tomurcuklar cikardi. Yani KARGALARA inadim inat dercesine.
iste ispati;

Eklenen Resimler

Düzenleyen uyar11 : 11-10-2007 saat 01:09
uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 23:03   #229
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Sayın uyar11 nilüferinizi nasıl döllendirdiniz ?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 23:14   #230
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Sadece parmagimi kullandim. Polenlerin acilmasini bekledim ve polenler parmagimin ucuna bulasinca, bunlari disi organa ulastirmak oldu, gerisini O yapti

Eski 10-10-2007, 23:34   #231
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
sayın uyar bunlar sizemi ait..Tebrikler gözlerimiz bayram etti..

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 23:46   #232
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLCN Mesajı Göster
sayın uyar bunlar sizemi ait..Tebrikler gözlerimiz bayram etti..
Evet sevgili GLCN, gorduklerin bana ait, ustelik cok para veripte sahip oldugum seyler de degil, aksine, butun gorduklerin (baliklar haric, zira onlar da kucukken alinmis en ucuz japon baliklari) icin hic para da harcanmamis diyebilirim. Kovayi copten bulmustum, yeni mekanlarida copten, cicekler de isyerimin coplugunden.
(bu mesajdan sonra adim copcu ye cikacak korkarim)
Anlatmak istedigim, bazi mutluluklari yakalamak icin illa da cok para harcamak gerekmiyor.
Saygilar.

Düzenleyen uyar11 : 11-10-2007 saat 01:12
Eski 11-10-2007, 01:16   #233
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sevgili Uyar11, çok güzeller.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2007, 13:41   #234
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
düzeltme

227 nolu mesaja cevap

Sn Hasan Lalezar
Ne yazık ki diye başlamak istemesem de, bitki isimlerimizde bu karışıklık hep oluyor.
Bir kere şunu unutmayın ; Türkçe isimleri ayrı kefeye , Latince isimleri ayrı kefeye ve bunların karşılıklarını ayrı kefeye koymak gerekiyor.

Türkçe Latince cins ismi İngilizce isim İngilizceden geçen isim
Nilüfer Nymphaea Water lily Su zambağı
Su zambağı Nuphar Yellow water lily Sarı su zambağı
Lotus Nelumbo Lotus (Hinduca isimdir ve böyle kabul görmüştür)

Bunların karakteristik özellikleri, hepsi su üstünde yüzen tabak gibi yapraklara sahiptir.
Lotusun (nelumbo)yaprakları çok büyüktür.Aynı zamanda suyun üstünden yükselerek hafif yukarı kıvrılırlar.Pistia bitkisinin kat kat büyük yaprakları gibi düşünebilirsiniz.
Nymphheae ve nuphar bitkilerinin yaprakları aynıdır. En önemli fark çiçeklerdedir.
Nympheae 3 kademeli (katmerli) çiçek açarken ve çiçekleri envayi renkte olurken Nuphar tek kademeli (yalınkat) çiçek açar ve sadece sarı açar.

(Lotus Lotus Pelican's beak
Not: Lotus latince ismi ile başlayan başka bir bitki daha vardır. Bunun latince ismi Coral gem, Parrot's beak ve Pelican's beak diye geçiyor. Konu dışı olduğu için bunlara değinmek istemiyorum.Yukardakilerden farkı , toprakta yetişmesidir.

Düzenleyen sukranayalp : 12-10-2007 saat 13:57 Neden: yazımı bitirmeden göndermeye bastım
sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2007, 20:40   #235
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Teşekkür ederim. Görselliklerine dikkat ederek daha iyi anlamaya çalışacağım aradaki farkı.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2007, 21:04   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Hasan Lalezar 3 ayrı bitkiyi sırası ile resimlerle tanıtmaya çalışayım.
1- Nilüfer : Nympheae : Su zambağı : Waterlily
2- Su zambağı : Nuphar : Sarı su zambağı : Yellow waterlily
3- Lotus : Nelumbo : Lotus : Lotus

Eklenen Resimler

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 08:40   #237
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Sayın Trumpets
Sizin ve diğer arkadaşların sizinle olan yazışmalarını yeni okudum. Değişik bir tarzınızın olduğu bir gerçek...
Bu arada nilüfer havuzunuz gerçektende çok çok güzel, emek vermiş olduğunuz belli...Çiçeklerde cabası....
Ama dayanamadan diğer mesajlarınıza değil ama alıntıladığıma bir cevap vermek isterim;
Derin ve geniş saksılarda sizin sandığınızın aksine yetiştirilebilir.Tıpkı akvaryumda balık yetiştirmek, kafesde kuş beslemek gibi. Belki sınırlayıcıdır ama sandığınız kadar da umutsuz değildir. Ben 5 yıldır iki kök nilüferi saksıda besliyorum ve heryıl çiçek de açıyorlar, pek yok olacak gibi de görünmüyorlar.
Yapıcı olmak kolay değildir sanmayın, neden meraklıları yıldırmak gibi bir atılım içindesiniz anlayamadım. Sizin yazılarınızı gören değil nilüfer yetiştirmek neredeyse sıradan bir çiçeği almaya korkacak.
Sakin olun derin bir nefes alın ve paylaşmaya çalışın, yok paylaşamayacaksanız bırakın herkes kendi bildiğini yapsın, bırakın kovada yetiştirsin nilüferini size ne.... İnsanlık suçu işlemiyorlar ya.....
Kendinize iyi bakın diyerek bitrimek istiyorum. Bir doktor olarak mesleki görüşümü de bildirmeden edemeyeceğim, doğayla stresi yenmek için uğraşmak gerek, siz bu stresle kendinize zarar verebilirsiniz, sağlıklı günler dileklerimle....
Melike

Alıntı:

Asia ve nazlı hilal beğendi.
aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 14:32   #238
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sevgili uyar Abi, nilüferlerin de harika gerçekten. Bir işi sevgiyle yapınca nasıl da karşılığını veriyor, ne güzel. Maşaallah hepsine

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2007, 09:35   #239
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Arkadaşlar merhaba
Benim bir sorum olacak nilüferin suyunun içinde siyah ufak kurtçuklar ortaya çıktı bunlar nedir bunlardan kurtulmam gerekirmi kurtulmam gerekirse nasıl cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2007, 00:10   #240
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Yardım edecek bir arkadaş yokmu???

cenoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
nilüfer

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024